•Droom vol fantasie en werkelijkheid rxi.x HERENVESTEN Joh. Meijer en Zoon Hoogoventrouw in vijfvoud met hartelijk feest beloond Goede Horloges J LltAS Schoonheidsgeheimen Kunst van plangi en tritik Smockwerk De Coleus of siernetel Zsa-Zsa Fa R. de Boer Autorijschool „IJmond" AUTORIJLESSEN Visserij-varia Beschuitgerechten Nieuwe uitgaven 'ft V' AUTORIJLES MOTORRIJLES SCOOTERRIJLES Arend Reijm ZATERDAG 20 NOVEMBER 1954 DIT MAKEN WE ZELF ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN A V - VlZ w. :s/ Pastoor Th. Moleman vertelt van Amerikaanse reis Vijf maal vijf en twintig „Lelijk eendje" verandert Ruim 50.000 kilo dure schorseneren <V oor Je<V W door Gerda Siemer; Uitgeversmij THEODORA LOTZE WOONT te Koog aan de Zaan in een groen houten huisje, dat tweehonderd jaar oud is. Ze leidt me haar gezellige werkkamer binnen: er staat een bank met kussens voor het raam en er is een zware balken zoldering. Door de kleine ruitjes zie ik andere groene houten huisjes czaar Peter moet de oudste er van vroeger al bewonde rend hebben bekeken. Als ik mijn blik verder door het vertrek laat gaan, ontdek ik kasten met boeken, veel gesneden houten voorwerpen en een hele rits gezellige strobloemen, die in kleine boeketjes in een hoek hangen te drogen. Rondom de lampekap is een grote krans van deze bloemetjes bevestigd. Dezelfde mooie tinten vind ik terug in de gebatikte wanddoek met gesty- leerde diermotieven voor de deur. Theodora Lotze heeft golvend grijs haar. Ik moet me even omschakelen, want om een of andere duistere reden had ik verwacht bij een heel jonge vrouw op bezoek te komen. De oorzaak van mijn komst lag in mijn belangstelling voor haar werk, dat, voorzover bekend, uniek is in West-Europa. Zij maakt plangi en tritik en omdat die woorden u wel even vreemd zullen klinken als mij in het begin, zal ik eerst maar wat over deze technieken vertellen. Plangi, in Indonesië een heel gangbaar woord, dat onge veer ..regenboog" betekent, is vermoedelijk de oudste kunst van verven en tegelijk versieren van stoffen. Het is een „reserveer"-techniek, die met de eenvoudigste middelen tot stand komt. Door gedeelten van de stof tot kleine propjes bijeen te binden (met-of zonder behulp van steentjes, schelp jes of zaadjes, die erin worden gestopt) worden deze gere serveerd, dus niet of slechts gedeeltelijk voor de verfstof toegankelijk gemaakt. De topjes worden soms nog extra bedekt met raffia, dat geen verf doorlaat. Deze afgebonden gedeelten worden dus uitgespaard in de oorspronkelijke kleur en hierdoor kunnen allerlei vormen en effecten wor den verkregen. Daar waar de verf toch dóór de kieren is gedrongen, vloeit deze in allerlei fantastische vormen uit. Tritik is later ontstaan. Het berust op hetzelfde principe als plangi, maar het reserveren van de motieven wordt hierbij verkregen door inrijgen en inhalen van de stof met behulp van naald en daad. Deze beide technieken worden vaak gecombineerd en werden aanvankelijk in één kleur toegepast. Later is men, evenals bij het batiken met was, het kleurenpalet gaan uitbreiden. Hoewel plangi en tritik nog steeds bekend zijn, dreigen ze uit te sterven. Op beperkte schaal worden deze tech nieken nog toegepast op zijde, raffia, wol en katoen in de Indo-Pacifische wereld. Vooral in de randgebieden van Indonesië, India, China, Japan, maar ook in West-Afrika de Goud- en Ivoorkust bloeide deze kunst. De Ja panners waren er bijzonder bedreven in. door Gerda Siemer; Uitgeversmy C. A. J. van Dishoeck, Bussum. Vele vrouwen en meisjes zullen dit boek met een plezierige gretigheid door lezen. De schoonheidsgeheimen worden op een prettige toon prijs gegeven. Het is zelfs zo dat na iedere geheime onthul ling men al weer nieuwsgierig is naar de volgende. Gerda Siemer geeft ver scheidene practische raadgevingen over verzorging van gezicht, voeten en han den. Zij geeft recepten voor maskers en leert massages toe te passen. Zelfs kan men er gymnastiekoefeningen voor de hals uit distilleren. Na de avondmaaltijd voelt de vrouw dikwijls eerst recht hoe vermoeiend de dag is geweest. Wie even de Schotse douche van Gerda Siemer toepast voelt zich een ander mens. Deze kost niets, neemt weinig tijd en men heeft slechts nodig: twee handdoeken, een kom met heet en een kom met koud water. Enige malen worden afwisselend hete en koude compressen op het gezicht uitgespreid. De hele bewerking duurt hoog uit vijf minuten. De schrijfster is practisch. Bij het hoofdstuk „Opbrengen van nachtcrème zegt zij: „Het is niet nodig om met een dik ingesmeerd vettig gezicht te gaan slapen en uw kussens vies te maken". Na zo'n nuchtere zin is het jammer dat zij ook schrijft: „Meni ge vrouw is de wanhoop nabij als zij de eerste rimpels constateert". Dat is over dreven en onwaar. In het „Nieuwsblad van de Boekhan del" van 7 October lezen wij over dit boek nog het volgende onder de titel: De mishandeling van het boek. „In lan ge tijd hebben we niets in dit rubriekje te vermelden gehad. Maar wat lezen we nu in Schoonheids-Geheimen door Gerda Siemer, op blz. 57. „Zijn uw voeten ver moeid, leg ze hoog door een boek onder uw béddepoten te zetten als ge slaapt of rust". Foei Gerda!" A. S. „De geboorte te Bethlehem" DE RESULTATEN, DIE MEN ermee bereikt zijn opmerkelijk fraai, want de mogelijkheden en variaties zijn ein deloos. Vierkanten en rondjes, strakke, gebogen of zig-zag lijnen, allerlei in elkaar verlopende ornamenten en voor stellingen zijn er mee op te bouwen. De vormen zijn altijd verrassend, juist omdat de structuur van de stof zo'n grote rol speelt. Hoe dunner de stof, hoe fraaier het resultaat, want de verf vloeit dan Veel beter door op plaatsen waar de stof minder bekneld zit. De mogelijkheden worden nog uitgebreid door de stof dubbel te rijgen, zodat de INSPIRATIE VOOR HAAR WAND DOEKEN bezit zij genoeg. Soms is het een wondermooie bloem uit haar tuin, dan zijn het weer Chinese motieven of filosofieën, zoals de mens in zijn ver houding tot de wereld en het hemelse in samenhang met het aardse. Het rhythme, dat ze in zich voelt, zet ze om in lijnen op de stof en dan is de grond vorm van haar compositie geboren. Doordat na het afbinden en rijgen de stof zijn bandeel levert in het werk, ontstaan er altijd kleine verrassingen, die in de boeiende details schuilen en altijd weer een nieuwe verrukking brengen. Wanneer een stuk stof is ingebonden of geregen, ziet het er maar vreemd uit en ook als het uit het verf bad komt mevrouw Lotze experimenteert eindeloos met chemische poederverf blijft die indruk. Het eindresultaat komt pas te voorschijn, als alle draadjes er zijn uitgepeuterd en dat is een heel karwei. „Ik heb, geloof ik, toch niet voldoen de geduld", zegt mevrouw Lotze. „Dat uithalen van de draadjes duurt me al tijd veel te lang". De voorstelling van een exotische pronkvogel in een schaterlicht van goudgeel, oranje en prachtig blauw boeit me bijzonder. Bij een Kerstvoor stelling heeft zij de hemelse dingen in het fijnere tritik en de aardse de stof van Maria's kleed in de wat grovere plangi-technick uitgevoerd. Ook van dit werkstuk treffen de warme en bij zonder fraaie kleuren. Voor heren maakte zij shawls en dassen DE INDUSTRIE HEEFT onlangs de plangi en tritrk ontdekt en er met be hulp van een reproductie-methode en de druktechniek enkele typen van ge maakt, die het echter niet halen bij het origineel Het doet in deze vorm den ken aan de vele batik-imitaties, die in de handel zijn. Mevrouw Lotze gaat rustig voort met experimenteren en ontwerpen. Zij ge bruikt een oeroude kunstvorm voor de vertolking van haar gedachten. Schone dromen vol fantasie groeien onder haar handen. T. RAAT Zijden plangi kleur op de vouw van de plooien later weer iets donkerder wordt. Een jaar of twintig geleden ontdekte mevrouw Lotze in het toenmalige Ko loniaal Museum thans Koninklijk In stituut voor de Tropen een klein lapje in deze technieken en ze heeft dit toen intensief bestudeerd en er inlich tingen over gevraagd. Thuisgekomen heeft ze het dadelijk zelf geprobeerd, doch het vrij spoedig laten rusten. Toen ze in 1951 over meer tijd be schikte, is ze in diverse bibliotheken gaan snuffelen naar litteratuur over dit onderwerp, want het had haar al diè jaren niet losgelaten. Over deze in Europa totaal onbekende technieken was slechts heel weinig geschreven en ook in musea kon men haar niet in lichten. Toch is het haar gelukt er al les van te weten te komen en thans mag men haar een expert op dit gebied noemen. Het lukte haar een unieke verzameling aan te leggen van echte plangi en tritiks uit verschillende lan den. Mevrouw Lotze, die altijd veel ge schilderd en gebeeldhouwd heeft, maakte in de laatste jaren een groot aantal zeer artistieke wandkleden in plangi en tritik. Ook de blouse, die zij droeg, was op deze manier gemaakt: door het toepassen van tritik had zij een grijze stof met witte uitgespaarde randmotieven verkregen. Daardoor be reikte zij een ideaal, waarnaar elke vrouw streeft het dragen van iets wat een ander niet heeft. Plangis en tritiks van haar zijn o.m. in het Museum voor Land- en Volken kunde te Basel, in particuliere verza melingen in Zweden en Duitsland. Op de bekende tentoonstelling „Kleur en Lijn" in het Museum voor Volken kunde te Rotterdam zijn zes doeken van haar te zien, als enige Westerse bijdrage. Deze keer komen de smocksterren onder onze lezeressen aan de beurt. Zelfs de beginners in de kunst kunnen ?r haar krachten op beproeven, want het is maar eenvoudig. Kostbaar is het evenmin, want we hebben er maar een meter stof voor nodig van 90 cm breed. Een eenvoudig ruitje is erg aardig, mits de blokjes ongeveer 4 mm groot zijn en niet meer. Effen stof kan even eens dienen, maar is moeilijker te rijgen. Misschien is het al een ideetje voor Oma om met St. Nicolaas aan haar kleindochter cadeau te doen? We gaan vlug aan de slag. We knippen de lap stof doormidden, zodat we twee lappen van 90 bij 50 cm krijgen. En van elke lap knippen we langs de zelfkant 10 cm af, voor de galgpn. We stikken de zijkanten pre cies op 't ruitje aan elkaar. De boven kant slingeren we om in de rafel en slaan deze kant 2 cm om. Nu verdelen we de bovenkant zoals de tekening laat zien, in drie stukken van 25 cm en twee van 3 cm. Vervolgens rijgen we telkens 1 y, 2 cm onder elkaar tot we iets langer geregen hebben dan de rand wordt. Zorg ervoor dat, wat we laten liggen en wat we opnemen van de stof samen niet meer dan 8 mm is, anders zou het te nauw worden. Gelijk met de eerste twee rijgdraden nemen we het inslagje mee, zodat ait later wordt vastgesmockt. Na het rijgen de draden zo strak mogelijk aantrekken, als de plooitjes mooi gelijk zitten het randje boven de stoom houden, laten drogen, en daarna de draden laten schieten tot 8 cm. Nu borduren we met 3 draden mou- 'iné de randen, de nummers duiden aan waar een nieuwe rand begint. De galgen stikken we dubbel (3 cm), keren ze om en maken ze 35 cm lang. In het rokje maken we een zoom van on geveer 8 cm de galgen worden aan de 3 cm die met smocken opengebleven is aangezet zó, dat er'aan beide kanten 5 cm naar binnen valt, voor het ver lengen als het kindje groter geworden is. Gevulde beschuitbollen. 8 beschuitbollen, 500 gr moesappelen, 75 gr krenten, 80 gr suiker, kaneel, 100 gr boter. Van de appelen appelmoes koken, de schoongemaakte en gewassen krenten meekoken. Van de bollen een kapje af snijden, ze uithollen en van binnen be smeren met boter. Ze vullen met appel moes, het kapje er weer opleggen, de bollen ook aan de buitenkant met boter besmeren en ze in de oven warm en cro- quant laten worden. De bollen be strooien met suiker en kaneel. Men kan op vele manieren een hals snoer dragen, doch op een donkere blouse of jurk staat een kleurig, bont snoer het leukst wanneer men een extra-lang neemt en het in ettelijke windingen legt Smakelijk en Snel; door A. G. Del BaereRovers; G. J. A. Ruys Uitg. Mij. N.V., Bussum. Dit is weer eens een nieuw kookboek, één van de vele die jaarlijks verschijnen. Het boekje is speciaal samengesteld voor werkende vrouwen en meisjesstudenten die op kamers wonen en zelf voor hun maaltijden moeten zorgen. Het bevat 150 eenpersoonsrecepten en enkele korte practische raadgevingen voor de meestal onvolleerde kooksters. Vis bakken wordt in het boekje niet behandeld. „Op de baklucht kunnen kamerbewoners hun medebewoners niet tracteren", zegt me vrouw Del Baere. Het is geen genoeglijk kookboek geworden waarin een vrouw eens gezellig kan rondspeuren, om zelf een verrukkelijk menu bij elkaar te snuf felen. Het is kort en zakelijk geschreven, kennelijk alleen bedoeld voor vrouwen die maar weinig tijd aan de kokerij kun nen besteden. Aan dezulken wordt dit boekje dan ook met genoegen aanbevolen. i 74 <rzJ v V i V De Coleus of Sier netel is wel een van de meest bekende kamerplanten; ze groeit vrij gemak kelijk en als men haar maar voldoen de zon geeft, zal men heus niet te leurgesteld worden. In deze tijd van het jaar laat die zon echter nog wel eens verstek gaan; geen wonder dus dat de plant er nu minder fleurig gaat uitzien; de echte warme bladkleur gaat ver loren; er komt meer groen in. Er zullen ook wat bladeren helemaal verloren ga an; maak u daar over nu maar niet zo ongerust; dat komt volgend voorjaar allemaal wel weer terecht. Het gaat er nu alleen maar om haar goed door de winter heen te brengen en dat bereikt men door haar zonnig en warm te plaatsen; een nor maal verwarmde kamer is dus wel no dig. Het is een pleizierige en een goedkope kamerplant; men kan haar ook zelf met succes voortkweken door middel van stekken. Soms geeft het overhouden van zo'n grote coleus in de winter moeilijk heden; die kunt u omzeilen door nu nog wat jonge scheutjes te stekken; als men die in een potje met zanderige aarde steekt zullen die vrij spoedig tot bewor- De Coleus, een kleurige kamerplant. teling overgaan en dan kan men die kleine plantjes zonder moeite overwin teren. Vroeg in het voorjaar kan men oude overgehouden planten een flink eind te rug snoeien, talrijke nieuwe scheuten zullen zich dan spoedig ontwikkelen en zeker indien men dan tevens wat verse bloemistenaarde geeft. In de zomer maanden moet men haar zo zonnig mo gelijk kweken; des te feller zal het blad zich in allerlei tinten kleuren. Het is goed haar dan veel water te geven en om de veertien dagen een weinig opge loste kamerplantenkunstmest. G. KROMDIJK ADVERTENTIE WOLKAM en TWEKA het cadeau dat altjjd welkom is. Ruime keuze zowel in effen als tweekleurige dessins 19.95 en hoger SPORTTRUIEN. in diverse kleurstellingen, ook met rolkraag 28.50 en hoger Dames- en Herenmodes Maatkleermakers - Confectie Kennemerlaan 36 - IJmuidén - Tel. 4453 Deelnemer Zegelactie IJmond ADVERTENTIE VOOR PERFECTE HAARVERZORGING Brillantine - Haarcrême - Lotion Maandagavond wordt in het Oud-Katho liek verenigingsgebouw een lezingavond gehouden onder auspiciën van de afdeling IJmuidén van de vereniging „Oud-Katho liek Ondersteuningsfonds", waar als spre ker zal optreden pastoor Th. Moleman, uit Dordrecht, oud-pastoor van de IJmuidense Oud-Katholieke gemeente. Het onderwerp voor de lezirtg is: „De reis van de Aartsbisschop der Oud-Katho lieke Kerk van Nederland, mgr. dr. A. Rin kel naar Amerika en het oecumennisch in ternationaal congres te Evanston." Pastoor Moleman, die de aartsbisschop op zijn reizen vergezelde, hoopt door mid del van projectie de aanwezigen ook in beeld indrukken van het bezoek aan Ame rika te geven. De instelling van een gezamenlijke hul diging van jubilarissen bij de Hoogovens heeft snel aan populariteit gewonnen, en dit zal niemand verwonderen, die de ge zellige sfeer bij dergelijke huldigingen eenmaal heeft meegemaakt. Vrolijk toegejuicht door het honderd- koppige publiek in het Kennemer theater, bestaande uit familieleden en collega's van de jubilarissen, betraden de heren A. Beis huizen, A. de Bie, J. C. van Langen, J. Ta- mis en J. Veldhuis met hun echtgenoten ditmaal het erepodium. De algemene jubileumrede werd uitge sproken door het lid van de directiestaf, de heer G. S. K. Blaauw, chef van de Per soneelsafdeling. Hij merkte op, dat het feit dat zij zich gezamenlijk laten huldigen een bewijs is van de saamhorigheid met de andere collega's, die in eenzelfde dienst verband met het bedrijf verbonden zijn. Doorbordurende op het onderwerp „ver bondenheid" gaf de spreker hiervan een voorbeeld door erop te wijzen, dat de jubi larissen leden zijn van afdelingen, die ge zamenlijk de productielijn van het bedrijf uitmaken. Spreker bracht de jubilarissen dank voor deze trouw, en besloot zijn rede met het overbrengen van de gelukwensen van bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies en het uitspreken van de beste wensen voor de toekomst. Drie staal Van de vijf jubilarissen waren drie medewerkers van de staalfabriek: A. de Bie, J. C. van Langen en J. Veldhuis, ter wijl de heer J. Tamis gedurende vele jaren bij deze fabriek heeft gewerkt, voor dat hij naar de Blokwalserij overging. In de eerste plaats tot de jubilarissen, maar tevens tot allen gezamenlijk sprak vervol gens de bedrijfsleider van de Staalfabriek, ir. P. W. A. Lanzing. In een algemeen en hartelijk woord wenste hij de jubilaris sen geluk met deze dag, en onderstreepte de verbondenheid, die er tussen allen in, en buiten de fabriek heerst. Na de inleidende toespraken werden de jubilarissen afzonderlijk toegesproken, waarbij elke spreker de jubilaris tot wie hij zich richtte tevens het vererend ge tuigschrift en het gedenkbord der' maat schappij uitreikte. De heer Beishuizen werd toegesproken door de heer W. Wiersma, chef van het Transportwezen, die zijn grote waardering uitte voor het werk en de persoon van de jubilaris, die bij superieuren en collega's zeer gezien is. Hij is een man van weinig woorden op wien immer valt te rekenen. De heer Wiersma betrok ook de echtge note van de jubilaris in de hulde, hetgeen trouwens door alle sprekers werd gedaan. Een bereidvaardig en hulpzaam mens, zo kenschetste de heer A. Hogeland de jubilaris De Bie. Als storingsbankwerker moet hij steeds klaar staan om te helpen, maar het maakt veel uit hoe dit geschiedt. Bij de jubilaris is dit steeds prettig, en spreker had dan ook de beste herinne ringen aan zijn samenwerking met hem. Dubbele baas Een sterk gevoel voor „samen", die hem in zijn werk als loco-drijver goed van pas komt, is een van de kenmerkende eigenschappen van de jubilaris Van Lan gen, die aldus de heer J. Goede werd ge roemd. Door zijn werk heeft de jubilaris feitelijk twee bazen: de Staalfabriek en de afdeling Vervoer. Dit geeft bij hem echter geen moeilijkheden, en zijn werk loopt dus letterlijk en figuurlijk op „rol letjes". Ir. J. T. van der Koogh, bedrijfsleider van de Walserij West, waaronder de Blok walserij ressorteert, richtte zich daarna in een vlotte en hartelijke rede tot de jubi laris Tamis, die door de zuigkracht, welke 25 jaar geleden door de nieuwe MEKOG werd uitgeoefend, met vele anderen naar het bedrijf is gekomen. Sindsdien hebben zeer velen onder hen op verschillende plaatsen op het bedrijvencomplex een pret tige werkkring gevonden, en zo ook de jubilaris, die na 10 jaren MEKOG naar de Staalfabriek is gekomen, en zich daar door hard werken tot baas heeft opgewerkt. Thans is hij bij de blokwalserij nog in het staal werkzaam, zij het dan een stapje ver der in de productielijn. ADVERTENTIE in de nieuwe OPELS 1954 op speciale lesmotor op de nieuwe Zündapp Scooter Vanouds de le gediplomeerde K.N.A.C.-rijschool in de Gem Velsen Hagelingerweg 134 - Telefoon K 2560 - 8930 Santpoort Dennenstraat 12 - Tel. 6200 - IJmuiden-Oost De heer Van der Koogh noemde de jubi laris een van de peilers van dit grote be drijf, en hij is een man, die bij zijn su perieuren en zijn collega's zeer gezien is om zijn eigenschappen van hoofd en hart. In een humoristische rede zette vervol gens de heer M. van Eist de jubilaris Veldhuis in het zonnetje, maar uit zijn rede bleek wel, dat deze jubilaris staat voor zijn werk, een prettig mens is, en zeer wordt gewaardeerd. Na dit officiële gedeelte volgde de pauze, waarna het cabaret Au Salon des Variétés, dat met vuur en verve werd gebracht door Alex de Haas en zijn medewerkers, de goede stemming naar een hoogtepunt voer de. Na de voorstelling bleven de jubilaris sen en hun familie-leden en collega's nog geruime tijd gezellig bijeen, waarbij op de tonen van het Hoogoven-Trio Amse menig dansje werd gedaan. ADVERTENTIE Voor naar KENNEMERLAAN 60 Grootste sortering in IJmuidén Verkoop op alle betaalzegels Wij geven IJmond-zegels Het „lelijke eendje aan de Breestraat" het pand tegenover het Luxor Theater, is een mooie vogel aan het worden. In Januari zal het beestje volgroeid zijn en er zal dan een winkel iin huizen, die met zijn portiek en twee zij-étalages een trekpleister voor vele dames belooft te worden. Woensdagmiddag werd de zaak in lederwaren van de heren Fama reeds ge opend en getuige de bloemenschat zijn er velen, die het met de nieuw-Beverwijkers goed menen en die hen even veel succes toewensen als de beide Fama-zaken in Haarlem rëeds hebben. Op de speciale Beverwijkse schorseneren- veiling was de aanvoer deze week 51.000 kilo. De „nero" was duur: er werd van 38- 73 cent per kilo voor betaald. De aanvoei' van sjalotten draaide rond de 4500 kilo. hiervoor wer^ tot 52 cent per kilo betaald. ADVERTENTIE ln de nieuwe FORD ANGLIA Gedipl. instructeur M. VISSER, Celsiusstr. 52, Tel. 4551. IJmuideo v.h. GARAGE GIESBERTS, Palmenstraat 3. Tel. 4156, IJmuiden-O. C Prijzen van Vrijdag. Heilbot 2,40; gr. tong 4.10—3,80; grm. tong 2,90—2,65; kim tong 2,46—2,20; kl. tong I 2,20—2,08; kl. tong II 2,081,84; tarbot I 3,602,80, per kg Tongschar 86; gr. schol 56; grm. schol 61—52; kl.m. schol 59—52; kl. schol I 64—40; kl. schol II 48—25; schar 2819; v. haring 17—10' makreel 37; gr. schelvis 68—54; grm. schel vis 7054; kim. schelvis 7147; kl. schelvis I 6238; kl. schelvis II 3823; wijting 23—8; kl. gul 2723; kl. haai 3231; poontjes 26—23, per 50 kg. Gr. kabeljauw 248. per 248 kg. Aanvoer van Vrijdag. 260 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 1 kist tongschar en schartong, 440 kisten schoi, 23 kisten schar 5000 kisten haring, 100 kisten makreel. 530 kisten schelvis, 450 kisten wijting, 40 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten haai, 15 kisten poon, 25 kisten diversen. Totaal 6890 kisten. Besommingen van Vrijdag. IJM 75 Bloe- mendaal f 10.480; IJM 25 Tlamingo f 10.800' 1 trawler f 11.280; IJM 135 f2760; IJM 74 f5570; KW 73 f1190; KW 14 f1150; KW 25 f5200; KW 168 f5180; K W140 f4310; KW 161 f5560; KW 57 f4140' KW 127 f 308.; KW 47 f5100.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9