F. DAMIAANS Zn ^Leffelaa r Wereldnieuws Noordholland per 1 Januari 1955 vrij van runder-tbc Land- en Tuinbouwbond krijgt betere huisvesting in Haarlem PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER De radio geeft Woensdag Besprekingen over grondgebruik aangelegenheden in jaarvergadering I Gaat U verhuizen MOLENDIJK'S KAPSALONS Toch ió Uet zo DINSDAG 23 NOVEMBER 1954 2 Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren JDEL/n Proces over Beijerlandse winkelweek-actie nog niet ten einde Bevolking van België zal op den duur afnemen Grootmeesteres der Koningin Vliegveld De Peel is gereed Uitbreiding teeltareaal bloemkwekerij Nederlands geschenk voor UNO-gebouw KEI p Kerkelijk Nieuws SCHUT KLEUREN N_ J Uit het jaarverslag van 1 Mei 1953 tot 30 April 19o4 van de Stichting „De Provin ciale Gezondheidsdienst voor Dieren" in Noordholland ontlenen wij de volgende ge gevens: wat betreft het drie-jaren plan voor de sanering in het gebied ten Noor den van het Noordzeekanaal en het IJ en het vier-jaren plan in het Zuiden van de provincie kan worden medegedeeld, dat verwacht wordt, dat de gehele provincie per 1 Januari 1955 vrij van rundertuber- culose zal zijn. Er zijn tal van veehouders, die, om welke reden dan ook, niet veel interesse hebben voor de ziektebestrijding bij het rundvee. Zij zijn dus ook niet zo goed op de hoogte van de voorschriften op dit gebied. Huis aan huis-bezoek is voor deze mensen het beste, maar daarvoor zou het aantal assis tenten uitgebreid dienen te worden en aan gezien de financiën er voor ontbreken, heeft men dit min of meer trachten te on dervangen door het instellen van spreek uren in Amsterdam Purmerend, Hilver sum, Schagen, Haarlem en Bussum. Ui het overzicht van de tbc-bestrijdings- campagne 19531954 blijkt, dat het reac tiepercentage een verdere daling vertoon de en wel van 13.8 naar 6.5"/», een daling dus van 7.3%, In het gebied ten Noorden van het Noordzeekanaal en het IJ werden op 9570 bedrijven 168.188 runderen onder zocht, waarvan er 3120 reageerden. Het reactiepercentage daalde hier van 7.4 tot 1.8%. Er zijn 7709 A-bedri.iven met 135.405 runderen en 1611 B-bedrijven met 27.753 runderen. In dit boekjaar werden uit deze vrije bedrijven 435 tegenvallers (nieuwe reageerders) geslacht. Het aantal geslachte open vormen bedroeg 190. Ten Zuiden van het Noordzeekanaal en het IJ werden op 2761 bedrijven 49213 runderen onderzocht, waarvan er 11075 reageerden. Het reactie percentage daalde van 35.2 tot 22.5%. Er werden in de wintercampagne 1006 A- bedrijven aangetroffen 'met 14.741 runde ren. Uit deze vrije bedrijven werden 239 tegenvallers geslacht. Het aantal geslachte vormen bedroeg 604. Van de 46 verenigingen waren er per 30 April 1954 41 vrij van reageerders. De bij het winteronderzoek op de vrije bedrijven gevonden reageerders werden binnen 20 dagen na de controle van het bedrijf af gevoerd en bijna allemaal geslacht. Het aantal verenigingen liep met drie terug. De zuivelfabrieken te Burgerbrug Haringhuizen en Wieringerwaard werden opgeheven. Runderhorzelbestrijding In het Noorden, waar de runderhorzel bestrijding via de zuivelfabrieken loont, kan men dit jaar zeer tevreden zijn. De meeste zuivelfabrieken hadden wassers aangesteld, slechts enkele fabrieken stel den het derrispoeder beschikbaar met de bedoeling dat de veehouders zelf de be strijding zouden uitvoeren. Ten aanzien van het vorig jaar was het aantal horzel- bulten zeker met 15 a 20"/» verminderd. Bij de vereniging Haarlem wordt de horzelbe- strijding steeds door wassers uitgevoerd en met goed succes. In het overige gebied ten Zuiden van het Noordzee kanaal en het IJ werden bij een groot aantal „depót houders" pakjes derris gratis ter beschik king gesteld van de omwonende veehou ders. Abortusbestrijding Aan het einde van het boekjaar zijn de nodige voorbereidingen getroffen om na 1 ADVERTENTIE KUNSTHANDEL haacle »A WAGENWEG 102 ENCADREUR - RESTAURATEUR van schilderijen en prenten HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 'n Woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 19.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Stenen voor Brood, hoorspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Vocaal ensemble. 13.45 Pla ten. 15.00 Interscholair Jeugdtoneel. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen of actualiteiten. 17.30 Orgel. 18.00 Boekenrevue. 18.15 Cello en piano. 18.30 R.V.U.: Over neus- en keelamandelen door mevr. dr. E. Pereirad' Oliveira. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Huismuziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.10 De Reformatie en het Ambt, causerie. 21.30 ■Viool en piano. 21.45 Platen. 22.15 Kamerkoor en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.30 Man en vrouw, causerie. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Even opkrikken, causerie. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.15 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dans muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Medi sche kroniek. 14.10 Strijktrio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.15 Idem. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Neder land en de Wereld: Uitwisselingsprogramma over Japan. 18.00 Nieuws. 18.15 Commen taar. 18.20 Actualiteiten. 18:30 Orgel en zang. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Een thuis op zand gebouwd, klankbeeld. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Voor de militairen. 20.50 Die Waerachtige ende, hoorspel. 22.15 Mariniers kapel en Omroepkoor. 22.45 Behouden vaart, causerie 23.00 Nieuws. 23.15 Socialis tisch nieuws, in Esperanto. 23.2024.00 Aus einem Totenhaus, opera (acte II). BRUSSEL, 324 M. 1145 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.45 Lichte mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Idem. 14.00 Shoolradio. 15.45 Platen. 16.05 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18 30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volksliederen. 20.00 Hoorsnel. 21.00 Platen. 21.15 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz muziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Zoeven verschenen Vraaggesprek met. onze luisteraars. Vrijbui ters Radiodagboek. (Op 224 m.). Mei 1954 met de georganiseerde abortus bestrijding bij de zuivelfabrieken te kun nen beginnen. Er is daarvoor een aparte administratie opgezet. Abortus Bang is buitengewoon besmettelijk en daardoor moeilijk te bestrijden, veel moeilijker dan de tbc. De bestrijding zal er zich dan ook in de eerste plaats op moeten richten, dat de besmetting zoveel mogelijk voorkomen wordt. De Bang'se bacil, de verwekker van de abortus Bang, is ook besmettelijk voor de mens. Aangezien het reglement voor de bestrijding van het besmettelijk voorwerp inmiddels enige wijzigingen heeft onder gaan, is het reglement in de nieuwe vorm in dit jaarverslag opgenomen. K.I.-verenigingen Van de elf Kunstmatige Inseminatie verenigingen in de provincie Noondholland telt de kleinste 289 leden met 2699 run deren en de grootste 890 leden met 14.811 runderen. Er werden 70.564 runderen ge- ïnsemineerd en het drachtigheidspercen- tage steeg ook dit jaar en wel van 90.6 tot 91.3 Tenslotte bevat dit jaarverslag naast een aantal interessante tabellen boven dien onder meer een tweetal kaartjes van de stand van de tbc-bestrijding op 1 Mei 1954 en van het tbc-onderzoek 1953-1954. Bijdrage voor 1955 Gedeputeerde Staten van Noordholland hebbende Provinciale Staten voorgesteld aan de Stichting voor geestelijke Volksge zondheid voor het jaar 1955 een bijdrage te verlenen van 94.000 (vorig jaar f 65.000). Ter toelichting wordt megedeeld, dat een aantal gemeenten met ingang van 1 Januari 1954 is toegetreden en dat het aantal inwoners in het werkgebied sterk is gestegen. ADVERTENTIE De kantonrechter te Dordrecht is van mening dat de verleden jaar door de winkeliersvereniging te Oud-Beijerland gevoerde actie in de winkelweek niet strijdig is met de Loterijwet. Hij ontsloeg het bestuur van rechtsvervolging. Het be stuur van deze vereniging was vertien da gen geleden gedagvaard omdat het deze wet zou hebben overtreden door kranten te verspreiden, waarop een nummer voor kwam. Een aantal nummers correspon deerde met de nummers van artikelen, die de winkeliers in de étalages hadden uit gestald. Wie de krant met het correspon derende nummer had ontvangen, had recht op het artikel, dat hem na de winkelweek gratis zou worden uitgereikt. Tijdens deze actie heeft de ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Dordrecht vorig jaar ruim tachtig processen-verbaal laten opmaken tegen Oud-Beijerlandse winkeliers, die aan de actie deelnamen. Later zijn deze zaken door het O.M. in getrokken. De winkeliers werden niet ver volgd. De middenstandsvereniging van Oud- Beijerland meende met deze gang van zaken geen genoegen te kunnen nemen, omdat niet door een rechterlijk oordeel was komen vast te staan, of deze actie strafbaar was of niet. Zij besloot daarom een proces uit te lokken door alsnog een prijs uit te reiken. Van dit voornemen stelde zij het O.M. in kennis en in tegen woordigheid van een politiefunctionaris werd de prijs uitgereikt. Het O.M. is daar- oo overgegaan tot vervolging van de mid denstandsvereniging. De ambtenaar van het O.M. voerde veertien dagen geleden aan dat de actie een overtreding van de Loterijwet was, omdat het publiek geen invloed had op de toekenning van de nrijs en de betrokken winkeliers er eco nomisch voordeel mee nastreefden. Hij eiste een boete van f 12. De kantonrechter heeft thans in zijn schriftelijk vonnis als zijn oordeel te ken nen gegeven, dat de middenstandsvereni ging met haar actie niet in strijd is ge weest met de l oterijwet. Hij overwoog dat de personen, die een genummerde krant ontvingen om een prijs te kunnen be machtigen geen prestatie behoefden te leveren zoals bedoeld is in art. 1 van de Loterijwet. De kantonrechter overwoog voorts dat voor de betrokken winkeliers uit deze actie geen economisch voordeel is gesproten als in de Loterijwet wordt bedoeld. Het Openbaar Ministerie is van deze uitspraak in beroep gegaan. BRUSSEL (ANP) Volgens een schat ting van het Belgische bureau voor de -tatistiek zullen er over 30 jaar 1.250.000 Belgen minder zijn dan thans. Bij de hui- dige loon der bevolking zal het aantal in^ i woners in 1980 7.540.000 bedragen tegen- i over 8.700.000 in 1951. De oorzaak van deze daling is vooral de vermindering van het aantal geboorten in België. On de on geveer 2.734.000 gezinnen, die België telt. zijn er 778.395, die slechts 1 kind hebben en 722.066 die kinderloos zijn. Het aantal gezinnen met vier kinderen maakt nog geen zes percent uit op het totale aantal gezinnen. Sedert 1910 is het aantal ge- Het hoofdbestuur van de Stichting voor zinnen zonder kinderen of met hoogstens de Landbouw heeft zijn standpunt bepaald j twee kinderen, gestegen van bijna 59 tot ten aanzien van de vraag of het bloem- I bijna 75 percent, kwekerij- areaal kan worden uitgebreid. Overeenkomstig het advies van de afde ling bloemisterij heeft het hoofdbestuur aan het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten medegedeeld het verantwoord te achten, j dat het bloemkwekerij-areaal met 5 pet. wordt uitgebreid. Tevens is daarbij de wens uitgesproken, dat een vijfde gedeelte van een dergelijke uitbreiding ter beschik king komt van de beginnende kwekers. Aan het bedrijfschap is verzocht een uitbrei ding in deze zin te bevorderen. De Koningin heeft, op haar verzoek, eer vol ontslag verleend aan haar groot meesteres, douairière C. M. baronesse van Tuyll van Serooskerken, geboren jon'k- vrouwe Boreel, onder dankzegging voor dc vele en gewichtige diensten, gedurende een lange reeks van jaren aan Hare Ma jesteit en Haar Huis bewezen, en onder gelijktijdige benoeming tot grootmeesteres honoraire. De Koningin heeft tijdelijk benoemd tot haar grootmeesteres douairière A. A. ba ronesse van Iïeeckeren van Molecaten, ge boren jonkvrouwe Groeninx van Zoelen. Tot Dame du Palais heeft de Koningin benoemd H. P. J. baronesse van Till, gebo ren Tutein Nolthenius. De chef van de Luchtmachtstaf, luite nant-generaal A. Baretta, zal Donderdag een bezoek brengen aan het nieuwe vlieg veld in de Peel. Hij zal er met een Dakota heengaan en daarmede de eerste zijn die op het vliegveld landt. Op het veld zullen voorlopig geen vlie gende eenheden worden gestationneerd, maar het zal een aanvulling zijn van de reeks N.A.V.O.-vliegbases die de laatste ja ren in West-Europa gereed zijn gekomen. Wilt U zonder enige schade aan Uw huis of Uw huisraad Uw nieuwe huis betrekken, dan neemt U natuurlijk een goede verhuizer. Voor een goede verhuizer moet U zijn bij dat bedrijf, dat beschikt over goed materiaal, vast en vakkundig perso neel en een all risks verzekering. Wij hebben zo'n bedrijf en het is dan ook logisch dat U zich tot ons wendt voor inlichtingen en offerte zonder enige verplichting. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 1245G - 14155 - 22279 ADVERTENTIE De regering acht het wenselijk, dat Ne derland een geschenk aanbiedt voor de in richting van de nieuwe hoofdzetel van het secretariaat van de UNO te New York. In overleg met de secretaris-generaal Over weegt de regering, dat Nederland zal aan bieden de ornamentele verzorging van de centrale zuil, waaromheen de brede statie trap wentelt in de voorhal van het hoofd gebouw. Deze zuil zal worden bekroond met een verzorgde apparatuur waardoor een slinger, opgehangen aan de zoldering van de 30 meter hoge hal, in beweging wordt gebracht, volgens het principe van de slinger van Foucault. Hiermede is de keuze gevallen op een project, dat een waarde vertegenwoordigt in overeenstemming met die welke van een Nederlandse bijdrage mag worden ver wacht. Op de begroting 1954 van Buiten landse Zaken wordt voor dit geschenk 50.000 aangevraagd. ADVERTENTIE DAT APARTE CACHET krijgt Uw kapsel bij SANTPOORTERPLEIN Bus 3 - 1 4 - Tel. 19706 In de Maandag te Haarlem gehouden jaarvergadering van de Katholieke Land en Tuinbouwbond zijn besprekingen ge voerd over grondgebruik-aangelegenheden. Van diverse afdelingen en kringen waren voorstellen ingediend. De voorzitter, de heer G. W. Kampschöer uit Wassenaar merkte naar aanleiding hiervan op, dat de pro blemen zich hebben toegespitst. Is in het algemeen in Nederland de groei van de bevolking een probleem van de eerste orde in het Westen van het land, met zijn krans van grote steden is dit vraagstuk naar sprekers oordeel wel bijzonder klem mend. Als gast voerde op deze vergadering het woord mr. T. Brouwer, secretaris van de Koninklijke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond over het vraagstuk van het grondgebruik en hij was van mening, dat de agrariërs, die lid van een gemeente raad zijn, voorgelicht dienen te worden over de wetten en bepalingen, die betrek king hebben op de uitbreidingsplannen. Dat kan zijn nut hebben bij het voor bereidende werk. Spreker achtte het van belang, dat onderzoeken worden ingesteld door een sociograaf en dat de bodem onderzocht wordt, die eventueel in het uitbreidingsplan betrokken wordt. Ge schiedt een en ander dan kan veel narig heid voorkomen worden. Komt men door het vaststellen van plannen in moeilijk heden, dan kan men o.a. bij de Land- en Tuinbouwbond uitstekend terecht om ad vies. Deze bond stelt zijn diensten be schikbaar en heeft reeds goede adviezen gegeven op het gebied van planologie, compensatie en schadeloosstelling. De bond, waarvan spreker secretaris is, heeft richtlijnen aangegeven, die van belang zijn voor het beleid bij het vaststellen van uitbreidingsplannen. Bij de behandeling van de voorstellen deelde het hoofdbestuur mee, dat het be reid is meer bekendheid te geven aan de consequentie van ruil- en herverkaveling, alsook omtrent de verschillende crediet- mogelijkheden waarvan gebruik kan wor den gemaakt voor het op hoger peil bren gen der bedrijven. De vergadering besloot te bevorderen, dat de Grondkamers bij taxatie van lande rijen in verband met pachtherziening en verkoop niet een, maar twee deskundigen, die ter plaatse bekend zijn, ingeschakeld zullen worden. Verscheidene afgevaardigden voerden het woord bij de voorstellen, die verband hielden met onteigening. Volgens hen trek ken zij. die dicht bij een grote stad wonen aan het korste eind, omdat de overheid niet voldoende inzicht heeft van de toe stand der agrariërs. Over het stichten van een Provinciaal Grondbedrijf waren de meningen verdeeld. De voorzitter deelde mee. dat het hoofd bestuur Zaterdag besloten heeft een jurist te benoemen in de technische commissie van de bond. die adviezen verstrekt over het grondgebruik. Het hoofdbestuur zal binnenkort een bespreking voeren met het ministerie van Oorlog over de onteigening bij het vliegveld Ypenburg. Spreker beval het stimuleren van een Provinciaal Grond bedrijf niet aan: als het gesticht zou wor den, dan zal de bond daaraan zijn steun geven. De voorzilier gaf de verzekering, dat het hoofdbestuur al het mogelijke zal doen, dat in het belang is van de leden. Hij gaf de leden in overweging actief te zijn, als het gaat over uitbreidings- en be stemmingsplannen. In eigen omgeving dient men contact te hebben met de ge meenteraden. De vergadering besteedde aandacht aan sociale aangelegenheden en nam een motie van de kring Leiden aan, waarbij het hoofdbestuur verzocht werd alles te doen, ,om zo spoedig mogelijk te komen met een vereenvoudiging van de loonadministratie. Van de zijde van het hoofdbestuur werd ongemerkt, dat op dit gebied nog vele moeilijkheden moeten worden overwon nen. Enkele kringen betreurden het, dat er een vlucht van arbeidskrachten is van het platteland naar de industrie door de ho gere lonen; dat euvel doet zich in het bii- zonder bij grote steden voor. 1-Iet is moei lijk de producten te oogsten. De voorzitter antwoordde, dat het hoofdbestuur doet wat het kan en dat het vraagstuk van de arbeidsvoorziening en van een een even tuele vrijere loonsvorming in de landbouw in studie zal nemen. In antwoord op vragen over aansluiting op de waterleiding en het electriciteitsnet van de zogenaamde onrendabele gebieden deelde de voorzitter mee, dat het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland doet wat in zijn vermogen ligt en spreker heeft ver trouwen, dat op korte termijn oplossingen gevonden worden. Betere huisvesting Bij de behandeling van de begroting gaf de vergadering het hoofdbestuur machti ging tot aankoop van percelen voor ver betering van de huisvesting van 't secre tariaat te Haarlem. Er zijn onderhande lingen gaande en spoedig is een beslissing te wachten. De voorzitter merkte op, dat het het hoofdbestuur bekend is geworden dat een commissie van kringvoorzitters zich voorstelt om ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van de L.T.B. in 1955, een actie te ontplooien ten behoeve van een te vormen bouwfonds. Bisschoppelijk mandeme/it Rector J. A. G. van der Hoogte, bomds- adviseur, heeft gesproken over het bis schoppelijk mandement en opgemerkt, dat toen de bisschoppen in de oorlog hun plan nen bekend maakten van hun strijd tegen de bezetting, zij als helden beschouwd wer den. Nu zij een andere actie ontplooien lijkt het wel of de massa zich tegen hen keert. Daarbij is echter de aandacht uit sluitend gevestigd op de politiek, die slechts anderhalve bladzijde van het mandement inneemt. Aan de hoofdinhoud is de massa echter voorbij gegaan. Nu de kruitdampen opgetrokken zijn is er meer gelegenheid dan tot dusver om aandacht te besteden aan het overige deel van het mandement. Spreker zeide, dat de katholieken het woord van de bisschoppen aanvaarden als richtlijnen. Verschillen zij echter van in zicht dan mogen zij nog niet ingaan op het gezag van de bisschoppen. Het is gelukkig als ook de leken belangstelling voor het mandement hebben en van gedachten wis selen over de inhoud. Spreker heeft er ech ter bezwaar tegen, dat de discussies van de groen intellectuelen Van „Te elfder ure" openbaar gemaakt worden. Dat kan onrust en onzekerheid teweeg brengen. De actie noemde spreker gevaarlijk, vooral voor minder-ontwikkelden. Ook wees rec tor Van der Hoogte de doorbraak-pogingen van de hand: hij hoopte, dat zij, die hier aan medewerken, tot bezinning zullen ko men. Ook heeft het mandement een onder werp van bespreking in het buitenland uitgemaakt, maar het gaat in Nederland over een woord van eigen bisschoppen, die blijkbaar strengere richtlijnen durven aan te geven dan buitenlandse bisschoppen. Nadat de heer Kampschöer rector Van der Hoogte had dank gezegd deelde hii mee, dat het hoofdbestuur besloten heeft in Januari in een speciale vergadering van de Land- en Tuinbouwbond het mande ment aan de orde te stellen. ADVERTENTIE BRILMONTUREN s, enorme collectie Gr~ Houtstraat .T37, .naast Luxo? 2. Panda kon zijn ogen haast niet gelo ven. Was DIT zijn huis? Was deze ver waarloosde bouwval Huize Hobbeldonk? Aarzelend baande hij zich een weg door het onkruid, dat de eertijds keurig onder houden tuin had overwoekerd. „Wat troos teloos en verlaten ziet alles er uit?, mom pelde hij bedrukt. „Het is toch niets voor Jolliepop om de boel zo te verwaarlozen". Vol bange voorgevoelens duwde hij de deur open, die scheef aan één scharnier hing. Daarbinnen zag alles er zo mogelijk nog verwaarloosder uit: overal hingen spinnewebben, muizen schoten weg in de gaten van de vloer. Panda kon wel huilen toen hij dit aanzag. „O, o, wat erg is dit.'", jammerde hij, „zou Jolliepop vertrokken zijn? Was hij boos misschien, omdat ik zo lang van huis ben weggebleven? Maar nee, ik kan gewoon niet geloven, dat hij me zo in de steek zou laten. Er moet hem iets overkomen zijn waar zou hij zitten?" „Jolliepop!", riep hij luid, „Jolliepop! Waar ben je?!" Zijn stem galmde hol door de ruimte. Vleermuizen fladderden verschrikt op... Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tholen R. W. Steur te Oud dorp. Aangenomen naar Elspeet D. v. d. Ent Braat te Opheusden; naar Colijnsplaat F. J. Veldman, vicaris te Ophemert, die be dankte voor Oudemirdum; de benoeming tot alg. secr. van de A.M.V.J. te Amster dam W. L. Jens tc Waalwijk. Bedankt voor Twijzel (Fr.) A. D. H. Huysmans, cand. te Zoetermeer. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Waalwijk (toez.) L. Schellevis te Biezelinge. Beroepen te Kralingen (wijkgem'. D) E. L. Ruitenberg te Westmaas. Aangenomen naar Bussum (wijkgem. C) A. J. den Ton keiaar te Buurmalsen, die be dankte voor Brummen. Aangenomen naar Rotterdam W. L. Tuk ker te Delft, dié bedankte voor Hoogeveen en voor Ouderkerk a. d. IJsel. Geref. Kerken Beroepen te Dinteloord A. Nagelkerke te Zonnemaire; te Velp J. Couvée te Rode- school. Tweetal te Krommenie: W. Struys, cand. te Rotterdam en P. Nommen, cand. te Delft. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Enschède-O., D. Biesma te Hoogeveen en M. Holtrop te Leeuwarden. Beroepen te Emmen L. Floor Jr. te Opr perdoes. Geref. Gemeenten Beroepen te H. I. Ambacht W. J. Diele- man te Yerseke. J Trots De „American National Arts Foundation" zal spoedig vijf geldprij zen instellen, die jaarlijks zullen wor den gegeven aan personen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt in dienst van de mensheid op een gebied, dat niet door de Nobelprijzen wordt be streken. President Eisenhower en pre- mier Churchill hadden het plan goed gekeurd. Sir Winston stelde voor de prijzen te geven aan personen „die ons zeer trots maken tot het menselijk ge slacht te behoren". Eisenhower had voorgesteld jaarlijks een prijs toe te kennen aan de persóon, die de nuttigste bijdrage leverde tot een vreedzaam -gebruik van atoorrs- energie. Wol-record Het Amerikaanse departe ment van Landbouw heeft bekend ge maakt, dat de wereldproductie van wol dit jaar op het nieuwe recordtotaal van 4.430 millioen pounds wordt geraamd, hetgeen 70 millioen pounds meer is dan in 1950, 500 millioen pounds meer dan voor dé oorlog en ongeveer 10 mil lioen pounds meer dan de eigen raming van het departement van ongeveer zes maanden geleden. Epidemie In de Zuid-Italiaanse stad Benevento, die 50.000 inwoners telt, is het aantal typhusgevallen tot 1545 ge stegen. Volgens niet officiële berichten zijn in de afgelopen drie weken tien patiënten aan deze ziekte overleden. Afbraak De politie van Tokio heeff in een druk zakenkwartier van de stad tevergeefs gezocht naar een woning van twee verdiepingen, die in Augustus was gebouwd. Toen de eigenaar vorige week naar het huis kwam kijken vond hij slechts een prikkeldraadversperring, die de dieven hadden aangebracht. Bu ren hadden gezien, hoe twintig „arbei ders" het huis hadden afgebroken. Eindelijk De koepel van het uitgebran de gebouw van de Rijksdag in Berlijn is Maandag opgeblazen. Men had dit reeds in het 'midden van October te vergeefs geprobeerd. Het gebouw ligt in de buurt van de grens met Oost- Berlijn. Wild De 18-jarige Hendrik Verheyen uit Antwerpen voelde er niets voor nog langer in militaire dienst te blijven en om een voortijdig einde aan zijn dienst tijd te maken stal hij een 13 meter lang kanon met oplegger en nam hier mee de vlucht. Nadat hij te Brugge met het zware gevaarte de muur van een huis had ingebeukt, kon de rijkswacht hem na een wilde achtervolging einde lijk aanhouden, even voordat hij de Schelde-tunnel door wilde rijden. Ver heyen hoeft niet meer te dienen. Daar entegen zal hij 13 maanden gevange nisstraf moeten uitzitten wegens het stelen van een kanon. Ontslagen. Rafaello Sepe, die het onderzoek in de zaak-van de dood van Wilma Mon- tesi heeft beëindigd, heeft het paspoort van prins Maurits van Hessen, de neef van ex-koning Umberto II, aan hem doen teruggeven. Dit betekent, dat prins Maurits definitief van vervolging ontslagen is. Ook de oud-prefect van politie Saverio Polito, Piero Piccioni en Ugo Montagno, van wie de paspoorten ook waren ingetrokken, zijn voorlopig in vrijheid gesteld. Ban. De R.K. aartsbisschop van Cardiff, mgr. Michael Mac Grath, heeft in een herderlijk schrijven, dat Zondag in alle R.K. kerken in Wales is voorgelezen, meegedeeld, dat R.K. ouders die hun kinderen laten deelnemen aan niet-R.K. kerkdiensten, in de ban zullen worden gedaan. Kracht. Militaire leiders van de NAVO- landen bespreken te Washington de kracht van de West-Europese strijd krachten. De deelnemers zijn de staf chefs van de militaire commissie der NAVO. De voorzitter, de Franse gene raal Guillaume zei in zijn openings rede, dat er veel voortgang is gemaakt, maar dat er ook nog veel gedaan moet worden. Nieuw. Drie Weense ingenieurs hebben een nieuwe motorbrandstof ontwikkeld-, die afgezien van een vloeistof, waarvan de samenstelling geheim wordt gehou den, bestaat uit twee delen water te gen drie delen benzine. De nieuwe brandstof is gebruikt door een voertuig, dat bij wijze van proef, enkele tien duizenden kilometers heeft gereden. De industriële productie zou binnen kort te Graz beginnen. WANNEER IEMAND de een of andere bewering lanceert, kunnen er altijd wel mensen gevonden worden die bereid zijn haar tegen te spreken, of die in het gun stigste geval de juistheid van de uitspraak in twijfel trekken. Dit is maar goed ook, want op die manier blijft niet alleen het gesprek aan de gang, maar moeten boven dien ook bewijzen geleverd worden voor de meest voor hand liggende zaken. En dit laatste leidt vaak tot interessante proe ven. Voor de meesten van ons zal het wel als een paal boven wa ter staan dat de schutkleuren die vele dieren bezitten, dienen om hen aan het oog van vijand of prooi te onttrekken. Het gestreepte lichaam van de nabij sluipende tijger is tussen de alang-alang bijna niet te zien, zodat de argeloze prooi onverhoeds kan worden besprongen. En de vacht van de haas is, evenals het verenkleed van op de grond broedende vogels aangepast aan de onbestemde kleur van de bodem, waar door de dieren één geheel met de omge ving schijnen te vormen en voor belagers moeilijk zijn waar te nemen. Een roer domp, die tussen het riet in een onbewe gelijke houding is verstard, of de dagvlin ders die tot bladnabootsing overgaan door hun vleugels samen te klappen, of de span- rupsen die zich bij gevaar recht omhoog richten en zodoende op een dor takje ge lijken, al deze dieren lijken zo sterk op hun omgeving dat we ze niet zien, ook al staan we er met de neus bovenop. Deze ervaring voert ons tot de conclusie dat de schutkleuren en -houdingen dienen om de dieren aan het oog van anderen te ont trekken. Maar de verstokte twijfelaars, die ar nu eenmaal altijd zijn, hadden hun antwoord klaar: „Met welk recht mag de mens ver onderstellen dat een dier dat voor ons on zichtbaar is, dit ook is voor zijn speciale vijanden?" Zij twijfelden dus aan de be schermende functie van de schutkleuren, (Nadruk verboden) omdat de ogen van dieren wellicht op een andere wijze waarnemen dan onze ogen dit doen. We kunnen dit een ontstellend blijk van achterdocht vinden, maar zo'n hele gekke opmerking is het toch niet. De proef op de som bleek vrij eenvou dig, al was er te voren lang over getheore tiseerd. Een aantal kleine visjes, die Gam- busia patruelis heten, dienden hierbij als proef. Evenals een groot aantal andere zoetwatervissen, bezitten deze Gambusia patruelis, of muggenvisjes, het vermogen door het aannemen van een licht of donkere kleur zich aan te passen aan het licht of duister van het water. Muggenvisjes uit donker wa ter, die dus donker van kleur waren, werden in een bak met licht water gestopt, waarin zich reeds vele van hun lichtesoortgenoten bevonden. En toen werden de vijanden er op los gelaten! Hon gerige pinguins, een reiger en een soort zonnevis, maakten om het hardst jacht op deze visjes en verslonden voornamelijk de donkere muggenvisjes die zich in het hel dere water nog niet hadden kunnen aan passen, en dus sterker afstaken en daardoor duidelijker te zien waren dan hun soort genoten van lichte kleur, die dus ook voor ogen van pinguins, reigers en vissen min der goed te onderscheiden waren. Een proef in omgekeerde richting, dus in don ker water leverde een soortgelijk resultaat op, doch met dit verschil dat in het don kere water de donker gekleurde visjes in het voordeel waren en hun lichter gekleur de soortgeniten het slachtoffer van de ja gers werden. Hierdoor was de beschermen de werking van de schutkleur dus proef ondervindelijk bewezen. Als vanzelf zijn we nu beland bij de actieve kleuraanpassing, een onderwerp waarover nog wel wat te vertellen valt. Daarover morgen. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2