Loongrens sociale verzekering verhogen tot f 6000.-- Weerbericht In hel gedrang Australië en België steunen Nederland in de UNO Met ingang van 1 Januari 1955 Minister Donker in conflict met zijn geestverwant Burger Malenkov was Beria een slag voor in greep naar de macht Het woord is aan Nieuw-Guinea is een binnenlandse kwestie zeggen hun afgevaardigden Amsterdamse jeugd nam olifantje in ontvangst Regering stelt voor: Dertigjarige vrouw in Zeist doodgeschoten Felle woordewisseling over „een arme zeeman5 Gevluchte spion Rastvorov doet onthulling in weekblad „Life Prijs op de hoofden van de autobandieten 62.800 DM Ruim 1,64 millioen voor vluchtelingen bijeen „Murugan", een geschenk van Pandit Nehroe Trein reed op lijnwakers in tien doden Weerrnpport 69e JAARGANG No 118 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstfaat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 2/ Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MISSCHIEN heeft de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie Kaasjager alleen maar de bedoeling gehad een ac tieve gedachtenwisseling uit te lokken, toen hij voorstelde grachten te dempen ten bate van het verkeer. De schoonheid der Amsterdamse grachten zal ook hem wel na aan het Hollands hart liggen. Zeker zal hij beseft hebben dat hij een storm van protest zou ontketenen. Die is dan ook niet uitgebleven. Maar het ge drang op de spitsuren en de verkeers opstoppingen op de grachten op alle uren worden' daar niet minder mee. Integendeel, men kan zonder aarzeling voorspellen dat zij zich in snel tempo zul len verdichten. Ik behoef maar te her inneren aan de 'KNAC-berekening van toeneming van het aantal auto's met 15% per jaar, hier onlangs geciteerd met het oog op de drie jaren, die ons nog scheiden van de voltooiing van de tunnel in Velsen. Het departement van Verkeer en Water staat bleek toen iets lager te schatten dertig pr'tent in drie jaar maar dat is nog indrukwekkend genoeg. Het departe ment heeft inmiddels, tot ieders genoegen, besloten om door een tijdelijke omlegging van het verkeer met personenauto's over de IJmuider sluizen, die volgend jaar in werking moet .treden, verlichting in de situatie te brengen. Amsterdam zal ook tot daden moéten besluiten en het schijnt niet de kans op een noodoplossing te be® zitten, die zich in Velsen voordeed. Het geen men oppert is, behalve duur, moeilijk en tijdrovend. Het zal nog tijdrovender worden als men zich in diverse plannen verstrikt. Een schone stad, Amsterdam, maar niet gezegend met de besluitvaardig heid die sommige andere steden bezitten. Ik zal geen namen noemen. Wellicht is het de romantiek in de Amsterdamse ge aardheid die het liever dromen doet van doorbraken, IJ-tunnels, een operagebouw en een stadhuis dan ze te verwerkelijken. Ook de brug bij Schellingwoude, die nabij scheen, is verdaagd. Intussen voert men het geknipper van rode lichten steeds hoger op en als veel vuldig bezoeker van de hoofdstad geniet de mens er evenmin van als van het speuren naar een parkeer-gaatje in de binnenstad. Het zou er minder op aan komen als hij niet, beroepshalve erop uit getrokken, ergens op tijd moest zijn. Nu heb ik de tijdsberekening per auto met een kwartier verlengd, zodat zij gelijk is ge worden aan die, welke men voor Haarlem Den Haag toepast. Er kwamen dezer dagen nóg twee of drie ihinuten aan te kort. Wat moet dat binnen een paar jaar worden? Nog een kwartier erbij? Dan wordt het een uur. Het hindert zeker niet zoveel voor mensen die er heen gaan om er enig genoegen te zoeken of er te win kelen hetgeen voor de Vrouw zeker ook een genoegen is maar men moet wel ervaren autorijder zijn om de Am sterdamse spitsuren goed te kunnen ver werken. Laat men dan per trein of tram naar Amsterdam gaan. Goed, dat doen er blijkbaar al veel, maar niet bij voorkeur. Ik wil maar zeggen dat dit alles niet be vorderlijk kan zijn voor het zakendoen van winkeliers en restaurant- en café houders in de hoofdstad, die dus ook in dit opzicht groot belang heeft bij ver betering in de toestand. Toevend in tal van verkeersopstoppingen op de grachten, en bruggen op- en af rijdend op zoek naar een leeg plekje, doet men bovendien de indruk op dat de schoonheid door het dubbel encadrement met geparkeerde auto's geschaad wordt. Deze moderne omlijsting past er slecht in. Iemand heeft voorgesteld om vele tuinen achter vroegere woonhuizen, die kantoren geworden zijn, tot parkeerruimte te ma ken. Of liever gezegd: te pogen ze daar voor beschikbaar te krijgen. Het lijkt in theorie een aardig idee. In de practijk zullen wel niet veel eigenaars tot mede werking bereid zijn. Het maken van in gangspoorten zal in menig geval al even onaanvaardbaar blijken als het extra- lawaai van gestarte motoren aan de tuin kant en de onzekerheid die de toekomst biedt. Want hoe komt men weer van zijn parkeer-verplichting af als men de grond nodig heeft voor uitbreiding van zijn ge bouw? Verkeersmoeilijkheden doen zich voor in alle steden van enige omvang. In Am sterdam zijn zij verreweg het ergst; ook naar verhouding van de bevolkingstotalen veel erger dan in Rotterdam en Den Haag. Rotterdam, dat zijn nieuwe binnenstad gebouwd heeft, er nog aan voortbouwt, is er eigenlijk verreweg het best aan toe. Misschien zal Amsterdam ertoe moeten komen, het verkeer met personen-auto's in de binnenstad te verbieden. Het lijkt voorshands een oplossing met vele nadelen, zolang andere steden haar niet toepassen. Nu lijden de motoren en rijdt men duur door het herhaaldelijk stoppen-en-weer- startén bij de talloze stoplichten. Dat is ook aiet aantrekkelijk voor bezoek aan de hoofdstad en het trammen is nu niet zo plezierig en niet zo vlot zie de Leidse- straat dat menigeen eigenlijk niet liever elders een zakenbespreking gaat houden, of een vergadering belegt. Dan nogmaals: die vijftien procent toe neming van auto's per jaar, of mijnent wege dertig in drie jaar. Het is zeker een urgent vraagstuk voor Amsterdam en men wenst het wijsheid en snelheid bij de op lossing toe. Meer snelheid dan het ver keer ontwikkelt. R. P. (Van onze correspondent in Bonn) De regering van het bondsland Noord Rijnland-Westfalen heeft de beloning, die uitgeloofd is voor het grijpen van de auto bandieten van 10.000 tot 50.000 mark ver hoogd. Samen met andere premies be draagt de totale beloning thans 62.800 mark. P. E. Tegelberg overleden Te Baarn is in de ouderdom van 80 jaar overleden de heer P. E. Tegelberg, oud directeur en oud-president-commissaris van de n.v. Stoomvaartmaatschappij Ne derland. Woensdag is bij het Comité Vluchtelingen hulp, (giro 5100, Den Haag), een bedrag van 43.000.binnengekomen. De op brengst van de actie tot en met gisteren bedraagt 1.644.000. De uurloonactie voor de vluchtelingen heeft in het bedrijf der Nederlandse Spoor wegen ruim 47.000 gulden opgebracht. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Alexander Hamilton: De mens is meer een redenerend dan een redelijk wezen. (Van onze correspondent in New York) In de houding van Australië is veel ver anderd sedert de jaren 1948/1949. Toen was dat land Nederlands grootste tegenstander bij de behandeling van het Indonesische ge schil voor de Veiligheidsraad. Thans heeft evenwel Sir Percy Spander, de Australische afgevaardigde in de politieke commissie, een lang en fel betoog gehouden, waarin hij de Nederlandse positie met krachtige, doch ook met minder gelukkige argumen ten verdedigde. Kennelijk ziet Australië dat zijn veiligheid in het geding is. Men acht deze beter gegarandeerd indien Nederland voorlopig de souvereiniteit over Nieuw- Guinea behoudt. De Australiër zeiae onder meer dat Indonesië aan Nederland een vèr gezochte uitleg van een internationale De jeugd van de Spaarndammerbuurt en de Realenbuurt in Amsterdam zag gis teren zijn hartewens vervuld worden toen op de kade van de Mij. „Nederland" het olifantje „Murugan" uit India arriveerde, een geschenk van de premier van India, Pandit Nehroe. Het olifantje was van een speelse fantasie van deze kinderen tot een concrete wens geworden, die duidelijk om schreven aan de Indiase premier uiteen was gezet. Dit maakte diepe indruk op Pandit Nehroe, die de wens dan ook graag inwilligde, maar de zekerheid wilde heb ben, dat „Murugan" redelijk zou worden vervoerd en gehuisvest. Met medewerking van de Stoomvaart maatschappij Nederland, die het vervoer gratis op zich nam, en Artis werden alle beletselen uit de weg geruimd en kon „Murugan", een tweejarig olifantje uit de Wynadbossen van Malabar de reis naar Nederland aanvaarden, waar het gisteren per m.s. „Poelau Laut" arriveerde. En het is een grootse intocht geworden. Op een vrachtauto werd „Murugan" daar na naar Artis gebracht, waar 2000 school kinderen nauwelijks het moment konden afwachten, dat het olifantje, bevrijd van de kluisters in volle glorie aan de nieuwe eigenaars en eigenaressen kon getoond worden. De rustige villawijk „De Hoge Dennen" te Zeist werd gisteravond opgeschrikt door een pistoolschot achter een winkelhuis op de J. W. Frisolaan, dat een eind maakte aan het leven van de dertigjarige mevrouw Koster. Op het vernemen van het schot werd de Zeister politie door omwonenden gealarmeerd. Deze ging de woning binnen en zag mevrouw Koster dood in de keuken liggen. Zij is waarschijnlijk onmiddellijk na het schot overleden. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Omtrent het motief voor deze afschuwe lijke daad is niets bekend. Mevrouw Koster was moeder van twee kinderen, een meisje en een jongen van respectievelijk 7 en 5 jaar. De regering acht het noodzakelijk thans tot eenmaking van de loongrenzen over te gaan. Om administratieve redenen verdient "het aanbeveling het optrekken van de loongrens tot f 6000.pas met ingang van 1 Januari 1955 te doen geschieden. Daar bij zal er op worden toegezien dat voor degenen, die thans reeds krachtens de Ziekte wet en de Invaliditeitswet zijn verzekerd, een ononderbroken voortzetting der verzekering mogelijk wordt gemaakt, ook als zij door de huidige loonstijging iets boven de grens van f 5300.per jaar zijn gekomen. De grens van f 5300 geldt sinds 1 Januari 1954. Dit deelt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede in de Memorie van Toelichting op zeven wetsontwerpen die bij de Tweede Kamer zijn ingediend. Deze wetsontwerpen beogen wijziging van de invaliditeitswet, de Ziektewet, de Zeeongevallenwet 1919, de wet tot uitbrei ding van de toepassing van het Zieken- fondsenbesluit en de Werkloosheidswet; wijziging van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening; de tijdelijke verhoging van onge valsuitkeringen; wijziging van de wet tot tijdelijke verhoging van renten ingevolge de Invaliditeitswet en van de op die ren ten verleende toeslagen; wijziging van de Kinderbijslagwet en van de Kinderbijslag wet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers, en wijziging van de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstan digen. Met betrekking tot de vraag in hoeverre de thans voorgestelde loongrens bij even tuele volgende loonronden opnieuw zal moeten worden aangepast, sluit de minister zich aan bij de mening van de Stichting van de Arbeid, dat in de toekomst niet iedere loonsverhoging gepaard dient te gaan met het optrekken van de loongrens van de sociale verzekering, maar dat periodiek op langer termijn een wijziging van de loongrens onder ogen dient te wor den gezien. Het overleg met de organisaties van medewerkers aan ziekenfondsen heeft nog niet tot enig tastbaar resultaat geleid. Een plan tot het aanbrengen van ingrijpende wijzigingen in het huidige systeem van ziekenfondsverzekering is door de mede werkersorganisaties ontworpen. Naar haar mening zou door invoering van een derge lijk systeem tegemoet gekomen kunnen worden aan de bezwaren, welke bij de medewerkers bestonden tegen verhoging van de loongrens tot 6000 ter wille van de coördinatie. De ziekenfondsorganisaties staan echter afwijzend tegenover dit plan. Verhoging van uitkeringen De ingediende wetsontwerpen tot wijzi ging van de reeds genoemde sociale wetten beogen in het algemeen de uitkeringen met 6 percent (in enkele gevallen door afron ding met 7 percent) te verhogen. De verhoging van de uitkeringen der Noodwet Ouderdomsvoorziening met 6 per cent betekent ten aanzien van gehuwde mannen voor een gemeente der eerste, tweede en derde klasse, na de vereiste af ronding tot een veelvoud van 6, een ver hoging der uitkeringen met 72 per jaar. Voor de gemeenten der vierde en vijfde klasse zou met een iets geringere verho ging kunnen worden volstaan. Om in de thans bestaande onderlinge verschillen tussen de gemeenteklassen geen wijziging te brengen, dient ook deze verhoging op 72 te worden gesteld. Op grond van dezelfde overwegingen wordt voorgesteld met betrekking tot de ongehuwden voor alle gemeenteklassen een zelfde verhoging toe te passen als voor een gemeente der eerste klasse, te weten: een verhoging met t 42,—. „Vergeten groepen" Ook de inkomensgrenzen van de Noodwet Ouderdomsvoorziening dienen een over eenkomstige verhoging te ondergaan. Deze verhoging heeft tot gevolg, dat een nieuwe groep van personen, waarvan kan worden aangenomen, dat zij tot de zogenaamde „vergeten groepen" behoren, onder de wer king van de noodwet wordt gebracht. Ten einde deze „vergeten groepen" iets meer tegemoet te komen, wil de minister de in komensgrenzen verder verhogen en deze stellen voor gehuwden mannen in gemeen ten der eerste klasse op 2000,en voor ongehuwden op 1350.afdalend per ge meenteklasse tot 1665 voor gehuwde man nen en 1135 voor ongehuwden in gemeen ten der vijfde klasse. De voor rekening van het rijk komende kosten, die aan deze verhoging verbonden zijn zullen ongeveer ƒ21 millioen per jaar bedragen. Volgens een ruwe raming zullen ongeveer 2500 nieuwe personen onder de werking van de Noodwet Ouderdomsvoorziening worden gebracht. In de Tweede Kamer is gistermiddag een felle woordenwisseling geleverd tussen mr. Burger, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, en zijn partijgenoot, minister Donker. Als blijk van onafhankelijkheid komt het gelukkig wel meer voor dat een Kamerlid het niet eens is met een minister, die zijn partijgenoot is, maar in dit geval was de sfeer van de discussie ongewoon geprikkeld.. Bij de behandeling van de begroting van Justitie had vooral mr. Burger geklaagd over de onvoldoende tegemoetkoming aan degenen, die ten onrechte als politieke delinquenten zijn behandeld. In dat betoog had minister Donker een „onwelwillende toon" gehoord. Hij beet fel van zich af en noemde de onwelwillende rede van mr. Burger bovendien onjuist. Maar mr. Burger, goed gedocumenteerd, gaf geen krimp en diende een motie in, die vandaag verder zal worden behandeld. In de motie wordt de regering uitgenodigd op korte termijn zulke voorzieningen te treffen, als ter wille van rechtsgelijkheid en billijkheid nodig zijn. De wet bepaalt dat de reel een scha devergoeding kan ..geven, maai niet wan néér onschuld niet bewezen is. En boven- dien wordt ook het gedrag beoordeeld. „De arme zeeman," aldus de minister, met een lachende toon in zijn stem, „die mr. Burger ter tweede male ten tonele heeft gevoerd (de eerste maal op 18 December 1953) is tussen 1925 en 1942 negentien maal ver oordeeld, onder meer wegens een poging tot doodslag, en tussen 1916 en 1925 is hij 54 maal met de politie in aanraking ge komen." De Kamer grinnikte en de heer Burger was door het gegrinnik en de lachende toon van minister Donker al geprikkeld, toen de minister voortging te herhalen dat het niet louter gaat om gevallen van be wezen onschuld en er aan herinnerde dat het grootste deel v3n de P. v. d. A.-fractie destijds tégen de wet had gestemd, omdat de vergoeding tenslotte zou worden ge geven aan mensen met wie toch wel iets mis zou zijn. Verontwaardigd en met grote stappen liep mr. Burger achter uit de zaal naar voren om boos uit te roepen: „Uw voorstelling van zaken is duidelijk onwaar en onjuist." Die is wel juist," hield minister Don ker vol. Het instellen alsnog van een beroeps mogelijkheid, zoals de heer Burger wilde, zou hij beschouwen als een belediging voor de rechterlijke macht, die de uitspraak heeft gedaan. (Voor het Kamerverslag zie pag. 9) NEW YORK. (Reuter). Joeri Rast vorov, de Sovjet-spion die in Japan in Januari van dit jaar naar de Amerikanen overliep, heeft in het Amerikaanse week blad „Life" een artikel gepubliceerd, waarin hij zegt, dat Lavrenti Beria vier maanden na de dood van Stalin met be hulp van twee divisies gepoogd heeft het Kremlin aan zijn macht te onderwerpen. Hij had de troepen reeds in slagorde in Moskou doen opstellen doch ook de hui dige premier, Malenkov, had twee divisies gereed staan voor een aanval op Beria, die de controle had van de geheime politie. In de nacht van 26 Juni 1953 werd over het lot van de Sovjet-Unie beslist, terwijl de twee tegenover elkaar staande strijd krachten gereed waren om slag te leveren. Er werd echter geen schot gelost, want de spionnen van Malenkov hadden de spionnen van Beria overtroefd. Beria werd gearresteerd, om tenslotte zelf te rechtgesteld te worden. „Life" schrijft dat Rastvorov, als hoofd van de spionnagedienst in Japan, toegang had tot de geheimste inlichtingen in Mos kou en dat hij in onafgebroken contact met de belangrijkste agenten uit Moskou stond. Beria, zo vervolgt het artikel begon zijn complot door het ministerie voor Staats veiligheid en het ministerie van Binnen landse Zaken samen te voegen en dit laat ste te zuiveren van „algemeen gehate elementen". Hij deed verder een poging om steun bij het volk te vinden door een algemene amnestie te gelasten en de artsen van het Kremlin voor het merendeel Joden vrij te laten en te doen vrijsp*re- ken. Deze artsen waren beschuldigd van aanslagen op de levens van Sovjet-leiders. Beria's tijd van handelen kwam, toen Malenkov Vassili Stalin, een zoon van de dictator, van zijn post onthief. Beria meende, dat hij met zijn aanhangers in Moskou en zijn ondergeschikten in alle ft delen van de. Sovjet-Unie en haar „satel lieten" in enkele uren zijn macht kon vestigen. Volgens Rastvorov werd Malen kof door trouwe communisten, die in de samenzwering van Beria waren doorge drongen, gewaarschuwd. De hoge beroeps soldaten schaarden zich 'achter Malenkov in hun afkeer van Beria en zijn apparaat van terreur. Tot hen behoorde ook maar schalk Zjoekov, de redder van Moskou en de veroveraar van Berlijn, die bij Stalin in discrediet was geraakt. Zjoekov en zijn. meerderen, maarschalk Boelganin en maarschalk Vassilevski, waren het er over eens, dat de troepen in het district van Moskou niet te vertrouwen waren en ont boden in het geheim twee gardedivisies uit de Oeral met pantserwapens naar Moskou. Malenkov riep voor de 26ste Juni een voltallige vergadering van de centrale commissie van de partij bijeen. Toen Beria in het gebouw aangekomen was werden de deuren door gewapende leden van het centrale comité versperd. Toea Beria onraad bespeurde en opstond om zich te verwijderen gaf Malenkov een uit eenzetting van Beria's „verraad aan de partij en zijn poging om zich boven de col lectieve wil van de partijleiders te plaatsen". Toen Beria achter de tralies was stortte zijn samenzwering ineen. Beria's adjudan ten werden ingerekend en er begon een jacht op grote schaal op zijn andere mede standers, hoog en laag. Al zijn afdelingen werden gezuiverd en Vassili Stalin ver dween. Sindsdien is nooit meer iets van henri gehoord. B ADEN-B ADEN (D.P.A.) Bij Baden- Baden is Donderdagochtend een trein op een groep lijnwerkers ingereden. Tien ar beiders kwamen om het leven. overeenkomst wilde opdringen met de steun van de Algemene Vei'gadering, nadat dit land geweigerd had de zaak voor het Internationale Gerechtshof te brengen. Sir Percy betoogde verder dat de Indonesische stelling juridisch zwak was. Indonesië be roept zich immers op de Rondetafel-over- eenkomst, waaraan zij zichzelf niet meer gebonden acht. Juist omdat Indonesië juri disch zwak staat, zou het de voorkeur ge ven aan een actie van de assemblée, waar door men kan werken met een mengsel van juridische, emotionele, politieke en anti- koloniale argumenten. Indonesië heeft ech ter niet kunen bewijzen alhoewel dit we) betoogd werd dat de vrede bedreigd zou worden. Dit land zou echter zelf een gevaar lijke situatie kunnen scheppen, indien het door zou gaan met dreigementen alsmede met infiltratie. De Belgische afgevaardigde, Ferdinand Van Langenhove, formuleerde vervolgens klaar en kort het Belgische standpunt. De Belgische delegatie was van oordeel dat de Assemblee haar macht zou overschrijden, indien zij zonder toestemming van beide partijen tussen beide kwam in een kwestie, die souvereiniteitsrechten raakt. Bovendien zou de bevolking van Nieuw-Guinea hier door de internationale bescherming kunnen verliezen, welke zij thans geniet. De vertegenwoordiger van Uruguay gat een vooi'proefje van de te verwachten hou ding van verscheidene Zuid-Amerikaanss staten in deze kwestie. Zijn rede was wijd lopig, maar weinig concreet, óók over het feit of Uruguay al dan niet voor de Indo nesische resolutie zal stemmen. Deze spre ker betoogde dat het volk van Nieuw-Gul- nea geraadpleegd diende te worden. Hoe hji zulks wil bewerkstelligen, verzweeg hij. Met veel pathos sprak hij Zich echter uit tegen kolonialisme en dit maakt het waar schijnlijk dat Uruguay in laatste instantie haar steun aan Indonesië zal geven. (Reuter) De heer Palar, de ambassa deur van Indonesië in New Delhi en lid van de Indonesische UNO-delegatie, heeft op een persconferentie in New York ver klaard, dat het Indonesische volk „bereid is te strijden voor Nieuw-Guinea". In ant woord op een vraag zeide hij, dat „Indone sië de Nederlanders slechts vraagt „een ge legenheid met hen te strijden met woorden, niet met wapens". Hij voegde hier aan toe: „Wij wensen geen strijd, maar ons volk is bereid te strijden". „De Indonesische bevol king denkt reeds aan strijd", maar de re gering heeft „neen" gezegd. Wij zijn be reid te onderhandelen'. Later zeide een woordvoerder van de In donesische delegatie, dat de nadruk van de verklaring van Palar moet worden gelegd op het feit, dat de Indonesische regering deze gevoelens van het volk onder controle heeft. „De nadruk moet niet worden ge legd op de strijd; dat zou de indruk kunnen vestigen, dat het volk bereid is ten strijde tc trekken, hetgeen niet waar is". De woordvoerder zeide, dat de neiging tot strijd een gevolg is van de dagen, toen het volk zelf zijn onafhankelijkheid verkreeg van de Nederlanders. (van hedenmorgen 7 uur) weers- tc c c Neerslag in mm toestanc!» Wind- ricnti Wind- krach d£ p SS c* M Helsinki geheel bew. OZO 3 -3 0 Stockholm regen ZO 4 2 1 Oslo motsneeuw O 4 1 0,1 Kopenhagen geheel bew. ZO 10 2 0 Londen onbewolkt WZW 8 10 5 Amsterdam geheel bew. ZZO 11 6 2 Brussel geheel bew. ZZO 8 7 0 Parijs regen ZZO 7 10 1 Bordeaux regen WZW 5 12 10 Grenoble regen windstil 6 4 Nice licht bew. NW 4 9 13 Warschau geheel bew. ZO 4 2 0 Berlijn nevel ZO 4 0 3 Frankfort nevel" NO 3 -1 0 München licht bew. OZO 1 -2 0,3 Zürich mist OZO 2 1 0,7 Genèvë nevel O 1 2 2 Locarno geheel bew. windstil 10 13 Wenen nevel ZZO 4 -2 0,1 Innsbruck licht bew. WNW 7 0 0 Rome zwaar bew. windstil 8 8 Neerslag laatste 24 uur. ^ocxsooonoooorv v xrxTnoonooc xx oooocyyyyyy-v v-y^-vyyyyyyyxXXjC WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen en enkele buien. Weinig verande ring in temperatuur. Matige tot krach tige wind tussen West en Zuid. 26 November Zon op 8.17 uur, onder 16.37 uur. Maan op 9.28 uur, onder 16.57 uur. Maanstanden 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 25 November Hoog water: 3.28 en 15.41 uur. Laag water: 11.27 en 23.44 uur. Vrijdag 26 November Hoog water: 4.05 en 16.16 uur. Laag water: 12.03 en uur. X»OÜC<X)OOOCXXAXXX3ÜOOOCJOOOOXOOUOOOOOCXXXXXXXXXXXXXX.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1