K.S.G.-parlement vraagt positieve maatregelen Compromis-resolutie over West- Nieuw-Guinea aanvaard Weerbericht Nederland zal de UNO niet meer kunnen omzeilen Gezagvoerder had met tanker bij zinkende „Carpo"moeten blijven Kartels uit den boze Juin bepleit krachtige actie tegen fellagha's India kwam Indonesië heel handig te hulp Bemanning van „Casino": Grondwetsherziening in Parijs aanvaard Ook Eisenhower keurt Knowlands idee af Voor vluchtelingen thans f 1.880.000 Opnieuw levenslang voor Berkelse arts Het woord is aan Haarlemmer stak collega in zij Opklaringen 69e JAARGANG No 123 WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 277 Audiëntie bij Mendès-France „Blokkade is een oorlogsdaad" Ruzie met ernstig gevolg Twee gewonden bij aanrijding op Rijksweg Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Gezicht op het plein voor Westminster te Londen bij de aankomst van Koningin Elizabetfi II van Engeland voor de opening van het Parlement. De „Household Cavalry" met de grote berenmutsen presenteert het geweer. STRAATSBURG, Woensdag. - Gisteren werd in de vergadering der Kolen- en Staal gemeenschap gediscussieerd over het be leid inzake de kartels in de kolensector; met andere woorden, de vraag was aan de orde wat de Hoge Autoriteit kan en moet doen tegen economische concentratie en af spraken van ondernemingen. Deze kartels zijn grotendeels in str\jd met de vrijheid, die op de gemeenschappelijke markt voor de zes landen zal moeten heersen. Maar dat is geen eenvoudige zaak. Domweg verbie den is geen oplossing. Juist in de kolensec tor is er behoefte aan een zekere harmoni sering van de concurrentieverhoudingen. Verder is het voor welke instantie dan ook een moelijkheid, belangen als die van kolenkartels aan te tasten. In Mei j.l. had de vergadering erover geklaagd, dat de Hoge Autoriteit deze kwestie nog niet ter hand had genomen. Intussen is er nu wel iets gebeurd, ofschoon er voor de moeilijk ste kwestie in het bijzonder de kartellering in het Ruhrgebied, nog geen oplossing in zicht is gekomen. Over deze kartelkwesties ging het rap port, dat de Nederlandse liberaal Korthals had uitgebracht. Dit rapport beschrijft hoe de zaken er thans voor staan. Het wijst er ook op, dat snel aanpakken vereist is, wil de Kolen- en Staalgemeenschap bij de be trokken volken vertrouwen wekken. Deze opmerking heeft de heer Korthals geplaatst in het licht van de jongste politfeke ont wikkelingen: de mislukking van de E.V.G. en de daarop volgende accoorden van Lon den en Parijs. De K.S.G. is op het ogenblik de enige supra-nationale organisatie, zij moet tonen dat zij iets waard is. Dit stuk van het betoog houdt eigenlijk critiek in (Van onze correspondent in Parijs) Maarschalk Juin, die door premier Laniel van al zijn Franse functies was ontheven, maar door Mendès-France in zijn voor naamste bevoegdheden werd hersteld, is gisteren op zijn eigen verzoek door de premier in audiëntie ontvangen. Waar schijnlijk heeft Juin de premier willen waarschuwen voor gevaren die er in zijn ogen bestaan als de Tunesische Fellagha's te omzichtig aangepakt worden. Volgens zekere militaire kringen heeft de regering verkeerd gehandeld toen zij de Fellagha's als meer of minder officiële tegenstanders beschouwde. In plaats van de onderhande lingen, die Franse officieren hebben trach ten té voeren, had men, volgens dit mili taire inzicht, er beter meteen stevig op los kunnen slaan. Men neemt aan dat Juin voor deze theorie bij de minister-president een lans heeft willen breken. Vandaag zal een deputatie Gaullistische parlements leden eveneens haar opwachting bij de minister-president maken. (Reuter/A.F.P.) In een brief aan de Tunesische autoriteiten heeft een van de voornaamste leiders van de Fellagha's, Lasjar Ohraiti, zijn goedkeuring gehecht aan de Tunesisch-Franse maatregelen om een einde te maken aan de activiteit van de Fellagha's. Een delegatie van 44 Tune sische en Franse vredesgezanten zal de opstandelingen de voorwaarden van de Franse en Tunesische regering vrijheid aanbieden indien zij hun wapens neerleggen en het verzet staken. De Franse resident-generaal van Tunesië, generaal Boyer de la Tour, heeft de opstandelingen er voor gewaarschKuwd, dat zij zonder mededogen vernietigd zullen worden, in dien zij het aanbod niet aannemen. Als uiterste datum van ingang van een bestand is 10 December vastgesteld. In de eerste grote schermutseling sinds de veiligheidstroepen in het weekeinde op nieuw tot actie overgingen in het Aurès- gebergte, zijn drieëntwintig opstandelingen en een Fransman gedood en tien Fransen gewond. Vijftien rebellen werden gevan gen genomen. (Van onze correspondent in New York) India's vertegenwoordiger, Menon, heeft er voor gezorgd dat de Indonesische resolutie, die kans liep geen tweederde meerderheid te halen, vervangen werd door een nieuwe, mildere resolutie. Zij werd ingediend door India, Joegoslavië, Syrië en vijf Zuid-Amerikaanse staten en door de politieke commissie aange nomen, Ook deze resolutie is echter voor Nederland onaanvaardbaar, daar zij in feite weinig verschilt met de Indonesische. In die resolutie spreekt de Alge mene Vergadering zich uit, dat zij hoopt, dat Indonesië en Nederland zonder uitstel hun onderhandelingen zullen voortzetten om een oplossing te vinden. Het woord „onderhandelingen" wordt in de nieuwe resolutie niet gebruikt, doch men kan zich moeilijk voorstellen hoe pogingen tot een oplossing gedaan kunnen worden zonder enigerlei vorm van bespre king of onderhandeling. Bovendien heeft Nederland bezwaar tegen het laatste ge deelte der resolutie, waarin de partijen wordt verzocht rapport uit te brengen aan de volgende zitting van de Assemblée over de vorderingen. Dit maakt het zeker dat deze kwestie, waarin Nederland de As semblée niet bevoegd acht, het volgend jaar opnieuw te New York behandeld zal worden. De tussenkomst van India in de laatste ronde van het debat was handig. Een voor Indonesië dreigende nederlaag werd afgewend door een nieuw voorstel, dat zo het in feite niet gematigder was, in elk geval gematigder klonk. Daardoor juist gingen zoveel weifelaars overstag, zodat over enkele dagen een tweederde meer derheid in de Assemblée nagenoeg ver zekerd is. De uitslag van de stemming in de poli- De moeilijkheden met de bemanning van gegeven omstandigheden niet goed gema- het onder Liberiaanse vlag varende tank schip „Casino" zijn nog verre van opgelost. De gezagvoerder en de eerste stuurman zjjn van Vlaardingen naar Rotterdam ver trokken, om aan het bureau van de scheepvaartinspectie tweede district hun verklaringen af te leggen. De andere leden van de bemanning zijn in en om het schip gebleven, maar het merendeel hunner is het nog steeds niet eens met de handelwijze van de gezag voerder tijdens het voorbijvaren van de zinkende „Carpo". Het schijnt vast te staan, dat het juist de „Carpo" is geweest, die men in zin kende toestand aan haar lot heeft over gelaten. De radio-telegrafist Hampe heeft althans verklaard, dat de „Casino" zo dicht bij het in nood verkerende schip is ge weest, dat men van dek af in staat was de naam „Carpo" en zelfs de naam van de thuishaven te lezen. En dat, terwijl er slechts een zicht was van 50 tot 100 meter. Ook de schoorsteen en de kleur daarvan had men goed kunnen onderscheiden. Men zag ook de mannen van boord springen om te trachten van het zinkende schip naar de tanker te zwemmen. De kapitein van de tanker had zich, al tijd nog volgens verklaring van Hampe, verontschuldigd voor zijn bevel tot door stomen door te zeggen, dat zijn schip zelf in gevaar verkeerde en er ook onder de noeuvreerd kon worden. Een mening, die men in Rotterdam in scheepvaartkringen niet geheel en al als onjuist of onmogelijk verwerpt, omdat het vooral bij stormweer met een tankboot moeilijk manoeuvreren is en een tankboot kwetsbaarder is dan schepen van ander model. Hoe het zij, het merendeel van de be manning houdt vol, dat er toch wel meer pogingen tot redding van de ongelukkigen ondernomen hadden kunnen worden en dat op het bewuste moment de „Casino" in het geheel niet in gevaar verkeerde. De kapitein had. zo menen verschei dene leden van de bemanning, de plaats van de ramp niet mogen verlaten, maar het daglicht moeten afwachten, om naar eventuele overlevenden te zoeken. Was er in die tijd een ander, gemakkelijker han teerbaar schip voorbijgekomen, dan had men misschien de taak der redding aan het andere vaartuig kunnen overlaten. Over wat men doen zal zijn aan boord van de „Casino" de meningen verdeeld, maar volgens de radiotelegrafist is de meerderheid van plan niet weer onder commando van deze kapitein en met deze eerste stuurman opnieuw zee te kiezen. Naar verluidt is er reeds een directielid van de in Hamburg gevestigde rederij naar Rotterdam onderweg om te trachten het geschil bij te leggen. tieke commissie was: 34 vóór, veertien tegen en tien onthoudingen. Indonesië dat zich onthield trok daarop zijn resolutie in. Nederland zal trachten de stemverhouding in de Assemblée in zijn voordeel te wijzi gen, doch de kans, dat dit zal gelukken, is gering. (Reuter) De Engelse afgevaardigde, Anthony Nutting, verzette zich tegen de nieuwe resolutie. Hij zeide, dat het nood zakelijk was, dat enige resolutie over deze kwestie „op zijn minst" de wensen van de bevolking in acht moet nemen, geheel afgezien van elk standpunt inzake de be voegdheid van de Algemene Vergadering om het geschil te bespreken. Hij zeide, dat het voor partijen nauwelijks mogelijk zou zijn, rapport uit te brengen over vorde ringen, tenzij zij tevoren hebben onder handeld. De Griekse afgevaardigde vestigde de aandacht op de verklaring van de Britse afgevaardigde, dat zij geen rekening hield met de belangen van de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea en voegde hier aan toe met een verwijzing naar de ko mende behandeling van de kwestie-Cy- prus: „Ik zal dat in gedachten houden voor een ander agendapunt". De Nederlandse afgevaardigde de heer Von Balluseck zeide na de stemming in een onderhoud met Reuter, dat de aan vaarde resolutie aanzienlijk zwakker staat dan het oorspronkelijke Indonesische ont werp. Afgevaardigden van 24 landen (14 tegen en 10 onthoudingen) achtten het niet raadzaam deze zwakkere resolutie te steunen. Dat is bijna de helft van het aan tal UNO-leden. „Hoewel wij natuurlijk te leurgesteld zijn over dit resultaat is het voor ons bemoedigend, dat onze argu menten toch heel gunstig ontvangen zijn." Een van de redenen voor het indienen van het nieuwe ontwerp was het verkrij gen van meer steun, zodat een tweederde meerderheid in de Algemene Vergadering verzekerd zou zijn, aldus Reuter. De oor spronkelijke Indonesische resolutie zou vrij zeker een enkelvoudige meerderheid in de politieke commissie hebben verkre gen, maar zelfs Indonesische autoriteiten betwijfelden of zij er een tweederde meer derheid in de Assemblée voor konden ver werven. Het nieuwe ontwerp bleek aan vaardbaarder voor de Zuid-Amerikaanse landen, waarvan er dertien voor stemden. De Indonesische afgevaardigde, Sudjar- wo, zeide, dat de geest van de nieuwe re solutie niet in strijd is met de geest van de Indonesische resolutie. Beide streven naar een vreedzame oplossing van het vraag stuk. De Australische afgevaardigde, Sir Percy Spender, verklaarde: ofschoon de woorden anders zijn, het doei is hetzelfde. Er wordt niet uitdrukkelijk melding ge maakt van de belangen der bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea. De Canadese af gevaardigde, D. M. Johnson, verklaarde, dat het verzoek van de UNO om de onder handelingen te hervatten een weerlegging aan het adres der Nederlanders inhoudt. Een beroep van de UNO op partijen tot hervatting der besprekingen, wanneer geen der partijen de aanspraak van de an dere erkent, zou een leeg gebaar zijn. De Engelse afgevaardigde betoogde, dat Ne derland aan zijn verplichting tot onder handelen in 1951 had voldaan. Het is niet verplicht deze onderhandelingen te her vatten. Groot-Brittannië twijfelde of de Algemene Vergadering bevoegd is de kwes tie te behancielen en is van mening, dat de Algemene Vergadering geen enkele reso lutie inzake dit vraagstuk behoort te aan vaarden. De Amerikaanse afgevaardigde bewaarde gedurende het gehele debat het stilzwijgen en onthield zich van stemming. op de Hoge Autoriteit, die de zaak niet eerder ter hand heeft genomen. Pas na de critiek is men er aan begonnen. Maar, al heeft Jean Monnet, de voorzit ter van de Hoge Autoriteit, in uitzicht ge steld, dat tegen 1 Maart a.s. belangrijke beschikkingen zullen worden gegeven, men is nog lang niet tevreden. Ziehier hoe de Europese socialisten de zaak aangepakt wensen te zien: de kartels moeten worden vervangen door lichamen, gelijkend op de Nederlandse bedrijfschappen, volgens de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie. Woordvoerder van de socialisten uit zes landen was de Nederlander Neder- horst. Hij vertelde dat in Nederland de P.B.O. ook door de confessionele groepen en de liberale partij werdt voorgestaan. Men is het er in meerderheid wel over eens in de gemeenschap dat er iets moet gebeu ren, doch men weet niet precies wat. De Hoge Autoriteit, die vandaag aan het woord zal komen, zal in ieder geval echter hebben begrepen dat het parlement niet zal rusten voor er op kartelgebied positieve maatregelen zijn getroffen. (Van onze correspondent in Parijs) Met een grote meerderheid van 412 tegen 141 stemmen heeft het Franse parlement een lichte grondwetswijziging aanvaard. Doordat deze meerderheid ruim tweederde van het aantal stemmen bedroeg heeft de Kamer, na tussenkomst van premier Men dès-France, tevens voorkomen dat de voor gestelde wijzigingen door middel van een referendum aan het volk zouden moeten worden voorgelegd. De hervorming van de constitutie van 1946, die men zeker voor een ruim deel verantwoordelijk kon stellen voor de zo gebrekkige functionnering van de Franse staatsmachine, is sinds jaren in alle rege ringsprogramma's opgenomen. Er lag dan ook sedert vier jaar een uitvoerige tekst op het bureau van de Kamer en deze tekst had de regering-Mendès-France ter ver nieuwde behandeling ingediend. De voor standers van een wijziging wensen' in de eerste plaats een versterking van de uit voerende macht (regering) ten koste van de Nationale Vergadering (Tweede Kamer) en in de tweede plaats een duidelijker om schrijving en een kleine uitbreiding van de bevoegdheden van de „Raad der Repu bliek", die in de pléats van de vroegere Senaat is getreden. Een ander obstakel voor het verwekken van nóg meer regeringscrises heeft het parlement eveneens weggeruimd door het risico van Kamerontbinding nagenoeg op te heffen. De wijzigingen die zonder ver dere amendementen zijn aangenomen, zul len, naar men vreest, op de gebruikelijke gang van zaken in het Franse parlement weinig invloed hebben. Winston Churchill, gefotografeerd tijdens zijn rede, waarin hij de leider van de oppositie, Clement Attlee, bedankt voor zijn gelukwensen. Op de achtergrond ziet men het portret van Churchill vervaardigd door Graham Sutherland dat de staatsman ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag werd aangeboden. WASHINGTON (Reuter) Kort nadat de leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, Knowland, wederom had aangedrongen op een blokkade van communistisch China, heeft de perssecre taris van het Witte Huis meegedeeld, dat president Eisenhower van oordeel is, dat een blokkade door de zee- en luchtmacht een „oorlogshandeling" is. Eisenhower is het gêheel en al eens met de rede die de minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, Maandagavond heeft gehouden. De Amerikaanse nationale veiligheids raad zal heden, een dag eerder dan aan vankelijk was aangekondigd, bijeenkomen. Eisenhower zal de vergadering leiden. Zijn wekelijkse persconferentie komt daardoor te vervallen. De oogst van de actie voor de vluchte lingen heeft Dinsdag 24.000 gulden be lopen. Het totaal ontvangen bedrag is nu 1.880.000 gulden. Het Haagse Gerechtshof heeft vanmor gen de Berkelse arts J. F. M. O., in hoger beroep conform de eis opnieuw tot levens lang veroordeeld. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Channing Pollock: Geluk is een tussenstation tussen te weinig en te veel. Een ruzie in een fabriek aan de IJmui- dense Zuidzij kreeg gisteren een dramati sche wending, toen een 23-jarige Haar lemmer, die geestelijk niet geheel volwaar dig geacht wordt, een 21-jarige collega- arbeider met een zakmes in de zij stak. Het slachtoffer moest naar het Antonius zie kenhuis worden overgebracht: de doktoren achten levensgevaar niet onmiddellijk aan wezig, hoewel de jongeman aan een long schijnt te zijn geraakt. De arbeiders van deze fabriek beginnen 's morgens al vroeg met het werk, waartoe zij hun laarzen moeten aantrekken. De laatste tijd was het herhaaldelijk voorge komen, dat het schoeisel vol water stond en toen tenslotte de 23-jarige jongen daar de schuld van kreeg, ontstond er een ruzie, die ontaardde in een vechtpartij. Een broer van een der vechtenden kwam voor de be laagde op en kreeg daarbij van de Haar lemmer een steek met een geopend zakmes. Het slachtoffer is de 21-jarige H. v. H., eveneens uit Haarlem. De dader is voor de commissaris van politie te Velsen geleid en voorlopig ingesloten. Motor tegen bakfiets zonder achterlicht Op de rijksweg VelsenHaarlem bij het landgoed „Beeckesteijn" is omstreeks 5 uur gistermiddag een gecompliceerd ongeval gebeurd, dat twee gewonden tot gevolg had. In het duister van de vallende avond, verergerd door de nadering van de zware regenbui reed de Haarlemmer Z. op een bakfiets in de richting Haarlem. De bak fiets was van achter niet verlicht. Z. droeg slechts een zaklantaarn in de hand. Hij zou worden gepasseerd door een achterop komende motorrijdier, de Haarlemmer J. J. de B., toen van de tegenovergestelde kant drie auto's naderden, waarvan de achterste naar het midden van de weg uithaalde om eveneens te passeren. De motorrijder rea geerde daarop door weer naar rechts te wijken, maar raakte de achterkant van de bakfiets. Zowel de fietser als de motorrijdier wer den gewond: de bakfietsbestuurder was het ergst er aan toe met een grote hoofd wond en hij is buiten bewustzijn naar een ziekenhuis overgebracht: de motorrijder liep een diepe wonde boven het linkeroog op, die in het ziekenhuis gehecht moest worden. De beide voertuigen werden be schadigd. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zeer diepe stormdepressie trok Dins dag over de Ierse Zee naar Schotland en vervolgens, in betekenis afnemend, in de richting van IJsland. Waarnemingstations meldden windstoten van omstreeks 40 me ter per seconde. Achter de kern stroomde iets minder zachte lucht van polaire oor sprong naar West-Europa, waarbij tege lijkertijd de luchtdruk vrij snel steeg. Langs de Oostkust van de Verenigde Sta ten en Canaaa trok een volgende depres sie, in diepte toenemend, naar het Noord- Oosten. Deze depressie beweegt zich wat langzamer dan haar voorgangers en koerst meer in de richting van IJsland. De invloed ervan op het weer in West-Europa zal dan ook kleiner zijn dan de vorige. In de ko mende 24 uur zal het weer in ons land in hoofdzaak oepaald worden door een rug van hoge luchtdruk. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Stockholm motregen Helsinki sneeuw Oslo motregen Kopenhagen nevel Londen onbewolkt ZZW Amsterdam regen ZZW vd TJ-S ijl)2 Sg gg §8 %S ZO 6 2 2 6 -2 0,4 3 2 18 3 4 6 ZO NO Z 5 4 7 7 4 7 6 4 10 5 3 6 7 0,4 2 2 0,4 3 9 7 4 0,1 0,2 2 6 5 5 15 1 23 7 23 4 0 4 0,5 Brussel licht bew. ZZW 6 Parijs onbewolkt Z 3 Bordeaux zwaar bew. ZO 3 Grenoble geheel bew. windstil Nice geheel bew. NW Warschau motregen ZO Berlijn nevel ZZW 2 Frankfort nevel z 5 München regen windstil Zurich zwaar bew. windstil Genève onbewolkt NNO 2 Locarno regen ONO 1 Wenen zwaar bew. windstil Innsbruck regen Z 2 Rome geheel bew. ZO 4 14 0 Neerslag laatste 24 uur. J°000a300000°«=ro°r^^ Y yy YYYYYVYYVYY-Orotg IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, maar in de nacht en och tend hier en daar mist. Matige, tijdelijk zwakke wind tussen West en Zuid. Iets lagere temperaturen. 2 December Zon op 8.26 uur, onder 16.32 uur Maan op 12.36 uur, onder 23.45 uur. Maanstanden 3 Dec. 10.56 uur: Eerste kwartier 10 Dec. 1.56 uur: Volle maan 17 Dec 3.21 uur- Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden g Donderdag 2 December 8 Hoog water: 7.47 en 20.07 uur. 3 Laag water: 3.15 en 15.36 uur. y*XX3000COOOOOOOOOOQOOQOnnnrTn(KYYyrYYYY~r ïYYYYYYVyvyyvyyS

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1