Textielfabriek in Tilburg ging grotendeels in vlammen op 9.%.9(uilunia Russische heildronken op Tito, zijn volk en zijn partij Wereldnieuws PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Schade f 3 millioen; honderden arbeiders werkloos De radio geeft Dinsdag Donaupont in revisie De artsen en de loon grens-verhoging Auto te water; jonge vrouw omgekomen Europese beveiligingsconferentie begint heden in Moskou Enrico Fermi overleden ^Eocli ió Uet zo Horizon V.J 2 PTT stelt 1000 voor inlichtingen beschikbaar Kerkelijk Nieuws Kinderen speelden met lucifers; boerderij afgebrand Haagse politie krijgt gratificatie Consumentenbond wil lagere garantie-melkprijs Drie autobandieten gepakt Heringa Wuthrich Nieuwe groep verzekerden wordt voorlopig aanvaard Mr. J. Reinders overleden Bouwer van eerste Amerikaanse atoomreactor Haags poppentheater won eerste prijs Nieuwe poldercommissie gekozen in NO.-polder „Sukarno beloofde West- Nieuw Guinea aan Russen" Onze Puzzle MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 Zaterdagavond is in Tilburg een groot gedeelte van het gebouwencomplex der N.V. Janssens-Van Buren's wollenstoffen- fabrieken in vlammen opgegaan. De schade wordt, mede doordat kostbare machines en de voorraad grondstoffen verloren zijn ge gaan, op drie millioen gulden geschat. Enige honderden arbeiders zijn door deze brand zonder werk gekomen. Omstreeks half negen maakten omwo nenden en de faforiekswacht vrijwel gelijk tijdig alarm. Toen de brandweer arriveer de stond reeds het vier verdiepingen hoge gebouw van de spinnerij in lichter laaie. Na korte tijd stortte het dak in, waardoor de op slechts 15 meter afstand gelegen wo ningen aan de Philip Vingboomsstraat ernstig gevaar liepen. Door de storm woei een vonkenregen vele honderden meters ver over de huizen. Met viiftien stralen hield de brandweer deze woningen nat. De be woners er van hadden vele angstige uren beleefd. Intussen bleek wel, dat er van de spin nerij met talrijke kostbare machines, de twijnerij en het garenmagazijn niets te redden viel. Schier onstuitbaar joeg het vuur door de gebouwen. Muren begaven het en de ene na de andere verdieping stortte in. Dank zij de gunstige windrich ting konden ketelhuis en fabrieksschoor steen behouden blijven. Na drie uren van ingespannen arbeid was de brandweer het vuur meester. Toen km men oeginnen met het nablussings- werk, dat de gehele nacht en Zondag zou voortduren. Een der directeuren van de fabriek ver klaarde, dat men omtrent de oorzaak van de brand, die op de tweede verdieping van de spinnerij schijnt te zijn ontstaan, vol ledig in het duister tast. Kort voor het uit breken van de brand had de waker nog een rondgang door de fabriek gemaakt en niets bespeurd. De schade aan machines, gebouwen en grondstoffen er is geen kilo garen meer schat hij op tenminste ADVERTENTIE Vooreen GOEDE vulpen Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 De overval te Ravenstein Het hoofdbestuur van P.T.T. heeft dui zend gulden ter beschikking gesteld van de officier van Justitie te 's-Hertogenbosch voor uitreiking aan degene die in staat is de politie aanwijzingen te verstrekken die leiden tot de opsporing van de man die de overval op de P.T.T. kantoorhouder te Bavenstein pleegde. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hilvarenbeek (toez.) L. Rin- kema, vic. te Menaldum. Geref. Kerken Beroepen te Wilsum (Ov.) W. Fokkens te Wissekerke. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Amsterdam-Zuid: D. Slag boom te Middelburg en C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en lithurgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, cau serie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 10.30 Musette-orkest en soliste. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Piano en Hammond-orgel. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Metropole Orkest en soliste. 14.00 Ge varieerd programma. 14.45 Viool en piano. 15.15 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Nieuw Guinea in vogelvlucht. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Instrumentaal trio en solist. 19.30 Avondgebed en lithurgische kalender. 19.45 Gevarieerd programma. 21.00 Actuali teiten. 21.20 Radio Philharmonisch orkest en solist. In de pauze: Uit het Boek der Boe ken, causerie. 22.35 Platen. 22.40 Kan 'n haan 'n ei leggen? 22.55 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Viool en piano. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Idem. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. Voor de kleuters. 1L00 Voor de zie ken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Musette orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Kook- praatje. 14.15 Meisjeskoor. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amusements muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.25 Re portage ter gelegenheid van de 80ste ver jaardag van Sir Winston Churchill. 18.35 Bariton en piano. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 De man van V-Day, klankbeeld. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Amusemntsmuziek. 21.35 Mededelingen. 21.40 Spaanse en Zuid-Amerikaanse muziek. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Viool en piano. 22.55 Ik geloof dat...., causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Film programma. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.30 Een Artis-programma. 20.50 Film over de Vaar- en Duikerschool. 21.00 Klankbeeld. 21.35 21.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Orgel. 16.15 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zang en piano. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 21.00 Orkestcon- cert. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Zoeven verschenen. Churchill's 80ste verjaardag COp 224 m.). f 3 millioen. Het bedrijf was tegen brand en bedrijfsschade verzekerd. De gevolgen van de brand zullen zeer ernstig zijn. In de weverij, die met de kantoren en de wol- voorraad behouden bleef, komen honder den getouwen stil te staan. Eenige hon derden arbeiders kunnen daardoor niet meer aan de slag. Het bedrijf zou juist gaan overwerken voor een belangrijke bui tenlandse order. Zaterdagmiddag ontdekte de landbouwer A. Vlemmings te Mierlo dat de tegen het woonhuis aangebouwde stallen in brand stonden. De heer Vlemmings slaagde er in het op stal staande vee op twee varkens na in veiligheid te brengen. De Mierlose brandweer kon niet verhin deren, dat stallen en woonhuis afbrandden. In de nabijheid staande schuren en een andere boerderij konden worden behouden. Vrijwel de gehele inboedel van de boer derij van de heer Vlemmings is verloren gegaan, evenals een deel van de roggeoogst die juist Zaterdag was binnengehaald en gedorst. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de brand is ontstaan doordat twee kinderen van drie en vier jaar in de stal met lucifers hebben gespeeld. Na statiebezoeken De staatsiebezoeken van het Deense koninklijke paar, de president van Frank rijk, de koning van Noorwegen en de kei zer van Ethiopië, zomede de Tour de Fran ce, waarvan de route der eerste étappe door 's-Gravenhage voerde, brachten voor vele leden van het Haagse politiekorps een verzwaring van de dienst met zich mede. De burgemeester van Den Haag is van oordeel, dat een beloning alleszins redelijk is. Hij wil deze gratificatie op 50 stellen en aan alle personeelsleden met een actieve rang tot en met de hoofdinspecteurs doen uitbetalen. Voor toekenning van een gratificatie ko men in aanmerking 1354 personen, zodat een bedrag van 67.700 nodig zal zijn. De Nederlandse Consumentenbond heeft, in een nota aan. de ministerraad bezwaren gemaakt tegen de voorstellen van de stich ting voor de Landbouw inzake de vaststel ling van de melkprijzen voor volgend jaar. De stichting heeft er op aangedron gen, de minimum-garantieprijs van alle .melk het volgende jaar te stellen op ge middeld 23.6 cent per kilogram melk met. 3.7 percent vet, en de verrekenpriis op 26 cent per kilogram. De Consumentenbond meent, dat een minimum-garantieprijs eigenlijk niet nodig is, maar dat als er een moet zijn 21.5 cent voldoende is. De maximale verrekenprijs zou volgens de bond 23.5 cent moeten zijn. Het voorstel van de Stichting voor de Landbouw zou betekenen, aldus de Con sumentenbond, dat de boeren in het ko mende jaar met ongeveer 100 millioen gul den door de schatkist en door de consu menten zouden worden gesteund. Zeker de helft van dit bedrag zou terecht komen bij góed renderende bedrijven in de weidestreken. De minimum-prijs zou in het Noordihollandse en Friese kleiweide- gebied inkomens opleveren van meer dan f 10.000 per jaar. Op de met vrij hoge kosten producerende bedrijven in Utrecht zouden inkomens worden behaald van 6400 gulden. Met het oog hierop vraagt de Con sumentenbond zich af, of het te rechtvaar digen is, dat de consumenten en de schat kist op een dergelijke wijze zouden wor den belast ten behoeve van bedrijven, waar de inkomens zodanig zijn, dat zeker geen steun nodig is. GIESSEN (Reuter) De West-Duitse politie heeft Zondagavond bij Giessen drie jongemannen aangehouden, die, met een revolver in de hand, in een gestolen auto lagen te slapen. De jongemannen waren er met de auto vandoor gegaan, na de be stuurder gedwongen te hebben uit te stap pen. Zij waren echter door motorpech niet ver gekomen. Toen de politie hen aantrof lagen de rovers te slapen in de auto, die zij langs de weg tussen de bomen hadden geparkeerd. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De zogenaamde Donaupont, die het veer bij Zaandam helpt ontlasten, wordt op 6 December voor enige tijd uit de vaart genomen; het schip moet namelijk een grote schoonmaakbeurt ondergaan. Hoe wel een stoompont gedurende die periode zal worden ingelegd, zal er op de spits uren ongetwijfeld vertraging ontstaan, maar namens de Rijkswaterstaat is opge merkt, dat de weken van begin December tot begin Januari de minst drukke in het verkeer zijn, en dat de drie stoomponten het vervoer dan zeker zullen aan kunnen". In de Zaterdag te Utrecht gehouden al gemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst zijn twee moties aange nomen. De eerste betrof de voorgenomen verhoging der loongrens voor de sociale verzekeringen. In deze motie wordt gezegd dat alles in het werk moet worden gesteld een conflict-situatie te voorkomen, en dat in beginsel hiertoe de weg is geëffend. Daarom wordt besloten, indien het wets voorstel tot verhoging der loongrens tot f 6000 ondanks de hiertegen bestaande bezwaren, wordt aangenomen, de nieuwe groep van verzekerden te aanvaarden, maar pas dan blijvend, indien uit het ver loop der verdere onderhandelingen vóór 1 Juni 1955 blijken zal, dat met wensen en verlangens van de Maatschappij inderdaad ernstig rekening wordt gehouden. In de tweede motie wordt gezegd dat een comité van actie, leden der Maat schappij, buiten het hoofdbestuur der Maatschappij, om, zich met politeke groe peringen en met persorganen in verbin ding heeft gesteld. Dit optreden moet als onorganisatorisch worden beschouwd. Het heeft grote schade berokkend aan het aan zien der Maatschappij. De vergadering keurt de wijze, waarop het comité deze actie heeft gevoerd, ten enenmale af, aldus deze motie. Zaterdagavond is in Den Haag een auto in het water van de Zuid-Buitensingel ge reden. Brandweer en politie slaagden erin een jonge vrouw uit de auto te halen. Haar toestand was toen zeer zorgwekkend. Zij werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij korte tijd later is overleden. Zij was de 20-jarige mei. Y. W. uit de Rem- brandtstraat in Den Haag. Volgens ooggetuigen is de auto, een ge sloten Alfa Romeo-sportwagen, met te <?rote snelheid van de Brouwersgracht de Zuid-Buitensingel opgereden, in de bocht geslipt en te water geraakt. Twee personen sprongen terstond in het water, maar slaag den er niet in, een der portieren open te krijgen. Korte tiid daarna is de wagen met een takelauto opgehaald. De jonge vrouw was toen nog in leven. Een half uur later zag men ot> het water een herenhoed drijven. De politie is ter stond op de plek van het on?el"k caan dreggen, echter zonder resultaat. Zondag morgen is het dreggen voortgezet, doch ook toen is niets gevonden dat er op zou wijzen, dat er nog iemand in de auto zou hebben gezeten. De politie vermoedt dat de heren hoed in het water is gewaaid. Besturen corps leerlingen van Haarlemse M.T.S. Op de algemene ledenvergadering van het Corps van leerlingen en oud-leerlingèn der M.T.S. te Haarlem zijn de besturen als volgt samengesteld. Hoofdbestuur: voorzitter M. A. Bense; vicervoorzitter J. B. Dingemans; le secre taris J. F. Wesselius; 2e secretaris J. C. Deelder; penningmeester J. H. Seiler; com missarissen J. G. C, Geerts en D. C. J. Poortvliet. Bestuur afdeling oud-leerlingen: voor zitter J. B. Dingemans: vice-voorzitter P. Blad; secretaris J. C. Deelder; kashouder ir. H. H. v. Vliet en commissaris J. H. Seiler. Bestuur afdeling leerlingen: voorzitter M. A. Bense; vice-voorzitter E. C. Weidner; secretaris J. F. Wesselius; kashouder D. C. J. Poortvliet en commissaris H. J. M. Bekkers. Te Amsterdam is plotseling overleden de secretaris van de Kamer van Koophandel voor Utrecht en Amersfoort, mr. J. Rein ders. In de laatste wereldoorlog vocht hij als kapitein in de Grebbelinie. Na zijn terugkeer uit krijgsgevangenschap werd hij directeur van het bureau Openbare Nuts bedrijven te Den Haag. Van 1 Mei 1946 af was hij secretaris van de Kamer van Koop handel voor Utrecht en Amersfoort. Hij werd later voorzitter van de Provinciale Utrechtse V.V.V. Mr. Reinders was een bekende figuur in cricket-, hockey- en tenniskringen en be stuurslid van de Amsterdamse Cricket Club (A.C.C.). MOSKOU (Reuter) Op een receptie op de Joegoslavische ambassade ter ge legenheid van de nationale dag van dat land, heeft de Sovjet-minister van Buiten landse Zaken, Molotov, bevestigd, dat de door de Sovjet-Unie bijeengeroepen Euro pese beveiligingsconferentie" heden zal be ginnen. Premier Malenkov en andere Sovjet-leiders brachten op genoemde ont vangst een dronk uit op „kameraad Tito, de communistische partij van Joegoslavië en het Joegoslavische volk". De eerste secretaris van de communis tische partij, Kroesjtsjev, de minister van Defensie, Boelganin, vice-oremier Saboe- rov, onderminister van Defensie Zjoekov en onderminister van Buitenlandse Zaken Zorin woonden de receptie bij. Kroesjtsjev onderhield zich met pater Georges Bisonette, een R.K. priester ver bonden aan de Amerikaanse ambassade. Bissonette wenste Kroesjtsjev geluk met zijn decreet van enige tijd geleden, waarin hij partijleden waarschuwde de gevoelens van gelovigen in de anti-godsdienstige pro paganda niet te kwetsen. Kroesjtsjev had gezegd, dat men „op het verkeerde spoor was", indien men de waarde van gods dienstvrijheid niet inzag. Balkanbond? In uit Sofia te Wenen ontvangen berich ten wordt gemeld dat de Russen streven naar een Balkanbond, welke ook Joegosla vië zou moeten omvatten. Het Russische doel zou zijn te pogen Joegoslavië „los te weken" van ziin bond'ffenootschao met Griekenland en Turkije, die tot het Wester se kamt) behoren. Tn 1946 werd gemeld, dat maarschalk Tito en de toenmalige (inmiddels over- CHICAGO (Reuter-AFP) De uit Italië geboortige Nobelprijswinnaar dr. En rico Fermi, die de eerste Amerikaanse atoomreactor heeft geconstrueerd, is Zon dag te Chicago op 53-jarige leeftijd over leden. Dr. Fermi was een van de ontwer pers van de eerste atoombom, die vlak voor of tijdens de tweede wereldoorlog West- Europa verlieten. In 1938 was aan dr. Fermi de Nobelprijs voor natuurkunde verleend. Het volgende jaar emigreerde hij uit het fascistische Italië om aan de universiteit van Chicago onderzoekingen te verrichten op het gebied van de kernphysica. Volgens een woord voerder van deze universiteit leed dr. Fer mi aan kanker. In het begin van deze maand kende de Amerikaanse commissie voor atoomenergie haar eerste speciale prijs voor kernweten- schaopeliik onderzoek ten bedrage van 25.000 dollar aan dr. Fermi toe. Tn het laatst van zijn leven doceerde dr. Fermi natuurkunde aan het instituut voor kern physica van de universiteit van Chicago. Het poppentheater „In den vroeden zotscap" onder leiding van Henk Zouten dijk en Marja van Bergen, heeft op het internationale poppentournooi in Aalst (België) de eerste prijs behaald, benevens de prijs die beschikbaar was gesteld door het ministerie van Openbaar Onderwijs. In de jury waren vanwege het ministerie aangewezen de heren Gerard Walschap en Herman Teirlinck. Zaterdag is een groot geleelte van de bevolking van de Noord-Oostpolder vrij willig naar de stembus gegaan om de nieuwe poldercommissie, die de gemeente raad vervangt, te kiezen. De huidige polder commissie had haar mandaat ter beschik king gesteld, daar de bevolking van de Noord-Oostpolder sinds de vorige verkie zing op 16 Juni 1951 meer dan verdubbeld is en zij zich dus niet meer representatief achtte. Bij de vorige verkiezingen waren er der tien zetels te verdelen, deze keer zeventien. De uitslag was: Partij van de Arbeid 5 (3) zetels; K.V.P. 4 (3) zetels; A.R. Partij 4 (3) zetels; C.H.U. 3 (3) zetels en V.V.D. 1 (1) zetel. De A.R. en de S.G.P. waren met een ge zamenlijke lijst uitgekomen. De lijst van de VVD was in 1951 de lijst van „Polderbe- langen." Hoewel de stemming niet verplicht was, was de opkomst zeer bevredigend. De 8279 kiesgerechtigden hebben 7404 geldige stemmen uitgebracht. leden) Bulgaarse premier Dimitrov over eenstemming hadden bereikt over het stichten ener Balkan-federatie. De toen nog onder Stalin's leiding staande Sovjet- Unie was hier echter scherp tegen gekant, hetgeen uiteindelijk leidde tot de breuk tussen Joegoslavië en de andere commu nistische staten. J Fabius tot veteranen: De heer J. Fabius uit Den Haag, ex- hoofdredacteur van de „Nieuwsbrief", heeft Zaterdagavond het woord gevoerd op een besloten vergadering der afdeling Amster dam van het „Veteranen legioen Neder land". In zijn toespraak zeide de heer Fa bius onder meer in het bezit te zijn van een tijdens de Indonesische crisis in het Engels gedrukte, doch nimmer uitgegeven brochu re, door de Nederlandse regering, waarin het aan de regering bekend zijnde testa ment van Sukarno was opgenomen. In dit bewuste document stond volgens spreker: „Men behoeft zich niet ongerust te maken over Nieuw Guinea. Wij moeten dat van de Nederlanders hebben omdat wij het aan de Russen beloofd hebben". Sprekende over de grote betekenis van Nieuw Guinea waar in het Australische gedeelte uranium wordt gevonden, hetgeen de grondslag vormt van de nieuwe indu striële revolutie de exploratiemogelijk heden en plannen merkte spreker op: „Alle berichten uit Nieuw Guinea wijzen er op, dat er niets gebeurd. De Indische Neder landers mogen er niet heen, want zij zou den er iets van kunnen maken en dat mag niet. Precies een maand vóór de inval der Indonesische strijdkrachten werd het leger naar huis gestuurd". c 7. „Maar mijnheer Panda!", riep Jollie- pop ongerust, „wilt u op dit vergevorderde uur nog een bezoek aan het spookslot Usher brengen? Dat moet ik u ten sterk ste afraden!" Doch Panda stoorde zich niet aan de raadgeving van de trouwe knecht „Ik wil achter het geheim van dat spook slot komen", antwoordde hij, „ik geloof tóch niet, dat er echte spoken in zitten!" Moedig liep hij het donkere woud in, dat het slot Usher omringde. De knoestige, verwaaide bomen met hun spitse, knarrige takken zagen er in het donker afschrik wekkend uit, maar Panda liet zich hier door niet weerhouden. Plotseling zag hij een lichtje voor zich op het bospad. Het was een boer, die laat van zijn arbeid terugkeerde. „Waar gaat ge heen, jungs- ke?", vroeg de landman, Hweet ge dan niet, dat dit pad recht naar het spookslot Usher loopt?" „Dat weet ik, antwoordde Panda, „ik ben juist op weg daarheen". „Wel heb ik van mijn leven!", riep de landman ge schrokken. „Kom terug! De spoke'n zullen je pakke'n! Kom terug! KOM TERUG!!" Maar Panda liep door, recht op het grim mige zwarte slot af, dat zich in de verte verhief Tot onze spijt is Zaterdag bij de wekelijk se kruiswoordpuzzle een verkeerd invuldia- gram geplaatst. Wij geven daarom nog eens de omschrijvingen, thans vergezeld van het goede diagram. Oplossingen dienen uiterlijk Woensdag te 17 uur in ons bezit te zijn. (Inzenden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein, of in IJ muiden: Kennemerlaan 186). De goede oplossingen dingen mee naar de 3 geldprij zen respectievelijk f 7,50, f 5,en f 2,50. Horizontaal: 1. jongensnaam, 6. afgelegen, 7. het noodsein, 9. boom, 10. rivier in En geland, 12. voornaamwoord, 13. Europea nen, 15. jongensnaam, 16. lange strook, 17. oorlogshaven in Bretagne, 19. afnemend getij, 21. keurig, 22. voorzetsel, 23. bakje, 25. lidwoord 26 slot. Verticaal: 1. onderricht, 2, bijwoord, 3. aardworm, 4. staat vaak boven drukwerk (afk.), 5. traag van begrip, 6. afreis, 8. slang, 10. gemeente in Utrecht, 11. tel woord, 13. spitse bek van een vogel, 14. juist, precies, 18. verdikking der opperhuid, 20. hijswerktuig, 22. niet dik, 24. familie lid, 25. uitroep. De heer J. H. Roelofsz uit Aerdenhout presteerde het, de puzzle van Zaterdag on danks het foute diagram toch goed op te lossen. Op zijn oplossing, die wij vanochtend ontvingen, plaatste hij de volgende voet noot: „Was het foutieve schema een „druk fout" om de puzzle wat moeilijker te ma ken?" Wij kennen deze lezer gaarne een eervolle vermelding toe voor zijn scherp zinnigheid en zullen zijn oplossing uiter aard mee laten dingen naar de prijzen. Uit. De laatste staking in de Londense ha ven eindigde heden. De achtduizend arbeiders, die in staking waren, hebben het werk hervat. De staking is indertijd uitgebroken in verband met het ont slag van vijf overtollige electriciens. Het was een door vijftien vakbonden gesteunde staking, waarbij de eis was dat de bonden in gevallen van ontslag zouden worden geraadpleegd. Hierom trent werd overeenstemming bereikt. Amnestie. President Tito van Joegoslavië heeft een amnestie getekend voor 3.160 personen, van wie enkelen gratie zullen krijgen en in hun burgerrechten her steld zullen wor'den. Tito zal op zestien December in India aankomen voor een officieel bezoek van achttien dagen op uitnodiging van premier Nehroe. Daar na zal hij naar Birma gaan. Belastingschuld. De fiscale achterstand in België bedraagt op het ogenblik niet minder dan fr. 15 milliard. Bij de be- lastingschuwe Belgen zijn vrijwel geen candidaten te vinden voor de post van commies en ontvanger bij de belas tingen. In België, waar het als een spor tieve daad wordt beschouwd de fiscus om de tuin te leiden en waar de sanc ties op valse aangiften zeer mild zijn, hebben belastingcontroleurs gemiddeld 32 minuten per aangifte nodig om na te gaan of deze juist is ingevuld. Slechts sporadisch worden dwangbevelen uit gezonden. Men besluit dikwijls tót in beslagneming wanneer de gehele in boedel reeds verdwenen is. Communisten. De Indiase premier, Jawa- harlal Nehroe, heeft in zijn eerste open bare toespraak na zijn bezoek aan com munistisch China gezegd, dat, terwijl de Chinese communisten zich geheel en al inzetten voor de verheffing van hun land, de Indiase communisten ge neigd waren „de economie van het land te verstoren voor partij-doeleinden". Zij legden een geesteshouding ten opzichte van alle aspecten van Indiase proble men aan de dag, die tegen India, tegen het volk en tegen het land was. Vrijgelaten. Alger Hiss, een voormalige ambtenaar van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken, is Zaterdag uit de gevangenis ontslagen waarin hij drie en een half jaar heeft gezeten. Hij was veroordeeld wegens meineed na twee processen waarin hij ontkende, geheime documenten aan een oommunistische koerier, een zekere Whittaker Chambers, overhandigd te hebben. Bij het verlaten van de ge vangenis zeide de thans 50-jarige Hiss, dat hij „volkomen onschuldig" was en dit wilde aantonen. Hiss werd tot vijf jaar veroordeeld. De rest van zijn straf is hem wegens goed gedrag kwijtge scholden. Reactie. Naar men aanneemt heeft de paus het advies gekregen om deze week rust te houden, daar de maagziekte, die reeds eerder zijn leven in gevaar heeft ge bracht, zich wederom doet gevoelen. Hoewel steeds een strikte geheimhou ding omtrent de gezondheidstoestand van de Paus in acht wordt genomen, weet men, dat hij lijdt aan de icactie op de „lévende-celbehandeling", dje hij periodiek in dit jaar heeft ondergaan. Schade. De brand in de uit het jaar 1460 stammende bazaar van Istanboel heeft voor meer dan 500 millioen Turkse ponden (600 millioen gulden) schade aangericht. Ruim 1300 mensen zijn door de brand geruïneerd en 20.000 personen werkloos geworden. De over dekte bazaar bestaat uit 64 straten met meer dan 3000 winkels. Onslag. De premier van Japan, Sjigeroe Josjida, heeft zijn ontslag ingediend als leider van de liberale (regerings) partij. Hij wordt opgevolgd door vice- premier Taketora Ogata. Het partij bestuur zal de conservatieve democra tische partij tot een fusie uitnodigen. Men hoopt daardoor een ontbinding van de Kamer of een regeringscrisis te kun nen afwenden. Veroordeeld. Een Zwitserse jury van vijf vrouwen en een man heeft de 45-jarige Amerikaanse piloot Harold Edward Dahl schuldig bevonden aan diefstal van een kist met 25 kg goud uit een vliegtuig van de Swissair. Dahl is ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Daarna zal hij 10 jaar lang geen voet meer mogen zetten op Zwitserse bodem. Dahl was bestuurder van een vliegtuig, dat op 5 October 1953 in de nacht van Parijs naar Genève vloog met acht kisten goud. Bij aankomst van het toe stel in Genève werden slechts 7 kisten aangetroffen. OP SOMMIGE DAGEN schijnt de horizon erg nabij te liggen en de schepen op zee lijken groter en verder weg dan gewoonlijk. Maar ook het omgekeerde kan zich voordoen, want soms schijnt de ge zichtseinder veel en veel verder te liggen, normaal onzichtbare voorwerpen worden zichtbaar en de boten lijken kleiner dan anders. Er zijn zelfs dagen waarop een buitengewoon ver zicht mogelijk is, zodat ineens een ver verwijderde stad of een vuurtoren zicht baar wordt, die onder normale omstandigheden nooit konden worden waargenomen omdat ze onder de kim liggen. Op het IJselmeer, in de buurt van Stavoren, is het wel eens voor gekomen dat men Enkhuizen of Urk verrassend dichtbij zag liggen, ter wijl deze plaatsen onder normale omstan digheden van Stavoren uit onmogelijk zijn waar te nemen. Deze toestanden van abnormaal kort-, of abnormaal vèr zicht, ontstaat, gelijk we vroeger eens verteld hebben,, door warm- teverschillen in de onderste luchtlagen. Is de zee warmer dan de lucht, dan worden de onderste luchtlagen warmer dan de hogere en tengevolge hiervan zijn de on derste lagen dus ijler en minder lichtbre- kend, zodat de lichtstralen zich van de aarde af krommen. Er is dan een kort zicht, hetgeen zich vooral zal kunnen voordoen in de herfst, wanneer de zee nog enige warmte heeft behouden. Is de zee echter kouder dan de onderste luchtlagen, dan vindt een omgekeerde kiomming plaats De lichtstralen buigen zich dus naar de aarde toe en het gevolg hiervan is, dat men veel verder zal kun nen zien dan onder normale omstandig heden. Uit het voorgaande volgt reeds, dat de horizon dus de uiterste grens van het land- of wateroppervlak dat wij kunnen waarnemen zich niet op een bepaalde afstand van ons bevindt. Integendeel,'de horizon kan als gevolg van de breking der lichtstralen, dichter bij, of verder af zijn. De dichtheid der luchtlagen is dus één factor die de afstand van de horizon be paalt. Maar u weet, dat ook de hoogte van invloed is. Wan neer u op een kerktoren, een duintop, of een uitkijktoren staat, kunt u in de verte steden en dorpjes zien liggen, die u onmogelijk zoudt kun nen waarnemen vanaf de be gane grond. De hoogte van ons speelt bij de vraag hoever de horizon van ons verwijderd is, dus een nog veel be langrijker rol. Aan de hand van een een voudige formule kunt u altijd nagaan, hoe ver de horizon van u af ligt, indien u al thans wéét, op welke hoogte uw oog van de begane grond verwijderd is. Die formule luidt: 3,85 Vh km., dus 3,85 maal de wortel uit de hoogte (in meters) maal 1 km.. Bij de opstelling hiervan is rekening gehouden met de normale straalbreking in de at mosfeer. Voor bijzondere gevallen, zoals wij hierboven vermeldden, gaat zij dus niet geheel op. Maar dat hindert niet. Wanneer uw oog 1,70 m. van de grond is, kunt u dus 3,85 X 1,3 5,005 km. ver zien. Staat u op een toren van 100 m. hoogte, dan reikt uw horizon tot 3,85 X 10 38,5 km. Makkelijk, hè? En weet u, dat de helderste dagverlich ting ontstaat bij lichte bewolking? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2