Stormen teisterde^ Engeland en de scheepvaart er omheen Weerbericht Grote Tachtiger Verkiezingszege voor CDU in Hessen en Beieren Nederland acht compromis in huidige vorm onaanvaardbaar Lichtschip kapseisde (1 vermisten tanker brak en kustvaarder zonk Nederlandse schepen in reddingsacties Knowland bepleit een blokkade van China Coalitie behoudt meerderheid van tweederden in de Bondsraad Gaston Dominici ter dood veroordeeld Het woord is aan Stemming over Indonesiërs resolutie een dubbeltje op zijn kant Westelijk antwoord op Sovjet-uitnodiging 69e JAARGANG No 121 MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 298e JAARGANG No 275 VELSER H -trlems Dagblad Peking weigert Amerikaanse protestnota te aanvaarden Jury van zeven leden bevond hem schuldig Nieuw-Guinea in de politieke commissie Amerikaans-Frans compromis Weerropport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant O HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WINSTON CHURCHILL hoopt mor gen, 30 November, tachtig jaar te worden. Hij hoopt zeker nog meer, namelijk bin nenkort het Lagerhuis te ontbinden en als minister-president en leider van de Conservatieve Partij de overwinning bij nieuwe verkiezingen te behalen, die een sterkere meerderheid op de Labour- oppositie zou moeten opleveren. De kans zou groot zijn dat als hij voordien aftrad zijn opvolger minder succes bij de ver kiezingen zou behalen. Want op de Engel se conservatieve kiezers en ook op een groot aantal politieke twijfelaars heeft de naam Churchill electriserende uitwerking behouden. Dat een staatsman op zo hoge leeftijd nog een zo beslissende positie in neemt is wel een uitzondering. Het is overigens zeker dat hij op nog groter suc ces hoopt, ter bekroning van zijn carrière, dan het winnen van een verkiezing. Zoals hij pas opnieuw gezegd heeft wil hij zijn (anderhalf jaar geleden gedane) belofte gestand, doen van een conferentie „op het hoogste niveau" met de Russische, Ameri kaanse en Franse hoofdmannen der poli tiek, om een basis van overeenstemming te zoeken waarop de wereld een tijdperk van vrede zou kunnen ingaan. Men is er in Engeland van overtuigd, dat zijn vol hardend streven in die richting versterkt is door vroegere uitlatingen van Labour- zijde, waarbij hem verweten werd dat hij oorlogszuchtig zou zijn. Hij heeft zich dat aangetrokken en spitst er zich op toe, zijn loopbaan te besluiten met een grote vre- desdaad. Ter gelegenheid van Churchills nade rende tachtigste verjaardag zal opnieuw erkend worden dat hij zich een man van buitengewone gaven en buitengewone karaktereigenschappen getoond heeft. Dus zonder twijfel: een groot man. Hij heeft dit bovenal bewezen in de verschrikkelijk ste crisis die de mensheid ooit bevangen heeft: de. tweede wereldoorlog. Toen Hitier in 1940 overal op het Europese vasteland triomfeerde, de toestand hopeloos scheen en zijn land een jaar lang alleen tegen een overmacht streed, is hij het zonder twijfel geweest, die door zijn nimmer falende moed en zelfvertrouwen, door zijn onvervaard leiderschap, de kans heeft doen keren. Ook in de latere oorlogsjaren is hij een hoofdrol blijven spelen, heeft hij op critieke momenten herhaaldelijk het juiste inzicht getoond, heeft zijn persoon lijkheid niet alleen zijn eigen volk maar ook andere, niet het minst de volken in de door de Nazi-macht bezette landen, moed en hoop geschonken. Laten wij den ken aan onze eigen ervaringen. Met welk een geestdrift werd hij dan ook ontvangen, toen hij in 1346 zijn bezoek aan ons land bracht! Er zijn in deze dagen sommige artikelen over hem verschenen waarin hij zo onbe perkt geprezen wordt, dat gewillig-aan- vaardende mensen zouden kunnen menen dat Winston Churchill onfeilbaar is: een super-mens. Dat is natuurlijk niet zo, want zulke mensen bestaan niet en hijzelf zou zeker niet met zulk betoog instemmen, omdat hij daarvoor teveel humor bezit. De Engelsen stemmen er ook niet mee in; zij zijn er des te minder toe geneigd om dat-hij zijn tekortkomingen niet bepaald verbergt. Pas heeft hij nog de verontwaar diging van een groot deel der Engelse Pers, met de eerwaardige, regeringsgezinde Times vooraan, opgewekt door een on verwachte onthulling te Woodford. Daar immers, in zijn kiesdistrict, deelde hij plotseling mee dat hij in de laatste phase van de oorlog veldmaarschalk Montgomery opdracht had gegeven, de wapens van de Duitse troepen die zich reeds over gegeven hadden zorgvuldig te verzamelen, zodat zij opnieuw aan de Duitsers konden worden uitgereikt als de Sovjet-troepen zouden blijven oprukken. „Want in dat geval", had Churchill geseind, „zouden wij met de Duitsers moeten samenwer ken". De vraag, welke uitwerking zulk een order in 1945 op de volken gehad zou hebben, tart de verbeeldingskracht. Van direct belang was evenwel het ongelukkig effect, dat de Churchilliaanse loslippig heid op dit moment vooral op de Duitsers, de Russen en de Fransen moest maken. Hij kon zich daar geen illusies over ma ken. Maar zulke onberaden dingen heeft hij vaak in zijn lange loopbaan gedaan en het verklaart in niet geringe mate het uitstel van zijn premierschap. Hij werd pas voor het eerst Prime Minister in het voorjaar van 1940, toen Neville Chamber lain's verzoeningsbeleid jegens Nazi-Duits- land totaal gefaald had. Churchill was toen al 65. Hij was vele malen minister geweest, maar de hoogste leiding was hem steeds ontgaan. In de eerste wereldoorlog verspeelde hij zijn ministerschap van Ma rine door de mislukte onderneming van Gallipoli. Daarna bleef hij tussen de twee wereldoorlogen jarenlang buiten het parle ment en verloor twee verkiezingen in zijn district eer hij kon terugkeren. Ook in die tijd erkende men in Engeland wel zijn gaven, en vooral zijn moed in critieke om standigheden, maar men vond hem te wild en onbeheerst en was van mening dat hij nooit premier zou worden. Hij werd het pas toen de gevaarlijkste toe stand ontstond, die Engeland ooit ervaren had. Hij werd het als onvervaard strijder, wiens beste kwaliteiten in grote nood aan de dag traden. Voor zülk een situatie, dat begreep men, was hij de man. Hij had haar trouwens zien naderen; hij had voort durend gewaarschuwd. Na de tweede wereldoorlog verloor Churchill de verkiezingen van Juli '45 aan Labour. Hem overkwam hetzelfde dat Frankrijks „Père la Victoire", Georges Clemenceau, vijfentwintig jaar eerder had moeten ondervinden, toen men hem op het hoogtepunt van zijn glorie liet vallen als candidaat voor het presidentschap der Republiek. Ik heb daar onlangs aan her innerd. Ondanks sommige duidelijke ver schillen in persoonlijkheid ligt veel tref fende overeenkomst in de strijdbare na turen en de carrières van Clemenceau en Churchill: twee „negentiende-eeuwers". Beiden hebben zich ook ten zeerste onder scheiden als journalist en als auteur: Churchijl wel het meest in zijn voortreffe lijke boeken over zijn vader, Lord Ran dolph Churchill en over zijn voorvader de hertog van Marlborough. Zijn afstamming uit het hertogelijke ge slacht Marlborough heeft zijn leven on getwijfeld ten sterkste beïnvloed. Geboren (Van onze correspondent in Londen) Engeland is gedurende het weekeinde door zware stormen en overstomingen ge teisterd. Het spookte vooral langs de ge hele Kanaalkust. Honderden wegen in 18 graafschappen, in het Zuiden, het Westen en het centrum van het land, liepen onder als gevolg van de aanhoudende regens en de gezwollen rivieren. Overal langs de kust verkeerden schepen in nood. De meest tragische ramp geschiedde voor de kust van Kent nabij de badplaats Deal, waar het lichtschip „South Good win" in de kokende zee ten onder ging. Van de acht leden der bemanning kon er slechts één worden gered. Het was een 22- jarige ornitholoog, die aan boord van het lichtschip waarnemingen verrichtte over de vogeltrek. Nadat hij zich acht uren lang gedurende de duisternis aan de railing had vastgeklemd werd hij op wonderbaarlijke wijze gereed door een Amerikaanse heli copter. Reddingboten en sleepboten hadden te vergeefs getracht het op zijn kant op de Goodwin-zandbank liggende schip te na deren. Er was gisteren geen hoop meer dat de overige zeven leden der beman ning, indien zij zich nog aan boord be vonden, konden worden bevrijd. Een ander drama speelde zich af in de Ierse zee voor de kust van Wales waar een Liberisch tankschip, de ruim 20.000 ton metende „Word concord" in tweeën brak. Het gebeurde plotseling toen het grootste deel van de voornamelijk uit Grieken bestaande bemanning sliep. Ge lukkig bevond zich niemand op de plaats van de breuk. De reddingboot bracht Za terdag 35 opvarenden in veiligheid. De zeven man die zich in het voorste gedeelte bevonden, werden Zondag opgepikt. Het achterdeel is door de sleepboot „Tur moil", die bekend werd bij de ramp van de „Flying Enterprise", opgepikt en wordt naar de monding van de Mersey gesleept. Een eerdere poging om vast te maken aan het voorschip mislukte. De „Gramsbergen" (Reuter, AFP, ANP) Ook Neder landse schepen hebben in verscheidene gevallen de gevolgen van de felle storm ondervonden, hetzij als prooi van de gol ven, hetzij als redder. De kustvaarder „Gramsbergen", die, zoals Zaterdag reeds was bericht, nabij Fishguard Harbour op de rotsen gelopen was (voor de kust van Pembrokeshire), is inmiddels gezonken. De bemanning, die Zaterdag met een lijn van boord was gehaald, zou juist vol gens een mededeling van de rederij, de N.V. Zuid-Hollandse Scheepvaartmaat schappij te Rotterdam Zaterdagmiddag weer aan boord gaan, maar zij Swam te laat. Plotseling kapseisde het schip naar stuurboord en vervolgens zonk het weg in de golven. Het gebeurde Zaterdagmid dag om kwart voor drieën. Het schip is waarschijnlijk niet te bergen. De Nederlandse torpedobootjager „Evert- sen", die Zaterdag nog altijd in actie was om de „Svaerdfisken", de Deense driemas- in een kasteel, Blenheim Palace, heeft hij zijn opvoeding gehad in de kring van de hoogste Engelse adel, in het tijdperk dat de „Victorian era" zal blijven heten. Hij is bij traditie, bij opvoeding, bij „bree ding", aristocraat. Dit niet in het uiterlijk optreden van de grand seigneur van het verleden, maar zeker in zijn besef van roeping, van aangeboren persoonlijk ge zag afstand nemend van de mensen en hun problemen, er zich boven stellend wanneer hij dat wenste, zodat het menig een verwonderd heeft dat hij zich die be schuldiging van „oorlogszuchtigheid" door politieke tegenstanders waarlijk aantrok: dat leek een uitzondering niet passend in zijn stijl. Toen vroeg men zich af of hij waarlijk te oud werd voor zijn zware taak. Maar op dit ogenblik schijnt hij nieuwe vitaliteit te hebben verworven. En ook zijn politieke tegenstanders met maar weinig uitzonderingen hebben zich ge schaard in de rijen van hen die hem op zijn tachtigste verjaardag willen huldigen. Omdat ook zij hem als een buitengewoon man van grote allure erkennen. R. P. ter met wetenschappelijke onderzoekers, in veiligheid te brengen, seinde koers ge zet te hebben naar Stavanger. Maar de zee werd zo onstuimig, dat de sleeplijn moest worden gekapt. Het Noorse ber gingsvaartuig „Achilles" vertrok daarop uit Haugesund om het kwetsbare Deense schip in veiligheid te brengen. De Nederlandse sleepboot „Humber" stevende op de Deense houtboot „Vega" af, waarvan de bemanning door een red dingsboot was overgenomen, omdat het schip zinkende werd geacht. Ter hoogte van de Kanaalhaven Newhaven werden twee man en een lijn aan boord gebracht. Op zestig mijl ten Westen van Quessant stond het Nederlandse s.s. „Falco" de Spaanse trawler „2770" bij, waarvan in de storm de brug was vernield en het kom pas en de radio onklaar waren geraakt en de Nederlandse sleepboot „Tyne" vertrok van Aruba naar het Panamese s.s. „Queen", dat zonder schroef op 150 mijl ten Oosten van Georgetown in Brits Guy ana ronddreef. In de haven Swansea (Wales) deed zich een hevige ontploffing voor op het Noorse tankschip „Olav Ringdal jr.". Een der be manningsleden kwam om het leven en twee worden vermist. Enige andere op varenden werden gewond. Onbekende ramp Een Britse reddingboot heeft Zondag avond 15 kilometer ten Oosten van Liz- zard (West-Engeland) de lijken van een oudere man en een jongen opgepikt, die met reddingvesten in zee dreven. Moge lijk zijn deze drenkelingen afkomstig van een onbekend schip, dat volgens berichten van het Liberiaanse schip Casino Zater dagochtend ongeveer 30 kilometer ten Zuid-Westen van Lizzard in zinkende toe stand verkeerd. De brand op het Zweedse vrachtschip „Los Angeles" (6.908 ton), dat Zaterdag morgen in de haven van Brest binnen kwam, waar brandweerlieden onmiddellijk aan boord gingen om het vuur te bestrij den, was hedenmorgen vroeg nog steeds niet geblust. Het schip was met een lading papier en katoen op weg van Stockholm naar Curagao. Drie opvarenden zijn door de brand gewond, van wie een ernstig. Aan boord bevond zich ook het Neder landse echtpaar Van der Zwan. Een dramatische opname van het licht schip „South Goodwin", dat door de storm van haar ankers sloeg en kapseisde. Van de acht opvarenden kon er slechts één worden gered. Het Het Finse schip „Saukka" is zo mijl ten zuiden van Bengtskaer in nood geraakt. Volgens een bericht van een lijn schip tussen Stockholm en Helsinki, dat van zijn koers afweek om te helpen, maakte de „Saukka" 50 graden slagzij. Later werd bericht, dat zeven opvaren den van het Finse schip door de lijnboot „Bore II" van boord zijn gehaald. De red ding kwam juist op tijd. Toen de laatste opvarenden van de „Saukka" aan boord van de Bore II werden gehesen, verdween de Finse koopvaarder in de golven. Een der bemanningsleden van de „Saukka" wordt vermist. WASHINGTON (Reuter/AFP) Wil liam Knowland, leider der Amerikaanse republikeinse Senaatsfractie, heeft gezegd dat de Verenigde Staten tot een blokkade van de Chinese vastelandskust zouden moeten overgaan, indien de dertien Ameri kanen. die in communistisch China zijn ver oordeeld, niet onverwijld op vrije voeten worden gesteld. Knowland achtte het wen selijk, dat ook de Amerikaanse bondgeno ten aan een dergelijke blokkade zouden deel nemen, doch zouden zij hiervoor niet gevoelen, dan zouden de Verenigde Statén dit alleen moeten doen. Functionarissen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zei den, dat de Verenigde Staten een dergelijke drastische maatregel niet overwegen. Het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw-China" meldt dat de autoriteiten te Peking een Amerikaans protest over het veroordelen van dertien Amerikanen, bemanningsleden van omlaag geschoten Amerikaanse vliegtuigen, aan wie „spion- nage" ten laste is gelegd, verworpen. Radio- Peking heeft medegedeeld, dat de „zoge naamde protestnota" door de Chinese on der-minister van Buitenlandse Zaken aan de Britse zaakgelastigde, die belast was met de overhandiging, teruggegeven is. De door de Amerikanen gepleegde „misdaden" waren „duidelijk bewezen". DIGNE (Reuter/AFP). - Gaston Dominici is ter dood veroordeeld, verdacht van de moord op het Britse gezin-Drummond. De uit zeven leden bestaande jury sprak het schuldig uit, nadat zij twee uur en een kwartier beraadslaagd had. De 77-jarige Gaston Dominici toonde bij het horen yan de uitspraak geen emoties. Hij had niets te zeggen. Sir Jack Drummond, die in Augustus 1952 bij de boerderij van Dominici met vrouw en dochter kampeerde, werd in de vroege ochtenduren van 5 Augustus teza men met zijn vrouw doodgeschoten. Hun elfjarig dochtertje werd doodgeslagen. Gaston heeft ongeveer een jaar in de ge vangenis doorgebracht. De rechtzitting heeft elf dagen gedurd. Nadat het vonnis was uitgesproken maakte Gastons zoon, Clovis, grapjes met ieder die maar luisteren wilde. Hij was DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Jean de Boisson: Er zijn mensen wier enige deugd is, geen ondeugden te bezitten. aanvankelijk ook beschuldigd. De zoon Gustave en zijn vrouw zaten met onbe wogen gezichten. Een van de kleindochters van Gaston brak in snikken uit en fluis terde „het is Clovis' schuld. Clovis heeft grootvader beschuldigd". De verdediger maitre Pollak noemde de zonen Gustave en Clovis „monsters, die hun vader de keel zouden kunnen openrijten". Reuter tekent hierbij aan, dat het mo gelijk is, dat het doodvonnis in levenslang wordt veranderd met het oog op de leef tijd van Gaston, hoewel de Franse wet geen leeftijdsgrens stelt. Het hof, waarbij de advocaat in beroep is gegaan, kan slechts handelen op grond van onregelma tigheid in de procedure. FRANKFORT (Reuter/D.P.A.) De landelijke verkiezingen in de West-Duitse deelstaten Hessen en Beieren zijn een over winning geworden voor de Christelijk-De- mocratische partij van bondskanselier Adenauer. De sociaal-democratische partij heeft in Hessen haar absolute meerderheid verloren. Wel kwamen de socialisten, met 42,6 percent van het aantal stemmen, als sterkste partij uit de bus, doch de C.D.U. en de vrije democraten bleken samen meer zetels dan de socialisten verworven te hebben. De zetelverdeling in het nieuwe parlement van de staat Hessen is: sociaal democraten 44, christen-democraten 24, vrije democraten 21, vluchtelingenpartij 7. De door de partijen bereikte percentages zijn: socialisten 42,6 (in 1953 33,7 in 1950 44,4); christen-democraten 24,1 (33,2 18,8); vrije democraten 20,5 (19,07 31,8); Vluchtelingenpartij 7,7 (6,4 nam in 1950 niet aan verkiezingen deel); Communisten 3,4 (0,9 4,7); Duitse partij 1,2 (2,8 nam in 1950 niet deel aan de verkiezingen); anderen 0,5. De telling van de stemmen in Beieren vordert slechts langzaam als gevolg van het ingewikkelde kiessysteem. Toen de uitslagen van 180 van de 191 kiesdistricten bekend waren, was de ver houding: Christen-Democraten 40 percent (36 percent in 1950); sociaal-democraten 26,2 (24,6); vrije democraten 6,7 (6,2): Vluchtelingenpartij 11 (14,3); Beierse partij 13,5 (17,5); communisten 1,5 (1,4); anderen 1,1 Doordat dr. Adenauers partij in Beieren, volgens de nog niet volledige uitslagen de leiding heeft behouden, is het zo goed als zeker, dat de partijen van de regerings coalitie in de Bondsraad de meerderheid van tweederden behouden, waardoor in de raad geen gevaar meer dreigt voor de Pa- rijse overeenkomsten, aldus tekent het West-Duitse persbureau D.P.A. hierbij aan. De uitslag van de verkiezingen in Hessen is in dit opzicht van geen belang, want ook als de sociaal-democraten in Hessen aan het bewind blijven, zal er in de Bondsraad geen wijziging ten nadele *'an de huidige regeringscoalitie komen. Als in Hessen een coalitie van C.D.U., vrije democraten en vluchtelingen aan het bewind zou komen, zou de stemverhouding in de Bondsraad, die nu 26 tegen 12 in het voordeel van de regeringscoalitie is, nog met vier zetels ten gunste van de regering worden gewijzigd. Dé leider der socialisten, Ollenhauer, verklaarde, dat uit de uitslag in Hessen blijkt, dat het volk in steeds sterkere mate de buitenlandse politiek van de socialisti sche partij, die zich verzet tegen de Parijse overeenkomsten, steunt. Dr. Fay, de leider van de christen-democraten in Hessen, ver klaarde, dat de sociaal-democraten niet meer in staat zijn zonder hulp van een an dere partij een regering te vormen. Een C.D.U.-woordvoerder deelde mede, dat tot dusver nog geen onderhandelingen zijn ge voerd met de vluchtelingenpartij, die met haar zeven zetels de sociaal-democraten of de christen-democraten en de vrije demo craten de meerderheid kan bezorgen. Van onze correspondent in New York) Wanneer over enkele dagen in de poli tieke commissie van de UNO gestemd zal worden over de Indonesische resolutie in zake Nieuw Guinea, dan wordt het waar schijnlijk een dubbeltje op zijn kant. Met andere woorden: zowel Nederland als In donesië, de twee tegenstanders in dit dispuut, lopen het risico aan het kortste eind te trekken. Enkele Zuid-Amerikaanse delegaties overwegen een compromis-reso lutie in te dienen. Zaterdag heeft de afge vaardigde van Mexico kenbaar gemaakt aan welk soort compromis hij gaarne steun zou verlenen. Dat zou een „hartelijke aan beveling aan beide partijen zonder voor oordeel een oplossing te zoeken met ver zoenende methoden" zijn. Voor Nederland zou zulk een overleg het aantrekkelijke hebben dat de UNO zich buiten het overleg zou houden, maar ander zijds zou men zich zulk een overleg toch niet zonder onderhandelingen kunnen voorstellen en onderhandelen wil Neder land niet meer. Hoewel de New York Times Zondag ochtend verzekerde dat Nederland bereid zou zijn zich bij de Mexicaanse suggestie neer te leggen, kunnen wij uit de beste bron melden, dat het compromis in de hui dige vorm voor Nederland niet aanvaard baar is. Tot dusverre hebben de Zuid- Amerikaanse bemiddelaars zich op het standpunt gesteld dat zij geen tussenvoor stel zullen indienen, tenzij beide partijen dat aanvaardbaar achten. Ook Indonesië wenste tót nu toe geen genoegen te nemen met een compromis. Wat moet men nu verwachten indien de Indonesische resolutie in stemming wordt gebracht? Indonesië kan er op rekenen dat de commissie de resolutie met een meer derheid van stemmen zal aanvaarden. Om van kracht te worden behoeft de resolutie in de Algemene Vergadering naar aller waarschijnlijkheid een tweederde meer derheid. En hierbij zal het er om spannen. In het Nederlandse kamp is men er van overtuigd dat er vijftien stemmen tegen de resolutie uitgebracht zullen worden. Bo vendien hoopt men dat Israel, China en Chili tegen zullen stemmen. Indonesië heeft daarom dertig tot zesendertig stem men nodig om te slagen. Het hangt er van af hoeveel Zuid-Amerikaanse landen zich van de stemming zullen onthouden. Sommige Zuid-Amerikaanse bemidde laars zijn namelijk gaan twijfelen aan de juistheid van het Indonesische streven. Anderen daarentegen hebben steun aan het compromis toegezegd, uit vrees dat de In donesische resolutie het anders niet zal halen. Komt die resolutie tóch in stemming, dan zullen zij met Indonesië meestemmen. De Verenigde Staten zullen zich wel van stemming onthouden, alhoewel de New York Times Zondagochtend in een militaire beschouwing te kennen gaf dat het strate gische dwaasheid zou zijn Indonesië het bewind te geven over Nieuw Guinea. (Reuter) De Sovjet-Unie, Irak, Ecua dor, Pakistan, Thailand, Syrië en Wit-Rus- land hebben zich uitgesproken voor de Indonesische resolutie, waarin hervatting wordt gevraagd van de Nederlands-Indo nesische besprekingen over Westelijk Nieuw-Guinea. Frankrijk heeft de compe tentie van de UNO betwist om de kwestie in behandeling te nemen. Dr. Soedjarwo Tjondronegoro, de Indo nesische gedelegeerde, zeide in zijn tweede rede in dit debat: ,JDe deur naar onder handelingen is door de Nederlanders ge sloten. Wij wenden ons tot de U.N.O. in de ernstige hoop, dat dit de deur naar onder handelingen .weer zal openen. Wij vragen niet om een herziening van een internatio naal verdrag of van de RTC'-overeenkom- sten. Wij streven er slechts naar een poging door Nederland te weerstaan ons land te verdelen en een gebied af te snij den, dat daar zowel vroeger als nu een deel van heeft uitgemaakt. Als er een herziening is, dan hebben in feite de Nederlanders deze aangebracht. Een residentie van Indo nesië is geannexeerd als kolonie van het Koninkrijk der Nederlanden. Zij zijn het, die een herziening hebben aangebracht! Niet alleen in de letter, maar ook in de geest van het Handvest van souvereini- teitsoverdracht." Massademonstratie DJAKARTA (A.F.P.) Een menigte van ongeveer 15.000 personen heeft Zon dag in Makassar een demonstratie gehou den om uiting te geven aan haar steun aan het standpunt van de Indonesische rege ring in het geschil met Nederland over de kwestie Nieuw-Guinea. Het in Makassar verschijnende blad ,Marhaen" weet te melden, dat de Neder landse commissaris in Makassar, de heer H. Menke, Zaterdag een onderhoud heeft gehad met de leider van de organisatie „Raad voor de strijd om Irian", Jan Latu- mahina. Deze heeft volgens het blad de heed Menke verzekerd, dat Indonesië be reid is .met „vreedzame middelen" de kwes tie Nieuw-Guinea te regelen. Inmiddels heeft een vrouwenorganisatie in Djakarta een demonstratie over Nieuw- Guinea aangekondigd voor Donderdag. (Van onze correspondent in Londen) Samen met de Verenigde Staten en Frankrijk heeft Groot-Brittannië de Rus sische uitnodiging tot een vier mogend- heden-conferentie over Duitsland en een conferentie van 25 mogendheden over de Europese veiligheid in nota's, welke van daag in Moskou overhandigd worden, af gewezen. Voorwaarde voor hervatting van de besprekingen met de Russen is de rati ficatie van de Parijse overeenkomsten. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten willen minder voortvarend handelen dan de Fransen, die een conferentie in Mei voorstellen. Volgens de nota zou echter vrijwel onmiddellijk een conferentie kun nen worden gehouden indien de Russen het Oostenrijkse verdrag ondertekenen of toe stemmen in vrije verkiezingen in Oost- Duitsland. Op deze wijze is tegemoet ge komen aan de wens van de Fransen dat de deur voldoende open zal blijven en aan het Amerikaanse verlangen, dat men zich niet aan een definitieve datum zal binden. In Londen gelooft men dat de conferentie zo goed als zeker volgend jaar zal worden gehouden. Men zal echter de voorzorgs maatregel nemen eerst langs diplomatieke weg na te gaan of er iets kan worden be reikt. Malenkov heeft onlangs gezegd dat ook hij dit de beste methode acht. Sommige waarnemers in Londen achten het niet onmogelijk dat de Russen bereid zullen zijn tot vrije verkiezingen in Oost- Duitsland, mits hierover onverwijld een conferentie zou worden gehouden (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Cl) C W i5 ,S 4 g TJ u CT O-d) uC .eg si z m fc* ZB Helsinki geheel bew. ZZO 5 -2 0 Stockholm geheel bew. Z 9 5 0,6 Oslo regen ONO 3 4 12 Kopenhagen geheel bew. ZZO 10 5 0 Londen onbewolkt ZZW 2 3 9 Amsterdam regen Z 8 7 0,5 Brussel licht bew. z 7 8 0,3 Parijs licht bew. ZZW 6 7 0,6 Bordeaux zwaar bew. zo 6 10 19 Grenoble geheel bew. windstil 4 56 Nice zwaar bew. NW 4 10 1 Berlijn nevel ZO 2 3 0 Frankfort nevel ZZW 6 8 4 München geheel bew. wzw 3 5 0 Zürich zwaar bew. zo 2 5 5 Genève mist windstil 1 32 Locarno regen O 2 5 72 Wenen nevel ZO 4 4 0 Tnnsbruck half bew. w 2 5 0 Rome regen windstil 12 12 Neerslag laatste 24 uur. REGEN EN AVIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. ip De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Krachtige tot harde, later mogelijk tot storm toeenemende wind. Aanvankelijk tussen Zuid en Zuid-Oost later ruimend naar Zuid tot Zuid-West. Zachter. 30 November Zon op 8.23 uur, onder 16.34 uur. Maan op 11.57 uur, onder 21.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 20 November Hoog water: 5.48 en 18.01 uur. Laag water' 1..28 en 13.43 uur. Dinsdag 30 November Hoog water: 6.23 en 18.38 uur. Laag water: 2.01 en 14.15 uur. VAJCOOOOOC»

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1