Behaalt Kennemers Zondag de eerste overwinning? le CTO eek Agenda voor Velsen IJselmeervissers dringen aan op spoed bij sanering TEL. 4864 Old Clothes New Kennemer antaarn TAXI NODIG? Voetbal in Kennetnerland Beverwijk Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES „Voor de helft van ons is hier geen bestaan meer" 1 1 VCii Hockey-programma van DEM DRY CLEANING ONLY Texelse veerdienst blijft voorlopig op Oudesehild varen De „Hermelijn" Maandag in Den Helder Commissie zal problemen van het kleine midden- standsbedrijf nagaan Japanse eitjes Lopenden middenstands-band BEL SOOO ZAT KR I) AG 2 0 NOVEMBER 1954 .,The captains Para dise" (Thalia, van Vrijdag tot en met Zondag) De een voud, die het ken merk van het ware is, heeft ten grond slag gelegen aan deze humoristische film, die nergens hoogge spannen verwachtin gen omtrent een knapperige Engelse comedie beschaamt. Wat er onder dat paradijs verstaan wordt, is met elkaar genomen nogal schok kend, want er wordt vrij luchthartig met dierbare waarden als huwelijkstrouw en moraal omgespron gen, zodat er zeker mensen zullen zijn, die zich er aan zullen ergeren. Voor dezul ken is dit kostelijke verhaal echter be paald niet t gemaakt. De nonsens ligt ei overigens nogal dik op, zodat het dubbele leven van captain St. De andere kant van des gezagvoerders dubbelleven: samen met Jones een ironie kreeg j^ita (Yvonne de Carlo) in een geruchtmakende situatie. sn een dwaze conse- ADVERTENTIE NOTEERT U EVEN voor TAXI of TROUWAUTO'S Zondag moeten de dames- en herenploe- gen van D.E.M. naar Amersfoort, naar de gelijknamige club in deze stad. Het zijn beide wedstrijden die gemakkelijk door de elftallen kunnen worden gewonnen. Het verdere programma luidt: Dames Amersfoort IIDEM I: Alk maar II—DEM II; Alkmaar III—DEM III, op eigen veld om 14.15 uur. Heren Amersfoort IIDEM I; DEM II BMHC VII, om 13.00 uur; Alkmaar IV— DEM III. ADVERTENTIE Koningsplein 10 Telefoon 4886 O, KOM ER ES KIJKENEen wereld vol heerlijkheden is in de weken vóór St. Nicolaas kwistig gespreid in de étalages van de grote zaken. Een wereld achter glas, die de kou en regen daarbuiten doet vergeten quenterigheid, die het gevoel voor humor eerder laaft dan het moraliserende gevoel, dat deze kapitein een ergerlijke deugniet is. De film neemt trouwens voldoende af stand van haar ster om niet tot een be loning van deze deugnieterij te komen en daarmee is meteen de verdienste getekend van de regisseur Anthony Kimmins, die het niet erg gecompliceerde gegeven een schijn van ingewikkeldheid wist mee te geven en aldus de toch al gekke zaken nog eens dubbel op hun kop zette. Zodat ze eigenlijk weer rechtop komen. Ge houdt hier niets van -over dan een ietwat vermoeid middenrif. Als ge over-de filmische kwaliteiten van „The Captains Paradise" gaat mijmeren, zal alleen het perfecte mimische talent van Alec Guiness blijvend beklijven, wiens fijngeestige trek jes door de camera dankbaar worden ge registreerd en Cecilia Johnson is ook weer terug, die in „Brief Encounter" zulk een furore maakte. Yvonne de Carlo zorgt voor het temperament in de aanvechtbare ge legenheden, waar de gezagvoerder zijn geld en goede naam bij tijd en wijle tegen de wereld gooit. In de Zondagmiddagmatinée kunnen de liefhebbers van het avontuurlijke genre hun hart ophalen aan de knap-gemaakte en met vaart verfilmde „Avonturiers van dc Rio Grande". Cisko Kid is de hoofd avonturier en hij staat borg voor een fikse serie schoten. „De verovering van de Mount Everest" (Maandag tot en met Woensdag, Thalia) Dit uitermate boeiende filmverslag in kleuren van de expeditie naar de top der aarde is alleen al een compliment waard vanwege de bijzonder moeizame omstan digheden, waaronder Tom Stobart zijn materiaal heeft moeten vergaren. Deze heroïsche documentaire brengt de toe schouwer een onuitwisbaar begrip bij voor de heldhaftigheid, waarmee deze expeditie onder leiding van kolonel Hunt de barre verschrikkingen van 's werelds hoogste berg trotseerde. Het was een groots avon tuur en deze film brengt het nogmaals in al zijn triomf, depressie en moeite terug. Wij zouden jong en oud willen aanraden er volgende week zelf aan te gaan deelnemen, zittend op Thalia's stoelen. „De drie musketiers" (R e x-t heater, Vrijdag tot en met Maandag) Het be roemde troepje goedmoedige musketiers is Weer terug in een amusante film, die dit keer de technicolor niet voorbij kon. André Hunebelle bracht als regisseur vooral de joyueze kant van het karwei van het rid derzijn tot uitdrukking. Arthos, Porthos en Aramis en later ook d'Artagnan kunt ge ontmoeten in een verhaal vol stoutmoedig heid, waarvan er ongetwijfeld dertien in het dozijn gaan, maar die dan toch alle dertien de brillance bezitten, waaraan wij in onze jeugd hoog-rode konen overhielden. „Eucky me" (Kennemer Theater, Vrijdag tot en met Woensdag; In deze alleraardigste musical heeft Doris Day opvallend steviger dan vroeger, maar be slist niet minder lief de rol van het zan geresje voor haar rekening genomen, dat deel uitmaakt van een gestrand revue troepje. De artisten gaan zich in een duur restaurant te buiten aan een onbetaalbare maaltijd, komen in de keuken terecht om althans nog wat van de rekening te ver effenen en raken dank zij een ontmoeting met een liedjesschrijver weer in het ver trouwde spoor. De dames en heren, die rond Doris Day Het rijk bouwt een steiger voor nieuwe veerboot De N.V. Texels Eigen Stoomboot Onder neming heeft besloten volgend jaar een nieuwe veerboot met zijladkiig in de vaart te brèngien voor de veerdienst Texel-Den Helder. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft naar aamleiding hiervan be sloten dat voor deze veerboot van rijks wege een aanlegsteiger zal worden ge bouwd in de 'haven van Oudesehild. De minister heeft de N.V. TESO echter na drukkelijk medegedeeld, dat deze maatre gel een tijdelijke oplossing beoogt en in geen geval mag worden beschouwd als het prijsgeven van het ministeriële stand punt, dat een veerdienst tussen Dear Hel der en Het Horntje door middel van veer boten met koplading als de enig juiste op lossing voor de verbinding met het eiland moet worden gfezien. De nieuiwe aanlegsteiger en het verbre den van de havenmond van Oudesehild, die van 22 op 36 meter wordt gebracht, zullen ongeveer een half millioen kosten. De nieuwe veerboot krijgt zowel aan de voorzijde als aan de achterzijde een roer om het manoeuvreren in de havenmon- dimg te vergemakkelijken. gegroepeerd werden, brengen het veelal niet verder dan tot wat goedkope senti- mentaliteiten en afgezaagde leukigheid en dus moet het leeuwenaandeel van onze Doris komen. Ze doet dat met smaak en verve,, zingt dapper haar liedjes en voelt zich wonderwel thuis op het brede projec tiescherm, dat dat deze film nodig heeft. „Abott en Castello naar Mars". (L u- x o r, Vrijdag tot en met Maandag) Het is van het bekende kolderlaken dit keer een welgesneden pak, dat de kleine dikke en de onverstoorbare „gewone" u proberen aan te trekken in Luxor: niet anders en niet beter dan de hele serie zotternijen, die het edele span in de loop der jaren heeft gespuid. Het gaat dit keer om een ruimte vaart als onderwerp, een onduldbare uit daging aan A C om het er eens flink dik op te leggen. De vrienden verzeilen on vrijwillig in een raket voor Venus, waar het blijkbaar Soed toeven is. De misdaad gluurt ook nog even naar binnen, maar de avonturen op de andere planeet moeten toch wat goed maken, wat deze film te kort komtaan spanning. Het is allemaal van een zekere „lach of ik schiet" vaar digheid, zoals Abott en Costello, ondanks hun duidelijke mimische talenten wel meer vertoond hebben. Zondagmiddag draait Luxor „Stad des doods" waarin een wijlen Richard Tauber is te horen in de verouderde, maar niette min aantrekkelijke muziekfilm „Blossom Time", waarmee het theater aan de Bree- straat Dinsdag en Woensdag uitkomt.. „Gekruiste zwaarden" (W. B.-theater) Vrijdag tot en met Maandag) brengt Errol Flynn weer eens op het doorploegde oor logspad. Hij schermt er met mannenmoed en een glimlach op los, zet diverse vrou wenharten in lichter laaie en beweegt zich losjes tussen de fraai geklede hertogen en ridders, die niets onbeproefd laten hun macht zo mooi mogelijk te houden. Het loopt zowaar weer goed af en het blijkt er allemaal heel weinig toe gedaan te heb ben. In de Zondagmiddagmatinée „Black Bart". ADVERTENTIE Wij lessen uitsluitend met nieuwe wagens. Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs ZEEWEG 275 - TEL. 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMMDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 NU OOK LUXE VERHUUR De „Hermelijn", het vijfde fregat van de zogenaamde roofdierserie, die Neder land overeenkomstig het programma voor wederzijdse bijstand van de Verenigde Staten ontvangt, wordt Maandag in de haven van Den Helder verwacht. Het schip is op 5 Augustus van dit jaar te Boston overgenomen. De „Hermelijn" is een fregat voor het begeleiden van konvooien. Het heeft een waterverplaatsing van 640 ton, een lengte van 56 meter, een breedte van 10 meter en een diepgang van 2.76 meter. Het wordt voortgestuwd dooo" middel van twee schroeven, die worden aangedreven door twee Dieselmotoren met een totaal vermogen van 2400' paardekrach'ten. De maximum-snelheid bedraagt 15 zeemijlen per uur. De bemanning telt 63 koppen. Van de roofdierklasse zijn de „Wolf", de „Fret", de „Jaguar" en de „Panter" reeds aan de Koninklijke Marine over gedragen. De „Vos" en de „Lynx" zullen te zijner tijd volgen. Geslaagd Voor de te Amsterdam gehouden prac- tijkéxamens der Vereniging van Leraren slaagden voor het kantoordiploma Steno Nederlands de dames A. Klinkenberg en J. Kramer te IJmuiden. Het diploma machi- neschrijven werd behaald door mej. H. J. Haak, IJmuiden. Zij ontvingen hun oplei ding van het Instituut van Otterlo te IJmuiden. De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft de commissie voor het kleine middenstands- verkeer geïnstalleerd, welke de problemen van het kleine middenstandsbedrvjf zal be studeren en eventueel mogelijkheden aan geven welke tot verbetering van de positie van de kleine middenstandsondernemingen künnen leiden. Aan het vraagstuk van de geringe ontwikkelingsmogelijkheden van vele kleine middenstandsondernemingen zal de commissie bijzondere aandacht be steden. Voor Zondag is slechts een klein pro gramma vastgesteld. Beide Beverwijkse tweedeklassers komen echter in het veld en na de verrassing van De Kennemers van de vorige Zondag en de minder aangename, die Beverwijk zjjn supporters bereidde, zijn we benieuwd hoe roodzwart en roodwit zich thans zullen weren. De Kennemers trekt voor de tweede achtereenvolgende keer Gooi-waarts, dit maal om tegy Rapiditas te spélen. De Wees- penaren hebben tot dusver nog geen grote prestaties geleverd, getuige hun 4 winst punten uit 7 wedstrijden. Alleen .mag hierbij niet uit het oog verloren worden dat de Rapiditasspelers nog slechts één wedstrijd op eigen terrein gespeeld hebben. Voor beide clubs is de ontmoeting van Zondag dus een zeer belangrijke. Zonder slag of stoot zal De Kennemers de over winning zeker niet behalen, maar het gelijke spel, dat de roodzwarten tegen 't Gooi wis ten te behalen, is voor ons het bewijs, dat de eerste Kennemers-zege zeker niet al leen maar denkbeeldig is. Zonder te willen beweren dat de positie van Beverwijk précair begint te worden, is 't toch een feit, dat de roodwitten langzaam maar zeker zakken op de ranglijst. Hun eerste nederlaag op eigen terrein was met een raak ook: Met een 40 zege keerde Helder huiswaarts. Hollandia, de tegenpartij van Zondag, be zet met 2 punten uit 6 wedstrijden de voor laatste plaats. Geen best resultaat inder daad, maar ook hier mag niet uit het oog verloren worden, dat Hollandia, evenals Rapiditas, nog slechts één thuiswedstrijd heeft gespeeld. Bovendien bewijst de kleine 1--0 nederlaag die de Hoornse club Zondag j.l. tegen het sterke Z.F.C. in Zaandam leed, dat ze ook tot goede prestaties in staat is. We vermoeden dan ook dat Bever wijk zich met een gelijk spel tevreden zal moeten stellen. Derde klasse Voor de 3de klas A en B ziin een beperkt aantal wedstrijden vastgesteld. Slechts drie clubs uit Kennemerland komen daarbij in actie. Terrasvogels trekt naar W.F.C. en gaat daar we zeiden het in ons vorige overzicht reeds zeker geen gemakkelijke wedstrijd tegemoet. Velsen trekt ook al de Zaanstreek in. Zo op het oog, is men geneigd Velsen tegen O.S.V. een gemakkelijke zege te voorspel len, maar insiders is het niet onbekend, dat de Zaankanters in hun laatste twee wed strijden tegen Alcm. Victrix en Wijk aan Zee heel wat beter voor de dag zijn ge komen dan in de eerste ontmoetingen van deze competitie. Voorts slaagde het sterke C.S.V. er maar op het kantje af in in Oost- zaan te winnen (23). Waakzaamheid is dus wel geboden. C.S.V. wacht in Alkmaar tegen Alcm. Victrix ook al geen gemakkelijke wedstrijd. Wel heeft de oude Alkmaarse club na 7 wedstrijden reeds evenveel verliespunten, maar we hebben zo'n vermoeden, dat de Alkmaarders zich in deze ontmoeting ex tra zullen inspannen. Niettegenstaande ge ven we C.S.V. toch de beste kans. W.F.C.Terrasvogels. De bezoekers ko men uit met: Lokkers; Bus, Goedhart; Punt, Van Gelder, Disselköter; N N, Pelle- mans, Van Vuuren, Röbken, Wijnen. O.S.V.Velsen. In deze ontmoeting komt Velsen als volgt uit: Jansen; Hijnen, Tromp Sr.; Van der Enden, Bakkum, Wesselman; Braam, Brouwer, Tromp Jr., Boon, v. d. Heyden. ZATERDAG 20 NOVEMBER ijmuiden Thalia, 19 en 21.15 uut, „The captain's paradise". Rex, 20 uur, „De drie musketiers". Velser Accordeon Ver., 20 uur, Patro- naatsgebouw, concert. „Pieter Vermeulenmuseum", 1417 uur, Cuilltureelge'bo'uw, MoerbengplarU- soen. VELSEN „Felison", 1417 uuir, Hei'dest.raat, ex positie van werken van de schilderes B. Wertendoro-Osieck. velsen-noord Toneelver. „Concordia", 20 uur, ge bouw Concordia, toneeluitvoering. ZONDAG 21 NOVEMBER Thalia. 15 uur, „De avonturiers van de Rio Grande" 19 en 21.15 uur, „The captain's paradise". Rex. 20 uur, „De drie musketiers". Humanistisch Verhond. lezing door prof. dr. G. Stuiveling, Cultureel Cen trum. 10.30 uur. santpoort R-K. Harmonie ..Soli Deo Gloria", 20 uur, zaal Zomerlust, concert. VELSEN „Felison", 1417 uur, als Zaterdag. MAANDAG 22 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, De verovering van de Mount Everest". Rex, '0 uur, .De -'vie musketiers". Nutsbibiiotheek, Heidestraat, geopend "an 1921.30 uur. VELSEN „Felison", 1417 uur, als Zaterdag. Raadhuis, 1012 uur, Spreekuur burge meester; 1517 uur, spreekuur wet houder van onderwijs. Het algemeen belang van Nederland gedaan voor de IJselmeervissers. Men vergt inpoldering van wat eens hét rijke viswater der Zuiderzee was. Niemand, die daaraan twijfelt, ook de ongeveer 3000 IJselmeervissers niet. Edoch, in het afgelo pen somerseizoen hebben velen van hen „achter het net gevist". De paling groeit niet meer, de snoekbaars sterft uit en thans spreken speciaal de Zuidelijke IJselmeer vissers over een noodtoestand als gevolg van een desastreuze daling in hun inkom sten. Daarmede is een oude dreiging weer ac tueel geworden. Reeds vóór de afsluiting van de Zuiderzee in 1932 was de regering er zich van bewust, dat met het leggen van de afsluitdijk tevens iets diende te worden Belaagde telefoon Als een van de jongetjes, die zo graag stenen werpen naar het telefoongebouw aan de Dirk Hartogstraat eens wat zuiverder zou mikken, maakte hy de beste kans, dat hij heel Velsen met zijn ommelanden zonder verrespreker gooit: vlak achter de ruiten van het gebouw staan accu's en ma chines opgesteld, die meer malen op het nippertje aan vernieling zün ontkomen, doordat de in onkunde en bal dadigheid geworpen stenen er rakelings langs zeilden. Maar het gaat niet altoos goed. Weten deze nijvere knaap jes en hun ouders wel, dat er elk jaar voor vijf a zeshonderd guldens schade aan gebouw en materialen wordt toegebracht? Dat er ettelijke ruiten sneven, dat er al vele kabelhaspels naar betere gewesten zijn ge holpen en dat het nu echt eens uit moet zijn? De PTT gaat het in ons land meer voor komende en als zodanig niet erg complimenteuze tegen- wapen maar toepassen in de vorm van punten op het hek, om de lieve jeugd althans een beetje te temperen in haar vernielwoede, maar zij zou er hoegenaamd niets tegen heb ben, wanneer er ergens eens een paar vermanende woorden vielen of draaien om oren werden uitgedeeld. Het wordt vervelend en gevaarlijk. BEZIJDEN DE ZOETJES ONTLUISTERDE Lindelaan, die haar mooiste herfsttooi al weer te grabbel heeft gegooid voor de voeten van de kleuterschoolkindjes en de harkende tuinlieden, is de rust weergekeerd in de Kinderboederij. De Japanse sier- kippetjes lopen er wat slordig bij in het witte pakje, dat door de regen en de modder groezelgrijs is geworden en de Lotha- ringers met hun snuffelsnoeten en hun bonte bontjasjes zijn allang uit de kou naar de warmte van de stal verhuisd. Het hek blijft gesloten tot het nieuwe voorjaar er aan klopt en de nieuwe plannen, waarmee de Plantsoendienst voorzichtig rond loopt zijn uitgevoerd. Eigenlijk is die kinderboerderij wel de oogappel van de plant soendienaren, die er elk jaar een nieuwigheidje in verzinnen en er steeds meer een Artisje van maken. De weg is te vinden Het is tenslotte zo ver: vrin den: onze gasten worden thans wegwijs gemaakt. De ANWB heeft op ettelijke punten in de goede gemeente Velsen fraaie richtingborden aangebracht, waarop de aanduiding van de kortste weg naar sluizen en strand in kloeke letteren werd gepenseeld. Hoera, na zoveel jaren, al komt IJmuidens Bloei de eer toe al veel eerder het belang der zomerse vreemdelingen trek te hébben onderkend en in goede banen geleid middels op eigen kosten geplaatste aanwijsborden hoera! De ANWB heeft zijn dure palen niet neergezet om zè door de jeugd te laten be klimmen, dus zullen we alle maal een oog of wat in het zeil houden? Bij alle vreugde over de nieuwe straaitmeubelen past een geringe critische toon: op het Brinioplein is de paal middenin de verkeers-rotonde geplant en wie nu van de Stationsweg als vreemdeling Jeruzalem betreedt, ziét de paal zeker niét. Beter waren hier dé blauw-met-witte- richtimgborden langs de grond geweest, lijkt mé, maar ove rigens: alle hulde. Geen karper Gij zult u wellicht nog her inneren, hoe ik in deze door wrochte denkvruchten gewag maakte van een door een waarheidslievende tandtech- niker gevangen reuzenvis op een geheim plekje in de Wie- ringermeer. De man Nicode- mus, die het kwam vertellen is daar blijkbaar zo van onder de indruk gekomen, dat hij een snoek voor een karper versleet. Want het was geen karper, maar een snoek en dat maakt het verhaal nóg boeien der, want dat zijn vechters, ff.npk'fin r>'« tnnr't^nn- niker Verhoog komt dus thans de vetlederen médaille met de vinnen cum laude toe. De stal wordt veranderd. Hij wordt meer „stal" met zwar te muuronderkanten en een nieuw streekje witkalk hier en een verfje daar. Buiten, in het domein, waar het vroeger zo ontzagwekkend stuiven kon als er op hete Zaterdagmid dagen tweehonderd kinderen door het zand rondsprongen en de geiten het hunne tot een volledige zonsverduiste ring bijdroegen, komt mis schien wel gras, fris groen gras, zodat het gestuif ook af gelopen is. En zo zijn er nog een paar plannetjes, die voort bouwen op wat er al is gedaan om de boerderij zo aardig mo gelijk te maken met een wa terputje, waar niemand in verdrinken kan en een ruw- planken hekje om de konijnen en het andere kwetsbare ge dierte. Inmiddels is de Japanse kip met Oosterse kalmte nu nog op een paar eieren gaan zit ten in de veronderstelling,, dat ze dan straks in de lente niet wèèr hoeft. De kalkoenen hebben er wat snibbig om moeten lachen, maar als er straks nog Japanse kuikentjes uitkomen ook, zullen ze wel weer heel wat af roddelen. Trouwens, laat die kalkoenen hun lel maar houden, want die vergisten zich onlangs deerlijk in het chroom van een autootje, dat vlakbij ge parkeerd stond. Ze zagen hun eigen beeltenis en wonden zich ten zeerste daarover op, tot het Japanse kippetje op merkte, dat er geen reden tot grote ongerustheid was, want die erge lelijkerds waren ze zelf. Zo gaat het leventje ook nu verder binnen de beslotenheid van de stal en daarbuiten, waar de vrede tot groot ge noegen van de overgebleven géiten en de ezel niet elke Woensdag- en Zaterdagmid dag wordt verstoord. De pony's, die nu elders in bet nark ziin ondergebracht, hebben natuurlijk al weer staan stoken dat het met al die mensen en kinders om je heen tóch gezelliger is. Ver moedelijk bereiken ze hun doel nog ook, waardoor de heropening op een mooie dag in Mei door het hele gepluim de en behaarde koor van Vel- serbeeks Kinderboederij met luid gebalk en gekoer, gemek ker en gekraai wordt begroet. Wat dat betreft zijn beesten nèt als mensen: ze missen het pas als ze het kwijt zijn. Het tempo, waarin de Velsense middenstand nieuwe, riante zaken aan hun toch al aanzienlijk winkelarsenaal tOevóègt, begint veel op dat van de lopende band te lijken: ik herinner me zo langzamerhand geen week meer zonder feest hier of daar, omdat er een of meer nieuwe uitstalkasten blonken en een ondernemende winkelier zijn zin had gekrepen. Deze Don- ierdag werden het er zelfs drie op een en hetzelfde uur: terwijl de heren M. v. 't Veer en Vroom in brillen en vulpennen be gonnen aan de Veiserduinweg (en de eerste dezer VVV is een vurig VSV-er, die Velsen jheel goed kent) zetten meneer E. Krab de deur aan de Bloemstraat wijd open van een zaak in heren en damesmodes en bedrijfskledij. En het zonnetje in huis het laatst: Aaf van Pel opende aan de Snelliusstraat een knusse handwerkzaak „De Zonnebloem". Recht over de Goede Her derkerk kan men zich dus voortaan een nieuwe bril voor de ogen of het deftiger uitzicht laten aanmeten en bovendien de vulpen doen herstellen. Het is een pronk jé van een zaak geworden, waarmee meneer v. t. Veer de sprong uit de groothandelsvertegenwoordi- ging naar het détaillistenvak waagde: samen met zijn schoonzoon, die al acht jaar er varing in Amsterdam opdeed als opticien. De vestiging is overigens maar voor even, want de beide mannen willen eigenlijk op den duur nog eens naar het Raadhuisplein. Zo is het met de kleermaker KRAB ook, die uit de Con- radstraat naar de Bloem kwam. Niet dat de voorlopig heid ook maar in de verte aan deze affaire te zien is, want ook dit nieuwe bedrijfje steekt glanzend in verf en chroom, en in het maatkle- dingatlier ontbreekt geen speld, laat staan de schouder vulling of de fournituren, maar toch wil meneer KRAB over een jaar pf .twee, drie nog eens de Kennemerlaan. Want als je een costuum voor meneer en een complet voor mevrouw niet van de staal maar van het stuk kunt leve ren, ga je allicht de wieken wijder proberen uit te slaan. Aaf van Pel is vermoedelijk meer een blijvertje. Deze vriendelijke juf van het Nij verheidsonderwijs, daar jaren doorgebracht hebbende voor de klas, is nu voor zichzelf voorzag, dat op den duur de vis in het zoete water geen bestaansmogelijkheid meer voor alle vissers zou opleveren. Daarom werd reeds in 1925 de Zuiderzee- Steunwet ontworpen, waarbij de oudste vissers een oudedagsvoorziening kregen en de jongeren de gelegenheid werd geboden een opleiding in een ander vak te genie ten. Maar de definitieve voorzieningen, die de overheid zich voor ogen had gesteld, zijn nimmer doorgegaan. Een van de voornaam ste redenen was wel, dat de visstand op een beter peil bleef, dan verwacht was. Er kwam zoetwatervis in overvloed. Pas in de afgelopen paar jaar is er-een kentering gekomen, waarschijnlijk als ge volg van de steeds verdergaande inpolde ring. Thans is van een lonende palingvis serij voor alle 900 schepen, die de IJsel- meervloot telt, geen sprake meer. De vis sers uit alle plaatjes rondom het meer zijn het er over eens; .vopr...de, .helft .y.an de vloot en dus ook voor'de helft van de vis sers is eenvoudig geen bestaansmogelijk heid meer op het water. Hun leiders heb ben dit in de jaren na de oorlog zien aan komen en hebben in 1951 aan <3e regering gevraagd tijdig maatregelen te nemen,. Zij menen, dat ze zich thans over medewerking van overheidszijde nóg steeds niet kunnen verheugen. De vissers proberen thans voor het grootste deel hun zonen van het water te houden, 's Winters werken zij zelf (althans velen van hen) al in fabrieken, „maar kunt u zich voorstellen wat het voor een vrije visser met een eigen zelfstandig bedrijf betekent dagelijks naar een fabriek te fiet sen en daar klusjes op te knappen, die iedereen kan doen?" Zij zijn nu eenmaal in hun eigen beroep volwaardige vaklieden, maar op de wal staan hun handen ver keerd. Overigens laat het zich aanzien, dat de regering wel degelijk probeert het pro bleem op te lossen. Er zijn twee commis sies aan het werk: de generale commissie voor de uitvoering van de (volgens de vis sers enigszins verouderde) Zuiderzee- steunwet onder voorzitterschap van de heer C. Oud, ex-directeur van het Staats- vissershavenbedrijf in IJmuiden, en de an derhalf jaar geleden opgerichte commissie „Beperking Visvergunningen IJselmeer" met als voorzitter dr. Van der Zaal, uit Harlingen, lid der Tweede Kamer. „Die commissies zijn wel aan het werk", zeggen de vissers, „maar we vrezen, dat ze té laat met hun adviezen bij de regering komen. Ze moeten voortmaken. Wij moe ten nu al een zware winter tegemoet. Er moet een ingrijpende sanering komen vóór 20 April, wanneer het nieuwe visseizoen begint. We moeten toch tijdig weten of we onze bedrijven al dan niet voor de zomer- visserij gereed moeten maken". De noodzakelijk geachte sanering dient volgens de vissers vergezeld tegaan van een redelijke compensatie voor het verlies van eigen bedrijf en emplooi. In 1932 hul digde mr. P. J. Reymer, de toenmalige mi nister, in de Memorie van Toelichting bij het ontwerp tot wijziging van de Zuider- zee-steunwet het standpunt „dat voor de bepaling van het uitkeringsbedrag rekening moet worden gehouden met de omstandig heden waarin de belanghebbenden plach ten te leven". De vissers hopen, dat dit criterium ook thans nog niet aan kracht heeft ingeboet. Zij hebben zélf een saneringsplan opge steld, waarin voor de jongste vissers een mogelijkheid tot omscholing vervat is, waarin de oudste vissers voor de duur van begonnen. Niet met een het leven een gezinstoelage wordt ver school, maar met een gezellig strekt en waarbij de resterende visserij be- winkeltje, dat echt alleen stemd wordt voor de middengroep, voor vrouwen is. Mijin spe ciale ijlbodès in wezen kijken op de hoeok van Snelllius- en Hadleystraat en enthousiast teruggekomen van „de Zonne bloem", zoals het lieve géval genoemd is. Die naam is toe passelijk genoeg, van binnen en van buiten. En juffrouw Van Pel ontwerpt zelf en bor duurt zelf, zodat er nog wel eens een vrouw vol wetens- dorst over kruis- en steel- steken, appliqué en ajour- technieken over heur toon- bankie zal komen leunen. LAMPENIER ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA Aanvoer op Urk. Donderdag werd door 12 vaartuigen aan de visafslag te Urk aan gevoerd: 809 pond snoekbaars t 0.76 f 0,78, 90 pond rode baars f 0,67— f0,71, 89 pond blei f 0,09f 0,10 en 2498 pond Voorn f 0,09 —f 0,10, alles per pond.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11