De „Frithjof" deelde eerlijk mee in het leed der visserij TIPS HEREN-SJAALS BISCHOFF Belastingen brengen in Velsen ruim f 1 millioen op ïf Sint-Nicolaas Geschenken vindt U bij Joh. Meijer én Zn Artistiek Verenigingsvaria MODERNE ZELFBINDERS Nederlands eerste motorschip, de „Kedoe", naar de sloop Havenberichten Interpellatie over geluid en auto's ST. NICOLAAS Acht per dag Etagebouw aan O.-zijde Oranjestraat Compensatie voor verlaagde personele belastingen AARTSEN Banketbakkerij uit de LJmond DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 Duits hospitaalschip met lange staat van dienst en vele zee-lauweren Beverwijkers naar „zilveren" ds. Krijger Aparte geschenken Burgerlijke stand Velsen DINSDAG RAAD De uitslagen bij St. Thomas Onderlinge strijd bij „Sportief" <^5rieven aan de redactie Felle strijd bij „Kijk Uit" Ereprijs voor het Provinciaal Ziekenhuis GEZAGVOERDER KARL ESPER van het Duitse visserij-hospitaalschip „Frithjof" is niet alleen een uitermate beminnelijk, maar ook een zeer vredelievend mens. Deze dertiger uit Hamburg, die nu al sinds 1948 vaart met de oude, grijze boot, die op de donkere flanken het teken harer waardigheid draagt, zal u namelijk bij hoog en bij laag bezweren, dat zijn werk ,,zivil" is dus niets van doen heeft met marine of de „weermacht". Dat zijn werk alleen en uitsluitend dat der goede en onmiddellijke hulpe aan de vissers van elke nationaliteit behelst en dat dus zowel Polen als Hol landers, Franse als Belgen en bij voorkomende geegenheden Russen in die prach tige hulp delen. De Frithjof draagt aan weerskanten het mooie dus lange Duitse woord: „Fischerei- schutboot" en is als zodanig direct te herkennen op dat deel van de Noordzee, waar zijn werkterrein sinds '48 ligt. En aan de silhouet, die veel op die van een trawler lijkt, want toen het schip in 1916 op de inmiddels allang verdwenen Hamburger werf van Jansen Schmylinski te water gleed, was het als trawler ge bouwd een sterk en zeewaardig schip met een 400 paards machine van 242 ton bruto, dat zijn kostje wel zou ophalen te midden van de toenemende concurrentie op de Noordzee. Tot 1937 heeft het dat ook braaf gedaan. Een oorlog ging er overheen; de marine gebruikte de afgedankte trawler voor ha vendiensten en boodschappenjongen en in 1948 kwam het onder het ministerie voor Nahrung, Landwirtschaft und Forzten als „schutzboot" opnieuw in de vaart: geheel gemoderniseerd en aa,n de zware eisen, die er ongetwijfeld aan gesteld zouden worden aangepast. DAT WILDE ZEGGEN: Decca, Radar, echolood en echoschrijver, vier radio-in stallaties, een hospitaal voor acht bedden en de mogelijkheid tot spoedoperaties aan boord. Sindsdien zijn er duizenden zeelieden uit de moeilijkheden geholpen en even goed als de Nederlandse loggervloot op de Dog ger in het voorjaar of in het Kanaal des winters de kleine witte „Hoop" kent en waardeert, even goed is zij vertrouwd met de wat somberder aanblik van de „Frith jof', die het niet gauw op hoeft te geven tijdens ruw weer en meestal als een der ailerlaatsten naar een oppertje onder de wal scharrelt, wanneer Neptunus eens góed in de bus blaast. DEZE „FRITHJOF" is het hele jaar op zee. IJmuiden ziet haar de laatste weken menigmaal, nu de loggers om de Zuid vis sen en ook in Dieppe iaat de havenmeester nog al eens de brug voor haar opendraaien. In de lente valt zij met Karl Esper aan het rad en dokter Hans Blasel in zijn propere ziekenboeg meer dan eens de baai van het Noorse Bergen of de fjord bij Haugesund binnen en zo zwerft deze onvervangbare zwalker met de vloot mee, helpend Waar geholpen moet worden, adviserend, waar a<ïviezen nodig zijn. HET IS DIT NAJAAR geen pleziervaren geworden met al die diepe depressies over de vlakte van het Kanaal, die daar water bergen opjoegen, dat het zelfs de Ham- burgse kapitein wel eens groen en geel voor de ogen werd. En de dokter heeft meermalen zijn rubberbootje naar een log ger laten roeien tijdens het zachtjes mur melen van schietgebeden, dat die volgende golf alsjeblieft maar de laatste mocht zijn voor die wachtende logger, tanker of traw ler bereikt was. ADVERTENTIE Prachtige zuiver wollen de nieuwste kleuren en dessins. Zaalberg, Swan enz. 8.75, 6.95, 5.95, 5.25, 4.75, 4.25, 5.75 Rhodiazijde en de nieuwste 100 Nylon Zelfbinders, kreuk vrij. Keus uit meer dan 500 ver schillende dessins, prijzen van 1.95 tot 7.50 Speciaalzaak KENNEMERLAAN 61 - IJMUIDEN DE PAAR UREN dat de grauwe Duitse stomer in de haven ligt, is met de haas tige dagen voor reparatie of survey in Cuxhafen de enige vrije tijd voor de 21-koppige bemanning. Kapitein Esper steekt zich dan gauw even in de burgerklof en als de dokter-van-de-wal de patiënten van de zee-arts heeft overgenomen, iaat hij alweer klaarmakén voor de nieuwe reis: weer achttien dagen uit, als er geen ernstige zieken naar de wal hoeven, zoals in dit geval een loggeropvarende met long ontsteking. „Het is nu wel een paar keer bar geweest, ook op de „Frithjof", die een mooi stuk eetgerei en haast alle borrelglaasjes zag sneuvelen, maar geloof maar, dat de vis ser-zelf het de afgelopen weken nog veel zwaarder heeft gehad" zegt de gezagvoer der. En als hem gevraagd wordt, hoeveel hoeveel patiënten er in deze afgelopen 18 dagen voor de dokter kwamen,(daargelaten of de dokter ze ontving of er heen moest) is het antwoord: 130. Honderddertig patiënten in achttien da gen, dat is dus een zeven - acht per dag. Nee, de „Frithjof" heeft eerlijk meegedeeld in alle bittere pillen, die de vloot in het Kanaal moest slikken. En in de ruime, ver bouwde radiohut, waar twee marconisten kunnen werken op alle frequenties tegelijk en die uiteraard dag en nacht bezet is, hebben ze het ook geweten. Kapitan Ber tram, die aan de Hamburgse Neue Wall de scepter zwaait over dit schip en zijn twee de zorgenkind, de „Meerkatze". die hogerop in het Noorden opereert, zal de cijfers in boeken en in 'gedachten hulde brengen aan de mannen van de „Fischereischutzboote", die dag en nacht klaar staan. Misschien wordt de „Frithjof" mede daardoor wel binnenkort vervangen door een modernere eenheid, want tenslotte is deze oudgediende in 1937 al door de toenmalige vis-rederij afgedankt en vervangen door een tweede „N. Ebeling" zoals de trawle.r toen heette. De heer I. van de Velde te Amsterdam, handelende onder de naam Bouwtechnisch Handelsbureau „Eigen Haard", heeft ver zocht aan hem of zijn nader te noemen meester of lastgever te verkopen een strook grond, ter oppervlakte van ongeveer 2500 mi, aan de Oostzijde van het gedeelte van de Oranjestraat te IJmuiden, dat is gelegen tussen de Breesaapstraat en de Kanaal straat, ten behoeve van de bouw van wo ningen van drie étages overeenkomstig het wederopbouwplan van Oud IJmuiden. Tegen de verkoop daarvan voor het aan gegeven doel hebben B. en W. geen be zwaar; naar hun oordeel dient de prijs voor deze grond te worden bepaald op 20 per mi. Verzoeker heeft met deze prijs ingestemd en aan het prijzenbureau voor Onroerende Zaken te Haarlem is verzocht, daaraan zijn goedkeuring te hechten. Onder grcte belangstelling is in Den Haag Woensdagmiddag een receptie ge houden ter gelegenheid van het zilveren predikantsjubiléum van ds. M. C. Krijger, die kort voor de oorlog in Beverwijk stond. Op deze receptie waren behalve een de putatie der Ned. Herv. Gemeente van Beverwijk een groot aantal plaatsgenoten aanwezig die aangename herinneringen bewaard hadden aan de tijd dat ds. Krijger in Beverwijk stond. De „belastingen" vormen tezamen in de Velsense gemeentebegroting een vrolijke noot, wanneer men tenminste bereid is op de stoel van de overheidspenningmeester te gaan zitten: er blijft op dit hoofdstuk t 1.119.752 over (vorig jaar f 1.076.555). De gemeente raamt uit de hoofdsommen der grondbelasting op gebouwde eigen dommen f 200.000.te zullen ontvangen, wat niet meer is dan over 1954. Uit de gebouwde eigendommen komen boven dien 190 opcenten ten bedrage van f 380.000 en als hoofdsom op de ongebouwde eigen dommen zal f 12.000 komen met 110 op centen ten bedrage van f 13.200. Personele De personele belasting zal uit de hoofd sommen f 82.880 opleveren, na de recente verlaging bijna een ton minder dan vorig jaar (f 179.200) en uit de 125 opcenten verwacht men f 103.600 (v. j. f 224.000). Weer in vestzak Hier wordt de gemeente echter niet armer door: de compensatie-uitkering stopt haar f 261.072 toe, waarbij de over heid voorlopig in afwachting van de definitieve berekening uitgaat van 140 van f 186.480 (het totaal der hoofd sommen en opcenten). ADVERTENTIE Damesen Herenmodes Maatkleermakers Confectie Kennemerlaan 56 IJmuiden - Telefoon 44!£ U koopt inderdaad prettiger in de morgenuren - Deelnemer IJmond-zegelactie Alle artikelen desgewenst in LUXE VERPAKKING Woensdag 1 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Rema van Rotter dam. Grebbestroom van Liverpool. Wikla van Mantyluoto. Hernö var Leningrad. Dis- sarfjell van Rotterdam. Stentor van Rotter dam. Felitas van Cadiz. Hollandia van Go- thenberg. Friedtjof van Noordzee. Doklaan van Rotterdam. Laertes van Malta. Carl van Karlstad. Grote Beer van Rotterdam. Plato van Kopenhagen. Vertrokken zijn: Pollux naar Rona. Stad Schiedam naar Rotterdam. Cateli n. Oxelo- sund. Gronnebek naar San Juan. Eemstroom naar Leith. Karsakov naar Noordzee. Jörg Peter naar Hamburg. Insp. Mellema naar Gent. Bonanza naar Antwerpen. Bolt naar Moss. Oranjefontein naar Bremen. Bittern naar Liverpool. Wanneer het 6561 ton metende m.s. "Kedoe", het oudste en tevens verreweg het kleinste schip in de vloot van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd, omstreeks 26 December a.s. van een reis naar West- Afrikaf in Rotterdam zal terugkeren, be tekent dit voor het schip het einde van een eervolle diensttijd van ruim 33 jaren. Dezer dagen n.l. werd de „Kedoe", door bemiddeling van de firma Ruys en Co., voor de sloop verkocht aan de N.V. „Hol land", Scheepswerf en Machinehandel, te Hendrik-Ido-Ambacht. In het begin van het nieuwe jaar zal de „Kedoe,, voor de 99e en tevens laatste keer van de kade van de Kon. Rotterdamsche Lloyd vertrekken, maar dan op weg naar de sloperij. Toeri de „Kedoe", gebouwd op de werf van Burmeister en Wain, te Kopenhagen, in November 1921 in de vaart kwam, ont ketende zij een ware revolutie in de Ne derlandse scheepvaartwereld, want zij was het eerste zeewaardige moto rschip voor de grote vaart, niet alleen van de Rotter damsche Lloyd, maar ook van de gehele Ned. koopvaardijvloot. Sindsdien heeft het schip 1.634.520 zeemijlen (d.i 3.027.131 km) afgelegd, of wel bijna 76 maal de omtrek van de aarde, waartoe 57.000 ton dieselolie werd verbruikt. Niet minder dan 1688 keer liep de „Kedoe" een haven binnen. In totaal werden 198 verschillende haven plaatsen in 57 verschillende landen aange daan. De „Kedoe" stak 120 maal de Indische Oceaan over, 29 maal de Atlan tische Oceaan en 7 maal de Grote of Stille Oceaan. Van de 12.103 dagen, welke het schip telt, lag het 5611 dagen in een haven en 6492 dagen voer het op zee. De „Kedoe" heeft steeds gelukkig gevaren en nimmer belangrijke averij opgelopen. Uit de oor logsjaren 1940-1945, toen de „Kedoe" in geallieerde dienst voer, is bekend, dat het schip door haar geringe dienstsnelheid - ongeveer 10 mijl, d.i. ca. 18'/2 km per uur - de convooien, die de Oceaan overstaken, vaak niet kon bijhouden. Wanneer „volle kracht" moest worden gevaren, sukkelde de „Kedoe" spoedig achteraan. Hoewel nu en dan vér over tijd, kwam zij echter steeds behouden in de bestemmingshaven aan, zonder ook maar door één vijandelijke duikboot te zijn opgemerkt! In haar lange leven zag de „Kedoe" 38 verschillende gezagvoerders op haar brug staan. De eerste aan wie het commando werd toevertrouwd, was - nu wijlen - kapitein E. Vernes, later Inspecteur van de nautische dienst van de Lloyd, die er ook het langste als gezagvoerder op voer, n.l. bijna 5y2 jaar. Van de overige gezag voerders voerde kapitein C. C. Goedewaa- gen, thans gezagvoerder van de „Willem Ruys" en Commodore van de Lloyd-vloot, met ruim 2y2 jaar het langst het commando op de „Kedoe". ADVERTENTIE Kunsthandel Kennemerlaan 5 (bij de brug) IJMUIDEN voor iedere beurs. GEBOREN: A. M. Vroomvan 't Veer, z„ Velserduinweg 135, IJmuiden-O.; C. Moreira —van der Hak, d., Bloemstraat 25, IJmui den; P. A. Peters—Heilig, z„ Kanaalstraat 154 rd, IJmuiden; M. P. Bakkum—Op den Kelder, z., Lange Nieuwstraat 542, IJmuiden- Oost; W. StolpHartog, z., Lange Nieuw straat 58, IJmuiden; W. C. Vennikvan Thiel, z., Trompstraat 64, IJmuiden-O.; J. E. MeijerWals, d., Kennemerlaan 35, IJmui den; M A. van NielYpelaan, z., Rijn straat 95, IJmuiden; M. Wassingvan Essen, z., Lange Nieuwstraat 372, IJmuiden; C. M. SchoorlSmit, d., Vlugthovenstraat 20, Santpoort; M. de Weers—Stoof, d., Hyacin- thenstraat 18, Santpoort; F. Jellema—Maas- sen. z„ J. T. Cremerlaan, 2, Santpoort. OVERLEDEN: P. Valkering, 46 j., echt genote van H. Molenaar, Kapelweg 217, Drie huis; J. C. Kneppel, 78 j„ echtgenoot van A. Hopman, Stagnesplantsoen 24, Heemskerk; J. J. Bonarius, 70 j., echtgenoot van J. E. F. Borst, Hoofdstraat 140, Santpoort; G. de Graaf, 68 j„ echtgenoot van G. Raat, Elzen straat 36, IJmuiden-O. TOCH NOG GARNAAL Dinsdag hebben vier garnalenschepen zee gekozen en ondanks het slechte weer toch nog gevist. De vangsten lagen tussen de 112 en de 60 kilo. De prijs voor zoute garnaal varieerde van f 1,50 tot f 1,28 per kilo. Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen op Dinsdag 7 December te 19.30 uur, ten gemeentehuize is de volgende agenda opgesteld: s Aangaan van kasgeldleningen; Wijziging van de Verordening op het schoolgeld voor het onderwijs aan de gemeentelijke huis houdschool (Mevr. Dr. J. van den Bergh van Eysinga—Eliasschool); Vaststelling van een verordening op de keuringsdienst van slachtdieren en vlees; Verzoek van de Federatie van Sigarenwinkeliers voor Haarlem en omstreken om vaststelling van een verbod tot verkoop van rookartikelen door middel van automaten; Aankoop van grond te Santpoort; Aankoop van het pand Annastraat nrs. 1 en 1 rood te IJmuiden; Verpachting van tuingrond te Santpoort; Verlenen van crediet voor de aanleg van twee kinderspeelplaatsen aan de Zuid zijde van de Lange Nieuwstraat te IJmui den (Oost); Onttrekken aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Gilden laan te Velsen (Noord); Verkoop van grond te Santpoort; Verkoop van grond te IJmui den; Intrekking van het 4de plan tot her ziening van het uitbreidingsplan-in hoofd zaak; Nationale hulpactie ten bate van vluchtelingen; Instelling Bedrijf Bad-, Was- en Zweminrichtingen der gemeente Velsen; Verhoging gemeentelijke garantie voor de bouw van een bijzondere kleuter school te Driehuis door de Vereniging tot Instandhouding der (Prot.) Maria Bewaar school te Velsen; Verzoek om medewerking, ingevolge artikel 72 der Lager-onderwijs- wet 1920; Wijziging van de verordening tot regeling van de toelagen van de hoofden en onderwijzers, werkzaam aan de scho len voor buitengewoon lager onderwijs der gemeente Velsen. Ingekomen stukken Bij deingekomen stukken bevindt zich een beroepschrift van de heer S. Ouds hoorn aan B. en W. tegen de weigering van een bouwvergunning. Ook is er een be roepschrift bij van mr. A. Hoeksema in Den Haag als gemachtigde van mevrouw M. de Vriesde Vries in Haarlem tegen een tot haar gerichte aanschrijving tot wo ningverbetering. Het bestuur van de vereniging voor Christelijk Nationaal Volksonderwijs in Santpoort vraagt het gemeentebestuur om medewerking bij de inrichting van een schoolbibliotheek voor de school met de Bijbel. Van de vereniging „Ons Koninkrijk kome" ligt er een verzoek om medewerking voor de stichting van een nieuwe school. Mevrouw G. E. Heykoop (Vrijheid) wil tenslotte B. en W. interpelleren over de geluidsinstallatie op het sportpark „Schoonenberg" en het parkeren van auto's tijdens de wedstrijden. De Castricumse Katholieke damclub St. Thomas heeft in hotel Sport-Duinzicht haar onderlinge wedstrijden voortgezet. In afdeling A moest niemand minder dan de sterke speler P. Ruiter de overwinning aan P. Rietveld laten. De kampioenspretendent B. Beentjes ging op de goede weg voort en bond A. de Zeeuw aan zijn zegekar. De partij G. SprenkelingC. v. d. Himst ein digde in een gelijk spel. A. Collet versloeg in afdeling B de de laatste tijd sterk op de voorgrond tredende H. Kortekaas. J. Groen verloor van J. Groentjes. In afdeling C waren de uitslagen als volgt: L. de Ridder E. Zonneveld 20; P. BrakenhofJ. Sleeman 02; J. HollenbergL. Zwart 1—1. Honden en vermakelijkheid De hondenbelasting zal de gemeente naar raming f 23.000 opleveren (v. j. f 1000 minder) en uit de vermakelijkheidsbelas ting denkt men f 65.000 te ontvangen (v. j. f 70.000), terwijl er f 8000 in de ge meentekas vloeit uit de sterke drankver gunningen. Het verlofrecht brengt ook f 1000 op en de „aanmaningen en dwang bevelen" zullen, naar B. en W. verwachten f 500 opleveren. Uitgaven Er staan enige uitgaven tegenover, zouls de bromfietsvergoeding voor de deurwaar der en andere smartelijke zaken en de bij drage aan andere hoofdstukken, maar al met al kan de belasting voor Velsen „uit" ADVERTENTIE Stephensonstraat 7274 Telefoon 4713 Als altijd het adres voor het SINT-NICOLAASFEEST. Onze Boterletters, Banketletters, Harten en Hammen, Speculaaspoppen enz. zijn iets bijzonders. Wij hebben een grote sortering Chocoladeletters van Droste, Union en luxe dozen van de meest bekende fabrieken. Maak van Sint verjaardag een feestdag. In de onderlinge competitie van de damclub Sportief zijn enige verrassende uitslagen te noteren geweest. In groep A wist Wim Post de zegetocht van Jan Jonker te stuiten, door in een goed gespeelde partij van deze laatste te win nen. De nederlaag van Jonker komt de spanning in deze groep wel ten goede. H. Andrea won van K. v. d. Berg, al had het met veel gescheeld of hij had met remise genoegen moeten nemen. Ook H. Holt, de debutant in deze groep, werkte zich een paar plaatsen de hoogte in, door van P. Veen te winnen. Piet Bakker kon het deze avond niet al te best vinden op het dam bord en moest toezien dat H. Lichtendahl hem volkomen mat zette. De partij H. Jans senJ. Slager werd wegens het late uur afgebroken. In een gelijk opgaande strijd deelden Joh. Bos en J. Wesselius de punten en met deze uitslag blijven zij beide op de ranglijst in de middenmoot. In groep B was de uitslag van de partij H VeldmanM. Mengen de verrassing van de avond. De nog ongeslagen Veldman moest in een spannende en fraai gespeelde partij (waarin beide spelers zich volledig inzetten) de eer aan Mengen laten. Zij gaan nu samen met 16 punten aan de kop. gevolgd door Jan Bakker met 11 punten, deze heeft echter drie partijen minder ge speeld. Bertus Glas gaat rustig door met overwinningen te boeken en werkt zich hierdoor belangrijk omhoog; ditmaal moest H. Dijkhuizen zich aan zijn puntenhonger overgeven. P. Westerwal verloor in een spannende partij van Andries Ras, en J. Bakker won gedecideerd van Jan de Rui ter. De partij Cees de RuiterD. C. Koster werd afgebroken, zo ook de partij W. Hoef- akkerJ. Lichtendahl. De uitslagen in groep A zijn: J. Janssen J. Slager afgebroken; P. Veen—H. Holt 0—2; H. Lichtendahl—P. Bakker 2—0; W. HoefakkerL. Lichtendahl afgebroken; K. v. d. BergH. Andrea 02; J. BosJ. (Verkort weergegeven) Aan die toekomstige emigrante in Hol land. Geagte lesers en leseresse. Juile, wat van voorneme is om te gaan emigreer, naar Suid-Afrika, moet die volgende punte voor oë hou. Julle kom uit, op n soort van kontrak, waarvan julle, in Holland, niks van ge hoor het nie. B.v. Kom je as boer naar die „belowende" land uit, dan krij je van die Doeane-beamptes, 'n soort van Legitima- sie-bewijs, waarin staan, dat je binne 'n tijdperk van drie jaar, geen andere beroep mag aanvaar, behalve dan die van boer. Dit wil nie sê nie, dat je nie van boerderij, dorp óf stad mag verander. As ek jullie mij raad mag gee, dan wil ek net dit sê: „Probeer om 'n Vakasie- visum te krij en as je eenmaal in jou be stemde land is, dan vra je 'n verblijf ver gunning aan, waarop je nie 'n melding moet maak nie, sodat je altijd 'n veran dering van beroep kan maken!" Solank, die land jou beval. Die nuus, die jullie in die koerante lees oor die toestande in Suid-Afrika, be treffende die gevaarlike lewe, wil ek net dit sê, dan dit in die Unie van Suid-Afrika nie so is nie. Jou lewe in die Unie is net so veilig as in Holland. Waar die moorde gepleeg word, in Kenyya, lê ver van ons vandaan. Oor die rasseverskil wil ek nie gesels nie, die moet jullie maar self uitvind. Die mense, die in Indonesië geblij het, weten so min of meer wel, wat dat beteken. A. VAN LUIN Naar aanleiding van deze brief verna men wij op de afdeling emigratie van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, dat aan hen, die plannen hebben om naar Zuid-Afrika te emigreren en zich om in lichtingen tot diverse instanties wenden, wordt meegedeeld, dat de Zuid-Afrikaanse wet voorschrijft, dat emigranten de eerste drie jaar niet van beroep mogen veran deren. In Zuid-Afrika heeft men een aan tal vaklieden nodig en om er verzekerd van te zijn, dat in de vakken werkers ko men en niet van beroep veranderen, heeft men de bepaling gemaakt. Verandering van werkgever is wel toegestaan. Niet iedereen krijgt vergunning om te emi greren. Een belangrijke factor is wel het beroep, dat men uitoefent en is dat er een waaraan behoefte bestaat, dan verlenen de autoriteiten medewerking. Aan landar beiders bestaat over het algemeen weinig behoefte. Zuid-Afrika heeft de bepalingen gemaakt om zich in economisch opzicht te bevoordelen. Wat het verkrijgen van een vacantie- visum betreft verzoekt men ons er de aandacht op te vestigen, dat men niet te optimistisch moet zijn. Indien blijkt, dat het de bedoeling mocht zijn zich blijvend te vestigen, dan wordt er geen visum ver strekt. Ook wordt in Zuid-Afrika streng gelet of er pogingen worden aangewend, zich blijvend te vestigen. Wesselius 11; J. JonkerW. Post 02. Groep B: C. de RuiterD. C. Koster af gebroken; H. VeldmanM. Mengen 02; P. WesterwalA. Ras 02; B. GlasH. Dijkhuizen 2—0; J. Bakker—J. de Ruiter 2—0. Vrijdag 3 December wordt de onderlinge competitie voortgezet in het Cultureel Ge bouw. Gelijk spel tegen Weenink II Het derde tiental van de schaakclub „Kijk Uit" is op bezoek geweest bij het tweede tiental van Weenink uit Beverwijk. De voorlopige uitslag 33 bewijst wel, dat het er spannend is toegegaan; ook in deze wedstrijd kwamen niet minder dan vier partijen niet uit en deze zullen later be slist moeten worden. Vermoedelijk wordt het een gelijk spel of een kleine overwin ning voor Weenink II. Aan het eerste bord speelde Aarts tegen Duisenberg; hij verspeelde in het midden spel een stuk en voerde verder een hope loze strijd. Van der Plas en Van Vuuren kwamen beiden 1 hevige tijdnood, op de 36ste zet miste d. Plas de juiste voort zetting en in een stelling van dame tegen twee torens is de partij heel moeilijk te taxeren. Verlaak en De Koter braken hun partij af en deze zal wel remise worden. Kroon stond lange tijd op winst tegen Nij- man, een paar zwakke zetten veranderden het strijdbëeld echter totaal en de „Kijk Uit"-man moest met een -"derlaag genoe gen nemen. Hillecamp was weer op dreef, hij won in het middenspel een stuk en won zelfs ge makkelijk. De partij van v. Niekerken werd afgebroken en de IJmuidenaar staat een pion achter, maar qf het voldoende is voor winst, staat nog te bezien. Ook Boer moest zijn partij afbreken, maar zijn stel ling is zodanig, dat hier de winst voor „Kijk Uit" zeker is. Deelder liet zich van zijn beste kant zien en dit ondervond Duinmeyer, die geen kans kreeg, daar Deelder een mataanval opzette, die niet gepareerd kon worden en eeri ver diend winstpunt opleverde. Boerrigter speelde te passief om succes te hebben, geleidelijk werd hij in het defensief gedrongen en uiteindelijk moest hij opgeven. Tenslotte speelde Dekker tegen Verduit een aanvalspartij met veel verwikkelingen en toen hij na een algemene afruil een stuk meer had, speelde hij verder een ge wonnen spel. De uitslag luidt: Weenink II Kijk Uit III 1. H. DuisenbergH. Aarts 2. D. v. VuurenA. v. d. Plas 3. G. de KoterJ. Verlaak 4. H. NymanJ. Kroon 5. J. v. VerseveldJ. Hillecamp 6. N. MolenaarA. J. v. Niekerken 7. W. NijkampA. Boer 8.. .D. DuinmeierW. Deelder 9. A. de VriesG. Boerrigter lö. C. VerduitJ. Dekker Voorlopig 1—0 afg. afg. 1—u 0—1 afg. afg. 0—1 1—U 0—1 3—3 In de Vleeshal in Haarlem werd op 30 November en 1 December een grote slagers vaktentoonstelling gehouden. De slagerij van het Provinciaal Ziekenhuis uit Sant poort kwam in deze wedstrijd uit met acht worstsoorten en vleeswaren die vervaar digd waren door de heren A. van Kan en J. van Battenburg. Deze inzendingen be haalden 8 bekroningen, bestaande uit 1 ereprijs, 6 eerste prijzen en 1 eervolle ver melding. MARKTBERICHT 1 December Andijvie 21—45; bloemkool 19—69; bospeen 30—39; waspeen 22—34; prei 13—24, knollen 7—17; boerenkool 19—26; groene kool 16—27; rode kool 12—25; spruiten 45—76; peen 3—16. Een portret-studie van Prinses Astrid van Noorwegen, dochter van Kroonprins Olaf.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11