Moerbergs kleuterschool krijgt haar Sinterklaas VANMORGEN IN DE VISHAL 1EN OP ZEEJ Amsterdam verwelkomde vrolijk zijn beschermheilige Nicolaas Een „chemisch Veldheer" voor zijn verdiensten gehuldigd Waardige jubileumvoorstelling van gouden „Concordia" Klein probleem met Grote Kinder-psychologische achtergrond Otto Strasser mag naar Duitsland terugkeren Ook Koningin Juliana en Trygve Lie kwamen de Sint begroeten Spel met het noodlot MAANDAG 22 NOVEMBER 1954 Minister Schroder moet hem tegen wil en dank toelaten Begrotingsstrubbelingen in Hoensbroek voorbij „Humanitas" krijgt in Tilburg géén subsidie Zilveren MEKOG-jubileum Hoofdprijzen Staatsloterij Voor een flinke groep ouders der leerlingen van de Moerberg Kleuterschool hield mejuffrouw W. M. Nijkamp, inspectrice van het Amsterdamse kleuteronderwijs, een boeiende causerie over het probleem „Sint op de kleuterschool of niet?" En bloc stemden de aanwezigen daarna, ondanks tegenstand van de voorzitter van de ouder commissie, de- heer Th. Mooy, vóór het bezoek van de goedheiligman aan hun kleu ters in schoolverband. Tijdens de rondvraag werd aan dit probleem een aandacht ge schonken welke menig groter probleem waardig was. Oppervlakkig bekeken, aldus mejuf frouw Nijkamp zou men Sinterklaas en Zwarte Piet die niet alleen de kleuters, maar ook ouderen „wel eens doen schrik ken" zoals haar zelf overkwam, toen zij in een donkere gang tegen een niet- verwachte Piet opbotste als oorzaak van kille en klamme handjes en vergrote pupillen liever uit de kleuterschool ban nen. Want is dat feest voor de kleuter? Een studie van „Sinterklaas" en alles wat daarmee samenhangt heeft spreekster echter een warm hart gegeven voor de oude baas. Vele van de Sint-gebruiken blijken te stammen uit het grijze verleden. Het hooi in de schoen stamt van het korenoffer der oude Germanen; de schimmel van Wo- dan's ros Schleipnis en de oude baas zelf van de zo omstreeks vier tot zeshonderd na Christus in Klein Azië levende popu laire Nicolaas, welke rond het jaar duizend in de Grieks Katholieke kerk vereerd werd. Geen verwijtende Sint In geen van de vele wonderverhalen er zijn er een veertig in omloop, waarvan vele met humor doorspekt door spreekster naverteld werden spreekt St. Nicolaas een enkel verwijt. In tegendeel: hij prijst het goede en wijst op een oprechte levens wandel, zöals in het verhaal van de rei-^ zende koopman of dat van de drie kin-* deren. Wonderverhalen hebben de basis gelegd voor ons huidige Sint Nicolaas-feest, waar in Sinterklaas rol heeft van de goed gezinde oude grijsaard, nooit straffend, maar op paedagogisch verantwoorde wijze het kind belonend van zijn goede eigen schappen. Moet het kind daar bang voor zijn? Moet zo'n Sint en het mag de kleuterleidsters toch toevertrouwd worden werkelijk zo'n Sint te engageren uit de klas gehouden worden? Zwarte Piet erger Erger is het gesteld met Zwarte Piet, symbool van de door het goede gekluister de duivel. Daar draait het voor de kleintjes eigenlijk om. Spreekster noemde het ge lukkig dat het, op enkele streken als West- Friesland na, in onbruik is geraakt Piet met kettingen te laten rammelen, waar van de kleintjes zich „de ribbels schrik ken". Wanneer mej. Nijkamp zich vervolgens afvraagt of Sint en Zwarte Piet tesamen in de denk- en voelwereld van het kind passen, kan zij dit volmondig beamen. In de sprookjeswereld, waarin de peuters van 2 tot 5 jaar leven, kan alles. Het past prachtig in de sprookjeswereld van de na tuur, waarin het niets dan wonderen ont dekt en accepteert. Het plotseling in een jampotje verschijnen van een vlinder, waarin het zelf een rups heeft gedaan is een voorbeeld daarvan. Het kind staat steeds voor verbazingwekkende dingen en reageert daar op eigen wijze op, afhanke lijk van de leeftijd. Spreekster ging hier wat dieper op in en vertelde onder meer dat bij een onderzoek gebleken is, dat een vijfjarige, die een stoute stoel slaat, denkt die stoel zeer te dóen; een zesjarige niet, „want die stoel leeft niet". .Over een boom en een piano denken deze echter geheel anders. Die leven wel! De Sint-leugen Op grond hiervan menen velen het den ken van het kind niet extra te moeten verwarren met de leugen van Sinterklaas, welke op eenzelfde lijn staat als die van de ooievaar of rode kool. Volgens spreek ster is het dan beter te vertellen dat Sint vroeger wel bestond, heel oud werd, dood ging en dat we dat zo naar vonden dat we heden ten dage nog steeds spelen of hij er nog is en het aan het kind overlaten of het mee wil spelen, wat ze graag zullen doen. Pieters herkomst Met Zwarte Piet is het ogenschijnlijk moeilijker. Doch ook hiervoor deed de Amsterdamse kleuterschool-inspectrice een remedie aan de hand. Als de herkomst van Piet als volgt verklaard wordt, is er geen plaats over voor enige angst in het kinder brein. Bij Sint in het dorp in Spanje woonden een vader en moeder met tien kindertjes. Ze waren -allemaal zwart. Het kleinste jongetje heette Piet. Pa en Moe en al de kleintjes gingen eens met de bus naar de stad en Moe zei: Houd me allemaal goed aan mijn rok vast. Piet vergat het echter toen ze langs een winkel met speelgoed kwamen en liet moeders rok los. Nemand merkte het voor dat ze de boodschappen hadden gedaan en weer bij de bus stonden om naar huis te gaan. Pa bleef achter om Piet te zoeken. Deze was gaan spelen en later in slafep gevallen. Het begon te sneeuwen en hoe Pa ook zocht, hij kon Piet niet vinden, want die zat onder de sneeuw. Pa naar de politie, alle agenten zoeken, niemand had hem gevonden toen het donker werd. En Piet maar slapen. Toevallig komt Sint ook in de stad en wat vindt hij? Een helemaal besneeuwde Piet, koud en hongerig en huilend. Sint neemt hem mee en geeft hem melk en brood en stopte hem in heel grote pyama's in bed. Natuurlijk ging Sint toen naar de politie en vertelde dat hij Piet had ge vonden. Daar was vader ook. Vader kwam ook bij Sint logeren en toen mocht Piet later Zondags terugkomen bij Sint. Toen Piet groot was leerde hij van Sint in dak goten klimmen en zo en later werd hij Sint's knecht Zó naar voren gebracht, aldus spreek ster, is Piet niet de boeman van „als je je bordje niet gauw leeg eet roep ik Piet", maar hoort hij bij de kindervriend Sinter klaas. Piet als boeman gebruiken heeft nog een bezwaar; hij vertrekt namelijk op 6 De cember weer en de kleuter krijgt óók eens door, dat een politieagent geen mensen eter is, evenmin als de dokter of de school meester. Door deze mede-opvoeders als stok achter de deur te gebruiken doet men hen onrecht aan! Mits verantwoord Tot hier gekomen in haar causerie con cludeerde mej. Nijkamp dat een verant woorde Sint niet de school uitgestuurd hoeft te worden. Het gaat niet om Sinter klaas, als de schuldige van beangstigde kinderzielen gezocht moet worden, doch om de ouders zelf! In de kleuterschool krijgt het kind ge legenheid Sint te ontmoeten zoals hij moet zijn; toegezongen door het kleine grut, te midden van hen. Niet vermanend, doch iets positiefs zeggend en prijzend. In Sin terklaas beleeft het kind de goedheid, welke het in de ouders zoekt. Hij is de hoogste autoriteit van warme vergevens gezindheid. Kinderreacties De reactie van kinderen van verschil lende leeftijd is uiteraard onderling geheel verschillend. De twee-jarige kleuter weet van niets en als driejarige herinnert hij zich dan ook niets van het vorig jaar. Wel heeft hij zijn problemen en door gaans heeft hij het erg moeilijk met zich zelf. De vierjarige beseft goed en kwaad en zal deemoedig tegenover Sint staan. „Vader en moeder weten niet dat ik toen stout geweest ben, maar Sint wel". Vooral verlegen, gesloten kinderen hebben het moeilijk en voor deze kleuterschool )- kleuters is het zo belangrijk ze, naar de aard van het kind, goed voor te lichten. Voor hen is vaak de oplossing: Hij is dood, maar we spelen.vaak paedagogisch de juiste. Een waarschuwing richtte spreekster tot de ouders, niet met de kinderen naar drie of nog meer Sinterklazen te gaan. Alkmaar en Deventer hebben hierin een voorbeeld gegeven. Naast de officiële Sint duldt het gemeentebestuur daar geen „dubbelgangers" in openbare gelegenhe den, waardoor het kind een veel mooier geestelijk beleven krijgt. Deze causerie, die de aanwezigen met grote aandacht volgden, gaf tamelijk veel stof tot het stellen van vragen en lokte ook commentaar uit van de zijde van de heer Th. Mooy, welke als religieus socia list vele delen van het verhaal meende te moeten afwijzen. De heer Mooy bleef bij zijn standpunt dat als slechts één kinder ziel beangst zou worden door het ver schijnen van Sint en Piet, deze beiden niet op het kinderfeest thuis hoorden; waarop een der kleuterleidsters, mejuf frouw Veenstra repliceerde: Laat Sint dan dat kind bewijzen dat het niet beangst hoeft te zijn; door in hun kring te komen, spelletjes te doen met de kinderen en zich zó te gedragen, dat Sint niet iets vaags is, doch positief als kindervriend onderkend wordt, waarmee de aanwezigen onder luid applaus instemden. De heer Mooy wees er verder op dat het Sint-probleem hetwelk mede door ver schillende publicaties onder grote groepen van de bevolking leeft, door deze niet tot oplossing gebracht is, gezien de ziekelijke verschijnselen welke bij kinderen zijn waargenomen en welke voort zouden ko men uit een angstpsyche bij de kleuter. Als voorzitter van de oudercommissie had hij in een gesprek met de Velsense wethouder van Onderwijs vernomen dat noch de ouders, noch de oudercommissie, ook maar enige invloed konden uitoefenen op het al dan niet verschijnen van Sint in de klas. Dit zou tot de competentie van de wethouder behoren in overleg met het hoofd der kleuterschool. Op een vraag van een der aanwezigen waarom deze avond dan belegd was, deelde de heer Mooy mee, dat het hem eerst deze week bekend was geworden. Mejuffrouw E. J. Bussink liet echter een ander geluid horen en stelde de ge moederen gerust. Unaniem stemden de aanwezigen vóór het laten komen van Sint in de klas, hetgeen in de Moerberg kleuterschool dan ook gaat gebeuren. Evenals vorig jaar kunnen de kleuters dan zelf hun keus doen uit een grote zicht- zending speelgoed, welke reeds opgesteld was en bezichtigd werd. Zij dankte als kleuterleidster de ouders voor li' t aanwezigheid, waarin zij zag een blijk van medeleven met de proble men, welke de kleuterleidsters zijn toe bedeeld. De heer Mooy sloot de bijeenkomst. BONN (A.N.P.) Dr. Otto Strasser, die met Adolf Hitler de nationaal socialistische partij stichtte doch later voor het nazibe wind moest vluchten en in 1941 naar Ca nada kwam, is door het hoogste administra tieve gerecht der bondsrepubliek in het ge lijk gesteld in een lange en felle strijd, die hij tegen het ministerie van Binnenlandse Zaken voerde om weer toegang tot Duits land te krijgen. Van die kans om de „Heimat" weer te zien wil Strasser volgens zijn advocaat, zo snel mogelijk gebruik maken. Minister Schroder wilde Strasser buiten sluiten uit vrees dat Hitiers oude strijdmakker zijn oude „Zwart Front" zou laten herleven om daarmee nieuw leven in het kamp der recht se extremisten te brengen. Politieke vrien den heeft Strasser nog genoeg. Strasser heeft met zijn beide voorgaan de partijen slechte ervaringen gehad. De nu 57-jarige Strasser behoorde met zijn broer Gregor tot Hitiers trouwste kamera den in de eerste jaren van de opbouw van de nazipartij. Hij kreeg echter in 1930 ru zie met Hitier en ging hem concurrentie aandoen met een „Zwart Front". Daarom zag hij zich in 1933 genoodzaakt voor zijn oude vriend te vluchten. Hitiers minister van Binnenlandse Zaken, Frick, ontnam hem in 1934 het Duitse staatsburgerschap. Thans wordt minister Schroder, tegen zijn wil, genoodzaakt deze nationaal socialisti sche geste weer ongedaan te maken. De veertien leden tellende Katholieke fractie in de gemeenteraad van Hoensbroek heeft in een fractie-vergadering met de kleinst mogelijke meerderheid (dus met 8 tegen 6 stemmen) besloten alsnog in te stemmen met het houden van algemene be schouwingen over de gemeentebegroting 1954 en met puntsgewijze behandeling van deze begroting. In verband hiermee zal de Hoensbroekse gemeenteraad bjjeen worden geroepen voor een spoedeisende raadsver gadering welke Dinsdag of Woensdag ge houden wordt. In dez vergadering zal ook beslist worden over intrekking van het be roep van' de raad op de kroon inzake de weigering van Gedeputeerde Staten van Limburg, de begroting goed te keuren. Een voorstel van B. en W. van Tilburg aan de raad afwijzend te beschikken op een subsidie aanvraag van „Humanitas" ontlokte tijdens de Vrijdag gehouden raads vergadering vooral van de zijde van de P.v.d.A.-fractie een felle en breedvoerige reactie. Men meende, dat het college van B. en W. en ook de Rooms-Katholieke raads- meerderheid ten onrechte aan „Humanitas" ideologieën toeschreef welke deze instelling niet kenmerken. De P.v.d.A. woordvoerders vestigden de aandacht op de maatschappe lijke doelstellingen en voerden aan, dat het niet aanging deze subsidie te weigeren, terwijl instellingen die op analoge grond slagen werkzaam zijn wél worden gesteund. Men verweet voorts de wethouder van Sociale Zaken, de heer F. Hoogers, zijn vasthouden aan een eenmaal genomen be slissing omdat hij betoogde, dat tien maan den geleden bij de begrotingsdebatten reeds een principiële uitspraak was gedaan en een dergelijke subsidie op principieel Christelijke gronden was geweigerd. „De ideologieën van Humanitas", zo be toogde hij, „zijn nu eenmaal voor een Rooms Katholiek onaanvaardbaar". Het debat nam ruim 2 uur in beslag. Het voorstel van B. en *W. tot afwijzend be schikken, werd met de stemmen van de 7 P.v.d.A.-leden tegen aangenomen. Alle officiële vorstelijke bezoekers van de laatste tijd zoveel mensen op de been kunnen brengen, als er A.msterdamse straten bewogen ter gelegenheid van de intocht van St. Nicolaas Sint arriveerde per boot aan de Prins Hendrikkade bij de St. Nicolaaskerk hebben in Amsterdam niet zich Zaterdagmiddag in de De en maakte vervolgens een rijtoer via het Damrak naar de Dam. Op de foto: St. Nicolaas, juist op de Prins Hendrikkade aangekomen, in gesprek met Prinses Marijke. Koningin Juliana en Prinses Margriet kijken toe. Achter de Koningin Trygve Lie, de voormalig secretaris-generaal van de UNO. Onder het bulderen van dertien saluut schoten uit de mond van een kanon van anno 1884, waarvoor men gelukkig nog een paar passende patronen had kunnen vin den en dat gemonteerd was op een lan dingssloep van de Nederlandse marine, zet te Zaterdagmiddag vijf minuten voor half In een chemisch bedrijf als MEKOG, een der aangesloten ondernemingen van Hoogovens, is een chef-analyst een man met veel verantwoording, want hij geeft de leiding aan de grote hoeveelheid ana- Iysten, die er op dit bedrijf werkzaam zijn, hij dient te zorgen voor een behoorlijke aanvulling van jonge krachten, kortom, als een „veldheer" dient hij zijn taak te over zien en zün personeel te leiden. Dit dit de jubilaris, de heer P. A. Veldheer, goed af gaat, viel te beluisteren tijdens de harte lijke huldiging in het Restaurant van de Walserij Oost. De voorzitter, der directie, ir. A. H. Ingen Housz, sprak de waardering van de hoog ste leiding uit voor deze vakman, welke woorden hij vergezeld deed gaan van de gebruikelijke enveloppe. De bedrijfsleider van MEKOG, hoofd ingenieur W. Bakker, tevens lid van de directiestaf van Hoogovens, wierp in zijn rede een terugblik over de loopbaan van de jubilaris, die als wachtlaborant zijn chemische carrière bij de MEKOG is be gonnen, en thans de top van de analysten- loopbaan bij het bedrijf heeft bereikt. „Een mooie carrière, te meer, indien wij bedenken, dat het aantal analysten het tienvoudige bedraagt van 25 jaar geleden." De heer bakker besloot zijn toespraak met het overbrengen van de gelukwensen van bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies en het uitreiken van het vererend getuigschrift en het gedenkbord der maatschappij. Ir. A. P. van Amstel bracht in zijn pun tige rede in de eerste nlaats de gelukwen sen over van ir. W. H. Schoenmaker, en sprak vervolgens namens de „fabriek". Dr. ir. S. F. Bohlken, cjnef van het labo ratorium, ging uitvoerig in op de carrière van de jubilaris, die na zijn HBS-jaren niet direct in de chemie terecht kwam, maar zelfs nog bij het bedrijf eerst als steno-typist in dienst trad! Drs A. Demmers haalde in een persoon lijk woord herinneringen op aan zijn con tact met de jubilaris in Hoogoven Staten en aan het prille begin van de schaak- tournooien en gaf blijk van zijn grote waardering voor de jubilaris als mens. Ir. H. G. J. Witlox was woordvoerder namens het Centraal Laboratorium van Hoogovens en dankte de jubilaris voor de prettige samenwerking en ziin aandeel in de opleiding van cursisten. Hij illustreerde op geestige wijze aan de hand van voor beelden uit vroegere praktijk, de samen werking, die met de jubilaris op elk ter rein mogelijk is. Een hartelijke en spitse toespraak viel te beluisteren van de heer B. van der Kroef. die namens Norduco sprak. Hij waardeerde het hoe het jonge bedrijf steeds met zijn zorgen bij de jubilaris kon aankloppen om tevreden weer naar he+ werk te keren. Een asbakje met geest'" opschrift en wat fruit a's symbool van de kali, waren het stoffelijk blijk van waar dering, dat sprekers woorden onder streepte. De chef van de afdeling Onderwijs, de heer A. Scherer, herinnerde aan het con tact, dat hij gedurende de afgelopen 25 jaar met de iubilaris heeft mogen hebben, en dat begon bij de oude fosfaatfabriek. De glasblazerij en de apparatendienst brachten hulde door een drietal wel zeer fraaie geschenken: een kandelaar met vijf armen, een schaakbord en een boekwerk met als inhoud een smakelijke collectie geurig kruid. De kandelaar en het schaak bord waren beiden meesterstukjes van glasblazerskunst, die aller bewondering af dwongen. Deze cadeaux werden aangebo den door resp. de heren W. G. Enderman, W. van der Laan en J. Wouterlood. Dr A. F. A. Rijnhardt bracht de dank van zowel de ouderen als de jongeren over voor de samenwerking met de jubilaris. Zijn samenwerking met hem dateert uit de dertiger jaren, toen de research begon op te komen en ook weer tijdens de oorlof, toen research een „uitwijkmogelijkheid" was om aan de eisen van de bezetter te ontkomen. Men experimenteerde toen theoretisch over verschillende vraagstuk ken en dit leidde bij de jubilaris tot be langstelling voor de organische Chemie. Spreker gaf een boeiend beeld van het onderzoek naar een van de voorkomende problemen bij de fosfaatfabriek en hoe langs de modernste wegen in samenwer king met de jubilaris naar de oplossing van allerhande vragen werd gezocht. drie Sint Nicolaas voet aan wal aan de Frins Hendrikkade te Amsterdam. Na door enige heren van het initiatiefcomité Am sterdam te zijn begroet schreed de bisschop met enige zwarte Pieten en gevolgd door een groep lansknechten in de richting van de Sint Nicolaaskerk. Op zijn weg ontmoet te hij burgemeester Ar». J. d'Ailly, die reeds een half uur tevoren in gezelschap van zijn echtgenote en zijn gast de voorma lige secretaris-generaal van de U.N.O., Trygve Lie, per auto was gearriveerd om de Sint zijn opwachting te maken. Nog meer belangstellenden kwamen enige ogen blikken vóór de bisschop arriveerde per sloep aan, onder wie waren Koningin Ju liana en de prinsessen Marijke en Mar griet. De bisschop sprak zijn dank jegens Koningin Juliana uit omdat deze ook bij zijn aankomst aanwezig had willen zijn, na dat zij al zoveel buitenlandse gasten de laatste tijd heeft ontvangen. „Ik krijg er de smaak van te pakken", antwoordde de 99 99 Als mij zou worden gevraagd een lijstje samen te stellen met de titels van tjen op voeringen, welke uit de vele honderden, die ik beroepshalve van amateurs heb bij gewoond, de meeste indruk op mij hebben gemaakt, dan zou hier ongetwijfeld de ju bileumvoorstelling door de toneelvereni ging „Concordia" van „Spel met het nood lot" van Emlyn Williams in de hoogste re gionen worden opgenomen. Van „Spel met het noodlot" herinneren wij ons nog de voortreffelijke opvoeringen door het voormalige „Comedia" met Rika Hopper, Rie Gilhuys en Ko van Dijk en het betekent dan ook voor „Concordia" een der PietermanWormsbecher te worden toegevoegd, die als de tyrannieke me vrouw Bramson een niet minder belang wekkende prestatie leverde. Vooral haar paniekstemming werd lofwaardig uitge speeld. En hoe belangrijk ook onderge schikte rollen kunnèn zijn bewees Bep VisserBakker als juffrouw Terrence, door deze onverstoorbare huishoudster een ty pering te geven, welke eigenlijk boven de geschreven tekst uitkwam. Eveneens een specimen van de mogelijkheden, die de re gisseur in deze voorstelling heeft gezien. An RobWegman, Henk van Lint, Diwa van der Raay en Ab Wegman maakten de niet gering compliment, dat zij deze schone i rolverdel mg compleet in een opvoering, heugenis geen ogenblik heeft verstoord. Zo- waarmee' ..Concordia" haar eouden iubi- als men misschien weet heeft dit met raf finement geschreven stuk een hótelboy tot hoofdpersoon, die zich als een gevaarlijke lustmoordenaar ontpopt. Door zijn fanta sierijke geest en charmante manieren weet hij een diepe indruk te maken op de vrou wen, waarmee hij in aanraking komt en aldus slaagt hij er in zich buitengewoon handig van de genegenheid te verzekeren van een tyrannieke oude dame, die hem zelfs in haar afgelegen landhuis een lief derijk onderkomen biedt. Zijn ziekelijke geest drijft hem echter tot het zoeken naar een compensatie voor zijn ondergeschikte positie en hij droomt ervan nog eens een figuur te zijn, wiens slimheid de wereld in verbazing brengt. De jongeman gaat daarom zijn krachten meten met de poli tie en hij vermoordt in koelen bloede een der vrouwelijke hotelgasten. De pogingen van de politie de dader op te sporen slaat hij met een geamuseerde aandacht gade ep om Scotland Yard dan voor nieuwe raad selen te plaatsen, maakt hij ook de oude mevrouw Bromson tot 'zijn slachtoffer. Maar dan verliest Danny dit spel met het noodlot: door het toeval wordt hij ontdekt, als hij op het punt staat de sporen van zijn nieuwe misdaad door brand te vernietigen, hetgeen zijn arrestatie ten gevolge heeft. Maar zelfs met de handboeien om de pol sen verloochent hij zijn bezeten karakter niet: met sarcastische ironie neemt Danny afscheid van zijn omgeving, wetend dat de st'-op hem wacht, maar ook, dat de komen de rechtzaak zijn naam op de voorpagina van alle bladen zal brengen. Een beklemmend stuk dus, dat men bij voorkeur van het etiket „Afblijven" zou willen voorzien. Doch voorbeeldig wist „Concordia" de diverse taferelen tot een geheel aaneen te rijgen, waardoor het pu bliek m een angstige spanning gevangen gehouden werd. Een prachtig debuut voor de nieuwe regisseur, Ad van Gessel, die dit resultaat bereikte door geen enkel on derdeel te verwaarlozen. Hij bevorderde een vloeiend samenspel door alle spelers volkomen logisch op de situaties te laten reageren. Elk bedrijf telde hiervan talloze voorbeelden, zoals het moment waarop Danny onverwacht de kamer binnenkomt en hij de anderen over zijn bagage gebo gen ziet. En welk een sinistere sfeer be sloot het eerste tafereel van het derde be drijf, toen mevrouw Bramson, alleen in huis achtergelaten, uitdrukking gaf aan haar steeds stijgende benauwdheid! Niet minder gelukkig was de regisseur met^zijn bezetting geweest. Jacques David son speelde de lugubere Danny met een rijke nuancering van flegma en ironie, welke combinatie deze vertolking tot een opmerkelijke creatie heeft gemaakt, waar over wij slechts onze oprecht? bewonde ring kunnen uitspreken. Uitstekend werd hij hierbij door Diny Davidson als Olivia geassisteerd. Aan dit voortreffelijke duo dient onmiddellijk de naam van Let van waarmee' „Concordia" haar gouden jubi leum zodanig heeft gevierd, dat zij in een concours zonder twijfel met ditzelfde edele metaal zou worden bekroond. JAN VAN DAM Koningin lachend. Ondertussen snorden van alle kanten televisie en filmcamera's. Vooral voor de televisie-opnamen waren vele mensen in het geweer. Sint Nicolaas sprak enige woorden in verschillende talen voor de "televisie en drukte verscheidene kinderen de hand. Daarna begon zijn in tocht, waarvan de belangstelling volgens vele deskundigen groter was dan het vorige jaar. Soms twintig rijen dik stonden zowel kinderen als volwassenen op de trottoirs, maar men zag ze ook voor de ramen en op de daken. Enorme hoeveelheden snoepgoed werden door de tientallen zwarte Pieten op de menigte geworpen. Een speciale ra- vitailleringswagen reed in de optocht mee om de Pieten steeds opnieuw van strooi- goed te voorzien. Op de Dam, waar een enorme mensen menigte reeds uren lang stond opgesteld, werd halt gehouden. Op een spreekgestoel te, midden voor het koninklijk paleis, met naast hem staande de heer Trygve Lie, sprak de burgemeester een officieel wel komstwoord. Hij noemde de intocht van S;nt Nicolaas in Amsterdam iets dat in ons land en ver buiten de landsgrenzen steeds groter aandacht trekt. Voor het eerst zien millioenen mensen in Europa deze grootse intocht in de Amstelstad, waarvan Sint Ni colaas de schutspatroon is. Hoewel het groeiende aantal auto's vele verkeerspro blemen schept, zal dat toch nooit de intocht van Sint Nicolaas te paard verhinderen. Trouwens die éne p.k. gaat vlot over alle Amsterdamse daken, aldus mr. d'Ailly. Zou in de toekomst ook voor hen, die zich van meer p.k's bedienen, daar niet een goed voorbeeld in schuilen ter navolging? De Sint sprak in zijn repliek een woord van waardering over de „klaar-overs", die prima werk doen. Maar somberder waren zijn gevoelens over de groten. Bleef Am sterdam „plannenstad" Waar hij dacht een begin van de IJ-tunnel te zien voor het Centraal Station bleek slechts een voetgan gerstunnel voor de treinreizigers te zijn. Ook de heer Trygve Lie sprak een enkel woord. Hij vond het prettig dat Sint Nico laas behalve Frans, Duits en Engels ook Noors sprak. Nadat de stoet - 2897 meter lang langs de gebruikelijke route bij het A.M.V.J.-gebouw aan het Leidsebosje was gekomen, liet de bisschop zittende op zijn schimmel zijn gevolg aan zich voorbij trek ken. Hierna begaf hij zich in het gebouw, waar een Sint Nicolaasfeest voor 600 kin deren was voorbereid. Het was toen om en nabij vijf uur en nog was de hoogbejaarde grijsaard na een rit van enige uren te paard niet te vermoeid om in een der zalen van het gebouw een persconferentie te houden. Op de hem ge stelde vragen gaf hij zonder terughouding en zeer gevat de gewenste antwoorden. Dit bleek zijn lustrumintocht te zijn. Hij vond het weer prachtig en vooral de saluutscho ten hadden hem diep getroffen (gelukkig alleen figuurlijk). Alleen begreep Sint Ni colaas niet goed, waarom de heer Trygve Lie gezegd had, dat hij zo goed Noors sprak. Hij vreesde dat zijn hier geleerde pldt Amsterdams voor Noors was doorge gaan. Hij had nu in tegenstelling tot het vorige jaar geen last van honger gehad omdat hij van tevoren een stukje had ge geten. De televisie-uitzending schijnt in het bui tenland en met name in Duitsland zeer goed te zijn ontvangen. Het persbureau D.P.A. deelde mee, dat het beeld goed was over gekomen. Het is de eerste kinderuitzending van dien aard. Hoewel op technisch gebied nog wel enige aanmerkingen te maken wa ren was men over het geheel zeer tevreden over de ontvangst, die vele kijkers had ge trokken. Via 25 lijnverbindingen uit het speciaal geconstrueerde televisie-centrum op de Prins Hendrikkade werd het beeld via de de linkzender op de toren van de Koop mansbeurs en de grote zender in Lopik haar de West-Europese landen uitgezonden. 4e klasse 5e lijst 9870 2608 9224 11689 4737 4868 4425 6072 13643 13771 159G7 20176 1525 5466 7817 11447 14397 15480 17055 17433 19094 19522 19836 20051 21004 1055 1114 1843 4382 4421 4808 5208 5476 5961 7380 7526 7547 8167 9455 9564 9664 10491 11430 11502 13792 14493 14983 15336 15774 16841 17064 17090 17693 17922 18025 18621 21365 21724 100.000: f 5.000: 2.000: r 1.500: 1.000: 400: 200: Vier trawlers Vanmorgen v/aren aan de vishal vier trawlers present, waarvan drie met haring. De trawler „Eveline" (Van V/oensdag 10 Nov.) voerde aan 1700 kisten uit het Ka naal; de trawler „Haarlem" (van Zaterdag 13 Nov.) 2200 kisten haring; de trawler „Onderneming 3" SCH 117 (van Zaterdag 6 Nov.) 1400 kisten haring en de trawler „Bergen" (van Woensdag 10 Nov.) 700 kis ten vis, waarvan 210 schelvis en piepers, 90 gul en blanke kool, 40 dichte wijting, 50 gestripte wijteing, 100 zwarte koolvis, 60 haring, 15 makreel, 120 kleine makreel, 15 diversen en 120 stuks stijve kabeljau wen, Voorts was de KW 123 binnen met 400 kisten haring en de KW 41 350 kisten haring. Er waren verder vijftig loggers en kotters met 100 kisten schelvis, 300 wij ting, 27.000 kg tongen, 750 schol en 75 zwartvis. In totaal bestond de aanvoer vanmorgen onder meer uit 300 kisten schel vis en piepers, 135 makreel, 6400 haring en 400 wijting. Er waren ook nog vijf wagens met gullen uit Denemarken. Wat er komt Voor de Disndagmarkt komt de trawler „Polderman" (van Woensdag 10 Nov.) met 650 kisten vis, waarvan 170 schelvis en piepers, 150 haring, 70 makreel, 110 wij ting, 50 gul en blanke koolvis, 100 zwarte koolvis en 70 stuks stijve kabeljauwen; de trawler „Dirkje" (van Woensdag 10 Nov.) met 640 kisten vis, waarvan 150 schelvis en piepers, 100 gul en koolvis, 45 wijting, 50 gestripte wijting, 15 makreel, 100 kleine makreel, 170 haring en 30 stuks stijve ka beljauwen en de trawler „Onderneming 4" SCH 153 (van Maandag 8 Nov.) met 750 kisten haring. De SCH 27 „Onderneming 2" (van Dinsdag 9 Nov.) stoomde thuis met 1500 kisten haring. Voor de Woensdagmarkt kan de trawler „Vikingbank" (van Woensdag 10 Novem ber) komen met 525 kisten vis, waarvan 10 makreel, 250 schelvis en piepers, 40 wij ting, 25 gestripte wijting, 30 haring, 100 gul en kabeljauw, 50 zwarte koolvis en 20 stuks stijve kabeljauwen. Het is mogelijk dat de „Vikingbank" in Grimsby (Eng.) zal markten. Ook de trawler „Gelria" (van 13 Nov.) lost voor de Woensdagmarkt. Dit schip had 2420 kisten haring, waarvan er al 120 zijn gelost. Oudste boten zijn daarna de „Antje" (van Woensdag 10 Nov.), de „Schoorl", „Mê- dan" (van Zaterdag 13 Nov.) en de „Her man" (van Maandag 15 Nov.). Prijzen van vandaag De haring deed vanmorgen 10 tot 11. Van de „Haarlem" waren om negen uur ongeveer 500 kisten opgehouden en van de „Eveline" 160 kisten. België kocht de re gels kabeljauw voor 98 tot 88 en d« kisten voor 125 tot 135. Binnenland kocht grote schelvis voor 56 tot 60, grootmiddel voor 55, kleinmiddel voor 50 tot 51, pennen voor 49 en braad voor 35 tot 38. Grote gul deed 40 tot 50, middel 33 tot 36 en torren 27 tot ƒ31. Zwarte koolvis haalde 80. Schol en tong De drietjes deden vanmorgen 18 tot 22, de tweetjes 27 tot 32 en de schol I 30 tot 38. Zetschol maakte 30 tot 38, grootmiddel 28 tot 40 en grote schol 22 tot 40. Grote tong maakte 3.30, grootmiddel 2.40 tot 2.50, halve pondjes 2.15, tong I 2.05 en slips 1.85 tot 1.90. En op zee In het Kanaal deed de trawler „Elie" Zaterdag trekken van 10, 80, 10 en 20 man den haring; de trawler „Vios I" trekken van 150, 20 en 10 manden haring; de SCH 54 „Oceaan 9" trekken van 100, 250 en 200 manden haring en de „Mary" trekken van 80 manden haring. De Belgische „Prince de Liège" deed trekken van 60, 80 en 40 man den en de SCH 61 „Janny" trekken van 100, 80, 20, 100 en 100 manden haring. De trawler „Sumatra" gaf Zaterdag trekken door van 120 en 90 manden haring. Zon dagavond deed de „Sumatra" een trek van 5 pakken haring en vanmorgen een trek van een paar honderd manden haring. De „Vios" had gisteren een dagvangst van 450 kisten. In de Noord deed de „Medan" trek ken van 40 manden hoops en de „Abraham" trekken van 60 manden hoops. j Vangstberichten uit zee In de nacht van Zondag op Maandag ga- ven de Katwijkse en IJmuidense loggers de volgende vangsten door: KW16 4 k„ KW163 5, KW18 5, KW86 40, KW32 17. KW95 34 KW151 40, KW70 20, KW23 5, KW43 10 KW 20 100, KW78 25, KW130 12 kantjes. In het Kanaal waren de vangsten: KW85 geen, KW110 geen, KW50 geen, KW73 3 IJM 74 geen. Geen vangst hadden KW 42 14 38 67 140 en 167-

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3