Overleg met België inzake een vrije vis-uitvoer PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws r De radio geeft Vrijdag HAM EA Wettelijke bescherming gevraagd van voetgangers in het verkeer WONEN V' 't Silver Stoepke Twee jaar geëist tegen „tunneldieven" V erkeersvliegers kregen hun brévet Duitsers bombardeerden Freiburg zelf Zocli ió Uet zo J 2 TWEEDE KAMER „MEUBELSHOW XtuxitenUek Kerkelijk Nieuws Patrouillevaartuigen voor de marine Nieuwe schepen voor K.P.M. en V.N.S. ylP* ZIJLSTR.56 ST. NICOLAAS-CADEAUX Ruime keuze Scheerapparaten Strijkijzers ƒ7.50 Als twee het ééns zijn W. Jos. de Gruyter nu museumdirecteur in Groningen Rijkscommissie van advies voor toneelschrijfkunst in elk huisgezin: Vergissing werd motief voor de massale aanvallen op Engeland De beste appels naar West-Duitsland Duits-Nederlandse studentenontmoeting Geen omgekeerde Eiffel, maar een T.V.-toren Verzending van zeepost Een Geschenk voor de handen ZWAARTE PUNT (Van onze parlementaire redacteur) Bij het in 1955 te liquideren scheidsge recht voor de voedselvoorziening wil men, blijkens een desbetreffende begrotingspost, nog twee administratieve krachten aan stellen. Hier kwam de heer Droessen (KVP) bij de voortgezette behandeling van de Landbouwbegroting in de Tweede Ka mer in het geweer. Hij had gehoord dat bij het scheidsgerecht een jongeman zijn tijd vulde met het oplossen van kruis woordraadsels. Zijn chef vond dit zo wei nig productief, dat hij de jongeman zou hebben opgedragen zelf kruiswoordraad sels te ontwerpen. Minister Mansholt zegde een drastische inperking van de personeelsbe zetting bij dat scheidsgerecht toe, als in derdaad zou blijken, dat zich daar het kruiswoordraadsels-verschijnsel voordoet. Bij de afdeling Visserij uittte de minister onverholen zijn blijdschap over de grote haringuitvoer naar Rusland. Het laatste jaar was deze uitvoer zelfs verdubbeld. Er zit in zulk een sprong omhoog een element van onzekerheid. Tegenover dr. Van der Zaal (A.R.) moest de minister toegeven, dat de oproep van de regering tot de reders meer aan verre visserij te gaan doen, helaas op niets was uitgelopen. De oorzaak hiervan was vooral gelegen in het feit, dat het, wat de gTote schepen betreft, met de haringvangst zo goed was gegaan. Te betreuren viel, dat men niet een poging wil wagen, want het grootste risico zou van de schouders der reders worden afgewend door de garantie regeling, die de regering voorstelt. Bij de bespreking van de situatie dei IJselmeervissers, waarmede zich onder anderen de heren Van der Ploeg (KVP) en Den Hartog (VVD) hadden bezig gehouden, kwamen de heren D e Ruiter (C.H.) en ds. Van der Zaal in eikaars viswater. Minister Mansholt was bereid tot over leg met de organisaties van IJselmeer vissers teneinde dan in overleg met de departementen van Sociale Zaken en Maatschappelijk Werk tot een oplossing van de huidige moeilijkheden te komen. Voor een definitieve regeling wil hij het rapport afwachten van de commissie-Van ADVERTENTIE v A-4 x v..:} v A modelkamers ''jft v WONINGINRICHTING B E V E R W 'j K HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en lithurgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 9.45 School radio. 10.00 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klein koor. 12.00 An gelus. 12.03 Salonorkest en solist. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor de plattelandsvrouwen. 12.40 Platen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Fluit en gitaar. 14.25 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Zang en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Pianorecital. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Vra- genbeantwoording. Platen. 18.55 Prof. Romme spreekt. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toelichting, waarin op genomen het emigratiepraatje. 19.30 Avond gebed en lithurgische kalender. 19.45 Geva rieerd programma. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Politiek forum. 21.50 Promenade-orkest en soliste. 22.20 De onge trouwde vrouw, causerie. Platen. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 11.05 Radio feuilleton. 11.25 Platen. 12.00 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. Hierna: Spaanse en Zuid-Amerikaanse muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Alt, fluit, clavecimbel en cello. 14.50 Geva rieerd programma. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.20 Muzi kale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualitei ten. 18.20 Accordeon-orkest en solist. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Platen. 19.30 Portretten en hun achtergronden, causerie. 19.50 Berich ten. 20.00 Nieuws. 20.05 Litteraire causerie. 20.15 Sinterklaas-programma. 20.30 De Ver enigde Naties, causerie. 20.40 Leven in de cultuur, causerie. 21:00 Platen. 21.15 Worden de Wereld. 21.35 Buitenlands weekoverzicht 21.50 Spaanse volksliederen en dansen. 22.15 Rhythmische muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Amusementsmuziek. 23.3524.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Weerbericht. 20.20 Pottenkijken bij Edmond Nicolas. 20.35 De Schelmenstreken van Scapin, blijspel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operettemuziek. (Om 12.30 Weerbe richt). 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Ge varieerde muziek. 14.00 Schoolradio. 16.30 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Viool en o"'no. 18.10 Voor dracht. 18.20 Viool en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Kroniek voor de Bond der Grote Gezinnen. 20.05 Platen. 20.15 Orkestconcert. In de pauze: Kunstkaleidoscooo. 22.00 Nieuws. 22 15 Inter nationale Radio-Universiteit. 22.30 Strijk kwartet. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Zoëven verschenen. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.L der Zaal, die het echter niet tot haar taak rekent een eventuele toeslagregeling voor de vissers te bestuderen. De minister zal daarom nagaan of een taakverruiming in dit opzicht mogelijk is. Ofschoon minister Mansholt aandrong op een spoedige indie ning van het rapport van de commissie- Van der Zaal,' gaf ds. Van der Zaal daarop niet veel hoop. Want hoe dieper men in gaat op de moeilijkheden, hoe moeilijker de oplossing wordt. Er was ook aandacht gevraagd voor de moeilijkheden bij de mossel vissers op de Wadden. Minister Mansholt verklaarde dat er goed toezicht wordt uitgeoefend en dat het hem niet bekend is dat er ernstige wrijvingen zijn. In de loop van 1955 zal hij gelden aanvragen voor een tweede inspectievaar tuig. Naar aanleiding van klachten over de visexport naar België deelde minister Mansholt mee dat in het overleg Belgie be reid is gebleken stappen te ondernemen waardoor in de toekomst een vrije uitwis seling mogelijk is. Tot 1 Januari 1955 is de controle op de maaswijdte van de zeevisnetten soepel, maar daarna wordt de controle nauwkeu rig omdat dit internationaal verplicht is. „Wij mogen niet een nationaal spelletje spelen met een internationale overeen komst," aldus de minister. Overigens werd er over de zeevisserij niet veel gezegd om dat dit over enige tijd zal gebeuren aan de hand van de zeevisserij-nota. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Verkeer en Waterstaat Vervolgens nam minister Algera achter de ministerstafel plaats ter verdediging van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Wegens zijn gezondheidstoestand moet hij het nog een beetje kalm aandoen en kan geen avondvergaderingen bijwonen. Hij zal pas Vrijdagmiddag antwoorden op de uiteenzettingen der Kamerleden. Bromfietsen moeten niet gelijk gesteld worden met gewone fietsen, betoogde de heer Krol (C.H.); uit veiligheidsover wegingen keerde hij zich daartegen. Er is spoed vereist met te nemen wettelijke maatregelen ter bescherming van de voet gangers op de weg. Ook de heer Zegering Hadders (WD) nam het voor de voetgangers op. Deze afgevaardigde vond het gelukkig, dat de minister toch tot het besluit is gekomen, via de sluizen van IJmuidcn een noodver- binding over het Noordzeekanaal aan te- leggen. Van het plan om tol te gaan heffen ten behoeve van versnelling van de tunnel bouw te Velsen moest hij echter niets heb ben. Hij hoopte, dat de minister spoedig een beslissing zal nemen over de brug over de Oranjesluizen, De opheffing van de tramdienst AlkmaarBergen gaf hem aan leiding aandacht te vragen voor het behoud van het natuurschoon als daar een ver keersweg wordt aangelegd. De heer Zege- ring Hadders merkte voorts op, dat de wij ziging van de richtlijnen van de commissie vergunningen personenvervoer beroering heeft gewekt. Het betreft hier een uiterst moeilijke materie, speciaal omdat de rust in vervoerderskringen niet zal terugkeren door afdoening van een beperkt aantal dei bij deze betrokken gevallen. De heer Visch (KVP) bracht hulde aan de KLM, maar verlangde dat ook de Katholieke vakbond bij het overleg over de arbeidsvoorwaarden voor het personeel wordt betrokken. Hij bepleitte doortastend aanpakken van de noodzakelijke uitbrei ding van Schiphol, opdat het zijn plaats als wereldluchthaven kan handhaven. Van 1950 af was het in dat opzicht een lijdens weg geweest. Op korte termijn diende het tegenwoordige semi-permanente stations gebouw verbeterd worden. Ook over de nieuwe beheersvorm van de luchthaven was de heer Visch ongerust. Vandaag wordt het debat voortgezet. Ds. Knottnerus naar Zuid-Afrika Vrijdag vertrekt met de „Grote Beer" naar Zuid-Afrika ds. J. I. J. Knottnerus, voorheen predikant te Kropswolde. Ds. Knottnerus zal als opvolger van dr. K. H. E. Gravemeyer het werk onder, de Nederlandse emigranten in Zuid-Afrika ter hand nemen. Hij kreeg hiertoe een opdracht van de Generale Synode der Ned. Hervorm de Kerk van Zuid-Afrika. Het derde van de vijf patrouillevaartui gen, die op de rijkswerf te Den Helder voor Amerikaanse rekening ten behoeve van Nederland worden gebouwd, is door kapi tein ter zee R. S. Hitchcock aan comman deur G. B. M. van Erkel overgedragen, die het namens de minister van Marine aan vaardde en het schip in dienst deed stellen als Hr. Mr. patrouillevaartuig „Freyr". Het schip heeft onmiddellijk zee gekozen met bestemming Vlissingen. Daarna liet de echtgenote van het hoofd van de Ameri kaanse marine-adviesgroep het volgende schip in deze serie van stapel lopen, dat te z(jner tijd de naam „Hefring" zal dra gen. De schepen hebben een waterverplaat sing van 225 ton en zijn bemand met 27 koppen. Het laatste schip, de „Hadda", is thans in aanbouw. De Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Amsterdam en de Verenigde Nederland- sche Scheepvaartmaatschappij te 's-Gra- venhage hebben ieder de opdracht gegeven tot het bouwen van een enkelschroef mo torvrachtschip van 11.850 ton draagvermo gen. De schepen, die zusterschepen zullen worden, zullen beide worden voortbewogen door een motor van 9000 p k. en accommo datie hebben voor 12 passagiers. De K.P.M. heeft de opdracht verstrekt aan de werf van P. Smit Jr. te Rotterdam en de V.N.S. aan de werf C. van der Gies- sen en Zonen te Krimpen aan de IJsel. advertentie advertentie Haarlem - Tel. 11828 zal het een twee drie voor elkaar komen met de ringen voor verloving wanneer je kiest uit de zaak met de grootste sor tering op dat gebied de de kleine zaak met grootste keuze. GROTE HOUTSTRAAT 49, HAARLEM Twee zogenaamde „Tunneldieven", die in de nacht van 25 op 26 Juli zich onder de grond een weg groeven naar de winkel van een horlogen in de Frederik Hendrik straat te Amsterdam en daar driehonderd horloges stalen ter waarde van'meer dan tienduizend gulden, hebben voor de recht bank te Amsterdam elk twee jaar gevange nisstraf tegen zich horen eisen. Het zijn de 26-jairiige controleur D. H. en P. T. de Wit., houtbewerker, 28 jaar, beiden uit Amster dam. In hetzelfde geding vielen twee eisen wegens heling, namelijk tegen de 25-jarige kwartiermeester J. W. O. en zijn 22-jarige broer C. A. O., ,piotorkoerier, beiden uit Amsterdam (zes maanden met aftrek, respectievelijk f60 boete). Zoals gemeld is destijds bijna de volledige buit terugge vonden. De twee hoofddaders, die beiden al va ker zijn veroordeeld, verklaarden veel be rouw te hebben en een nieuw leven te willen beginnen. Een verzoek om onmiddellijke invrij- heidssteliling van J. W. O. (verdacht van helingwerd na overleg in raadkamer dooi de rechtbank afgewezen maar voor deze verdachte werd de uitspraak bepaald op 7 December (in,plaats van 14 December) zodat hij dan in vrijheid zou kunnen wor den gesteld mocht hij tot vier maanden met aftrek worden veroordeeld. Tot directeur van het Museum van Oud heden te Groningen is met ingang van 1 Maart 1955 benoemd de heer W. Jos. de Gruyter, thans redacteur voor beeldende kunsten van „Het Vaderland" in Den Haag. De heer De Gruyter is sinds 1930 aan „Het Vaderland" verbonden. Voordien is hij twee jaar kunstcriticus bij het Utrechts Dagblad geweest. In tijdschriften en in boekvorm zijn van zijn hand talrijke publicaties over beeldende kunsten verschenen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft ingesteld een rijks commissie van advies inzake de toneel schrijfkunst. In deze commissie is be noemd tot lid en voorzitter dr. Victor E. van Vriesland, tot leden Anna Blaman, Bob de Lange, Johan de Meester, Paul Steenbergen, Ferd. Sterneberg, Hans Tobi en Robert de Vries. Secretaris is de heer H. J. Michaël. Deze commissie heeft tot taak de minis ter te adviseren over de verlening van een reisbeurs 1954 aan een toneelschrijver en het verlenen van enige opdrachten tot het schrijven van een toneelstuk. In het Aurès-gebergte tussen Batna en Arris kwam het tot een treffen tussen een groep Algerijnse opstandelingen en een aantal Franse parachutisten. Foto: Krijgs gevangenen worden per wagen naar de commandopost van generaal Gilles, commandant van de 25e Luchtlandingsdivisie, overgebracht. De brevettering van verkeersvliegers, die door de Rijksluchtvaartschool zijn op geleid, is Dinsdagmiddag voor de eerste maal in Eelde geschied. De commandant van het schoolbedrijf Eelde, de heer K. J. A. Meester, reikte aan 18 leerlingen het diploma uit tijdens een plechtigheid, die werd bijgewoond door de ouders van de jonge vliegers en door verschillende geno digden, onder wie dr. E. van Konijnenburg, oud-directeur van de Garuda Indonesian Airways en onderdirecteur van de KLM, generaal-maoor W. Versteegh en de mede directeur van de R.L.S., de heer L. A. de Lange. De heer Meester complimenteerde de jonge verkeersvliegers en huldigde voor al de leerling F. A. Tumbelata uit Indo nesië. Op 1 Januari 1946 werd de Rijkslucht vaartschool als afdeling van de Rijkslucht vaartdienst opgericht. Tot nu toe zijn 297 verkeersvliegers opgeleid. Om dit aantal te kunnen afleveren hebben de beide school- bedrijven Ypenburg en Gilze-Rijen van de afdeling Rijksluchtvaartschool van hun op richting af ruim 98.500 uren gevlogen, waarbij een afstand van 17.325.000 km werd afgelegd. Het diploma werd uitgereikt aan de heren: P. M. Bloemhard uit Loosdrecht; L. J. Bruyns uit Arnhem; A. de Bruyn uit Den Helder; E. A. Emanuel uit Den Haag; S. Grashoff uit Den Haag; J. L. Lamers uit Naaldwijk; M. J. Leyfelds uit Heemstede; N H. van der Mark uit Den Haag; H. J. Nieuwenhoven uit Emmen; E. de Poppen uit Z.O. Beemster; J. H. Richardson uit Aerdenhout; C. J. L. Robert uit Heemstede; A. A. Smit uit Baam; F. A. Tumbelata uit Indonesië; J. H. Wolters uit Boekeloo; A A. van Wijk uit Gorinchem; P. Roest uit Twello en S. A. Visman uit Den Haag. Behalve de heer Tumbelata, die naar de Garuda Indonesian Airways gaat, komen allen in dienst 'van de KLM. advÊHtentie Uitsluitend Apothekers Drogisten STUTTGART. (United Press). Twee of ficieren van de voormalige Duitse Luft waffe hebben medegedeeld, dat Duitse bommenwerpers, en geen Engelse zoals men tot op heden heeft gedacht, de Duitse stad -Freiburg op 10 Mei 1940 hebben ge bombardeerd hetgeen massale Duitse ver- geldings-luchtaanvallen op Engeland tot gevolg heeft gehad. De officieren meldden, dat het bombardement op Freiburg door drie verdwaalde vliegtuigen van een bom bardementseskader op een vergissing be rust heeft, aangezien de bemanningen Frei burg voor de Franse stad Muelhausen hebben aangezien. Terwijl het onderzoek gaande was ge bruikte de Duitse regering het incident als een excuus voor het aanvallen van burger lijke doelen in Engeland en Goetobels be loofde het Duitse volk, dat de wrede aan val op de Duitse burgerbevolking vijfvou dig zou worden gewroken. Onmiddellijk hierop begonnen de luchtaanvallen op Britse steden. Reeds sinds 1947 is een onderzoek gaan de aangezien de R AF heeft 'medegedeeld, dat geen Britse vliegtuigen op die datum boven Freiburg hebben gevlogen. 10. „De d deur is zeker door de t ttocht dichtgeslagen", mompelde Pan da, terwijl hij bevend een kaars aanstak. „Toch vreemdik voelde zelfs geen windzuchtje!" Hij gaf een ruk aan de deur, om deze weer open te trekken, want onder de gegeven omstandigheden vond hij het prettiger als de uitgang vrij bleef. Maar de deur bleef stevig gesloten. Hij trok wat harder zonder resultaat. De poort, die vanzelf was open en dicht gegaan, bleek opeens stevig op slot te zijnNu werd het Panda toch bang te moede en hij begon wild te rukken en te trekken. „O, o!", jam merde hij, „ik ben hier opgesloten! Ik wil er uit'.!" „Ik wil er uit!!", galmden ver schillende stemmen door de gangen. Ver stijfd van schrik keerde Panda zich om. Was dat de echo van zijn eigen stem, die meervoudig door de gaanderijen weer kaatste? Maar opnieuw klonken de jam merende stemmen door het griezelige kas teel: „Ik wil er uit! Maak open! Laat ons vrij!!" Alleen de beste kwaliteiten appelen uit Nederland en hiervan de grote maten, mo gen thans nog naar West-Duitsland wor den uitgevoerd. Sinds 29 November is er een exportverbod voor appels naar West- Duitsland welke op de veilingen geen 21 cent per kg. opbrengen. Dit houdt in dat een groot aantal appelrassen niet meer voor export naar dit land in aanmerking komt. Nederland is thans nog het enige land dat fruit naar West-Duitsland mag exporteren omdat deze minimumprijs-ga ranties gegeven konden worden. Voor de beste appels blijft er hierdoor een afzet gebied behouden. De Stichting Oud-Poelgeest organiseert van 310 Januari 1955 een ontmoetings- week van studenten van Duitsland en Ne derland over nun gezamenlijke Oecumeni sche en Europese verantwoordelijkheid. De ze zal staan onder leiding van mr. A. W. Kist en C. M. Bsse van Heemstra, directie der Stichting. Onderwerpen zijn onder meer: „Interna tionales Ethos" n.a.v. het rapport over In ternationale Verhoudingen van het Congres van de Wereldraad van Kerken gehouden in Evanston in Augustus 1954; „Ethos der Europaischen Integration", geestelijke en culturele achtergronden der integratie en hun verbindingen met heden en toekomst; ..Die Lage Deutschlands", inleiding over Duitsland in de Oost/West-spanningen. (Van onze correspondent in Brussel) Voor de wereldtentoonstelling van Brus sel in 1958 is een'crediet van 20 miïllöeb Tuiden verleend,. Er wordt een oplossing bestudeerd voor het vraagstuk van het logies der toeristen. België beschikt in de grote centra in een straal van 100 kilo meter rond Brussel over circa 11.000 bed den, wat onvoldoende wordt geacht. Wan neer men weet dan 25 millioen toeristen worden verwacht. De Amerikaanse reis agentschappen hebben reeds alle Trans- Atlantisehe verkeersmiddelen voor 1958 gehuurd. Er zal waarschijnlijk niets terecht komen van ten zogenaamde omgekeerde Eiffeltoren van 250 meter hoog, welke volgens aanvankelijke geruchten op de expositievlakte van de Heyzel zou worden gebouwd. De minister van verkeer heeft echter een nog fantastischer project ont huld: een hoge televisie-, radio- en weer kundige toren, welke 570 meter hoog zal zijn en zal worden gebouwd op een zestig meter hoge heuvel in de omgeving van de Belgische hoofdstad. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (7 Dec.); naar Nieuw Guinea: m.s. „Kota Agoeng" (16 Dec.); naar Ned. Antillen: m.s. „Delft" (7 Dec.); naar Suriname: s.s. „Cottica" (15 Dec.); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Win chester Castle" (4 Dec.) en m.s. „Wester- dam" (9 Dec.); naar Canada: s.s. „Nieuw Amsterdam" (4 Dec.) en s.s. „Maasdam" (7 Dec.); naar Argentinië én Brazilië: s.s. .Uruguay Star" (7 Deo.); naar Australië: m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" (8 Dec.); naar Nieuw Zeeland via Engeland 4 Dec. Vonnissen Het Perzische militaire Hof van Appel heeft zes doodvonnissen in gevangenisstraffen gewijzigd in het proces tegen een vijfde groep officie ren, die beschuldig worden van ver raad wegens deelneming aan een com munistische organisatie van het leger. Vijf doodvonnissen zijn bevestigd. Over 12 van de 16 officieren van de groep was de doodstraf uitgesproken. Ingewilligd De Sovjet-Unie heeft een, Fins verzoek om een lening voor de ontwikkeling der handelsbetrekkingen tussen beide landen ingewilligd. Men zal voorts overgaan tot uitwisseling van ingenieurs, technici, studenten en zovoorts. De beide landen zijn het er over eens, dat zij de pogingen om een Europees veiligheidsstelsel tot stand te brengen in overeenstemming met de beginselen van de UNO moeten voort zetten. De Sovjet-minister van Handel, Mikojan brengt op het ogenblik een bezoek aan Finland. Pensioenen De Britse pensioenen voor ouden van dagen, oorlogsinvaliden en- anderen zullen verhoogd worden. On der de nieuwe regeling zullen de 4.200.000 Britse pensioentrekkers de volgende verhoging krijgen: ongehuwden: 3,75 gulden per week (ge hele pensioen per week wordt 20 gul den) gehuwden: 5,50 gulden per week (ge hele pensioen wordt 32,50). Amnestie President Tito heeft de ge vangenisstraffen van twee vooraan staande Joegoslavische voorstanders van de Cominform, Petricevic en Dap- cevic, verminderd. Beiden werden in 1950 tot twintig jaar' gevangenisstraf veroordeeld wegens een poging tot ont vluchting naar Roemenië, toen Joego slavië in 1948 met de Cominform brak. Dapcevic's straf werd verminderd tot 17 jaar en die van Petricevic tot 15 jaar. De amnestielijst omvat 3.160 namen. Spoed De Labouroppositie in het Britse Lagerhuis vindt, dat de regering niet genoeg spoed betracht bij het zoeken van middelen „om de wereld te be vrijden van het gevaar van atoom- en waterstofbommen". Zij heeft een amen dement ingediend op het antwoord van het Lagerhuis op de troonrede. Uit een onderzoek van de INSOC, het Bel gische instituut voor de opiniepeiling, blijkt dat vrijwel alle Belgen de ex perimentele ontploffingen van A- en H-bommen afkeuren. Verwondering Het Franse Hoge Com missariaat in West-Duitsland heeft in een mededeling aan bondskanselier Adenauer zijn „verwondering" uitge sproken over verklaringen van gene raal Matzky na afloop van onlangs ge houden manoeuvres van de West-Duit se grenspolitie. Generaal Matzky, com mandant van deze politie, had gezegd, dat zijns inziens de sterkte van de grenspolitie van 20.000 op 60.000 man gebracht diende te worden en dat deze troepen met pantserafweerwapens moesten worden uitgerust. Bezoeken Premier Oe Noe van Birma is te Peking aangekomen voor een veertiendaags, bezoek aan China op uitnodiging van de Chinese regering. Sir John Kotelawala, de eerste mi nister van Ceylon, is uit Londen in New York aangekomen voor een twaalfdaags bezoek aan de Verenigde Staten en Canada. Bezuiniging Groot-Brittannië zal dras tisch bezuinigen op zijn luchtdoelge schut, zo heeft de minister van Lands verdediging Harold MacMillan in het Lagerhuis meegedeeld. Dit was het ge volg van de ontwikkeling van kern wapens en snelle vliegtuigen met grote actie-radius, die op grote hoogte kun nen opereren. Het nut van luchtdoel geschut was daardoor zeer verkleind. Zuidpool De Amerikaanse ijsbreker „Atka" is uit Boston vertrokken voor een reis van vijf maanden naar de Zuidpool. Behalve de bemanning be vinden zich 35 specialisten in Pool- vraagstukken aan boord. Vuurwerk Een woordvoerder van de Britse admiraliteit heeft meegedeeld, dat twee stukken vuurwerk, die zeer kleine ladingen bevatten, in de appara tuur van de onderzeeboot Artemis wa ren gevonden. Een eventuele ontplof fing zou geen levens In gevaar hebben gebracht. De Artemis heeft een be manning van ongeveer zestig koppen. advertentie u WEET, dat de maan zich, met een spe ling van enige duizenden kilometers, op een afstand van 384.000 km. van de aarde bevindt, wellicht heeft u ook wel eens ge lezen dat de maan een gewicht heeft van ongeveer 75 trillioen ton, terwijl de aarde 6000 trillioen ton weegt. Ook al zoudt u deze cijfers zo gauw mogelijk weer ver geten, dan blijft toch het feit bestaan dat het gewicht van de maan 1/80 deel is van hel gewicht van de aarde. We zouden ons zonder enig bezwaar kunnen indenken, dat de aarde en de maan de twee gewichten van een halter vor men. Het ene gewicht is dan 6000 trillioen ton en het andere is 75 trillioen ton, terwijl beide zijn verbonden door een stang van 384.000 km. lengte. De stang van deze enorme halter heeft echter geen gewicht, dat moeten we er uitdruk kelijk bij fantaseren. We zullen natuurlijk niet trachten in onze lezerskring een athleet te vinden, die in staat is deze halter te heffen. Maar het is toch wel zeer verleidelijk ons moede hoofd eens af te pijnigen met de vraag, waar het zwaartepunt van deze halter zou liggen. Zouden we in het midden van de 384.000 km. lange stang een steunpunt kun nen aanbrengen, dan staat het vast dat de halter doorslaat naar de kant van de veel zwaardere aarde Maar hoever zou den we dit steunpunt dan naar de aarde moeten verplaatsen om evenwicht te krij gen tussen beide gewichten? Het antwoord is werkelijk verbluffend, want het zwaartepunt blijkt zo'n slordige 1000 km. onder de aardkorst te liggen. Met andere woorden, wanneer we de grote bol, die met een stang van 384.000 km. lengte verbonden is met een gewicht van 75 tril lioen ton, ondersteunen op een afstand van ongeveer 5/6 deel van de aardstraal, blijft de geweldige halter in evenwicht! Het bewijs is eenvoudig. Omdat de maan een gewicht heeft, gelijk aan 1/80 van het gewicht van de aarde, ligt het zwaartepunt van beide hemellichamen op een afstand van 1/80 van het middelpunt van de aarde. We hebben gezien dat het middelpunt van de aarde 384.000 km. verwijderd was van het middelpunt van de maan. Het 1/80 deel van die afstand is 4800 km. Het zwaartepunt van beide hemellichamen ligt dus op 4800 km. afstand van het middel punt van de aarde. De straal van de aarde is echter 6000 km., zodat dit zwaartepunt nog 1200 km. onder het aardoppervlak ligt. Dit zwaartepunt is natuurlijk geen vast punt, maar een punt dat met de stand van de maan om het middelpunt van de aarde draait maar anderzijds draait het middel punt van de aarde ook weer om dit zwaar tepunt). We kunnen nog wel een ander punt op aarde zoeken dat belangwekkend is. bij voorbeeld het. punt dat lengte, noch breedte heeft. Daarover morgen. Nadrukverboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2