Alcura en VJS brachten moderne muziek Veren igings c~Lefjelaar WafM zelf breit j fg hofeerstemdmdl Gepeperde groenteprijzen en schrale bloemenaanvoer „Achter Wallen en Poorten" .Clowntje Rick Geschenken BOGAARD Tweedaagse bazar ten bate van kerkelijke doeleinden Volksonderwijs blij met nieuwe school uit de IJmond Voor WOL naar TABE DE VRIES Heemskerk 4 VAKKUNDIG HAARVERVEN MOLENDBJK'S KAPSALONS Burgerlijke stand Velsen Zilveren jubileum van P. Meerkerk De verlichting en het licht „Pat Mat'' 3 won van „Castricum" 2 Wedstrijdprogramma van „Waterloo" „Rood-Zwart" gaat feest vieren „Het Evangelie in een vertechniseerde wereld" SVIJ ontvangt Vogelenzang Voor de kinderen Voer alle soorten WOL als vanouds naar H. VEUGER DE NIEUWE WOLBAM - Lange Nieuwstraat 777 De grootst© sortering Wol vindt u bij G. A, 3. MEI3ER VOOR WOL in de meest uitgebreide zin K. TUSSEN - Sn@9iiusstraat 23 Oogst van de straat FEUILLETON ZATERDAG 20 NOVEMBER 1954 De enorme opkomst, die de eerste geza menlijke avond van „Alcura" en Velser Jazz Society verleden jaar teweeg bracht, deed het ergste vrezen voor de ruimte, die ditkeer voor eenzelfde manifestatie op het gebied der moderne muziek ter be schikking stond: het Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan kon wel eens te klein zijn. Maar tot veler verbazing bleven de voor ste rijen deze avond leeg en moesten de twee bekende orkesten „The Downtown Jazzband" en het „Quintet Tony Vos" genoegen nemen met een driekwart volle zaal. De voorzitter der VJS heeft hierover zijn spijt betuigd en nog eens aangestipt, dat het werk van de vereniging meer aan dacht en steun nodig heeft wil het voort gezet kunnen worden. De avond, die muzikaal-instructief be doeld was, is overigens aan vele kanten geslaagd, waartoe het optreden van de beide bands het nodige bijdroeg. Al moest het programma dan wat worden omge gooid wegens de tegenvallers, die de man nen van Tony Vos op hun reis naar Velsen achtervolgden, er is, ook in de nummers, welke buiten het eigenlijke programma vielen, vaak subliem gemusiceerd. De Dixieland-muziek werd gebracht door de Down Towners, die konden beschikken over een perfecte clarinettist en uit de Chattanooga Stump bijvoorbeeld de pure waarden van de onschuldige, vrolijke negermuziek haalden, zoals deze geïnspi reerd werd door pretentieloze harmonie klanken en militaire marsen. Leider Roe- fie Hueting heeft over de opbouw van de melodie één en ander verteld en de band bracht deze korte jazz-lesjes dan in de praktijk, zodat het instructieve element aardig tot zijn recht kwam. Niettemin kleefde aan dit stijlvol musicerende band je onzes inziens het nadeel van een tè ge polijste opvatting omtrent de muziek, die ontstond toen King Oliver en Louis Arm strong triomfen vierden in de rokerige gelegenheden van het Amerikaanse mid den-Westen: de vaardigheden van de musici werden te weinig losgelaten om volkomen tot hun recht te kunnen komen. Dit bezwaar kon moeilijk gelden voor ADVERTENTIE Volkomen natuurgetrouw SANTPOORTERPLEIN 1 - TÉL. 19706 Haarlem - Bus 3-4 GEBOREN: K. Krab—Bron, z., Bakker straat 23, IJmuiden; A. J. Struikvan Eer den, z., M. K. Hofstedestraat 3, IJmuiden; C. H. A. M. WesselEgger, z., Curagaostraat 51, Santpoort; A. T. M. SchoemakerRijper, z., Stolstraat 20, IJmuiden-O.; H. Klein Brendel, z.. Iepenstraat 24, IJmuiden-O.; A. G. J. van Ósvan Dijke, z., Neptunusstraat 14, IJmuiden; L. van Monsjoude Wage- maker, z., Vinkenbaan 15, Santpoort; D. C. Weenink—Schol, d., Spaarnestraat 35. IJmui den; J. P. Ivensde Poorter, d., Noorder laan 9, Velsen-N. OVERLEDEN: H. B. P. J. Smeenk, 73 jaar, Middenduinerweg 10, Santpoort; P. Jongejans, 58 j., dr. Kuyperlaan 25, Velsen. H. Klaver, 84 j„ weduwnaar van T. Kaan dorp, Grote Hout of Koningsweg 2 F. ONDERTROUWD: J. H. Bijl, Narcissen- straat 1, Santpoort en J. H. Gorter, Narcis- senstraat 1, Santpoort, toek. adres: Narcis- senstraat 1. Santpoort; J. van de Wint, Zui derhagen 43, Enschedé en L. Hoek. Stephen- sonplein 3, IJmuiden; toek. adres: Hoogstraat anpl 50, Enschedé; E. G. Uniken, Wijk aan Zeeër- weg 146, IJmuiden en D. C. Reijgwart, Dirk Hartoghstraat 27, IJmuiden; A. van den Doel, de Ruyterstraat 194, IJmuiden-O. en C. Snij ders, Huygenstraat 42, IJmuiden; J. J. J. Scheenaard, Overbildtweg 29, Santpoort en W. M. Gortzak, Nachtegaalstraat 47, Haar lem; C. J. Leijen, Cederstraat 20, IJmuiden- Oost en M. Raap. Overbildtweg 18, Sant poort; H. M. Scheeper, Geelvinckstraat 22, Velsen-N. en J. Kramer, Westzijderveld 7 B. Zaandam: L. van den Nnort, Kennemerlaan 109, IJmuiden en H. Melisie, Uitenhagen de Miststraat 51, Kampen, toek. adres: Kenne merlaan 109, IJmuiden; P. C. de Zwart, le Tochtweg 11. Nieuwerkerk a. d. IJssel en C. van Dui.in. Vlierstraat 10, IJmuiden-O. GEHUWD: A. M. van Leuven en A. Baljet, Antillenstraat 28, Santpoort; P. A. H. Bek- ker en J. C. Brasser, Kerklaan 23, Heems kerk; B. A. P. Maas en H. C. Bervoets, Velserduinweg 336, IJmuiden-O.; J. Tjeertes en A. Zomer. Eemstraat 37, IJmuiden; P. Korf en T. Broers. IJsselstraat 75, IJmuiden; J. F. Kras en A. P. M. de Ruijter. ADVERTENTIE RADIO'S - PLATENSPELERS RIJWIELEN - WASMACHINES KINDERFIETSEN - AUTOPEDS enz. Ruime keuze Floresstraat 15 b.h. Soendaplein Haarlem-Noord Betaling in overleg het quintet „Tony Vos", waar dit de mo derne stijl aanhing en dus een veel ge- schaafdere manier van musiceren liet ho ren: de ietwat sensuele jazz van onze tijd, waarin de klacht van de saxofoon een wezenlijke karaktertrek is gaan vormen. Dit instrument werd uitermate knap door Tony Vos bespeeld, daarin bijgestaan door een harmonieuze rhythme-sectie en een uitstekend pianist. Het zou jammer zijn als het werk van de VJS ten onder moest gaan wegens „ge brek aan actief" een avond als die van gisteren heeft .eens te meer bewezen, dat dit clubje jongelui serieus poogt begrip te wekken voor de moderne muziek, niet in haar danszaal-verschijning, maar on- vermomd, eerlijk en oprecht, zoals de Dixieland-muziek boven alles is. J. F. De damesleden van de Oud-Katholieke vereniging „Sint Engelmundus" een combinatie van drie vrouwenverenigingen hebben wel zeer ijverig in de afgelopen maanden de handen uit de mouwen ge stoken. Zij hebben gebreid en geborduurd dat het een lieve lust was en al de kunst werken die hieruit ontstonden waren gis termiddag in het Oud-Katholiek Vereni gingsgebouw aan de Wilhelminakade op smaakvolle wijze uitgestald. Met de be doeling om verkocht of verloot te worden. Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen heeft met enkele toepasselijke woorden de bazar ge opend en er op gewezen, dat het de eerste maal is dat de drie verenigingen in één bazar in het middelpunt van de publiciteit stonden. Spreker wenste van harte dat dit in alle opzichten goede resultaten zou af werpen. En daarna begon de verkoop, waar een danige belangstelling voor was, zodanig zelfs dat ruim een half uur later het eer ste, keurig geborduurde tafelkleed al aan de verloting moest geloven. In die tussen tijd warrelde het enthousiaste publiek door de volle zaal, hier kijkend, daar keu rend en bewonderend en uiteindelijk met open beurs om iets van al het moois mee naar huis te kunnen nemen. Er is op deze bazar een buitengewoon originele en aardige attractie. Er staat na melijk een miniatuur studentenkamer en aangezien een deel van de opbrengst var, deze bazar de aankleding van het nieuwe seminarie in Amersfoort ten goede komt, is men op het idee gekomen de inventaris van deze kamer stuksgewijze te verkopen. Van het opgemaakte bedje kan men naar verkiezing een laken, een sloop, een deken kopen. De stoelen, tafel, boekenkast, vloer bedekking, enz. worden eveneens aan de man gebracht. En wie daar geen zin in heeft, maar dat zullen er weinigen zijn hebben als andere attractie gelegenheid een bezoek bij de waarzegster af te steken. Vele harten zullen bij dit orakel van Del phi in beroering komen ongetwijfeld. Gisteren heeft de bazar, die tot in de puntjes verzorgd is, veel belangstellenden getrokken en dit zal zeker ook vandaag wel het geval zijn. Het is de moeite waard! Donderdag 18 November was het 25 jaar geleden, dat de lassersbaas P. Meerkerk als 15-jarige jongen bij de Plaatwellerij kwam. Deze gebeurtenis wilde de heer Meerkerk liever in de huiselijke kring vieren, reden waarom een delegatie van het bedrijf, be staande uit directeur ir. J. F. Clausen, be drijfsleider, personeelschef, enkele collega's en een paar lassers naar de woning van de jubilaris togen om hem daar te compli menteren. Ir. Clausen voerde het woord en zei dat, hoewel de bescheidenheid van de jubilaris alom bekend is, hij toch van deze gelegen heid gebruik wil maken enkele woorden tct hem te richten. Hij prees de goede vak kennis die het mogelijk gemaakt had, dat Meerkerk van electrisch lasser tot lassers baas was gepromoveerd. Terugkomend op het stille en bescheiden karakter van de jubilaris, prees hij deze goede eigenschap, maar wees er tevens op, dat men door tè grote bescheidenheid niet op de achter grond mag raken. Vervolgens overhandigde ir. Clausen de jubilaris de enveloppe met inhoud en namens de Maatschappij voor Handel en Nijverheid het vererend getuig schrift en de zilveren legpenning. De jubilaris dankte directie en collega's voor de vele blijken van waardering, die hij mocht ontvangen, waaronder een tele gram van ir. Peltzer, die op zakenreis naar Kopenhagen was. Hij hoopte in de toe komst op een even prettige samenwerking. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Op de avondbijeenkomst werd namens beambten en collega's nog enkele fraaie cadeau's overhandigd. Agenda voor Heemskerk Marquette-Theater: Zaterdag en Zondag 20 uur: „Vrouwenpolitie". Wanneer een zakenman twintig jaren lang zijn winkel heeft bestuurd in een som ber pand, tussen de huizenrijen verscholen en hij opent dan een nieuwe zaak tegen de ruimte van een plein dan valt dat ver schil dubbel op. Gistermiddag heeft de firma Wisker voorgoed het oude pand aan de Wijk aan Zeeërweg verlaten om in een nieuwe winkel aan het Martkplein, het eerste aan de Westelijke kant de geluk wensen van vele belangstellenden in ont vangst te nemen.Zo is de firma, wier stiel de verkoop van verlichtingsartikelen is, meteen in het volle daglicht gezet. Want in de hypermoderne zaak met de enorme glasruiten is de kunstverlichting, die in het oude huis bijna de gehele dag door moest branden, maar bijzaak geworden en alleen nog maar nodig om het effect van wand lampjes en huiskamerlampen, die er te kust en te keur in de meest moderne uit voeringen te koop hangen, te verhogen. In die oude zaak wist men nooit waar men aan toe was, de ruimte was er te beperkt om smaakvol te kunnen étaleren. Maar ook dat is nu over. De ruimte in de étala ges, zowel al in de naar achter diep inge bouwde winkel, laat niets te wensen over. En dat heeft uiteraard een fikse uitbreiding van de grote collectie artikelen ten gevolge gehad. Wie nu nog geen keus kan maken leert nooit boodschappen doen! En het is zeker niet alleen de heer Wisker die erop vooruit is gegaan. Het Velsense publiek behoeft voor inkopen van deze aard niet ver van honk te gaan. De stad aan de zee begint al aardig de kinderschoenen te ont wassen. Tot grote voldoening van zaken lieden en publiek beiden. Nadat de voorzitter van de Heemskerkse afdeling van Volksonderwijs, de heer G. I. Klesser, de aanwezigen van harte welkom had geheten, in't bijzonder de afgevaardigde van het federatiebestuur de heer Y. J. Reit- sma, deed het hem genoegen niet meer te hoeven praten over de noodzaak van een openbare school te Heemskerk, daar tot de bouw hiervan eindelijk is besloten. Hierna gaf hij de secretaris gelegenheid de notulen van de vorige vergadering voor te lezen en werden deze onveranderd goedgekeurd. Het volgende punt betrof het organiseren van een propaganda-feestavond in het volgende voorjaar. De commissie die hiermede be last zal worden bestaat uit het bestuur aangevuld met leden van de oudercommis sie en enkele andere personen die hiervoor hun medewerking hebben toegezegd. Na de pauze werden nog enkele punten van ondergeschikt belang besproken. Van dc rondvraag werd een druk gebruik ge maakt. De afgevaardigde van het federa tiebestuur de heer Reitsma vroeg hierna het woord. Namens het federatiebestuur wenste hij de afdeling geluk met het be haalde resultaat: na ruim 20 jaar heeft Heemstede eindelijk zijn openbare school. Hij drukte het bestuur op het hart door te gaan met het werk, daar men nog lang niet gereed is. MARKTBERICHT Andijvie 1226; spinazie 3245; sla 4—12; bloemkool 2759; bospeen 1742; waspeen 1732; spruiten 44102; prei 12—28; knol len 816; snijbonen 220; sperciebonen 215; groene kool 22—27; rode kool 1815; drui ven 38101; tomaten 2198. Het derde tien taf van de Kennemer- schaakctob „Pat-Mat" heeft een bonds wedstrijd gespeeld tegen Castricum 2, die in een 6%-3'/2 overwinning eindigde. De uitslag was: S. S. Oppenheimer (P)-L. J. Bonn, remise; P. J. Jansen-S. W. Beekman 1-0; J. Oort-J. K. de Liefde 0-1; B. de Heer- J. Keetbaas 1-0; M. N. Pranger-J. A. de Jong 1-0; J. Zonneveld-S. v. Weenen remise; K. Comes-A. de Wit 1-0; M. Metselaar-N. Kortekaas remise; A. de Vries-N. W. Oudshoorn 0-1; J. v. Dijk- P. Beentjes 1-0. Onderlinge competitie BDC De uitslagen van die in de onderlinge competitie gespeelde partijen van de Beverwijkse damclub zijn: Groep A: E. Reinhout-W. Hoogeboom 0-2R. Con- radi-K. Kilkke 0-2; J. Oosterman-N. v. d. Sluis afgebr.; J. A. Oussoren-C. Snel 2-0; G. v. d. Oufenaar-H. Diederiks 0-2. Groep B: A. v. Son-G. v. d. Waal 0-2; K. Nijman-S. H-oogvorst 0-2; G. Bakker- H. Abbers 0-2; H. Nijman-R. Schutte 1-1; J. Broersma-W. Lauffer 2-0; A. Hoog- land-A. Romeyn 2-0; E. Andtea-F. Myns- bergen 2-0; N. AdeTaar-L. Klein 2-0. Waterloo-de Germaan 14.30 uur; Water loo 3-Velsen 5 12 uur; RCH c-Waterloo Zaterdag 3 uur. Waterloo 1 komt uit met W. Kok; J. v. Sikkelerus en J. v. d. Steen; L. N. Schaap, J. Schaap en H. Koopman; J. de Boer, J. Buding, A. F. Broek, G. Posit en N.N. De supportersvereniging „Rood-Zwart" houdt op Zaterdag 4 December in het Kennemer Theater haar jaarlijkse feest avond, waaraan onder meer wordt mee gewerkt door het show-accordeonorkest „De Klavierschippers" en het Kennemer- cabaret. Op uitnodiging van het Velsense comité „Levensvragen", waarvan het secreta riaat gevestigd is aan de minister Lely- laan nummer 11 komt prof. dr. G. Pril- lenburg Wurth, hooigleraa-ar aan de Theo logische Hogeschool der Gereformeerde Kerken te Kampen Woensdagavond 24 November spreken over „Het evangelie m een vertechniseerde wereld". De bij eenkomst wordt gehouden in de koffie kamer van WesterveW te Driehuis. Voor Zondag staat voor SVIJ de belang rijke wedstrijd tegen Vogelenzang op het programma. SVIJ moet winnen wil zij zich in de kopgroep handhaven en de kans is volop aanwezig nu zij voor het eerst vol ledig kan verschijnen, met als aanwinst de ex-Stormvogelspeler D. Smit op de rechts binnenplaats. SVIJ verschijnt als volgt: Den Dikken; Verschoor, Broekhuizen; Mors, Kistemaker, Braams; Kroone, Smit, Spaanderman, Buis, v. Leeuwen. De wed strijd begint om 12 uur. De grote vacantie naderde; op school waren de rapporten al uitgedeeld. De jongens kwamen eï mee thuis en toonden ze vol trots aan oom Tripje. „Zo", zei oom Tripje tevreden, toen hij ze had doorgekeken. „Ik zie, dat jullie goed je best hebt gedaan dit jaar". Dat hadden ze; want ze hadden allemaal goede cijfers gekregen. Toen oom Tripje zijn tevredenheid daarover had uitgesproken, kwam hij op iets anders. „Jullie hebt nu gauw vacantie", zei hij. „En daar moeten we 't eens over hebben. Wat zouden jullie graag doen in je vacantie?" Tja daar moesten ze eens bij denken. Of eigenlijk was dat niet nodigze wisten wel, wat ze 't prettigst zouden vinden. Ze hadden nu immers dat prachtig opge knapte huisje in 't bos? En wat zou prettiger kunnen zijn dan daarin hun vrije tijd door te brengen, helemaal vrij in het prachtige bos! Dat zeiden ze, en oom Tripje was het daar mee eens. „Goed", zei hij. „Dat kan. Als jullie belooft, dat je op zult passen en geen gevaar lijke dingen uithaalt, is het goed. Pilon is in de buurt om op je te letten, dat alles goed gaat; en ik had het plan om met tante Liezebertha samen een buitenlandse reis te gaan maken. Dat komt dus allemaal mooi uit!" ADVERTENTIE t'- voor de betere en exclusieve wolsoorten MARKTPLEIN 7 telefooi» PRES. STEYNSTRAAT 47-49 TELEFOON 4769 ALLE SOORTEN WOL verkrijgbaar bij TELEFOON 6454 Vakkundig onderricht en patronen gratis WIJK AAN ZEEëRWEG 74 - Telefoon 6462 GROENEWEG 49 - Telefoon 5160 IJMUIDEN-OOST Lange Nieuwstraat 7 - Desgewenst reserveren wij de wol voor U en U verdient dubbel door Uw breigarens te kiezen uit de enorme sortering tegen verrassend lage prijzen bij ZEEMAN'S TEXTIELHUIS, Bloemenstraat b.d. Oud-Kath. Kerk, Dmuiden. Er is deze week nog een ruim aanbod op de groentemarkt geweest; de groente was duur en enkele producten brachten zelfs extravagante prijzen op. De spruiten zijn er weinig dit jaar en de goede kwaliteit ging tot liefst f 1,01 per kilo, er was ook een grote vraag naar bospeen, deze liep in prijs op tot 42 cent per bos; de waspeen bracht van 1730 cent per kilo op. De aanvoer van andijvie i« iets minder geworden en de prijs draaide rond de 20 cent per kilo; sla en spinazie raken op en bloemkool mindert eveneens. De prijzen hiervan bewogen zich tussen de 23—59 cent per stuk. Er waren nog enige kistjes snij- en sperciebonen die f 2.20 per kilo noteerden. Bij de winterproducten is het vooral de prei, die in ruime mate aan de markt komt en weg gaat voor prijzen van 11-27 cent per kilo, selderij knollen brach ten van 816 cent per stuk op. De diverse soorten kool gingen vlot van de hand voor prijzen tussen de 12 en 25 cent per kilo. De aanvoer van tomaten gaat iedere marktdag achteruit; de prijs daarentegen omhoog en er werd nu al tot 96 cent per kilo betaald. Druiven raken nu ook op en de prijs hiervan varieert van 39103 cent per kilo. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia M. J., d. van J. W. Molenaar en M. A. Zonneveld; Robert, z. van C. de Vries en S. E. Wijnands; Johan nes L. M„ z. van C. v. Eerden en C. M. Beentjes. GETROUWD: J. J. v. Buggenum en A. J. Koper; J. A. Stengs en A. J. v. Balen. Aan de politiepost van Heemskerk zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: bruine porte- monnaie met inhoud, bal, muntbiljetten van f 10 en f 1, alpinomuts, kindertasje, vulpen, handtas, windjack, kindertasje en kmderkruiwagen met schepje. Éloemen laten verstek gaan Op de bloemenveiling is de aanvoer al heel klein geworden de troschrysanten uit de kassen raken ook al weer op, zodat het wachten wordt op de bolgewassen. De eerste voorjdarsboden waren aan de markt in de vorm van de Blauwe druifjes, die 38 cent per bosje opbrachten. De troschrysanten zijn duur en er zijn maar enkele soorten aan de markt, n.L Golden Seal, Choco, Corelli en Joseph de meeste partijen kwamen tot een gulden per bos maar enkele gingen hier nog bo ven uit tot f 1.34 per bos. De aanvoer van groot bloemigen heeft heel weinig meer te betekenen, Cyclamebloemen varieerden van 4387 cent per bosje, ook de ande re kleine bloemen ging vlot weg. Cyclames brachten nog twee gulden per stuk op. ADVERTENTIE KUNSTHANDEL 4DEL/0 HAARLEM KUNSTNIJVERE GESCHENKEN Uitvoering van KDO De Katholieke toneelstichting KDO geeft op Dinsdag 23 November in. het KSA-gebouw te Beverwijk een opvoering van het toneelspel van Hans Nesna „De gouden kooi". AGENDA VOOR CASTRICUM. „Corso"-theater, Dorpsstraat Zaterdag 19.15 en 21.30 uur; Zondag 15, 19.15 en 21.30 uur;^Maandag, Dinsdag en Woens- 20 uur: „Salto des doods." Collecte In Castricum zal Zaterdag 27 November een collecte worden gehouden ten bate van de vereniging tot Behartiging der Belan gen van t.b.c.-patiënten. Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 37) De lange slang soldaten zette zich weer in beweging. Maar alle tenten waren leeg. Hier en daar lag een oude zwart gerookte pijp, maar alles wees er op, dat er zich geen Spanjool in de buurt bevond. Lang zaam, heel landgzaarn, gingen zij voort. Overal dezelfde doodse verlatenheid in de nevel, die als melk zo wit was. Zij waren nu zeker al halverwege het bos. De rook moest inderdaad van brandend stro komen. Het was duidelijk, dat de Spanjolen het kamp hadden verlaten en rook hadden ge maakt om de Haarlemmers in verwarring te brengen. De spanning week een beetje van de mannen, en nu durfden zij ook zacht te hoesten, want de kelen werden rauw van de slechte lucht. Plotseling klonken er paardehoeven. Roerloos vielen de soldaten neer, de mus ketten aan de schouder. Nader en nader kwaim het. Vijf ruiters doemden uit de mist op. Zij hadden uniformen van de Prins aan. Op hetzelfde ogenblik stond Evert recht over eind. „Hier zijn Haarlemmers", riep hij. De ruiters trokken krachtig aan hun leid sels van schrik, zodat de paarden begonnen te steigeren. Snel kwam Evert naderbij om zijn uniform te laten zien, zodat de ande ren niet zouden vuren. Uitroepen van vreugde klonken over en weer. Everts ven del kwam in een kring om de bereden sol daten staan, die ongeveer twintig in getal bleken. Niemand betrachtte meer stilte, omdat ook de nieuw aangekomenen vertel den dat het kamp leeg was, voor zover zij het hadden gezien. Het waren inderdaad Batenburgs mannen. De hoofdmacht be vond zich nog een kilometer verderop. Zij verkenden het terrein. Uitbundig juichten de soldaten en vooral de Haarlemmers wa ren dol van vreugde, dat nu dus eindelijk het beleg afgelopen was. De sergeant van de ruiters gaf een sein aan de trompetter om een signaal te blazen, dat de hoofd macht met Batenburg zonder aarzelen kon oprukken, omdat de kust vrij was. De man zette zijn instrument aan de mond, er kwam even een too-n uit, een schot weerklonk van terzijde en dood rolde hij van zijn paard. De hel brak lós. Ka nonnen dreunden, musketten begonnen on^ afgebroken te ratelen en de lucht was ge vuld met het gehuil der projectielen. Een gillende bom viel midden tussen de cava lerie en vijf of zes vielen getroffen van hun bloedende dieren. Over het hele lichaam bevend en schud dend van schrik en ontzetting zochten de mannen dekking, maar wisten niet waarop zij schieten moesten, want zij zagen niets. De hevigste gevechten vonden in de verte plaats. De Spanjolen, d!ie in hinderlaag hadden gelegen, vielen voornamelijk de hoofdmacht aan. Maar ook hier verschenen even later meer dan honderd Spaanse rui ters uit de witte rook. Met sabels zwaaiden zij om zich heen. De slachting was ver schrikkelijk. De mannen van Everts vendel verdedigden zich verwoed met hun mus ketten en messen. Maar zij konden tegen deze enorme ovennacht niets beslissends uitrichten. Tenslotte sloegen zij naar alle kanten op de vlucht, maar werden terstond door bereden Spanjaarden nagezeten. Evert en Pieter waren achter een tent gekropen, waar zij niet zo makkelijk konden worden opgemerkt. Evert schoot drie Spanjaarden van hun paard, die in een woeste ren zijn mannen achtervolgden. Maar het was nutteloos, want meteen ston den er zes andere voor in de plaats. Steeds meer kwamen er. Tenslotte zagen de twee vrienden in, dat zij hier niet langer mochten blijven en holden gebukt en dek king zoekend in de richting Haarlem terug. Het lawaai was oorvéxdovend. vooral uit de richting van het Zuiden kwam het ge luid Van een veldslag op leven en dood. Fluitende en uiteen barstende projectie len, brullende mensenstemmen en daar doorheen het aanhoudende geknal der musketten en roeren. Nadat zij enige tientallen meters onge zien weg hadden kunnen komen, kruiste een groep hollende Spanjolen in de rook hun pad. Beide partijen lieten zich vallen, maar op drie na kropen de vijanden weg, kennelijk belast met een speciale opdracht. De overblijvenden openden het vuur op Evert en Pieter. Pieter maakte een Spah- jaard onschadelijk, maar dan merkte hij dat hij geen kogels meer had. Evert zag het en gaf hem zijn pistool en kogels. Zelf kroop hij naar op zij en verdween met een geruststellende knik in de mist. Vlak vóór Pieter plofte een kogel in het zand, juist toen hij weer een schot wilds lossen. Het zand stoof in zijn ogen en verblind liet hij zijn hoofd op de grond zakken, verwoed over zijn oogleden wrijvend. Toen hij weer kon kijken zag hij dat Evert op een der beide soldaten toesprong, van opzij. Hfj stootte hem zijn mes in de rug. Pieter richtte zijn pistool op de ander, maar eer hij het schot kon lossen, had deze al op Evert een kogel afgevuurd. Kreu nend viel Evert om. Maar nog geen se conde later, liet de aanvaller zelf het le ven, dodelijk door Pieter getroffen. Pieter sprong op en rende naar zijn vriend. Deze lag op de grond en bloedde uit zijn borst. „Stel je vlug in veiligheid, Pieter!" zei Evert zacht. „Vlug, voordat ze ons zien. Laat mij maar liggen". „Je bent geloof ik gek", zei Pieter. Hij bukte zich en nam Evert over zijn schou der. Zo snel hij kon spoedde hij zich met zijn zware last in de richting van Haarlem. De strijd had zich steeds meer naar het Zuiden verplaatst en hier in de buurt wa ren steeds minder soldaten. De rook was hun redding. Met in zijn ene hand zijn weer gelader. pistool, de andere gebrui kend om Evert vast te houden strompelde hij voort. Gelukkig! Daar was de gracht! Hij legde Evert op het vlot, stootte af en peddelde met zijn armen naar de over kant. Vele handen hesen hem en zijn gewonde kameraad daar door het luik naar binnen. In de torenkamer werd Evert op een bank gelegd en Pieter liet zich besmeurd en met gescheurd uniform op een stoel vallen. Ripperda stond gevechtsklaar in de ka mer. „Vertel!" riep hij. „Waar is jullie ven del? Hoe is het met Batenburgs troepen? Wij wilden juist uitvallen!" Ripperda wees naar buiten, waar honderden soldaten ge vechtsklaar stonden. Moedeloos schudde Pieter zijn hoofd. „Het heeft geen zin", sprak hij, „de Spanjolen zijn met duizenden en duizen den. Er komen er steeds meer bij". Het bleef stil in de kamer. „En Batenburg?" „Ik twijfel er niet aan, of hij is in de pan gehakt". Weer bleef het stil, nu lange tijd. Toen Pieter opkeek, zag hij dat er tranen over het gezicht van Ripperda liepen. Toen begon ook hijzelf te huilen. Hij wend de zich naar zijn vriend. Een chirurgijn had diens borst ontbloot. Er zat een gapende wonde bij ziin schou der. Hij was bewusteloos. aëyit „Is het dodelijk?" vroeg Pieter. „Dat hoeft niet", zei de chirurgijn. Enkele dagen later ontwaakte Evert uit zijn bewusteloosheid. Hij lag in een bed en verwonderd keek hij om zich heen. Toen hij het dikke pak verband om zijn borst voelde, herinnerde hij het zich weer. Hij bevond zich in een grote zaal, geheel ge vuld met bedden en gewonden. Vele la zen in boeken. De chirurgijn kwam naar hem toe. „Zo. luitenant", zei hij, „weer ontwaakt? Ik vermoedde het al. Ik zal je wat aftrek sel van brandnetels laten geven: Iets be ters hebben we niet. Heb je pijn?" Evert wilde iets zeggen, maar hij vond de kracht er nog niet toe. Hij schudde flauw zijn hoofd. De chirurgijn knikte hem bemoedigend toe. Maar Evert zag, dat zijn gezicht, toen hij zich afwendde, onmid dellijk verstrakte en ernstig werd. Zou het om hem gaan? Zou hij zo gevaarlijk ge wond ziin? Buiten hoorde hij nu klokken luiden, veel klokken, het leek wel of alle kerken van de stad hun geluid lieten horen. En plotseling viel het hem ook op, hoe stil alles buiten was. Geen schot was waar neembaar. Ook op de straten was bijna geen menselijke stem te horen. Wat was er aan de hand? Ripperda trad binnen. Hij bleef in de deur staan en opende zijn mond, zeker om een toespraak te houden. Maar toen hij zag dat Evert bii kennis was, kwam hij op hem toe. (Slot volgt)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6