Chefarine .4" „De droom van Véronique Vervuiling door Duitse industrie vormt internationaal probleem Zie Boven Jupiter staat stil tussen de sterren Première van Operaballet Geroofde postzegel trommel gevonden Wateier-vredesprij s voor Sir Anthony Eden Voetbal competitie indeling is klaar Trygve Lie in ons land Italianen voor hun hulp in nood onderscheiden Onassis' walvisvloot door Peru belaagd WOENSDAG 17 NOVEMBER 1954 Amerikanen op Soester- berg leren Nederlands De Rijn is verre van rein Dagelijks wordt 29000 ton zout afgevoerd Jongens richtten ravage aan in een fabriek Amerikaans squadron op Soesterberg verwelkomd Pensioenverhoging zeelie den-oorlogsslachtoffers Hij houdt lezingen in Den Haag en Amsterdam Kerkelijk Nieuws Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Thans 'f 100,- geëist tegen ex-N.E.S.B.-leider Losgeraakte aanhang wagens van auto's Minister Mansholt bezocht Holland Marsh c V Eindelijk is het even onfrisse als on heuse rumoer in het Nederlandse ballet leven bedaard en de toestand even over zichtelijk als hoopgevend geworden. Ieder een kan vrede hebben met de moeizaam gevonden oplossingen voor de problemen, die overal behalve op artistieke gronden zijn uitgevochten. Het met regeringssub sidie tot stand gekomen Nederlands Ballet van Sonia Gaskell krijgt zijn domicilie in Den Haag en de hoofdstad verleent steun aan het Ballet van de Nederlandse Opera, waar Frangoise Adret als directrice is aan gesteld. Daarnaast doet het Ballet der Lage Landen van Mascha ter Weeme met hernieuwd élan geleidelijk meer en meer te appreciëren pogingen zijn eigen positie te versterken en richt het danig verzwakte maar geenszins ontmoedigde Scapino- Ballet zich spelenderwijze tot de jeugd. Vier gezelschappen dus, als men het onbe duidende Ballet Marjo uit 's-Gravenhage over het hoofd ziet, allemaal onder vrou welijke leiding. Het Ballet van de Nederlandse Opera maakte gisteravond in de feestelijk met bloemen versierde en met goedgunstig ge stemd publiek gevulde Stadsschouwburg te Amsterdam officieel zijn debuut. Over voorbereiding en samenstelling van dit ensemble zijn in deze kolommen reeds de nodige mededelingen gedaan. De eerste resultaten lieten een gemengde indruk achter, waarbij aanstonds opgemerkt moet Worden dat de technische vooruitgang be neden redelijke verwachtingen is geble ven. Van belang zou deze voorstelling vooral kunnen zijn, als wij hierin een soort verkenning en afbakening van het terrein mogen zien, waarop men zich wenst te bewegen. Deze groep is in de eer ste plaats een ballet iin dienst van de opera en dat brengt een bijzondere aan dacht voor het vertoningsaspect met zich mede, waarvan de dans slechts een onder deel uitmaakt. De reeds eerder in Aix-les-Bains ge presenteerde noviteit „De droom van Véronique" van Frangoise Adret op de muziek, die Aram Katsjatoerian voor het toneelstuk „Maskerade" van Lermontov schreef, is daar een duidelijk voorbeeld van. Het is een divertissement en dat ka rakter kwam al dadelijk in de ietwat fan tastische, in ieder geval zeer geslaagde aankleding van het toneel door Hans van Norden tot uiting. Dat men maar liefst vier ontwerpers voor de costuums te hulp riep, vestigde onbedoeld nog eens extra de aandacht op het weinig samenhangende van de bewegingsmotieven. Intussen moet het aandeel van Dimitri Bouchène ter op luistering van de wals met waardering worden vermeld. Even suggesief als al dus het oog werd het oor gestreeld, be koord of opwinding en vrolijkheid inge blazen door het aandeel van het orkest, dat onder leiding van de Franse dirigent Richard Blareau stond en de gehele avond een niet te onderschatten bijdrage tot het succes leverde. De dans vervulde bij dit alles een tame lijk ondergeschikte rol, had althans een indirecte uitwerking, als men het zo for muleren mag. De choreografie kenmerkte zich, voorzover men deze op het eerste ge zicht beoordelen kan, door een wat brok kelig verloop. De vindingrijkheid van pas sen en figuren hield bovendien geen gelijke tred met de muzikale ontwikkeling, zodat de aanvankelijke meeslepende charme gaandeweg naar een anti-climax neigde. Het strooien van glimlachjes en sierlijke gebaren werd dan ook tenslotte alleen maar gestaakt omdat dè begeleidende noten op waren. De solisten slaagden er niet in zich bijzonder te onderscheiden, met uitzondering misschien van Hanny Bouman, voor wie tenminste naar een karakteristieke allure was gezocht. In de Romance trok Marie-Rose Bastiaans met mooie, strakke lijnen de aandacht. Ballet- meester Roland Casenave werd door zijn physieke beperkingen tot het afdraaien van zijn vaste répertoire van sprongen en draf in cirkelgang gedwongen, waarop men zo langzamerhand wel uitgekeken is. Maar hoe dan ook, het geheel biedt een onderhoudend kijkspel en meer te leveren was de bedoeling niet. Het publiek liet op getogen zijn enthousiasme blijken. Het genré is ook wel te verdedigen, maar de gevaren van het afglijden in de richting van de revue zijn niet denkbeeldig, hetgeen uit de volstrekt sfeerloze vertolking van „Les Sylphides" bleek. Vooral de demi soliste Coby Spoelstra maakte zich schul- Op een landweg onder de gemeente Schayk is de postzegeltrommel aangetrof fen, die bij de overval op het postkantoor te Ravenstein is ontvreemd. De Rommel bevatte een hoeveelheid postzegels ter waarde van ongeveer 3000 en een geld bedrag van ongeveer 20. Bij de trommel werden de postzegels en een reservesleutel van de trommel gevonden, benevens een bedragje aan kleine munt van ongeveer 2,50. De rest van het geld was ver dwenen: het is de enige buit van deze roof overval. dig aan ontoelaatbare gemaniëreerdheid. César Horn is geen ideale partner, verre vandien, maar wist zijn Mazurka tot een betrekkelijk hoogtepunt te maken. De ge laatsmimiek van de danseressen gaf voor namelijk zoiets als angst voor naderend onweer te kennen. Van de „verfijnde poëtische romantiek" van de choreograaf Michael Fokine, waarvan in het program ma gewag wordt gemaakt, was geen spoor te bekennen. Ongemotiveerde theatraliteit is ook „Quatre Mouvements" op de 88ste Sym- phonie van Haydn binnengeslopen. Vooral met de handen werden vreemde dingen uitgehaald. .Toch was deze eenvoudige suite van twee jaar geleden, waarvan het begin van het largo werkelijk al te sim pel genoemd moet worden, nog steeds het aantrekkelijkste onderdeel van de uitvoe ring! Maria Sylvaine en Hanny Bouman toonden zich hierin de rang van soliste waardig en Ymkje Bloema, in de titelrol van „De droom van Véronique" benadeeld door een uitermate onflatteuze nachtjapon, demonstreerde een keurige beheersing van de vereiste techniek. Met een reprise van „De Canapé" op muziek van Jurriaan An- driessen, door de componist gedirigeerd, werd het eerste echte optreden van het Ballet van de Nederlandse Opera gecom- pletteerd. Men leze het bovenstaande vooral niet als een veroordeling, want de critiek is in de eerste plaats als waarschuwing bedoeld. De belangstelling voor de komende creaties is levendig gemaakt. Gegeven de dispositie van het materiaal lijkt echter een stren gere toepassing van de klassieke stijlbe ginselen een primaire eis. DAVID KONING Deze foto werd tijdens de Nederlandse première van „De droom van Véronique" in de Stadsschouwburg te Amsterdam gemaakt. ADVERTENTIE Het bestuur der Carnegie-stichting te 's Gravenhage heeft de Wateler-vredes- prijs voor 1954 toegekend aan Sir Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, voor diens diensten ter bevorde ring van de samenwerking tussen de sta ten van West-Europa, teneinde aldus de zaak der wereldvrede te dienen. De Wateler-vredesprijs is ingesteld door de heer J. G. D. Wateier te 's-Gravenhage, die bij zijn overlijden in 1927 zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carnegie-stichting, onder beding, dat jaarlijks een vredes prijs zou worden toegekend aan degene, die op enigerlei wijze de zaak van de vrede het beste zou hebben gediend of die zou hebben bijgedragen tot het vinden van de middelen ter bestrijding van de oorlog. De toekenning geschiedt beurtelings aan een Nederlander en aan een buitenlander. Hun team zal meedoen aan basketball-competitie „Wij voelen ons al volkomen thuis op Soesterberg", zo zeide luitenant kolonel F. M. Haynie, de 32-jarige commandant van het Amerikaanse Sabre-squadron, dat gis teren officieel werd ontvangen, in een on derhoud met het A.N.P. Vrijwel alle leden van het squadron zijn vrijwillig naar Nederland gekomen en het getrouwde personeel heeft zijn gezinnen mee kunnen nemen; die zijn thans voor het grootste deel ondergebracht in hotels en pensions in de omgeving, doch zullen waarschijnlijk te zijner tijd een eigen huis krijgen. De Amerikanen zijn volkomen bereid alle consequenties, die hun verblijf in Neder land met zich mee brengen, op zich te ne men, zo zei hun commandant en dat dit serieus opgevat wordt moge blijken uit het feit, dat met ingang van 1 December voor alle leden van het squadron het volgen van een cursus Nederlands verplicht zal worden gesteld. Een Amerikaans militair onderdeel zon der een basketballteam zou niet volledig zijn en de Amerikanen hebben reeds enige partijen gespeeld tegen ploegen uit de om geving. Zelfs zullen ze binnenkort waar schijnlijk opgenomen worden in de compe titie van het district Utrecht, waarvan en kele vertegenwoordigers reeds op Soester berg op bezoek zijn geweest. Het heeft een prachtig record van 11.000 vlieguren zonder een enkel ongeluk en men hoopt dit record in Nederland te kunnen handhaven. Ter gelegenheid van zjjn 80-jarig be staan heeft de Nederlandse militaire bond „Pro Rege" het predicaat „Koninklijke" ontvangen. De verontreiniging van de Rijn neemt verontrustende vormen aan.. De toevoer van zout door de mijnen en overige in dustrieën is gestegen tot 29000 ton per dag. Op de bijeenkomst van de Unie van Ka mers van Koophandel van het Rijngebied, op 12 en 13 November te Amsterdam ge houden, is deze zaak aan de orde gesteld. De directeur van de gemeentewaterleidin gen te Amsterdam, ir. C. Biemond, heeft een uiteenzetting over dit internationale vraagstuk gegeven. Hij zei dat de hoeveelheid zout, die thans dagelijks naar de Rijn wordt ge voerd, het dubbele bedraagt van die van 25 jaar geleden. Vooral het Ruhrgebied en de Elzas zijn respectievelijk voor 60 en 40 percent debet aan deze verontreiniging. De gevaren voor de Duitse en Nederlandse drinkwatervoorziening en die voor de Ne derlandse landbouw en industrie zijn groot. Nederland verkeert trouwens in de ongunstigste positie, omdat al het veront reinigde water door zijn gebied stroomt. Bovendien heeft het reeds met het ver zou tingsgeva ar aan de zeezijde te maken. Volgens ir. Biemond neemt ook de bacte riologische verontreiniging van het Rijn water voortdurend toe. Ir. Biemond is van mening dat aan de Acte van Mannheim een bepaling moet worden toegevoegd waarin wordt vastge steld, dat de Rijn uit een oogpunt van han del en scheepvaart zowel als van de volks gezondheid moet worden aangemerkt als een gemeenschappelijke rivier tussen de verschillende oeverstaten. Het vraagstuk van de vervuiling van de Rijn is niet nieuw. Reeds viif jaar is een internationale commissie bezig met de bestudering ervan. Volgens ir. Biemond zijn er drie mogelijk heden tot verbetering: ten eerste aanleg gen van stuwmeren met een gezamenlijke inhoud van 5 milliard kubieke meter in de zijdalen van de Rijn; ten tweede afvoer van het water uit de Emscher en de Lippe naar de Dollard, en ten derde zuivering van alle afvalwater in het achterland. Elf jongens van 8 tot 12 jaar hebben een ravage aangericht in een matrassenfabriek aan de Kanaalweg te Utrecht. Voor het leggen van een kabel was bij de fabriek een gat onder de fundering gegraven. De jongens hebben dit gat groter gemaakt, waardoor zij in de fabriek konden kómen. Een partij voor verzending klaarstaande matrassen werd opengescheurd en met olie besmeurd. Lampen werden van het plafond ge haald, stopcontacten vernield en uit het kantoor werden vulpennen, klokjes, siga renaanstekers en sigaretten weggenomen. Ook in de directiekamer werd alles over hoop gehaald. Het gestolene werd onder het uitgegraven zand verborgen, waar het door een speurhond werd opgespoord. Honderd man personeel moest naar huis worden gestuurd, omdat de ravage in de fabriek eerst moest worden opgeruimd. De Utrechtse politie heeft de jongens ernstig onderhanden genomen. De ouders zullen in de beurs moeten tasten om de aangerichte schade te vergoeden. Om half twaalf hedenmorgen werd in het nieuwe kamp „Nieuw Amsterdam" op het vliegveld Soesterberg de Amerikaanse vlag gehesen en klonk het Amerikaanse volks lied over de wijde vlakte. Daarmee waren de leden van het Amerikaanse Sabre-squa dron, dat de Nederlandse luchtmacht komt versterken, officieel geïnstalleerd. De voorafgaande ondertekening van een technische overeenkomst was om elf uur zonder veel ceremonieel in een der kantoor gebouwen van het veld ondertekend door generaal Tunner, commandant van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Euro pa en luitenant-generaal A. Baretta, chef staf van de Koninklijke Luchtmacht. Even voor elven waren de Nederlandse minister van Oorlog en Van Marine, ir. C. Staf en daarna de Amerikaanse ambasa- deur in Nederland, H. Freeman Matthews, op het veld gearriveerd, waar een erewacht van troepen van de Koninklijke Lucht macht stond opgesteld. Zij hielden vervol gens beiden een rede ter yerwelkoming van het squadron. De regering heeft bij de Tweede Kamer een nota van wijziging ingediend op het wetsontwerp „Verhoging met een toeslag van de pensioenen krachtens de wet Bui tengewoon Pensioen zeelieden-Oorlogs slachtoffers". De strekking van deze nota is, deze pensioenen met 6 percent te ver hogen. Naar wjj vernemen is de indeling voor de nieuwe KNVB-competitie, die Zondag 28 November begint, gereed gekomen. De acht NBVB-clubs zijn over de vier groepen ver deeld in die zin dat er in elke groep twee worden ondergebracht. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. Het bondsbestuur zal nog deze week de indeling ter goedkeuring voorgelegd krijgen. De voormalige secretaris-generaal van de U.N.O. Trygve Lie, die in April van het vorig jaar zijn functie heeft neergelegd en zich sedertdien heeft bezig gehouden met het schrijven van boeken over zijn erva ringen, zal Donderdag in de Rolzaal te Den Haag en Zaterdag in het Concertgebouw te Amsterdam, respectievelijk voor het Ge nootschap voor Internationale Zaken en voor de Vereniging voor Internationale Rechtsorde spreken over „De U.N.O. en de wereld. Trygve Lie, die volgens de reglementen na zijn aftreden als secretaris-generaal van de U.N.O. twee jaar lang geen open bare functies mag bekleden, is gisteren in ons land aangekomen. In zijn hotel te Am sterdam vertelde hij aan journalisten dat hij zich sinds 1953 heeft bezig gehouden met het schrijven van boeken. Het eerste is thans klaar: „In the cause of Peace", waarin hij zijn ervaringen bij de U.N.O. beschrijft. Het boek is al verschenen in het Engels, het Noors, het Deens, het Zweeds en het Fins. Het wordt thans ver taald voor Italiaanse, Franse, Duitse en Hebreeuwse uitgaven. „Een van de redenen van mijn bezoek aan Nederland", aldus Trygve Lie, „is om na te gaan waarom er geen Nederlandse uitgave komt. Dit land zou wat mijn boek betreft een eenzaam eiland worden." In zijn tweede boek behandelt hij de ge schiedenis van Noorwegen tussen Septem ber 1939 en Juni 1940, dus de invasie en bezetting van Noorwegen door de Duitsers. Hij verwacht, dat het in de herfst van 1955 gereed zal zijn. Daarna hoopt hij nog een derde boek te schrijven over de oorlogs tijd, die hij met de uitgeweken Noorse re gering in Londen en Amerika heeft door gemaakt. Op een aantal hem gestelde vragen ant woordde hij onder meer het niet nodig te vinden, dat ieder geschil tussen twee lan den door de assemblée van de U.N.O. wordt opgelost. Zijns inziens zou het fout zijn op dit moment reeds de Chinese re gering uit Peking toe te laten tot de U.N.O. i „Het lijkt mij beter af te wachten om te I zien of de Pekingregering werkelijk een I vredelievend volk vertegenwoordigt. Zij j kan dit aantonen door haar medwerking j te verlenen aan een vredesverdrag in Korea. Hij was van mening dat uiteindelijk de bevolking van Formosa zelf over het toe komstig lot van dit eiland moet beslissen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Colijnsplaat F. J. Veldman, vicaris te Ophemert: te Harderwijk (3e pred.pl.) H. K. v. Wingerden te Koeken- gen; te Doetinchem (toez.) H. Huting te Vreeland. Geref. kerken Beroepen te Castricum A. A. Leenhouts, hulppredikant aldaar. Bedankt voor Oudehorne J. v. Tuinen te Schettens; voor Surhuisterveen A. Reen te IJlst. Beroepen te Middelburg (vac. H. Veld kamp) J. H. de Boer te Nijverdal. Geref. Kerken art. 31 K.O. Tweetal te Scheveningen K. Drost te Veendam en G. Janssen te Leeuwarden. Ev. Luth. kerk Bedankt voor Utrecht (vac. C. F. Nolte) H. L. G. Ouwerkerk te Tiel. Geref. gemeenten Bedankt voor Wageningen F. J. Diele- man te Yerseke. Vrije Evang. gemeenten Aangenomen naar Bussum J. Ytsma, zendeling te Samosir op Sumatra. Ned. Prot. Bond Benoemd tot voorg. te Velp-Rozendaal mej. E. Voetelink, vic. te St. Jacobi- parochie, die deze benoeming oon aannam. ADVERTENTIE Door belangrijke ontdekkingen op het gebied van pijnbestrijding is het mo gelijk geworden een tablet te maken dat inderdaad beteren krachtiger helpt, ook daar waar andere middelen falen. De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Geleerden hebben vastgesteld waan en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te metenm Daarna hebben zij kans gezien de werking van een der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep - beter dan elk middel afzonderlijk. TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 ct Kunt u zich voorstellen hoe een insect de punt van de kleine wijzer van een klok ziet bewegen als die klok wordt ach teruitgezet terwijl het insect zelf op de grote wijzer zit, vijf keer dich ter bij het middelpunt van de wijzerplaat dan de kleine wijzer-punt daarvan verwijderd is? Zo zien wij Jupiter, de planeet die 's avonds rond tien uur boven de Oostelijke kim opduikt en tot diep in de nacht de helderste verschijning aan de hemel is. Hij loopt eens in de bijna twaalf jaar rondom de zon, met andere woorden: onze aarde loopt twaalf keer zo snel rond - daarom laten zich de snelheden van de twee planeten zo goed vergelijken met die van de wijzers van een klok. De aarde staat echter veel dichter bij de zon dan Jupiter (hun afstan den tot de zon verhouden zich als 1 5) en wij moe ten dus ons insect dicht bij de as van het uur werk zetten. Als de klei ne wijzer 5 cm. lang is, dan komt het insect op de grote wijzer, op 1 cm. afstand van de as te zit ten. Wij zetten nu de klok op 10 uur en beginnen heel langzaam de wijzers te rug te draaien, eerst dus van 10 uur naar één mi nuut vóór tien, want in die richting draaien (van de hemelpool uit gezien) de planeten om de zon. Zou het-insect in die mi nuut de punt van de kleine wijzer zien bewe gen? Neen. Niet alleen is de verschuiving van de kleine wijzer veel te gering, ook het feit dat beide in vrijwel dezelfde richting bewegen speelt een rol. Pas als wij de grote wijzer hebben te ruggedraaid tot bijvoor beeld vijf voor tien zal het insect beweging op merken aan de punt van de kleine wijzer. Op het ogenblik (om tien uur) lijkt het voor het insect nog, alsof de punt van de kleine wijzer stil staat. Dat is dan de betekenis van de mededeling „Ju piter is op 17 November stationnair"zoals de sterrenkunde zegt. Na tuurlijk is Jupiter even zeer in beweging als onze eigen aarde, maar op 17 November zien wij hem niet van positie veran deren tussen de sterren die hem omringen. Dit beeld van de klok stelt ons ook in staat, te voorspellen wat wij in de komende maanden zullen zien (in'nmaand- tijds vordert de aarde even ver als de grote wijzer van onze klok in vijf minuten): de aarde haalt Jupiter snel in. Dit houdt in, dat wij deze „heldere diamant aan 't flonkerend firmament" steeds vroeger in de avond zullen zien opko men. Na een paar maan den zal hij al opduiken zodra de zon in het Wes ten verdwijnt. De wij zers van onze klok staan dan op 11 minuten voor 10. Tegen die tijd spre ken wij elkaar nog. G. v. W. De officier van justitie bij de rechtbank te Almelo heeft een boete van f 100 geëist tegen de 51-jarige mr. J. A. Wolthuis uit Groningen, leider van de inmiddels on wettig verklaarde NESB. Mr. W. heeft destijds wegens illegale grensoverschrij ding terecht gestaan voor de kantonrech ter t,e Enschedé, die hem ontsloeg van rechtsvervolging. De ambtenaar vain het O. M. die dertig gulden boete had geëist, ging in appèl. De verdachte voerde hetzelfde verweer als bij de behandeling voor de kanton rechter, onder meer dat de minister van Justitie buiten zijn bevoegdheid zou zijn gegaan toen hij het Bewakingsvoorsohrift 1946, gebaseerd op de wet vain 1920, uit vaardigde. Voorts beriep hii zich op een noodtoe stand als gevolg waarvan hij zonder gel dige papieren de grens had overschreden. De officier van justitie bestreed in een uitvoerig requisitoir deze verweren. De verdachte vroeg waarom tegen hem f 100 werd geëist, hoewel de normale straf voor illegale grenspassering f 25 is. Op 30 November zal de rechtbank uit spraak doen. Controle op koppelingen zal zo nodig worden verscherpt De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft geantwoord op vra gen van het Eerste Kamerlid mr. Wende- laar (VVD) over ongevallen tengevolge van het losraken van aanhangwagens van auto's. Mr. Wendelaar had er de aandacht op gevestigd, dat de laatste tijd enige ver keersongevallen het gevolg zün geweest van het losraken van aanhangwagens en gevraagd of deze ongevallen geen aanlei ding geven om de bepalingen op het kop pelen van aanhangwagens en de controle op de naleving van de hiervoor bestaande voorschriften te verscherpen. In zijn antwoord zegt de minister dat in 1952 is overgegaan tot een verscherping van de keuringseisen betreffende de kop pelingen, alsmede tot verscherping van het toezicht van de politie op de naleving daarvan. De voorschriften zijn in over eenstemming met de huidige stand van de techniek. Aan de controle wordt bijzon dere aandacht gewijd. Verscherping zal niet uitblijven, indien daarvan gunstig effect mag worden verwacht. (Van onze correspondent in Rome) Tijdens een diner te Rome heeft de Ne derlandse ambassadeur, dr. H. N. Boon, de insignia, behorende bij enige Nederlandse onderscheidingen, uitgereikt aan een aantal Italianen, die zich bijzonder verdienstelijk maakten tijdens de watersnood, die ons land in 1953 heeft getroffen. Het Kamerlid Giuseppe Brusasca, voormalig staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, die de hulp organiseerde en coördineerde kreeg het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau; senator prof. Mario Longhena, de presi dent-generaal van het Italiaanse Rode Kruis die van grootofficier in de Orde van Oranje Nassau; de advocaat Edoardo Ro- cetie, directeur-generaal van het Rode Kruis, die van commandeur in dezelfde Orde; dr. Vittorio Minnucci, directeur voor internationale rlaties van het Italiaanse Rode Kruis werden de insignia van com mandeur in de Orde van Oranje Nassau reeds uitgereikt tijdens het bezoek der Zeeuwse kinderen uit de Rode Kruis-ten- tenstad in Italië aan onze ambassade in de afgelopen zomer. Dr. C. Ridomi, destijd directeur-gene raal van de Italiaanse Radio kreeg de ver sierselen van commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De door hem georganiseer de „Catena della Franternita" („Broeder schapsketen") bracht 250 millioen lire op. Aan de voorzitter der N.V. Pellizzarri te Vicenza, de 71-jarige Giacomo Pellizari, die om gezondheidsredenen niet aanwezig kon zijn, werden de insignia van comman deur in de Orde van Oranje Nassau toege zonden. Deze maatschappij heeft pomp- installaties en 25 man bedienend personeel aan de Nederlandse regering ter beschik king gesteld. Ingenieur A. Camaiti, destijds inspecteur-generaal van Landbouw, thans directeur-generaal personeel van het mi nisterie van Landbouw werden de insignia van commandeur in dezelfde orde ter hand gesteld. Hij regelde de uitvoer naar Neder land der pompinstallaties van de firma Pellizzari en organiseerde voorts de zen ding van een grote hoeveelheid landbouw werktuigen voor de getroffen gebieden. Onze gezant bij de Heilige Stoel, jhr. mr. Marc van Weede, zal heden tijdens een kleine plechtigheid, waarbij onder meer monseigneur Giobbe, pauselijk nuntius in Den Haag tegenwoordig zal zijn, de insig nia van het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau ter hand stellen aan mon seigneur Balóélli, voorzitter van het Pau selijke comité voor Hulpverlening. Mon seigneur Baldelli organiseerde aanzienlijke bijstand, die door Vaticaanse instanties aan het rampgebied werd geboden. TORONTO, 17 November (United Press) De Nederlandse minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt, heeft een bezoek gebracht aan het tuinbouwgebied Holland Marsh, waar zich vele Nederlandse immigranten heb ben gevestigd en dat onlangs zwaar ge teisterd is door overstromingen, die ont stonden nadat een orkaan over deze streek getrokken was. In de dicht bij Holland Marsh gelegen stad Bradford werd hem door het mini sterie van Landbouw van de staat Ontario een lunch aangeboden. Tijdens een rit door Holland Marsh sprak hij met een aantal Nederlandse boeren, waarvan enkele echter reeds zo lang in Canada wonen, dat zij hun lands taal- vrijwel vergeten waren. Een van hen was George Verkaik, die 30 jaar geleden uit de Haarlemmermeer polder naar Canada kwam en wiens mo derne boerderij tijdens de overstromingen van vorige maand ernstig gehavend werd. Verkaik drukte minister Mansholt de hand en sprak met hem in het Engels tot hem gevraagd werd of hij nog Nederlands ken de. „Yeah, een beetje", antwoordde deze en zette daarop het gesprek in zijn lands taal voort. Een ander getroffen Nederlands gezin, dat een voorlopig onderkomen heeft gekregen in een zogenaamd „trailer camp", waar 100 gezinnen zijn ondergebracht, werd eveneens door de minister bezocht. Het waren de heer en mevrouw Rupke, die 20 jaar geleden uit Apeldoorn naar hier kwamen. De Rupkes hebben hun huis door de overstromingen verloren. LIMA (Reuter) Het Chileense depar tement van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat Peruviaanse oorlogs schepen vijf schepen van de walvisvloot van de Argentijns-Griekse reder Onassis hebben aangehouden. De Peruviaanse vloot zette haar jacht op de andere schepen van Onassis, in het bijzonder op het fabrieks- schip, voort. Volgens de Chileense ambassadeur in Peru verzocht de regering te Lima (Peru) Ecuador de rest van de schepen te onder scheppen. Hoewel de overeenkomst tot bescher ming van de rijkdom van de zee, gesloten tussen Peru, Ecuador en Chili, nog niet is bekrachtigd, zullen alle door Peru genomen maatregelen volledig door de andere twee landen worden gesteund, aldus Chileense ambtenaren. Peru maakt er aanspraak op, dat zijn territoriale wateren zich tot 200 mijl uit de kust uitstrekken. De Peruviaanse pers heeft Onassis er herhaaldelijk van be schuldigd, dat hij „in territoriale wateren" vist en zich daardoor aan „zeeroverij" schuldig maakt. De Griek Aristoteles Onassis, die Argen tijn van nationaliteit is, heeft Panama ver zocht om hem bij te staan in zijn pogingen, om voor zijn vloot toestemming te ver krijgen om ter hoogte van Peru te werken.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7