MARINE-VERSTERKINGEN NAAR NIEUW-GUINEA Weerbericht Vacantievrijheid Bus met arbeiders opengereten bij botsing met militaire auto Sovjet-ambassadeur bezocht De Gaulle in het geheim Snelverkeersweg Velsen-den Haag verder Oostelijk van Haarlem Blankenhorn gaat Saar- accoord weer bespreken Verdeelde meningen in de UNO Blank belooft de Duitse soldaat luilekkerland Vier dodenzes gewonden Poging om ratificatie te verhinderen Visjinski was spiegel van de Kremlin-geest Het woord is aan. Vroeger plan van de baan Morgen regen en wind UNO-debat A merika neutraal Salaris radiomusici Geen rouw in Amerikaanse pers Haarlem sprak met de minister Weerrapport 69e JAARGANG No 120 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 274 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NATUURBEHOUD en vacantie-houden zijn aan de orde geweest op een te Hilver sum gehouden congres. Als u de schattin- gen-in-cijfers overdacht hebt, waarmee onze samenvatting van het verhandelde op dat congres opende, moet u evenals mij wel een lichte huivering bevangen hebben. Dat over elf jaar het aan'tal vacantiegangers in ons land vermoedelijk met twintig percent zal zijn toegenomen, zegt nog niet zoveel. Dat de totale bevolking dan IIV2 millioen wel zal zijn gepasseerd klinkt al veel erger. Wij zijn nu ruim IOV2 millioen sterk. Waar ligt, volgens de bevolkings-experts, eigen lijk de grens van het opeenhopen van mil- lioenen in dit kleine land? Tegen 1980 ver wacht men dat in de „Randstad Holland" de bevolking 2730 personen per vierkante kilometer zal zijn. Een ontstellend aantal, als ge u even een onbebouwd stukje grond van een kilometer lang en een kilometer breed voorstelt met een dergelijke menigte erop. Zij zal nog maar het gemiddelde aan geven. En zij moet wonen en werken op het dierbaar plekske grond. Het zal, ge middeld of niet, ontstellend volgebouwd zijn, vooral in de hoogte. Hoogbouw zal zich in steeds meer stijgende mate aan dienen. Maar daar heeft het congres in Hilver sum het niet over gehad; het was immers aan natuurbehoud en vacantie-houden eigenlijk uitgedrukt in het woord „recrea tie", waarmee alle ontspanning in de natuur bedoeld wordt gewijd. Welnu, het heeft zijn gemiddelden niet tot de Randstad Hol land bepaald en ook het hele land in ogen schouw genomen. Nu al is er per hoofd van de bevolking helaas maar 490 M2 bos en woeste grond. De bewoner van Frankrijk heeft negenmaal zoveel tot zijn beschik king, die van Duitsland ruim viermaal zo veel en zelfs de Belg, die het ook niet zo ruim heeft, haalt bijna het dubbele. Burgemeester Boot, van Hilversum, heeft voor meer organisatie gepleit. Hij wil een staatssecretariaat voor natuurschoon en re creatie zien ontstaan. Doelbewuste leiding van boven af, zegt hij, is nodig om rich ting te geven aan de vele maatregelen, die zowel van particuliere als van overheids- zijde getroffen moeten worden om zo goed mogelijk te voorzien in het nijpende ge brek aan ruimte voor een gezonde vacantie- besteding van het Nederlandse volk. Eer lijk gezegd lokt mij dit nog minder aan dan die alarmerende cijfers. Wat is nu juist zo'n grote, wellicht de grootste aantrekke lijkheid van vacantie? Dat men vrij is, niet alleen van zijn dagelijks werk en andere beslommeringen, maar ook in zijn bewe gingen. Dat men gaan kan waarheen men zelf wil en zich daar bewegen of niet be wegen zoals men dat zelf verkiest. Ik houd mijn hart vast als ik denk aan een over heidsapparaat., onder aanvoering van een staatssecretaris, die ook dat alweer zou moeten gaan regelen: van boven af. Als de overheid de hand niet aan de ploeg slaat, heeft burgemeester Boot gezegd, zal de uit de steden naar buiten trekkende massa zelf een oplossing zoeken; een goede oplossing zal dat stellig niet zijn. Dat zegt de bur gemeester, blijkbaar zonder te begrijpen dat de enige goed'e oplossing voor mensen die met vacantie gaan juist diegene is die zij zelf kiezen. Anders is de aardigheid er af. Men wil niet maar weer gestuurd wor den en geordend; men wil zijn vrijheid. Of een burgemeester of een andere over heidspersoon met hun vacantie-voorkeur instemt zal ook zijn eigen gemeentenaren volstrekt niet interesseren. Zij zullen vin den dat dit hun zaak is en niet de zijne. Hij heeft zijn taak in het gemeentebestuur en zij hebben de hunne in het besturen van hun eigen levens een aanmerkelijk dieper ingrijpende taak, waartoe ook en vooral hun vrijheden behoren. Ook als het zover mocht komen als het werkcomité Natuurbehoud en recreatie en anderen blijkbaar verwachten, als wij dus steeds hoger bouwend maar in millioenen zullen blijven toenemen, is er nog wel een vacantievrijheid te hand haven. Zelfs als West-Europa, zijn eigen onmiskenbare belangen veronachtzamend, verdeeld mocht blijven in zijn historische vakjes met zijn geijkte nationale grensjes. Zelfs dan is het waarschijnlijk dat de ont wikkeling van het verkeerswezen de va- cantie-keuze zal verruimen. In 1965 en nog meer in 1980 zal men zich in groter aantal en met minder kosten kunnen verplaatsen naar de landen, die wèl ruimte hebben, dan nu. De menigte zal ook steeds minder neiging hebben om dicht bij huis te blijven. Nu al is er veel veranderd. Nieuwe ge dachten zullen groeien, nieuwe gewoonten ontstaan, ook in het vacantie-houden. De jongeren van nu, die 's zomers al in zo groten getale over de grenzen trekken, zul len dat als zij ouder zijn geworden blijven doen. Denkelijk zullen zij, met versnelde vervoersmiddelen, hun ontdekkingsreizen steeds verder uitstrekken. Maar nog altijd: volgens eigen wens. Misschien zal de over heid tot hun vrije keuze iets kunnen bij dragen door overleg met buitenlandse over heden, door „faciliteiten" te vragen en die wederzijds eveneens te verstrekken. Er is op dat gebied in de laatste jaren al iets gedaan. Er is meer aan te doen. En het particulier initiatief zal zelf zijn aandrang tot schepping van uitgebreider vacantie- mogelijkheden in de landen, die niet over bevolkt zijn, met succes doen gelden om dat die in stijgende aandrang toch ook altijd hun voordeel zullen zien. Dit is een blijder toekomstbeeld. Bovendien mag men verwachten dat West-Europa geen kwart eeuw meer nodig zal hebben om zich in een federale Unie te verenigen en de slag bomen der verouderde grenzen daarmee te doen vallen. R. P. BONN (ANP) De chef van de poli tieke afdeling van het West-Duitse mini sterie van Buitenlandse Zaken, Herbert Blankenhorn is weer naar Parijs gegaan voor de hervatting van de besprekingen over het Saar-accoord. Daar zijn Franse gesprekspartner Soutou nog in de Ver enigde Staten verblijft, en pas volgende week zal terugkeren, wordt in Bonn niet verwacht, dat Blankenhorn de door de meeste Duitse partijen aangevochten be palingen van hét verdrag meteen kan aan snijden. Wel zal gesproken kunnen wor den over de nog niet uitgewerkte econo mische bepalingen van het verdrag. Het ligt in de bedoeling over te gaan tot uitbreiding van de vloot rondom Nieuw-Guinea, verklaarde staatssecretaris Moorman gistermiddag in de Tweede Kamer. Over de infiltraties wilde hij geen nadere inlichtingen geven omdat „de man op de achtergrond", die de infiltraties leidt, graag zou weten wat de regering weet. Het nut van kleine brigades van Papoea's acht de staatssecretaris niet zo groot. Hij gelooft dat brigades van goed getrainde Europese militairen, zoals de mariniers, samenwerkend met politie en plaatselijke gidsen, die het volk en het gebied kennen, ten minste even goed werken als de voormalige marechausee-brigades. Papoea-brigades zouden van nut kunnen zijn, maar nu we bezig zijn een geheel nieuwe verdediging van Nieuw-Guinea op' te bouwen, is het een probleem van ondergeschikt belang. Ook zullen Catalina-vliegtuigen naar Nieuw-Guinea worden gezonden. Voor de mariniers zijn speciale verbindingsvaartuigen onderhanden. Minister Staf deel de in antwoord op replieken mede, dat de regering niet te voorzichtig is met het zenden van ver sterkingen naar Nieuw-Guinea. Er zijn maatregelen ge nomen na de infil traties. Die maatre gelen zijn al in uit voering. Het is na tuurlijk niet moge lijk de verrassing van infiltraties te voorkomen. Het eiland heeft een rustlijn van 2500 km en het is dus niet mogelijk mariniers hand in hand op een rij te zetten. In de tropennacht kan er gens wel een infil tratie voorkomen,maar het waarschuwings- en alarmeringssysteem wordt zo uitgevoerd dat directe waarschuwing mogelijk is. Voor het thans aan de gang zijnde debat over Nieuw-Guinea in de politieke UNO- commissie hebben zich 36 sprekers aange meld. De vraag gaat over de al of niet aan vaardbaarheid der Indonesische resolutie, waarin de UNO verzocht wordt de beide partijen Nederland en Indonesië aan te sporen tot hervatting der onderhande lingen over de status van Nieuw-Guinea. Totnutoe hebben de volgende landen zich voor deze resolutie uitgesproken: Indonesië, Polen, Tsjechoslowakije, Griekenland, Jemen, Liberia, Afghanistan, Birma. Tegen de resolutie waren Nieuw-Zeeland, Austra lië, Engeland, België, Nationalistisch China en waarschijnlijk de 20 Zuid-Amerikaanse landen, die echter onderling nog overleg plegen en zich bezinnen op een andere resolutie, waarin wellicht zal worden aan bevolen dat de twee partijen een oplossing zullen zoeken die het belang van de in heemse bevolking op de voorgrond stelt. De debatten gaan heden de hele dag door. De correspondent van Reuter seint nog, dat delegaties van de Latijns-Amerikaanse landen Vrijdag in de wandelgangen druk voorstellen bespraken en de meningen daarover peilden. De Mexicaanse en Argentijnse afgevaar digden verspreidden informeel een ont- werp-voorstel onder andere delegaties, vol gens hetwelk de vergadering nota zou ne men van het bestaan van het geschil en zou aanbevelen, dat de betrokken partijen een oplossing moeten zoeken in overeen stemming met de beginselen van het Hand vest, waarbij vooral aandacht besteed wordt aan de rechten en belangen van de inheemse bevolking. Vernomen wordt, dat dit voorstel, dat bedoeld is als een compromis, niet aan vaardbaar is voor Australië, omdat het in feite de bevoegdheid van de UNO om zich met deze kwestie bezig te houden, zou er kennen. De Latijns-Amerikaanse landen hebben tof heden in het debat het gehele vraag stuk voorzichtig benaderd. Sommigen zijn bezorgd, dat een precedent met betrekking tot de UNO wordt geschapen op het stuk van grenskwesties en territoriale geschil len. Zoals reeds gemeld, zullen de Verenigde Staten zich waarschijnlijk van stemming onthouden, wanneer volgende week ge stemd zal worden over de Indonesische resolutie. De V. S. komen niet voor op de lijst van sprekers, die het woord zullen voêren in het debat. Op de vraag waarom zij niet op dé lijst staan, werd in Amerikaanse krin gen medegedeeld: „Wij nemen een strikt neutraal standpunt in dit debat in". De New York Times, Amerika's voor naamste dagblad, heeft in een voortreffelijk gedocumenteerd hoofdartikel de Ameri kaanse regering aangespoord Nederlands zijde te kiezen in het dispuut over Nieuw- Guinea. Het betoog van de New York Times is in het kort aldus: In dit geval bestaat er geen keuze tussen kolonialisme en anti kolonialisme. De vraag is slechts of Nieuw- Guinea een kolonie zal zijn van Nederland of Indonesië. Kolonialisme wil niet per se zeggen dat Europeanen over Aziaten rege ren. Het kan ook betekenen een regeren van de ene Aziaat over de andere, zoals in Indonesië trouwens reeds voorkomt en zoals Indonesië thans voorstelt met betrek king tot Nieuw-Guinea. De hoofdzaak is echter volgens genoemd blad de vraag: hoe verkrijgt Nieuw-Guinea de beste kans om aan het zelfbeschikkings recht toe te komen? Het Nederlandse re giem biedt daar, naar de mening van de New York Times, de beste vooruitzichten op. Het strategisch aspect van de kwestie weegt overigens zwaar voor het blad. Australië's veiligheid is namelijk inderdaad in het geding. De Indonesische regering is immers afhankelijk van de samenwerking met de communistische partij in dat land. De New York Times is kennelijk beducht dat een Indonesische souvereiniteit over Nieuw-Guinea de uitbreiding van de com munistische macht zou kunnen bevorderen. BONN (ANP-correspondent) Vlak na dat de West-Duitse voorlopige minister van Defensie Theodor Blank in Beieren ver geefs gepoogd had1 tegen verzet tegen een Duitse bewapening op te roeien, heeft hij in Bonn getracht het toekomstige soldaten leven in een rozige kleur te schilderen. Deze keer heeft Blank het over de culinaire boeg gegooid. Hij liet verluiden, dat de Duitse soldaten voortaan al hun maaltijden in eetkamers zullen mogen nuttigen. Het diner zal iedere dag bestaan uit soep, hoofdgerecht en toespijs. Het dagrantsoen zal 3800 calorieën bevatten. Alles zal kers vers worden opgediend en men behoeft niet net als de Amerikanen dagelijks ge conserveerde voedingsmiddelen te gebrui ken. Voorts deelde Blank mede, dat reeds twee jaren lang aan het psysiologisch- chemisch instituut der universiteit van Mainz wordt onderzocht hoe het soldaten brood kan worden verbeterd. De fouriers zullen volgens de belofte van Blank geen kans meer krijgen op de rantsoenen te "beknibbelen, omdat deze verpakt zullen worden uitgereikt. Op de Apeldoornse straat nabij Oud Mil- lingen is Vrijdagavond een autobus van de firma Geerestein uit Apeldoorn op een stil staande militaire wagen gereden. De bus werd aan één zijde opengescheurd. Vier van de tien arbeiders in de bus heb ben het ongeluk niet overleefd: een over leed ter plaatse, twee op weg naar het ziekenhuis te Apeldoorn en de vierde be zweek hedenmorgen aan de gevolgen van het ongeluk. De bus was met arbeiders van de Provin ciale Gelderse Electriciteitsmaatschappij op weg van Stroe naar Apeldoorn en reed met volle snelheid tegen een langs de weg ge parkeerde militaire vrachtwagen. De ge volgen waren verschrikkelijk. De bus werd bijna over de gehele lengte opengereten. De vier arbeiders, die aan deze zijde van de bus zaten, werden zwaar gewond. Een van hen, de arbeider G. Mulder uit Vees- sen, gemeente Heerde, overleed ter plaatse. Van onze correspondent in Parijs) Pas nu is in politieke kringen uitgelekt dat Sovjet-ambassadeur in Parijs, Vinogra dov, vorige week op zjjn eigen verzoek door generaal De Gaulle op diens villa te Colombey-les-deux-Eglises (Oost-Frank rijk) is ontvangen. Het onderwerp van het gesprek is niet met zekerheid bekend, maar dat zal zonder twijfel verband hebben ge houden met de komende ratificatie-debat- ten in de Nationale Vergadering over de accoorden van Parijs inzake de Duitse her- bewapennig. In de hoop het Franse parlement van die ratificatie af te brengen had de ambassa deur al visites afgelegd bij de Kamer-pre sident Le Troquer, die hij toen uitnodi gingen van Malenkov voor een deputatie uit het parlement overhandigde. Het is niet uitgesloten dat ook De Gaulle een invitatie heeft ontvangen. Er gingen al enige tijd geruchten dat de generaal als speciale boodschapper van Mendès-France met Ma lenkov zou gaan praten en het kan zijn dat het Kremlin op die geruchten is ingegaan. Min of meer officieel, omdat het hoogst ongebruikelijk is dat een ambassadeur in politiek overleg treedt met een particulier persoon, al is deze dan ook Frankrijks nationale held en bevrijder. De Gaulle en Mendès-France hebben on langs ook een opzienbarend onderhoud over dit onderwerp gehad en ten aanzien van de noodzaak met de Russen te praten huldigen zij vrijwel dezelfde mening. Een open vraag blijft echter of De Gaulle, die 'wel de onvermijdelijkheid van een Duitse herbewapening onderschrijft, daarmee vóór of eventueel na een gesprek met Mos kou zou willen beginnen. Mendès-France heeft in Washington nogmaals verzekerd dat er in zijn ogen vóór de ratificatie van de Parijse overeenkomsten in geen geval een ontmoeting met de Sovjets zou mogen zijn. Hier kunnen De Gaulle en Mendès- France van mening verschillen. Onder de Gaullisten in de Kamer en zelfs in het kabinet was sinds enige dagen al een duidelijke aarzeling te bespeuren Mendès-France in zijn Europese politiek blindelings te volgen. Het Parijse accoord zou zelfs in gevaar kunnen komen, hoewel oud-minister Schuman in een vraaggesprek de mogelijkheid heeft geopperd dat de Rooms-Katholieken dan voor de Gaullis ten in zouden moeten springen. Wat De Gaulle precies denkt en bespro ken heeft zal de generaal op vier December vermoedelijk onthullen. Voor die dag heeft hij een nieuwe persconferentie uitgeschre ven. Tot dat ogenblik zal Mendès-France rekening moeten houden met een zekere kopschuwheid van de Gaullistische ele menten in zijn meerderheid, want al zal de beweging van de generaal, nu ook officieel van het toneel verdwijnen. De Gaulle's woorden behouden volstrekte kracht van wet Voor zijn volgelingen. De arbeiders D. van Zweers uit Twello en J. Willemsen uit Apeldoorn overleden op weg naar het ziekenhuis. In het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn is vanmorgen ook het vierde slachtoffer van het auto-onge luk, de 28-jarige arbeider W. de Boer, aan zijn verwondingen bezweken. Hij was in Juni van dit jaar gehuwd. De overige zes arbeiders en de chauffeur van de bus kregen lichte verwondingen. De bus kwam na de botsing met de vracht wagen ongeveer vijftig meter verder tegen een boom tot stilstand. Waarschijnlijk is het ongeluk gebeurd1 doordat de chauffeur van de bus werd verblind door een tegen ligger, zodat hij de militaire vrachtauto niet heeft opgemerkt. In een onlangs gehouden nachtvergade ring heeft het bestuur van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond aan zijn leden ter beoordeling voorgelegd een concept voor 'n nieuwe salarisregeling voor de radiomusici, waarover het bestuur van de Nederlandse Radio Unie binnenkort besprekingen zal openen. De radiomusici verwierpen het concept als onaanvaardbaar, omdat de daarin verwerkte normen belangrijk lager liggen dan die voor leden van het Concert gebouw Orkest en van het Residentie Or kest. (Van onze correspondent in Washington) In het algemeen spreekt men zo mild mogelijk over een gestorvene. Zeker in de Verenigde Staten, waar de gepolijste vor melijkheid in zulke gevallen groot is. Maar over Visjinsjp spreekt de Amerikaanse pers hard en niet- vergoelijkend. Toen mr. E. N. van Kleffens, als voorzitter van de Algemene Vergadering, de dood van Vi sjinski bekend maakte, ging er een schok door de grote gemeenschap van politici en internationale ambtenaren in het UNO- gebouw. Maar het was eer een schok van sensatie, dan een schok van ontroering. Men besefte ineens, dat de markantste fi guur in deze internationale samenleving verdwenen was. De man, die volle zalen en volle tribunes trok, die een der wel sprekendste afgevaardigden was en in elk geval een der beste toneelspelers. Het beste wat men wellicht van hem zeg gen kan, is, dat hij een duidelijke weer spiegeling ten beste gaf. Was het Kremlin onhandelbaar, dan was er -officieel ook met Visjinski geen land te bezeilen. Volgde het Kremlin, zoals sedert kort, een politiek die gematigdheid doet vermoeden, dan was Visjinski minzaam, minder sar castisch en meegaand. In dit en in vele an- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ La Rochefoucauld: Het is nodiger de mensen te be studeren dan de boeken. dere opzichten was Visjinski „His master's voice". In vrijwel zijn gehele politieke loopbaan is hij een instrument geweest. Een ener giek, gehaaid man, met een grote woorden schat, een wandelend Russisch spreekwoor denboek. Een spreker om wie men vaak lachte, maar eigenlijk was hij te stekelig, te vlijmend voor de humor, die bevrijdt en ontspant. Hij kon fanatiek en gevoelig zijn. Sprak hij het grote woord „recht" uit dan stelde hij dat gelijk met wat goed was voor de Sovjet-Unie. Op zulke ogenblik ken kon Visjinski ontstellend onomwon den zijn en zo spreekt het merendeel van de Amerikaanse pers over deze openbare aanklager. Volgens Radio Moskou is bij een sectie op het lijk van Visjinski komen vast te staan dat inderdaad een hartaandoening de oorzaak van de dood was. Het certificaat der autopsie was ondertekend door vijf Russische medici. De aanvankelijk door de Rijkswaterstaat onmiddellijk ten Oosten van Haarlem geprojecteerde autosnelweg, welke de verbinding zou moeten vormen tussen de Velser tunnel en Den Haag, komt er niet. In plaats daarvan bereidt Rijkswaterstaat een verder ten Oosten van Haarlem ge legen weg voor. Het tracé daarvan is echter nog niet vastgesteld. Deze wijziging in de plannen is een gevolg van het bij Rijkswaterstaat gevormde inzicht, dat het onge wenst is dat een zeer drukke snelverkeersweg in de onmiddellijke nabijheid van de bebouwde kom wordt aangelegd. Er zou met voortvarendheid aan dit nieuwe project worden gewerkt om het zo spoedig mogelijk na de opening van de Velser tunnel te kunnen verwezenlijken. Zolang deze verbinding niet totstandgekomen zal zijn, zal Haarlem zelf voor de verwerking van het via de te verdubbelen rijksweg tussen de Velser tunnel en het Delftplein in Oud-Schoten aanstromende verkeer moeten zorgen. Bij de Rijkswaterstaat is men over de mogelijkheden daarvan optimistisch gestemd. Dit is het voornaatnste resultaat van een onderhoud dat gisteren in Den Haag heeft plaats gevonden tussen de Minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, bijgestaan door een aantal hoofdambte naren, enerzijds en de burgemeester en de Wethouder van Openbare Werken van Haarlem, resp. mr. P. O. F. M. Cremers en de heer W. F. Happé. Het resultaat van dit onderhoud is voor Haarlem weliswaar niet geheel bevredi gend geweest, maar in elk geval weet het Haarlemse gemeentebestuur waar het aan toe is. Deze bespreking met de minis ter, welke op Haarlems initiatief plaats vond, zal nu gevolgd worden door een overleg op lager niveau. Burgemeester Cremers zei ons, dat hij veel van zijn wrevel jegens de door Rijkswaterstaat ge volgde werkwijze moest laten vallen, om dat hij er van overtuigd was geraakt, dat men daar met onvermoede moeilijkheden had té kampen. Ter verduidelijking herinneren wij er aan, dat het aanvankelijke plan voor de rechtstreekse verbinding van de tunnel met Den Haag voorzag in de aanleg van een weg welke van Velsen door de polders naar het Spaarne zou voeren (halverwege de Vondelweg en Spaarndam), daar met een tunnel onder het water zou worden gevoerd om vervolgens via de Waarder- polder te worden aangelegd met een via ductenstelsel over Oudeweg en Amster damse vaart naar de Haarlemmermeer, waar de weg ongeveer Oostelijk van de Ringvaart zou lopen. De afdeling voorlichting van het Mini sterie volstond op ons verzoek om inlich tingen met de mededeling, „dat er han gende de besprekingen niets te zeggen viel". Het telegram dat de gemeenteraad van Haarlem ruim twee weken geleden aan de minister zond over de onbevredigende gang van zaken met betrekking tot de be veiliging van de Rijksstraatweg, schijnt nog steeds „in behandeling" te zijn. Tijdens het gesprek tussen de minister en de Haar lemse vertegenwoordigers is het slechts terloops aangeroerd, hetgeen wel begrijpe lijk is, omdat het hier in de eerste plaats om het grote probleem van de te verwach ten verkeerscongesties ging. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe de pressie, die gisteren Ierland naderde en vanmorgen boven Engeland was gelegen, veroorzaakte over een uitgestrekt gebied zware stormen. Langs de Nederlandse kust werd vanmorgen door het lichtschip Noord- Hinder een zware Zuid-Westerstorm ge meld. In de loop van de ochtend nam de windkracht in het Zuiden langzaam af. Intussen nadert ten Westen van Ierland een nieuwe storing, die morgen opnieuw aanleiding zal geven tot regen en wind. Door de voortdurende depressie-activiteit wordt het vorstgebied op het vasteland van Europa verder naar het Oosten terug gedrongen. Ook in Scandinavië loopt de temperatuur geleidelijk op. In Rusland vriest het echter matig tot streng. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Wind richting Wind kracht a b. gj p erslag mm Helsinki o» f* to tv ZB sneeuw ZZO 6 -6 0,1 Stockholm motregen ZZO 7 3 2 Oslo nevel ZO 4 4 4 Kopenhagen regen ZO 14 4 Londen onbewolkt WZW 12 8 7 Amsterdam regen ZZW 14 10 2 Brussel onbewolkt ZZW 10 10 1 Parijs onbewolkt ZW 10 8 0,2 Bordeaux onbewolkt ZW 4 8 12 Grenoble regen ZZW 5 14 0,2 Nice regen NW 3 11 9 Warschau geheel bew. ZO 10 -4 Berlijn regen O 6 3 1 Frankfort nevel ZZW 8 11 10 München nevel windstil 0 0 Zürich nevel W 2 5 2 Genève regen WZW 12 10 6 Locarno regen ONO 1 5 7 Wenen nevel ZO 4 2 0 Innsbruck geheel bew. W 3 3 0 Rome zwaar bew. O 3 9 0 De mannen, die hier in de beste eendracht, de handen omhoog steken ten teken van instemming met het plan van president Eisenhower om de atoomkracht inter nationaal geheel voor vredesdoeleinden aan te wenden, zijn v.l.n.r.: Henry Cabot Lodge jr., hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de VNO; Anthony Nutting, hoofd van de delegatie van het Britse Gemenebest en Arkady A. Sobolev, hoofd van de Russische delegatie, op de plaats van wijlen Andrei Visjinski, die deze week overleed. De resolutie, opgesteld door zeven naties, heeft tot doel het spoedig instellen van een internationaal agentschap voor atoom-energie, dat het plan van de Amerikaanse president verder moet uitwerken. De resolutie werd eenstemmig aangenomen door de politieke commissie, waarin 60 landen zijn vertegenwoordigd. Neerslag laatste 24 uur. ^^OOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOCXICOOOCOOtYyvvYYYYyvvYv^c/YVOCX OPNIEUW REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Krachtige tijdelijk harde tot stormach tige wind tussen Zuid en Zuid-West. Zwaar bewolkt met opklaringen en af en toe regen. Weinig verandering in temperatuur. 28 November Zon op 8.20 uur, onder 16.35 uur. Maan op 10.58 uur, onder 18.53 uur. 29 November Zon op 8.22 uur, onder 16.34 uur. Maan op 11.31 uur, onder 20.02 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 27 November Hoog water: 4.40 en 16.52 uur. Laag water: 0.21 en 12.38 uur. Zondag 28 November Hoog water: 5.14 en 17.25 uur. Laag water: 0.55 en 13.09 uur. Maandag 29 November Hoog water: 5.48 en 18.01 uur. Laag water: 1.28 en 13.43 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1