Washington verplicht zich tot verdediging van Formosa Weerbericht Communistische aanval zal tot oorlogstoestand leiden Churchill maakte vergissing met het beruchte telegram Amerikaanse Senaat besluit McCarthy te berispen Amerikaans-Chinees defensiepact voltooid McCarthy is het eens met collega Knowland Zijn zienswijze verandert echter niet Het woord is aan tk «Gi Politie liet petitie-bewakers hun revolvers in Washington opbergen Moskou stelt een nieuw Korea-overleg voor Afscheid van Monnet 69e JAARGANG No 124 DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 278 Ook Dulles ziet in blokkade een uiterste mogelijkheid Ir. B. W. Haveman sprak voor migratie-commissie Triest gebeuren na blijde verjaardag Engelse kustvaarder vermoedelijk vergaan Buitenlandse orders voor West-Duitse scheepswerven Nederland niet meer bij Nieuw-Guinea-debat Paus Pius XII herstellende lil! Westen wil eerst erkenning van het UNO-gezag afdwingen Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de»Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) De Verenigde Staten en nationalistisch China hebben een verdrag voor wederzijdse beveiliging voltooid, waarbij de Amerikanen beloven Formosa, de Percodores, alsmede de eilanden, die in het Westelijk deel van de Stille Oceaan onder Amerikaans beheer staan, in bescherming te nemen. Het verdrag zal nog deze week in Washington worden ondertekend. De Amerikaanse Senaat moet dit bekrachtigen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, verklaarde op zijn wekelijkse persconferentie, dat op grond van het nieuwe verdrag een communistische aanval op Formosa waarschijnlijk zal leiden tot een toestand van oorlog tussen de Verenigde Staten en communistisch China en een tegenaanval op het Chinese vasteland. Dulles gaf in antwoord op vragen te kennen, dat het verdrag niet z^u gelden voor Quemoy. de Tatsj en-groep en andere eilanden voor de Chinese kust, die door de nationalisten worden bezet, maar dat nieuwe overeenkomsten mogelijk zijn. Formosa en de Pescadores komen op één lijn te staan met Korea, Japan, de Philippijnen, Australië en Nieuw-Zeeland. Het verdrag maakt duidelijk, dat bij inter nationale onderhandelingen met Formosa en de Pescadores niet kan worden gemar chandeerd. Velen hadden gemeend, dat het feit, dat Formosa het enige, niet door een verdrag beschermde, grote eiland in het gebied is, betekende, dat de Verenigde Staten misschien bereid waren tot een overeenkomst, waarbij het aan communis tisch China zou worden gegeven. De Ver enigde Staten zullen niet automatisch elk deel van het vasteland, dat de Chinese nationalisten zouden kunnen binnen vallen of bezetten, in het door het ver drag beschermde gebied opnemen. Dit ge bied zou echter door verdere overeen komsten kunnen worden uitgebreid. Gevraagd over een eventüele afspraak, dat de nationalisten het vasteland pas zou den kunnen binnenvallen met Amerikaan se toestemming, zeide Dulles, te verwach ten, dat regelingen zullen worden getrof fen, waardoor geen der beide partijen een actie in het gebied zou ondernemen, welke de ander in gevaar zou brengen. Nu de WTSHINGTON (Reuter) Senator Jo seph McCarthy heeft het denkbeeld ge opperd, dat de Verenigde Staten commu nistisch China kunnen blokkeren door be kend te maken, dat de landen die met continentaal China handel drijven, geen hulp meer krijgen. Hij zeide in te stem men met het voorstel van senator Know land tot een blokkade van de Chinese kust teneinde de communisten te dwingen de dertien wegens spionnage gevangen ge houden Amerikanen in vrijheid te stellen. Ook de republikeinse senator Jenner heeft zich voor een blokkade uitgesproken naar aanleiding van de veroordeling van de dertien Amerikanen, welke volgens hem „gevaarlijk veel lijkt op een oorlogsdaad". Minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft op een persconferentie verklaard dat een marineblokkade een mogelijkheid is als vreedzame pogingen om vrijlating van de dertien Amerikanen te verkrijgen, geen resultaat hebben. Hij zei er Maan dag, in zijn toespraak te Chicago, de na druk op te hebben gelegd dat de Verenig de Staten alle vreedzame middelen zullen proberen om de mannen vrij te krijgen. Alleen als die middelen falen, zal Washing ton andere maatregelen moeten over wegen. Zelf heeft Dulles veel vertrouwen, dat het langs vreedzame weg zal gelukken. Desgevraagd zei de minister, dat hij met andere UNO-delegaties over de zaak ge sproken heeft. Het Handvest bevat be palingen die de Veiligheidsraad toestaan een blokkade tegen een bepaald land te verzoeken. Die mogelijkheid werd echter zeer verkleind door het feit, dat de Sov jet-Unie als lid van de Veiligheidsraad een veto kan uitspreken. Verenigde Staten op zich genomen hebben Formosa en de Pescadores te verdedigen, verwachte hij van de Chinese nationalis ten geen onbezonnen daad, waardoor de eilanden in gevaar zouden komen. Dulles verklaarde voorts, dat een Ame rikaanse tegenactie tegen communistisch China niet noodzakelijkerwijs een alge mene oorlog, waarbij „overal atoombom men zouden worden gegooid", zou beteke nen. Hij wilde zich niet uitlaten over de mogelijke reikwijdte van eventuele Ame rikaanse tegenacties. GENEVE. (United Press). Ir. B. W. Haveman, leider van de Nederlandse dele gatie op de thans aan de gang zijnde zit ting van de Intergouvernementele com missie voqr Europese migratie (ICEM), heeft verklaard dat zijn land niet de jaar lijkse bevolkingsaanwas van 125.000 kan absorberen en hij drong aan op meer mi gratiemogelijkheden. Ir. Haveman verklaarde dat zijn land zich op het ogenblik bevindt in een 'hausse periode met volledige werkgelegenheid en zelfs ongeveer 100.000 arbeidsplaatsen va cant. Desniettemin kan Nederland haar na tuurlijke bevolkingsaanwas van 125.000 per jaar niet absorberen. Wij realiseren ons dat deze hausse een tijdelijk karakter draagt en wij blijven met alle kracht wer ken aan onze migratie-programma's, ver beteringen in het systeem van subsidiëring en grotere credieten voor vestiging over zee overwegend", aldus ir. Haveman. Ir. Haveman steunde ten volle stappen van Zuid-Amerika om Nederlanders daar gelegenheid te bieden zich te vestigen en hij gaf steun aan het voorstel van de di recteur van ICEM, Hugh Gibston, om voor in 1955 een bijeenkomst te wijden aan vestiging elders op het Westelijk halfrond. (Van onze correspondent in Londen) Sir Winston Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis openlijk erkend dat hij in zijn opzienbarende rede te Woodford over eventueel gebruik van Duitse strijdkrach ten tegen de Russen in 1945 een vergissing had gemaakt. Hij wist niet precies hoe het gewraakte telegram aan Montgomery had geluid en zelfs niet of het wel ooit had bestaan. Maar tijdens zijn rede had hij wei degelijk in de veronderstelling verkeerd dat hij het telegram had verzonden niet alleen, maar ook dat het was opgenomen in zijn oorlogsmémotres. Ily had verzuimd te doen wat hü van anderen altijd eiste namelijk dat zij citaten dienen te contro leren. Hij gaf volmondig toe dat voor zijn ar gumentatie het helemaal niet noodzakelijk was geweest het punt ter sprake te bren gen. Men was nog steeds in de archieven naar het telegram aan het zoeken om de tekst aan het Lagerhuis te kunnen voor leggen, zei hij onder het gelach van de onthutste toehoorders. Churchill zeide echter dat zijn opmer king diende te worden gezien in historisch verband. Zijn opvatting was niet veran derd. Wij waren in 1945 verantwoordelijk voor meer dan een millioen Duitse krijgs gevangenen, die op onze bescherming re kenden. Om het uitbreken van een nieuwe oorlog op dat tijdstip te voorkomen, zou het zeker nuttig zijn geweest een waar schuwing te richten tot de Russen dat de geallieerden in geval van Sovjet-aggressie de Duitsers opnieuw van wapens zouden voorzien. Gewone mensen Sir Winston voegde er nog aan toe dat hij ook niet in 1945 de Duitse strijdkrach ten als nazi's wilde bestempeld zien, want, zeide Churchill, de meerderheid bestond uit gewone mensen, die gedwongen waren hun land te verdedigen. Ook deze opmer king van Churchill werd met gemengde gevoelens ontvangen. De centrale gedachte toen en nu, zo ver- De Parijse commissaris van politie, de heer Dubois, de voorzitter van de Franse automobilistenbond, Jean Gallier en de burgemeester van de Franse hoofdstad, Bernard Lafay (v.l.n.r.), staan hier toe te kijken bij een demonstratie met een motor rijwiel van de Parijse politie, waarbij werd aangetoond dat het zeer goed mogelijk is om met een efféetieve geluiddemper het lawaai, dat motoren plegen te maken, sterk te verminderen. volgde Churchill, is verzet tegen nieuwe aggressie. Daarvoor stond ik op het ogen blik der overwinning in 1945 en op dat. standpunt staat, naar ik geloof, vandaag ook de meerderheid- van het Lagerhuis. Sir Winston was niet bovenmatig verontrust over de Russische reactie op zijn Woodford- speech. De Pravda schrijft al naar de wind draait. Op het ogenblik is het Overheer sende Russische belang vredé en welvaart, aldus Churchill. Omdat hij in onderhan delingen met de Sovjet-Unie gelooft was hij nog in het Lagerhuis, zinspelend op zijn poging om als laatste staatsmansdaad een brug te slaan tussen Oost en West. Met een van aandoening trillende stem herinnerde Churchill er aan dat hij iets gedaan had dat zelden was voorgekomen, namelijk zijn spijt betuigen voor een op merking, die niet zo maar was opgeweld, maar in een rede hij bedoelde een zorg vuldig op schrift gestelde rede was gemaakt. Churchill sprak op sombere toon. Na de glorierijke verjaarsviering van de dag tevoren, was de stemming in het Lagerhuis uiterst triest. Plicht Toen Shinwell, minister van Defen sie in het Labour kabinet, namens de oppositie Churchill aan de tand voelde, wilde hij hem daarbij kennelijk sparen. Shinwell zeide dat het hem speet Chur chill zo spoedig na het feest aan te vallen. Churchill stond op en zeide dat Shinwell zijn plicht deed. Shinwell suggereerde zelf dat het ge heugen Churchill wellicht parten had ge speeld. Hij zeide dat het in het belang van de wereldvrede was d-at Churchill de tekst van het telegram openbaar maakte, als het telegram tenminste niet alleen in zijn fantasie had bestaan, en ook het ant woord van Montgomery. Montgomery, die op 4 December in Lon den terugkeert, zal ook gaan snuffelen in zijn persoonlijke papieren, aldus Churchill. Shinwell zeide dat Churchill's speech in Woodford een allerongelukkigste aanloop was voor een viermogend'hedenconferentie. Churchill had, aldus citeerde Shinwell uit Churchill's gedenkschriften, in 1945 aangedrongen op een persoonlijke bijeen komst met de Russische leiders teneinde de toen bestaande dreiging af te wenden. Daartegen kon niemand bezwaar maken, maar het was heel iets anders vrijwel tegelijkertijd voor te stellen Duitse wapens vast te houden om deze zo nodig aan de gecapituleerde Duitse troepen uit te reiken. LONDEN. (AFP). Dinsdag zijn aan het strand van Wales een reddingsgordel en een olieblik met het opschrift „Lady Sheila" aangetroffen. De „Lady Sheila" is een kleine kustvaarder. De rederij van het schip heeft medegedeeld, dat van het schip, met een bemanning van zeven koppen, niets meer was vernomen. BONN (ANP) De West-Duitse scheeps werven zijn thans veel beter van opdrach ten voorzien dan in de eerste helft van het jaar. De vrees, dat het aantal lopende opdrachten belangrijk zou dalen tegenover vorig jaar, is ongegrond gebleken. Men rekent erpo, dat men dit jaar zal kunnen afsluiten met lopende opdrachten tot een totaal van 1.43 millioen brt., hetgeen on geveer evenveel is als aan het begin van het jaar in portefeuille was. De verbete ring is in die laatste drie maanden voor namelijk ingetreden door meer opdrachten van het buitenland. De export-orders over wegen op de grote Duitse werven in nog sterkere mate dan aan het begin van het jaar, toen 57 percent der bestellingen voor buitenlandse rekening waren. NEW YORK (Reuter) De Nederland se delegatie zal na dit jaar niet meer deel nemen aan een debat over Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties. Dit heeft de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, J. M. A. H. Luns, in New York verklaard. De zetel der Nederlandse delegatie zal dus niet bezet zijn, als de kwestie-Nieuw-Gui- nea op de zitting-1955 van de Algemene Vergadering wordt geplaatst. ROME. (Reuter). Paus Pius XII herstelt zich langzaam van een maagstoornis. In het begin van dit jaar werd zijn leven hier door in gevaar gebracht, waarop herstel intrad, gevolgd door een inzinking, waar van de Paus zich thans herstelt. De Paus heeft minder last van hik dan in de afge lopen dagen. Hij volgt een hem door zijn geneesheren voorgeschreven rustkuur. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Friedrich Nietzsche: Menigeen vindt zijn hart pas als hij zijn hoofd verloren heeft. TLT f 4 J ,'J .JUL.. ffe$\ JËfc," -1 Woensdagmorgen is het derde van de vijf patrouillevaartuigen, die op de Rijkswerf te Den Helder voor Amerikaanse rekening ten behoeve van Nederland worden gebouwd, door kapitein ter zee R. S. Hitchcock aan commandeur G. B. M. van Erkel overgedragen, die het namens de minister van Marine aanvaardde en het schip in dienst deed stellen als Hr. Ms. patrouille vaartuig „Freyr". Het schip heeft onmiddellijk zee gekozen met bestemming Vlissingen. Foto: Het hijsen van de Nederlandse vlag op het achterschip van de „Freyr". WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Senaat heeft besloten de republi keinse senator McCarthy te berispen we gens het beschimpen van een subcommis sie, die een onderzoek instelde naar zijn financiën in de jaren 1951-'52. De Senaat nam met 67 tegen 20 stemmen een deel van de motie van afkeuring aan, die was aanbevolen door een speciale commissie van drie republikeinen en drie democraten. NEW YORK (Reuter) De Sovjet- Unie heeft in de politieke commissie van de UNO voorgesteld een internationale conferentie te houden van landen betrok ken bij de Koreaanse kwestie, nadat de commissie een Sovjet-verzoek om com- munistisch-China en Noord-Korea uit te nodigen deel te nemen aan het debat over Korea had verworpen met 39 tegen negen stemmen bij tien onthoudingen. Jacob Malik, de Sovjet-afgevaardigde, verklaarde, dat regeling van het Kore aanse vraagstuk geen verder uitstel ge doogde. Hij drong aan op het beleggen van een conferentie over Korea en op af schaffing van de UNO-commissie voor ver eniging en herstel van Korea. Ook vroeg hij beëindiging van het UNO-embargo op handel met communistisch-China en Noord-Korea. Men verwacht, dat de Westelijke mo gendheden het Sovjet-voorstel voor een nieuwe conferentie over Korea zullen verwerpen. De Amerikaanse afgevaardigde, Wads- worth, verklaarde, voordat Malik zijn voorstel deed, dat nieuwe onderhande lingen „geen resultaten" zouden opleve ren. Eerst dienden de communisten het beginsel van het gezag van de UNO in de kwestie Korea te aanvaarden, evenals de noodzaak van vrije verkiezingen in geheel Korea onder UNO-toezicht (op dit punt waren in Genève de onderhandelingen vastgel opent. Westelijke afgevaardigden hebben on der Amerikaanse leiding het voorstel van India om de Algemene Vergadering te verzoeken de hoon uit te spreken, dat hernieuwde besprekingen met de commu nisten zouden worden gevoerd voor de volgende algemene Vergadering in Sep tember 1955, verworpen. Zij werden het eens over de voorlopige tekst van een re solutie, waarin de algemene vergadering zou worden gevraagd met instomrning nota te nemen van het verslag der vijftien geallieerden die aan de Geneefse confe rentie hebben deelgenomen en het belang dat de UNO aan een vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk hecht, op nieuw wordt uitgesproken. Het deel dat aangenomen is, verklaart de senator schuldig aan „het tegenwerken van de grondwettelijke gang van zaken in de Senaat", doordat hij niet wilde samen werken met de subcommissie voor de ver kiezingen en leden van deze commissie herhaaldelijk heeft beledigd. Een ander deel van de motie, waarin gezegd wordt dat McCarthy brigade-generaal Zwicker „op onmatige wijze heeft beledigd" toen hij getuigde voor een subcommissie van onderzoek, moet nog in stemming komen. Ook is nog hangende een beschuldiging dat hij leden van de commissie, die zijn berisping aanbeval, heeft beledigd. Vóór de Senaat besloot McCarthy te be rispen, waren drie resoluties van republi keinse senatoren, die tot doel had'den de senator te verschonen, met grote meerder heid verworpen. Alle 21 stemmen ten gun ste van McCarthy werden door reDublikei- nen uitgebracht. Tegen stern-den 22 repu blikeinen, 43 democraten en dfe onafhan kelijke senator Morse. Tijdens het senaatsdebat arriveerde in (Van een speciale verslaggever) Jean Monnet, de voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese gemeenschap voor Kolen en Staal, zal in Februari periodiek aftreden en niet voor herbenoeming in aan merking komen. Dit was al eerder bekend gemaakt en Monnet heeft het nog eens persoonlijk medegedeeld in de vergadering van het Kolen- en Staalparlement. Giste ren heeft het parlement daarop gereageerd met een resolutie, ingediend door de voor zitters van alle fracties. In deze resolutie heeft het parlement de wens geuit, dat het de heer Monnet mogelijk gemaakt worde, op zijn besluit terug te komen. Hoe dat moet gaan, vermeldt de resolutie niet. In dezelfde resolutie wordt de regeringen aanbevolen, vóór de benoeming van de Hoge Autoriteit overleg te plegen met de voorzitters van het Kolen en Staalparle ment. Op die manier zou er althans enig verband gelegd kunnen worden tussen de samenstelling van het parlement en d-ie der Hoge Autoriteit; zo'n verband mag men in een parlementaire democratie ver wachten. De resolutie, die ook nog aan dringt op een verklaring van de Hoge Autoriteit na de benoeming van de presi dent, is met algemene stemmen behou dens de onthouding van twee Gaullisten aangenomen. Het debat over de kolenkartels, waar over wij gisteren ietwat uitvoerig rappor teerden, is gesloten verklaard zonder dat een of andere uitspraak is geformuleerd. Het moet worden beschouwd als een tus sentijds onderzoek, waaraan men nog geen conclusies wilde verbinden. Tevreden was men kennelijk nog niet, doch over een maand of wat zal men dit onderwerp nader bespreken. Washington een gepantserde vrachtauto uit New York met tien kisten petities, waarin tegen berisping van McCarthy wordt geprotesteerd. De auto werd be waakt door mannen met revolvers in de hand. Op verzoek van de politie borgen zij hun vuurwapens op. t Gemeen Kort voor de stemming in de Senaat verklaarde McCarthy in een vraaggesprek voor-de televisie niet te geloven, dat het Amerikaanse volk zich voor de mal laat houden. „Het weet, dat ik berispt wordt, omdat ik zo „gemeen" ben geweest com munisten in de regering aan de kaak te stellen". Hij voegde hieraan toe, dat de subcommissie van onderzoek van de Senaat waarvan hij voorzitter is, Dinsdag haar onderzoek naar communisten in fabrieken die voor de defensie werken, zal voortzet ten met een openbare vergadering. (van hedenmorgen 7 uur) weers- to es tand fig s® p.5 p 2 f- bc yj C <D C ZB Stockholm geheel bew. ZZW 2 5 1 Oslo motregen windstil 2 3 Kopenhagen motregen ZW 8 5 0 Londen regen ZZW 10 11 0 Amsterdam zwaar bew. ZZW 8 7 0 Brussel zwaar bew. ZZW 6 7 0 Parijs mist ZO 3 3 0 Bordeaux onbewolkt WNW 1 1 0 Grenoble zwaar bew. windstil 5 0 Nice zwaar bew. NW 2 12 38 Warschau nevel W 5 5 9 Berlijn nevel Z 2 4 0 Frankfort mist OZO 1 1 0 München mist windstil -2 3 Zürich mist WNW 2 1 0 Genève nevel windstil 3 0 Locarno half bew. NNO 1 5 4 Wenen motregen windstil 1 2 Innsbruck mist windstil 1 3 Rome geheel bew. NNO 3 11 0 Neerslag laatste 24 uur. ZUID-WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Voor de Noord-Westelijke helft van het land: zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Iets zachter. Voor de Zuid-Oostelijke helft van het land: overwegend droog weer met later enkele opklaringen. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Ongeveer dezelfde temperaturen. 3 December Zon op 8.27 uur, onder 16.32 uur. Maan op 12.53 uur, onder Maanstanden 3 Dec. 10.56 uur: Eerste kwartier 10 Dec. 1.56 uur: Volle maan 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 December Hoog water' 7 47 en 20 07 uur. 8 Laag water- 3 15 en 15 36 uur. f Vrijdag 3 December g Hoog water: 8.39 en 21.08 uur. 8 Laag. water:. 3.56 en 16.23 uur. X -^^xoooooececcoasoccocecooooococcoocxxöoccooocöaxcoooo

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1