Begrotingen van Oorlog en Marine goedgekeurd VRIJ NEDERLAND BON AAN VRJJ NEDERLAND, RAAMGRACHT 4A'DAM-C IK ABONNEER Mij OP VRIJ NEDERLAND VOOR 1955 Oübaas De Jong-Zuil voor de verkenners van Kon Tiki-groep Weerstand tegen Saar-accoord wordt eer groter dan kleiner Opdracht in W enen .Clowntje Rick 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Er komt geen tweede vliegkampschip; personeelsvoorziening bij marine is moeilijk 2Meiüii ONDERWIJZERSEXAMEN Regering acht eenvoudige meerder heid in het parlement voldoende 4 BELANGWEKKEND BOEIEND WANNEER. U ZICH NU VOOR. 1955 ABONNEERT ONTVANGT U CRflïïS 1e ALLE DECEMBER NUMMERS 2e EEN BOEK UIT NEVENSTAAND L'JSTJE UW KEUZE IS ERB'J.' Padvinders zwemwedstrijden Onze Puzzle Grondwerk voor water transportleiding Siervogels-tentoonstelling in Aalsmeer Vrijdag is 39.000 op giro 5100 gestort Toch Amerikaanse eis tegen Concertgebouw waarschuwen tegen TWEEDE KAMER Kassier beroofd door gemaskerde autobestuurder Voor de kinderen RESA-HILVERSUM Heringa Wuthrich FEUILLETON door Anne Duffield ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 ADVERTENTIE ONAFHANKELIJK WEEKBLAD 1. LION FEUCKTWANOER. i SÖSS DE 3000. J_ ALBERT HELMAN s WAAROM NIET? 3l herman heyermans. keuze uit de beste vertellingen van samuel falkland. 4. herman heyermans: duczika. 5 herman de man heilig pietje de booij 6. frani werfel- de verduisterde hemel 7 aar v.u werfhorst' volcmar de OMMELANDVAARDER.. CM CXCTAM DCD JAAR. FL. 13.20 DCD AAM6EB- KWITANTlS EN BETAAL PEK KWART. FL fjö ^R. postgiro TfTiTl svp IN BtOKLCTTERS. M'JN &OEKENKEUZE: NR.OF Nfc MAAM:- STRAAT: - PLAATS - 3 Het district Haarlem van „De Nederlandse Padvinders'' houdt tweemaal per jaar wedstrijden voor de dertig groepen uit Haarlem, Zandvoort, Heemstede, Bloemen- daal, Aalsmeer, Hoofddorp en IJmuiden. In het voorjaar binden de ploegen de strijd aan op het gebied van kamperen, koken, E.H.B.O. en andere padvinderstechnische vaardigheden, in het najaar ontmoeten de groepen elkaar in Stoops Bad voor zwem wedstrijden. Donderdagavond waren vele jongens naar dit zwembad gekomen om elkaar de loef af te steken op de persoonlijke nummers, in de strijd om de wissel- prijzen voor estafetteploegen en met het uitvoeren van de opdrachten in zwemmend redden. Dit jaar werd voor het eerst een nummer driemaal vijftig meter wisselslag gezommen voor verkennerstroepen met deelnemers tot en met zeventien jaar. Als Prijs hiervoor heeft het districtsbestuur een verzilverde zuil met zwemfiguur be schikbaar gesteld, waaraan de naam van de oud-districtscommissaris oübaas M. C. de Jong is verbonden. Oübaas De Jong reikte deze prijs uit aan de ploeg van de Elfregi-zeeverkennersgroep „Kon-Tiki" uit Haarlem, die op dit nummer de snelste tijd maakte 1.49.5. Oübaas De Jong zei het zeer op prijs te stellen, dat hem gevraagd is toestemming te geven om zijn naam aan deze wisselprijs te verbinden. Hopman ir. J. Pool, de huidige districts commissaris reikte de overige prijzen uit en sprak tevens een sluitingswoord. Hij was zeer verheugd over de -grote belangstelling van ouders en broeders-padvinder. Na een historisch overzicht over de lot gevallen van de wisselbeker voor het num mer vier maal vijfentwintig meter school slag voor verkenners overhandigde hopman Pool ook deze beker aan de ploeg van de Kon-Tiki-groep, die ook vorig jaar als eerste op, dit nummer aantikte. De gemaakte tijd was echter aanzienlijk verbeterd; vorig jaar was deze 1 minuut en 18,8 seconden, thans hadden Pieter Fuykschot, Jaap Besse, Walter Brouwer en Peter de Klerk maar 1 minuut en 12,1 seconde nodig. De estafetteploeg van de zeeverkennersgroep „De Spaarnegeuzen" uit Heemstede was tweede met een tijd van 1.20,8 en ontving een médaille. Hopman Pool sprak tevens de wens uit, dat het volgend jaar op dit hoofdnummer van het program ma toch weer tenminste een tiental groepen zullen inschrijven. Samenwerking In de persoonlijke prestaties op het gebied van zwemmend redden, te weten onder- waterzwemmen en gekleed drenkeling ver- Horizontaal; 1. jongensnaam, 6. afgelegen, 7. het noodsein, 9. boom, 10. rivier in En geland, 12. voornaamwoord, 13. Europea nen, 15. jongensnaam, 16. lange strook, 17. oorlogshaven in Bretagne, 19. afnemend getij, 21. keurig, 22. voorzetsel, 23. bakje, 25. lidwoord, 26. slot. Verticaal: 1. onderricht, 2. bijwoord, 3. aardworm, 4. staat vaak boven drukwerk (afk.), 5. traag van begrip, 6. afreis, 8. siang, 10. gemeente in Utrecht, 11. tel woord, 13. spitse bek van een vogel, 14. juist, precies, 18. verdikking der opperhuid, 20. hijswerktuig, 22. niet dik, 24. familie lid, 25. uitroep. De oplossing van de vorige week luidt: Horizontaal; 1. sabel, 3. cadet, 7. onrecht, 9. lans, 10. toom, 11. alk, 13. paar, 14. amen, 16. abt, 19. loge, 21. melk, 22. smergel, 23. palet, 24. aster. Verticaal: 1. speld, 2. eens, 4. acht, 5. teems, 6. meel, 7. onlangs, 8. totebel, 11. ara, 12. ka't, 15. slaap, 17. bark, 18. akker, 18. akker, 20. emoe, 21. mees. Na loting werden de prijzen als volgt toegekend: B. Klein, Roskamstraat 53, Haarlem 7.50); J. H. Roelofsz, Dahlialaan 31, Aerdenhout 5.en G. Hoed, Hagelin- gerweg 175 boven. Santpoort 2.50). Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7.50, 5.en 2.50 dient men uiterlijk Dinsdag 17 uur de oplossing in te zenden aan een van onze bureaux: Grote Houtstraat 93 en Soenda- plein; in IJmuiden: Kennemerlaan 186. voeren, blonken de leden van „Kon-tiki" eveneens uit. Dit is ongetwijfeld te danken aan de samenwerking van deze zeeverken nersgroep mët de Bloemendaalse Reddings brigade, die haar instructeurs en haar weke lijkse oefenuur voor deze padvinders ter beschikking heeft gesteld. Ook aan deze wedstrijden werkte de B.R.B. mee door be oordeling van deze nummers, en door een demonstratie en een zwemklucht te verzor gen, hetgeen een aardige afwisseling in het programma was. Op dit laatste terrein ble ken enige leden van de Zwemclub Haarlem ook goed thuis. De heer Jan Paanakker van de Z.C. Haarlem toonde als intermezzo enige zeer goede sprongen van de hoge plank. Schipper R. Vroom, assistent districtscom missaris voor verkenners dankte de leden van de Bloemendaalse Reddingsbrigade en van de Zwemclub Haarlem, die zich be schikbaar hadden gesteld om deze avond als jury op te treden, evenals de heer M. Brandt, chef-badmeester van Stoops Bad, die de technische kanten van dit geslaagde feest had verzorgd. De volledige uitslagen van de Donderdag avond in Stoop's bad gehouden zwemwed strijden van het district Haarlem van de Nederlandse Padvinders zijn: 25 meter schoolslag voor welpen: groep a (jongens van acht en negen jaar): 1. R. Pol lack 25; groep b (10 jaar); 1. T. Schrijver 23; groep c (11 jaar): 1. G. Mars 23.9. 50 meter schoolslag voor verkenners: (groep 15 tot en met 17 jaar): 1. P. de Klerk 39. Onderwaterzwemmen leiders en voortrek j kers: 1. H. Tollenaar 56 meter 1.00.6. 3 x 50 meter Wisselslagestafette: (verken- ners tot en met 17 jaar), om de nieuwe Oübaas M. C. de Jong wisselzuil: 1. Kon Tiki I Zeeverkenners 1.49.5. 4 x 25 meter schoolslagestafette: (verken- ners tot en met 17 jaar), om wisselbeker: 1. Kon Tiki 1.12.1. Rugslag voor verkenners: groep a (25 me ter voor jongens tot en met 14 jaar): 1. H. Mensink 21; groep b (50 meter voor jongens 15 tot en met 17 jaar): 1. P. Fuykschot 36.5. I 25 meter schoolslag verkenners: groep a j (jongens van 11 en 12 jaar): 1. H. Lippe 28.2; groep b (jongens van 13 en 14 jaar): 1. Ab van El 20. 100 meter schoolslag leiders en voortrek kers: 1. H. Tollenaar 1.47.3. Vrije slag voor verkenners: groep a (25 meter jongens 11 en 12 jaar): 1 T. Schrijver 17.2; groep b (jongens 13 en 14 jaar): 1. Nico Baan 15.5; groep c (50 met"- voor jongens 15 tot en met 17 jaar); l.P. Fuykschot 31.7. 25 meter gekleed zwemmen (schoolslag), waarvan 10 meter met drenkeling: (voor verkenners tot en met 14 jaar): 1. R. van Rijswijk 29.4. 50 meter schoolslag gekleed, waarvan 25 meter met drenkeling: A. voor leiders en voortrekkers (met bordje opduiken): 1. H. Tollenaar 1.21. B. voor verkenners 15 tot en met 17 jaar: 1. W. Brouwer met P. de Klerk 55.4. Voor rekening en ten name van de N.V. Watertransportmaatschappij Rijn—Kenne- merland (W.R.K.) heeft de directie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland (P.W.N.) te Bloemendaal aanbesteed het uitvoeren van voorberei dend grondwerk met bijkomende werken ten behoeve van de transport-leiding Lei duinCastricum en wel het tracégedeelte tussen de grens van de duinwaterwin- plaats van de gemeente Amsterdam en een punt, gelegen op 1500 m. ten Zuiden van de Zeeweg Bloemendaal. Ingekomen waren achttien inschrijvin gen: laagste inschrijver was G. Hulsebosch j te Bloemendaal voor 23.990 en de hoog- j ste inschrijfster de firma gebr. Bruis schaart te IJmuiden voor 87.500. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Vogelvrienden, de heer J. Noordzij, heeft de nationale tentoonstelling van sier- vogels geopend, die tot en met Zondag in een der zalen van de Centrale Aalsmeerse Veiling te Aalsmeer wordt gehouden. De ruim 500 inzendingen vormen een collectie, die in verscheidenheid de laatst gehouden kampioenstentoonstelling over treft. Ereprijzen werden door de keurmees ters toegekend aan de heer Admiraal uit Velsen voor een collectie kanaries (mé daille van de gemeente Aalsmeer), de heer J. van Elshout (Breda) (bondsmédaille voor eigen kweek Spitsstaart Amandine). De bondsmédaille vrije klasse viel ten deel aan de heer B. H. van der Stroom te Aals meer voor een Mozambique sijs. Voor de Actie Vluchtelingenhulp, Giro 5100, Den Haag, is gisteren f 39.000 bin nengekomen. Het totale bedrag is daardoor geworden f 1.715.000. NEW YORK (United Press) De NCAC (National Concert and Artists Corpora tion) heeft gisteren verklaard, dat het pro ces tegen het Amsterdamse Concertge bouw Orkest wegens beweerde contract breuk zal worden voortgezet. Een raadsman van de NCAC heeft mede gedeeld dat op de formele klacht deze week een antwoord uit Amsterdam is ontvan gen, waarin wordt ontkend dat er sprake is van een schending van het contract. De zaak zal nu worden voorgelegd aan het Hooggerechtshof in de staat New York. Het moet niet waarschijnlijk worden ge acht dat de zaak spoedig voorkomt. Het kan wel een jaar duren. Indien het Con certgebouw om een berechting door een ju ry verzoekt, kan de zaak pas over twee of drie jaar in behandeling worden genomen. De NCAC wenst schadevergoeding voor winstderving, ontstaan omdat het Concert gebouw in gebreke zou zijn gebleven gete kende contracten na te komen. ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen- fewoonte. Haal direct Carter s LeverplUetjes, 1.20 per flacon. 60 (Van onze parlementaire redacteur) Bij de Vrijdag in de Tweede Kamer voortgezette besprekingen over de begro tingen van Oorlog en Marine heeft staats secretaris mr. Kranenburg een over-* zicht gegeven van de verschillende moder ne typen vliegtuigen, die wij zullen krijgen en waardoor wij onze achterstand op dit gebied bij onze Europese bondgenoten straks in een voorsprong zullen hebben omgezet. Hij hoopte dat men de „All- weather"-! agers zo zal kunnen construeren, dat zij als „een meisje voor dag en nacht" kunnen dienst doen. De Shape werkt met grote inspanning aan het vraagstuk van de luchtverdediging van het hele Europese vasteland. Minister Staf heeft een wetsontwerp in zake de beheersvorm van de Artillerie inrichting bij de ministerraad ingediend. In dit opzicht kreeg de heer Blom (P. v. d. A.) ten antwoord dat hij weinig „progressieve" geluiden had laten horen, toen hij aan de oude toestand van de dertiger jaren bleek te willen vasthouden. Bij de oefening „Battle Royal" bedroeg de scheidsrechtersploeg 900 man. Voor ons contingent daarin hebben we jeeps moeten lenen van onze bondgenoten, maar onze parate troepen, die aan de oefening deel namen, beschikten over eigen uitrusting. „Met hardnekkigheid zijn onze mariniers op Nieuw-Guinea bezig de laatste „binnen dringers" op te sporen en onschadelijk te maken," verklaarde hierna staatssecretaris Moorman.. Over de personeelssituatie vermeldde hij, dat het „streefcijfer" thans 23.115 man is. Dat werd voor het eerst op 1 October j.l. ten naastenbij bereikt. Intus sen moet er geroeid worden met de riemen, die men heef$, In tijden van hoogconjunc tuur en vooral in een zo industrieel ont wikkeld land als het onze is er en dit baart ernstige zorgen een groot verloop bij het goed geschoolde beroepspersoneel. Het beroepsgedeelte van het Corps Mari niers telt 1.947 man. Het is de bedoeling dit aantal uit te breiden tot 2.500 man. Een voudig is dit niet, want de Nederlandse jeugd en ons volk in het algemeen schijnen niet meer de taak en de doelstelling van het corps te begrijpen. Er wordt nu een wervingsactie met betere voorlichting be gonnen. Over Nieuw-Guinea en de Pa poea's zei de heer Moorman nog, dat men hen daar als hulpwerkkrachten het werk moet laten doen waarvoor zij beter geschikt zijn dan Europeanen. Wat nu de mariniers samen met politie en inheemsen doen, is even effectief als hetgeen eertijds de maré- chaussée-brigades in het voormalige Ne- derlands-Indië deden. Na de verbouwing van de „Karei Door man" zal de snelheid ongeveer 24 mijl be dragen. Die van kruisers en jagers is 30 mijl. Maar de „Karei Doorman" behoeft niet de kruisers en jagers bij te houden, want deze moeten het vliegkampschip ter bescherming begeleiden. Aanschaffing van een tweede vliegkampschip uit hetgeen de Amerikanen hebben opgelegd („motten- ballensehip") komt niet in aanmerking, want er is nu nog een tékort aan beman ningen. Tegen de tijd, dat zulks niet meer het geval zal zijn, moet de dan „herboren" „Karei Doorman" bemand worden. Geen Papoea-brigades Nog even terugkerend naar Nieuw-Gui nea verklaarde de staatssecretaris, dat, nu wij de beveiliging van dat gebied nog aan het opzetten zijn, de oprichting van Pa poea-brigades, overigens in zijn ogen een ondergeschikt punt, niet opportuun is. Da tijd is ook nog niet gekomen om de Pa poea's georganiseerd in de marine op te nemen, al wees de staatssecretaris dit geenszins in beginsel af. Bij de replieken oefenden tal van spre kers, onder anderen de heren Tilanus (C.H.), Ritmeester (VVD), Weiter (KNP) en Visch (KVP) op minister Staf aandrang uit tijdig met de nodige mankracht en het nodige materiaal in Nieuw-Guinea klaar te staan om ingeval van nieuwe infiltratie pogingen „rake en harde klappen" te kun nen uitdelen. Men moet rekenen op de mogelijkheid van onverwachte invalspo- gingen in dit ver van het moederland ge legen gebied. De heer Fens (KVP) wilde nog weten, hoe het komt, dat niet slechts thans in de opbóuw-periode, maar ook daarna, dat wil zeggen na 1957, jaarlijks 1350 millioen gul den de vaste financiële defensielast zal zijn. Ook de heer Haken (CPN) greep dit punt aan om op te merken dat door aan vaarding van de Parijse accoorden de uit gaven nog meer zullen stijgen en het oor logsgevaar zal toenemen. Bij de duplieken viel er voor de minister en de beide staatssecretarissen nauwelijks meer iets van betekenis te zeggen. Minister Staf verzocht nog eens nadrukkelijk con crete feiten van „luieren" in het leger aan te geven. Hij zei dat er al maatregelen ge- Een gemaskerde man heeft een roof overval gepleegd qp de 25-jarige kassier van een grenswisselkantoor, de heer Van de B. uit Valkenswaard. De buit bedroeg vierhonderd gulden. Omstreeks één uur in de nacht van Don derdag op Vrijdag fietste de kassier op de Luikerweg tussen Borkel en Schaft en de Belgische grens. Hij kwam van zijn kan toor en zoals elke dag had hij het kasgeld) bij zich, ditmaal ongeveer 400. Hij werd door de bestuurder van een auto gedwon gen tot afstappen. De autobestuurder, die een masker droeg, dwong hem onder be dreiging van een revolver in de auto te stappen, waarop de bestuurder een binnen pad tussen de dennebossan inreed. Daar werd de kassier van zijn geld beroofd. Toen de gemaskerde man met de auto wilde vluchten, reed hij zich volkomen vast tussen de dennebomen. Met de fiets van de kassier is de onbekende er toen van door gegaan. De fiets werd de volgende morgen in een tuintje in Valkenswaard te ruggevonden. De auto bleek Donderdag avond te Valkenswaard te zijn gestolen. De politie heeft deze bijzonderheden pas Vrijdagmiddag medegedeeld. ADVERTENTIE 6«cherm,^oens^^.i<» ieder, weersger 1,-er per dag h""''keElp,M«rifflirfl nomen en in uitvoering zijn met het oog op waakzaamheid tegen infiltratie op Nieuw- Guinea. Het waarschuwingssysteem wordt ook verbeterd. De minister kon overigens in dit stadium niet alles meedelen, om niet tot degenen, die achter de infiltratiepogin gen staan, te laten weten wat wij weten. De minister zei nog dat het opbouwplan van onze defensielast berust op 'n compro mis tussen de militaire eisen en de sociaal- economische mogelijkheden. Ter verklaring van zijn schatting der defensielasten na '57 bracht minister Staf nog in herinnering, dat wij thans voor de divisie die wij heb ben gratis de uitrusting krijgen. Als de op- bouwperiode voorbij is, moeten we zelf de onderhoudskosten gaan dragen. Overigens valt er omtrent hetgeen dan financieel nodig zal zijn nog niets met stelligheid te zeggen. Het eind van het debat was, dat de Ka mer de beide begrotingshoofdstukken, onder aantekening van het „tegen" der Communisten zonder hoofdelijke stem ming aannam. ADVERTENTIE De kortste en voordeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus) Na al dat beredderen en opruimen was de tijd flink opgeschoten. „Zeg, ik begin alweer trek te krijgen!", kondigde Bunkie aan. „Ik ook!", viel Oepoetie hem bij. „Ik zou ook wel iets lusten!" ,.Nou, dan gaan we maar gauw boterhammetjes snijden", stelde Rick voor. Dat was geen kwaad idee. Ze haalden de broodplank voor de dag en het brood, dat tante Liezebertha die morgen al voor hen bij de bakker had genomen. Terwijl Rick buiten, in het oventje, theewater opzette, sneed Bunkie netjes het brood; Oepoetie smeerde de boter. „Hoeveel boterhammen willen jullie?", vroeg Bunkie. „Ik lust er wel vijf", zei Rick. „Ik ook zoiets", zei Oepoetie. „En ik ook", viel Bunkie bij. „Dat worden dan vijftien boterhammetjes samen". „Mooi uitgerekend, Bunkie!", lachte Oepoetie. Toen het brood gesneden en gesmeerd was, kwam Rick met de theepot binnen en schonk de bekers vol. Toen gingen ze zitten en kon het maal beginnen. Het was heel gezellig zo! „Het smaakt me best!", lachte Bunkie tevreden. (Van onze correspondent in Bonn) De tegenstand, die bondskanselier Adenauer ondervindt tegen het Saar- accoord, wordt eer groter dan kleiner. De Bondsraad (Eerste Kamer), die uit verte genwoordigers van de West-Duitse bonds staten bestaat, zal op 10 December zijn standpunt ten opzichte van het accoord moeten bepalen. Als vijfde parlement van een borndsiand 'heeft ook de Landdag van Beieren besloten herziening van de Parijse overeenkomsten te verlangen. Het besluit van de Beierse Landdag is niet van bin dende betekenis want Zondag wordt in Beieren een nieuwe Landdag gekozen. Het zelfde geldt voor Hessen, waar de socia listische meerderheid aanbevolen heeft in de Bondsraad (in Bonn) tegen het Saar- accoord te stemmen. De situatie ziet er op het ogenblik als volgt uit: Nedersaksen, Hessen en Bremen, waar een sociaal-democratische meerder heid aan het bewind is, zullen tegen het Saaraccoord stemmen. Hamburg en Beie ren zullen vermoedelijk aanvullende proto collen verlangen, omdat zij zich niet met de tegenwoordige vorm van het Saarac coord kunnen verenigen. Noord-Rijnland- Westfalen en Sleeswijk-Holstein hebben nog geen besluit genomen, maar het staat vast dat zij vpor het Saaraccoord zullen zijn. Onzeker is nog wat Rijnland-Pfalz en Baden-Würtemberg zullen doen. Noord- Rijnland-Westfalen, Beieren, Baden-Wür temberg en Nedersaksen hebben elk vijf, Hessen Rijnland-Pfalz en Sleeswijk-Hol stein ieder vier en de steden Hamburg en Bremen drie stemmen in de Bondsraad. (ANP). Juridische experts der bondsre gering zijn tot de conclusie gekomen, dat het Saaraccoord geen wijziging der grond wet nodig maakt. De regering staat daarom op het standpunt, dat een eenvoudige meerderheid in het parlement voor het verdrag voldoende is. Hiermee antwoordt de regering op de door de liberale leider dr. Dehler uitgesproken mening, dat een meerderheid van tweederden nodig is. De vraag welke meerderheid voor het verdrag nodig zal zijn is een der eerste kwesties, die behandeld zullen moeten worden wanneer de commissies van de Bondsraad deze week het verdrag onder de loupe nemen. Het is ook slechts een der vele complicaties, waarin het verdrag hier geraakt is. Boven dr. Adenauers Saarpolitiek hangt ook nog de donderwolk van een mogelijk beroep op het consti tutionele gerecht. Een derde van de Bonds dag, socialisten en liberalen samen, is in staat, het gerecht de vraag voor te leggen of het verdrag al dan niet een meerder heid van tweederden vereist. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS 5) De reizigers konden uitstappen, indien zij dat wilden. Het was een sombere dag, maar het regende niet meer, en Sara en de beide mannen besloten uit te stappen om even hun benen te strekken. Het station netje waar de trein stilstond, zag er armoedig uit en moest aan alle kanten hersteld worden. Overal waren diepe kui len met vuil regenwater en modder. Ter wijl hij voorzichtig om de plassen heen liep, ontdekte Kim opeens het jonge meisje, dat op enige afstand voor hen uit wandelde. Plotseling scheen ze te strui kelen op haar hooggehakte schoentjes, ze wankelde even, maar herstelde haar even wicht, alleen kwam haar tas terecht in een van de plassen. Met een ontsteld gezicht keek ze er naar, aarzelend om het voor werp Uit het vuile water op te vissen. Voordat.ze dit. had kunnen doen, was Kim aan ha.a-r zijde en had de tas voor haar opgeraapt. „Ik geloof niet, dat hii ervan geleden heeft", zei hij. ,,'t Is gelukkig een degelijke leren tas!" Met zijn witte zakdoek veegde hij de modder er af, voordat hij hem aan het meisje teruggaf. „Als u hem straks nog eens goed af wrijft, is er niets gebeurd", voegde hij er glimlachend aan toe. ,,'t Is heel vriendelijk van u. Ik dank u zeer". Het meisje keek hem dankbaar aan, maar de manier waarop ze sprak was rus tig en zeker niet overdreven erkentelijk. Ook maakte ze geen opmerking over zijn zakdoek, die hij om harentwille had ver knoeid. Ze scheen het min of meer gewoon te vinden, dat een man zo iets voor haar over had. Toch was er geen spoor van ar rogantie of hovaardigheid in haar. Het was alleen die merkwaardige aangeboren zelfverzekerdheid in haar houding, die hem ook thans weer opviel. Geamuseerd liep hij terug naar zijn ge zelschap. Lady Tremaine, die het voorval gezien had, scheen er niet mee ingenomen te zijn, „Een moderne versie van koningin Eli sabeth en sir Walter Raleigh", merkte ze op. „Was het niet eene beetje overdre ven". „Ik kon haar die tas moeilijk druipend van de modder teruggeven, is 't wel?" „Nee. misschien niet. Maar wat een on mogelijk kind! Ze bedankte je nauwe lijks. „Ze bedankte me op zéér charmante wijze. Ze behoefde geen buiging voor me te maken. Sara haalde haar schouders op. Op dat moment liep de oudere vrouw, die zich bij het meisje wilde voegen, langs hen heen. Terwijl ze passeerde, riep kolonel Mark ham waarschuwend: „Pas op, lady Tre maine! U stapt bijna in een plas. Het oude dametje bleef abrupt stil staan en staarde hen aan. „Allamensen!" riep ze uit. „Bent u Sara Tremaine? Charles' vrouw?" „Dat ben ik inderdaad". Sara nam de vrouw met een hooghartige blik op. „Hoezo?" „Maar lieve kind, stel je voor, dat we elkaar op deze manier tegen het lijf moe ten lopen. Ik ben Lavinia O'Shea". „Lavinia! U bedoelt.. Charles' nicht..?" De andere vrouw knikte. „Ja, juist. We zijn op weg naar hem. Maar ik had geen idee.... Gharles vertelde me namelijk, dat je niet hierheen zou komen. Lady Tremaine, die er genoeg van be gon te krijgen, steeds weer dezelfde uit leg te moeten geven, antwoordde kortaf, dat ze van gedachte veranderd was. „Wat zal Charles blij zijn", merkte juf frouw O'Shea met grote warmte op. Het scheen niet in haar op te komen, dat men, in verband met deze gewijzigde plannen van lady Tremaine, van haar diensten geen gebruik meer zou willen makèn. „Anna", riep ze. „kom eens hier! Dat is Charles' vrouw, die met dezelfde trein als wij naar hem onderweg is". Het meisje kwam op hen toelopen. Juf frouw O'Shea 6telde haar voor als Anna Glendennimg. „Ik ben Anna's voogdes", legde ze uit. Anna zei beleefd goedendag en lady Tremaine kon niet veel anders doen dan de twee mannen voorstellen. „Ik begrijp het niet goed", zei ze. „Dat meisje is uw pupil. U bedoelt toch niet, dat u haar mee naar Wenen neemt, naar ons huis? Ik heb hier niets van gehoord". „De beslissing hierover werd nogal plot seling genomen", antwoordde juffrouw O'Shea. „Anna is in de rouw over een droevig sterfgeval ik zal daar nader hand wel meer over vertellen en ik kon haar niet alleen laten. Ik moest haar mee nemen. Ze gaat door met haar muziekstu die, ze hebben in Wenen zeer goede mu ziekleraren en natuurlijk is ze graag be reid om bij het werk met de kinderen te helpen". „Het spijt me", antwoordde lady Tre maine, „maar ik vrees, dat je een andere regeling zult moeten treffen, Lavinia. Ka pitein Forrest zal ook bij ons inwonen evenals, naar ik begrepen heb, een ander lid van het personeel, zodat ik aanneem, dat we niet nog meer mensen kunnen her bergen, hoe graag we het ook zouden wiïten". Juffrouw O'Shea kreeg een kleur en stond op het punt te antwoorden, toen An na zelf tussenbeide kwam. Opnieuw was er die waardigheid in haar houding, waar van Kim Forrest onder de indruk was ge komen. Ze sprak op rustige toon, zonder iets van haar gevoelens te laten blijken, maar 't was alsof ze het vólkernen natuur lijk vond, dat zij deze kwestie met Sara afhandelde. „Er is plaats voor ons allen", zei ze. „Sir Charles heeft ons gezegd, dat het een enorm huis is, een klein paleisje noemde hij 't zelf. Ik ben er van over tuigd" en hierbij glimlachte ze even vriendelijk in lady Tremaine's richting „dat niemand van ons een ander in de weg zal behoeven te lopen". Kim onderdrukte met moeite een proest lach. Hij bracht een hand naar zijn mond en kuchte. Sara scheen geen onmiddellijk antwoord klaar te hebben en zocht naar woorden. Voordat ze het jonge meisje met een stekelige opmerking op haar plaats had kunnen zetten, floot de trein echter en kwamen de conducteurs de reizigers manen om weer in te stappen. Anna pakte juffrouw O'Shea bij de arm en trok haar mee in de richting van de trein. De anderen volgden hen haastig. HOOFDSTUK 2 „Zo, dat is dus Charles vrouw", zei juf frouw O'Shea, toen zij en Anna weer terug waren in de coupé, die ze voor zich al leen hadden. „Een knappe vrouw, met ongetwijfeld vele goede eigenschappen, maar zoals zo vele vrouwen van haar soort, volkomen zonder gevoel voor anderen en zonder verbeeldingskracht. Een andere regeling! Ze verwacht zeker, dat ik je in een per sion zal stoppen!" „Ik geloof niet, dat ze dat verwacht", antwoordde Anna. „Ze was alleen maar van haar stuk gebracht en sprak zonder er bij na te denken. Ik zelf ben ook enigs zins uit 't veld geslagen door haar aanwe zigheid. We zouden 't met ons drieën zo plezierig gehad hebben: jij en ik en sir Charles. Maar zoals ik al zei, er zal heus plaats genoeg zijn voor ons allemaal!" Juffrouw O'Shea wreef langs haar neus en scheen daarvan niet helemaal zeker te zijn. ,,'t Is tenslotte haar huis, en als ze van plan is moeilijkheden te maken...." „Maar wat zou ze voor moeilijkheden kunnen maken? Sir Charles is het hoofd van bet hnis en hij heeft mij uitgenodigd om daar te komen wonen. Zijn vrouw zal dat aanvaarden. Heus, Lawy, je behoeft je geen zorgen te maken 't Enige waar 't op aankomt, is dat we op weg zijn naar Wenen. De rest doet er niets toe! En nu lijkt 't me goed", vervolgde het jonge- meisje. dat goede manieren combineerde met een vriendelijk karakter, „dat we een praatje gaan makan bij lady Tremaine. We mogen dat niet uitstellen. We moeten sir Charles' vrouw met alle haar verschul digde eerbied behandelen". Juffrouw O'Shea knipoogde even. Er glansde iets van spot in haar blauwe ogen. Als Charles' vrouw dat gehoord had (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6