13 Makelaar D. Bus werkte tevreden groeiende gemeente in een 'Thai i a1 Problemen HERENMODES I H I m lp. Artistiek Hoe is het alles zo is mogelijk dat veranderd" Havenberichten KELTUM PLEET Fa. R. DE BOER Gerard van Praag Velsens Cultureel leven in de komende week m m %ex Hheaiec Visserij-varia Agenda voor Velsen Op Woensdag 8 December negentig jaar Prot. kleuterschool aan de Vondellaan op de honderd velden y enorm gesorteerd in: mm In Mei waarschijnlijk al oplevering (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) OVERHEMDEN WOLLEN VESTEN DASSEN - NAPPA HANDSCHOENEN S3AALS - RIEMEN - SPORTTRUIEN aam m mm wa. Aparte geschenken VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 99 VELSEN TELT WEINIG MENSEN, die het ontstaan van deze stad met zijn meer dan 50.000 inwoners van thans geheel hebben zien ontstaan en groeien. Een van hen is de heer Dirk Bus, makelaar te Velsen aan de Stationsweg, want hij wordt op 8 De cember van dit jaar negentig jaar. En al die tijd heeft hij in de omgeving van of in Velsen gewoond. Hij is een van de oudsten, hij heeft zijn kennissen van vroeger nog horen vertellen over de bezetting door Napoleon. De heer Bus heeft bovendien nog een gezonde gelaatskleur hij is ook nog kerngezond en met levendige gebaren vertelt hij nog over alles uit zijn lange leven. Uit die negentig jaren, waarin hij uit een mooi duinlandschap een stad zag stampen, waar nu vijftigduizend mensen wonen en werken. Waar nu de grootste schepen binnenkomen, waar een van de grootste industrieën van het land verrees en waar de Nederlandse trawlvisserij op poten werd gezet. NEGENTIG JAAR wordt de heer Bus en hij moet er wel een dag van maken, niet zozeer omdat hij de leeftijd heeft ge kregen, maar wel omdat hij zoveel men sen kent en met heel veel personen im zijn leven te doen heeft gehad. Maar laat ik u eerst vertellen van zijn jeugd, daar be gint tenslotte alles mee. Op 8 December in 1864 werd Dirk Bus dan gebaren in de ge meente Jisp. Hij ging later naar de lagere school in Oost-Knollendam en tot zijn zeventiende jaar bezocht hij de MULO- school te Wormerveer. Dirk Burs was zeventien jaara, toen hij op 1 Mei 1881 in dienst trad bij de heer J. van Doorn» makelaar en kassier te Bever wijk, tevens gemeente-ontvanger, tevens agent van de Haarlemse Bankverenigimg en tevens agent van de Haarlemse Brand verzekering en nog enige instellingen. Tot 1890 bleef Bus te Beverwijk wonen en met grote stelligheid beweert hij dat de voor gevels van de huizen in die dagen op drie na anders waren dan thans. Van de twin tig boerderijen, die èr in Beverwijk ston den, zijn er nog een tweetal overgebleven. Ten Oosten van de spoorlijn stond in die dagen nog geen enkel huis. „Waar ik ge woond en gewerkt hebt," zegt Bus, „zijn de veranderingen wel buitengewoon groot geweest, vooral wat Velsen ten Noorden van het Kanaal betreft. Daar is alles ver anderd. Zij die hebben gewandeld in het mooie Rooswijk, Breesaap, Velserbos en Watervliet zuilen het met mij bejamme ren dat dit voorbij is." Hij is echter een man, die het ook van groot belanig vindt dat duizenden mannen en vrouwen in de opgerichte fabrieken een goed bestaan hebben gevonden. MAAR NOG EVEN terug naar de Wijk, waar Bus tot 1890 bij de familie Van Doorn bleef wonen. In Mei 1883 kwam hij op het kantoor van notaris Boerlage. Tot 1908 bleef Bus daar op kantoor. In 1890 kwam hij al te Velsen wonen; aan de Ka naalkade. Hij is te Velsen gebleven. Kort na zijn benoeming op 'het kantoor van notaris Boerlage werd hij agent van de Maat schappij van Brandverzekering te 's Her togenbosch, die thans beter bekend is onder de naam „De Grote Bossche". Daar deze Maatschappij vele verzekeringen had onder Heemskerk, moest de heer Bus er vaak heen lopen. Aan de Rijksstraatweg, nu de Wijkerstraatweig geheten, stonden nog slechts enige huizen; aan de Oostzijde slechts één. Gelukkig brak het tijdperk van de fiets aan en dit rolmeubel heeft de heer Bus ruim zestig jaar goede diensten bewezen. HIJ WOONDE nog maar heel kort aan de Velsense Kanaalkade toen de voetbrug werd aangevaren, wat tot gevolg had dat deze ongeschikt werd voor het verkeer. De tocht over het kanaal moest toen ge maakt worden met handponten en roei bootjes. Enige weken daarna volgde de lange strenge winter van December tot Maart. 1894 was het jaar waarin de enige makelaar van Velsen, de heer Platvoet overleed. De gemeenteraad van Velsen ADVERTENTIE (het theater met de beste films) presenteert met trots van VRIJDAG t.m. WOENSDAG de film zonder weerga FROM HERE TO ETERNITY (Ten eeuwigen dage verdoemd) Burt Lancaster - Montgomery Clift Donna Reed - Deborah Kerr Frank Sinatra De film die 8 oscars won Het fenomenale wereldsucces dat de toeschouwer twee uren ademloos geboeid houdt De filmgebeurtenis van het jaar Toegang 18 jaar Voorverkoop dagelijks van 1112 uur aan het theater. ZONDAGMIDDAG 3 uur Johnny Weissmuller in het oerwoud- avontuur JUNGLE JIM IN HET VERBODEN LAND DONDERDAG a.s. in onze serie speciale voorstellingen VERSTRIKTE LEVENS Een levenswaar verhaal, trillend van emotie Donderdag 25 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Midas van Rotterdam Tukker van Colchester. Gordias van Rotter dam. Harold Ottens van Abö. Cateli van Karlstad. May van Duinkerken. Boschfontein van Antwerpen. Jane van Huil. Amasis Flu- vius van Colchester. Wappu van Antwer pen. Hersilia van Rotterdam. Arcturus van Rotterdam. Westerdok van Londen. Texel- stroom van Liverpool. Noordstad van Salfes- borg. Ateldusess van Hull. Arendskerk van Hamburg. Pravda van Riga. Manoeran van Hamburg. Vertrokken zijn: Werna naar Rotterdam. IJstroom naar Portsmouth. Fiun naar Rot terdam. Ardeas naar Rotterdam. Graveland naar Bremen. Niagara naar Hull, Royksund naar Rotterdam. Olivia naar Rouaan. Wil liam naar Hamburg. Vechtstroom n-ar Lon den. Croonenburg naar Ontow. Niobe naar Rotterdam. Westfjord naar Sorehamn. Woensdagmiddag 8 December om drie uur zal er in de theeschenkerij „Velser- beek" gelegenheid zijn de heer D. Bus met zijn negentigste verjaardag te feliciteren. benoemde de heer D. Bus vervolgens op 19 Juni 189*4 tot makelaar. Op 24 Juli werd hij door de Haarlemse Rechtbank beëdigd en dertig jaar later, op 24 Maart 1924 werd hij beëdigd als makelaar in on roerende -goederen. ALS JONGEN heeft Dirk Bus vaak door de duinen naar het strand gelopen. Door duinen, die op een plek lagen, waar nu IJmuiden met zijn havens, de sluizen,, vis- hallen en het probleem Oud-IJmuiden ligt. Want telkens wanneer je het gesprek met Bus op IJmuiden brengt, springt daar het probleem Oud-IJmuiden naar voren. „Schandelijk, dat dit stadsdeel er nog steeds zo bijligt," zegt Bus er van. Zijn herinneringen weet hij nog scherp te om schrijven. Hij heeft mannen bezig gezien met het graven van het Noordzeekanaal en de sluizen, hij heeft de IJmuid'ense vis serij zien ontstaan. De eerste stoomtrawler zag hij in IJmuiden aankomen en hij kan 3ich nog herinneren hoe de heer Kalis, die met vier sloepen uit IJmuiden ter vis vangst voer: „Da's niks, die stoomtrolders, da's veel te duur." Planteydt kwam daar na met meer stoomtrawlers. Voor Bus is het van groot belang ge weest, dat in dezelfde tijd van zijn benoe ming tot makelaar de plannen rijp werden voor de stichting van de vissershaven te IJmuiden en eveneens van de papier fabriek te Velsen. De plannen werden uit gevoerd en van die tijd af is de bevolking gaan groeien. Stap voor stap heeft Bus Velsen zien groeien. Hij herinnert zich nog goed het mooie Willemsplein met de winkel van Zwager. Bij de loodsensoos was toender- tijd het station van IJmuiden en aan de Oostzijde van de Oranjestraat stond toen nog geen enkel huis. De spoorlijn liep langs de Kanaalstraat. Op de plaats, waar nu het station in Oud-IJmuiden ligt, stond heel vroeger een gasfabriekje. „Een klein tje maar," weet Bus nog. „Een Texelaar dreef de zaak." Met velen heeft hij vroeger contact ge had en hij vindt het in het gesprek jam mer dat ik ze n.iet heb gekend. Arnold en Bik waren bijvoorbeeld He eigennaars van de gronden, waarop IJmuiden werd ge sticht en gebouwd. De grond werd hier bij de mond van het Noordzeekanaal goud waard en Bus was bij het uitzetten van elk perceeltje. Er ging geen stukje grond van de hand in IJmuiden. of hij was er Hele straten verkocht hij: de Willebrord- straat, de Velserduinweg, noem maar op. Met vele uitbreidingsplannen was Bus be kend omdat hij met anderen opdracht kreeg voor een schatting van vele gron den, zoals de grond, waar nu de papier fabriek staat én van de duingrond, waar de Vissershaven ligt. Het eerste bouwter rein, dat Bus verkocht het was in de tijd dat er behoefte kwam aan woningen en bouwterreinen was op „Watervliet" tegenover de tramremise. Dan praat hij weer over Oud-IJmuiden, over dat kleine sigarenzaakje tegenover het oude station bij de loodsensoos. Voor de loodsen een bekend adres in vroeger dagen; je kon er je spoorkaartjes weer in leveren. ZIJN EERSTE VEILING? Hij weet het nog precies. Het was een veiling van in boedel „een nracht inboedel, meneer" op „Duin en Kruidberg" in April 1895. Te inboedel was achtergelaten door uevrouw Van der Hucht en makelaa.rster 'uffrouw Sanlet uit Haarlem was er ook. ..Een flinke tante," herinnert Bus zich. Het gelukte Bus daarna om ook opdracht te krijgen voor de houtveilingen, die jaar lijks op de landgoederen in de gemeente Velsen werden gehouden. „Bij deze veilin gen" hij weet het nog nauwkeurig te omschrijven „werd bepaald dat de koopsom op 1 Augustus van het volgende jaar mocht worden betaald. Dit, omdat het de tuinders beter uitkwam na de aard beienoogst en ook na de bonenoogst." „Nu is dat niet meer nodig," zegt Bus. De eer ste jaren van zijn makelaardij heeft hij in de „Breesaap" en op „Kralenberg" en in Deze week hebben we de negentigjarige f heer D. Bus, makelaar te Velsen, op- 8 gezocht in zijn woning aan de Stations- weg 82, op een strook grond tussen die weg en het Noordzeekanaal. Van de 8 weg af zagen we hem al in de woon- 8 kamer staan en we hadden amper ge- beid of hij liet ons al binnen in het 8 portaal en even later in de woonkamer. 8 „Ik heb al vast wat voor u opgeschre- ven", zei hij ons. „Dant kunt u uitzoe- ken wat van belang is". Hij toonde een lang vel papier, waarop in keurig 8 machineschrift op anderhalf kantje wa- g ren beschreven: „Gebeurtenissen en 8 herinneringen meegedeeld door Dirk 8 Bus, makelaar te Velsen". Met dat vel- g letje hadden we de deur weer kunnen 8 uitstappen om door de regen naar huis 8 te gaan, maar het is tenslotte een lang 8 gesprek geworden van bijna twee uur. scaxxxxoawoooooooocoooobocccooocooooooooocoooooooooooc het „Heerenduin" veilingen gehad van tiemen en teen, die gekocht werden voor de vervaardiging van aardbeienmandjes en vismanden. JA, EN DAN de strandvonderij. Dat was me altijd wat, vooral in IJmuiden. Tot 1940 heeft hij jaarlijks te Wijk aan Zee en te IJmuiden die strandvonderijgoederen in veiling verkocht. „Nu is het niks meer, een enkel latje, een paaltje of een anker," zegt hij er van. „Dan in vroeger jaren, wijn en nog eens vaten wijn, vooral in de oorlogsdagen. Meneer, meneer, en IJmui den maar proeven. Eén keer was nooit voldoende." Wijk aan Zee zag hem jaar lijks bij de veiling op het erf van Bol en in IJmuiden kwam men bijeen in het pak huis van Dijksen en Bakker aan de Vis- straat. De opkopers kwamen overal van daan. En zo zijn er meer herinneringen. De oprichting van de melkinrichting Velsen, waaraan hij meehielp. Sedert de oprich ting in 1903 van deze N.V. is de heer Bus commissaris. Een paar jaar daarna kon hij de heren Olie en Gonner- man aan het terrein helpen, waarop nu de Plaatwellerij is gevestigd. „Dat ging ook gesmeerd," is zijn commentaar. Verder heeft hij meegewerkt aan de oprichting van een zandsteenfabriek „De Hoge Berg" op het terrein waar nu de gashouders in IJmuiden staan. De fabriek heeft niet lang bestaan. „Dat heb ik allemaal beleefd" en hij kijkt me doordringend aan. Van de afdeling Velsen van het Witte Kruis is de heer Bus waarschijnlijk nog de enige in leven zijnde oprichter. Hij vindt het een grote merkwaardigheid, dat de huizen waarin hij heeft gewoond naast de garage van de Melkinrichting en van 1901 af op de hoek van de Kanaal kade in de oorlogsjaren niet zijn afge broken. DE GEMEENTERAAD VELSEN. Dat is het laatste punt, waaarover hij me spreekt. Hij is er tien jaar lang lid van geweest; van 1898 tot 1908. Toen de. politieke ver houdingen wat scherper werden, heeft hij ontslag gevraagd. De heer Bus heeft vijf burgemeesters gekend; Vooral de heer En- Een dezer dagen is de bouwvergunning verleend voor het bouwen van een protes tantse kleuterschool aan het verlengde deel van de,Van den Vondellaan in Driehuis. Wanneer deze school, die onder beheer komt van de Vereniging tot instandhouding van de Protestantse Mariabewaarschool in Velsen, gereed is, zullen de leerlingen van de oude Mariabewaarschool aan het Kerk plein in Velsen dus in de Vondellaan het voorbereidend lager onderwijs kunnen gaan volgen. Het gebouw zal drie leslokalen en een speellokaal rijk worden. Men hoopt om streeks Mei het g^oouw in gebruik te kun nen gaan nemen. Architect bij de bouw is, zoals al eerder werd meegedeeld, de heer Klaas de Boer uit Spaarndam. De bouw is gegund aan de firma J. Stolk in Driehuis. Woensdag is een begin gemaakt met het optrekken van de werkketen. ADVERTENTIE COMPLETE SORTERING KENNEMERLAAN 60 Wij geven IJmond-zegels schede. Burgemeester en secretaris woon den in die eerste tijd in Santpoort en de gemeenteveldwachter was meestal wel op het raadhuis te vinden. „Ik kwam daar nog al eens", zegt Bus. „Ken u het niet met mij doen, zei veldwachter Van Schinkel dan. En dat gebeurde meestal". De heer Bus kan zich nog goed de eer ste raadszitting herinneren. Er kwam een adres in behandeling van de firma Gelder en enige raadsleden waren gekant tegen het stichten van fabrieken in Velsen. De heer Bus stemde daar niet mee in. VIJFENTWINTIG JAAR LANG heeft de heer Bus al het beheer over verschillende landerijen. Hij nam voorts deel aan de schattingen van alle grote landgoederen van Heemskerk tot in Vogelenzang, „Dat vind ik voor mij als makelaar zo bijzonder, weet u. Dat krijg je ook wel als je wat ouder wordt". De heer Bus is nog altijd even actief. In 1952 droeg hij het grootste deel van de makelaardij over aan de heer M. Verwe-r te Velsen, maar hij heeft nu nog steeds land onder beheer en af en toe doet hij nog eens een schattinkje. Laatst nog in Oud IJmuiden. Hij is er met de trein heen gegaan en lopend teruggekomen. Dat gaat nog best. „Ik zoek geen werk er bij, ik wil nog wat te doen hebben, dat is 't;'m. Plot seling niets doen valt niet mee", zei hij me bij het afscheid in de gang. W. N. ADVERTENTIE De officiële erkenning van het honderd ruitenspel in de Sovjet-Unie kwam in het begin van dit jaar tot stand toen de „prikaz" werd getekend. Dit is de order van het ministerie voor Lichaamscultuur en Sport om in de afgelopen maand October het eerste officiële nationale kampioentournooi te organiseren. Winnaar werd de meester I. I. Koepermann uit Kiew (32 jaar oud). Er waren uit alle delen van Rusland afgevaardigden, in totaal 14 meesters en vier candidaat-meesters. Uit de 17 gespeelde partijen behaalde de kampioen 26 punten. De tweede aankomende bleef ongeslagen en behaalde 25 punten. Dit was Swiatoj uit Leningrad. De man die de twee vorige tournooien won, Tsirik uit Charkow, werd in deze wedstrijd derde met slechts 21 punten. Damspel op het schaakbord telt in de Sovjet-Unie vele beoefenaars. Er worden nationale tournooien op de 64 velden geor ganiseerd, doch daar het 64 ruitenspel geen groot internationaal contact kent, omdat er geen internationale dambond voor de 64 velden bestaat, hebben de Russen sinds 1934 het 100 ruitenspel ingehaald. Het is vooral voor de Nederlandse dam mers verheugend te kunnen mededelen, dat het enorme leger beoefenaars, dat over de gehele wereld vespreid is en dat het 144, zowel als het 64 ruiten spel beoefent steeds meer overgaat tot het 100 ruiten spel. De grootste kracht van het 100 ruiten spel is de schoonheid die er in de eerste, plaats voor de liefhebber in zit en in de tweede plaats is het gebonden aan een zeer goede internationale damorganisatie, een instelling die het 144- en 64 ruiten spel in het geheel niet kent. De partijen in het afgelopen tournooi heb ben de Nederlandse „contactman" R. C. Keiler nog niet bereikt, maar als de partijen van achter het IJzeren Gordijn het Westen bereiken, hopen wij zeker enige ervan te analyseren. Via de heer Keiler kregen wij enige zeer fraaie partijgedeelten van de voorwedstrijden voor de nationale eindstrijd. Al eerder hebben wij de aandacht erop gevestigd, welke grote vorderingen de dam mers in Rusland maken. En de feiten spre ken.' Onderstaande combinaties zijn uit de voorwedstrijden van October 1954 gespeeld. Menig hoofdklasse-speler zou jaloers zijn een dergelijke geniale winst op zijn naam te kunnen boeken. Wij zijn er van overtuigd dat de Russen, als ze in 1956 voor het eerst aan het wereld kampioenschap zullen deelnemen niet te onderschatten tegenstanders zijn. Soeplin Kadasjewitsj Deze stand kwam voor in het Oekrainse selectie-tournooi. Wit heeft belangrijk posi tievoordeel. Maar beslist verrassend in de winstgevende zet door: 1. 2722, dreigend met dam door 2823 en 37—31. Op 711 volgt de „kaatsingzet" door 2218 en 34—30. In de partij speelde zwart onder druk 1218 en wit besliste door 3329, 28—22 en 2924 dam. Het tweede fragment kwam voor in Moskou. Zwart, Srelenski: 2, 3, 4, 7, 8, 9, 12, 13, 17, 18, 19, 22, 25 en 27. Wit, Gorodetski: 26, 28, 31, 33, 35, 36, 37, 38. 39. 43, 44, 45, 48 en 49. In deze stand is zwart aan zet en heeft moeilijkheden, omdat stuk 27 dreigt te wor den overvallen. Zwart wist zich echter be slist fraai te redden door 1823, 3732 ge dwongen, 1924, 28x30, 25x34. 39x30, 711, 32x21, 12—18. 21x23, 22—27, 31x22, 13—18, 23x12 en de dam naar 50. Verdere gegevens ontbreken, maar naar verluidt is de partij in remise geëindigd. Op zichzelf ook al een prachtig staaltje van de witte groep. Dat de Russische kampioen ook de kunst verstaat in logische standen vraag stukken samen te stellen bewijst onderstaan de compositie. auteur, Voeperman VOOR NUTTIGE GESCHENKEN NAAR KENNEMERLAAN 100 GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau voor de Veiser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de iveek van Zaterdag 27 Nov. tot en met Zaterdag 4 December. ZATERDAG 27 NOVEMBER IJMUIDEN Onderwijzers Toneelvereniging „Kenne- merland", 19.30 uur, Patronaatsgebouw, „Nofrita, de woudprinses". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 1417 uur. Arbeiders Mandolineclub „Excelsior", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, con cert. Commissie Concerten Geref. Kerk, 20 uur, Ichthuskerk, adventszangavond on der leiding van J. v. d. Pijl. VELSEN „Felison", 1417 uur, Heidestraat, expo sitie van werken van de schilderes B. WestendorpOsieck. ZONDAG 28 NOVEMBER VELSEN „Felison", 1417 uur, als Zaterdag. MAANDAG 29 NOVEMBER IJMUIDEN Onderwijzers Toneelvereniging „Kenne- merland", 14.30 en 19.30 uur, Patronaats gebouw, „Nofrita de woudprinses". P. v. d. A. IJmuiden, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, jaarvergadering. Nutsbibliotheek, 1921.30 uur, Heide- DINSDAG 30 NOVEMBER IJMUIDEN Onderwijzers Toneelvereniging „Kenne- merland", 19.30 uur, Patronaatsgebouw, „Nofrita, de woudprinses". Toneelver. „Varia", 20 uur, Rex, toneel uitvoering. SANTPOORT Commissie Natuurbescherming, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdhuis, vogelfilm „Wild zang". ADVERTENTIE OOOOOCOOOOCOOCOfXXX". C/COTGC Zwart 12 stukken: 1, 4, 9, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 21, 22 en 35. Wit, 12 stukken: 25, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 38. 39, 42, 43 en 48. Wit speelt en wint. Een probleem dat in elke wedstrijd het goed zal doen. De eerste drie winnaars noemden wij al. De volgende plaatsen kwamen aan: 4. Stanooski (Odessa) 20 pnt.; 5. Stietienske (Katinsne) 20 pnt.: 6. Quilinrov (Moskou) 18 pnt.; 7. Kozlov (Moskou) 18 pnt.; 8. Scha vei (Minsk). 18 pnt.; 9. Kogen (Kiew) 18 „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Van HEDEN t.m. MAANDAG WARENHUIS OP STELTEN Tranen zult U lachen om Norman Wisdom. WOENSDAG en DONDERDAG WALKING MY BABY BACK HOME Een festijn vol fleurigheid pnt.; 10. Abaouline (Toula) 17 pnt.; 11. Guertsingen (Leningrad) 17 pnt.; 12. Egorov (Leningrad) 16 pnt.; 13. Kesste (Moskou) 14 pnt.; 14. Vindermann (Moskou) 14 pnt.; 15. Schimdt (Charkov) 13 pnt.; 16. Smoulian (Tangaroope) 12 pnt.; 17. Zwirboulis (Biga) 12 pnt.; 18. Bernstein (Tachkent) 7 pnt. Partij GordijnBergsma In de rubriek van 12 November plaatsten wij een partij eindspel uit het kampioenschap van Nederland 1954 tussen Gordijn en Bergsma. Wereldkampioen Roozenburg geeft in zijn nieuwe uitgave over dit tournooi een keurige winst aan. Hij wijst er ons echter op dat wij de mooiste winstvariant niet hebben aangegeven in deze rubriek. Wij willen dit gaarne herstellen, vooral omdat er ook enige brieven kwamen uit de lezerskring, die von den dat de strekking van het eindspel toch wel moeilijk is. De stand op het beslissende moment was: Zwart: 12, 14, 16, 18, 19, 21 en 26. Wit: 27, 28, 29, 30, 31, 32 en 37. Wit aan zet speelt, aldus Roozenburg. 29—24, 18—23, 24x13, 23—29 en door 28—22 staat zwart ineens verloren. Op 2933 volgt 13—8, 12x3, 22—17, 21x12 en 32—28, 27x7. Een prachtige winst. Nieuwe opgave De oplossing van de problemen van C. Kramer is wel moeilijk te vinden; wij kre gen tot nog toe slechts één oplossing bin nen op de opgave van 12 November, name lijk van de heer B. Schouten te Bloemen- daal. Met de auteur heeft de heer Schouten dus de leiding met twee punten. Voor afwis seling een compositie van de Franse auteur G. Dentroux uit Lyon. Dit is het vierde en laatste probleem van de November-prijsvraag. m. mm. Zwart 10 stukken: 1, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 20, 26 en 45. Wit 10 stukken: 22, 25, 25, 28, 29, 31, 34, 38, 40 en 48. Wit speelt en wint. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. WOENSDAG 1 DECEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, geopend van 1417 uur. DONDERDAG 2 DECEMBER IJMUIDEN Onderwijzers Toneelvereniging „Kenne- merland", 14.30 uur, Patronaatsgebouw, „Nofrita de woudprinses". VRIJDAG 3 DECEMBER IJMUIDEN Onderwijzers Toneelvereniging „Kenne- merland", 19.30 uur, Patronaatsgebouw, „Nofrita, de woudprinses", Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. ZATERDAG 4 DECEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, geopend van 1417 uur. BIOSCOPEN Thalia, Vrijdag, 20 uur, Zaterdag en Zon dag 19 en 21.30 uur, Maandag tot en met Woensdag 20 uur „From here to eternity" Zondag 15 uur, „Jungle Jim in het verboden land" Donderdag 20 uur, „Verstrikte levens". Rex, Vrijdag tot en met Maandag 20 uur, „Warenhuis op stelten" Woensdag en Donderdag 20 uur, „Walking my baby back home". Gebrek aan volk. De Flamingo IJM 25 ligt reeds een week binnen wegens gebrek aan stokers. Schipper Jan Krab is met de Johannes Polderman uitgevaren, terwijl de schipper van de Johannes Polderman het commando over de Flamingo overneemt. De Ebro is met een lading zout- in de vissershaven aangekomen. Het zout wordt door een kraan gelost en per auto naar de opslagplaats vervoerd. Dagbeurten. Nog steeds komen loggers met haring van de „Hollande wal". Donder dagmiddag waren er vier loggers, waarvan de hoogste vanger was de KW 70 met 300 kisten. De belangstelling is door de schrale vangsten niet groot meer. Enkele loggers hebben de vleet aan de wal gelaten en gaan haring trekken in het Kanaal. Prijzen van Donderdag. Heilbot 3,00 2,45; gr. tong 3,903,35; grm. tong 2,842,70; kim. tong 2,52—2,36; kl. tong I 2,32—2,12; kl. tong II 2,16—2,02; tarbot I 2,50—1,90, per kg.; Tarbot I 84—82; tarbot III 7365; tarbot IV 6650; schartong 49; gr. schol 5048; grm. schol 5048; kim. schol 6251; kl. schol 1 5249; kl. schol II 5937; v. haring 12,1010; makreel 46; gr. schelvis 5735; grm. schelvis 5436; kim. schelvis 5136: kl. schelvis I 5735; kl.-schelvis II 4621; wijting 28—12; gr. gul 40—37; midd. gul 3230; kl. gul 2519; kl. haai 3629; ham 88; poontjes 22: kl. koolvis zw. 28; kl. kool- vis wit 36, per 50 kg. Gr. kabeljauw 172—100; gr. koolvis zw. 7470; gr. koolvis wit 86; gr. leng 84, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 82 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 2 kisten tongschar en schartong, 150 kisten schol, 5000 kisten haring. 22 kisten makreel. 600 kisten schel vis, 500 kisten wijting, 150 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten leng, 7 kisten haai, 2 kisten ham, 2 kisten poon, 152 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 6700 kisten. ADVERTENTIE Kunsthandel Kennemerlaan 5 (bij de brug) IJMUIDEN voor iedere beurs. VRIJDAG 26 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „From here to Eternity". Rex, 20 uur: „Warenhuis op stelten". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. VELSEN „Felison", 1417 uur, Heidestraat: ex positie van werken van de schilderes B. Westendorp-Osieck. VELSEN-NOORD Commissie Natuurbescherming, 20 uur: Gem. Vergaderlokaal, Van Diepenstraat: vogelfilm „Wildzang". ZATERDAG 27 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.30 uur: „From here to Eternity". Rex, 20 uur: „Warenhui-s op stelten". Onderwijzers Toneelvereniging „Kenne- merland", 19.30 uur, Patronaatsgebouw, „Nofrita, de woudprinses". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 1417 uur. Arbeiders Mandolineclub „Excelsior", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, concert. Commissie Concerten Geref. Kerk, 20 uur Ichthuskerk, adventszangavond onder leiding van J. v. d Pijl. VELSEN „Felison", 1417 uur, Heidestraat: expo sitie van werken van de schilderes B» W estendorp-Osieck.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 15