„Geen onderhandeling over Nieuw Guinea, ook al zou de UNO zulks verzoeken" Weerbericht Initiatief Churchill beroemt zich op een merkwaardige manoeuvre Opnieuw eenstemmigheid in de politieke commissie Minister Luns maakt duidelijk: Indonesische resolutie te enenmale onaanvaardbaar Het woord is aan „Richt Papoea-brigade voor N. Guinea op" „Mét de Duitsers tégen de Russen Plan van Eisenhower - „atomen voor de vrede" zonder tegenstem aanvaard Zes percent over vaste gages Visjinski wordt op het Rode Plein bijgezet Minimum broodprijs verdwijnt 20 December IJzel in het Noorden van het land Ochtendstemming Stemmen in Tweede Kamer: door Rijksbemiddelaars toegestaan Malik uit Londen vertrokken Weerrapport s sg S« 0,4 0,1 0 0 0 0 10 6 1 14 12 26 0 '0 0 0,1 0 0 0 0 0 69e JAARGANG No 117 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 271 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE OUDE BRITSE PHILOSOOF Ber- trand Russell heeft in een opstel in „Every body's" het een en ander over Werk ge zegd. Hij heeft zelf belangrijk werk ge daan en er in goede gezondheid de tachtig mee overschreden. Dat kunt ge zien a s een gemakkelijke verklaring van zijn warme waardering. Dan is hij boven dien een begaafd man en een intellectueel. Menigeen zal hem daarom benijden, zeker in ons land. waar menigeen meent dat een intellectueel te zijn het hoogste en meest benijdbare is dat een mens ten deel kan vallen, vooral als er een titel aan ver bonden is. Als men het onbevangen Poog1 te zien en daarbij vergelijkingen met be roepsarbeid op ander gebied gaat mE)ke" is dat een niettemin aanvechtbare stelling. In Engeland gelooft men er bepaald niet in. Lord Russell, die een Engelsman is, onthoudt er zich dan ook van en merk op dat de mensen gelukkig verschillende smaken hebben en dus verschillend werk kiezen. Toch komt hij daarbij tot het uit spreken van een algemene voorkeur: naar zijn mening voldoet dat werk de mens het meest, dat ruimte laat voor persoonlijk initiatief. En hij zegt er bij: in dit opzicht is de wereld er tegenwoordig misschien niet zo goed aan toe als in tijden, waarin het werk minder gemechaniseefd en ge organiseerd was.\ Dat woordje „misschien had hij weg kunnen laten. Het lijdt geen twijfel dat de wereld er tegenwoordig in dat opzicht minder goed aan toe is. Maar als Bertrand Russell in het algemeen zegt dat werk, dat persoonlijk initiatief meebrengt, „de mens het meest voldoet gaat hij, geloof ik, te ver. Want lang niet iedereen is tot het nemen van initiatief geneigd. Tal van mensen verkiezen een hun nauwkeurig opgedragen taak, die zij liefst met onver anderlijke dagelijkse regelmaat in precies- vastgestelde arbeidsuren vervullen. Som migen van hen hebben in hun jonge jaren iets anders beproefd, dat wèl initiatief van hen vergde, en er zich haastig van afge wend. Want het lag hen niet. Eigenlijk is het maar goed dat zij zo talrijk zijn want wat zou er van deze wereld terecht komen als iedereen met daadkracht uit eigen be weging bezield was? Dit neemt niet weg dat de initiatief nemers hard nodig en zelfs onmisbaar zijn en dat zij steeds meer gefnuikt dreigen te worden door overmaat van regeling, voor schrift, ordening, kortom organisatie. Dit is, als men het te ver doorvoert, een kwaad ding. Na een oorlog, die vooral in de lan den waarin hij gevoerd was en in de landen die onder bezetting gezucht had den een chaos had nagelaten, die met in spanning ontward moest worden eer men kon gaan opbouwen, waren regeling, voor schrift, ordening in hoge mate en jaren lang vereist. Het nadeel komt in zulk ge val als zij die er zich op toeleggen er een maal zo de smaak van te pakken krijgen dat zij niet meer kunnen ophouden en het hele leven in vakjes vol bepalinkjes willen vatten. Want dan verstart de samenleving en persoonlijk initiatief wordt verlamd. Wij zijn al op die weg; het kan met be twijfeld worden dat reeds veel te pletter is gelopen tegen bepalingen, voorschriften, examen-eisen niet te vergeten en een berg van paperasserie. Het blijft een kenmerkend tekort van menselijke actie, die door bijzondere omstandigheden ont staat, dat zij haar eind niet kan vinden en geneigd is haar doel voorbij te schieten. Bijzonder duidelijk blijkt dit als niet al leen halt houden gewenst blijkt, maar bovendien hier en daar de terugweg inge slagen dient te worden. Dat zal toch vroeger of later moeten gebeuren, want de aard der menselijke samenleving zal ertoe nopen. De aard dei- menselijke samenleving brengt zonder twijfel mee, dat tal van mensen alleen tot hun beste prestaties komen op ver schillend niveau en op verschillend ge bied als men hen in vrijheid hun gang laat gaan en hen niet inschakelt als (ge waardeerde) raderen in een machine, of inkapselt in een reeks papieren voor schriften. Dit zijn de dynamische naturen en men kan hen en hun beste prestaties niet missen. Geeft men hun de kans niet, dan gaan zij weg. Het is geen denkbeeldig gevaar dat te dien aanzien in emigratie ligt. De bewering van sommige pessimis ten, die kortweg beweren dat de gezamen lijke emigranten het beste deel des volks vormen is overdreven al zijn het dan allen lieden, die iets aandurven. Maar het gevaar dat een groot aantal van de besten verdwijnt is niet gering. Het apparaat der ingewikkelde organisatie en de vragen op de formulieren vertegenwoordigen niet de mensenkennis, nodig om hen te weer houden. Nu keer ik nog eens terug tot Bertranci Russell in dat stuk over Werk. Hij zegt namelijk ook dat er weinig bronnen zijn die de mens geluk verschaffen in die mate, waarin scheppend werk dat doet. In zijn hoogste vormen moet dat scheppend werk worden overgelaten aan de buitengewoon begaafden, maar er bestaan ontelbare an dere vormen. Hier, geloof ik, kunnen wij hem volstrekt bijvallen. Als hij de mening Uit, dat mechanisatie op dit punt slechts een tijdelijk nadeel veroorzaakt, hopen wij dat hij gelijk zal krijgen. Scheppend werk is met persoonlijk initiatief ten nauwste verbonden. En het zijn niet altijd de men sen die gedwee hun lessen hebben ge leerd, op tijd hun examens hebben ge daan en prompt hun diploma's hebben be haald, die tot het beste scheppende werk en het meest gedurfde initiatief voorbe stemd zijn. Vaak zijn het integendeel juist diegenen, die te ongedurig blijken om in een kader, dat altijd een gemiddelde aan geeft, te kunnen werken: de rustelozen met veel fantasie, de uitschieters. Als ik over al dat ordenen en organiseren lees voel ik mij beklemd als ik aan hun lot in een nabije toekomst denk. Of aan het lot van Nederland, als ook zij er vandoor gaan naar enig land, dat minder ordening kent, maar waar men zich beter bewust is gebleven van de eenvoudige waarheid, dat alle mensen verschillend zijn en dat men ze dus niet in kudden kan indelen zonder zich tot middelmatigheid te be perken. Want het initiatief en het schep pende werk laten zich niet. indelen in kudden en zijn ook in bescheiden vorm nooit middelmatig R* P- Een stemmig ochtendtafereel, gefotogra feerd bij de IJmuider haven in de buurt van de vishallen. Een echte November morgen, die in afwachting van de dagelijkse bedrijvigheid de sluiers van de nacht verscheurt. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S lan Greshoff: Zonder Frankrijk is de wereld weduwnaar. NEW YORK (Reuter) Minister rar. J. M. A. H. Luns heeft Dinsdag te New York verklaard, dat Nederland, als de politieke commissie het Indonesische verzoek voor hervatting van het overleg met Nederland over de status van Nederlands Nieuw- Guinea aanvaardt, zich ni e t aan deze uitspraak zal onderwerpen. Op een pers conferentie in het hoofdkwartier van de V. N„ nadat het debat over de kwestie- Nieuw-Guinea in de politieke UNO-commissie was begonnen en de twee partijen haar standpunt uiteen hadden gezet, zeide de minister: „Wij zouden met een dergelijke uitspraak niet accoord kunnen gaan. Nederland is niet bereid te onderhandelen over de status van Nieuw Guinea. Indien de assemblee de resolutie zou aannemen, zou Nederland geen gevolg geven aan het verzoek dat in de resolutie is vervat. Nederland heeft ernstig overwogen niet deel te nemen aan de debatten over deze kwestie. Per slot van rekening werd het evenwel beter geacht eens voor al onze positie uiteen te zetten. Minister Luns maakte echter duidelijk dat Nederland niet bereid is zulks jaar in, jaar uit te herhalen. „Dit is eens, maar nooit weer", aldus de Nederlandse minister. Onze correspondent in Washington meldt: De belangrijkste commissie van de as- semblée der UNO is Dinsdagmiddag het debat begonnen over Nieuw Guinea. Dr. Sudjarwo, sprekende voor Indonesië, beschuldigde Nederland ervan ontrouw geworden te zijn aan de overeenkomsten van 1949. Met name zou Nedrland het koloniaal bewind willen handhaven in een gebied dat aanvankelijk aan Indonesië toegewe zen zou zijn. Von Balluseck, Nederlands permanente vertegenwoordiger bij de UNO, beant woordde dit betoog met een rede, die ge karakteriseerd werd door vastberaden heid. De Nederlander sprak niet langer dan een uur. Ook zijn rede werd door de gedelegeer den met grote aandacht aangehoord. Al was het Indonesische betoog vrij zwak en al werd de rede met weinig wel sprekendheid afgestoken, toch moet men wel weerklank verwachten op een derge lijk peidooi, nu vele ex-koloniale gebie den lid zijn van de wereldorganisatie. Hun vertegenwoordigers zijn immers overge voelig voor alles wat voorgesteld wordt ter bestrijding van koloniale onderdruk king. De Indonesische hoofdstelling is, dat Nederland aanvankelijk beloofd heeft dat het gehele gebied souverein zou worden, doch dat het daarna geprobeerd zou heb ben 22 procent van het territorium weer in te palmen en als kolonie te exploiteren. Indonesië heeft terecht begrepen dat al leen een gematigde resolutie een kans op succes kon hebben. Sudjarwo stelde daar om aan het slot van zijn betoog voor dat de Assemblée de disputerende partijen zou verzoeken de onderhandelingen ter- De berichten omtrent in Indonesisch legerverband voorbereide infiltraties op Nieuw-Guinea, hebben gisteravond enige sprekers in de Tweede Kamer by de be handeling van de begroting van Oorlog en Marine, versteviging van de defensie op Nieuw-Guinea doen bepleiten. Daarby werd van verschillende kanten aange drongen op de oprichting van een Papoea brigade, iets dat ook al in het Voorlopig Verslag gevraagd was, maar in de Memo rie van Antwoord daarop thans niet wen selijk werd genoemd. De heer V i s c h (KVP) betoogde, dat „de Indonesische regering er goed van doordrongen moet zijn, dat wij in Nieuw Guinea een krijgsmacht in stand zullen houden, die in staat is flink toe te slaan bij eventueel nog volgende infiltraties". De heer Ritmeester (WD) betuig de zijn instemming met het denkbeeld een Papoea-brigade op te richten. De defensie moet er zo zijn, dat de tegenstander de overtuiging heeft, dat zij hem een finke klan kan toebrengen. Spre kende over de infiltraties merkte de spre ker on, dat de Indonesische regering zegt' van niets te weten, maar wèl zegt zij, dat er onrust op Nieuw Guinea is. Hij vroeg zich af hoe het stond met hoofdagent Van Krieken, die meegenomen is naar Indonesië. Hij meende, dat men op verdere infil traties moet rekenen en vroeg of de mi nister de beschikking heeft over meer ge- stond te hervatten teneinde tot overeen- j gevens daaromtrent. „De mariniers zullen stemming te komen omtrent de status voor Nieuw-Guinea. De secretaris-generaal van j de UNO zou een uitgenodigd persoon be noemen die de partijen goede diensten zou moeten bewijzep bij de onderhandelingen. De heer Von Ballseck legde er de na druk op dat het juist geen koloniale kwestie is. Bovendien is Nederland zeer lang bereid geweest te onderhandelen over Nieuw-Guinea. Aan deze bereidheid kwam echter een einde toen Indonesië verklaarde alleen te willen discussiëren indien van tevoren vaststond dat de souve- reiniteit over Nieuw-Guinea zou worden overgedragen aan Indonesië. zeker een aanval weerstaan, maar het zijn geen jungle-fighters en daarom zou vor ming van Papoea-bataljons aanbeveling verdienen", zo zei hij. Sprekende over de betekenis en de nood zakelijkheid van de marine, kwam ook de heer Tilanus (C.H.) op de verdediging van Nieuw Guinea. De taak der mariniers is daar zeer belangrijk geworden. „Als er meer geldmiddelen voor nodig zijn, zal ik mij daartegen zeker niet verzetten", zei hij, „met harde hand en grote activiteit moet hier worden opgetreden, zo nodig met aantasting van de basis, van waaruit deze minderwaardige piratenstreken worden uitgevoerd. Uiterste waakzaamheid is ge boden". ft Dat Nederland thans niet langer wenst te onderhandelen over de status van Nieuw-Guinea, spruit niet voort uit kolo niaal winstbejag. Nederland beschermt in feite door zijn houding het toekomstig zelfbeschikkingsrecht van Nieuw-Guinea. Toen er nog een unie bestond tussen Ne derland en Indonesië, en vooral toen Indo nesië nog een federale republiek was, kon men nog hopen dat Nieuw-Guinea eniger mate autonoom zou worden in het nieuwe bestel. Thans echter zou Nieuw-Guinea bij souvereiniteitswisseling in feite een kolonie van Indonesië worden, waarover Indonesië niet aan de UNO zou rappor teren en wier zelfbeschikkingsrecht aldus voorgoed verloren zou zijn. Nederland daarentegen rapporteert jaar lijks over de ontwikkeling van Nieuw- Guinea en bereidt het land voor een keus te doen inzake de eigen status. WOODFORD, Essex (Engeland) (Reu ter) „Ik heb, vóór het einde van de wereldoorlog, de toenmalige opperbevel hebber onzer strijdkrachten in Europa, Lord Montgomery, opgedragen de Duitse wapens zorgvuldig in te zamelen en op te slaan, zodat zy eventueel gemakkelijk weer ter beschikking der Duitse militairen zou den kunnen worden gesteld, met wie wü zouden moeten samenwerken, indien de Sovjet-Russische opmars zou voortduren", aldus de Britse premier Winston Churchill in een toespraak, die hij Dinsdag in zijn kiesdistrict Woodford, in het graafschap Essex, heeft gehouden. De eerste minister verklaarde ook dat hij de eerste welbekende persoonlijkheid was, die in het openbaar heeft verklaard dat wij „Duitsland aan onze zijde moeten hebben in geval van een Sovjet-Russische communistische aanval". Churchill wees er op dat uit de stemming in het Lager huis over de overeenkomsten van Londen en Parijs is gebleken, dat meer dan drie NEW YORK (Reuter) De politieke commissie van de UNO heeft met algemene stemmen een Westerse resolutie aanvaard, waarin Eisenhowers plan voor internatio nale samenwerking ter vreedzame toepas sing van de atoomsplijtingskracht is neer gelegd. Twee Sovjet-Russische amende menten op de resolutie werden verworpen, doch ook de Sovjet-delegatie gaf haar stem aan de resolutie. Dit is de tweede maal in de huidige zitting der Algemene Vergade ring, dat een belangrijk voorstel met alge mene stemmen wordt aanvaard. Enkele weken geleden sprak de gehele politieke commissie zich uit voor hervatting der niet- openbare vyf-mogendhedenbesprekingen over ontwapening. In de resolutie wordt aanbevolen „zo spoedig mogelijk" te komen tot de instel ling van een internationaal lichaam voor de atoomkracht. Voorgesteld wordt dat, in dien een dergelijk orgaan in het leven is geroepen, dit onderhandelingen zal openen om te komen tot een passende verhouding met de UNO. Voorts wordt voorgesteld in de zomer van 1955 een wetenschappelijke conferentie te houden waartoe alle UNO- leden zullen worden uitgenodigd, terwijl de speciale UNO organen verzocht zal worden vertegenwoordigers te zenden. Het ene Sovjet-amendement behelsde dat het internationale lichaam voor de atoomkracht „verantwoording schuldig zal zijn aan de Algemene Vergadering, -en, in gevallen waarin door het Handvest wordt voorzien, aan de Veiligheidsraad". In het tweede werd voorgesteld „alle landen, die dit wensen, aan de te houden wetenschap pelijke conferentie te doen deelnemen". Secretaris-generaal Hammarskjoeld ver klaarde: „Deze beslissing zal mogelijk haar stempel op de wereldgeschiedenis drukken. Gezien de inhoud der resolutie en het debat, dat aan haar aanvaarding vooraf ging, meen ik te kunnen vertrouwen dat de verhouding tussen het in te stellen in ternationale lichaam ter vreedzame toe passing van de atoomsplijtingskracht en de UNO een zodanige zal worden, dat een zo volledig mogelijke bijdrage tot verwezen lijking der beginselen, waarop de UNO werd gegrondvest, zal worden geleverd". vierde gedeelte der Britse volksvertegen woordigers zich heeft uitgesproken vóór West-Duitse bewapening en toelating der West-Duitse bondsrepubliek tot de NAVO. De premier bracht verder naar voren dat deze grote ommekeer, waarbij de West- Duitsers, binnen tien jaar na de onvoor waardelijke Duitse overgave, tot bondge noten waren geworden, uitsluitend teweeg was gebracht door de Sovjet-Russische politiek „en met name door het optreden van dictator Stalin die, meegesleept door de zege, handelde alsof hij er voor zou kunnen zorgen dat de wereld door de Sovjet-Unie en het communisme zou wor den beheerst". Churchill zeide ook, dat hij nog steeds voorstander is van een nauwer contact met de Sovjet-Unie, om te kunnen uitma ken of er, na het overlijden van Stalin, belangrijke wijzigingen zijn gekomen in de Sovjet-Russische politiek, die thans door nieuwe heersers in het Kremlin wordt bepaald. Hij bevestigde, dat de Britse po litiek nog steeds gericht is op „vrede door kracht" en hij verklaarde te menen dat het „tegen een Russische communistische aggressie gevormde wereldfront, dat nog versterkt wordt, ons zal behoeden voor een nieuwe wereldramp, die erger zou zijn dan alles wat wij tot nu toe hebben mee gemaakt en zelfs de verschrikkingen van onze ergste nachtmerries te boven zou gaan". De» Britse minister-president besloot met te zeggen dat de overeenkomsten van Lon den én Parijs „vrucht van Edens in spanning" „in vele opzichten een voor uitgang betekenen, vergeleken met de EVG". „Wanneer deze verdragen door de be trokken landen zijn bekrachtigd, zal de weg vrij zijn om ons in verbinding te stellen met de Sovjet-Unie. En ik hoop nog steeds, en in toenemende mate, dat dit zal leiden tot een vreedzamer en betere toe komst voor de gehele wereld", aldus Churchill. Veldmaarschalk Montgomery, die een bezoek aan de V.S. brengt, verklaarde te New York dat hij voor het einde van de tweede wereldoorlog inderdaad van Sir Winston Churchill opdracht had gekregen Duitse wapens te verzamelen en gereed te houden ten einde deze weer aan de Duitse troepen te geven, als de Sovjet opmars zou voortduren. De ambassadeur van Groot Brittannië in Nederland, Sir Paul Mason, heeft in het Stedelijk Museum te Amsterdam een ten toonstelling geopend van werk van de Engelse schilder Ben Nicholson. Naar wü vernemen is hedenmorgen de vergunning van het college van Rijksbe- middelaars afgekomen tot betaling van de 6'/» loonsverhoging over de vaste gages der opvarenden van de IJmuidense trawler- vloot. In de vergunning is de opvatting van de Stichting van de Arbeid gevolgd. De 24- uurs actie gaat verder: de Centrale Bond heeft zijn standpunt nog niet bepaald. NEW YORK (Reuter). Van het New Yorkse vliegveld Idlewiid is gisteravond een chartervliegtuig van de „Pan Ameri can Airways" naar Parijs vertrokken met het stoffelijk overschot van de Sovjet-af gevaardigde Visjinski aan boord. Ongeveer 150 leden van de UNO delegaties van de Sovjet-Unie, Wit-Ruslarad, de Oekraine, Polen en Tsjechoslowakije brachten de overledene de laatste eer, toen de kist in het vliegtuig was geplaatst. De weduwe en de dochter van Visjmski maken de reis mee. Tweeduizend bezoekers hebben in het gebouw van de Sovi et-delegatie in New York een laatste blik kunnen werpen op de gebalsemde stoffelijke resten, die op de tweede verdieping waren opgebaard. Reuter'tekent hierbij aan dat de doodkist naar schatting 8000 dollar heeft gekost. Het officiële Sovjet nieuwsbureu „Tass" heeft meegedeeld, dat Visjinski op het Rode Plein bijgezet zal worden. Het stof felijk overschot zal eerst opgebaard wor den in het Huis van de Vakverenigingen en het publiek zal toegang hebben. De Sovjet-ambassadeur in Londen, Ja cob Malik, is per vliegtuig naar New York vertrokken, om de leiding van de Sovjet delegatie op zich te nemen. Malik verte genwoordigde de Sovjet-Unie bij de be sloten ontwapeningsbesprekingen te Lon den in de afgelopen zomer. Hij is deskun dige op het gebied der ontwapenings vraagstukken, een van de belangrijkste agendapunten, die thans worden behan deld. Waarschijnlijk zal hij tot het einde van de huidige zitting van de Algemene Vergadering in New York blijven. (Van een Haagse medewerker) De regering zal haar besluit tot afschaf fing van de minimum-prüs voor brood handhaven, niettegenstaande de tegen dit besluit aangevoerde ernstige bezwaren van de zijde der Nederlandse Bakkerijstichting, aldus vernemen wij in Den Haag. De beschikking, waarbij de minimum prijs voor brood zal worden afgeschaft, zal heden in de staatscourant verschijnen. De beschikking wordt van kracht met ingang van 20 December, zodat met ingang van deze datum geen minimum-prijzen meer voor brood zullen gelden. Enige dagen tevoren, was over deze te verwachten maatregel door vertegenwoor digers der Nederlandse Bakkerijstichting ernstige bezorgdheid uitgesproken, aange zien men in bakkerskringen vreest, dat deze opheffing van de minimumprijs tot excessieve prijsdaling zal leiden, waardoor tal van bedrijven zouden worden geschaad. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig en zeer omvangrijk hoge drukgebied, waarvan het centrum boven Rusland is gelegen, beheerst op bijna het gehele vasteland van Europa de weers- toestand. In Scandinavië, Duitsland en de Balkan komt lichte tot matige vorst voor. Oceaandepressies hebben in de afgelopen dagen het hoge drukgebied in onze omge ving wat aangetast. Daarmede samenhan gend werd de vorstgrens iets naar het Oos ten verplaatst. Een depressie, die gister avond boven West-Frankrijk was gelegen trok naar het Noorden. Vanmorgen lag het centrum boven de Noordzee. De depressie veroorzaakte overal regen en in het uiterste Noord-Oosten van het land zelfs lichte ijzel, omdat de temperatuur daar tijdelijk tot even onder het vriespunt daalde. Van de Britse eilanden nadert nu een zwakke rug van hoge druk met opklarin gen. Daardoor zal de temperatuur vannacht weer iets dalen. Op de oceaan ten Westen van Ierland nadert een nieuwe 'depressie, die waarschijnlijk morgen weer wat regen zal veroorzaken. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand to ■Ou o-g s oi p.h to w g p Sc si* Ui 2 t- to 01 25.5 Helsinki zwaar bew. OZO 5 -2 Stockholm geheel bew. O 2 1 Oslo geheel bew. ONO 7 Kopenhagen geheel bew. OZO 13 Londen onbewolkt WZW 3 3 Amsterdam regen ZZO 7 2 Brussel regen W 10 8 Parijs onbewolkt W 5 5 4 Bordeaux onbewolkt WZW 2 4 3,3 Grenoble geheel bew. windstil 8 Nice regen O 12 Warschau geheel bew. OZO 5 -1 Berlijn nevel O 6 -5 Frankfort regen O 5 München nevel windstil -5 Zürich nevel OZO 2 -1 Genève regen OZO 1 4 22 Locarno regen windstil 6 7 Wenen nevel ZO 9 -4 Innsbruck half bew. W 5 -3 Rome onbewolkt O 4 7 Neerslag laatste 24 uur. ^»OOCOOOOOOOOOOOOCOOCOOOOOCOOOOOOOOr\-v VANNACHT KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen met in de nacht en ochtend plaatselijk mist en behalve in het Noord-Oosten van het land lagere temperaturen. Morgen toenemende bewolking met later van het Westen uit weer wat regen. Onge veer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Aanvankelijk zwakke wind, later matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. 25 November Zon op 8.15 uur, onder 16.38 uur. Maan op 8.29 uur, onder 16.13 uur. Maanstanden 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 24 November Hoog water: 2.54 en 15.06 uur. Laag water: 10.53 en 23.05 uur. Donderdag 25 November Hoog water: 3.28 en 15.41 uur. Laag water: 11.27 en 23.44 uur. r> JOOtXXXXXXXXAXXXXXXXXXXXXXX)COOCOGOOGCOC«JO^J(.XX)OOCOOCCOCC

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1