Moderne troepenmacht tast in de leegte naar guerilla's Verraderlijke vuursignalen in een levende oudheid Uitvinders uit zes landen gaan demonstreren in RAI-gebouw aa Met de para's in het Aurès-gebergte Driedaagse schouw van nieuwig heden op ieder gebied Dreigende toon in Indonesische pers KALODERMA GELEE ZATERDAG 2 7 NOVEMBER 1954 3 Lege boerderijen Aangekondigd DAMESPANTALONS Zoeken naar Willem Bontekoe" gestaakt Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn Neem "AKKERTJE Twee verdachten Zó boeiend is nu PANORAMA Nieuw Guineese politie vraagt regeringsstappen De verklaring van mr. Luns Prijsindexcijfer gezins- verbruik iets gestegen Verzending van zeepost Kerkelijk Nieuws (Van onze reisredacteur) BATNA, 22 November. Hoe ziet de opstand in de Aurès er uit? Een vraag waarop vele antwoorden zijn te geven. Het hangt er maar van af, van welke kant men haar wil bekijken. Voor de Franse soldaat, die in de snijdende wind door het rauwe gebergte moet patrouilleren, die 's nachts in een mangat in de sneeuw bivakkeert, is de opwinding van de. eerste dagen er ruimschoots af. Zelfs de sensatie van het gevaar raakt afgestompt en maakt plaats voor ver bittering en heimwee en stille woede om modder en kou. Voor de Franse burger, die in Algerije verankerd is geraakt, is zij een teken aan de wand, een onheil spellend teken, dat hem vervult met drift om wat zijns inziens zwakte van de overheid en ondankbaarheid van de inheemse bevolking is. Voor de gemiddelde Algerijn is het een gebeuren dat hij in stilte gadeslaat en waarover hij zich liever niet uitlaat en voor de Fellagha, die in de grimmige bergen schuilt? Naar zijn oordeel en zijn motieven kan men slechts gissen. Een typerend beeld witzer, en een Misschien is hij een fanatieke Moslim, die de eeuwige heilige oorlog tegen de Rou- mi, de Christenen, wil voeren. Misschien is hij een verbitterde na tionalist, misschien een oudgediende van het Franse leger in Indo-China, krijgsge vangen gemaakt, in de communistische leer geschoold en via vele vreemde landen naar zijn geboorte grond teruggezonden. Misschien is hij een Chaouia uit de Aurès zelf, die om een vrouw, een stuk grond of uit stam-rivaliteit een ander heeft ge dood, zijn bloedgeld heeft betaald en niet begrijpend waar om de Franse justitie hem desondanks blijft vervolgen -als ban diet de Maquis" heeft verkozen, is onderge doken. Hij die zich een indruk wil vormen, arriveert in het kille stoffige stadje Batna aan de voet van de Aurès, dat nu krioelt van militairen, vooral van parachutisten, die het leeuwendeel van de strijd voeren. Batna: een Europese wijk aan de ene kant, en aan de andere kant de inheemse, waar 'het roezemoest en naar vreemde din gen ruikt en waar Berbers met vuil-witte hoofddoeken in de café'tjes hun muntthee drinken, hard pratend met keelgeluiden en de ongebruikelijke handel drijven die van het Oosten is. Een meldt zich bij het militaire convooi, dat straks het gebergte in zal trekken, pantserwagens voor en achter, een zwerm parachutisten, de mitrailette over de schou der, jeeps en trucks, een paar burgers, ambtenaren die terugkeren naar de dorp jes waaruit zij in de nacht van Allerheili gen moesten vluchten. Er is een laconieke houtvester, er is ook een nerveuze onderwijzer die u vraagt hem gezelschap te houden in zijn auto en van begin tot het eind gespannen zal blijven doorratelen over het onbegrijpelijke en on verwachte van die nacht, waarin de eerste schoten vielen. Dan vertrekt het convooi. Het trekt door de kleine vlakte, die Batna van het geberg te scheidt, droge arme grond, waar kleine Franse boeren van zijn gaan houden, om dat het hün grond was. Nu staan de boer derijen leeg. Er lopen slechts wat Berbers langs de weg en er komt een eenzaam paard aangalopperen, dat verlaten is en troost wil zoeken bij de mensen. Het paard laat echter het convooi gaan, wanneer de weg begint te stijgen, de weg waarover het convooi nu de stilte van de Aurès binnen rijdt. Vreemd en koud gebergte, dat de warmte van de Sahara afsluit, harde en norse rotsen, die een hard en in zichzelf gekeerd Berbervolk behuizen, de Chaouia, die in hun „mechta", hun hutten van steen en leem de Middeleeuwen zijn blijven ver kiezen. De Middeleeuwen? De Romeinse ruïnes, de Romeinse graven die men over al ziet, spreken van nog vroeger tijden en van nog eerdere strijd. Er is sindsdien nauwelijks iets veranderd. uit de Aurès: een twintigste eeuwse hou- eeuwen oud vervoermiddel tegen een grimmig décor. Alleen zien de mannen, die nu langs de weg hun ezels en schapen hoeden, een mo derne troepenmacht langs rollen inplaats van de Romeinse legerscharen. Zij zien de ze militairen nochtans metdezelfde onbe wogenheid aan. Onbewogenheid, die be paald niet heerst in de kleine auto van de onderwijzer. Deze blijft zich opwinden, hij wijst naar links en rechts en zegt: „Kijk wat Frankrijk voor deze mensen heeft ge daan. Waterputten, wegen, telefoon, scho len, klinieken, bruggen. Maar ze kreperen liever on armoe en onwetendheid". ADVERTENTIE Nauwe pijp, brede zoom ƒ18. Gen. Cronjéstraat 40-44 - Telef. 15438 Haarlem-Noord Slechts 2 slachtoffers geborgen De onmiddellijk na het ongeval van het KLM-vliegtuig-„Willem Bontekoe" in de Noordzee begonnen en met grote intensi teit uitgevoerde bergingswerkzaamheden hebben geleid tot het bergen van slechts twee van de 21 slachtoffers en een deel van het vliegtuigwrak. Aangezien verder zoe ken naar slachtoffers als vruchteloos moet worden beschouwd, worden met ingang van Zaterdag 27 November de bergings pogingen voorlopig gestaakt, hetgeen niet wil zeggen, dat het onderzoek hiermede be ëindigd is. Hun die alsnog wrakstukken mocht vinden, wordt verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau Onderzoek Ongevallen van de Rijksluchtvaartdienst Schiphol. Dan onderbreekt hij zichzelf, zijn vinger strekt zich aarzelend naar een nabije bergtop en hij zegt: „Een vuur". En inderdaad, in de hoogte stijgt een dunne rookkolom op, een minuut maar, dan is het vuur gedoofd. Maar wij zijn aangekondigd. Het moderne convooi dat in voortdurend radio-contact staat met Batna, ervaart dat ook deze leven de oudheid zijn draadloze signalen kent. En het systeem werkt. Na iedere paar kilometer, die het convooi heeft afgelegd, ziet men een nieuw vuur in de hoogte. En met iedere nieuwe rook kolom, bij iedere hoek die men omgaat, stijgt de spanning in de kleine auto. De Fellagha weten dat wij komen en wij kennen hun systeem: twee of drie schoten midden in een volle wagen en voordat de parachutisten uit de truck zijn, laat staan voordat zij de berg op kunnen klauteren, zijn de guerilla's weg, verstopt in een mechta of onschuldig wat schapen hoedend en hun trouw betuigend aan Frankrijk, wanneer zij worden ondervraagd. Men verbijt zich even, men kijkt naar de kanonnen en de zware mitrailleurs van de pantserwagens en men houdt zich voor, dat men onder de bescherming van dit rijdend arsenaal niets te vrezen heeft. En dan beseft men de ironie van het geval: deze troepenmacht is zo zwaar, dat zij tegenover de klassieke guerilla wel dege lijk kwetsbaar is, zodat men maar heeft af te wachten of de Tunesische partisaan, de Algerijnse revolutionnair of d e Chaouia, die daarboven op een „djebel", een berg rug, achter een rotsblok kan liggen, niet toevallig uw hoofd op de korrel neemt op het punt waar het convooi zijn snelheid moet vertragen. De rest van de weg streeft men tever geefs naar het fatalisme van de Islam. De zekerheid keert pas terug wanneer men in hte steunpunt Arris wat kleine huisjes onder vriendelijke populieren de warme veiligheid ondergaat van veel soldaten en veel geweren en artillerie en een cordon van schildwachten. En in het kleine café deelt men later mee in de praats van de „para's", die bij hun pernod of „vin rouge" de kou, de mod der en de hinderlagen pogen te vergeten, en zich Parijs en zijn lieve meisjes probe ren te herinneren. De volgende dag in de vroege ochtend is die praats weer verdwenen. Teveel kou, te weinig slaap, een zware patrouille op komst: de smalle Franse gezichten staan strak onder de helmen. En de chauffeur sleurt de zware volgeladen truck zo hard als hij kan door de bochten van de „piste" de smalle grintweg, die zich langs vervaar lijke ravijnen omhoog en omlaag slingert. De operatie om de Djebel Chelia gaat beginnen. Er zijn Fellagha op de hellingen gesignaleerd en van drie kanten naderen Franse patrouilles om hun stellingen te be trekken. Tegen de middag is dat geschied, Het hoofdkwartier van de kleine vierkante para-kolonel, veteraan van vele acties, is gevestigd in een verlaten houtvesters woning, de walkie-talkies zoemen hun militair jargon naar de andere posten, een batterij houwitsers en drie tanks richten hun vuurmonden op de bergtoppen, de parachutisten hebben de mangaten gegra ven, waarin zij de nacht moeten doorbren- ADVERTENTIE ADVERTENTIE gen en waaruit zij morgenochtend omhoog zullen trekken, de avond valt. In de houtvesterswoning handhaven de officieren onder een walmende petroleum lamp bij oudbakken brood, sardines, opge warmde corned beef, georganiseerde an dijvie en legerwijn, toch de stijl van een Franse tafel. Het gesprek gaat eerder over de wijsbegeerte dan over de Fellagha. In de ijskoude ochtend echter staan de helmen weer diep over de ogen, de stem men van gisteravond praten nu kortaf in de microfoons van de walkie-talkies, men roept code-namen, een para-patrouille vraagt dekkingsvuur voor alle zekerheid, de houwitsers sturen een paar salvo's de natuur in. Er zijn nu geen vuren meer op de berg, de moderne radio heeft het rijk alleen en meldt de vorderingen van de drie groepen die zich tegen de harde stel lingen op worstelen. Tegen het middaguur ontmoeten twee groepen elkaar bij de top. Wij hebben niets gezien. De derde groep komt iets later, zij heeft onderweg twee verdachte Chaouia gearresteerd. We zien ze even later aan de kant van de weg hurken. Dezelfde harde para-sergeant, die vanochtend zijn machte loze woede tegen de onzichtbare vijand stond te luchten in dreigende taal, heeft hen beiden wat sigaretten gegeven. Hij haalt zijn schouders op: Que veux-tu? He» zfjn eigenlijk stakkers. De Chaouia roken met onbewogen ge zichten en stappen gewillig in de truck, wanneer d.e stellingen zijn opgebroken en het convooi zich weer heeft geformeerd om terug te keren op zijn basis. Een snelle efficiënte manoeuvre door een paar hon derd specialisten uitgevoerd, is ten einde. Inderdaad manoeuvre. Er is niet één ge weerschot gevallen. Een operatie in de leegte. Men meldt het officiële resultaat later in een communiqué te Batna: twee verdachte individuen zijn gearresteerd in een zuiveringsoperatie op de Djebel Chelia. De twee gearresteerde Chaouia stappen in Arris even onbewogen uit de truck als zij er in gegaan zijn. Zij worden weggelei/ en zullen morgen naar Batna worden ver voerd. Moordenaars, fanatici, nationa listen? De magere gestalten onder de witte hoofddoeken worden door militairen weg geleid. Zij hebben ge bogen schouders. Een triest gezicht in de vallende schemering. Men draat zich om en loopt naar een café. Er komt een bleke sergeant bin nen, die snel en toon loos zegt: „Ze hebben er vanmiddag weer twee van ons te pak ken gekregenze zaten in dé bomen. Hartschoten op veer tig meter." Er zijn twee Franse jongens dood. Er ko men twee Chaouia voor vreemde blanke rechters. Men loopt maar weer naar bui ten en kijkt naar de bergranden tegen de hemel. Dan vlamt op een nabije helling tartend Een oude ongesluierde Chaouia-vrouw vervolgt onverstoorbaar een vuur op in de haar weg, temidden van een optrekkende parachutisten- sneeuw. patrouille. De ontvoerde hoofdagent Het personeel van de algemene politie in Nieuw Guinea heeft aan de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W, J. A. Kernkamp, een telegram gezonden in ver band met de ontvoering van hoofdagent Van Krieken. De adressanten verzochten aan gouverneur Van Baal dit namens hen te willen doorgeven aan de minister van Overzeese Rijksdelen. Het telegram luidt als volgt: „Namens het personeel van de algemene politie in Nieuw Guinea spreken ondergetekenden hun verontrusting, uit over de gevangen houding door de Indonesische autoriteiten van de door de Indonesische infiltranten ontvoerde Van Krieken. De ontwettige ge vangenhouding duurt thans reeds 35 dagen, zonder dat de Nederlandse regering of haar diplomatieke vertegenwoordiging geslaagd is resultaat te bereiken ten aanzien van zijn persoonlijke veiligheid, behandeling en in vrijheidsstelling. Verzoeken eerbiedig bemiddeling en bij de Nederlandse rege ring aan te dringen zo mogelijk stappen te nemen lang internationale weg". Het te legram was onder meer ondertekend door de heer Van Ravenswaay-Claassen, corps commandant van de politie in Nieuw Guinea. Van 7 tot en met 10 (Van een verslaggever) December a.s. wordt in het Amsterdamse RAI-gebouw een in ternationale tentoon stelling van uitvin dingen gehouden, die georganiseerd is door de Agenten- en Ver tegenwoordigerscom binatie „Avec" in sa menwerking met het Eerste Nederlandse Trustkantoor voor Hollandse en Duitse patenten. Bijna twee honderd exposanten waarvan 60 per cent uit Duitsland, de rest uit Zwitserland, Nederland, Oosten rijk, Groot-Brittannië en de V.S. afkomstig is zullen in een vleugel van de RAI een vyfhonderdta! uitvindingen en nieu wigheden op ieder ge- Tweezits-behandelingsapparaat voor de bestrijding van haar- bied demonstreren, ziekten en kaalhoofdigheid, een der nieuuje snufjes die op de welke tot nog toe in komende uitvinderstentoonstelling in Amsterdam te zien zullen zijn. ons land onbekend waren. De tentoon stelling heeft in de eerste plaats ten doel, uitvinders en fabrikanten met elkaar in contact te brengen, maar zij zal ook het lekenpubliek veel belangwekkends bieden, zo vernamen wij gisteren op een perscon ferentie met de organisatoren. „Stuur een haar" De huisvrouw zal er bijvoorbeeld, behal ve een aantal mechanische keukenhulpjes, een universeel schoonmaakapparaat kun nen bewonderen, dat dweil, boender en zeem vervangt en bovendien „zichzelf uit wringt". Dan is er nog een snelstrijkijzer voor vouwen waarmee het mogelijk moet zijn plooien in herenpantalons te persen zonder dat de drager dat kledingstuk zelfs maar behoeft uit te trekken. Een Duitse fabrikant verschijnt met een apparaat, dat er uitziet als een kruising van een röntgenbuis met een hammond orgel en waarmee hij allerlei soorten van haarziekten doeltreffend zegt te kunnen behandelen. Zelfs kaalheid is met dit appa raat in vele gevallen te cureren, beweert hij en om te bewijzen dat het hem ernst is, biedt hij iedere gegadigde een gratis proefbehandeling van veertien dagen aan. „Stuur ons één hoofdhaar en wij zullen zeggen of er genezing voor uw haarkwaal is", offreert hij. Wat een kaalhoofdige dan wel moet opsturen, vermeldt zijn folder niet. Schoonheidsplank Een andere nouveauté is de „schoonheids- en gezondheidsplank", 'eveneens van Duitse DJAKARTA (Aneta) De verklaringen van minister Luns aan de pers in New York worden door het Islamietische blad „Femandangan" „kwetsend voor het Indo nesische volk" genoemd. Het blad voegt hieraan toe, dat de verklaring des te grie- vender is, omdat Indonesië de UNO slechts verzocht Nederland er toe te bewegen de besprekingen met Indonesië over de kwes tie West-Irian te heropenen. „De verkla ring van minister Luns zal grote gevolgen hebben. De goede wil van de Indonesische regering en het Indonesische volk jegens Nederland met betrekking tot zijn grote economische belangen in Indonesië, zal niet alleen verminderen, maar mogelijk zelfs geheel verdwijnen. Wij vragen ons der halve af, of Nederland deze kwestie wel goed overdacht heeft. Indien dit wel het geval is, waarom treedt Nederland dan niet duidelijker op door voorbereidingen te treffen om zijn belangen uit Indonesië terug te trekken, waardoor wij in een ge heel' andere verhouding tot Nederland komen te staan en elk der partijen geen goodwill meer van de andere verwacht. Dit is beter, omdat beide partijen dan weten, waaraan zij zich in de kwestie-Irian te houden hebben," aldus „Pemandahgan", Het regeringsgezinde blad „Merdeka" schrijft, dat 80 millioen Indonesiërs „met volle aandacht de behandeling van de kwestie-Irian in de UNO volgen." „Uit het resultaat van de besprekingen kunnen we opmaken, of de UNO een integer en eerlijk lichaam is. Indien het politieke spel tussen de grote mogendheden de UNO er toe zal brengen de Indonesische resolutie te ver werpen, zullen de Indonesiërs en mogelijk ook de andere Aziatische volken hun ver trouwen in de 'UNO verliezen. Het is geen geheim meer, dat Nederland niet naar her vatting van de besprekingen verlangt, om dat dit slechts in zijn nadeel kan zijn. Daarom stelt het alles in het werk om de openbare mening zo te beïnvloeden, dat daardoor het Indonesische verzoek ver worpen zal worden en het is wel treurig, dat reeds enkele landen onder invloed van deze sluwe propaganda zijn geraakt." Volgens United Press zijn- vele Neder landers in Djakarta van mening, dat het van de uitslag van het debat in de Alge mene Vergadering der UNO zal afhangen, of zij hun werk in Indonesië zullen mogen voortzetten. Men vreest voor nieuwe economische sancties. ADVERTENTIE ADVERTENTIE maakt handen zacht als juweel Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindexcijfers van het |e- zinsverbruik op basis 1949 100 per 15 October 1954 samengesteld. Het totaal indexcijfer steeg tussen 15 September en 15 October 1954 met 1 punt, namelijk van 126 naar 127. Het indexcijfer voor voeding bleef gehandhaafd op het niveau van 15 September (130). Er deden zich binnen deze groep een aantal prijsstijgingen en prijsdalingen voor, die elkander echter vrijwel compenseerden. Bij de niet-voedingsmiddelen deden een prijsverhoging van anthraciet en een aan tal geringe prijsstijgingen binnen de sub groep woninginrichting en huisraad het indexcijfer voor de groep „woning" met 1 punt oplopen. Ook schoenreparatie was per 15 October duurder dan per 15 September. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (7 De cember), Nederlands Nieuw Guinea: m.s. „Kota Agoeng" (16 December), Nederland se Antillen: s.s. „Boskoop" (1 December); Suriname: s.s. „Stentor" (1 December); Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West Afri ka m.s. „Edinburgh Castle" (27 Decem ber); s.s. „Groote Beer" (1 December); Ca nada: s.s. „Rijndam" (27 November): m.s. „Black Condor" (1 December); Zuid-Ame- rika, Argentinië: s.s. „Eva Perón" (27 No vember); Brazilië: m.s. „Halioth" (30 No vember); s.s. „Eva Perón" (27 November); Australië: via Engeland (27 November); Nieuw Zeeland: via Engeland (27 Novem ber). makelij, die u bij regelmatig gebruik een vrijwel eeuwige jeugd garandeert. Als wij de voorlichtende drukwerken goed begre pen hebben, is het geval in feite een soort veredelde strijkplank, die in vele standen tussen horizontaal en verticaal te gebrui ken is. Aanbevolen wordt echter, het ding „in schuine positie" te gebruiken en u er dan zo op neer te vleien dat uw benen ho ger liggen dan het hoofd. Wie aldus een kwartiertje per dag schuin gaat liggen, staat als herboren weer op, belooft de fa brikant, die voorts de volgende weten schappelijke verklaring van dit wonder geeft; „De schuine positie is even effectief en veel eenvoudiger dan op het hoofd staan, dat vroeger in zwang was en door vele mensen beoefend werd. De Hindoe, die deze opmerkelijke oefening invoerde, beloofde ons schoonheid en een langer leven, omdat de spieren tenminste enkele ogenblikken naar boven inplaats van naar beneden ge trokken worden en het bloed naar de klie ren en andere belangrijke centra gedron gen wordt. Maar op onze gezondheidsplank gebeurt hetzelfde op veel gemakkelijker wijze". Tenslotte wordt onthuld dat ook Greta Garbo en Mariene Dietrich zo'n plank in huis hebben en er „hun onver woestbare jeugd en schoonheid" aan dan ken. En dan te denken, dat wij het altijd zonder zo'n ding hebben moeten stellen! Bekwame koks zullen voorfs een nieuw paneer- en bakmiddel demonstreren, dat het gebruik van verse eieren nagenoeg overbodig moet maken. Elders kan men een model-stoomturbine en ander vernuftig technisch speelgoed in vol bedrijf zien en zo zijn er nog tal van noviteiten op elk ter rein te aanschouwen die een bezoek aan het RAI-gebouw stellig de moeite waard maken. De tentoonstelling is geopend van 923 uur. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zoelen W. J. v. Meeuwen te Gemert (N.B.). Bedankt voor IJsselmüiden en voor Lienden J. C. Abbringh te Oosterwolde (Geld.); voor Nieuwe Tonge P. Westland te Waarder. Aangenomen de benoeming als leger- pred. J. Jellema te Leeuwarden, laatstelijk predikant te Kloetinge. Geref. gemeenten Tweetal te Utrecht M. Blok te Rotter dam-C. en H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Beroepen te Wolphaartsdijk J. B. Bel te Krabbendijke. Geref. kerken Aangenomen naar Apeldoorn (vac. S. Eringa) G. Vellenga te Alkmaar. INTERNATIONAAL GEREFORMEERD CONGRES Van 30 Juli tot 7 Augustus 1955 zal te Detmold in Duitsland in aansluiting aan het congres dat in 1953 te Montpellier is gehouden, wederom een internationaal Ge reformeerd Congres worden gehouden. Het algemene thema van dit congres zal zijn: „Mens en wereld onder de heerschappij van Jezus Christus". Met betrekking tot de organisatie van het congres heeft de Evangelische kerk van Lippe, waarvan Detmold de hoofdstad is, haar volle medewerking toegezegd. Samengaan Hervormden en Gereformeerden in Zeeland Na de watersnood is er met name in Zeeland op verschillende plaatsen een nauwe samenwerking gekomen tussen de Nederlands Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk. Dit heeft onder meer te Scharendijke geleid toet kanselruil tussen de Hervormde gemeente van Eiker zee en de Gereformeerde Kerk van Scha rendijke. De laatstgenoemde kerkeraad heeft aan de classis Zierikzee over deze zaak advies gevraagd. De classis heeft daarop uitgesproken zich hartelijk te ver heugen over de blijken van toenadering tussen de beide plaatselijke kerken. De classis blijft een geregeld contact tussen de kerkeraden van primair belang achten en zij adviseert ook de leden der gemeen ten in dit contact te betrekken. De classis acht de vorm van kanselruil doelmatig noch geschikt maar haars inziens komt wel in aanmerking de gemeenschappelijke kerkdienst.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5