Andrei Visjinski, 70 jaar oud, in New York overleden Weerbericht Lagerhuis Stoffelijk overschot voor de rouwdienst naar Moskou Bonn wil een goed figuur slaan tegenover Amerika Mendès-France stelt Kremlin conferentie in Mei. voor Schandaal bij het leger in Denemarken? Mr van Kleffens maakte het nieuws bekend „Bandieten-koorts" tast hele Bondsrepubliek aan Labour moet weer een binnenbrand blussen Het woord is aan RK geestelijkheid richt zich tot Peron Moedige rede in de UNO-Assemblee Hij zou het overleg zelf in Moskou willen gaan voorbereiden DINSDAG 23 NOVEMBER 1954 e l s e r Haarlems Dagblad editie 298e JAARGANG No 270 Verbod der Duitse communistische partij Weerrnpport II sis 1 zzo z zzo zzw 6 9e JAARGANG No lib Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJm uiaer Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER HEERST OPSCHUDDING in de Engelse Labour-partij omdat verwacht wordt dat de conservatieve regering naar ontbinding van het Lagerhuis en nieuwe verkiezingen in het voorjaar streeft. De zittingstermijn van het Huis vijf jaar is dan nog niet verstreken, maar traditie houdt in dat die zelden of nooit voltooid wordt en dat de laatste phase door de regering bekort wordt in die mate, waarin zij haar kans het schoonst ziet. Premier Churchill, die op de laatste dag van deze maand tachtig wordt maar die de laatste tijd weer heel goed op dreef en actief f schijnt te zijn, beter dan een jaar geleden toen men in Engeland zo speculeerde op zijn spoedig aftreden, heeft blijkbaar die kans geroken. De waarschijnlijkheid van een verkiezing in Maart wordt bevestigd, doordat nogal haastig een voorstel is im gediend om de grenzen van een aantal kiesdistricten te herzien. Zulk een her ziening wordt periodiek toegepast en het voorstel houdt ditmaal een kleine uitbrei ding van het aantal leden van het Lager huis van 625 tot 630 in. De regering stuurt het erop aan dat het voor Kerstmis aangenomen zal zijn; met de vaststelling van de kiezerslijsten zal men dan tijdig gereed kunnen zijn om in Maart erop los te gaan. Verdeeldheid in de Labour Party schijnt de conservatieven een kans te bieden, om hun geringe meerderheid in het Huis te vergroten. Hun verwachting is versterkt door de uitslag van een tussentijdse ver kiezing in het district Derby. Het was weliswaar al een conservatieve zetel, zo dat hun overwinning geen winstzetel op leverde, maar de vorige maal was hun stemmenmeerderheid in dat district maar heel klein geweest en nu nam die aan merkelijk toe. Als een regeringspartij ja renlang aan het bewind is plegen haar meerderheden bij tussentijdse verkiezingen te slinken er is begrijpelijkerwijs meestal meer critiek op de regering dan op de oppositie en dus wordt de uitslag in Derby door de conservatieven als een bijzonder succes en een hoopvol voorteken beschouwd en heeft die uitslag bij de Labour Party nogal wat ongerustheid ge wekt. Nu verkiezingen in Maart de oppositie boven het hoofd hangen doen de leiders der gematigde meerderheid in de partij hun best om de eenheid te herstellen, door het optreden van een opstandige linkervleugel onder leiding van Aneurin Bevan veroorzaakt. De oud-minister Hugh Gaitskell, die in de laatste Labour-regering Chancellor of the Exchequer (minister van Financiën) is geweest, heeft er zijn beste overredingskracht aan gewijd onder het motto: „Wij moeten de gelederen slui ten, laten wij ons eendrachtig achter Cle ment Attlee scharen". Intussen is de stem ming bij de linkervleugel er niet beter op geworden doordat zeven parlementsleden, die zich bij de stemming over de overeen komsten van Parijs (inhoudend de her bewapening van Duitsland) niet aan het partij-consigne van onthouding hebben gestoord en tegengestemd, door het „scha- duw-kabinet" der oppositie op het matje zijn geroepen en blijkbaar kans lopen, uit de partij te worden gezet. Engelse verkiezingen worden nog steeds volgens het districten-stelsel gehouden. Men heeft in Engeland de ervaringen van continentale landen met evenredige ver tegenwoordiging aandachtig gevolgd, maar is er niet door tot navolging bewogen. Steeds is de overtuiging blijven heersen dat de nadelen van evenredige vertegen woordiging groter zijn dan de voordelen. De wiskundige logica, die inhoudt dat inderdaad de meerderheid der stemmen in een meerderheid der zetels tot uiting komt in Engeland is vaak het tegendeel het geval heeft nooit grote indruk gemaakt. Het meerderheids-beginsel wordt toch al door menigeen met twijfel beschouwd. Er is nu eenmaal geen andere maatstaf voor de democratische practijk, maar overtui gend achten zij dat argument niet. En wat wiskundige logica betreft: de Engelse volksaard richt zich daar niet gaarne naar en wordt er zeker niet door geïmpo neerd. Als grote nadelen van evenredige vertegenwoordiging ziet men het vermin derd contact tussen gekozenen en kiezers, de herkiezing-zonder-strijd van de goed- geplaatsten op de lijsten, waardoor zij zich te zeker van hun positie als volksver tegenwoordiger voelen, en het verlies van het „spel-element" en de spanning bij ver kiezingen, waardoor de rol die de kiezer speelt van minder belang schijnt te wor den. Er is in de loop der jaren ook op deze plaats meermalen over dit onderwerp geschreven: met instemming ten aanzien van het Engelse standpunt. R. P. KOPENHAGEN (United Press). Vol gens het Deense gematigd radicale och tendblad „Politiken" heeft de chef van het Deense leger zijn ontslag genomen en is het hoofd van een legeracademie overge plaatst, nadat vernomen was dat zij vijf kadetten toestemming hadden gegeven deel te nemen aan een nazi-studiegroep. Offi ciële bevestiging van het bericht is niet gegeven. Volgens „Politiken" is generaal-majoor C. M. Noerressoe, chef van de landstrijd krachten, tot aftreden gedwongen, en zal kolonel Thuge Johansen, hoofd van de legeracademie in het kasteel Frederiksberg te Kopenhagen, een andere functie krijgen Politiken spreekt van een „schandaal" en een „pijnlijk, ja fantastisch verhaal". Het blad beweert dat de leider van de nazi-cursus de vroegere legerkapitein, Laerum is, die na de oorlog veroordeeld is tot vier jaar gevangenisstraf wegens colla boratie. Het onderwerp van de cursus was „oorlogsondervinding van het Deense Vrij korps aan het Oostelijk front in de tweede wereldoorlog". Volgens Politiken is de automatische promotie van de vijf jonge kadeten tot eerste luitenant opgeschort en heeft het voorlopig onderzoek uitgewezen dat de nazi-invloed beperkt is gebleven tot deze vijf kadetten. In totaal hadden zich zeven man voor de cursus van Laerum gemeld, maar twee hunner hebben zich terugge trokken. NEW YORK (United Press/Reuter/AFP) De leider van de Sovjet-Russische UNO-delegatie Visjinski is gistermorgen op 70-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Het Sovjet-persbureau Tass publiceerde in Moskou de volgende ver klaring: „Het centrale comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie en de raad van ministers van de USSR maken met diep leedwezen bekend dat kameraad Andrei Visjinski, academicien, vooraanstaand staatsman, lid van het centrale comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie, eerste onder-minister van Buiten landse Zaken van de USSR en afgevaardigde van de Opperste Sovjet der USSR op 22 November 1954 plotseling in New York is overleden". Het stoffelijk overschot zal voor de rouwdiensten naar Moskou worden overgebracht. Namens het ministerie van Buitenlandse Zaken werd een verklaring uitgegeven dat leiding en personeel diep getroffen waren door het heengaan van kameraad Andrei Januraievitsj Visjinski en dat zij hun deelneming betuigden aan de familie van de ontslapene. Hedenavond zal het stoffelijk overschot met een vliegtuig naar Parijs worden ver voerd, vanwaar het me't een Russisch toe stel naar Moskou gaat. Mevrouw Visjinski en haar dochter zullen de reis meemaken. De Russische bladen hebben het doodsbe richt gepubliceerd zonder een foto of een levensbeschrijving van de overledene af te drukken. Van de drie onder-ministers van Buiten landse Zaken, die als mogelijke opvolgers van Visjinski worden genoemd, is Jacob Malik ambassadeur te Londen. Andrei Gromyko is ambassadeur te Washington geweest, terwijl Vassili Koeznetsov zijn land te Peking heeft vertegenwoordigd. Alle drie zijn zij lid van het centrale comité der communistische partij. De aankondiging van Visjinski's over lijden werd gedaan door de president van de Assemblee, mr. E. N. van Kleffens. BONN. CVan de ANP-correspondent). Opnieuw heeft de West-Duitse politie bij de opsporing van de in het Rijnland ope rerende autobandieten een verkeerde man op de korrel genomen. In het gehucht Jüchen bij Grevenbroich werd de politie Zaterdagavond gewaarschuwd, dat twee auto's lichtsignalen gegeven' zouden héb ben. Toen de politiemannen ter plaatse verschenen zaïgen zij niets anders dan een voertuig, dat zich over de velden voortbe woog, zij maakten van hun vuurwapenen gebruik en schoten de bestuurder in 't been. Het bleek, dat zii een boer hadden getrof fen, die op dit late uur met zijn tractor naar huis reed. De man moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Bij de politie in Keulen en Düsseldorf blijft het aangiften regenen, in de meeste gevallen worden zii met de nodige scepsis behandeld, temeer nu er aanleiding bestaat om sommige „aangevallenen" van grote fantasie te verdenken. De 23-jarige Karl Edel. die er door de politie van verdacht wordt de leider van de bende te zijn, is nog altijd niet opge spoord. De verdenking tegen hem is niet zozeer voortgekomen uit de resultaten van het opsporingswerk in het gevaarlijke ge bied zelf. De politie in Aken had namelijk, toen zij 'hoorde dat overvallen waren ge pleegd d'oor in uniform geklede mannen, ter stond verdenking opgevat tegen een gede serteerde wachtmeester. Edel was namelijk tot midden October wachtmeester der Akense politie. Hij is sedert dien spoorloos verdwenen, met medeneming van een sa larisvoorschot en zijn uniformen. Zijn signalement bleek te kloppen met het sig nalement, dat enkele overvallen automo bilisten van een der bandieten hebben gegeven. De uit Zuid-Duitsland gemelde over vallen bleken tot dusverre in de meeste gevallen uit de angstpsychose der automo bilisten te ziin ontsproten. Thans' wordt ook uit het hoge Noorden, Hussuim in Sleeswijk-Hclstein, een overval gemeld. De bandietenkoorts heeft zich gaandeweg over heel de bondsrepubliek verspreid. „Met oprecht leedwezen moet ik de alge mene vergadering het volkomen onver wachte overlijden van onze collega Andrei Visjinski, het hoofd van de Russische dele gatie, meedelen", zo zeide mr. Van Klef fens, die hem een „buitengewoon en ge ëerbiedigd staatsman" noemde. Afgevaar digden drukten leden van de Russische af vaardiging de hand om uitdrukking te geven aan hun medeleven. Alle zittingen van de UNO werden on middellijk na het bekend worden van het nieuws geschorst. In de politieke com missie werd een rede van Krisjna Menon (India) onderbroken om de dood van de Sovjet-diplomaat, bekend te maken. Ar- kadi Sobolov, Visjinski's plaatsvervanger, deelde mede dat Visjinski overleden was in de Russische hoofdzetel, 680 Park Avenue, New York. Hij deelde mede dat hij het nieuws van Visjinski's overlijden vernomen had een minuut voordat he't verkondigd was. De afgevaardigde der Verenigde Staten, Henry Cabot Lodge verklaarde: „de heer Visjinski vertegenwoordigde een van de grootste mogendheden ter wereld met buitengewone energie en vindingrijkheid. Wij, die sterk met hem van- inzicht ver schilden, respecteerden zijn juridische ken nis. Een Britse woordvoerder verklaarde: „Het bericht over he't plotseling overlijden van de heer Visjinski vervult de Britse delegatie met diep leedwezen. De heer Een recente foto van Visjinski, gemaakt tijdens een vergadering van de UNO. Visjinski zal zeer worden gemist. Zijn energie verlevendigde vele debatten". Herdenking De algemene vergadering heeft Visjinski gisteravond in een plenaire zitting her dacht. Mr. Van Kleffens, opende de zit ting en verzocht de leden zich van hun zetel te verheffen. „Niemand die gelegen heid heeft gehad hem in het debat te zien en te horen, die de gelegenheid heeft gehad deel te nemen aan een debat met hem, zal zijn rappe geest ooit vergeten.zijn buitengewone persoonlijkheid. zijn uit zonderlijke gaven van dialectiek. Wij zijn er ons allen van bewust dat de Sovjet- Unie een groot openbaar dienaar heeft ver loren". Mr. Van Kleffens besloot, na van zijn deelneming te hebben getuigd jegens de Russische regering, de Russische natie en het gezin van de overledene: „Wij bui gen ons hoofd in nederigheid en eerbied voor de hoogste wetten die leven en dood beheersen. Wij eren Visjinski ais een van onze bekwaamste collega's en wij rouwen over zijn heengaan". (Van onze correspondent inWest-Duitsland) Dezer dagen zal het West-Duitse consti tutionele gerechtshof, dat te Karlsruhe ge vestigd is voor een uitermate moeilijk pro bleem komen te staan. Het zat namelijk moeten onderzoeken of het bestaan van de communistische partij in West-Duitsland in strijd is met de grondwet van de Bonds republiek en of zij derhalve zal moeten worden verboden. Reeds in 1951 werd het voorstel inge diend de K.P.D. (zoals de „Kommunistische Partei Deutschlands" bij afkorting wordt genoemd) voor illegaal te verklaren en haar te laten ontbinden. Men stelde dat toen voor, omdat men ook juist de rechts- radicale Socialistische Rijks-partij voor goed onmogelijk wilde maken. Want die maakte in die tijd met haar neo-nazistische leuzen en haar opwindende vergaderingen wel wat al te veel spektakel, waardoor vooral buiten West-Duitslands grenzen veel ergernis werd verwekt. Men dacht dat door het verbieden van alleen maar die extreem-rechtse partij wellicht in Ameri ka verondersteld kon worden, dat men in Bonn en in West-Duitsland pro-commu nistisch was! De neo-nazi's-partij werd inderdaad van de lijst der officieel toegelaten partijen ge schrapt. Maar men stelde de behandeling In München en Augsburg heeft de Beierse Arbeidersjeugd een demonstratie ge houden tegen de herbewapening van de Duitse Bondsrepubliek. De deelnemers aan de demonstratie verschenen op fietsen en vrachtwagens, welke met grote span doeken waren behangen. Foto: „grootvader droeg het uniform van de keizer, vader droeg de wapenrok van de Führer, laat mij maar burger blijven!", spandoeken met deze leuzen voerden de jongeren mee op hun tocht door de straten van München. van de kwestie van de K.P.D. door het constitutionele gerechtshof voorlopig uit, en wel na overleg met dr. Adenauer. Want men was namelijk tot het inzicht gekomen, dat het van politiek standpunt bekeken misschien niet eens zo verstandig zou zijn een partij te verbieden, die maar zo weinig weerklank bij de bevolking vond en die toch al zo goed als niets in de melk te brokken had. Bij de verkiezingen in September 1953 hebben de communisten met hun 600.000 stemmen van de uitgebrachte 2.750.000 stemmen geen enkel mandaat meer in de Bondsdag behaald. Na die verkiezingen heeft de Bondsrege ring verzuimd het verzoek om de K.P.D. te ontbinden, terug te trekken. De bevolking zelf had al helemaal niet meer aan dat voorstel gedacht. Enkele maanden geleden heeft de voor zitter van de eerste senaat van het consti tutionele gerechtshof, dr. Wintrich, een bezoek aan bondskanselier Adenauer ge bracht. Dr. Otto John, de opperste chef van de West-Duitse contra-spionnage- dienst, was toen juist naar de communis ten achter het ijzeren gordijn overgelopen, de Europese defensie-gemeenschap had pas in Brussel een droevig einde gevonden, en de regering in Bonn was blijkbaar zo onder de indruk van deze gebeurtenissen, dat zij verklaarde dat de behandeling van de zaak tegen de K.P.D. moest worden voortgezet. Zo wordt deze zaak louter een paradepaard in de Duitse buitenlandse politiek. Welke weg zal men nu moeten inslaan? Wanneer niet duidelijk kan worden bewe zen dat het in het belang van de staat is dat de K.P.D. ophoudt te bestaan, en dat de K.P.D. dus een onmiddellijk groot ge vaar voor de huidige staatsvorm betekent, dan zal zij ook niet verboden behoeven te worden. Wanneer zij daarentegen wel op geheven wordt, dan zal noch deze partij zelf noch een andere, die in precies de zelfde voetstappen treedt ooit meer in West-Duitsland toegelaten mogen worden! Door zulk een beslissing van het consti tutionele gerechthof te Karlsruhe zal men propaganda-materiaal leveren aan de Rus sen. wanneer men met hen over de her eniging van het verdeelde Duitsland en over vrije verkiezingen zou willen praten. Het zou misschien toch wel aanbeveling verdienen de aangelegenheid nog niet op te lossen en haar alweer maar op de lange baan te schuiven. Soms zijn halve oplossingen beter dan hele De voorzitter van de communistische partij, Max Reimann, die naar de Oostzöne is gevlucht, en een andere vooraanstaande figuur, Walter Fisch, zouden bij dit proces als getuigen moeten optreden. Tegen alle bei was al enige tijd geleden wegens hoog verraad een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. De West-Duitse autoritei ten hebben beiden een vrijgeleide beloofd. De communistische partij heeft niet min der dan acht advocaten genomen om haar standpunt voor het gerechtshof te verdedi gen. Er bestaat een reusachtige belangstelling voor dit proces. Zowat alle Duitse omroep- (Van onze correspondent in Londen) Het bestuur van de Lagerhuisfractie van de Labourpartij heeft aanbevolen de zeven Labourleden, die zich niet hebben gehouden aan de richtlijn van de partij zich van stemming te onthouden over de accoorden van Londen en Parijs, vervallen te verklaren van het lidmaatschap van de fractie. Dit kan worden uitgelegd als een royement, maar in de practijk zal het waarschijnlijk neerkomen op een tijdelijke schorsing, tenzij het partijbestuur mocht besluiten de leden voorgoed uit de Labour partij te stoten. Vandaag zal de volledige fractie over het voorstel beslissen. Tien leden komen in aanmerking voor disciplinaire maat regelen. De genoemde zeven en drie partij leden die verantwoordelijk zijn voor een „laaghartige" aanval op Arthur Deakin, de secretaris-generaal van de Transport arbeidersbond, gedurende de havenstaking in het weekblad van de Bevan-groep de „Tribune". Met deze laatste drie, die de rebellerende stuwadoorsbond, en daar mede de staking, door dik en dun hadden gesteund, zal het partijbestuur Woensdag afrekenen. Het zijn Jenny Lee, Aneurin Bevan's echtgenote, Michael Foot en Mall- alieu, alle leden van het Lagerhuis. Zij zullen er wel met een schrobbering af komen. De andere rebellen behoren niet tot de Bevan-groep, maar zullen voornamelijk moeten boeten omdat op die manier de Bevanisten een les kan worden gelezen. Onder hen bevinden zich socialistische veteranen, zoals de pacifist Hughes, schoonzoon van de Labour pionier Keir Hardje, en de gewiekste advocaat Sydney Silverman, die al veertig jaar tot de partij behoort. DIT NUMMER BESTAAT UIT .TIEN PAGINA'S Gustave Flaubert: Wat is roem? Veel domheden over zich doen zeggen. BUENOS AIRES (Reuter/ANP) De kardinalen, aartsbisschoppen en bisschop pen van Argentinië hebben president Pe- rón een brief gezonden, waarin zij uit drukking geven aan hun grote bitterheid over zijn beschuldiging aan het adres van bepaalde geestelijken ejj R.K. vereni gingen in Argentinië. Het uitzenden via de radio van missen is gestaakt. Het is niet duidelijK, of de stations hiertoe zelf het initiatief hebben genomen of dat zij han delen op bevel der regering. Te Buenos Aires is een pastoor gear resteerd, nadat hij bij een mis door Pero nisten was uitgejouwd, toen hij in de preek had verklaard, dat, volgens de Paus, so ciale aangelegenheden tot de competentie van de R.K. kerk behoren. Ook maakte hij gewag van uitlatingen van de Paus over Hitler, die ook op Argentinië van toepas sing waren. In de provincie Cordoba, een middelpunt van R.K. invloed, zijn vijf leden van een provinciale commissie van de Peronistische partij afgetreden. De re gering aanvaardde het ontslag van een leraar van het provinciale lyceum. Het Argentijnse episcopaat verzocht in zijn schrijven president Perón op de hoog te te worden gesteld van alle „concrete be- schuldigngen" aan het adres van de gees telijkheid. (Van onze correspondent in Parijs) Vanavond wordt premier Mendès-France met zijn vrouw en verder gevolg terug ver wacht in Farijs van zijn reis door Canada en de Verenigde Staten, die tien dagen heeft geduurd. Voor- en tegenstanders van de voortvarende premier zijn het er over eens dat hij vooral in de Verenigde Staten een ongewoon groot persoonlijk succes heeft geboekt. Iedereen is van oordeel dat hij gisteren voor de UNO-Assemblée een moedige rede heeft afgestoken. Een toe spraak in grote stijl waarvan de positieve en praktische inhoud scherp afsteekt bij de gebruikelijke niets-zeggendheden die offi ciële gelegenheidssprekers op dit forum plegen af te leggen. Het Amerikaanse publiek is kennelijk in hoge mate geboeid door de Franse staats man, die in zijn gewoonten, daden en woor den zo ver afstaat van de andere politici uit Parijs, die Washington de laatste jaren niet een bezoek hebben vereerd. Overal waar Mendès-France zich vertoonde, liep het storm. Men moet afwachten of zijn ver hoogde prestige in Parijs weerklank zal vinden. Daar valt op dit ogenblik nog wei nig van te zeggen. In parlementaire krin gen is vorige week zelfs al weer met de gedachte van een regeringscrisis gespeeld, en met de Noord-Afrikaanse kwestie en de begrotingsdebatten is er aan explosieven zeker geen gebrek. Of Mendès-France de verwachte stor men zal kunnen bezweren, hangt vooral af van de tastbare resultaten, die zijn bezoek aan Washington zal opleveren. De ver standhouding met de Amerikaanse regering is ontegenzeggelijk verbeterd en het is wel zeker dat de besprekingen een breed ter rein hebben bestreken. Opmerkelijk is dat het hoofd van het Franse atoom-onderzoek, prof. Perrin, Zaterdag plotseling naar Washington werd ontboden. Mendès-France zal vermoedelijk op aan merkelijk meer begrip in Washington kun nen rekenen. Maar in sommige kringen, die niettemin met Mendès-France sympathi seren, -hoort men de vraag opwerpen met welke concessies Mendès-France het betere begrip van Dulles kan hebben gekocht. Uit het communiqué, dat in Washington is gepubliceerd, wordt men niet veel wij zer. De Verenigde Staten zullen Frankrijk steun.en door bij Bonn aan te dringen het Saar-accoord tussen Mendès-France en Adenauer te eerbiedigen. Verder zijn er vage toezeggingen gedaan inzake stappen in Caïro, Madrid en misschien zelfs in Mos kou om gedaan té krijgen dat de anti- Franse agitatie in Noord-Afrika zal wor den gestaakt. Ook schijnt er een gemeen schappelijke politiek ten aanzien van Zuid- Vietnam te zijn uitgestippeld. Niet ernstig Belangrijker dan deze verschillende, nog tamelijk wazige, voornemens en bedoelin gen is het omlijnde plan dat Mendès-France gisteren voor de UNO onthulde. Hij ver wierp daarbij de nieuwe voorstellen van Molotov om zowel de voorgestelde confe rentie over de Europese veiligheid als de ratificatie van de Parijse aceoorden uit te si ellen. „De suggestie kan ik onmogelijk ernstig nemen," zei de Franse premier. Daarentegen opperde hij het plan om in het voorjaar in Parijs, vermoedelijk in Mei, een conferentie te beleggen om dan, na de oprichting van de West-Europese Unie en de definitieve beslissing over de Duitse herbewapening, over een regeling met de Sovjets te spreken. De Russen zouden dan tevoren hun goede voornemens kunnen bewijzen door Oostenrijk eindelijk een vredesverdrag te geven. Voorts stelde Mendès-France de Russen voor hun Oost-Europese veilig heidsstelsel in te richten naar het voor beeld van de West-Europese Unie. „Ons I systeem is gebaseerd op wederzijdse con trole van de bewapening en het zou in ons aller voordeel zijn indien gij deze zelfde methode volgde." Mendès-France heeft voor het eerst offi cieel duidelijk gemaakt wat hij bedoelde, toen hij vroeger bij herhaling over „gelijk lopende" onderhandelingen sprak. Gelijk tijdig met de uitwerking van de Parijse overeenkomsten wil hij de conferentie met de Sovjet grondig voorbereiden en er schijnt zelfs sprake van te zijn dat Mendès- France, als vertegenwoordiger van de Wes telijke Grote Drie naar Moskou zou gaan om daar de Russische bedoelingen te peilen. Het ziet er dus naar uit dat Mendès- France van plan is in zijn verrassende car rière als staatsman een nieuwe grote stap te doen. (Reuter) De Verenigde Staten zullen de voorstellen voor een conferentie tussen Oost en West van Mendès-France „met de grootste aandacht" bestuderen, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken medegedeeld. (van hedenmorgen 7 uur) maatschappijen, de anti-communistische zender Rias in West-Berlijn en de commu nistische Deutschland-sender uit de com munistische Oostzöne hebben verslag gevers naar Karlsruhe gestuurd. weers- eo 1 C 4) Neerslag in mm. toestand V 3 C cö è-% 5 2 Helsinki geheel bew. NO 2 -3 0 Stockholm onbewolkt windstil -7 0 Oslo onbewolkt O 4 -2 Kopenhagen licht bew. ZO 14 1 0 Londen regen OZO 2 7 9 Amsterdam licht bew. 8 6 0 Brussel half bew. 8 8 0 Parijs zwaar bew. 6 10 0 Bordeaux zwaar bew. 7 9 0 Grenoble half bew. NO 6 4 0 Nice geheel bew. O 11 12 7 Warschau geheel bew. O 2 -6 0,1 Berlijn nevel O 6 -5 0 Frankfort nevel ONO 5 3 0 München nevel windstil -6 0 Zürich mist ONO 2 -2 0,4 Genève mist W 2 0 0 Locarno zwaar bew. windstil 2 0 Wenen mist O 3 -4 0 Innsbruck nevel windstil -8 0 Rome licht bew. ONO 4 4 0 Neerslag laatste 24 uur. pOCXXXJOOOOOOOOC'OOOOOCXY C^XDOOOOnnrw v /yyyyyyyvwyyyx ZELFDE TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. 24 November Zon op 8.14 uur, onder 16.39 uur. Maan op 7.25 uur, onder 15.39 uur. Maanstanden 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 23 November Hoog water: 2.17 en 14.31 uur. Laag water: 10.16 en 22.26 uur. Woensdag 24 November Hoog water: 2.54 en 15.06 uur. Laag water: 10.53 en 23.05 uur. 'J»xi000ca3000<x)cc00000000000000<xx)000000c0000a300<»ci00cx;

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1