J3cttct Met VELPON zie ie er geen barst van! Heemskerks begroting voor 1955 sluit royaal „Achter Wallen en Poorten" KALODERMA GELEE de nieuwe SENATOR Gemeente verkocht grond aan bouwspaarders De weg naar elkander ,,'t Silver Stoepke" Boze woorden tussen EHBO en Roode Kruis Sint Nicolaas Haags matrozenkoor concerteerde Sm en af cweb Geloof en zekerheid Vogelshow heeft aller medewerking MEENK' POEDERS 5 Zelfde taak wordt in Castricum door twee behartigd bij BATA Aanvoer peen stijgt verder Faillissementen VOOR UW HANDEN Avond over Frans Hals V Uitspraken rechtbank Burgerlijke stand Beverwijk FEUILLETON yRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 HEEMSKERKS BEGROTING, die waarschijnlijk de volgende week de raad zal wor den aangeboden is gezond en levert geen bijzondere moeilijkheden op. Ze is zelfs royaal sluitend, ondanks behoorlijke verhoging van de gemeentelijke uitgaven, die voor een deel voortvloeien uit het enorm gestegen bedrag aan rente en aflossing van de kapitaalswerken. Dit deelde gisteravond burgemeester H. N i e 1 e n aan de Heemskerkse gemeentebestuurderen mee. Hij zeide verheugd te zijn, dat ten opzichte van de gemeentezaken en het algemeen verzorgingspeil in 1955 een belangrijke stap vooruit zal worden gedaan en dat men daarbij nog beschikt over de nodige reserves in de begroting. Tot leden van de commissie van onder zoek naar de begroting werden benoemd de heren Roozen, Wentink en Vessies. In de soortgelijke commissie om de ge meenterekening en de bedrijfsrekeningen, alsmede de rekening Fonds Armengoederen te bestuderen werden gekozen de heren Duin, Muyen en Vendel. Rest van de raad De openbare zitting was in drie kwar tier klaar, mede terwille van de nestor van de raad, die in huiselijke kring zijn verjaardag wilde vieren, maar die aan het eind van de vergadering eerst nog de hartelijke gelukwensen van de voorzitter mocht incasseren. De heer Nielen sprak zijn waardering erover uit dat de heer Muyen toch geen verstek had laten gaan en achtte dit een bewijs van hoge plichts betrachting. De vijftien agendapunten werden in snel tempo afgehandeld en bijna geen der tien voorstellen leverde commentaar op. Het voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een geldlening ten behoeve van woningbouw vond waar dering bij de voorzitter, die het bouwen in particuliere sector door middel van goedkeuring van dit voorstel wilde stimu leren. Grond voor bouwkasspaarders Veertien bouwkasspaarders wilden grond kopen van de gemeente en dit deed bij de heer Beentjes de vraag rijzen of het ver lenen van bouwvolume aan niet-ingezete- nen ten laste komt van het gehele toe gestane volume. De voorzitter antwoordde hierop dat ten aanzien van de migratie deze gevallen mogen worden voorgelegd aan Gedeputeerde Staten om vermeerde ring van het volume te verkrijgen. De leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd en. zullen dus de komende drie jaren hun werkzaamheden in dit opzicht voort kun nen zetten. Het herzien en aanvullen van een ver ordening op de begrafenisrechten en een beheersverordening voor de algemene be graafplaats werd vanuit de raad toege juicht met de opmerking dat een begraaf plaats er niet mooi genoeg kan uitzien. Wat de onbewoonbaar verklaarde wo ning van twee vrijgezellen aangaat, deze heren kunnen gerust zijn, ook na 31 De cember zullen zij dit huis mogen bewonen, totdat een geriefelijk ander onderdak voor hen is gevonden. Het is gemakkelijker een gezin onder te brengen dan twee kluizenaars, zo meende burgemeester Nielen. ADVERTENTIE Ten slotte zal een verzoek van de bouw commissie van de Hervormde Kerk om financiële steun voor de bouw van een Jeugdhuis om prae-advies in handen van B. en W. worden gesteld en zal het ge- meentepersoneel van Heemskerk de zes procent salarisverhoging over het vierde kwartaal van 1954 ineens in handen krij gen. Zij nog vermeld dat het comité Vluchtelingenhulp, dat als resultaat van het afstaan van één uur loon van het ge- meentepersoneel een bedrag van f 54.50 zou ontvangen, het dubbele kan incasseren doordat een gelijk bedrag uit de gemeente kas eraan toe wordt gevoegd. ADVERTENTIE hebt U gevonden. Nu wilt U zich gaan verlovenl U zult de weg naar 't SILVER STOEP- KE ook gemakkelijk vinden en voor VERLOVINGSRINGEN naar Uw wens is dit de juiste weg. Gaat daarom hand in hand met het merk „CONSTANT" GROTE HOUTSTRAAT 49 De kleine zaak met de grootste keuze prijs F15.90 De onderlinge verstandhouding tussen de besturen van de Castricumse EHBO-ver- enlging „CITO" en het Nederlandse Rode Kruis, die al jaren te wensen overlaat, is er deze week bepaald niet beter op geworden. Aanleiding hiertoe is een door het be stuur van het Rode Kruis geplaatste ad vertentie in het plaatselijke weekblad, waarin staat vermeld „dat ook zij, die niet het voornemen hebben zich bij de Rode Kruis-colonne aan te sluiten, doch uitslui tend een opleiding voor het EHBO-diploma wensen te volgen, eveneens van harte wel kom zjjn". (In deze advertentie maakte het Rode Kruis bekend, dat het de opleiding tot het EHBO-diploma ter hand zal ne men. Red.). Het bestuur van de EHBO- vereniging is van mening, dat de oproep tot deelneming aan de cursus van het Ro de Kruis in strijd is met het in December 1950 gesloten „gentlemen's agreement", dat, behalve de neutrale en katholieke EHBO-verenigingen, mede ondertekend is door het hoofdbestuur van het Rode Kruis. Het tweede punt van de richtlijnen luidto „De opleiding voor EHBO der burgerbe volking is primair de taak der EHBO-ver enigingen; de opleiding der Rode Kruis- functionarissen (leden van het Rode Kruis Korps en anderen) is in zijn volle omvang de taak van het Rode Kruis". „In de adverténtie heeft het Rode Kruis het gentlemen's agreement terzijde ge legd", zei de secretaris van de EHBO-ver- eniging, de heer N. v. Staveren, ons. Het EHBO-bestuur beschouwt dit als een on sympathieke daad en wjj zijn zo vrij ge weest het hoofdbestuur van de gang van zaken in kennis te stellen. Ons hoofdbestuur staat achter ons en heeft zich inmiddels met het hoofdbestuur van het Rode Kruis in verbinding gesteld. De secretaris van het Rode Kruis, de heer J. A. Versteeg, vertelde ons over deze kwestie het volgende; „Wij achten ons ont- komst in verband met de anti-Rode Kruis- houding van het Castricumse EHBO-be- heven van de richtlijnen van de overeen- stuur, waarvan wij reeds verschillende ke ren hinder hebben ondervonden.". Voor beide partijen is het te hopen dat men er in slaagt de moeilijkheden uit de wereld te helpen opdat men tot een vrucht bare samenwerking komt waarvan beide afdelingen de vruchten zullen plukken. ADVERTENTIE De traditie getrouw zal de Heilige Man ook dit jaar een bezoek brengen aan BATA in de Kennemerlaan. Voor de kleine klanten heeft de Sint leuke verrassingen. Bijzonder aardig zijn de „GELAARSDE KAT"-spelen, welke Hij uit Spanje speciaal voor ons heeft meegebracht. St. Nicolaas en zijn Zwarte knecht zijn bij BATA op bezoek Zaterdag 20 November Woensdag 24 November Zaterdag 27 November Woensdag 1 December telkens van 2 tot 6 uur. KENNEMERLAAN 66 Het Haags matrozenkoor „Hofstads koorknapen" is Donderdag in het Castri cumse „Corso"-theater opgetreden voor bijna 500 leden van de Castricumse kunst kring Elckerlyc. Onder leiding van de heer Theo van Elf eren zong het koor niet minder dan 14 goed in het gehoor liggende nummers, zo als het Ave Maria, van P. Pièl, Sanctus, van Francesco Durante en Salvum fac re- gem, van Sacchim. De jongens sopraan solo in Zum Namen- stig, van Schumann, bracht het publiek in extase, hetgeen niet te verwonderen is, omdat vooral in dit werk de kwaliteiten van dirigent en koor uitstekend tot hun recht komen. De vocale comedie „De lan delijke repetitie", van Frans von Suppé, werd door de knapen in Tiroler costuum uitgevoerd onder leiding van een hunner. Al met al werd het een avond, die de leden van Elckerlyc zich nog lange tijd zullen herinneren. De Kennemer tuinders brachten op de speciale veiling van Donderdag in Castri cum niet minder dan 50.000 kilo peen. De prijs per ltfO kilo van peen, geschikt voor export, bedroeg f 17.50f 21.30. Het bin nenland kreeg ook een kwantum en be taalde daar f 8f 17.50 per 100 kilo voor. Uiteraard was deze peen van mindere kwaliteit dan het exportkwantum. Sjalotten besomden 4451 centen per kilo. Eerste kwaliteit schorseneren liet 5465 cent afdrukken en de tweede soort ging voor 2741 cent van de kar. De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 16 November 1954 geen fail lissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd op Dinsdag 16 November 1954 opgeheven het faillisse ment van I. Philips, handelsagent te Over- veen, Jan Willem Frisolaan 14, handelende te Amsterdam, Herengracht 238 onder de naam Philip's Textiel. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. L. S. Römelingh te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam van 3 November 1954 is na hoger beroep vernietigd het vonnis dezer rechtbank van 31 Augustus 1954, waarbij de Naamloze Ven nootschap „Moutell" statutair gevestigd te Amsterdam, feitelijk kantoorhoudende te Zandvoort, Brederodestraat 160, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. dr. F. A. Bijvoet te Haarlem, tot curator. Bij vonnis van de Arrondissementsrecht bank te Haarlem van 16 November 1954, is na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 2 November 1954, waarbij de Vennootschap onder Firma H. Posch Zo nen, aanneemster van straat- en grondwer ken, te Beverwijk, de Visscherstraat 16, en haar vennoten. H. Posch en C, Posch te Be verwijk, de Visscherstraat 16, en J. J. N. Posch te Beverwijk, Alkmaarsestraatweg 97. in staat van faillissement zijn verklaard met benoeming van mr. J. W. Crefeld te IJmui- den-Oost, tot curator. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 15 No-ember 1954 geëindigd het faillissement van Matthijs Cornelis Zonneveldt, schilder te Heemstede, Oosterlaan 20. Rechter-comissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. Jansonius te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 12 November 1954 geëindigd het faillissment van: A. Eikerbout, zonder beroep, Kloppersingel 5 te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Bou wer. Curatrice: mr. H. Muller te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 13 November 1954 geëindigd het faillissement van Hubertus Wilhelmus Josephus Maria Lammers, koop man en winkelier in manufacturen te Be verwijk, Breestraat 105, aldaar handelende onder de firma Gebr. Lammers. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. L. Ali Cohen te Haarlem. Santpoorts Bloei ADVERTENTIE maakt kanden zacht ali fluweel In afwijking van vorige aankondigingen deelt het bestuur van Santpoorts Bloei mede, dat de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Hals-museum, Maandag 22 November een lezing zal houden over het onderwerp „Hoe moeten wij Frans Hals zien?" Deze avond wordt gehouden in het Jeugdhuis aan de Burg. Enschedelaan. De heer Baard heeft bij zijn werk in het museum geconstateerd, dat de meeste bezoekers aan de kunststukken voorbij gaan zonder de schoonheid ervan ten volle te genieten en zonder de betekenis van het uitgebeelde te begrijpen. Zij zien de kunst werken als „tafrelen", waarop mensen en gebeurtenissen uit het verleden zijn afge beeld, zoals de befaamde Schuttersstukken van Frans Hals. Vooral deze geniale groep portretten geven aanleiding tot misver standen tussen kunstenaar en beschouwer. De heer Baard wil met deze lezing ver schillende dezer misverstanden uit de weg ruimen, waarbij hij tegelijkertijd de ge legenheid wil aangrijpen om aan te geven op welke wijze kunst, in het algemeen be naderd moet worden. Èij de projectie van de schuttersstukke!) zal gebruik worden gemaakt van de door „Polygoon" vervaardigde gekleurde dia positieven. ADVERTENTIE O 1 ro •v* S T Oepoetie en Rick trokken hun bovenkleren uit, en de vrouw hing die netjes buiten in de zon aan een drooglijn. „Ziezo, die zullen wel gauw droog zijn", zei ze. „Komen jullie nu maar mee naar binnen, dan zal ik wat lekkere limonade voor je klaarmaken; dat heb je wel ver diend!" Ze nam de jongens mee naar binnen en gaf ze stoelen. Toen ging ze in de keuken en kwam terug met drie bekers heerlijk frisse limonade. „Smaakt het?", vroeg ze. Nouhet smaakte best, hoor. En ze kregen er ieder ook nog 'n groot stuk koek bij. „Ik ben toch zo blij, dat er zulke flinke jongens in de buurt waren, toen het ge beurde", zei de vrouw. „Ik moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn, als jullie niet zo kranig in 't water gesprongen waren en mijn Jantje gered hadden!" „O", zei Bunkie bescheiden. „We waren toch met zijn drieën, en het was maar een klein stukje zwemmen!" Toen de kleren helemaal droog waren en Oepoetie, Rick en Bunkie ze hadden aan getrokken, namen ze. afscheid. De vrouw bedankte hen nogeens heel hartelijk en wuifde ze na, tot ze om een hoek van de weg verdwenen waren ADVERTENTIE VRAAQ DE JUISTE SOORT oocxxxooooooooooooccoooooooocoocooooccoocooocoooooooooo In Le Monde van 17 November schrijft Robert Escarpit: „Ik wil niet iets beloven, waarvan ik j niet zeker ben dat ik het geven kan" heeft Mendès-France verklaard voor zijn vertrek naar Amerika. Voorzeker j kan men niet anders doen dan zijn in- stemming betuigen met de geest die uit deze verklaring spreekt. Maar wellicht heeft de minister-president zich, te j goeder trouw, geen rekenschap gegeven van de gevaren die zijn houding in de i praktijk meebrengt. Ik denk niet zozeer aan wat vooraf gegaan is. Men kan het niet afkeuren dat staatslieden de gewoonte afleggen waandenkbeelden te wekken. Ik heb er iets tegen dat de verklaring van Men dès-France op zichzelf een belofte is. En is hij er wel zeker van dat hij die kan vervullen? In beginsel is een dergelijke macht om zijn woord gestand te doen voor- j behouden aan de godheid. Voor het overige moet men zijn streven beper ken tot het smalle gebied van de zeker heden. En er zijn er toch zo weinig! Alleen God kan het onmogelijke toe zeggen in de volle zekerheid het te kunnen geven. Mendès-France is slechts een mens en het is zijn verdienste dat hij zich daarvan bewust is. Is het dan noodzakelijk dat hij het onmogelijkej uit zijn streven uitsluit? Dat zou jammer zijn. Dat zou ernstig zijn. Wij zouden ons zonder twijfel nog j in de tijd van de holbewoners bevin den als onze voorouders zich niet het onmogelijke hadden beloofd. Vaak is I de belofte niet vervuld en zij zijn er aan gestorven. Maar het is voldoende i geweest dat zij af en toe vervuld is, op dat de mens zijn overwinning kreeg van het lot en de ontwikkeling een schrede voorwaarts dee'd. Niets beloven als men niet zeker is zich er aan te kunnen houden, niets ondernemen als men niet zeker is te j zullen slagen, dat is het geloof offeren aan de zekerheid. En het een gaat niet zonder het ander. 'óxoooooocx)oooooocxxxx)ooooooooooooooooooooooooooo3ccooc> Op 6, 7, 8 en 9 Januari zal in het St. Jo- zeph-gebomv in Velsen (Noord), zoals reeds gemeld is, een grote vogelshow worden ge houden; de volière vereniging „Vogel vreugd" organiseert deze 6how ter gelegen heid van haar 20-jarig bestaan. In een Donderdagavond gehouden ver gadering heeft de voorzitter de heer P. Nan de leden de plannen voorgelegd. Vele toezeggingen voor inzendingen van zeldza me vogels zijn reeds binnen gekomen. Men ondervindt medewerking van alle kanten, zodat de verwachtingen hoog gespannen zijn. Vele besprekingen werden deze avond hierover gehouden, waarbij de voorzitter de medewerking inriep van alle leden om be hulpzaam te zijn bij de inrichting en orga nisatie der tentoonstelling. De Haarlemse rechtbank heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de vier- endertigjarige E. J. W. S. uit Rijswijk,, die in hoger beroep was gegaan tegen het vonnis van de kantonrechter te Haarlem, die hem wegens te laag vliegen tijdens het bloemen corso boven de Keukenhof had veroordeeld tot f 2000 boete, waarvan f 100 voorwaarde lijk. De rechtbank achtte het ten laste ge legde niet bewezen en sprak de verdachte vrij. De zestigjarige garagehouder A. van E. te Beverwijk had naast zijn garage een „showwagen" laten maken en wegens over treding van de Woningwet was proces verbaal opgemaakt. 7e kantonrechter legde hem een geldboete van f 11 op; de garage houder ging in hoger beroep en vandaag heeft de rechfbank hem tot een geldboete van f25, subsidiair 10 dagen hechtenis ver oordeeld. Wegens diefstal van handdoeken, zak doeken, vrouwen- en kinderkleding en 5000 sigaretten uit een lading, die hij voor een vervoersbedrijf in Zaandam moest vervoe ren werd de drieentwintig-jarige chauffeur J. P. uit Zaandam veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank veroordeelde de eenen twintig-jarige Amsterdammer C. H. S. we gens verduistering van een aantal wekker klokjes, poederdozen en sigarettenaanste kers, ten nadele van zijn patroon, die kermis-exploitant is tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. GEBOORTEN: Trijntje E.. d. van M. Pruis en S. Bakker; Johanna H., d. van A. Wernke en J. H. van den Ende; Jacobus W. M., z. van W. M. Kleine en M. C. Alles; Denée, d. van A. J. Jansen en L. Jansen; Richard M. C. G., z. van W. H. M. van Aalst en C. C. Knip sel; Anna E. M., d. van J. M. van Langen en M. J. A. van de Wijgaart; Agatha M., d. van H. C. Sprangers en H. C. de Wit. ONDERTROUWD: J. Middelkoop en R. van Balen; G. Blinkhof en C. de Reus; W. Slager en W. A. M. Bodewes; S. Appel en M. Malgo. GETROUWD: P. J. Durge en M. J. J. Schelvis; J. P. Put en P. H. van Balen; G. Rabbers en M. F. Engelhart; A. F. Inpijn en J. C. van der Steeg; G. Sluiter en A. G. E. Wisker. OVERLEDEN: J. M. Hoogland, 83 j., wed. van M. Bouwheer; M. J. S. Jansen, 68 j., echtg. van C. Mooij; C. A. Tromp, 49 j., echtg. van B. P. Admiraal; P. Groen, 70 j., echtg. van E. Dekker. ADVERTENTIE WfTTltPWW'f speciaal iegen koorts, kiespijn, hoofdpijn. en periodieke pijnen. Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 36) Maar toen de bevolking dat hoorde, was er bijna een oproer ontstaan, omdat vrou wen en kinderen en ouden van dagen en zieken achtergelaten zouden moeten wor den. Toen had een kapitein voorgesteld om ook deze mee te nemen, beschermd door zestien vendels. Men zou dan zien de Geuzenschepen te bereiken en te vluchten. Maar gisteren was het berichc binnenge komen, dat een overgelopen Waalse sol daat het plan aan de Spanjolen had ver raden, zodat er niets van kon komen, alle voorbereidingen ten spijt. De beide jongens keken mistroostig over de binnenplaats. Er zaten veel soldaten uit Everts vendel rondom, maar schieten dieden zij niet: dat konden ze wel zo lang zamerhand. „Pieter! Kijk!" riep Evert plotseling, ter wijl hij met een ruk overeind zat. Hij wees naar de leeg gegeten duiventillen, die op het dak van een schuur stonden. Klapwie kend cirkelde er een duif boven en streek dan sierlijk neer en wandelde met knik kende kop naar binnen. Met een paar passen waren de beide soldaten er bij. Pieter gaf Evert een zetje en hij zat op de schuur. Voorzichtig nam hij de duif, en jawel! Er zat een briefje om zijn poot. Behoedzaam haalde hij het er vanaf, liet het triomfantelijk aan Pieter zien, sprong van de schuur en zij haastten zich naar binnen om het aan Ripperda te brengen. Evert had nog de tegenwoordig heid van geest om ook de duif mee te ne men; een lekker hapje waaraan de gou verneur zich te goed zou kunnen doen met zijn kolonel. Zo begon het. „Een bericht van de Prins!" riep Rip perda, toen hij het gelezen had. „De duif moet afgedwaald zijn, 'want hier staat dat we Batenburg vandaag of morgen kunnen verwachten. Hij geeft een code voor vuur- seinen, zodat we berichten kunnen uitwis selen". Ripperda stond op. Zijn vermagerde gezicht straalde. „Evert", zei hij, „Evert Talesius, nu krijg je toch nog de kans om voor Haarlem te vechten". Zander kloppen werd de deur openge worpen en een opgewonden soldaat ver soheen. „Excellentie!" begon hij meteen, zonder verlof tot spreken af te wachten. „De to renwachter van de Bavo zegt dat de Span jaarden in de hout een kunstmatige nevel maken. Ze verbranden denkelijk nat stro. Of u onmiddellijk wilt komen kijken!" Zonder nog een woord te wisselen ren den de vier mannen naar buiten. Toen zij op de Botermarkt waren, zagen zij het al. Er was veel volk verzameld en allen keken naar de dikke witte rookwolken, die in het Zuiden opstegen. „Excellentie!" riep Evert. „Ik begrijp het, geloof ik!" „Spreek!" „De troepen van Batenburg naderen na tuurlijk al. Ik denk dat ze de duif gevan gen hebben, het bericht gelezen, en haar toen weer hebben laten vliegen. Die rook maken ze, dat wij de vuursignalen niet kunnen zien en geven!" Ripperda stampte op de grond. „Onze laatste hoop vervlogen!" riep hij radeloos. Evert beet zijn tanden op elkaar. „Excellentie", zei hij dan. „Geeft u mij verlof om met. mijn vendel een uitval te doen en contact met bevelhebber Baten burg op te nemen! Dan kan het misschien nog gered worden!" Terwijl zij snel terugliepen naar de Doe len, Schudde Ripperda zijn hoofd. „De mannen zullen weigeren", zei hij, „en dat kunnen we hun niet kwalijk ne men. Het zou zelfmoord zijn". „Ik ben er van overtuigd, excellentie", hield Evert aan, „dat ze niet zullen weige ren. Integendeel! Bij Hedligerlee en Jam- mingen hebben we met elkaar gevochten. De maninen en il^ zijn aan elkaar ver knocht! Ze zullen zeker meegaan!" Ripperda bleef staan en legde een hand op Everts schouder. „Probeer het", zei hii met ontroering in zijn stem. „Het is een daad van wanhoop, maar probeer het!" „Aantreden!" beval Evert op de binnen plaats. De soldaten sprangen op en gingen in rijen achter elkaar staan. Ook zij hadden elkaar opgewonden op de rook gewezen. „Mannen!" begon Evert. „Met de rook, die jullie zien, wil de vijand de laatste ontzetüngspoging van de Prins verijdelen. Bevelhebber Batenburg nadert op het ogenblik met negen vendels, maar door het rookgordijn kunnen wij geen contact met hem opnemen! We moeten snel handelen, mannen. Zijn jullie bereid een uitval met mij te doen? Er is weinig kans dat jullie er levend vanaf komen, maar als maar één van jullie hem bereikt is het genoeg. Dan kan hij zeggen, dat Haarlem gereed is om hem te helpen en ook tot de aanval over te gaan. Maar, zeg ik jullie, het is niet zé ker, dat Batenburg er al is. Misschien is het een list en dan zijn jullie reddeloos verloren. Jullie kunnen weigeren, als je wilt!" Evert zweeg en gespannen namen hij en Pieter en Ripperda de soldaten op. Maar nog geen tien seconden later klonk het uit alle kelen; „Present, luitenant!" „Maak jullie dan terstond in orde! En dankjewel, mannen, ik wist wel dat ik op jullie kon rekenen!" In koortsachtige haast begonnen de sol daten hun geweren na te zien en ook Evert controleerde onmiddellijk of hij genoeg ko gels in zijn zakken had. Met een gelukkige glimlach op zijn ge zicht klopte Ripperda Evert weer op de schouder. Maar eer hij uiting van zijn dankbaarheid kon geven, zei Pieter: „Excellentie, mag ik met Evert mee? Hij is mijn vriend!" Ripperda knikte zonder een woord te zeggen. Nog steeds glimlachte hij. „Jullie zijn dappere jongens", zei hij ont roerd. Dan vermande hij zich. „Ik zal nu snel alle andere vendels in gereedheid brengen, zodat wij op het eerste teken kunnen uitvallen om jullie en Batenburg te helpen!" Hij verdween snel naar bin nen. Nog geen kwartier later verlieten het vendel en Evert en Pieter de stad. Door een deur vlak boven het water van de Grote Houtpoort gingen zij naar buiten. Plat liggend met het musket in de aanslag peddelden zij naar de overkant. Doordat de vette witrook iedereen het uitzicht be nam, konden zij de Spanjolen niet zien, maar de Spanjolen hen natuurlijk even min. Daardoor werd niet geschoten en was de overtocht, met het ene vlot dat er was, na twintig minuten ordelijk voltooid. In gebogen houding, de een na de ander, Evert voorop en dan Pieter, slopen zij voorwaarts naar de Hout. Het was dood stil. Er zongen wat vogels. Toen zij vijf minuten hadden gelopen, gaf Evert het sein tot stappen, en allen gingen plat op de grond liggen. „Begrijp jij waarom er niet geschoten wordt?" vroeg Evert aan Pieter. „Het is me een raadsel", fluisterde deze. „En dan die stilte! Je kunt hier ook bijna geen hand voor ogen zien!" Verwonderd schudde Evert zijn hoofd. Dan gaf hij een sein en voort ging het weer, hoewel steeds langzamer Voetje voor voetje schuifelden zij tenslotte voort. En plotseling doemden de eerste Spaanse ten ten uit de witte nevel op. Evert liet zich onmiddellijk vallen, gevolgd door alle an dieren. Hij beduidde dat iedereen op zijn plaats moest bliiven en begon langzaam naar voren te kruipen. „Pas op!" fluisterde Pieter hem achterna. Pieter kende deze omgeving op zijn duim pje, sinds zijn tocht naar Delft. Nog steeds was het doodstil. Evert was bij de tent aangekomen en lichtte voor zichtig het zeil op en keek van onderen met één oog naar binnen. „Leeg!" fluisterde hij dan. Hij kroop te rug, angstig gadegeslagen door Pieter en de mannen die hem door de mist nog kon den zien. „Ik denk dat het kamp verlaten is", zei hij zacht. „Zouden de Spanjaarden de benen heb ben genomen bij de nadering van Baten burg?" vroeg Pieter, zijn gezicht lachend. Evert haalde zfin schouders op. „Ik weet het niet", zei hij. „Ik vertrouw het niet. Laten we verder gaan". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7