Sovjet-blok zal zijn defensieve maatregelen versterken Weerbericht In antwoord op ratificatie der Parijse verdragen Dulles verwerpt Knowland's denkbeeld van blokkade Nederland dringt bij UNO op zelfbeheersing aan Nederlandse coaster „Carpo" zonk voor kust van Cornwall Molotov opende conferentie te Moskou Gaston Dominici tekent cassatie aan Liever vreedzame middelen uitputten dan overgaan tot oorlogsdaden Het woord is aan. Voorschot op verhoging ouderdomsuitkering Heden Indonesische slotverklaring Opvarenden riepen Liberiaans schip aandat dóórvoer - Allen omgekomen Nederlandse schepen hielpen in de storm 69e JAARGANG No 122 DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 298e JAARGANG No 276 Alom wordt getwijfeld aan de juistheid van het vonnis Strijdom volgt Malan op als premier van Zuid-Afrika Vluchtelingenhulp heeft 1.856.000 Het wordt zo mogelijk in December uitbetaald Steeds meer opwinding in Djakarta over Irian Nieuw-Guinea in de politieke commissie Bemanning, die hen wilde redden, verontwaardigd PTT-ambtenaar knoeide met stortingen voor het Rampenfonds Gouverneurskantoor in Semarang afgebrand Falco, Humber en Evertsen Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad I Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman s MOSKOU (Reuter-AFP) De conferentie van communistische landen over veilig heid in Europa is Maandagmiddag te Moskou begonnen. Aan de conferentie wordt deelgenomen door de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowakije, Albanië, Bulgarije, Hongarije, Roemenië, Polen en Oost-Duitsland, terwijl communistisch China door een waarne mer wordt vertegenwoordigd. De Westelijke Grote Drie, negen andere NAVO-landen alsook Zweden, Finland, Zwitserland, Oostenrijk en Joegoslavië zijn niet op de uit nodiging ingegaan. De bijeenkomst werd geopend door minister Molotov, die het zeide te betreuren, dat „niet alle uitgenodigde landen het mogelijk hebben geoor deeld deel te nemen". De vredelievende landen konden zich echter niet beperken tot de tot dusver getroffen maatregelen ter waarborging van de vrede en hun veiligheid. De Sovjet-Unie stelde voor in geen geval de wedergeboorte van het Duitse militai- risme toe te staan en een oplossing van het Duitse probleem voor te bereiden op de basis van een overeenkomst tussen de vier grote mogendheden. Ook stelde de Sovjet-Unie voor een collectief beveili gingssysteem in Europa te scheppen, waar aan alle Europese landien zouden deel nemen. De Sovjet-Unie meent, dat deze twee voorstellen niets bevatten dat gericht is tegen de belangen van welke staat ook in Europa of buiten Europa. Het zou niet gemakkelijk zijn overeenstemming over deze voorstellen te bereiken, „maar nie mand kan bewijzen dat het onmogelijk is." Molotov zei, dat, indien de Parijse ver dragen bekrachtigd worden,het voor vrede lievende staten van Europa noodzakelijk zal zijn „hun defensieve maatregelen te versterken". De noodzaak van het ogenblik eiste van de deelnemende landen gemeen schappelijke maatregelen voor het organi seren van hun strijdkrachten en van hun opperbevelen en zodanige maatregelen als nodig waren om de vredelievende arbeid van hun bevolkingen te beschermen en de onschendbaarheid van hun grenzen tegen aggressie te waarborgen". De ontwikkeling der gebeurtenissen in Europa had1 een gevaarlijke wending ge nomen voor de zaak van de vrede sinds bepaalde regeringen vooral die Verenigde Staten en ook Groot-Brittannië en Frank rijk met de bewapening van Duitsland, het opnemen van Duitsland in militaire 'groeperingen en het plaatsen van een groep Europese staten tegenover een andere groep waren begonnen. Dit was in vele opzichten een herhaling van de politiek van West- Europese landen in de jaren voor de tweede wereldoorlog. Communistische „NAVO" Westelijke diplomatieke waarnemers zagen in de rede van Molotov voornamelijk een dreigement, dat een communistische equivalent van de NAVO zal worden ge vormd indien West-Duitsland wordt her bewapend. Zij menen, dat de toespraak (Van onze correspondent in Parijs) Gaston Dominici, die ter dood veroor deeld Is wegens de drievoudige moord op de familie Drummond, heeft gisteren in de cel In de gevangenis te Marseille, die voor de de ter dood veroordeelden wordt gere serveerd, cassatie laten aantekenen. De patriarch van de „Grande Terre" heeft bovendien verklaard dat hij vóór Donder dag de volledige waarheid omtrent de toe dracht van de gebeurtenissen zal onthullen. Mocht hij er inderdaad toe besluiten ver klaringen af te leggen die een nieuw licht op deze nog altijd geheimzinnige moord zaak kunnen werpen, dan zal het proces opnieuw moeten worden geopend. In ieder geval zal het doodvonnis wel niet worden voltrokken. Zijn advocaten zullen zeker een gratie-verzoek indienen bij president Coty en Dominici's rechter heeft al aangekondigd dat hij een dergelijk ver zoek zal ondersteunen. In de praktijk komt het in Frankrijk nooit voor dat mensen boven de 70 jaar ter dood worden ge bracht. Uit de nabeschouwingen over dit proces, dat een der grootste rechtzaken sedert de laatste oorlog is geweest, blijkt dat de uit spraak weinig mensen heeft bevredigd. De kwalijke indruk heerst diat de rechters, om prestige-overwegingen, op bepaald on- oirbare wijze de hand hebben gelicht met de goede juridische gebruiken en vormen. Nadat onder uiterst moeilijke omstandig heden, mede ten gevolge van de geringe samenwerking tussen de verschillende po- litie-apparaten, na ruim twee jaar eindelijk een dossier was samengesteld', zou de rech ter in Digne er alles op hebben gezet zich zoveel mogelijk te houden aan de niette min dubieuze resultaten, die het voor onderzoek heeft opgeleverd. In het bij zonder wordt er twijfel uitgesproken aan de schuld van de oude Dominici wat be treft de dood van het twaalfjarig dochtertje van Sir Jack Drummond. Er leeft een sterk vermoeden dat Gaston Dominici minstens een of meer medeplich tigen heeft gehrd en met grote spanning wordt afgewacht of hij die namen bekend zal maken. Een der voornaamste oorzaken die de Franse justitie tot haar „voortvarendheid" zou hebben gebracht, moet schuilen in het feit dat de slachtoffers van deze opzien barende moordzaak Engelsen zijn. Maar men heeft opgemerkt dat de gang van zaken in Digne ook in Engeland een slechte pers heeft gehad. Die omstandigheid kan er toe bijdragen dat het proces-Dominici word't heropend. ook een inleiding is om openlijk een ver groting van de militaire kracht van her. communistisch blok aan te kondigen. De rede werd beschouwd als meer dan een poging om bekrachtiging der Parijse ver dragen door de Franse en West-Duitse par lementen te verhinderen. In diplomatieke kringen wordt aangeno men, dat de Russen een plan op de confe rentie, welke voorziet in een openlijke uitbreiding van militaire voorbereidingen, met misschien de herbewapening van West-Duitsland, zullen steunen. Men twij felde er aan of een dergelijk plan in wer king zal worden gesteld vóór het Westen de Parijse verdragen, die vorige maand zijn getekend, heeft bekrachtigd. BONN (DPA) De West-Duitse so ciaal-democraten betreuren de afwijzing van de Sovjet-uitnodigingen. Doordat de Westelijke mogendheden er op blijven staan dat pas na ratificering van de Parijse ver dragen onderhandelingen gevoerd kunnen worden, ontstaan opnieuw grote gevaren, waardoor vruchtdragende onderhandelin gen over de hereniging onmogelijk zullen worden, aldus een verklaring van de so ciaal-democratische partij. CHICAGO (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op een banket in Chi cago verklaard, dat de Verenigde Staten liever de vreedzame middelen ter hand having van hun internationale rechten moeten uitputten dan overgaan tot oor logsdaden zoals een blokkade van commu- nistisch-China. „Onze natie zal handelen, en krachtig handelen, maar wij laten ons niet tot daden verleiden, die een schending zouden betekenen van onze internationale verplichtingen en die de alliantie van vrije landen in gevaar zou brengen," zo ver klaarde hij in zijn rede, die door radio en televisie werd uitgezonden. Deze ver klaring van Dulles wordt gezien als ant woord aan senator Knowland en zijn aan hangers die een marineblokkade van com munistisch China eisen om vrijlating af te dwingen van het Amerikaanse luchtmacht- personeel en de burgers, die onlangs in China wegens spionnage tot gevangenis straffen zijn veroordeeld. Dulles zeide te geloven, dat zolang de Verenigde Staten en hun bondgenoten de macht en de wil bezitten om voor de vrede te vechten, er geen gewapende aanval zal worden uitgevoerd op gebieden, die „ge dekt worden door onze veiligheidsovereen komsten." Hij verklaarde met nadruk, dat de Amerikaanse politiek „internationale conferenties, zelfs met ons vijandig gezinde regeringen, niet uitsluit. De Verenigde Staten willen niet met Russische vertegen woordigers praten als het enige doel van de Sovjet-Unie het verdelen van de vrije lan den en het verhinderen van noodzakelijke maatregelen voor zelfverdediging" door deze landen is. De Verenigde Staten willen echter wel weten, of de Sovjet-Unie een vredesverdrag met Oostenrijk wil sluiten en of zij, na ratificatie van de Parijse over eenkomsten, ernstig wil onderhandelen over vereniging van Oost- en West-Duits land. Hij waarschuwde, dat „de internationale communisten meesters zijn in het ge bruik'van woorden," die voor Oost en West verschillende betekenissen hebben, zoals „vreedzaam-naast-elkaar-bestaan"." „Een voornaam doel van de Parijse accoorden is niet slechts het scheppen van defensieve kracht in West-Europa, doch beperking en controle van deze kracht, zo dat die nooit aggressief gebruikt kan wor den." „In Moskou is een zogenaamd veilig- PRETORIA (Reuter) De Zuid-Afri kaanse nationale partij heeft Johannes Gerhardus Strijdom van de nationalistische partij tot premier gekozen. Hij volgt de de- missionnaire premier, dr. Malan, op. Dr. Malan heeft zich wegens zijn vergevorder de leeftijd teruggetrokken. Strijdom maakt op het ogenblik een buitenlandse reis. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft de afgelopen dagen 141.000 gulden ontvan gen. Hierdoor is de opbrengst van de actie tot en met Maandag geworden: 1.856.000 gulden. heidsconferentie geopend, waarop Sovjet leiders met hun marionetten zullen spre ken, die op hun beurt zullen, antwoorden zoals zij moeten. Wij zullen zien, of de Scvjet-Unie van deze gelegenheid gebruik maakt om evenals het Westen redelijke beperkingen op te leggen aan militaire in stellingen in het deel van Europa dat zij beheerst....", zo zeide Dulles. Kloof In Washington verwacht men, dat de door Dulles verworpen eis van senator Knowland, de leider van de republikeinse fractie in de Senaat, de kloof in de republi keinse partij tussen aanhangers van „hard" en „zacht" optreden ten aanzien van het communisme zal verbreden. Senator Know land heeft nog geqn commentaar op Dulles' redevoering willen gaveil."' (A.F.P.) In bevoegde kringen te Lon den is de suggestie van senator Knowland koel ontvangen. Een paar jaar geleden verwoestte een enorme brand een groot gedeelte van het Blauwhoeden-Vriesseveem aan de Oostelijke Handelskade te Amsterdam. Men heeft ter vervanging een zeer modern nieuw veem ontworpen. Het nieuwe gebouw, dat de naam draagt van „Vrieshuis Amerika", nadert thans zijn voltooiing. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Abraham Lincoln: Wie niet in staat is een fout te maken is tot niets in staat. Zoals bericht is heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt een wetsontwerp tot verhoging van de uitke ringen ingevolge de Noodwet Ouderdoms voorziening met het oog op de laatste loonronde. Voorgesteld wordt een verho ging van f 72 per jaar voor gehuwden en van f 42 per jaar voor ongehuwden. In af wachting van de totstandkoming van deze wetswijziging zal, zo mogelijk nog in De cember, bij wijze van voorschot een uit. kering worden gedaan over zes maanden, dus van 1 October 1954 tot en met 31 Maart 1955 en wel van f 36 voor gehuwden en van f 21 voor ongehuwden. DJAKARTA (Aneta) Zondag 5 De cember zal op het Merdekaplein in Dja karta voor de ambtswoning van de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Sunarjo, een demonstratie worden gehouden door de „West-Irian bevrijdingsactie". Vrou wenorganisaties en de samenwerkende partijen zullen aan de demonstratie deel nemen. De demonstranten zullen zich ver volgens in optocht naar de woningen van de premier en de president begeven en resoluties aanbieden. Intussen heeft de „Barisan Pemban- guan" (een organisatie van zes voormalige strijdersorganisaties) een verklaring uit gegeven, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen sancties te verbinden aan de Indonesische resolutie in de UNO, zoals een boycot van „al het Nederlandse monopolistische kapitaal in Indonesië" in het geval, dat de Indonesische resolutie zou worden afgewezen in de UNO. In de verklaring wordt tenslotte een beroep ge daan op alle politieke partijen en op alle mpssa-organisaties en jeugdbewegingen „op. alle mogelijkheden voorbereid te zijn, als laatste toevlucht in het bereiken van de nationale eis". In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is voor de kust van Cornwall een schip ver gaan, waarvan thans algemeen wordt aan genomen dat het de 494 ton metende kust vaarder „Carpo" van de N.V. Maatschappij Zeevaart, rederij Hudig en Veder te Rot terdam, is. Ten eerste omdat in de om geving Zondag de lichamen van twee per sonen zijn aangetroffen, waarvan één is herkend als dat van de 27-jarige matroos A. van Drongelen, van de kustvaarder „Carpo". Ten tweede, omdat de beschrij ving, die door de bemanning van het Li beriaanse schip „Casino" werd gegeven van een schip, dat deze op 17 mijl van Kaap Lizzard had zien zinken, overeenkomt met het uiterlijk van deze kustvaarder, die met een bemanning van elf koppen op weg van Swansea naar Amsterdam was. De „Casino" is inmiddels in Vlaardingen aangekomen en de bemanning heeft voor een groot deel zijn dienstverband opgezegd met het motief, dat de leiding van het schip haar verhinderd heeft de opvarenden van de „Carpo" te redden, hetgeen zeer goed mogelijk zou zijn geweest. De Duitse bemanning van dit schip, dat 35 koppen telt, heeft voor het grootste deel haar vertrouwen in de gezagvoerder, even eens een Duitser, verloren. Een tweetal leden van de bemanning van de „Casino" heeft aan een verslaggever van het A.N.P. een en ander meegedeeld over de gebeurtenissen in de nacht van Vrijdag op Zaterdag. Hun schip passeerde d'ie nacht, ongeveer zeventien mijl van kaap Lizzard, een schip van ongeveer duizend ton, dat in zinkende toestand was en S.O.S.- seinen uitzond. Twee opvarenden waren reeds in een der reddingssloepen gegaan. De afstand tot het andere schip was vijftig a zestig meter. De kapitein, nóch een der officieren, die zich met hem op de brug bevonden, gaven echter order om bij te draaien of hulp te verlenen, aldus de ver ontwaardigde bemanningsleden. Uit eigen beweging maakte de.bemanning toen lijnen en een touwladder gereed en richtte een schijnwerper in zee. Terwijl op het zin kende schip mensen naar het achterdek liepen en in zee sprongen, werd een lijn uitgegooid, doch er werd doorgevaren en de afstand tussen heide schepen werd steeds groter. Volgens onze zegslieden was er voor de „Casino" zelf geen gevaar. Het personeel van de machinekamer had maatregelen ge nomen om olie op de golven te werpen wanneer de zee te ruw mocht word'en. Drieëntwintig leden van de bemanning hebben zich aan de gang van zaken zó ge- ergerd, dat zij bij binnenkomst in de Nieu we Waterweg hun dienstverband hebben opgezegd. Zij hopen dat hun rechtskundige bij stand zal worden verleend, indien hieruit moeilijkheden voor hen mochten voort vloeien. Op het ogenblik doen zij nog hun werk. Naar verluidt zullen zij morgen een klacht indienen bij de Liberiaanse consul in Rotterdam. De naam van het zinkende schip heeft men van de „Casino" af niet kunnen ont dekken. De ANP-verslaggever heeft zich niet in verbinding kunnen stellen met kapitein of officieren van de „Casino". Het verblijf op het schip werd hem ontzegd. Van de ziide van de Maatschappij Zee vaart, directie Hudig en Veder, te Rotter dam, deelt men ons mede dat de volgende personen behoorden tot de opvarenden van de „Carpo": De 63-jarige kapitein A. Douw, Krimpen aan de Lek; de 24-jarige eerste stuurman J. ter Voort, Amsterdam; de 22-jarige tweede stuurman H. Loubert uit Geleen; de 32-jarige eerste machinist A. Peters te Rotterdam: de 21-ja>rige tweede machinist I. Tessensohn, Den Haag; de 18-jarige der de matroos J. Daalmeijer, Schiedam; de 26- jarige kok M. Brasser, Rotterdam; de 18- jarige matroos C. Keidenier, Goes; de 27- jarige matroos A. van Drongelen, Rotter dam; de 17-jariffe matroos onder de ga?e H. Muller. Den Haag; de 15-jarige logies- jongen J. Schrammeijer. Rotterdam; de 24- jarige C. Witkamp te Rotterdam. De postale recherche in de hoofdstad heeft de 35-jarige ambtenaar J. J. van het hoofdpostkantoor te Amsterdam gearres teerd wegens knoeierijen met girostortin gen ten nadele van het Rampenfonds. De man, die veertien jaar in dienst was bij de P.T.T., heeft een bekentenis afgelegd. De knoeierijen zijn geschied in de eerste we ken na de Februari-ramp van 1953. De ambtenaar veranderde op de aangeboden stortingsformulieren voor de Postcheque- en Girodienst het nummer van het Ram penfonds in dat van zijn eigen rekening. Op deze wijze slaagde hij er in een bedrag van bijna 400 gulden op zijn eigen rekening- te laten overmaken. DJAKARTA (Aneta) Een felle brand heeft het Gouverneurskantoor in Semarang. plus de inboedel, in de as gelegd. De schade wordt voorlopig geraamd op 100 millioen rupiahs. Slechts een gedeelte van de ar chieven, die opgeslagen waren in het 150 jaar oude gebouw konden in veiligheid worden gesteld. Vrijwel alle provinciale diensten hadden onderdak in het gouver neurskantoor. Er zal minstens een jaar nodig zijn om de achterstand op admini stratief gebied in te lopen,. NEW YORK (Reuter) De Nederlandse afgevaardigde in de politieke commissie van de UNO, Von Ballusèck, heeft ver klaard dat uit de verklaringen gedurende het debat duidelijk is gebleken, dat de ver schillen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw Guinea „onverzoenlijk waren" en dat geen compromis mogelijk is. Daar om is de Nederlandse regering niet meer bereid de onderhandelingen met Indonesië over deze kwestie voort te zetten, aange zien zij in het verleden vruchteloos zijn gebleken. De beste bijdrage van de UNO zouden kunnen bestaan in het aandringen op „verstandige zelfbeheersing" en voort zetting van het blijk geven van de belang stelling der organisatie voor de ontwikke ling van Nieuw Guinea op een wijze als voorzien in het UNOThandvest. De Indone sische ontwerpresolutie ontwijkt de kwestie waar 't om gaat en tracht een indruk van matiging te scheppen. Dit is echter een be drieglijke indruk, omdat de verklaring van de Indonesische afgevaardigde er geen twyfel aan laat bestaan, dat het uitein- (ANP/Reuter/UP) Het Nederlandse stoomschip „Falco" heeft Maandag ge seind, dat het tijdens een zware storm de twaalf leden tellende bemanning van de Spaanse trawler s.s. 2770 uit San Sebas- tiaan aan boord heeft genomen. Zondagochtend had de „Falco" met de trawler contact gekregen, toen deze zich zestig mijl ten westen van Quessant (Bre- tagne) in moeilijkheden bevond. De traw ler liet weten, dat de brug was weggesla gen en dat het kompas en de radio-instal latie waren vernield. Hierop bood het Ne derlandse vaartuig aan, de vissersboot naar Finisterre te begeleiden. Onderweg begon de trawler echter water binnen te krijgen en de bemanning oordeelde het beter van boord te gaan. Het Deense schip „Vega" (250 ton), dat Zaterdag tijdens een hevige storm door de acht leden der bemanning ter hoogte van de Engelse zuidkust was verlaten, is Maandag de haven van Sheerness aan de Theems binnengesleept door de Neder landse sleepboot „Humber". De onder gelopen machinekamér wordt leegge pompt. Waardering De Nederlandse torpedobootjager „Evert sen" is Dinsdag in Bergen binnengelopen. Kapitein Rasmussen van het Deense schip „Svaerdfisken", roemde de commandant en de mannen van de „Evertsen" voor de uiterst moedige reddingspogingen en hulp welk zijn schip werden verleend tijdens de zware stormen op de Noordzee de af gelopen week. „Wij zullen deze Neder landse torpedobootjager nimmer ver geten", zo zeide Rasmussen, „dagenlang hadden wij radio-contact. Toen wij ons verzekerden van de hulp van het Noorse bergingsvaartuig „Achilles" en de Neder landse oorlogsbodem onze dank voor de verleende hulp overbrachten kregen wij ten antwoord van de „Evertsen"; „wij zul len in de buurt blijven, totdat gij veilig een haven zult hebben bereikt." De „Evertsen" was er Donderdag in ge slaagd een lijn over de „Svaerdfisken" te schieten om zodoende de schoener op sleeptouw te nemen, doch de Deense kapi tein was genoodzaakt de lijn te verbreken omdat de „Evertsen" te snel voer. De torpedobootjager diende deze snelheid te houden om door de hoge golven te kunnen sturen. Drastische blussing (Reuter) Men heeft het Zweedse vrachtschip „Los Angeles", dat de haven van Brest in de nacht van Vrijdag op Za terdag brandend, doch op eigen kracht, wist te bereiken, moeten prijs geven. Brandweerlieden hebben zestig uur lang koolzuurgas in het brandende schip ge pompt, doch zij moesten hun pogingen staken, toen de „Los Angeles" dreigde om te slaan. Toen óók nog het gevaar van een ontploffing dreigde, is het schip de haven uitgesleept, om het in volle zee te laten zinken. delijke doel van de te hervatten onderhan delingen is de overdracht van de souve- reiniteit over Nieuw Guinea aan Indonesië, zonder raadpleging van de bevolking van dat gebied. De afgevaardigde van Argentinië, Boli via, Egypte, India, Joegoslavië, de Libanon, de Philippijnen en Saoedie-Arabië hebben zich voor de Indonesische resolutie uitge sproken. Brazilië zal zich van stemming onthouden en de Dominicaanse Republiek deelt de mening van Mexico dat er een compromis uitgewerkt moet worden. Heden zal de Indonesische afgevaardigde aan het woord komen. Mogelijk zal men nog tot stemming over de Indonesische resolutie kunnen overgaan. Eén li?n DJAKARTA (Aneta) Mohammed Roem, leider van de Masjumi, die minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet- Natsir is geweest, heeft verklaard, dat ten aanzien van c(e debatten in de UNO over Nieuw Guinea, de regeringspartijen en de oppositie op één lijn staan. „Hoewel India achter Indonesië staat, steunt Groot-Brittannië het Nederlandse standpunt. Opvallend is, dat de 22 Latijns- Amerikaanse landen thans een ander standpunt innemen dan toen de kwestie van het al dan niet op de agenda plaatsen van het geschil over Nieuw Guinea aan de orde was. Roem vermoedde, dat de Latijns- Amerikaanse landen voorheen van mening waren, dat het kabinet-Sastroamidjojo wel zonder de steun van de communisten kon bestaan. „Thans echter heeft de regering door het terugtrekken van de 19 fractie leden van de P.I.R. uit de regeringsgezinde groep, de steun van de communisten nodig om een meerderheid in het parlement te verkrijgen. De Engelse houding en die der Latijns-Amerikaanse landen dient bezien te worden uit een oogpunt van de veran derde sympathie van de wereld ten aanzien van Indonesië," aldus Roem. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand +s <L> C •|S *2 SS fee feühM ZS Stockholm regen ZZO 8 3 0,1 Oslo nevel ONO 2 5 24 Kopenhagen mist OZO 11 4 5 Londen regenbui Z 14 10 5 Amsterdam regen Z 10 12 5 Brussel regen ZZW 6 12 4 Parijs zwaar bew. Z 8 12 3 Bordeaux regen WZW 3 11 3 Grenoble zwaar bew. ZZW 10 15 0 Nice regen NW 3 10 0,1 Warschau regen ZO 4 1 0,3 Berlijn regen OZO 4 4 0,3 Frankfort regen windstil 6 0,2 München zwaar bew. windstil 2 0 Zürich mist WNW 2 3 0,3 Genève nevel O 3 3 0,1 Locarno regen windstil 7 2 Wenen nevel ZO 4 3 0 Innsbruck licht bew. WNW 3 3 0 Rome half bew. windstil 9 0 Neerslag laatste 24 uur. ipocöDOConocoooonoooocooroccnoorrYYYV'-rv rv-rYwvorNYYvrrofJC IETS MINDER ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid- West. Iets lagere temperaturen. 1 December Zon op 8.24 uur, onder 16.33 uur Maan op 12.18 uur, onder 22.29 uur. Maanstanden 3 Dec. 10.56 uur: Eerste kwartier 10 Dec. 1.56 uur: Volle maan 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 1 December Hoog water: 7.01 en 19.21 uur. Laag water: 2.35 en 14.55 uur. XXXÖUQCOJOOOOOOOOOOOOt,

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1