„Nordkap" bracht twee verstekelingen naar IJmuiden Sint-Nicolaas Geschenken vindt U bij Joh. Meijer en Zn VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEEJ Groenten en bloemen voor luxe-prijzen van de hand Een stapel jongensboeken Old Clothes New BOEKEN bij VAN DORP ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 11 Tussen de suikerbalen Aoumeur en Cherif maakten zich niet erg populair Mysterieus nachtelijk ongeval op de Breestraat Hockey programma belootl spanning voor DEM Hervormd Zangkoor opgeheven VOOR DE BABY Eerste witlof Personeel Beverol Onderlinge wedstrijd bij „de Jump" DRY CLEANING ONLY Vliegende zeeman kon kompas niet vinden Scheepvaart Burgerlijke Stand Heemskerk HET MOET drukkend heet zijn geweest in de haven van Oran, met een zinderende blauwe lucht boven de Middellandse Zee, toen Aoumeur Belkheir en Cherif Zaiba All, twee beroeps-lanterfanters, waarvan de Noord-Afrikaanse havens het geheim schijnen te bezitten, langs de kade dwaalden op zoek naar een handeltje met zeelui of een andere makkelijke manier om aan geld te komen. Bij de kolenbunker lag op dat moment de „Nordkap", een oude tramp onder Deense vlag één uit de kleine vloot van Peter Brown Co. met als thuishaven Kopenhagen die met een lading suiker onderweg was naar Portugees India om daar erts als retourvracht in te nemen voor de IJmuidense Hoogovens. Of Aoumeur negentien jaar en Cherif twintig ooit het vaste plan hebben gehad het vreemdelingenverkeer in Neder land te gaan bevorderen dient ten sterkste betwijfeld te worden, feit is dat zij, toen de „Nordkap" de boeg al in de Perzische Golf had gestoken tussen de balen suiker vandaan kropen en zich onbedremmeld hij kapitein Jensen kwamen melden. En of ze maar wat kleren konden krij gen, want dat ging zo niet langer in de anderhalve broek voor twee man. De kapi tein, die als alle schippers ter wereld een diep gewortelde hekel aan clandestiene passagiers had, heeft de beide knapen eens opgenomen en ze voor de keus gesteld: van boord in de eerste de beste aanloophaven of werken, dat de stukken er af vliegen. Ze kozen het laatste en voeren mee naar Marmagao, de kleine, nieuwe ertshaven in de Portugese enclave Goa. De heren gingen daar passagieren in de nieuwe kleren, die de bemanning van de Deen bij elkaar scharrelde, maar wie denkt, dat de twee verstekelingen in het stadje aan India's Westkust een intensieve propaganda be dreven voor de Deense goedhartigheid, is er naast, want zij strooiden niet alleen een hoeveelheid pertinente leugens over de „slechte behandeling" op de „Nordkap" rond, zodat zelfs de inheemse bevolking ietwat vreemd ging doen tegen de Deense zeelui, maar verkochten en passant ook nog even de hun geschonken kledij aan de meestbiedende. En omdat ze toch aan land waren, „vond" het tweetal een paar pols horloges, die later aan boord weer te koop werden aangeboden. Zonder veel succes ovenigens, want die verkochte garderobe zat de eigenaren geducht dwars. Nieuwe nam ju De bemanning van de Deense boot, die kort daarop rechtsomkeert maakte met een bruine, vuile ertslading voor IJmuiden, had zo langzamerhand genoeg van het tweetal, maar toen het schip op Noorderlijker breedten kwam en de beiden Oranezen huiverend en met grauwe gezichten over de dekken rondspookten, voorzover ze niet in de normale dagelijkse doening mee liepen, stopte de kapitein ze in een ver warmde hut, welke geste de twee versteke lingen nóg maar matig waardeerden, want erg veel hebben ze blijkens de verhalen der scheepsofficieren onderweg niet uitge voerd. Maar in eten en roken waren de mannen onovertroffen meesters. De matroos, die ze het eerst uit het ruim zag kruipen, gaf Aoumeur en Cherif wat makkelijker namen, die het duo de hele reis met de „Nordkap" verder heeft ge houden: Jackson en Foreman. In IJmuiden zijn ze door de maréchaus- sée van boord gehaald en voorlopig in het hoofdbureau van politie opgesloten, waar de ene inmiddels alweer weggehaald is voor transport naar huis terwijl nummer twee vanmiddag met de „Nordkap" het land uitgaat, als deze naar Hamburg door vaart om daar te dokken. ADVERTENTIE Naar eerst thans bekend is, werd gister nacht een boordevol met broeken, costuums en jassen geladen handkar voortgeduwd welke midden op de Breestraat te Beverwijk met veel gekraak finaal door de wielen zakte. Surveillerende agenten zagen vier donkere mannen van de kar weghollen, welke man nen prompt in de kraag werden gegrepen. Bij nader onderzoek kwam vast te staan dat dit ai de derde vracht kleding was welke Beverwijk zou verlaten. De eerste vracht was op diverse adressen in Haarlem bezorgd. De tweede was ondergebracht in Alkmaar, en deze laatste partij was voor IJmuiden bestemd. Toen naar de herkomst der goederen werd gevraagd, bleek dat de kar van St. Nicolaas was, en de kleding was gekocht bij Chris Duin in de Kloosterstraat te Bever wijk. Tüürlijk! Cariambola! Nu zowel het eerste heren- als dames- elftal van D.E.M. hun bekerwedstrijden hebben verloren, kunnen zij weer alle aan dacht aan de competitie wijden. De dames ontvangen Hurly uit Amster dam en kunnen deze wedstrijd winnen, doch de heren moeten naar de leiders in hun afdeling, B.M.H.C. V, waartegen zij thuis gelijkspeelden. Een zware opgave dus. Het programma luidt: Dames: D.E.M. IHurly, aanvang 12 uur; Strawberries II—D.E.M. II; Terriers II—D.E.M. III. Heren: B.M.H.C. V—D.E.M. I; D.E.M. II H.B.S. H, aanvang 14,30 uur; Adelbor sten IIID.E.M. III, aanvang 13,15 (wordt op eigen terrein gespeeld). Het Ned. Hervormd Zangkoor te Bever wijk, dat dit jaar 15 jaar bestond, is opge heven. Dit was het besluit dat de leden namen in een speciaal hiervoor belegde bijeen komst. Het zangkoor, dat stond onder lei ding van de heer G. J. Moed, heeft talloze malen medewerking verleend aan kerk diensten. Het koor kreeg gebrek aan ac tieve leden, daarom besloten de aanwezige leden maar het koor op te heffen. Ter ver gadering kwam evenwel een voorstel ter sprake om te komen tot een nieuw koor, dat zal bestaan uit leden van de drie Her vormde wijken (het oude koor bestond gro tendeels uit leden van wijk 1). Het euvel van de blinde passagiers is vrij sterk ontwikkeld de bemanning van de „Nordkap" houdt het er in dit geval zeer beslist op, dat de beide Afrikanen die zij een maand of wat hebben moeten on derhouden tot de beroepsverstekelingen behoren, die ondanks strenge bewaking van de loopplank en landvasten vooral in de Noord-Afrikaanse havens op de meest onwaarschijnlijke manieren aanboord van vreemde schepen weten te komen. Vanmiddag is dus de 24 jaar oude Deen se stomer van 4642 ton de Hoogovenhaven weer uitgevaren op weg naar Hamburg met een licht beschadigde neus als souve nir van de aanvaring op Zondag 7 Novem ber, waarbij de aanvarende Duitse trawler ijlings doorstoomde. Zeventien maanden geleden was deze zwerver voor het laatst in de thuishaven en 't ziet er niet naar uit, dat hij binnenkort het bekende havenfronl van de Deense hoofdstad weer voor de boeg zal hebben, want inmiddels heeft de Holland West Afrikalijn het schip in tiid- charter genomen, zodat de eerste bestem ming na Hamburg Rotterdam zal worden. Vandaar, dat de kapitein en de stuurman (die ook al Jensen heet) hun vrouwen hebben laten overkomen en er sinds vele maanden bloemen in de mess te vinden waren Het zal wel weer warm zijn langs de haven van Oran, haast te wann om te werken. ADVERTENTIE EEN MOOI CADEAU VOOR BABY EN KLEUTER... vindt U alleen in Haarlem's grootste speciaalzaken. Een aardig jurkje Een mooi pakje Wij importeren uit Zwitserland, Frank rijk en' België. Ook onze Hollandse modellen zijn fraai en de kleuren be schaafd. Onze inkoopster met een jarenlange ervaring en een bijzonder goede kijk op exclusieve modellen garandeert U iets nieuws, iets aparts. Onze Sint-Nicolaas etalages zijn ge reed, komt U eens kijken en U zult het meest versteld staan over de aan trekkelijke prijzen. <v£lVee*£ ANEGANG 46 - GR. HOUTSTR. 116 HAARLEM Vrjjdag werd het eerste witlof aan de Beverwijksè groenteveiling aangevoerd. De proeftuin zorgde voor deze primeur. Ter gelegenheid van het 30-iarig bestaan der Beverol-fabrieken is een herdenkings avond gehouden, waarop het voltallig per soneel en de directie aanwezig waren. De heer M. v. d. Brink heeft deze avond ge opend met het uitspreken van een woord van welkom speciaal tot de directeur, de heer H. Brat. Aan de directeur werd een blijvende herinnering aangeboden en vele bloemstukken getuigden van warme be langstelling voor dit zesde fabriekslus- trum. De avond werd in feestelijke stem ming voortgezet, Jan de Cler, Henk Bou- man en Jules de Corte zorgden voor een gevarieerd programma. Maar ook de eigen leden zorgden voor een biidrage, onder lei ding van Ria Passchier is er een toneel stukje opgevoerd. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater: Zaterdag en Zondag 20 uur: „De fatale minuut". ADVERTENTIE Dames- en Herenmodes Maat kleermakers - Confectie Kennemerlaan 36 - IJmuiden - Telefoon 4453 U koopt inderdaad prettiger in de morgenuren - Deelnemer IJmond-zegelactie Alle artikelen desgewenst in LUXE VERPAKKING Er was deze week een groot verschil in de prijzen op de groentemarkt. Toen het in het begin van de week begon te winteren liepen de prijzen met sprongen omhoog, maar later kwam er een kleine terugslag. De groente was evenwel beslist niet goed koop; alles ging vlot weg voor uitstekende prijzen. Er komt nog andijvie van goede kwaliteit aan de markt, de aanvoer wordt wel wat minder maar er is tot 27 cent per kilo voor betaald; sla en spinazie waren ook nog present, sla ging tot 19 cent per krop, spinazie kwam tot 54 cent per kilo. Bospeen mindert nu in aanvoer; de prijzen iièpen op tot 44 cent per bos en dé waspeen varieerde van 16 tot 32 cent per kilo. Het eerste witlof haalde de 58 cent per kilo. De aanvoer van spruiten was deze week iets groter en de prijs varieerde van 4687 cent per kilo. Prei was er ruim en de handel toonde er grote belangstelling voor: er is tot 35 cent per kilo voor betaald. Selderij-knollen gingen nu ook. vlot weg, hiervoor is tot 21 cent per stuk gegeven. Groot was de vraag naar boerenkool, waarvoor nog tot 31 cent per kilo is geboden, de groene kool haalde 29 cent per kilo en voor de rode kool is tot 21 cent per kilo betaald. De aanvoer van tomaten werd kleiner; de prijzen liepen op tot 92 cent per kilo, druiven varieerden van 58115 cent per kilo. Half uurtje bloemen De aanvoer op de bloemenveiling is nu wel tot een minimum terug gelopen: in een half uur tijd is de veiling al afgelopen. Er komen nog enige kleine partijen troschry- De uitslagen in percenten van de door „de Jump" gespeelde wedstrijden luidden deze week: Groep A: 1. de Jong-Amsing 58.33; 2. Porck-Prins 55.21; 3. Wittebrood-Mainz 55.21; 4. v. d. Vis-v. d. Steen 50; 5. La- man-Middelkoop 47.83; 6. mevr. Prins- Jonker 44.88; 7. mevr. Külman-v. Arne- rongen 38.54. Groep B: 1. de Haas-Wey 63; 2. Boer- Broeren 53; 3. dames Elzerrnan-Rolloos 52; 4. Floor-Schadé 46; 5. dames Hamers- Schol 44; 6. v. d. Burg-Kramer 42. Groep C: 1. Reyendam-Sival 63; 2. Boender-v. d. Wint 53; 3. Westra-Hanne- ma 52; 4. de Vries-v. d. Starre 49; 5. mevr. de Haas-v. d. Gaay 42; 6. mevr. Bloem- v. Loo 41. santen die ongekende prijzen opbrengen en veelal tot f 1,75 per bos gaan. De groot- bloemigen zijn op een paar stuks na geheel verdwenen, wel komen er al wat partijtjes blauwe druifjes, die vlot verkocht worden en tot 58 cent per bosje gaan. De aanvoer van cyclame-bloemen, gerbera's en nerinen is ook al heel klein. Bjj de potplanten zijn het hoofdzakelijk de cyclames die aan de markt komen; indien de kwaliteit goed is worden er prijzen besteed tot f 2,35 p. stuk. NAARMATE DE VIJFDE DECEMBER nadert, neemt de stroom nieuwe kinder boeken in omvang toe: avonturenboeken, sprookjes, verhalen voor de kleuters en wat men zou kunnen noemen puberromans: het geliefde genre, dat vooral in de meisjesboeken voorkomt en waarin een ontwakende sensualiteit een min of meer grote rol speelt. Eén van de boeken, die men graag op elk plankje zou willen zien tussen de lichtere kost van circusverhalen en de steeds meer in zwang komende luchtvaartfantasieën, is de bij Ploegsma in Amsterdam uitgekomen verzameling „sprookjes van de andere kant der aarde", bijeengebracht door de gevoelige Zwitserse schrijfster Lisa Tetzner, van wier hand eerder een vervolgserie verscheen, die ten dele al voor de radio bewerkt is en waarvan de kwaliteiten onaanvechtbaar zijn. Wij herinneren slechts aan „De kinderen op het eiland" en „Mirjam in Amerika", die in vele jeugdbibliotheken tot de kapot- gelèzen delen zijn gaan behoren. Dit laat ste boek van Lisa Tetzner Zwarte Pa rels" geeft een bloemlezing van veelal onbekende sprookjes uit de vaak onge schreven volkslitteratuur van negers. Eski mo's, Indianen en andere volken, vol fijne humor en vaak diepzinnige filosofie, die voor de kinderen in eenvoudige iaal wordt neergelegd en door Annie Winkler-Vonk in een rake vertaiing bewaard is gebleven. I. Neupert-Mende verluchtte het aanbe velenswaardige bundeltje met sierlijke te keningen, die zich nauw bij de sfeer van de verhalen aansluiten. Voor de kleintjes kwam bij Kluitman in Alkmaar Bruintje en zijn vriendjes" van de pers, een (eveneens vertaalde) geschie denis over Bruintje Stompneus en Reintje Roodvos, die op weg zijn naar Reintjes aanstaande, Monsa Zilvervos. Dat het boek al een paar herdrukken heeft beleefd, p'eit voor de prettige verteltrant van de Noor Odd Heistein, waarvoor mevrouw J. Mo lanus Stamperius haar voortreffelijke Ne derlandse woordkeus in de plaats bracht. Ook de illustraties, waarvan de maker he laas ongenoemd bleef, kwamen ver boven de middelmaat.. „Bij boer Jan" is één van de recente pennevruchten, die de zeer productieve Nanda aan haar lezerskring schonk (Uit geverij De Sleutel, Haarlem en Antwer pen). Al is aan de ietwat vlakke, onver zorgde stijl wel te merken, dat deze schrijf ster soms te veel achter ekaar wil doen, het verhaal van de kleine man. die alleen in Nederland achterb'ijft als vader en moe der emigreren, za! zijn weg wel vinden, Rein van Looy zorgde voor een paar vlot te tekeningen. ,,Om het bruine monster" heet het smeuige jongensboek, dat Peter van Nier- op schreef en Kluitman uitgaf: een span nende voetbalgeschiedenis met een pro vincieplaatsje als plaats der handeling en een paar montere knapen als dramatis per sonae De schrijver gaat de prob'emen. die Koning Soccer de laatste tijd wel eens op zijn troon doen schudden, niet uit de weg en er kwam een actueel boek, dat als enige bezwaar de niet-zo-hee!-gelukkige plaat jes van H. Giesen met zich draagt op een weg, die ongetwijfeld in vele jongenshar ten zal eindigen. Eveneens bij Kluitman kwam „De aan houder wint" uit, een boek van J. W. van der Klei, dat de lezertjes verplaatst naar een imaginair stadje in de Verenigde Sta ten. Het vreemde van dit overigens goed gebouwde verhaal is, dat het sterk op een vertaling is gaan lijken als gevolg van een enigszins houterige verteltrant, waaraan een serie storende zetfouten uiteraard geen goed heeft gedaan. Pol Dom maakte er een paar plaatjes bij. A. C. de Jonge gaf bij Kluitman „Do kanovaarders Kris en Ris" in het licht eon Hollandser verhaal over twee leerlin gen van de Middelburgse zeevaartschool, die meer van de practiik dan van de theo rie houden en met een kano schipbreuk lij den. De auteur heeft zijn locale kennis be paald met uit de duim gezogen, maar zou, wat zijn kennis van de Nederlandse taal betreft, nog wel even hebben kunnen door studeren: de zinnen lopen vaak niet en moeten enige malen overgelezen worden, eer hun bedoeling helemaal duidelijk is. Dat neemt niet weg, dat het boek voldoen de kwaliteiten heeft om een niet al te cri- tische lezer van twaalf tot zestien te boei en: het gegeven is origineel genoeg. J. Wilkeshuis heeft in de Pionierserie van Boom-Ruvgrok een geromantiseerd en knap geromantiseerd historisch ver haal verteld onder de titel „De gouden ke ten van de Compagnie". Steven van der Haghen is er de hoofdpersoon van, een Amersfoorter, die mede de grondslag van Nederlands Indië hielp leggen in de brui sende jaren der zeventiende eeuw. Wilkes huis weet zo langzamerhand heel goed, ADVERTENTIE Koningsplein 10 Telefoon 4866 v/aarmee en op welke wijze hij zijn lezers- schare moet aanpakken: een avontuurlijk gegeven, niet te breed uitgesponnen en in vierkante taal verteld. De auteur hield zich verre van politiek en, trachtte slechts te bewijzen, dat er door alle eeuwen heen voor jonge mensen met doorzettingsvermo gen een toekomst is op te bouwen. Dat hij de moraal van het liedje ver genoeeg ver stopte om niet hinderlijk te worden, kan als een compliment te meer worden be schouwd. P. van der Maaden zorgde voor een aantal aantrekkelijke zwart-witjes, die zich uitstekend bij het gegeven aan sluiten. Bij L. Stafleu in Leiden kwam „Avon tuur in de Ardennen" van de pers: een boek van de bekende Aleid van Rhijn, die zich eveneens eerder met succes met de luchtvaart bezig hield. Dtimaal gaat het over vier HBS-ers, die een vacantie in het Belgische heuvelland doorbrengen en de auteur heeft ook met dit boek bewezen het publiek te kennen: een heerlijke aaneen schakeling van geheimzinnigheden, die met de daling van een helicoptère begint en eindigt met een hoeraatje voor het kwar tet, dat in niet geringe mate zorgt voor de ontmaskering van een bende misdadigers. Een boek, dat zich geheel tot de techniek wendt in dit geval de autotechniek is Tussen rem en gaspedaal" van P. J. Zonruiter, uitgegeven door Kluitman Het is een fris geschreven vertelling van een expeditiebedrijfje, dat in het begin nog overeind wordt gehouden door een vracht wagentje (van vijftien p.k. zoals de schrijver weer niet helemaal deskundig maar met veel zin voor de détails weet te vertellen), maar bovenal door de chauf feur Dirk van der Weerdt en de vijftien- iarige Manus, die Hooftman van zijn „van heet, maar beter als „Van Alles" te boek had kunnen staan. Het werd een met vaart geschreven boek, dat en passant de moor dende concurrentie in het wegvervoer be handelt en menig smakelijk moment be vat. Zonruiter moet het beslist nóg eens in dit genre proberen. De tekeningen van G. van Straaten zijn geslaagd te noemen. Bij Kok in Kampen verscheen een nieuw jongensboek van Johan Buursink, „De smokkelaars van Oosterhorst", dat beslist niet minder spannend, maar wel minder goed geschreven is. Zo langzamerhand buigt de stijl der Nederlandse jeugdlitte- ratuur om in de richting van een bepaald, niet onaangenaam soort realisme, maar veel schrijvers verwijlen nog in de tijd van Dik Trom en Pietje Bell al hebben hun onderwerpen zich wèl aangepast aan de eisen van een nieuw geslacht. Een goed voorbeeld van het dualisme, dat ontstaan kan, als een jeugdschrijver zich met afge meten passen door een modern gegeven beweegt, is deze smokkelaarshistorie; ge degen kost. maar zonder veel humor. Van de illustraties kan hetzelfde gezegd wor den. Het décor van de tropen trekt nog steeds: S. H. van Iterson verplaatst haar lezers in Schaduw over Chocamata" (Kluitman, Alkmaar) naar de Caraibische zee, om in een kernachtig verhaal 't 'even op Curagao te tekenen. Het gaat haar ove rigens niet om een geografisch leerboek, a! vlecht zij een menigte wetenswaardig heden door het verhaal, maar veel eerder om de beklemmende invloed van het bij geloof op het leven der Curaqao'ers blank of gekleurd.'De Sfeer is raak getrof fen; tegen de geroosterde, natuurlijke ach tergrond van het Wést-Indische eiland heeft de schrijfster haar verhaal buitenge woon knap opgebouwd: het verhaal van een Hollands kind op de plantage „Kraal- fontein", dat betrokken wordt in een reeks geheimzinnige gebeurtenissen, waarbij het bijgeloof een voorname rol blijkt te spelen. I. F. J. Groothedde verplaatst zijn lezer tjes in „Op avontuur in Connemara" naar Ierland, waar hij in het berggebied van die naam een tweetal Hollandse knapen laat kamperen en het avontuur van hun leven laat meemaken Dit boek uit Boom Ruygrok's Pionierserie is veneens met kennis van zaken geconstrueerd. Het werd een verhaal, waarvan de jongens zullen smullen, maar wellicht de vaders ook nog wel, temeer daar Groothedde een aantal ge gevens over Eire door zijn verhaal werkte, die het een niet geringe waarde geven. J. F. Vliegende storm Over de hele Noordzee raasde v lacht een vliegende Zuidwester en de loggers heb ben dus de hele nacht liggen steken, even als de trawlers. Vangstberichten van de haringloggers zijn er dus vanmorgen niet en de verwachtingen voor Maandag zijn uitermate onzeker. De Norma Maria kon wel eens naar Grimsby komen, want het schip is al van de 17e November. De traw ier had gisteren 190 kisten schelvis en 70 kool en gul en stokkebit. De Abraham kan Maandag met de Thorina komen en ook de Zeelandia is naar huis gevlucht. Er zijn slechts vijf trekken gedaan, die bijna niets opleverden. Vanmorgen weinig De vishal werd vanmorgen bezocht door de Shamrock met 200 kisten vis. hoofdza kelijk schelvis en door de Sumatra met 1600 en zes loggers met 600 kisten haring. De kleine vaart kwam wegens de sterke tegenwind pas later op de ochtend binnen. Alles verkocht Onder deze omstandigheden is alle ha ring prompt verkocht voor f 10 tot f 13; de braadschelvis ging voor f 43f 50 weg en de peninen deden zelfs f 55f 60. Ook voor schol III zijn stormprijzen betaald: f35 f 40 en de tweeën deden liefst f 50f 55, terwijl de handel voor export naar Enge land f 60 f 65 moest neertellen, als zy grove schol I wilde hebben. De zet- en gro te schol deed f 65 f 70 per kist. Fjjnvis De grove tong zette in op f 4.20 zakte la.ter naar de f 3.80; grootmiddel deed f 3.50 A f3.20; de halfpondjes maakten f2.80 f 2.90 en de enen f 2.25 tot f 2.30 met f 2f 2.10 voor de tong II. Hout verspeeld; slecht weer De „Soemba" heeft vannacht vier stan daard hout verspeeld en is voor anker ge gaan. De weerberichten waren: Nederlandse kust: waarschuwing voor Z.Z.W.-storm. Vikingbank, Fladen: Z.O.-storm; Vissers- bank, Duitse Bocht: Z.Z.O.-storm; Theems, Humber en Dover: Z.-storm; Oostelijk deel van het Kanaal: W.-storm. Dirkje in Boulogne De trawler Dirkje is gisteren de haven van Boulogne sur Mer binnengelopen met een gewonde; een der opvarenden had de hand aan een staaldraad gewond. Binnengekomen IJM62 Sumatra, 129 Shamrock, 45 Hoop, 75 Go Gouedijk, 204 Verwachting, 3 27 31 218 249 52 272 11 5 8; KW167 Nederland IV. 47 Noordzee, 14 Anna Cornelia, 157 Vooruit, 65 Willy Alida, 107 Jacoba, 18 Hollandia, 32 Sakina, 130 Nederland VII, 20 Grietje, 6 Vertrouwen, 38 Bertha, 162 De Vier Gezusters, 170 Zeemeeuw, 78 Ex celsior II, 95 Toenadering, 9 Hubertha Ge- rarda, 26 Concordia, 175 Onderneming, 147 Wilhelmina 3, 2 Dirk Donker Curtius, 52 Vrouw Anna, 43 Rijnmond II, 3 Pieter Leendert Huibert, 70 Nellie Marie, 163 Janna, 17 Arie Nico. 155 Arie, 84 Jan, 168 Eendracht, 166 De Gebroeders, 125 Petro- nella, 10 Adrianus, 49 Elizabeth, 169 Alei- da, 98 12 133 210; HD87 Pietertje; R02 Dolfijn; UK64 35 104; AM16 17; WR67 33; TX14; 0132 Belg. Vertrokken IJM32 Elie, 24 Vios, 2 Herman, 25 Fla mingo, 221 Wiron III, 209 Wiron IV; KW70 Nellie Marie; HD79 Drie Gebroeders; UK1 16 4 64 104; WR67; R015 Aatje. Trekjes van Vrjjdag KW75 30 m. haring, SCH61 80 m. haring, KW10 160 kilo tong en 6 m. vis in 3 trek ken, R02 130 kilo tong en 8 m. vis in 3 trekken, KW141 20 m. haring, IJM35 100 m. haring in 3 trekken, SCH117 80 en 60 en 40 m. haring, IJM16 40 m. hoops, IJM33 dagvangst 600 m. haring, IJM14 5 m. vis en 15 kilo (lag nu te steken). Alle Katwijkse vleetvissers, die onder de Ned. kust waren, zijn de haven van IJmui den binnengelopen wegens het slechte weer. De vangsten waren van 20 kisten tot 200 k. Ook liepen de kotters en kustlog- gers Vrijdagavond de haven binnen. Oudste boten Abraham van 16 Nov., Norma Marie van 17 Nov., Maria van Hattum van 18 Nov. Besommingen van hedenmorgen. Een trawler f 20.300.—, Haringlogger KW168 f 580, KW16 f 675, KW2 f 289, KW175, f 2060, KW147 f 580, KW170 f 1104, KW32 f 1180, KW130 f 2490, KW3 f 510, KW49 f 1840, KW9 f 540, KW95 f 1140, KW78 f 1030, KW20 f 550, IJm.75 f 1360. VislOZSers tTmllM f 9)On. T.Tvn 1r- -.sort IJm.129 f 7550, KW65 f 610, KW169 f 2010 KW107 f 1470, Kotters IJm.52, f 1240. IJm. 11 f 3360, Txl4 f 1710, Bu33 f 1670, Hv. 98 f 2780, Hij 125 f 4040. ADVERTENTIE O^COCCCCCi^OCOOOOOCCOOCCCOCOOOOCCCCOOCCCCCOOOOCOCCC^^ De woede van de Deense scheepskapi tein, die in een vliegtuig van de Swiss Air hoog in de wolken tussen Zurich en Kopenhagen vloog, was niet te koelen, nadat hij ontdekt had, dat nergens in het vliegtuig „een behoorlijk kompas" aanwezig was. De kapitein meende tijdens de reis, dat het toestel ivas afgeweken van de route b en vroeg de stewardess een blik te mo- 8 gen werpen op het kompas. Zij bracht 3 hem naar zijn vliegende collega in de 3 cockpit en deze laatste wees de passa- 8 gier zwijgend op een klein vliegtuig- 3 kompas onder het venster, nadat ver- S geefs getracht was de zeevaarder van 8 zijn foutieve veronderstelling te over- 8 tuigen. De scheepskapitein ontstak in woede, 8 omdat er naar zijn mening zonder kom- 8 pas werd gevlogen. Hij schreeuwde te- 8 gen de onthutste Zvntserse bestuurder: 8 „Denkt u soms dat ik geen kompas ken? 8 U weet toch wel, dat een kompas veel 8 groter is?" De Deense zeeman was niet 8 te overtuigen. Hij bleef koppig tijdens 3 de gehele reis tot de landing in Kopen- hagen, waar hij meedeelde de zaak te 3 zullen aanbrengen ;xxx:ocoocooo<x>ocx^ooococfcoco^ Geboren: Nicolaas J. L. M. z. van N. Tuyn en A. Stengs; Anna M. d. van B. J. Beentjes en C. Meyer; Margaretha C. M. d. van N. de Roode en M. C. Kroon; Job z. van A. v. d. Schaar en K. Udo. Gehuwd: Q. W. de Ruiter en A. A. Schouws; Q. van Egmond en M. A. Rijke. Alehiba. 25 Fern. Noronha gepass n. St. Vineent Andijk, 26 te Tampico. Alphacca, 25 te Philadelphia. Argos, 26 te Istanboel. Aagtekerk, 26 v. Djibouti n. Penang. Abbedij'k, 26 te New York. Ad «da. 27 te Balikpapan. Alamak, pass. 26 Gibraltar n. Genua. Alderam n. 26 te Antwerpen. Alhena, 25 140 m. ZO. Ilheos. Almkenk, 26 v. Brisbane n. Newcastle News. Alnati, pass. 26 Sandette boei n. Antwerpen. Aiphard, pass. 26 St. Vincent n. Recife. Ampenan, pass. 26 Gibraltar n. Rotterdam. Amstelbrug, pass. 26 Dover n. Brake. Aalsdijk, 27 v. Londen te Rotterdam. Albireo, pass. 26 Dover n. Las Palmas. Alpherat, 27 te Rio de Janeiro. Altair, pass, 26 Recife n. Las Palmas. Appingedijk, 27 te Antwerpen. Bloemfontein, 25 v. Las Palmas n. Kaapstad. Brïtsum, pass. 25 Madeira n. Engelskanaal. Barito, 27 te Timor verwacht. Beninkust, pass. 26 Kp. Vilano n. Dakar. Baarn, 26 v. Antofagasta n. Valparaiso. Boskoop, 26 te Antwerpen. Cradle of Liberty, pass 25 ten Z. Azoren naar Philadelphia. Caltex Pernis, pas. 26 Algiers n. Rotterdam Caltex The Hague, pass 26 Ouessant n. Sidon Caltex Utrecht, pass. 26 Kreta n. Sidon. Ceronia, 28 Balikpapan verwacht. Ccngostroom, 26 te Takoradi. Caltex Delft, 27 te Rotterdam. Caltex Leiden, 27 te Rotterdam. Diemerdijk, 25 v. Oakland n. Los Angeles. Delfland, 26 te Buenos Aires. Dongediik. 25 v. Balboa n. Los Angeles, pe.miand, 25 te Pto Aletgre. Eendracht, pass. 26 Lissabon n. Haifa. Esso Den Haag, pass. 26 Malta n. Sidon. E'm'-na, 26 te Rotterdam. Groote Beer, 26 v. New York te Rotterdam. Gordias, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Gaasterkerk, pas*. 26 Finisterre n. Duinkerker» Gooiland, 27 te Recife. Heemskerk, ?6 v. Bremen te Antwerpen. Hilversum, 26 v. Ummsaid n. Suez. Hecuba, 26 te New York. Tndrapoera. 27 te Belawan. Tvoorkust 26 v. Freetown n. Takoradi. Joh. v. O'denbarneveit. pas«. 26 Kp. Finisterre. K°ta Gede. pass. 25 Guardafui n. Belawan. Koratia, 26 v. Singapore n. Lyttslton. Kertosono, pass. 27 Gibraltar n. Casablanca. Kota Agoeng, 26 v Genua ft. Rotterdam. Laagkerk, pass. 26 Perim n. Suez. Laurenkerk 25 v. Genua n. Lissabon. Lindekerk, 26 te Bahrein. Loenerkerk, 26 te Cochin. Laertes, pass. 27 Gibraltar n. Amsterdam. Leuvekerk, 26 te Hamburg. Lieve Vrouwekerk, 26 v. Bombay n. Colombo. Limburg, 26 v. Soeraba.ia n. Semarang. Mitra. pass. 25 Mona eil. n. Rotterdam. Manoeran, 25 te Amsterdam. Molenkerk. 26 v. Penang n. Port Swettenham. Mentor, 26 v. Malta n. Piraeus. Mirza. pass. 26 Townsville n. Sydney. Afurena, pass. 26 Perim n. Fao. Myonia. 25 v. oblong n. Adelaide. Maas. 27 te Rotterdam. Maasdam. 26 280 m. O. Halifax. Maasland. 26 v. Santos o. Riö de Janeiro. Mariekerk, 26 v. Casablancg n, Antwerpen. Merwede, 27 te Savarnah. Noordam, 25 5R0 m. O.NO. Kp. Race. Notos. 26 te Rotterdam. Omala, 26 te Curapao. Oraniefontein, 26 te Amsterdam. Orestes. 26 v. Curapao n. Maracaibo. Oostkerk, 26 v. Singapore n. Port Swettenham Oranjestad, 26 te Dover. Prins Willem TTI, 25 v. Port Alfred n. Hamburg Prins Willem IV. pass. 25 Vlissingen n. Le Havre Polydorus. 26 v. Tj. Priok n. Singapore. Prins Fred. Willem, 26 te Montreal. Prins Maurits, 26 te Ceuta. Pbns Joh. Willem Friso, pass. 26 Kp. Race naar Bremen. Prins Philips Willem, 28 v. Detroit n. Montreal R^ndam. 25 te Rotterdam. Rijnland, 26 dwars Victoria. Ro^ti. 26 v. Port Said n. Napels. Radja. 27 te Bandarsihapur. Raki, 26 v. Belawan n. Singapore. Roebiah, 26 v. Baltimore n. Charleston. Rotula, 26 v. Kaapstad n. Curapaó. Salawati. 25 v. Rotterdam n. Amsterdam. Slamat, 24 te Singapore. Straat Mozambique, 25 v. San Francisco del Sur n. Walvisbaai. Salawati. 26 te Amsterdam. Straat Banka, 26 v. Sydney n. Melbourne. Stad Arnhem, pass. 26 Kreta n. Marseille. Straat Bali, 27 te Hongkong, samarinda, 26 v. Brira n. Zanzibar. Straat Soenda, 26 v. Mauritius n. Lor. Marquez. Tamo. paSs. 26 Fern. Noronha n. Antwerpen. Teiamon. 26 t* Rotterdam. Taïia26 te Hongkong. Teiresias, 26 te Boston Mass. Tiberius, 26 t* Paramaribo. Ti ba. 27 te Rotterdam. woensdrecht. 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Waterman, pass. 26 Dakar n. Las Palmas. WesWdam, 26 560 m. O. Kp. Race. Wieldrecht, 27 te Curapao. Wie^drecht. 2è te Hamburg. W^ltGvr^den, 27 te Suez. Wi'lem Ruys. 27 V. Napels n. Southampton. Willemstad, 26 v. Willemstad n. La Gualra. TJsel, 26 v. Amsterdam te Rotterdam. Zeeland SSM)25 v. Rotterdam n. Randers. Znpnewiik. 23 v. Bahia Blanca n. San A-tonio Z"'d„rvm=. 26 2->() m. W. ten z. Fremont!* Zeeland (KRL), 26 v. Semarang n. Tj. Priok. Schenen met naasagiers, repatrlërenden en emigrerenden Aldabi, 1 Dec. Santos verw. Alhena, 29 R-'n de Janeiro 1 Dec. Santos verw. AYi.ati. 28 v. Buenos Aires te Rotterdam verw. Bloemfontein. 7 Dee. Kaapstad verw. Bonaire, 11 Dec. Paramaribo verwacht. Bo«chfontein, 25 t» a mstevdem vertr. 19 Dec v Amsterdam n. Oost-Afrlka. Bekoop. 26 V. Bmnsbfittel te Antw*rr>-n Cott'ca. s Dec. Plymouth, 7 Déc. Amsterdam verwacht. Gmr.tl.T,?r' vertr' 3 D^' v' Amsterdam naar K»at>stad. r-drannera. 28 P«n.n? afl p-t. Rwettenham v»-w '.wrrf„-t.la. „arte. a, ni.rb-r. n. Amsterdefrl Joh. V. Olden barna velt, 29 v. Tj. Priok te Am sterdam verwacht. Maasdam. 2 Dec. Southamnton en Le Havre S Dec. Rotterdam verwacht. Nieuw Amsterdam, vertr. 7 Dec. v. Rotterdan-, naar New York. Noordam, 29 v. Rotterdam te New York verw Oranie. vertr. 3 Dec. v. Ti. priok u. Amsterdam Orantefontein, vertr. 18 v. Amsterdam naai Durban. Orantestad, 20 Madeira 9 Dec. Trinidad verw. Riindam, vertr. 30 v. Rotterdam n. New Yor'. Sibaiak, 29 Fremantl* 5 Dec. Melbourne verw Waterman, 23 Las Palmas 3 Rotterdam verw Westerdam. 29 v. New York te Rotterdam verw Willem Ruys, 1 Dec. Southampton 2 Rotterdam verwacht. Willemstad, 29 Trinidad 30 Barbados verw. Zu'derkruis, 7 Dec. Aden verwacht. iXrWW WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11