Al 200 man op Ambon opgeleid voor de „Operatie Irian" „Duitsland kan zich niet licht uit NAVO losmaken" Weerbericht Verhoren van wijzen op duidelijke plannen Dominici bekende „om van de verhoren af te komen" Nederlands communiqué: Amerikaanse opleiding voor Vietnam-leger Verdediger protesteert herhaaldelijk tegen opmerkingen van de rechter Moham. Broederschap in de ban gedaan Bohlen voor overleg naar Washington Duitse autogangsters naar Noordelijker regionen Bezorgdheid in Parijs over Noord-Afrika Het woord is aan Panama protesteert bij Peru voor Onassis Naar het voorbeeld van Korea en Griekenland Na twee jaar proces in de moordzaak-Drummond Argument tegen de grachten Soedanese delegatie komt in Cairo poolshoogte nemen Eden over de Europese verdragen Mendès-France confereert in Washington Gaullisten eisen strikte handhaving van gezag Mist in Groot-Brittannië Meer dan 6 schepen opgebracht; zeven andere afgedropen Getuige Tomasoa weet niet wat in Holland gebeurde Weerrapport 6 9e JAARGANG No 112 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 18 NOVEMBER 1954 IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARIiEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 266 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft nadere gegevens gepubliceerd over de in October in de Etnabaai op Nederlands Nieuw-Guinea gelande Indonesische prau wen met 48 gewapende infiltranten. Uit de documenten en uit de verhoren der gevangenen zijn tal van bijzonderheden aan het licht gekomen omtrent de voorbe reiding en uitvoering van deze infiltratie-poging. „Daaruit is thans duidelijk komen vast te staan, dat het Indonesische leger direct betrokken is bij deze infiltraties. De tegen Nederlands grondgebied uitgevoerde subversieve actie wordt dus niet alleen van Indonesisch grondgebied uit volvoerd, doch geschiedt met volledige voorkennis en instemming van dat leger", aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken. „Hetgeen thans gebleken is, werpt een merkwaardig licht op de telkens weer ge hoorde verklaring van de Indonesische regering dat er onrust zou bestaan in Nieuw Guinea. In werkelijkheid bestaat er nergens enige onrust, doch men poogt deze van Indonesische zijde te veroorzaken teneinde op die wijze de bevestiging te kunnen construëren van beweringen, die in geen enkel opzicht op feiten steunen. Daarmee worden de overigens verwarde en elkaar tegensprekende uitlatingen, welke uit Indonesische bron terzake zijn gepu bliceerd, volledig ontzenuwd", zo luidt het in de verklaring. De groep indringers telde minstens 12 Ambonezen, een groter aantal andere In donesiërs afkomstig van Dobo en enkele in Indonesië woonachtige Papoea's. De in filtratie werd uitgevoerd onder auspiciën van het aan het 25e regiment infanterie van het Indonesische leger toegevoegde semi-militaire onderdeel „kadervorming", een onderdeel dat thans deze onschuldige naam draagt, doch dat tot Juni 1954 „O.P.I." (Operatie-Irian)-geheten was. Tot de taak van „kadervorming" behoort: het opleiden van personeel dat kan deelnemen aan georganiseerde infiltratie in Neder lands Nieuw Guinea teneinde guerilla te voeren en onrust te verwekken om de in druk te kunnen vestigen, alsof er een spon tane volksbeweging in Nieuw-Guinea zou bestaan. Commandant van „kadervorming" is de Ambonese kapitein Sapiah. Deze staat rechtstreeks onder de commandant van het 25e regiment infanterie van het Indone sische leger, de It.-kolonel Sukawati. Ondercommandant van „kadervorming" is de tweede luitenant Johannes A. Di- mara, die enige onderwijzers te zijner be schikking heeft en daarmee een opleidings school leidt te Paso op Ambon. De oplei dingscursus duurt minstens vier maanden. De bewapening, kleding en geneeskundige verzorging van de cursisten wordt ver zorgd door het 25e regiment infanterie. Een groep van ruim 200 personen heeft de opleiding reeds gevolgd en werd ver volgens overgedragen aan de zorg van de Bintara onderdistrict militer (B.O.D.M.), het subsistenkader, in afwachting van een eventuele inzetting voor een operatie tegen Nieuw-Guinea. Lang voorbereid De recente infiltratie is geruime tijd voorbereid. In September werden de eer ste manschappen, die er aan zouden deel nemen, reed® overgebracht naar Dobo en het nabijgelegen Warilau (op de Aroe- eilanden). In begin October volgden nog meer personen, zodat de groep tenslotte 48 man sterk was. Als commandant was Jo hannes A. Dimara aangewezen, die tot op- SAIGON (Reuter). Generaal Lawton Collins, speciaal ambassadeur der Vere nigde Staten bij Vietnam, heeft te Saigon medegedeeld dat de Amerikaanse regering de Vietnamese autoriteiten heeft aangebo den de algehele verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de opleiding van het leger van Vietnam, dat van groot belang wordt geacht in de strijd tegen het com munisme. De generaal, die dit op een persconfe rentie mededeelde, verklaarde voorts dat hij de bijzonderheden van dit aanbod thans met de Vietnamese premier Ngo Dinh Diem en de Franse opperbevelhebber der Franse- Uniestrijdkrachten in de verenigde Indo- chinese staten, generaal Paul Ely, be spreekt. Bij de opleiding zal de werkwijze worden gevolgd, die de Amerikaanse in structeurs eerder met succes in Grieken land en Korea hebben toegepast. De Franse instructeurs in Vietnam zul len niet aanstonds worden vervangen, doch zij zouden, bij aanvaarding van het Ame rikaanse aanbod door Vietnam, nauw met hun Amerikaanse collega's samenwerken, waarbij generaal Ely het oppertoezicht zou uitoefenen. Volgens generaal Collins zullen de Ver enigde Staten negen percent der uitrusting van het Vietnamese leger leveren. De generaal zeide dat de Verenigde Staten de regering-Ngo Dinh Diem volledig steunen en-dat zij niet bereid zijn hulp te verlenen aan een leger, welks leiding geen gehoor geeft aan orders van de premier (deze uit lating wordt geacht te slaan op de recente twist tussen Ngo Dinh Diem en de chef van de generale staf van het Vietnamese leger, generaal Nguyen Van Dinh). De ambassadeur die een week geleden te Saigon is aangekomen zeide dat pre sident Eisenhower bezorgd is over de toe stand in Vietnam, „doch ik zou niet hier zijn, indien de Amerikaanse regering niet het vertrouwen had, dat de huidige moei lijkheden zullen worden opgelost." dracht kreeg te landen in de Kajoe Merah- baai, daar het land in te trekken voor de gueril'la-strijd, propaganda te maken voor de aansluiting van Nieuw-Guinea bij In donesië en te trachten Papoea's over te halen tot de vorming van strijdgroepen tegen de Nederlanders. De bewapening be stond uit 1 bren, 1 sten, 2 mortieren ên een 32-tal geweren, alsmede een grote voorraad muinitie. Voor transport van de groep van Dobo naar Nieuw-Guinea werd van een Keyees de houten tweemaster „Warnar" gehuurd. Verder had men nog de beschik king over een flinke prauw als volgboot. Bij aankomst voerde het schip de Neder landse vlag. Op 21 October te 0.7.00 uur landde de groep in de omgeving van de Omba-monöing Oostelijk van de Etna baai. In de namiddag van die dag ontdek ten de infiltranten aan 't begin van de Et nabaai een prauw met 3 inzittenden, wel ke aan de kust gemeerd lag. In deze prauw bevond zich de hoofdagent H. A. van Krie ken, die wegens ziekte tijdens een be- stuurspatrouille in die omgeving was ach tergebleven. Hij werd door de infiltranten aangehouden en is na de ontscheping van de infiltranten begeleid door zes man, met de terugkerende prauwen naar Indonesisch grondgebied overgebracht. Vijf doden, 25 gevangenen De groep infiltranten is in de Etna-baai aan land gegaan en de bossen ingetrokken. Onmiddellijk nadat hun aanwezigheid door de bevolking was gesignaleerd, heeft zij hiervan het bestuur melding gemaakt, en werden de nodige maatregelen getroffen. De acties van militairen en politie voltrek ken zich bevredigend. Als resultaat van dit optreden kan thans worden gemeld, dat de bende uiteengesla gen is en in kleine groepen, vrijwel zonder voedsel, door de bossen zwerft, dat 25 man gevangen zijn genomen en 5 man werden gedood. Voorts zijn 1G geweren en karabij nen, een mortier en een aantal automati sche wapens benevens een grote hoeveel heid munitie, uitrustingsstukken en docu menten in Nederlandse handen gevallen," aldus het communiqué. DIGNE (AFP/Reuter) Gaston Domi nici, de 77-jarige Franse boer die te Digne in Zuid-Frankrijk terechtstaat in de drie voudige moordzaak-Drummond, heeft tot zijn.rechters gezegd, dat hij indertijd heeft bekend wegens de meedogenloze verhoren door de politie. Trillend van woede zeide de oude boer, dat inspecteur Sebeille met zijn vuisten had gedreigd en luidkeels had geroepen: „Jij bent de moordenaar". „Mijnheer de president, indien iemand te gen u precies zo zou optreden als tegen mij, zou u hetzelfde gedaan hebben als ik. Zij maakten mij gek. Ik kon zelfs niet spre ken", zo betoogde Dominici. Op een be paald ogenblik, toen het heftig toeging in de rechtzaal, zeide Gaston: „U wilt mij voor iemand anders laten betalen. Laat Glovis (Gastons jongste zoon) en mijn fa milie komen en u zult ontdekken, wie ik bedoel". Herhaaldelijk protesteerde de belangrijk ste verdediger van de verdachte, Emiie Pollak, tegen opmerkingen van de rechter. Toen de rechter de verklaring voorlas, vol gens welke de oude boer gezegd zou heb- springen toen men bezig was met een re constructie van de moord. Zijn zoon Glovis zou hem hebben beschuldigd. De tweede zoon, Gustave, is in Novem ber 1952 veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf omdat hij geen hulp had ver leend aan het meisje. Ook hij zou zijn vader beschuldigd hebben, maar later zijn verklaring hebben ingetrokken. Hoofdinspecteur Sebeille uit Marseille heeft vijftien maanden besteed aan het onderzoek. Dominici bleef onbewogen onder de voorlezing. Hij glimlachte slechts toen een passage werd voorgelezen,waarin hij wordt geschetst als „een drinkebroer en een dwingeland". In de strijd om de Amsterdamse grach ten zouden de voor standers van demping in een jolige bui deze plaat als bewijs kun nenaanvoeren voor de moeilijkheden, waarvoar zelfs het verkeer te water in de hoofdstad wordt geplaatst. Een zolder schuit, beladen met pakken papier, kwam namelijk gisteren on der een der bruggen van de Prinsengracht klem te zitten. Een deel van de vracht schoof overboord. De mannen, die op de schuit meevoeren, zochten het toen ho gerop. Men ziet ze hier aan de „verkeer de kant" van de leu ning, een beetje ge schrokken over dit nieuwe aspect aan het verkeersprobleem. CAïRO. (Reuter/AFP). Het hoogste gezagsorgaan van de Egyptische Islam, de Raad van de grote Oelemas, heeft de Mo hammedaanse Broederschap tot vijand van de Islam verklaard. Deze beslissing is te vergelijken met een plechtige ex-commu nicatie in de Rooms-Katholieke kerk. Het decreet, dat de Broeders tot ketters, tot vijanden van de godsdienst verklaart; zal in alle moskeeën van Egypte worden voorgelezen ^n aan alle Mohammedaanse landen worden bekend gemaakt. De politie van Cairo deelt mede, dat vijf leden van de Broederschap, onder wie de zoon van de opperste gids Hassan el Ho- deiby, zijn gearresteerd op het ogenblik dat zij trachtten in een boot over de Nijl naar de Soedan te vluchten. Er zitten thans 1.112 Broeders gevangen. Een Soedanese delegatie, onder leiding van vice-premier Mohammed Noer el Din wordt heden in Caïro verwacht. Van wel ingelichte zijde wordt verriomen, dat de d«legatie zich met de Egyptische leiders zal onderhouden over de jongste gebeur tenissen in Egypte. Een groot aantal win kels te Khartoem en Omdoerman zijn ge sloten als teken van protest tegen de af zetting van Naguib die in de Soedan is ge boren. Te Omdoerman werden betogers te gen Naguibs afzetting door de politie ver spreid. Er werden drie arrestaties ver richt. Gaston Dominici ben, dat hij had getracht mevrouw Drum mond geweld aan te doen, riep Pollak: „Dit is ontoelaatbaar". Na het voorlezen van de verklaring riep Gaston: „De politie heeft mij dat laten zeggen". Gedurende het voorlezen van de be schuldigingen van dte politie herhaalde de oude boer steeds weer de woorden „Niet waar, niet waar. Er zijn zoveel leugens in deze zaak". Toen de rechter sprak over de bekentenis van Gustave, Gaston's tweede zoon, dathij het meisje Elizabeth levend had aangetroffen en niets had gedaan om haar te helpen, zeide de verdachte: „Gusta ve heeft gelogen, toen hij dat zei". Bij be handeling van de bijzonderheden van da dood van het meisje zeide hij na iedere zin: „Ik was in bed. Ik zeg u nog eens, ik wa.i in bed. Ik heb mij niets te verwijten". Er zijn ongeveer 50 getuigen opgeroepen om te trachten het bewijs te leveren, dat verdachte twee jaar geleden op 5 Augustus 1952 de Britse voedseldeskun dig» Sir Jack Drummond, diens vrouw La^- Ann en hun 11 jaar oude dochtertje bij Lurs heeft vermoord. Voor de zitting werd hervat, hebben zich voor het gerechtsgebouw wilde tonelen af gespeeld. Politiemannen kwamen tot een handgemeen met vrouwen, die zich met geweld toegang tot het gebouw wilden verschaffen. Geen van de vrouwen werd gewond, maar wel liepen enkelen scheuren in haar kleding op. Ongeveer 180 verslaggevers uit allerlei landen waren bij de aanvang van het pro ces aanwezig. Dominici heeft indertijd bekend de moord gepleegd te hebben. Later trok hij zijn ver klaring in. Hij heeft voorts gepoogd zelf moord te plegen door van een brug af te LONDEN (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft Woensdag aan het begin van het tweedaag- j se debat in het Britse Lagerhuis over de overeenkomsten van Londen en Parijs over de West-Europese defensie gezegd, dat de ingestelde waarborgen het West-Dultsland buitengewoon moeilijk zullen maken uit de NAVO te treden. „Zonder benzine bijvoor beeld kan geen modern leger fungeren", zo zei Eden. „De opperbevelhebber van de NAVO kan de kraan dichtdraaien". De minister zei van kanselier Adenauer een brief te hebben ontvangen, waarin deze mededeelde, dat de West-Duitse pro ductie en import van splijtbare stof voor de volgende twee jaar niet meer zouden zijn dan het noodzakelijke voor burgerlijk on derzoek en experimenten. Betreffende het nieuwe Russische voor stel voor het houden van een conferentie in November zei Eden, dat eerst de eigen positie geconsolideerd en d'e eenheid van het Westen op een stevige en duurzame grondslag gevestigd moest worden. Eden noemde in zijn rede slechts terloops de kwestie van eventuele verdere integra tie van Europa. Hij zeide dat het boven- WASHINGTON (Reuter/AFP) De Franse premier, Mendès-France, is in Washington aangekomen voor besprekin gen met president Eisenhower en minister van Buitenlandse Zaken Dulles. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door vice- president Nixon en Dulles. Mendès-France kwam uit Ottawa, waar hij met Canadese leiders heeft gesproken. Hij komt spreken over het oefenen en uitrusten van een nieuw nationaal leger in Vietnam door de Verenigde Staten. Franse en Canadese deskundigen zullen binnenkort bijeen komen om de handels betrekkingen tussen beide landen te be studeren. Kort na zijn aankomst hield Mendès- France een inleidende bespreking met Dulles. Zij zullen vandaag en morgen, en zo nodig ook Zaterdagochtend, beraadsla gen. Mendès-France verklaarde tegenover Dulles dat er, na een bekrachtiging door de Franse Nationale Vergadering der Pa- rijse overeenkomsten, twee hoopgevende vooruitzichten zijn: de verdere ontwikke ling der West-Europese economische inte gratie en de mogelijkheid van betere be trekkingen tussen West en Oost. nationale element juist voor de Fransen het grootste struikelblok voor de EVG heeft gevormd op het ogenblik dat Enge land misschien bereid was de EVG te ac cepteren. Maar hij erkende dat geen der Britse politieke partijen voor de politieke structuur van de EVG te vinden is geweest. Misschien komt de Europese integratie later, merkte Eden min of meer filosofisch op. In dit verband dient te worden ver meld dat de Manchester Guardian een nieuw Brits initiatief bepleit zonder het welk, volgens het blad, er weinig kans is dat er nog iets meer zal gebeuren om de West-Europese landen tot elkaar te bren gen. De oppositie, hoewel innerlijk gesplitst, staat blijkens de dezer dagen gehouden fractie-vergadering, achter de regering. Herbert Morrison, die als eerste Labour- spreker het woord voerde, drong aan op een billijke verdeling der defensie-lasten tussen NAVO-landen. Zich kennelijk rich tend tot de tegenstanders in eigen rijen, zei hij dat het verkeerd is om steeds te scher men met de mening van de Duitse sociaal democraten, wier standpunt overigens niet duidelijk is. Hij bepleitte toelating van communis tisch China tot de UNO, onderhandelingen met Rusland over Duitse hereniging, zodra de Sovjet-Unie bereid was vrije verkiezin gen in Oost-Duitsland toe te staan, en een welwillende beschouwing van de Franse voorstellen betreffende een Europees wapendepót. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Charles Bohlen, wordt Dinsdag te Washing ton verwacht voor overleg met zijn rege ring. De ambassadeur, die zich op het ogenblik met vacantie in de omgeving van Stockholm bevindt, zal tien dagen tot twee weken in de Verenigde Staten blijven. Volgens een woordvoerder van het de partement van Buitenlandse Zaken had Bohlen op 23 September voorgesteld naar Washington te komen, waar hij sinds ruim een jaar niet is geweest. Hoewel van officiële zijde weinig ophef van het bezoek wordt gemaakt, hechten diplomatieke waarnemers in Washington er veel betekenis aan, nu de Amerikaanse leiders hoe langer hoe meer het onderwerp van een naast elkaar bestaan met de Sov jet-Unie aanroeren en de Sovjet-leiders van hun kant te kennen geven, dat de tijd is gekomen om de internationale spannin gen te verminderen. BONN (van de ANP-correspondent) Voor de autogangsters, die sedert Vrijdag nacht in het gebied van Keulen en Düssel- dorf opereerden, is de grond nu blijkbaar wat te heet onder de wielen geworden. Minister Meyer van Noord-Rijnland-West- falen heeft zijn belofte waar gemaakt en alles wat er aan groene, blauwe en zwarte politie beschikbaar was, op de knooppun ten der autowegen geplaatst. Een legertje van 4000 man waakt nu over de veiligheid der automobilisten. Naar de bandieten speurt men intussen nog tevergeefs. Die schijnen zich noord waarts uit de voeten te hebben gemaakt. Daar opereerden zij vannacht in de buurt van Paderborn in Westfalen. Inmiddels hebben de harde maatregelen van minister Meyer en zijn politiechefs niet alleen enthousiasme bij de automobi listen uitgelokt. Er is ook scherpe kritiek op de voortvarendheid waarmee de politie het bevel tot onmiddellijk schieten op wa gens uitvoert, die niet op het stopteken reagerên. Zoals bekend is daarbij een on schuldige vrouw omgekomen. De socialis tische partij wenst aan dit geval blijkbaar nog een politiek cachet te geven. Haar juridische expert dr. Arndt heeft namelijk een aanklacht tegen de politie ingediend wegens dood door schuld. Daarop heeft minister Meyer geantwoord, dat de echt genoot van het slachtoffer zal worden ver volgd. Hij had Zaterdagnacht geweigerd voor de politie te stoppen en daarop had de politie onmiddellijk gevuurd. Zijn vrouw, die naast hem zat, werd dodelijk getroffen. PARIJS. (Reuter). De Gaullistische fractie in de Franse Nationale Vergadering heeft gedreigd de regering haar steun in zake de politiek ten aanzien van Noord- Afrika te onthouden, indien er niet krach tige maatregelen worden genomen om aan de gewelddaden van Tunesische verzets strijders een einde te maken. Geëist wordt, dat er „organische banden" tussen Frank rijk en Tunesië worden gehandhaafd. Volgens Gaullistische kringen zal de par tij de Gaullistische minister voor Tune sische en Marokkaanse zaken, Fouchet, verzoeken af te treden, tenzij er in de ko mende, paar dagen vorderingen worden ge maakt bij het onderdrukken van het ver zet in het protectoraat. Intussen neemt ook in andere Franse partijen de bezorgdheid over de stijgende spanning in Noord-Afrika toe. De radicale ex-premier Mayer vroeg als derde af gevaardigde binnen 24 uur, om bijeen komst van de Nationale Vergadering voor het bespreken van de toestand. De R.K. volksrepublikeinen (MRP) dienden een dergelijk verzoek in bij de Raad van de Republiek. Enige afgevaardigden gaven te kennen, dat maarschalk Juin, de NAVO-bevelheb- ber in de centraal-Europese sector, naar Noord-Afrika moet worden gezonden om de orde te herstellen. De Tunesische eerste-minister, Tahar Ben Ammar, heeft de Franse regering de verzekering gegeven, dat ziin regering met Franse steun een einde wil maken aan het nationalistische bendewezen in Tune sië. Volgens een bekendmaking in Parij heeft Ben Ammar de Franse ministers medegedeeld, dat resoluties van de nieuwe grondwetspartij op geen enkele wijze af breuk doen aan besluiten van de Tunesi sche regering. De Marokkaanse communistische partij heeft vandaag een algemene staking uit geroepen ter ondersteuning van een eis tot onttroning van sultan Moelai Mohammed Ben Arafa en regeling van de dynastieke kwestie. LONDEN (Reuter) Vanochtend vroeg hing boven het grootste gedeelte van Enge land een dichte mist, waardoor het ver keer op vele plaatsen tot stilstand kwam, treinen werden vertraagd en de Londense luchthaven geheel gesloten moest worden. Verscheidene op weg naar Londen zijnde vliegtuigen vlogen door naar Parijs. Ook te Glasgow konden de vliegtuigen niet od- stijgen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA's Franklin D. Roosevelt: Het enige wat wij te vrezen heb ben is de vrees zelf. (In zijn rede, in 1933, bij de aanvaarding van het presi dentschap). LIMA. (Reuter/AFP). Panama heeft krachtig bij de Peruviaanse regering ge protesteerd tegen het in beslag nemen van een aantal onder Panamese vlag varende schepen van de walvisvloot van Onassis en gedreigd de kwestie voor de UNO te brengen. De Peruviaanse marine heeft, volgens de jongste berichten, in totaal vijf walvisvaarders, een fabrieksschip en een aantal jagers van de walvisvloot aange houden. De bemanning bestaat voor het merendeel uit Duitsers. De directeur van Onassis' rederij, de „Olympic Maritime Agency", dr. Kurt Reiter, verklaarde in Hamburg, dat drie van de schepen buiten de 200 mijlszöne zijn aangehouden. Zeven schepen van Onassis' vloot, die nog niet aangehouden waren, hebben opdracht gekregen naar Panama te varen. De rederij heeft het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verzocht om tussenkomst. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaar de, dat Groot-Brittannië de zóne van 200 mijl, die Peru, Chili en Ecuador hebben ingesteld niet erkent. In de afgelopen zo mer heeft Londen deze drie landen hier van op de hoogte gebracht. De woordvoer der wilde evenwel geen commentaar leve ren op het aanhouden van Onassis' sche pen. De Verenigde Staten schijnen zich in deze kwestie afzijdig te willen houden. Een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken te Washington ver klaarde dat de aanhouding een kwestie tussen Peru en Panama scheen te zijn* Zaak-Schmidt in Djakarta DJAKARTA (PI Aneta) Het getui genverhoor in de zaak tegen H. C. J. G. Schmidt in een zitting van het landgerecht te Djakarta is voortgezet. Getuige Toma soa werd nogmaals voorgeleid om de voor een notaris in Nederland afgelegde ver klaring, dat Jungschlaeger tussen Juni en December van het jaar 1950 verscheidene keren in Maastricht bij een filiaal van de Amste'rdamsche Bank verscheen, aan te ho ren. Hij bleef echter bij 2ïjn verklaring, dat Jungschlaeger in October 1950 op de onderneming Dramaga was. De verdedi ger, mr. Bouman had op de vorige zitting een verklaring overlegd, die ten overstaan van notaris Grootaas op 7 October 1954 te Maastricht is afgelegd, waarin twee procu ratiehouders van het filiaal van de Amster- damsche Bank te Maastricht verklaren, dat de heer L. N. H. Jungschlaeger in Juli 1950 een maal, in Augustus drie maal, in September zes maal, in October vijf maal, in November drie maal en nog een maal in December persoonlijk aan de kas is ge weest van genoemd bankgebouw. Zij ver klaren de heer Jungschlaeger niet alleen gezien maar ook gesproken te hebben. Als bewijs hiervan waren even zovele foto- copieën van chèques, waarop de hand tekening van Jungschlaeger voorkomt, in gesloten. i Getuige Tomasoa weet niet wat er in Holland gebeurde, en blijft daarom bij zijn verklaring dat Jungschlaeger in October 1950 op Dramaga was. (van hedenmorgen 7 uur) weers- «J> c e 00 <0 - toestand oS ■Sg s fee feS Temp. gister B - 4) c <b z Helsinki sneeuw NO 5 -2 3 Stockholm zwaar bew. NO 2 -1 0 Oslo zwaar bew. windstil -2 0 Londen mist windstil -2 0 Amsterdam mist windstil 3 0,3 Brussel zwaar bew. W 2 4 0 Parijs mist windstil 6 0 Bordeaux mist O 5 2 0 Grenoble onbewolkt windstil 3 0 Nice licht bew. NNW 5 3 0 Warschau mist OZO 2 -5 0 Berlijn motregen ZZW 2 3 3 Frankfort regen ZW 4 2 1 München sneeuw ZW 4 -2 0,1 Zürich geheel bew. windstil -0 0 Genève licht bew. ONO 11 2 0 Locarno licht bew. OZO 2 -5 0 Wenen geheel bew. N 3 - 0 Innsbruck sneeuw windstil -5 0 Rome geheel. bew.NNO 4 5 0 Neerslag laatste 24 uur. 30oooooooocoocooocooooooooücoocoooooooryvxvxooooooococ5cc, VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht weinig wind en plaatselijk mist. Morgen veel bewolking met later van het Noorden uit wat lichte regen. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 19 November Zon op 8.05 uur, onder 16.45 uur. Maan op 1.42 uur, onder 14.02 uur. Maanstanden 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 November Hoog water: 9.45 en 22.22 uur. Laag water: 5.06 en 17.37 uur. Vrijdag 19 November Hoog water: 11.01 en 23.39 uur. Laag water: 6.21 en 18.46 uur. -X^XXXXXXXXXX>XXXXXXX3000000000000000CO0Ocx.\x X X YW

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1