Alkmaar, Amsterdam en Utrecht nog niet aan nieuwe omgeving gewend Fel Haarlem verraste lauw Alkmaar Goed begin van Haarlem, EDO DOS, Willem 2 en Limburgia De Graafschap stelde tegen VSV in matige wedstrijd danig teleur Stug verdedigend EDO behield tegen ADO kleine voorsprong Excelsior kwam in de laatste minuut gelijk met Stormvogels Nieuwe reeks van 26 voetbalwedstrijden begonnen DOS leidde binnen twaalf minuten al met drie-nul 3X2-1 De uitslagen Klein en Roodselaar scoorden voor rust Van der Wint beste in Velser-ploeg Praeses HFC voorzitter van de KNVB Slotoffensief leverde gasten pas een doelpunt op Wennen MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 3 Dapper Wageningen Ajax verslagen Van onze sportredacteur) Wie gedacht had dat de profelftallen van de voormalige Nederlandse Beroeps Voetbalbond op de eerste dag van de nieuwe competitie niets anders dan spor tieve successen zouden behalen, is wel bedrogen uitgekomen. Want alleen Fla mingo s - de combinatie van Rotterdam en Den Haag - Fortuna en VVV - com binatie van VVV en Venlo '54 - wonnen, terwijl De Graafschap en RJC - Rapid- Juliana combinatie - met een gelijk spel genoegen moeten nemen. Amsterdam, Elinkwijk-Utrecht en Alkmaar verloren. Zodat de vroegere NBVB-clubs acht punten behaalden tegen de KNVB-clubs eveneens acht punten. En dat hadden waarschijnlijk weinig voetbaltoeschouwers verwacht. Maar dit terzijde. Veel meer vielen ons nog in het oog de goede resultaten, die de eersteklassers uit het district Haarlem behaalden. Geen wedstrijd ging verloren: EDO versloeg tegen de verwachtingen het sterke ADO, Haarlem stuurde Alkmaar met een nederlaag naar huis, en Stormvogels en VSV deelden de winst met respectievelijk Excelsior en De Graafschap. Dat waren tot meer optimisme reden gevende resultaten in ieder geval dan die van de Amsterdamse clubs, die allen verloren. Ajax van VVV, Volewijckers van Enschedé, Blauw Wit van Hermes DVS en DWS van SVV. Men zal er in de toekomst rekening mee moeten houden dat er veel verhoudingen scheef getrokken zullen worden in vergelijking met de zo abrupt afgebroken competitie. In de eerste klasse A trok niet zo zeer de grote zege van 'Flamingo's op Zwolse Boys de aandacht (50), maar veel meer de nederlaag die Amsterdam leed tegen DOS. Een heel wonderlijke wedstrijd overigens. Binnen twaalf minuten spelen namelijk stonden de Uechtenaren al met drienul voor. In de eerste minuut scoorde Flat na dat Luiten tegen de lat had geschoten; in de derde minuut liep Flat door toen de ge hele Amsterdamse defensie voor vermeend buitenspel bleef staan en in de twaalfde minuut bekroonde Van der Linden een so loren met een fraai schot, dat Van Kaalte ook al niet houden kon. Pas daarna kwam Amsterdam tot de eerste aanval. Een kwartier voor rust ver kleinde Klein de achterstand van „de zwar te schapen" tot drieeen. Een kwartier erna scoorde Klein opnieuw, waardoor weer alles mogelijk werd. Alweer Flat maakte echter zeven minuten voor het einde aan alle onzekerheid een einde toen hij een voorzet van Luiten enorm hard in kopte. De vijftienduizend toeschouwers zeiden na afloop dat zij zich opperbest had den geamuseerd. Roda Sport de combinatie van Bleijer- heide en Kerkrade weerde zich in deze afdeling wel geducht, maar leed toch een nederlaag tegen Emma. Bij rust was het eeneen. Drie minuten voor tijd nóg. Toen trapte Janus van der Gijp de winnende goal in het net. Wageningen bijna onderaan in de KNVB-competitie moest in afdeling B partij geven aan Fortuna '54, dat boven aan stond in de NBVB-competitie. Dubbele cijfers, zeiden degenen die te veel waarde hechtten aan de faam van de Limburgers. Maar zo ging het toch niet. De Wageningers speelden met een elan als hing het voort bestaan van hun vereniging van deze wed strijd alleen af. Ze hielden daardoor de technisch zeer vaardige Limburgers, die in een hoog tempo speelden, van zich af, na dat Angenent al in de eerste minuut voor een doelpunt had gezorgd. Na de rust leek de tegenstand gebroken. In de eerste minuut scoorde Angenent we derom en zestig seconden daarna lag de bal al weer achter keeper Geutjes nadat Dingena enorm hard in de richting van het doel had geschoten. Drienul en daar bleef het bij. Wageningen kon toch nog tevreden zijn. De nieuwe combinatie Elinkwijk-Utrecht zette de competitie niet zo goed in. Willem 2 won op eigen veld met viertwee. Bra- bantia verraste haar aanhang in deze afde ling met een drietwee zege op Sparta, terwijl Heerenveen na honderden kilome ters reizen de achterblijvenden thuis toch nog moest teleurstellen met een nederlaag tegen Sittardia. In afdeling C eindigden drie van de ze ven wedstrijden in een tweeeen uitslag. Haarlem versloeg met deze cijfers Alk maar, Feijenoord Vitesse en Hermes DVS •vvcOCX>OOnorYjOOOCXXDOOOOOOnoOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOCr 8 - Eerste klasse A 8 StormvogelsExcelsior11 J Zwolse BoysFlamingo's 05 3 LeeuwardenLONGA 52 ■J NACVeendam 41 5 8 DOSAmsterdam 42 3 8 Roda SportEmma 12 3 MW—Go Ahead 4—1 8 Eerste klasse B 8 BrabantiaSparta 3—2 3 HeraclesRigtersbleek 51 j WageningenFortuna '54 03 Willem IIElinkwijk-Utrecht 42 8 8 SVV—DWS 4—0 SittardiaHeerenveen 32 8 ADO—EDO 1—2 8 8 Eerste klasse C 8 HaarlemAlkmaar '54 21 FeijenoordVitesse 21 p f GVAV—RJC 1—1 l 6 Blauw WitHermes DVS12 8 EBOH—PSV 2—2 8 g LimburgiaEnschedese Boys31 8 8 NEC—NOAD0—2 Eerste klasse D J 8 AGOWHVC 1—1 3 XerxesDFC 11 BVV-RBC 5—2 Ajax—VVV 2—3 g EnschedéDe Volewijckers 1U ADVERTENTIE EindhovenBe Quick De GraafschapVSV urooocooaooooooooncooy'jc-ozo1 4—0 0—U Drie verdedigers van de combinatie Elinkwijk-Utrecht buigen voor twee aanvallers van Willem II: De Bruyckere (rechts) maakt het derde doelpunt voor zijn club. Blauw Wit. In het Feijenoord-stadion had het overigens ook wel zeseen kunnen zijn als de Rotterdammers maar beter en meer geschoten hadden. Vitesse was er in ieder geval zwak genoeg voor. Bij GVAVRJC (Rapid-Juliana-combi- natie) werd het eeneen nadat de Gro ningers geruime tijd met eennul voor hadden gestaan dank zijn een doelpunt van De Koe in de tweede minuut. In de tweede helft maakte Stralenberg gelijk met een schot van zeker dertig meter afstand. Het spel van Van Melis is er niet op vooruit gegaan, zeiden degenen op de tribune die het weten kunnen. Evenals op zovele velden in Nederland, waren ook de tribunes in het Ajax-stadion eivol. En de toeschouwers hebben geen spijtgevoelens gehad. Zij zagen een wed strijd in hoog tempo met bovendien vijf doelpunten. Twee voor de thuisclub en drie voor de VVV-ers. Schatorjé maakte het winnende doelpunt toen er nog vijf mi nuten gespeeld moest worden. Klaassens bü VVV en Van Dijk bij Ajax waren de beste spelers. Be Quick, dat, zo men zegt, veel moeite heeft gedaan om spelers aan te trekken, ADVERTENTIE ri r* ZIJLSTR.56 Haarlem - Tel. 11828 ST. NICOLAAS-CADEAUX Ruime keuze Scheerapparaten Strijkijzers ƒ7.50 Bij ADOEDO kon de ploeg, die in de loop van de wedstrijd een grote veldmeer- derheid had verkregen niet winnen van een elftal, dat geen moeite deed het mid denveld te behouden, maar zich in de ver dediging terugtrok om een na een half uur verkregen voorsprong van twee-nul te be houden. Na rust stonden soms tien Haar lemmers op hun eigen helft, waarvan de meesten in het eigen strafschopgebied. ADO was al voor de rust een doelpunt in gelopen, maar wat de Hagenaars ook pro beerden tot de gelijkmaker brachten zij het niet. De ongelooflijke felheid niet te ver warren met onsportiviteit van de rood zwarten was ADO, dat van een rustig tech nisch spel houdt duidelijk te machtig. Eerlijkheidshalve had de wedstrijd op zijn minst een gelijk spel voor de rood groenen moeten opleveren, maar te laag tempo en gebrek aan schutters in de aan val stonden treffers in de weg. Het spel dat EDO speelde deed levendig aan een promotie-degradatie-wedstrijd denken. Spil Jans van ADO greep dikwijls goed in, maar verloor ook enkele keren een duel, hetgeen twee doelpunten tot gevolg had. Eerst glipte Mul langs de Hagenaar en al miste Roodselaar diens voorzet, de links buiten Klein was ter plaatse en schoot hard in. Dat was na een kwartier spelen .en zeventien minuten later overkwam Jans iets dergelijks tegenover Roodselaar, die listig om hem heen draaide en snel via de paal inschoot. Kok was volkomen kansloos en viel niet eens uit. Nog feller Na rust nam de felheid nog toe, maar toen had de kwaliteit niets meer met eerste klasse-voetbal te maken. Heel ADO trok ten aanval, heel EDO verdedigde, zodat het een kluwen van spelers op de Haarlemse helft werd, waaruit slechts sporadisch doelrijpe momenten te voorschijn kwamen. Timmermans, voor rust niet op dreef, sleepte in de tweede helft zijn ploeg mee in een stormachtig offensief. Maar de vier keren, dat de steeds door tegenstanders omringde internationaal tot een schot kwam, richtte hij steeds te hoog. De wisselvallige nieuweling in de Haag se ploeg, Valks, bekroonde kort voor rust een aanval tussen hem en Verhoek met een doeltreffende schuiver, waarbij de goed spelende Van der Berg geen kans had. In de tweede helft gebeurde iets derge lijks echter niet. Toen waren vooral Ko ning en Berends in uitstekende vorm, al kwamen zij aan opbouwend werk niet toe. Een compliment voor scheidsrechter De Boer, die deze niet gemakkelijke wedstrijd rustig en bekwaam leidde. verloor in en tegen Eindhoven met groot verschil. De wedstrijd was erg eenzijdig en de verhouding tussen de spelers in het veld verre van prettig. Voor de rust scoor de Snoeks, daarna zorgden Louwers (2 x) en Schmidt voor de viernul stand. Het eerste optreden van De Graafschap in K.N.V.B.-verband is geen openbaring geworden. Het vertoonde spel bleef gistermiddag namelijk ver beneden de ver wachtingen. Dat De Graafschap niet tot zijn gewone spel kon komen lag overigens voor een groot deel aan de verbeten tegenstand van V.S.V. De Velser ploeg speelde met groot enthousiasme, doch kon evenmin tot grootse daden komen. Er werd door de Velsenaren soms wel aardig gecombineerd, maar de schoten, die de V.S.V.'ers op het doel losten, waren te onzuiver gericht. Beide ploegen speelden in een matig tempo en waren wat veldspel betreft, wel aan elkaar gewaagd. Er waren slechts enkele spelers, die de toets der crit.iek ruimschoots konden door staan. En dat waren bij VSV doelman Van der Wint en rechtshalf Tielrooy en bij De Graafschap de achterspelei's Jonker en Beumer, doch in de voorhoedes konden wij geen spelers ontdekken, die voor werkelijk goede prestaties konden zorgen. Van der Weerd en Meyers, de twee ge vreesde aanvallers bij de Doetinchemse club, waren er deze middag wel heel slecht in en in de Velser voorhoede bleven Verswijveren, Spaans en Van der Kuil eveneens beneden hun normale vorm. Linksbuiten De Graaf van VSV was voor de rust nog wel eens gevaarlijk, maar een botsing met Meyers schakelde* hem voor een groot gedeelte van de wedstrijd uit. Doelman Van der Wint was bij VSV de grote man, omdat hij bij iedere aanval van De Graafschap de situatie uitstekend door zag en zich voortdurend goed opstelde, zo dat de thuisclub geen enkele maal gevaar lijk kon worden. Slecht plaatsen In de eerste helft was het aanvankelijk een langdurig heen-en-weer-getrap met slecht plaatsen. Langzamerhand werkte De Graafschap zich echter los, maar toen bleek hoe weinig verband er in de Doetin chemse aanval zat. Slechts enkele malen zag men fraai spel. Epi Jansèn schoot hard over, toen hij de bal op keurige wijze van Kluin kreeg. Doch verder stond de VSV- defensie pal en schoot de bal veelvuldig hard naar voren, Van der Weerd kwam nog een keer alleen voor Van. dpr Wint te staan, maar hij schoot in de handen van de doelman. VSV kwam vervolgens meer in de aanval. Spil Jonker moest eenmaal toen Gerritsen al gepasseerd was redding brengen bij een schot van Spaans, ten koste van een hoek schop. Even later schoot Kluin aan de andere kant hard in, en Van der Wint kon de bal nog net met de voet wegschie ten. De tweede helft was iets levendiger, maar de elftallen maakten dezelfde fouten als in de eerste helft: te laag tempo, slecht schieten en onzuiver plaatsen. VSV zocht zijn heil in de buitenspel-val en de spelers van de thuisclub liepen daar diver se keren in. Tegen het einde van deze overigens kleurloze wedstrijd kwam VSV nog even in de aanval, maar een fraaie kopbal van De heer P. C. van Houten, voorzitter van HFC, heeft men de afgelopen week van diverse kanten benaderd met de vraag of hij bereid zou zijn in de toekomst de functie van voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond te bekleden. De heer Van Houten heeft hierop niet ontken nend geantwoord noch zonder meer toege zegd. Zoals bekend zal de samenstelling van het bestuur van de KNVB in de toekomst veranderen. Het zal vermoedelijk uit ne gen leden gaan bestaan, die ieder een be paalde richting zullen vertegenwoordigen. De voorzitter zal neutraal zijn. In dit ver band heeft men de heer Van Houten, die zoals men weet zitting had in de urgentie commissie van de KNVB, gepolst. Indien de heer Van Houten inderdaad als voor zitter zou worden voorgedragen en be noemd, zou de tegenwoordige praeses ir. Hopster in het bondsbest.uur blijven als vice-voorzitter. Een beslissing dienaan gaande is niet op korte termijn te ver wachten. Spaans en schoten van Van der Kuil en Zwanenburg hadden geen resultaat. Eind stand: nul-nul. Toen Stelling na ruim een kwartier spelen in de tweede helft van de wedstrijd tussen Stormvogels en Excelsior de Rotterdamse doelman passeerde, meende men bij Stormvogels dat de overwinning reeds een feit was. Immers, de Excelsior-voorhoede had tot die tijd zo weinig bijzonders laten zien en zö vaak getoond met de bal geen raad te weten, dat van die kant geen gevaar scheen te duchten. Een wedstrijd, waarover nog lang zal worden nagepraat, is Stormvogels-Excel- sior niet geworden. De bezoekers schenen reeds bij voorbaat genoegen te willen ne men met een gelijkspel. Zij lieten Slaven burg, Dijkgraaf en Wickel maar zo'n beetje in de voorhoede ploeteren en ston den achter met man en macht te verdedi gen. Hier was spil Lagerwaard de centrale figuur, die bij herhaling de Stormvogels aanvallers de voet dwars zette. (Van onze sportredacteur) Toen destijds iedere voetbalminnaar in Nederland sprak over de plannen van de Beroeps Voetbalbond in oprichting, vroegen velen zich af waar dan toch ivel de spelers vandaan zouden moeten komen. De voetballers met capaciteiten, zo zei men, zitten vast aan hun vereniging. Als een speler van jongs af aan in een club heeft gevoetbald, dan loopt hij niet zo gauw wegMen weet het, het is anders gelopen. Er zijn er destijds velen overgegaan naar profclubs. Voet ballers met capaciteiten toerden samengebracht in een combinatie, die een vreemde naam kreeg. In een combinatie, niet in een nieuwe club. En juist dat is ons Zondagmiddag in de wedstrijd Haarlem-Alkmaar '54 zo opgevallen. Een combinatie met elf spelers, die reeds iets gepresteerd hadden als voetballer, speelde tegen een clubelftal, dat misschien in techniek en lichaamsconditie een achterstand had, maar dat met .wilskracht en enthousiasme tot een peil kwam, dat men de laatste maanden niet meer had kunnen bereiken. Een zo hoog peil dat de combinatie van voor elkaar vreemde spelers er door verrast werd en verloor. Juist naast dat gebrek aan enthousiasme en bezieling bij de spelers van Alkmaar viel de grote geestdrift van de Haarlem mers bijzonder op. Een geestdrift overi gens, die leidde tot af en toe voortreffelijke combinaties in de voorhoede, verantwoord defensief spel de terugkeer van Kuys was wel heel duidelijk merkbaar en het verrassende element in het aanvals- spel. En was het zo geweest dat de beide halfs van Haarlem, Barends en Kors, na het vrij overrompelende begin van Alk maar, dat door missers van Van der Sluis en Los niets opleverde, hun afwachtende houding hadden laten varen en het mid denveld hadden bezet, wel, Haarlem zou een voortdurend overwicht hebben gehad op de wel heel lauwe tegenstander. Dat gebeurde nu niet en dus viel Alk maar bij perioden niet ongevaarlijk aan. Voor het doel echter ontbrak het aan een goed schot, waarbij vooral Van der Sluis en de gebroeders Smit tegenvielen. Aan de andere kant had Snabilie in het doel heel wat meer reden tot zenuwachtig trappelen. De Voogd als midvoor stichtte daar met Kamperveen en Brussee naast zich heel wat gevaarlijke momenten. Voor al toen de vroegere stopper zich na enkele duels met de capabele Kuipers wat meer terugtrok en toen veel meer vrijheid ge noot. Met schoten op het doel liet Haar lem's aanvalsleider zich overigens ook niet onbetuigd. Zo verliep de eerste helft zonder dat er van veel krachtsverschil kon worden gespro ken. Onmerkelijk was het in die eerste pe riode wel dat geen van beide ploegen het initiatief nam tot tempoverhoging, hetgeen ongetwijfeld tot resultaten zou hebben ge leid. Overrompeld Juist toen de ruim veertienduizend toe schouwers op de geheel uitverkochte tri bunes zich in de tweede helft wat teleur gesteld gingen voelen in hun verwachtin gen oindat het spelpeil zienderogen zakte, OOOOCCXDGOO(X)OOCOOOOOOOOOOCCOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOC Direct al bij de aanvang van de nieuwe j voetbalcompetitie hebben de toeschou wers nieuwe aspecten kunnen ontdek- ken. Op velerlei gebied. Een ervan viel dadelijk op. Bij Haarlem-Alkmaar lag in de eerste helft een speler gewond op het veld. Er werd doorgespeeld. Totdat de Haarlem-speler Jacob de bal opzet- telijk buiten de lijnen schoot. Een Alk- maar-speler gooide daarna in. Niet naar een Haarlemmer, maar naar een eigen speler. „Dat ging vroeger anders", zei den velen. Even later schoot een Alkmaarder de j bal buiten de lijnen toen een speler ge wond op het veld lag. Nu gooide een S Haarlemmer de bal naar de tegenpartij. Met opzet. Als voorbeeld hoe het wél hoort. Het publiek beloonde het gebaar met een gul applaus. Wij vragen ons af: Hoe lang nog? Hoe lang zal het nog duren voordat alle sportieve etiquette van het voetbalveld verdwenen is? Goed voorbeeld doet goed volgen, maar langzaam aan zullen de i goede manieren toch wel verdwijnen nu doelpunten geld opbrengen. We zullen nog aan veel moeten wennen in de toe- komst. XXX30<XXX)COOOOOOOOCOOC)OOCXXXXX>OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOO<5( sloegen de roodbroeken toe. Binnen twee minuten zelfs hadden zij een tweenul voorsprong. Na vijftien minuten gaf Brus see Groeneveld een zuivere crosspass en een minuut later deed De Voogd dat aan Kamperveen. In beide gevallen werd het een uiterst bekeken doelpunt. De toeschouwers, die zich geroepen voel den „tien, tien" te gaan roepen, waren wat voorbarig. Alkmaar trok weer gevaarlijk ten aanval niet zelden met zeven spe lers en Snijders kreeg het heel wat drukker dan voorheen. Dat het succes uit bleef had weer dezelfde oorzaak: het elan, het doorzettingsvermogen en het enthou siasme ontbraken. Waarbij echter niet ver geten mocht worden dat Kuys zowel als Odenthal en Laan in die periode uitstekend verdedigend spel .lieten zien. In de voorhoede lukte het na het afge slagen offensief van de Alkmaarders niet zo goed meer. Al kregen Groeneveld en Kamperveen nog wel kansen doordat Peg- geman, Kuipers en Kabel de dekking niet meer zo nauwkeurig uitvoerden als voor heen. De laatste tien minuten waren weer vol ledig voor Alkmaar. Haarlem legde zich toen ook wat meer op de verdediging toe om de zege te consolideren. Verder dan één doelpunt van linksbuiten Michel en enkele naast of over gerichte schoten kwam het echter niet. Zo won Haarlem de eerste wedstrijd in de nieuwe competitie op volkomen ver diende wijze. Omdat het met enthousiasme de kansen had gegrepen die zich voor deden, maar vooral omdat Haarlem over duidelijk liet blijken dat het een elftal had. Een elftal dat een combinatie haar onvolkomenheden duidelijk toonde. Het stugge verdedigen van Excelsior gaf de aanval van Stormvogels niet al te veel gelegenheid tot schieten, maar wan neer dit al het geval was, dan bleken van der Meer en Zijn medespelers de juiste richting of hoogte niet te kunnen vinden. Tot tweemaal toe was de kans om te sco ren al bijzonder mooi. Doelman Nijman had toen zijn doel verlaten, maar toch le verde dit geen doelpunt op, omdat zowel Lindenberg als Van der Meer enige meters naast schoten. Kans Met Snoeks sr. in goede vorm was het niet te verwonderen, dat de aan haar lot overgelaten Excelsior-voorhoede weinig kon uitrichten. Een maal kreeg linksbui ten Slavenburg echter een goede kans, die door talmen echter niets opleverde. Vogels bleven sterker Ook in de tweede helft was Stormvogels uitgesproken sterker, maar de Excelsior- defensie bleef keer op keer de Stormvogels- aanval de baas, mede doordat Luppens en Lindenberg bij het plaatsen van de bal een sterke voorkeur ten opzichte van hun tegenspelers toonden. Toen zetten op een gegeven ogenblik de halfbacks Snoeks sr. en Venus sr maar eens een aanval op en die leidde via een voorzet van Lindenberg en een kopbal van Stelling tot succes (1-0). Doordat Excelsior in zijn verdedigende tactiek bleef volharden, leek het er op, dat dit ene doelpunt voldoende zou zijn, maar in de laatste minuut had de overigens wei nig presterende midvoor Dijkgraaf met eer kopbal succes (1-1). Keeper Snijders en Barends in duel met T. Smit tijdens de wedstrijd Haarlem- Alkmaar. Var. der Sluis (Alkmaar) en Kuys (Haarlem) kijken met belangstelling toe hoe het afloopt.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5