Twee soorten melk met vetgehalte van 2\ en pet KÖSSE32 RED BAN Viruly hoorde vreemd geluid toen de „Triton" opsteeg Hebt U vandaag Uw DAVITAMON^al gehad? Het Britse volk was de leeuw; ik vertolkte zijn gebrul Hij kreeg op dat moment de indruk dat er gevaar dreigde STOFZUIGERS MORRIS icfmiicu inj/! Furt wangier gestorven Huldebetoon aan Churchill Huldiging door alle partijen in de Middeleeuwse Westminster Hall Onderzoek Triton-ramp WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 TWEEDE KAMER Tocht noch vocht 4 f zal U deren bij gebruik van Huurkoop goederen- zwendel berecht Churchill heeft nog niet afgedaan verrassing STOPHOEST ZOUTE DROP Geef ze 'n „gezonde" Controverse over het portret van Churchill (Van onze parlementaire redacteur) „Grote staatsman van het Britse Rijk, krijgsman in de worsteling om de vrijheid, wij wensen u geluk", aldus prof. Gerbrandy (A.R.), toen hij, Nederlands minis ter-president in de Londense jaren, op voorstel van de Kamervoorzitter ter gelegen heid van de 80ste verjaardag van Churchill als woordvoerder van de Kamer optrad, aangezien hij in de jaren van de zware worsteling om de vrijheid nauw met de Britse premier had samengewerkt. Grote kampioen van Europa, grote vriend van Nederland, zo schetste prof. Gerbrandy Sir Winston Churchill, die hij hulde bracht niet slechts voor alles wat hij in de tweede wereldoorlog, mede voor ons, had ge daan, maar tevens als voortreffelijk geschiedschrijver en als schitterend parlemen tariër, beschikkend over de gave van het woord als weinigen. „Zijn taal was de knots geworden, die eerst de jakhals Mussolini en daarna de korporaal Hitier ver pletterde", aldus prof. Gerbrandy. Namens de regering gaf minister-presi dent Drees (naast wie de minister van Buitenlandse Zaken was gezeten, terwijl in de diplomatenloge de Britse ambassadeur deze plechtigheid bijwoonde) uiting aan haar bewondering voor en dankbaarheid jegens de man, in wie de grimmige vast beradenheid verpersoonlijkt was geweest, waarmee het Engelse volk zich indertijd heeft geweerd in de strijd tegen het Nazi- geweld. In de benauwende duisternis waren de woorden van Churchill het baken, dat de weg naar de bevrijding wees. Hij werd „de ontembare" genoemd, maar steeds had hij zijn leiderschap uitgeoefend binnen het kader van de democratie. Minister Drees besloot met de mededeling, dat de regering haar hulde ook in een aan de Britse Eerste Minister verzonden tele gram tot uiting had gebracht, waarop de Kamer met applaus instemde met het voorstel van voorzitter Kortenhorst om ook een gelukwenstelegram namens de Kamer te verzenden. Hierna ging de Kamer tot meer alle daagse dingen over met redevoeringen over boter, melk en kaas, oftewel over de be groting van Landbouw. De heer Biewenga (A.R.) was voor één vetgehalte van de melk (3 pet.). Hij hoopte, dat de minister op zijn beslissing inzake tweeërlei gehalte zou willen terug komen. Ir. Vondeling (P. v. d. A.) ging wel met 's ministers plan mee, doch wilde de subsidie voor de vette melk laten vervallen. Laat op de avond begon minister Mansholt met woorden van dank voor de van vele kanten gesproken waarderende woorden bij zijn jubileum, nu hij voor de tiende keer achtereen de begroting van Landbouw had te, verdedigen. Men had gesproken over een zekere on rust in de landbouw en over het keren van het getij, en daar zat volgens de minister wel wat in. Er is inderdaad een daling in het prijspeil. Dank zij de hoogconjunctuur in andere bedrijfstakken is er wel een toe nemend verbruik, hetgeen voor de land bouw gunstig is. Maar er valt tevens een onevenwichtigheid tussen landbouwvoort- brenging en het verbruik waar te nemen. Met ir. Vondeling zag de bewindsman het probleem van grote voorraden in het ene, en tekorten in een ander deel van de wereld. Bedenkelijk noemde hij het, dat men een oplossing der moeilijkheden zoekt op nationale grondslag, bijvoorbeeld door protectionisme, waaraan alle landen zich schuldig maken. Aldus wordt er een markt geschapen, die nauwelijks meer een wereldmarkt te noemen is. Het spel van vraag en aanbod kan zich daarbij nauwe lijks doen gelden. Een groot deel van onze landbouwvoort- brenging, ongeveer 35 procent, moeten wij op de internationale markt afzetten, tegen over Amerika slechts 5 procent. In hoge mate hebben wij intussen toch op een zeer voorzichtige politiek van het Amerikaanse ministerie van Landbouw gesteund, onder welks parapluie wij tot nu toe nog konden schuil gaan. Voor ons is het nodig actief te zijn met het oog op het gevaar, dat men elders de invoer zou gaan beperken. Op een vraag van de heer Van Meel (KVP), kon de minister verklaren, dat er ADVERTENTIE V de keelontsméftende"tabletten „Als het maar verkocht kan worden: dat is voor winkeliers die goederen in huur koop afstaan blijkbaar het voornaamste. Een huurkoopcontract dat niemand leest, ziedaar het enige zakelijke voorbehoud dat bij de transactie wordt gemaakt". In deze geest is ter zitting van de rechtbank te Amsterdam achter de groene tafel menige opmerking gemaakt door de president, mr. J. Coninck Liefstinig, door de raadsheren en door de officier van justi tie, mr. W. B. J. Aberson. Huurkoop van auto's, electrische was machines, tape-recorders, bromfietsen, auto-radio's, stofzuigers en electrische scheerapparaten was de aanleiding geweest van een aantal delicten (alle verduistering en heling) waarvoor tegen negen Amster dammers acht mannen en een vrouw, achtereenvolgens straffen werden geëist variërend tussen anderhalf jaar gevange nisstraf en f 100 boete. nog wel bereidheid in Amerika is ons met de overschotten te helpen, echter niet op lange termijn. En dal geefl te denken. Want de overschotten zullen eerder toe- dan afnemen en daarmee hebben we reke ning te houden. Zoekend naar een oplos sing op lange termijn moeten we nagaan, hoe door welvaartsverhoging de consump tie kan toenemen in gebieden als India, Pakistan, een groot deel van Afrika en In donesië. Daarom is, met het oog op dat be leid op lange termijn, de hulp en techni sche bijstand aan die gebieden zo belang rijk. Landbouw-integratie Over de landbouwintegratie in West- Europa, ook door de heer Van Meel be sproken, zei de minister, dat op het gebied van de landbouw geen oplossing op supra nationale grondslag bereikbaar bleek. Daarom achtte hij het nu geraden de landbouwsamenwerking te zoeken binnen het raam van de organisatie voor Europese economische samenwerking, al zag hij wei in, dat men er langs die weg uiteindelijk niet zal komen. Het blijft dus gewenst, ondanks de op het ogenblik niet gunstige vooruitzien- ten, zodra het kan toch weer te trachten de supra-nationale richting in te slaan. In het bilaterale stelsel ziet de minister voor Europa een groot gevaar. Het streven is er op gericht ook de landbouw een wezenlijke plaats in de Benelux-economische unie te geven. Het „overgangsprotocol" van 1947 is meer en meer voor Belgisch landbouw- protectionisme gebruikt. Men is in deze niet naar elkaar toe gegroeid. Met het oog ADVERTENTIE GRGAN0N-0SS op de komende Beneluxbijeenkomst heeft Nederland voorstellen gedaan om het land- bouwprotocol van 1947 te herzien, zodat beslissingen niet meer eenzijdig zullen worden genomen. Melk Hierna bracht de minister de melk ter tafel. Hij zette uiteen dat zijn beleid in dit opzicht geenszins te opportunistisch, maar rechtlijnig is. Reeds tien jaar lang hebben we een minimumprijs voor de melk. In dit opzicht is er dus een vast beleid. Maar bij de uitvoering daarvan, met name wat de basis voor de garantieprijs betreft, is ge bleken dat in het belang van de landbouw de garantieprijs niet meer te handhaven is. Het verschil tussen de arbeidsproductivi teit op de zandgronden en de kleigronden speelt hier mede een rol. Twee percentages voor vetgehalte Hierna verdedigde minister Mansholt het doen leveren van melk met Vk pet. en 2 lA pet. vetgehalte. Op den duur zal de subsidie moeten verdwijnen, maar afschaf fing van de subsidie op consumptiemelk zal nog een tijd moeten uitblijven. Bij de volvette melk zal de subsidie op 2, bij de magere melk op 4 cent per liter neerkomen. De heer De Ruiter (C.H.), die wèl voor twee soorten melk, maar niet voor twee verschillende prijzen voelde, zag zich dus in dit laatste opzicht teleurgesteld. De veenkoloniën Het vraagstuk van de vergoeding aan de aardappeltelers in de veenkoloniën wegens aardappelmoeheid is in behandeling. Minister Mansholt heeft zich gewend tot het Bedrijfschap voor Consumptieaard appelen voor hulpverlening omdat het be drijfschap nog fondsen heeft en het ge wenst zou zijn die voor hulpverlening te besteden. Indien het bedrijfschap zelf het voorbeeld zou geven, aldus de minister, dan zou de overheid niet willen achter blijven. „De eerste berichten van het be drijfsleven zijn echter niet bemoedigend, maar teleurstellend, want het bedrijfschap wil geen hulp verlenen. Dat wil zeggen dat ik ook niets doe." ADVERTENTIE Van onze correspondent in Londen) Sir Winston Churchill zei gisteren bij zijn huldiging door het parlement dat nog hooit in de Britse historie zoiets was gebeurd en in het buitenland waarschijnlijk evenmin. De middeleeuwse Westminster Hall was voor deze gelegenheid in een feestzaal herschapen. Het weer was slecht, even bar als tachtig jaar ge leden op Churchill's geboortedag. Toen woedde er een storm en vergingen er schepen op zee, precies als thans. Maar toen het middaguur naderde klaarde de hemel op en stroomden de zonnestralen in brede bundels de geweldige ruimte binnen. Bovendien straalde het licht uit de grote kronen en uit de lampen, die waren aangebracht in de verweerde eiken zoldering. I Er waren 2500 genodigden, maar er heerste de sfeer van een familiefeest. Voor Churchill is het parlement waarin hij zijn hele leven vertoefd heeft zijn tweede ge zin. Het brede bordes onder het oorlogs gedenkraam was in een podium veranderd, bekleed met een diep-blauw tapijt en af gezet door een weelde van bloemen. In een hoek speelde het strijkorkest van de grenadiers garde. Het felle rood der tu nieken vlamde op tegen de stenen grijs heid der omgeving. Klokslag twaalf uur trad Churchill, ver gezeld van zijn gracieuse echtgenote, bin nen. Lady Churchill droeg een bontmantel en had een prachtig boeket in de hand. Churchill was in het zwart met het be kende vlinderdasje. De stoel, waarop hij zou plaats nemen, was electrisch ver warmd. Deze binnenkomst was een aan grijpend moment. Het was doodstil in de zaal, maar tussen de eeuwenoude muren klonk de echo van doffe, steeds aanzwel lende paukenslagen in het rythme van de eerste maten van Beethoven's vijfde sym- phonie, welke in morse de letter „V" (van Victorie) aangeven, zoals de B.B.C. deze sinds de bezetting in haar uitzendingen voor het continent laat horen. Staande bracht men hem een ovatie. Churchill luisterde vergenoegd naar de geestige rede van Clement Attlee, de leider der oppositie, die hem namens de parle mentsleden van beide huizen zijn door Graham Sutherland geschilderde portret aanbood. Attlee zeide aan het slot dat hij zijn plicht als oppositieleider, zou verza- "kfen door Churchill een langdurig premier schap toe te wensen, maar hij hoopte dat Churchill in zijn leven nog het begin zal aanschouwen van een tijdvak van wereld vrede, na de stormen, die hem waren toe- Op de tweede dag van het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de „Triton", in de grote zaal van de „King's Inns" te Dublin, is commodore A. Viruly, de gezagvoerder van de „Triton", als getuige gehoord. De belangrijkste verklaring van Viruly was, dat hij een vreemd geluid hoorde precies op het ogenblik dat de „Triton" loskwam van de startbaan op het vliegveld Shannon. Hij maakte zich even ongerust over het ongewone geluid. De tweede piloot en de boordwerktuigkundige reageerden echter niet, zodat Viruly er niet verder op gelet had. De machine was normaal gaan stijgen. Nadat Viruly de in het Engels gestelde eed had afgelegd volgden zijn eveneens in het Engels uitgesproken antwoorden op de vragen van de heer Sean McBride. de vertegenwoordiger van de Ierse procureur- generaal. McBride: „Had u al lantg met Super Con stellations gevlogen?" Viruly: „Ongeveer een jaar." McBride: „Had u op 5 September een normale reis gemaakt van Amsterdam naar Shannon?" Viruly: „Ja, behalve dan dat de korte golf-apparatuur van de radio uitviel." McBride: „Die is vernieuwd op Shannon. Maar er was bovendien vertraging in Am sterdam geweest." Viruly: „Ja, de remmen waren gerepa reerd." Daarna volgden vragen en antwoorden over het totale gewicht van het toestel en de voorbereidende maatregelen die aan de start op Shannon voorafgingen. De start baan was aangewezen. Er stond een Zuid- Oosteliike wind, hetgeen daar weinig voor komt. Daarna volgde een volledige con trole van het toestel, zoals gebruikelijk is. McBride: „Was bij deze controle alles normaal?" Viruly: „Absoluut." Hii had met de boordwerktuigkundige en de eerste vlieger Parfitt de snelheden voor het opstijgen vastgesteld, waarna Parfitt de verkeers toren om het vertreksein had gevraagd. Viruly had de remmen geprobeerd en de motoren laten draaien. „Toen het startsein was gegeven", aldus Viruly, „zette ik de remmen los, zodat de machine vooruit begon te rollen en lang zamerhand vaart kreeg. Ik stuurde aanvan kelijk met het neuswiel. totdat we een snelheid hadden van (10 knopen (111 km per uur) Daarna volgde de besturing met het roer. Steeds sneller schoot de machine vooruit en toen we 125 knopen gingen, kwam het moment om de lucht in te gaan. Precies op dat moment hoorde ik, althans ik dacht het te horen, een eigenaardig ge luid, dat van bakboord kwam. Het scheen mij even toe alsof een van de linkermotoren een ander geluid begon te maken. Het was geen klap of zoiets. In een flits keek ik opzij naar Parfitt en naar de boordwerk tuigkundige om te zien of zij het ook hoor den. Maar zij vertoonden geen enkele reac tie en toen hoorde ik bet vreemde geluid ook niet meer. Op hetzelfde moment trok ik de machine normaal de lucht in. „Had u zich wel even ongerust gemaakt over het geluid?" vroeg de president. „Inderdaad", antwoordde Viruly, „met zo'n vol en zwaar geladen toestel". „We hadden bij het omhoog gaan 125 knopen snelheid", vervolgde Viruly, „en ik merkte dat we een vlakke klim hadden, dat we niet snel stegen. Ik liet het landings gestel daarom snel intrekken. Terwijl het omhoog kwam vlogen we nog boven het vliegveld naar de waarschuwingslichten vlak buiten het veld. Wij kwamen op goede hoogte over die lichten. Daarna begon ik aan een steilere klim, omdat we inmiddels meer vaart hadden gekregen. Bij 140 kno pen snelheid vroeg ik om enige verminde ring van vermogen, op dait moment wordt de kracht van de motoren iets terugge bracht door de boordwerktuigkundige. In tussen klommen we nog steeds. Nadat de naald van de hoogtemeter de 250 voet voor bij was, gaf ik opdracht: vleugelklappen intrekken. Nadat de klappen in waren, ver zocht ik om extra klimvermogen. De snel heidsmeter gaf toen 160 knopen aan. Plotselinge daling Op dat moment kreeg ik de indruk, dat er iets verkeerd was met de machine. Nog voor we de tijd hadden gehad alle normale controlewerkzaamheden na een start uit te voeren, maakten wij een zeer steile, plotselinge daling. Op de daalsnelh'eids- meter zag ik dat we duizend voet per mi nuut naar beneden gingen. Aangezien dit instrument meestal traag reageert, zijn we waarschijnlijk nog sneller naar beneden gegaan. Ook de naald van de hoogtemeter sloeg terug en op datzelfde moment raak ten we het water. In zeer korte tijd kwam de machine toen tot stilstand. Even was ik geheel versuft en er ging enige tijd voorbij voor ik tot handelen in staat was. Toen begonnen we direct met de reddingspogin gen." Nadat Viruly was uitgesproken, stelde de heer McBride opnieuw vragen. McBride: „Verliet u de grond op hetzelf de moment dat u het vreemde geluid hoorde?" Viruly: „Ja, op precies hetzelfde mo ment." McBride: „Had u even de indruk dat er gevaar dreigde?" Viruly: „Ja, een ogenblik wel." McBride: „Hebt u ook opgelet hoe groot uw stijgsnelheid was?" Viruly: „Ja, ik heb ook op de stijgsnel- heidsmeter gekeken. Die gaf toen een klim- snelheid van 709 voet per minuut aan." Instrumenten waren in orde Voordat Viruly gehoord werd had de heer G. B. Probert, luchtvaartdeskundige van het Ierse ministerie van Industrie en Handel, een uitvoerige uiteenzetting over het onderzoek van het wrak van de „Tri ten" gegeven. Hij was daarbij tot de con clusie gekomen, dat voorzover de instru menten in de stuurhut na de ramp nog konden worden onderzocht, geen tekort komingen waren geconstateerd die slecht functionneren tot gevolg zouden hebben ADVERTENTIE Vooreen GOEDE vulpen ADVERTFNTIE H. J. MAERTENS N.V. Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15320 ADVERTENTIE BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL 717162. bedeeld. Daarna trok Attlee het gordijn weg waarachter het schilderij ging. Ver volgens werd het geschenk van het Lager huis, een prachtig gebonden boek met handtekeningen en voorzien van een op dracht aangeboden. Tien fanatieke La- bour-leden hadden geweigerd te tekenen, maar Churchill zeide later in zijn rede dat hij dat volkomen begreep. Het was een vrije uitdrukking van hun wil, zoals in een democratie betaamt. Churchill's dankwoord was vol humor. „Ik vraag mij af", zei hij, „of ergens ter wereld een partijpoliticus die nog niet is afgetreden en die elk moment bij een controverse kan worden betrokken, ooit met zoveel vriendschap is bejegend." Het daverde van het lachen bij deze toespeling. „Deze eenheid", zo zeide Churchill", is een treffend voorbeeld van het Britse parlementaire beginsel. Laat politiek bui ten het particuliere leven! In het bijzonder richtte Churchill zich tot Attlee, zijn plaatsvervanger tijdens de oorlog. „Wij beiden zijn de enigen onder de levenden, die het Britse premierschap hebben bekleed." Hij ontkende, dat hij het was die Engeland tijdens de oorlog had aangevuurd. Het was juist omgekeerd. De natie had hem geïnspireerd. Het Engelse volk was een leeuw ge weest. Maar hij had het geluk de taak toegewezen te krijgen het gebrul te laten horen. Churchill besloot zijn opgewekte rede met de woorden: „Het einde van mijn reis nadert thans. Ik hoop dat ik het land nog enige diensten zal, kunnen bewijzen." Terwijl een vreugdevolle trompet-melo die weerklonk werd Churchill door de beide bepruikte kamer-voorzitters, de Speaker van het Lagerhuis en de lord kanselier van het Hogerhuis, langzaam uitgeleide gedaan over het lange midden pad van de Hall, zodat iedereen gelegen heid had hem nog eens toe te juichen. Na de lunch in Downing Street ging Sir WOLLEN JUMPERS - VESTEN Sir Winston Churchill verlaat zijn woning in Downing Street 10, op weg naar de opening van het parlement. Winston weer gewoon aan het werk. Om kwart voor drie verscheen hij in het La gerhuis, dat een voorproefje kreeg van Sir Anthony Eden als premier. Want om Churchill, die al zoveel speeches moest af steken, niet te zwaar te belasten, leidde Eden in zijn plaats de debatten over de troonrede in. Gisteravond kreeg Churchill in een der zalen van het Hogerhuis van Eden nog een geschenk uit naam van de conserva tieve fractie in beide huizen, bestaande uit twee antieke zilveren drinkbekers, dragende het Churchill-wapen, welke nog hebben toebehoord aan de zoon van de eerste Sir Winston Churchill. Daarna werd Churchill door de koningin in audiëntie ontvangen, zoals elke Dinsdagavond ge beurd. „Een opmerkelijk voorbeeld van moderne kunst" Niet Sir Winston Churchill heeft op zijn verjaardag een controverse uitgelokt, maar zijn door Graham Sutherland geschilder de portret. Tijdens zijn toespraak zeide Churchill op ironische toon: „Dit is een opmerkelijk voorbeeld van moderne kunst". Hij zei het op een manier dat iedereen in lachen uitbarstte. Vergoelij kend voegde Churchill er aan toe dat het portret getuigenis aflegde van kracht en De dirigent dr. Wilhelm Furtwangler is op 68-jarige leeftijd in een sanatorium te Baden Baden aan longontsteking ge storven. Hij was eerste dirigent van het Berlijns Philharmonisch Orkest en het Weens Philharmonisch Orkest. Furtwangler in het Amsterdamse Concertgebouw. Furtwangler gold als de grootste der hedendaagse Duitse dirigenten en genoot vooral internationale faam door zijn in terpretatie van de Duitse symphonische toonkunst. Als zoon van de negentiende eeuw gaf hij met grote intensiteit gestalte aan romantische muziek. Als componist heeft Furtwangler onder meer twee sym- phonieën, een Te Deum, een pianoconcert en twee vioolsonaten geschreven. Hij werd op 25 Januari 1886 te Berlijn geboren als zoon van een bekende Duitse archaeoloog. Hij begon zijn muziekstudie te München, toen hij acht jaar oud was. Furtwangler kreeg zijn eerste grote kans als operadirigent in 1915 te Mann heim, nadat hij reeds enige ervaringen had verworven met orkesten te Zürich, Straatsburg en Lübeck. In 1920 volgde hij Richard Strauss op als dirigent van symphonie-concerten met het orkest van de Berlijnse Staatsopera en hij was de opvolger van Willem Mengel berg als dirigent van de concerten van het Frankforter Museum. Tussen de beide wereldoorlogen gold hij als een der belangrijkste dirigenten. Furtwangler speeide in Duitsland ge durende de oorlog, maar liet ook werken van Hindemith, hoe wel deze toen „niet gewenst" was, uitvoeren. Een denazificatie. hof verklaarde in 1946, dat hij geen met de nationaal-socialisten sympathiserende was geweest. Hij sloeg in 1936 een uitno diging om Toscanini bij het Philharmo nisch Orkest van New York op te volgen als permanent dirigent af na krachtige protesten van anti-nationaal-soeialistisch gezinde Amerikanen. In 1939 werd hij be noemd tot directeur van het muziekleven in Wenen, een „nazi"-regeringsbenoe- ming. Het geallieerde militaire bestuur sloot hem bijna een jaar lang uit van leidende functies in het Duitse muziek leven. Zijn eerste concert in Berlijn na zijn zuivering verwierf grote bijval. Ge durende zijn proces kon Furtwangler aan tonen, dat hij verscheidene keren zijn of ficiële positie had aangewend om Joodse musici te helpen. Hij zei, dat het eenvou dig voor hem zou zijn geweest om naar het buitenland te gaan, maar dat hij „de voorkeur had gegeven aan de moeilijke taak om in Duitsland te blijven". Op het podium zwaaide hij met zijn lange armen in de lucht, danste hij heen en weer, schreeuwde en zong hij luidkeels uit louter opgetogenheid. Hij dirigeerde uit het hoofd. Zowel zijn levenswijze als zijn verschijning waren ascetisch. Hij at geen vlees en dronk of rookte niet. Furt wangler is tweemaal getrouwd, in 1923 met Zitla Lund uit Kopenhagen en in 1943 met Elizabeth Albert uit Wiesbaden. Enkele jaren geleden leidde hij te Am sterdam nog een concert door het Weens Philharmonisch Orkest oprechtheid, eigenschappen waar geen parlementslid buiten kan. Nooit hebben wij een schilderij feller horen kraken, dan toen de aanwezigen na afloop van de huldiging het schilderij van nabij konden bekijken. Graham Suther land had zich reeds op de storm voorbe reid door van te voren te verklaren dat hij Churchill, zonder deze onrecht aan te doen, had afgebeeld zoals hij hem zag. Maar welk een contrast tussen de leven de Churchill met zijn gezonde gelaatstint en dit kleurloze grauwe schilderij, waarop Churchill een masker vertoont van een afgematte ontstemde oude man. De uitdrukking van Churchill's gelaat is wel knap getroffen, maar er zitten te veel lijnen in, waarmede de kunstenaar getracht heeft de vele facetten van zijn persoonlijkheid uit te beelden. De dishar- moniërer.de kleuren van het geheel, grijs zwart op een goud-gele achtergrond, ma ken dit tot een allesbehalve opwekkend portret, dat Churchills sprankelende vita liteit tekort doet. (AFP) Sutherland, aan wie het slechts acht maal gelukt is Churchill voor zijn portret te laten poseren, vertelde, dat de staatsman vol goede wil was, maar niet stil kon zitten, hoewel hij zich-zelf daar van niet bewust was.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7