Wollen Tweka of Wolkam Vest Joh. Meijer Zn St. Nicolaas nu in heel Kennemerland doorgedrongen Agenda voor Velsen Geslaagde ontspannings middag in de „Werkinrichting" Havenberichten Zaterdag in Beverwijk, Zondag in Uitgeest Gebrekkigenzorg en Sinterklaas ^Brieven aan de redactie Concert „Excelsior" MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 Bazar voor „Tesselschade- Arbeid Adelt" Sparen voor „Ons Huis" In de ban van Cakie „Con Anima" werkte mee aan kerkconcert van G. J. Moed „Nofrita, de woudprinses" als St. Nicolaassurprise van de onderwijzers Scheepvaart met het mannenkoor „De Eendracht EEöAryi<cr St. Nicolaas mocht dan in de omliggende gemeenten reeds gesignaleerd zijn, de échte Sinterklaas kwam pas Zaterdagmiddag in Beverwijk aan, zodat sinds die dag de werkelijke St. Nicolaas-stemming ging heersen. Om kwart over drie zou de goed-heilig man aan het station arriveren en reeds ver voor tijd stonden er vele belangstellenden op het Stationsplein in afwachting van de officiële aankomst. Al naar de tijd vorder de, werd de jeugd onrustiger, stroomden moeders met kinderen uit Velsen Noord en Beverwijk naar het plein en werden de or ganisatoren van „deez' incomste" nerveuzer, want twee minuten voor tijd was de schim mel, dat aristocratische paard, dat door Sint vooruit was gestuurd, nog niet ver schenen, zodat de commissie van ontvangst reeds aanstalten maakte om een open taxi te bestellen. Op het laatste nippertje kwam de trouwe klepper toch voor de stations uitgang te staan, zodat iedereen gerustge steld was. Onder luid gejuich kwam toen St. Nico laas het station uit, waar hij op het perron reeds verwelkomd was door de commissie van ontvangst, bestaande uit de heren W. Vessies en M. Buitenhuis, bestuursleden van dc Beverwijkse Middenstands-Centrale. De Sint, die gevolgd werd door twee zij ner zwarte knechten, wuifde minzaam naar de luid zingende kinderen, die door de be reden- en straat-politie ternauwernood be dwongen konden worden. Begeleid door de Beverwijkse Harmoniekapel hoorde Sinter klaas toen nog enige, hem gewijde hymnen aan, waarna hij zich met de hulp van een gewone stalknecht op de enigszins zenuw achtige schimmel hees. De officiële intocht kon daarop beginnen en de stoet zette zich in beweging: voorop de Harmonie en daar achter de Sint te paard met de beide zwart jes er naast, die moeite hadden de honder den kinderen en ouderen onder het paard vandaan te houden. Gedurende de rit over de Breestraat had de verkeerspolitie voor afzetting van deze straat gezorgd en werd het verkeer van bei de zijden omgelegd. Na een korte, maar daarom niet minder officiële rijtoer, werd de stoet op het marktplein ontbonden en kon Sinterklaas met zijn weldoende bezigheden beginnen. Zondagmiddag heeft de Spaanse bisschop zich daarna nogmaals laten inhalen in Uit geest, waar burgemeester P. v. d. Ven als hoge gastheer present was, om de goed heilig man een waardige ontvangst te be reiden. Morgen Dinsdagavond opent de afdeling Velsen-Beverwijk en omstreken van de algemene Nederlandse Vrouwen vereniging „Tesselschade-Arbeid Adelt" ten huize van mevrouw H. A. v. Hattum- v. Loenen, Stationsweg 78 te Velsen, een bazar van goederen, die speciaal als cadeaux voor de komende Sinterklaastijd geschikt zijn. Woensdag 1 December zal ten huize van mevrouw E. Brat-van Wijk, Warande 1 te Beverwijk eenzelfde bazar worden ge houden. Het doel van „Tesselschade-Arbeid Adelt" is verbetering van het lot der on- en minvermogende beschaafde Nederlandse vrouw, door haar te steunen in haar po gingen om in eigen onderhoud te voorzien, door haar een geldelijke tegemoetkoming te verschaffen: a. tot het ontwikkelen van haar talen ten; b. tot haar opleiding voor een vak of beroep; door het verschaffen van arbeid en het in de handel brengen van de vruch ten van haar arbeid; door haar de weg te wijzen tot het verkrijgen van de opleiding voor een vak of beroep; door het verlenen van morele en materiële steun, welke laat ste slechts door middel van speciale fond sen, buiten de gewone middelen der Ver eniging om, kan plaats hebben. ADVERTENTIE CADEAUX voor a.s. en jonge Moeders. 6 Teddy luiers a 1.60 Celluloid garnituren diverse prijzen Commodedoekf 4.45 Schootkussensf 3.50 - 1.95 Luierzakje 1.65 Babyset chenille bestaande uit baby doek, washandje, bavet en monddoekjeƒ10.75 Leuke wieggarnituurtjes van Teddy en Hamoca diverse prijzen. En waarom geen mooie kinderwagen voor de jonge moeder Keuze uit 50 modellen. <v£l&ee*£ VOOR DE BABY ANEGANG 46 - GR. HOUTSTR. 116 HAARLEM MAANDAG 29 NOVEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur, „From here to Eternity". Rex, 20 uur, „Warenhuis op stelten". P.v.d.A. IJmuiden, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, jaarvergadering. Onderwijzers Toneelver. „Kennemerland", 14,30 en 19.30 uur, Patronaatsgebouw, „Nofrita de woudprinses". Nutsbibliotheek, 1921.30 uur, Heidestr. Raadhuis: Wethouder van Onderwijs, geen spreekuur. DINSDAG 30 NOVEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur, „From here to Eternity". Onderwijzers Toneelver. „Kennemerland", 19,30 uur, Patronaatsgebouw, „Nofrita de Woudprinses". Toneelver. „Varia", 20 uur, Rex, toneel uitvoering. SANTPOORT Coramis-v Natuurbescherming, 20 uur, Ned. Hery. Jeugdhuis, vogelfilm „Wild zang". Jaarlijks houdt de AVO (Actio Vincit Omnia Arbeid Overwint Alles) een landelijke collecte, dit jaar in de week van 29 November tot 4 December. Het I doel van de AVO is: de duizenden hulp- zoekende minder-valide landgenoten de j helpende hand te bieden. De Stichting Hulp aan Gebrekkigen in j de gemeente Velsen beschouwt zij ols een geestverwante. Daarom toonde de AVO zich bereid haar collecte te doen j uitvoeren door deze stichting onder be ding dat de opbrengst gelijkelijk zal worden verdeeld tussen de Stichting en de AVO. Een sympathiek gebaar! De j Stichting Hulp aan Gebrekkigen heeft j reeds in verschillende gevallen de hel pende hand kunnen bieden en daarvoor alle dankbaarheid geoogst. Van de con- tributie over het jaar 1954 is dan ook niets meer over, zodat het bestuur de resterende aanvragen dit jaar slechts in behandeling kan nemen, indien nieuwe giften toevloeien. Daarom, wanneer collectrices en col lectanten deze week bij u aanbellen: j denkt aan hen die op een gehoorappa- raat of invalidenwagentje zijn aange- wezen, aan asthmalijders en weest voor J deze en andere gedupeerden een ware i Sinterklaas. XOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOCOOOOr Bouwfonds legde eerste stenen met grootse bazar Precies half drie opende de Beverwijkse wethouder W. Alberda Zaterdagmidag een grote bazar, die in het Veilinggebouw „Kennemerland" werd gehouden. In zijn korte rede sprak de heer Alberda zijn hoop uit dat de opbrengst van deze bazar, die door alle samenwerkende socialistische verenigingen en onderafdelingen was ge organiseerd, zou meehelpen om tot een bouwfonds te komen van „ons huis", dat een trefpunt hoopt te worden van al deze groepen. „Elke gift en elke stand moet een of meerdere bouwstenen opleveren", aldus spreker. Gezien de enorme hoeveelheid van stands en de grote verscheidenheid in artikelen en attracties, was het jammer, dat alleen deze middag maar gelegenheid bestond de bazar te bezoeken, want reeds Zaterdagavond om elf uur werd met de afbraak begonnen. Behalve de gebruikelijke attracties, zo als rad van avontuur, ballen gooien, grab belton, enzovoorts, was er beneden ook een echte marktkoopman, die scheermesjes verkocht en de netto opbrengst voor het schone doel beschikbaar stelde. In de bo venzaal recipieerden Sint Nicolaas en Zwarte Piet en kreeg elk kind een presen tje, voor alweer een kleine vergoeding kon men er een paar filmpjes gaan zien en 's avonds was het, maar dan weer bene den, dansen tot de klok van elf. Over de opbrengst van deze grootscheep se bazar wist men nog niets mee te delen. Besommingen van Zaterdag. 1 trawler met f20.150; KW 107 f 1470; KW 65 f 600; KW 169 f2010; IJM 204 f2100; IJM 129 f7580; IJM 45 f5550; BU 33 f 1670; HD 125 f 4040; IJM 52 f 1240; IJM 11 f3400; KW 98 f2780; TX 14 f 1720; WR 7 f43; WR 33 f36. Verse haring: IJM 75 f 1360; KW 16 f 680; KW 32 f1180; KW 130 f 2490; KW 20 f560; KW 78 f 1030; KW 95 f1150; KW 9 f540; KW 2 f280; KW 175 f2060; KW 147 f580; KW 170 f 1100; KW 168 f 530; KW 49 f 1840; KW 3 f516. „Goochelen is niets anders dan handig heid, vingervlugheid, bedrog en zwendel." Met deze woorden kondigde Zaterdagmid- dig de heer Caarels alias „Cakie" uit Alkmaar in de gymnastiekzaal van de Wil- helminaschool zijn onuitputtelijke reeks experimenten aan. Deze middag was door de heer A. P. Stolk, hoofd der school en zijn trouwe medewerkers, mevrouw Stolk, mejuffrouw Stolk en het personeel in samenwerking met het bestuur georgani seerd voor de mannen en jongens van de Werkinrichting der Vereniging voor Zwak zinnigenzorg in IJmuiden en hun familie leden. Deze eenmaal per jaar gehouden ont spanningsmiddag is, vooral voor de man nen die jaar-in jaar-uit zich bezig houden met het vervaardigen van matten en riet werk en die zich op deze wijze een be seheiden plaats in de maatschappij ver overen, een gebeurtenis die hen al weken van te voren bezig houdt en hen tijden er na doet glunderen en na genieten. Deze keer had de middag een extra fees telijk tintje, doordat twee van de mannen, de beide Willems, hun 25-jarig jubileum vierden. Zij werden toegesproken door de voorzitter, de heer H. Groeneveld en door de heer Stolk en mochten als blijk van waardering boven het gebruikelijke ge- schenk-onder-couvert, dat iedere werker elk jaar krijgt, een extra couvert in ont vangst nemen. De „Cornicees", drie jongelui die zeer vaardig met de accordeon weten om te gaan en die deze middag luister bijzetten met het spelen van pittige, zeer bekende liederen, hebben met gloed een „Lang zul len ze leven" ingezet, dat door de aan wezigen staande werd meegezongen. En rondom al deze feestelijkheid heeft „Cakie" kans gezien twee uren lang be stuur, ouders, belangstellenden en mannen zelf in de ban van zijn goocheltoeren te houden. Niemand, zelfs de meest gewiekste Zondag 28 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ambiorix van Walaga. Sea Faith van Newport News. Willem Min- nan van Emden. Van Spilbergen van Le Havre. Oosterdok van Vlaardingen. Dieter Waltraud van Rotterdam. Lingestroom van Londen. Hast III van Par. Netherland Coast van Newcastle. Nigerstroom van Hamburg. Enggano van Londen. Vertrokken zijn: Moreas naar Kopenha gen. Strabo naar Gothenburg. Helena n^iar Curacao. May. naar Huil. Noordstad naar Rot terdam. Spaarnestroom naar Fewey. Helene Russ naar Hamburg. Citadel naar Antwer pen. Olax Sven naar Dundee. Puck naar Brake. Poeloe Laut naar Bremen. Rijnstroom naar Londen. Falcon naar Londen. Nordkap n. Hamburg. Gretchen Holmer n. Stockholm. Rijnborg naar Surte. Donau naar Belfast. Grampian Coast naar Middlesborough. West Wales naar Dakar. Jaba naar Abenra. Sten tor naar Antwerpen. Karimata naar Indo nesië. Memnon naar Liverpool. Salland, n. Rio de Janeiro. (Verkort weergegeven) Bravo, moeder! Naar aanleiding van het verhaaltje in de krant van Zaterdag 27 November, onder de „Kennemer Lan taarn", getiteld: „Moeders plannetje", kan ik u mededelen dat hier ter plaatse in het ziekenhuis met St. Nicolaas de kinderen in het bijzonder worden bedacht, aange zien een echtpaar uit IJmuiden-West (dat onbekend wil blijven) sinds tal van jaren de kinderen verrast met cadeaux, door hen zelf gemaakt. Het neemt niet weg dat dit een prachtig idee is, dat „Moeders plannetje" en zeer velen daar een goed voorbeeld aan kunnen nemen, om deze St. Nicolaasdag voor heel veel en ook arme kinderen een onvergete lijke dag te maken, want die zijn er nog te over in onze plaats. Maar bravo „Moeders plannetje", met zulke moeders kunnen we heel wat be reiken. EEN LEZER aanwezigen heeft begrepen hoe hij om de tuin is geleid. Ook wethouder H. de Boer niet, die ten aanschouwe van iedereen, vriendelijk glimlachend op het podium een der eerste slachtoffers was. De dames hebben zich in stomme ver bazing afgevraagd hoe het ter wereld mo gelijk is in drie tellen van een oude vuile lap stof een keurige nieuwe sok te maken. Ze hebben Cakie benijd en zich al zuch tend bekend dat zulk een beenbedeksel hen toch minstens twee avonden hard breien kost. Een van de bestuursleden, die aan den lijve heeft gevoeld hoe met een zware metalen staaf in een courant gewikkeld rake klappen kunnen worden uitgedeeld, houdt zich ongetwijfeld nog bezig met de vraag waar deze staaf is gebleven, die vlak voor zijn ogen, nota bene geen twee meter van hem af, op onverklaarbare wijze in het niet is verdwenen. Velen hebben de opmerking gemaakt dat ze deze trucjes al eerder hadden gezien, maar daar bleef het ook bij. Hoe al deze geheimzinnigheden tot stand kwamen, heeft niemand, mede dank zij de woorden vloed die Cakie als afleidingsmanoeuvre gebruikte, ontdekt. Wat te waarderen is, want voor wie in deze het naadje van de kous opspoort, is de aardigheid er af. Het is een onbezorgde, blijde middag geweest. Aan het eind heeft de heer Groeneveld de aanwezigen toegesproken, heeft de heer A. ten Broeke het bestuur en het personeel van de school dank gezegd voor de orga nisatie en heeft de heer W. Davidson 'de dankbare stemming van de aanwezigen vertolkt. D. De heer G. J. Moed, die te Beverwijk en omgeving bekendheid verwierf met zijn orgelbespelingen in de Nederlands Her vormde Kerk, gaf Vrijdagavond een uit voering in het nieuwe gebouw dezer ge meente te Velsen-Noord. Dit kerkje is sinds kort een werkelijk orgel rijk, nadat men het enige tijd met een instrument van een mindere klasse had moeten doen. Over de bouw en de dispositie van het nieuwe •kerkorgel hebben wii reeds eerder geschre ven. De organist had een programma samengesteld, dat begon met Bach's prelu dium en fuga in F-dur, en dat via Buxte- hude, César Franck, Max Reger en Wim Vogel voerde naar de zeer moderne, slechts weinig gehoerde Toccata van Marius Mon nikendam. Het instrument, met zijn moderne dispo sitie, klinkt helder, doch doet in zijn tim bres vrij nuchter aan. Het gebodene is dan ook van een totaal andere (en beduidend mindere) toonkwaliteit dan die der orgels, welke bijvoorbeeld de Ichthuskerk en de Bethelkerk rijk zijn. De organist hield zijn voordracht sober van registratie, zodat het spel klaar en doorzichtig bleef al verwarm de de klank de harten der luisteraars maar weinig. De uitvoering van Franck's Grande pièce symphonique was een weergeving, die respect afdwong al heeft Gottfried Walther's Concerto mij meer geboeid door de verve en gratie waarmede Moed dit sprankelende werk ten gehore bracht. Hier sprak het hart van een ware musicus, wiens grote voorliefde voor het koninklijk instrument, dat orgel heet. mede zijn re putatie als kunstenaar gevestigd heeft. Het Amsterdams klein vocaal ensemble „Con Anima" onder leiding van Johann Ligtelijn werkte ook ditmaal aan de uit voering mede. Ik herinner mij van deze madrigaalzangers een boeiende vertolking van enkele werken van Heinrich Schütz, van wie thans „Komm, ich bitt" gezongen werd. „Con Anima" zette fraai gemodu leerd in met Psalm 90 van Sweelinck, dat de gecultiveerde zang van dit achttal su périeure stemmen uitmuntend tot zijn reoht deed komen. Ook het polyphone „Gaude Virgo" van Josquin des Préz ge tuigde van de gedegen manier, waarop Ligtelijn zijn culturele taak opvat. Het melos was een streling voor het oor en tevens wederom een overtuigend bewijs welk een nog te zeer verborgen schat aan koorlitteratuur er in deze oude liederen besloten ligt, als men het kaf maar van het koren weet te scheiden. Met bewondering heb ik de prestaties gevolgd van „Con Anima" in Psalm 65 Het jaarlijks Sint Nicolaasfestijn voor de Velser schooljeugd wordt ook ditmaal weer door de Onderwijzers Toneelvereni ging „Kennemerland" voor haar rekening genomen, die daarom voor niet minder dan zes voorstellingen beslag heeft gelegd op het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. Zaterdagavond werd van het daartoe ge kozen kinderstuk „Nofrita, de woudprinses" door W. G. F. Bauer, de première gegeven, welke opvoering een hernieuwde demon stratie betekende van de geestdriftige toe wijding, die deze onderwijzers en onderwij zeressen telkens de basis voor boeiend en verantwoord jeugdtoneel verschaft. Ook de keuze van het stuk kan niet anders dan ge lukkig worden genoemd omdat het na een enigszins traag verlopend eerste bedrijf de jeugdige toeschouwers spannende gebeur tenissen in een met fantasie getekend sprookjesland voorzet. De avonturen van de lieftallige Nofrita, die door de boze fee Toxiandra tot een zwerftocht van zeven maanden wordt verplicht, krijgen een boei end aspect door de sluw opgezette pogin gen van laatstgenoemde om de prinses de geluksring te ontnemen, die haar tegen de grootste gevaren beschermen moet. Intens heeft de jeugd met deze handeling meege leefd: de kinderen waren er totaal „in", zo dat hun luide aanmoedigingskreten en waarschuwingen de spelers dikwijls hebben overstemd. Doch dit gezellige rumoer vorm de juist het overtuigende bewjjs voor het slagen van deze voorstelling, waarmee „Kennemerland" opnieuw alle eer heeft in gelegd. Het feit dat de vereniging met dit stuk deelnam aan de toneelwedstrijd van de Vel ser Gemeenschap, maakt dat détailcritiek op deze voorstelling achterwege dient te blijven. Wel mag de bekwame regie van Wilem van der Veer worden vermeld. Bij dc niet minder dan twintig personages wa ren enkele kostelijke typeringen op te mer ken. De verzorging was bijzonder fraai door de kleurrijke décors en costuums, al was het jammer, dat in het eerste bedrijf dé vereiste contrastwerking niet werd be reikt. Minder gemakkelijk te verontschul digen is het met ongeveer drie kwartier verlate aanvangsuur, waardoor de kinderen pas om elf uur naar huis konden terugke ren. Het was daarbij stellig niet juist gezien de pauzes tussen de bedrijven te vullen met declamatie of muziekstukjes, omdat deze nauwelijks de gewenste aandacht verkre gen. Deze pauzes kunnen beter dienen om dc kinderen in de gelegenheid te stellen hun tijdens de opvoering verzamelde span ning even uit te leven. En dan wordt tevens een herhaling van het kleine incident voor komen, dat Zaterdagavond de algemene lachlust opwekte, toen een der jeugdige executanten onverstoorbaar zijn voordracht vervolgde op het moment, dat het scherm al was opgegaan, zodat de speler die de scène wilde vervolgen weer ijlings het to neel moest verlaten. JAN VAN DAM ADVERTENTIE Daar heeft hij nu écht iets aan! Zo'n voortreffelijk zuiver in Uni of tweekleuren-combinaties, met of zonder ritssluiting reeds voor 19.95 tot 45.50 DAMES- EN HERENMODES Maatkleermaker Confectie Kennèmerlaan 36 - IJmuiden Telefoon 4453 Deeln. IJmond-zegelactie. De uitvoeringen van „Excelsior" de door Johan B. Kok geleide arbeiders mandolineclub hebben zich steeds ge kenmerkt door de muzikale wijze waarop men de voor plectrum-orkest geijkte wer ken ten gehore bracht. „Excelsior" be staat reeds meer dan dertig jaar en steeds heeft men op zijn concerten kunnen ho ren hoe zeer het dirigent en leden ernst was met de beoefening der mandoline- muziek. Ook Zaterdagavond in het Nederlands Hervormd Jeugdgebouw was het weer zo'n goed geslaagde uitvoering. Het orkest pro duceerde, dank zij een weloverwogen be zetting van alle registers, een fraaie, don kere klank, die in het bijzonder in de Russische fantasie „Balalaika" van Johan B. Kok ongemeen boeiende effecten be reikte. Het wordt bij de uitvoering van dit soort composities wel duidelijk, dat men met deze eenvoudige instrumenten in orkestverband meer bereiken kan dan men oppervlakkig vermoedt. De degelijke leiding van de Nederlandse deskundige op dit terrein is daar niet vreemd aan, want Kok heeft een ervaring van tientallen ja ren met deze instrumenten. Hij heeft trou wens deze muziek destijds in Nederland geïntroduceerd. Een bij uitstek knap gespeeld nummer was „La vallée maudite" door „Excel sior" keurig afgewerkt, voorbeeldig ge nuanceerd en met gloed voorgedragen. Dat zelfs componisten van naam voor mandoline-orkest schreven is niet alleen een verschijnsel van de laatste tijd, waar bij men dus niet alleen aan Milhaud, Pou- lenc of Honegger behoeft te denken: nie mand minder dan Beethoven componeer de er reeds omstreeks 1805 een viertal werken voor, waarvan „Excelsior" dit maal de Sonatine in c-moll en een Adagio ma non troppo vertolkte. Het mannenkoor „De Eendracht" ver leende vocale medewerking. Met het Sol- datenkoor uit de opera „Faust" moest men zich nog even inzingen, maar in de daar op aansluitende eens zo populaire „Le gende van de twaalf rovers" bereikte men een bevredigende homogeniteit. Het koor zong op toon en de baritonsolist droeg zijn partij goed voor. De aanvoerder van „De Eendracht" heeft er ongetwijfeld slag van dit koor, dat vroeger veel tegenslagen heeft gekend, te leiden. De leden schon ken grote aandacht aan zijn aanwijzingen en men zong met animo. N. H. Andriessen, Psalm 84 was er een bewijs van. Men dient echter nog een betere, rondere koor klank te bereiken. Het koor heeft grote vooruitgang geboekt.' Het gedicht „Widerspruch" van Johann Gabriël Seidl werd door Franz Schubert getoonzet. Door „Excelsior" begeleid zon gen de zangers van Velsen-Noord di< vleugje romantiek als slot van een matig bezocht concert, dat meer had verdiend. A. J. VAN DFP WPMDEN Nieuwe gamalenmijn. In Oostende heeft de aanbesteding plaats gehad voor de bouw van een nieuwe garnalenmijn. van Orlando di Lasso, de grootmeester va-n het motet en een der geniaalste koorcom- oonisten aller tijden. De vocale kunst beoefening heeft bij dit achttal stemmen een hoge trap bereikt. Helaas hoort men dit genre zang tegenwoordig nog slechts zelden. „Tantum ergo" van Fauré bood, met ,,Do<mine Jesu" van de hand van G. J. Meed, het dubbelkwartet. gelegenheid zijn gaven te demonstreren in een stralen de zang, gedragen door een consciëntieuze orgelbegeleiding. A. J. VAN DER WEIJDEN Aardijk, pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Akkrumdijk, 26 te Brownsville. Algenib, 26 te Rosario. Alnati, 27 te Antwerpen 30 Rotterdam verw. Amsteldijk, 27 te Antwerpen. Arnedijk, 26 te Portland. Arundo, 26 v. Montreal n. Antwerpen. Agatha, 27 v. Pladju n. Makassar. Aldabi, 27 v. Montevideo n. Santos. Alderami-n, 28 te Rotterdam. Aldegonda, 29 te Port Swettenham Aletta, 29 te Pulusam'bu. Alhena, 28 te Rio de Janeiro. Almdijk, 28 v. Lissabon n. Havana. Almkerk, 28 te Newcastle News. Aludra, 29 te Aden. Amstclbrug, 28 te Bremerhaven. Amstelkroon, 28 v. Montreal n. Nederland. Ampenan, pass. 28 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Applngedijk, 28 v. Antwerpen n. New York. Arendsdijk, 28 te Boston Mass. ArmUla, 28 te Pladju. Artemis, nacht 26-27 v. New Orleans n. Curagao. Axeldijk, 28 te New York. Bawean, 27 v. San Francisco n. Portland Oreg Bennekom, 28 te Aguaira. Bintang, 27 v. Djeddah n. Djibouti. Bloemfontein, pass. 27 Dakar n. Kaapstad. Blommersdijk, 29 te Rangoon. Blijdendijk, 27 te Rotterdam. Bonaire, nacht 26-27 v. Madeira n. Barbados. Borneo, 28 te Casablanca. Boskoop, 28 te Rotterdam. Callisto, 26 v. Montreal n. Falmouth. Caltex Delft, 28 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Leiden, 28 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Pernis, pass. 28 Kp. St. Vincent naar Rotterdam. Caltex Utrecht, 28 v. Sidon n. Rotterdam. Castor, 27 v. Aruba n. Cumana. Celebes, 27 v. Singapore n. Port Swettenham. Cleodora, 28 te Balikpapan. Congostroom, 29 te Abidjan. Coryda, 27 v. Stanlow n. Thameshaven. Diemerdijk, 26 te Los Angeles. Daphnis. 27 1 60 m. O. Kp. Hatteras. Delfshaven, pass. 27 St. Paulsrock n. Rio de Janeiro. Dordrecht, nacht 26-27 van New Orleans naai Philadelphia. Drente, 27 v. Hamburg n. Rotterdam. Erinna, 27 v. Singapore, n. Saigon. Eendracht. pass. 28 Gibraltar n. Haifa. Ena, 28 v. Pta Cardon n. Buenos Aires. Eos, pass. 27 Kp. Finisterre in. Antwerpen. Esso Amsterdam, 28 v. Antwerpen n. Sidon. Esso Den Haag, 29 te Sidon. Esso Rotterdam, pass. 27 Dover n. Houston. Etrema, 28 ten O. v. Corsica n. Piraeus. Friesland (KRL). pass. 27 Malta n. Port Said. Friesland (SSM). 28 te Blyth. Felipes, pass. 28 Str Soenda n. Tjilatjap. Gaasterkerk, 28 te Duinkerken. Gaasterland, 28 te Rio de Janeiro. Gouwe, 28 210 m. W. eil. Fernando. Hathor, 26 te Amsterdam. Hector, 28 te Limasol. Hecuba, 29 te Baltimore. Helder, 28 te San Juan. Helicon, 28 te Philadelphia. Hermes, 28 te Port of Spain. Hydra, 27 te Caracol. Indrapoera, 29 te Penang. Jagersfontein, 29 te Port Elizabeth. Japara (KRL), 27 v. Beyrouth n. Port S?'d. Joh. v. Oldenbarnevelt, 29 Amsterdam verw. Kertosono, 27 te Casablanca. Lindekerk, 27 v. Bahrein n. Port Said. Linge, 27 v. Mundahbay te Owendo. Luna, 26 te Istanboul. Larenberg, 27 v. Barranquilla Pto Limon. Leuvekerk, 27 v. Hamburg n. Stettin. Limburg, 28 te Oheribon. Loosdrecht. 29 te Ummsaid. Maasdam, 27 250 m. O. ten N. Kp. Race. Maasland. 27 v. Rio de Janeiro n. Ilheo*. Macirba. 29 te Balikpapan. Mapia, 29 Semarang. Meerkerk, 29 te Port Elisabeth. Mentor. 28 te Piraeus. Merwede. 28 te Savannah. Miiva. 1 Dec. Sydney verwacht. Modlokerto, 27 v. Philadelphia n. Casablanca Molenkerk. 28 te Singapore. Myonla, 28 te Adelaide. Nigerstroom. 27 v. Hamburg n. Amsterdam. Noordam, 27 120 m. NO. Sable eil. Notos, 28 v. Rotterdam n. Lissabon. Orion. 28 te Saloniki. Pendrecht, oass. 27 Martinique n. Dakar. Peperkust 67 v. Luanda n. Novoredondo. Plagiola, 28 200 m. O.NO. Kp. Hatteras. Poivdorus, 28 te Singapore. Polyphemus, 28 te Makassar Prins Fred. Hendrik, 26 te Toronto. Prins Maurits, 27 v. Ceuta n. Alexandrië. Prins Willem TTI, pass. nacht 27-28 Belle Isle. r>rins Willem TV. 28 v. Le Havre n. Valencia. "Ftdderkerk, 26 v. Amsterdam n. Bremen. Rita. 2 Dec. Bangkok verwacht. Stad Schiedam. 26 te TJmm'den. Stad Vlaardingen 26 te Vlaardingen. Straat Banka. 2« te Melbourne verwacht. Roebiah. 28 te Charleston. Rotfi. 29 te Napels Rufina, 28 te Barbados. Saroena. 28 v. Pladiu n. Tj. Priok. S'baiak. 29 te Fremantle. Sinffkep, pass. 28 Tunis n. Port Said. sirrah. 30 Palembang verwacht. Slamat. 29 te Belawan. Soestdiik. pass. 28 Malta n. Alexandrië. ^nmmeicdiik. 29 te Cochin. ct'd Alkmaar. 28 te Di^ddah. stad Dordrecht. 28 v. Civita Vecchia n. S^tuha4 Stad Rotterdam, pass. 28 Barrahead n. Narvik straat Makassar. 29 te Hongkong. Sumatra. 27 te Singapore. Teiresias. 27 te New York. ^ernate. pas. 27 Ko. Bon n. Antwerpen. Tahinta. 28 te Genua. Tali'ccp. 27 rede Oheribon. Tarakan, pass. 27 A^orcn n. Tamrra. Telamon. 28 v. ïïnt.«rH9ni n. T,a Guaira. Tonner. 27 v. Port Said n. Genua. *e''tus. naas. 28 Lizard n. Antwerpen. Tiihantiet 28 v. Colombo n. Singapore fiinan^c *>fi t° "Port. F,li7aheth Tnmor oacs. 28 n. Palawan. T^a^r^itc- noen. in rlnrec n. Dordrecht. TTtreo'-i- 97 v Rotterdam n. Tampa. u"r «"oOKorcron *7 v. T,e TTovre n. Amsterdam, xr-vv, u-„orwii„ir v -p.obe n. Hongkong. fp PhPmneville. x«r~+„r.rnar». 99 Las Palmas. 77 don m. N Fiores. '"onOtTiri ?Q f.e SoernhaiR. TT.oi, vprm V. nut.rrlam n. Middell. Zee. ivut .o Qiriffsnnre verwacht. ->e 7110 m. Z. lei O. Cncn. eU. Zaan 27 v. Umea n. Zaandam of Amsterdam KLEINE VAART Albatros, pass. 27 Vlissingen n. Zweden. Ambiorix, 27 te Amsterdam verwacht Amsteistroom. 27 v. Newport te Swansea. Anna b, 27 bij Pendeen n. Le Havre. Areturus, pass. 27 Vlissingen n. Colchester. Ary Seheffer, pass. 27 Vlissingen n. Malmö. Alcetas. 21 v. Tunis n. Beyrouth. Atlas, 26 v. Messina n. Paiermo. Albergen, 27 te Gothenburg. Anna, 28 Le Havre. Atlantis, pass. 27 Kiel Holtenau n. Rostock. Arbon, 27 v. Londen te Rotterdam. Barracuda, 27 v. Grimsby n. Rotterdam. Bergslngel, 27 rede Vlissingen. Remisse, 27 40 m. Z. Marseille. Borculo, pass. 27 Holtenau n. Amsterdam. Bah T, 26 te Kramfors. Bemiese. 26 v Genua te Barcelona verw. Rree Helle. 26 v. Londen te Rotterdam verw Brouwersgracht 27 v. Amsterdam te Rotterdam Blue Boy. 27 v. Brussel te Esbjerg. Cormoran, vertr. 27 v. Goole n. Middesbro. Coolsingel. 27 in Torbay. Cornelia b II, 27 v. Napels te Oran. EEN VAN DE MINDER PRETTIGE DINGEN, die IJmuiden vorige week zijn overkomen hing samen met een eerste zending verse haring naar Polen, waar wellicht een aanzienlijke markt op te bou wen zou zijn, ware het niet dat het begin nogal met horten en stoten is gegaan. De aanhoudende flinke verse haringaanvoer heeft de prijs tussen de 10 en de 13 gehouden, maar dat was in het begin van deze zes dagen mede te danken aan de steun, die „ANIMEX" aan de markt ver schafte en die de aanvoerders door de voorraad van 1500 kisten haring heen hield op een goed moment. Er rezen echter moeilijkheden, toen het op versturen aan kwam en daardoor is tenslotte een deel van deze haring, die dus geëxporteerd zou worden, toch nog daar terecht gekomen, waar ze nu juist niet had horen te komen: in de vriescel. Jammer het is een dure les geworden. Naarmate de week vorderde werden de aanvoeren schaarser als direct gevolg van het soms bijna „onvisbare" weer. Zowel de plat- als de rondvis vlogen omhoog en Zaterdag brachten de onnozele piepertjes maar liefst 40 tot 48 in het laatje ter wijl de tweeschol rond de 50 zwermde en de exporteurs op Engeland hun ver plichtingen ten koste van abnormale prij zen moesten proberen na te komen. Van morgen zag het er al niet veel florissanter uit en de berichten, die uit de Noord zijn zijn „overgewaaid" gaven te kennen, dat het daar zulk bar en boos weer is geweest, dat de gevolgen ook de eerstkomende da- gen nog wel duidelijk te merken zullen zijn. Weer, zoals men het daar zelden heeft meegemaakt. Schepen als de Abra ham en de Norma, de Zeelandia en anderen hebben sinds vorige week Maandag geen net meer overboord kunnen brengen en dan moet het wei grof geweest zijn, want de IJmuidense schipper is over het alge meen niet voor een kleintje vervaard al houdt het ene type schip het uiteraard langer uit dan het andere. De thuisvaart was meestal ook uitermate onstuimig: zo kwam Zaterdag de Zeelan dia binnen na een thuisreis van drie hele dagen en de vangst was nog maar bedroe vend. De Norma had na tien dagen hard werken en ongemakkelijk steken een 250 kistjes, die de kosten onmogelijk goed kunnen maken en ook de Abraham heeft steen en been geklaagd. Zij, die op verse vis in de Noord hebben gejaagd, kunnen er eveneens van meepra ten: het is een afgrijselijke week geweest. De animo, om naar IJsland te gaan, waar het net zo erg kan zijn, zo niet erger, is dan ook bepaald niet overweldigend onder de bemanningen. Waarmee alleen maar even een klein onderdeel van de opnieuw postvattende verre-visserijplannen in het verhaal wordt gebracht, een onderdeel wat echter bepalend is voor de animo. Overigens wacht men enigszins gespannen af, hoe de reders reageren zullen in dit stadium. ADVERTENTIE IJ MUIDER HARMONIE Langs deze weg danken wij allen har telijk voor de spontane bijdragen voor onze uniformactie. Daardoor zijn wij thans in de gelegenheid gesteld tot aankoop onzer uniformjasjes over te gaan. IJMUIDER LEVERANCIERS stellen wij bij deze in de gelegenheid offerte te doen. Een uiteenzetting van onze verlangens zal uitsluitend worden gegeven op a.s. Dinsdagavond 8 uur in het Gem. Vergaderlokaal aan de Abe lenstraat. HET BESTUUR Daje Bohmer, 27 nog te Antwerpen. Deo Gloria, 27 v. Sneek te Rotterdam. Draco, 26 v. Tanger n. Gibraltar. Dallard, 28 v. Aarhus te Rotterdam. Driebergen, 27 v. Zeebrugge te Vlissingen. Deni, 28 v. Rostoc te Vlaardingen. E. en A. Scheer, 27 te Port Lyautey. Fiducia, 27 v. Maassluis te Boston. Elsenburgh, pas. 21 Kp. Vilano n. Casablanca Escaut, 27 v Rotterdam te Amsterdam. Ellewoutsdijk, 27 v. Caen te Kopenhagen. Elsenburg, 27 140 m. N NO. Kp. Vilano. Eminent, vertr. 27 v. Moville n. Larne. Eibergen, 27 t.h.v. de Theemsmond. Fedala, 27 bij Holyhead n. Rotterdam. Fiat, 27 v. Dordrecht n. Londen. Gaasterland, 27 v. Harlingen n. Leith. Gefle, 27 v. Rouaan n. Parijs. Glory, 27 v. Antwerpen te Vlissingen. Haskerland, 27 v. Harlingen n. Goole. Hinde, pass. 27 Terschelling n. Hamburg. Haaksbergen, 27 v. Antwerpen te Sharpness. Hast I nacht 27-28 te Rotterdam verwacht. Heemraadsingel. 27 v. Odense te Lilbeck. Harold. 27 v. Vlaardingen n Brake Helvetia, 28 v Antwerpen te Boness verw. Inspecteur Mellema. 27 te Amsterdam. Jonan, 27 v. Goole te Rendsburg. Joost, 24 te Soderhamn. June, vertr. 27 v. Rotterdam n. Londen. Koningin Juliana. 27 100 m. W. Casquets. Kemphaan. 27 te Brunsbüttel. Larix, 26 Kiel gepass n. Domsjo. Lucas Bols I. 27 v. Aalborg te Odense. Lucas Bols TI. pass. 27 Kiel-Holtenau n. R'dam. MargaTetha. 27 v. Antwerpen te Vlissingen. Mascotte, pass 27 Portland Bill n. Foyness. Markab N.. vertr. 27 v. Piraeus n. Famagusta. Meres N. verm. 27 v. Rotterdam n. Lissabon. Monica, 27 ten anker t.h.v. Middlesbro naar Rotterdam. Mr. Linthorst Homan, 27 te Amsterdam. Medea, pass. 27 Gibraltar n. Londen. Midsland. 27 v. Rotterdam n. Grangemouth. Mulan. 27 v. Londen te Den Helder. Myfem. 27 v. G-fle n. Stockholm. Mypuck, 27 te Rouaan Nederland, pass 27 eil. Juist n. Silvertown. Nottingham. 27 v Rotterdam n. Kingslynn. Nieuwehaven, vertr. 29 v. Gothenburg n. R'dam Nasssuhaven, 27 v. Rotterdam n. Malmö. Noorderhaven, vertr. 27 v. Hamina n. R'dam. nostnrburch, 27 v. Rotterdam n. Stockholm. Oranjepolder. 27 v. Londen te Famagusta. Oosterdok, 27 v. Vlaardingen n. IJmuiden. Prinses Wilhelmina, pas. 27 Gr. Yarmouth naar Leith. Ponza, 26 v. Runsvik n. Domsjo. Rex, pas. 27 Vlissingen n. Alloa Rika, 27 v. Vilvoorde n. Londen. Rijnborg, 27 te Amsterdam. Riiuhaven, vertr. 29 v. Glasgow n. Bremen. Setas. pass. 27 Kiel-Holtenau n. Rotterdam. Silvretta, pass. 27 Finisterre n. Rotterdam. Statensingel, 27 v Amsterdam te Hamburg Spes. 27 te Vesteras. SDora. pass. 27 Vlissingen n. Belfast. Taurus. 27 v. Antwerpen n, Goole. Timo. 28 v Londen te Rotterdam verw. Teunika, 27 v. Lorden te Rotterdam. Tilly. 26 Kiel gepass n. Domsjo. Vlieland. 27 v. Pariis te Rotterdam, vmdicat Atque Polit. 27 te Hamburg. Venus. 27 v. Middlesbro n. Norwich. Vrede. 27 te Vlissingen. Walcheren, 27 125 m. O.NO. v. d. Tees. Walenburgh. 28 v. Rotterdam n. Bordeaux. Westlaan. 27 v. Antwerpen te Vlissingen. W=strooa 27 v. Manchester n. Belfast. Wiekenburffh. pass. 27 Vilano n. Duinkerken. Walenburgh. 27 v. La Pallice te Rotterdam. SLEEPVAAHT Gele Zee. 26 te Fayal. Humbei-, 26 v. Southampton bij het Deense „Vega" voor assistentie. Loire. 26 190 m. ZW. Las Palmas met Bagger molen en rotsbreker. Noordzee 26 te Dakar. »«e, 26 v. Aruba n. Panamese ss. Queen".

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9