Gezagvoerder Viruly onder scherp verhoor van Sean MacBride VULPENNEN J. MUIJS Agenda voor Haarlem \KOXV? Nederland biedt de ratten nog te veel gastvrijheid Feestdag Alleen met ROXY kun je hem verrassen Alle mogelijke oorzaken werden naarstig en onvermoeibaar afgetast DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 Derde dag „Triton"-onderzoek Keizer Haile Selassie liet België links liggen Duikeronderzoek naar de „Brederode" België vindt televisie te kostbaar worden Revalidatieraad geïnstalleerd Gevaar voor onze daken Meedogenloze strijd tegen dit gedierte noodzakelijk Vermiste schaapshond in Meppel gevonden Invoerrechten sigaretten DUBLIN. (Van een ANP-verslaggever). Commodore Viruly heeft Woensdag een vuurdoop ondergaan. Hij heeft moeten er varen, wat een verhoor betekent volgens alle regelen der Angelsaksische recht spraak. Urenlang heeft hij, als getuige on der ede gehoord, op talloze vragen een antwoord moeten geven, die alle betrek king hadden op zijn handelingen tijdens de lutteloze seconden van het opstijgen en het verongelukken van de „Triton" op 5 September bij 't vliegveld Shannon in Ier land. In de grote zaal van King's Inns te Du blin luisterden de aanwezigen gespannen naar de scherpe, deskundige en niet afla tende ondervraging van de onvermoeide en onuitputtelijke gedelegeerde van de ferse Procureur-Generaal MacBride, die een en kele maal door de president van 't hof werd onderbroken met de opmerking, dat hij zijn vragen iets minder suggestief moest stel len, omdat het hof gaarne de onbevangen mening van V.irulv wenste te horen. Een enkele maal sprong ook de advocaat der KLM, McGonicail, op om weer eens een protest te lanceren. Maar als de rust dan weer hersteld was, ging de heer MacBride, zijn vragen nauwgezet formulerend, onver stoorbaar met zijn verhoor verder. Bocht? Viruly zeide aan het begin van zijn ver klaring, dat hij het gevoel had gehad, dat het toestel niet wilde vliegen. Hier volgen enkele delen van het verhoor van Viruly: MacBride: „Had u voor de start met uw navigator vastgesteld, welke koers u naar Amerika na de start zoudt volgen?" Viruly: „Ja, de koers 276. Daar zou ik naar toe draaien als we eenmaal goed in de lucht waren". MacBride: „Hoe hoog in de lucht?" Viruly: „Dat hangt van de omstandigheden af, zo ongeveer op 500 a 600 voet hoogte". MacBride: „Koers 276 betekent, dat u een bocht naar rechts zoudt moeten maken?" Viruly: „Inderdaad." MacBride: „Kunt u ook zeggen of u reeds een begin met het maken van die rechtse bocht aan het uit voeren was, toen u merkte, dat er iets niet in orde was?" Viruly: „Nee, ik vloog nog recht vooruit". MacBride: „Weet u dat heel zeker". Viruly: „Ja. Bovendien is zo'n bocht voor een nieuwe koers een heel flau we, geen sterke, plotselinge koerswijzi ging". MacBride: „Bent u er zich van be wust, dat enkele andere leden van de be manning geloven, dat u wel reeds aan die bocht begonnen was?" Viruly: „Nee, dat ben ik mij niet bewust". MacBride: „Als u een bocht naar rechts neemt met een vlieg tuig, welke vleugel en welke zijde van de machine hangen dan naar beneden en welke steken omhoog? Een vliegtuig ligt toch schuin in een bocht, nietwaar?" Viru ly: „Inderdaad. Bij een bocht naar rechts hangen de rechtervleugel en het reohter- deel van de staart het laagst". Snelheid? Een ander fragment uit het verhoor: MacBride: „Hoe snel vloog u dan op het moment, dat u om vermindering van ver mogen vroeg?" Viruly: „140 knopen". MacBride: „Welke snelheid geldt voor de Super Constellations als de minimum snel heid voor het verminderen van vermogen?" Viruly: „Oók 140 knopen". MacBride: „Va rieert dat minimum niet al naar gelang het toestel halfvol of geheel volgeladen is?" Viruly: „Nee, die minimum snelheid is al tijd dezelfde". „MacBride: „Moet u vol gens de instructies die vermindering la ten uitvoeren bij een snelheid van 140 kno pen of mag u het ook even uitstel'llen tot het toestel meer vaart heeft gekregen?" Vi ruly: „Men mag wachten tot een hogere snelheid is bereikt". MacBride: „Bij welke snelheid liet u de vleugelklappen intrek ken?" Viruly: „Bij 150 knopen". MacBride: „Kunt u zich herinneren, hoeveel secon den zijn verlopen tussen het moment, waarop u bevel gaf vermogen te vermin deren en het bevel de klappen in te trek ken?" Viruly: „zeer korte tijd, maar het was niet gelijktijdig?" Vragen beantwoordende van de presi dent, mr. Justice Teevan, zeide Viruly on der meer: „Toen ik voelde en aan de in strumenten zag, dat we naar beneden gingen, trok ik de stuurknuppel naar me toe, en ik kaïn me herinneren, dat ik een ongewoon heftige weerstand in het wiel yoelde". Hij voegde er op verdere vragen van de president aan toe, dat hij gedurende de gehele dag na het ongeluk er niet het minste idee van had wat er feitelijk ge beurd was. Viruly: „In de dinghy de rubberboot heb ik me later met de eerste vlieger ADVERTENTIE koopt men in een speciaalzaak Ged. Oude Gracht 103-105 - Telefoon 11723 Haarlem DONDERDAG 2 DECEMBER Stadsschouwburg: „Muiterij op de Caine", Nederl. Comedie. 8 uur. Zuiderkapel, Zui derstraat: J. A. Bruijn, 8 uur. Lange Veer- straat: Genezingsdienst van de Tempel, 7.45 uur. Palace: „Door dik en dun", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: ..Road tot Bali", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Koning der melodieën", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De man met een millioen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Een liefde in Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Casablanca", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „De man in het grijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 3 DECEMBER Frans Hals: „Opstand in Mexico", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bandeloos", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Roxy: „Lord Lister, de gentleman inbreker", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur, Rembrandt: „Broeders zonder vrees", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur*. Lido: „The snows of Kilimanjaro", 18 jaar, 2, 4.15, 6.50 en 9.15 uur. Luxor: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jungle Jim in de Koppensnellers- vallei", 14 jaar, 8.15 uur. afgevraagd, wat feitelijk de oorzaak was. Wij hebben toen allerlei veronderstellingen gemaakt, zoals een plotselinge sterke neerdrukkende windvlaag of het losschie ten in de vlucht van een der rubber dinghies uit de vleugel. Ik geloof niet dat de motoren niet op de juiste kracht ge draaid hebben". Vervolgens herhaalde de KLM-gezag- voerder het verhaal over de wijze, waarop hij met ziin bemanningsleden gepoogd had passagiers te redden, hoe het water in de romp van de Triton steeds hoger steeg en tenslotte boven de hoofden van de reeds door benzinedampen gestikte passagiers uitkwam. Landingslampen? Toen kwam de kwestie der landingsla.m- pen aan de orde. De onvermoeibare Ierse luohtvaartdeskundi|e MacBride stelde de vragen. Het bleek, dat de landingslampen van een Super Constellation, die in de vleugels zijn gebouwd, juist als het lan dingsgestel uitgeschoven en ingetrokken kunnen worden. Ze kunnen dan uiteraard ook aangestoken worden, zodat de licht bundels naar voren schijnen. Volgens de instructies van de Loókheedfabrieken moe ten die lampen binnen de vleugels blijven, wanneer het toestel sneller gaat dan 155 knopen, aangezien ze anders enig gevaar voor de veilige vlucht van het toestel kun nen opleveren. Volgens Viruly heeft de Triton vlak voor zijn val 160 knopen ge vlogen, doch de lampen werden in het wrak nog in uitgeschoven positie aange troffen. Lof yoor Shannon Hoewel hem met nadruk gezegd werd niemand en niets te ontzien en iedere aan leiding tot critiek, die hij misschien mocht gevoelen, openhartig en eerlijk uit te spre ken, wenste Viruly geen woord van verwijt te richten tot het personeel van de lucht haven Shannon wegens de uitgebleven, althans ernstig vertraagde hulpverle ning. „Die hulpverlening hing er van af of zij wisten dat er iets gebeurd was. Ik weet het niet, wat ze precies op Shannon wisten", zei hij. „Shannon is een van de meest efficiënte luchthavens die ik ken. De bereidwillige hulp die wij er altijd krijgen is boven iedere lof verheven. Als zij ons in dit geval niet tijdig hulp hebben verleend, dan zal dat te wijten zijn aan het tekort aan inlichtingen over het opgeval. Toen wij eenmaal aan wal waren gekomen, heb ben zij ons voortreffelijk geholpen". In het verdere verloop vain het verhoor werd vastgesteld, dat de verkeerstoren nooit onmiddellijk radiocontact met de cockpit van het juist gestarte toestel neemt, teneinde de op dat moment druk in de weer zijnde bemanning naet onnodig lastig te vallen. Oud zeer BRUSSEL A.N.P.) De Belgische pers heeft met enige wrevel geconstateerd dat de keizer van Ethiopië bij zijn rondreis door Europa geen bezoek aan België heeft gebracht. Ook in handelskringen, waar men op een versteviging der Belgisch- Ethiopisohe handelsbetrekkingen had ge rekend,heerst ontstemming. De „Standaard" schrijft, dat het uitsluitend de schuld van de Belgische diplomatie is indien de kei zer België links laat liggen. Het blad her innert aan de dramatische jaren van het conflict tussen Italië en Ethiopië toen mi nister Van Zeeland in de Volkenbond ver klaarde dat economische sancties tegen de aanvaller in feite niet uitvoerbaar waren. Deze uitlating zit de keizer nog steeds dwars, aldus het blad. Toen de gevluchte keizer bij het ministerie van Buitenlandse Zaken poogde bij een Belgische bankinstel ling een bedrag van enkele millioenen francs, die uit de nederlaag waren gered, te plaatsen, nam het ministerie zulk een aarzelende houding aan dat de bank het raadzamer achtte de gevraagde dienst te weigeren. Ook dit is de keizer niet ver geten. Na de bevrijding heeft onze diplo matie getoond, dat Ethiopië haar helemaal niet interesseerde en jarenlang werd ons land te Addis Abeba dan ook slechts ver tegenwoordigd door een handelsbediende. Schip van Witte de With zonk ruim 300 jaar geleden in de Sont Destijds is bericht dat er plannen bestaan tot berging van het wrak van het admi raalschip van Witte de With, dat op 9 No vember 1638 in de Sont ten Zuiden van Helsingör is gezonken. Aan de Deense duiker ir. Jan Uhre is op dracht gegeven voor rekening van het ma ritieme museum „Prins Hendrik" te Rot terdam een onderzoek in te stellen, waar bij met een krachtige waterstraal een deel van het wrak wordt vrijgemaakt. Het is vrijwel zeker, dat van het schip, dat in zijn tijd het grootste van de Nederlandse vloot v/as, alleen de bodem en een gedeelte van de scheepswand is overgebleven. De zware ijsgang, die periodiek door de Sont gaat, scheert alle boven de zeebodem uitsteken de stukken hout af. Indien er alleen enkele belangrijke con- structiedelen van het wrak zouden worden gered om daarmee de bouw van het schip te kunnen bestuderen, zou dit de berging al lonend maken. Nederland bezit uit de Gouden Eeuw, de bloeitijd van de scheep vaart, geen enkel overblijfsel van de toen malige schepen. Ook over de constructie van de 17de eeuwse schepen is weinig be kend. Als een deel van de scheepsinventa- ris zou worden teruggevonden zouden de resultaten verblijdend zijn. Verdere plannen over het bergen en over de financiering daarvan zullen echter moeten wachten op de uitkomst van het nu opgedragen onderzoek. De Deense regering heeft haar toestem ming gegeven voor de berging en het naar Nederland overbrengen der restanten. Nederlands zilveren gulden keert terug. Weliswaar iets kleiner dan voor de oorlog, iets bescheidener in gewicht, maar Nederland gaat weer met zilver betalen. In de Rijksmunt aan de Leidseweg te Utrecht is men ap het ogenblik met man en macht bezig aan de productie van denieuwe zilveren gulden, welke, zoals bekend, de beeldenaar van onze huidige vorstin zal dragen. De nieuwe gulden zal omstreeks de tweede helft van 1955 volop in omloop komen. Foto: De afgewerkte guldens worden nauwkeurig geteld en voor het transport naar de plaatsen van uitgifte in stevige zakjes verpakt. ADVERTENTIE K' Want hij is standvastig, weet je. Allien maar tevreden met Roxy, de standvastige Amerikaan, vol geur en heerlijk zacht van begin tot eind. Onveranderlijk en karaktervol, is Roxy •et voor karaktervolle mannen. Redenen Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange Ook verkrijgbaar in dozen van 50 stuks. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister Anseele heeft ver klaard dat de televisie werkelijk te veel geld kost. Een T.V.-uitzending van twee uur, die onlangs uit Parijs werd gere- layèerd, kostte meer dan 6.000 gulden. De Vlaamse en Franse T.V.-zenders van Brus sel zullen meer moeten samenwerken. De minister bracht hulde aan de Belgische in dustrie. die uitstekende toestellen vervaar digt. maar hij vroeg de producenten met aandrang de mogelijkheid te onderzoeken zelf onderdelen te produceren. Alle onder delen worden geïmporteerd. Een ontwerp van wet op het televisie- kijkgeld zal binnenkort bij het parlement aanhangig worden gemaakt. De minister zou hebben erkend dat een kijkgeld van 38 gulden per iaar overdreven is, ofschoon de Italiaanse kijkers 76 gulden per jaar betalen. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft de Raad voor de Revalidatie, die bij ge meenschappelijke beschikking van de ministers van Sociale Zaken en Volksge zondheid, van Oorlog, van Marine, van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Maatschappelijk Werk in het leven is geroepen, geïnstalleerd. In zijn installatierede zei de minister dat van de raad adviezen worden verwacht over maatregelen, die een zeer groot aantai personen kunnen betreffen. Een deskun dige raamt het aantal personen, dat in enigerlei vorm voor revalidatie in aanmer king komt, op 200.000. De revalidatie op velerlei gebied is nog slechts in een begin stadium van ontwikkeling en moet op be paalde onderdelen nog geheel worden op gebouwd. Ook dienen maatregelen ge nomen te worden die gericht zijn op de terugbrengen van de betrokkene op de hem toekomende plaats in de maatschappij. Sint Nicolaas heeft Woensdagmiddag bij zijn bezoek aan kinderen van het perso neel van de Chemische Fabriek in Naarden zijn intocht niet gemaakt op zijn schimmel, maar gezeten op een olifant, die hem ter beschikking was gesteld door de directie van circus Strassburger. De militaire drum band van de Palmkazerne te Bussum ver leende medewerking aan het feest en ging de stoet, die via de Huizerstraatweg naar het fabrieksterrein trok, vooraf. De ratten, die per jaar tussen de 50 en 100 millioen schade aan de Nederlandse economie aanrichten, zijn de grote voed- selverslinders en ziektenverspreiders onder mensen en dieren, aldus een publicatie van de Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen. In onze tijd pleit men overal voor productieverhoging, doch als men de rat ten wier aantal niet is te schatten op af doende wijze zou bestrijden, zouden daar door de vruchten van het productie-proces op aanmerkelijke wijze stijgen. De Neder landers zijn nog te „gastvrij" voor de ratten. Elke rat verslindt op een boerderij ge- mideld 7 tot 8 kilo graan per jaar, hetgeen betekent, dat honderd ratten de opbrengst van een kwart hectare bouwland consu meren. De ratten verspreiden voorts ziekten zo als paratyphus en de ziekte van Weill onder de mensen en varkenspest, pseudo- vogelpest en mond- en klauwzeer onder het vee. Naar de Plantenziektenkundige Dienst mededeelt is er behoefte aan gemeente lijke rattenbestrijders, die door de Planten ziektenkundige Dienst zijn opgeleid. Voorts moet men volgens deze dienst komen tot een regionale organisatie voor de ratten bestrijding. ADVERTENTIE West U wat F.M. is en kent U de voordelen? En 3 D? Weet U waar U op letten moet als U 'n radiotoestel kopen gaat? Deskundigen vertellen dat m een aardig geïllustreerd boek/e, gratis bii Uw handelaar verkrijgbaar te gen inlevering van deze annonce. 'n Service van Braun Radio Imp C.V. Hapó, Amsferdom Woensdag 1 December Dit is een merkwaardige dag. Hij ligt onder een gouden najaarszon midden in een week van gouden verwachting. Ver leden en heden zijn om hem heen gegroepeerd als een hals keten van louter paarlen; klei ne, blinkende gedachten van weldadige, geschenkenkopende mensen, die de blijheid van komende feesten reeds in hun botten voelen en elkander met welwillender ogen bezien. Er is licht en bewegelijkheid in de straten van de morgen tot ver in de avond, er is geschit ter in de uitstalkasten en in de ogen van de kleinen. Er is geen dag zoals vandaag, het ganse jaar niet. Zelfs de lag van het feest zal niet zo schoon zijn, omdat het komen reeds een stap naar het gaan betekent. Deze dag, midden in een merkwaardige week, ver guld door de schijn van gis teren toen het geschenkje gekocht werd en door de schijn van de viifde December als het gekochte geschenkje zal word-en gegeven heeft iets van een blikkerend mid delpunt, waaromheen een fees telijke tijd in vrolijke werve ling draait. Het is niet enkel om dat naderende Sint Nico- laasfeest. Na 6 December im mers komt Kerstmis, ook al zo'n tijdsoase vol vriendelijke, welwillende mensen en inge togen gedachten van vrede en welbehagen. En na Kerstmis een nieuw jaar, dat men met allervroomste voornemens pleegt in te gaan. Vrienden, het is duidelijk dat deze dag de beste van het jaar is: Wij hebben van nie mand iets te vrezen, wij leven onder een zon van goede wil en koesteren ons in de stralen van de menselijkste genade, de bereidheid om elkander te verdragen. Daarom, viert deze dag. Hij is niet gewijd aan een heilige en er wordt niet een historisch feit herdacht. Er is geen grote staatsman jarig of lang geleden doodgegaan. Er is vandaag geen jubileum van nationaal belang en geen opening ener nationale tentoonstelling. Het is nog geen Boekenweek en de IJsheiligen zijn nog verre. Het is geen Prinsjes- of vastendag, geen Wereldspaardag en geen Onnozele Kinderen. Wij gaan geen nieuw seizoen in, wij herdenken noch het ontzet van Leiden, noch de Vrede van Atrecht. Wij vieren noch her denken noch betreuren heden iets, dat ook maar de moeite van een massale viering, her denking of droefheid waard zou kunnen ziin. Het is een dag feit duizenden. Een schone dag, een gewone dag. Het leven staat vandaag stil met ingehouden adem moe van de afgelopen belangrijke data en krachten opsparend voor de dolle ren van Sinter klaasavond via Kerstmis naar Nieuwjaar en naar al die dui zelingwekkende dagen van het komende jaar, waarop we vol gens de kalender vol vreugde of vol ingetogenheid moeten zijn. Sta stil met het leven, van daag, vrienden. Het is een dag om tot het kalme besef te komen, dat wij ondanks alles tesamen nog in het leven zijn. Gij leest dit alles in het don kere uur vóór tafelgaan, ter wijl de geuren uit de keuken nadrukkelijker worden of in het helverlichte uur na tafel, als de rust in huis tot sen gemakkelijke leunstoel is geworden voor uw moede leden. Of gij leest het in de eenzaamheid van een spaar zaam bezocht café, aan de lees tafel die voor u een eiland van tijdelijke bezonkenheid is ge worden. Gij leest het als een vrolijk mens met vele kinderen om u heen, in de watten der huishoudelijke liefde gelegd als een welgedane ouder of als een door het leven gesla gene, wien alles ontvallen is en die in deze feestelijke De cembermaand zijn verliezen dubbel zwaar voelt knellen. Maar hoe gij het en waar gij het ook lezen moogt, viert deze dag met alle ande ren die hem vieren als een momenteel feest van vieren twintig uur, voor u en allen bereid temidden van een snel verglijdend leven. Bedenk dat er nu, op dit ogenblik, geer. verleden en geen toekomst be hoeft te zijn Dat gij kunt stil staan in de eeuwigheid onder de warmte van een goed mo ment, dat zich vrijelijk laat rekken. Een dag als een sur prise. die ge duizendmaal kunt uitpakken om telkens en tel kens weer dat vreugdevolle leven zonder meer tussen de papieren te zien blinken. Zo'n dag vindt ge enkel in December. Vooraan in De cember, niet te dicht bij de drukke feesten, dicht genoeg erbij om de advent ervan in uw gemoed te hebben. Een dag waarop noodzakelijk de zon van de herfst schijnen moet, een dag zonder noemenswaar dige wind of gure kou, zonder verkiezingen en oorlogsver klaringen, zonder verrassingen van welke aard ook. Een dag als deze, geen andere. Hij komt dit jaar niet meer terug, ge hebt hem niet horen aan komen, er is op de kalender geen aantekening bij te vin den. Viert hem, voor hij is weggegleden in de jachtige drukte van alles wat komen moet en komen zal. Grijpt hem en houdt hem vast, zolang ge kunt. Denk aan hem, als hij voorbij is. Hoop op zijn terugkomst, leef in de ver wachting dat hij terugkomen zal, onverhoeds, als een val lende ster. Er heeft zich een benau wende gedachte van mij meester gemaakt, terwijl dit alles op het blanke papier kwam. Want het wordt mij nu steeds duidelijker, dat deze glorierijke dag juist daarom glorierijk is, wijl er vandaag niet een of ander feest ge vierd wordt. Wij verdrinken in de feesten, die op ons af komen met de grauwe regel maat van regendroppen. Wij moeten tussen de feesten voor onszelf naar een feestelijke dag zoeken, die niet op de almanak staat. Onze dagen worden geannexeerd door de feestneuzen. Ons leven word* volgepropt met vieringen. De blijde verwachtingen van het leven worden doodgeslagen door de saaie zekerheden van de jaarlijkse 'feestdagen. Wij kunnen tussèn de fees telijke feesten nauwelijks nog het enige, simpele, meeslepen de feest, het leven, terug vinden. Daarom, vrienden, viert deze dag. Snel, voordat het wéér feest is! J. L. Dat de rat als inbreker stevig gereedschap tussen de kaken heeft, blijkt wel uit deze volkomen doorgeknabbelde metalen buis. Het weren van ratten dient te geschie den door de levensomstandigheden voor hen zo ongunstig mogelijk te maken. Zo dienen voedselresten afdoende te worden weggeborgen. Voedselvoorraden moeten in „ratdichte" gebouwen worden opgesla gen en de gebouwen moeten inwendig zo danig worden geconstrueerd, dat binnen gedrongen ratten geen gelegenheid hebben zich onopgemerkt te nestelen. Van 11 tot en met 18 December zal in geheel Nederland een actie worden ge houden voor de rattenbestrijding. Op weg tiaar Rilland Bath De Hilversumse politie heeft in een extra- oproep de nasporing gevraagd van de schaaoshond „Nero" van de herder C. H. Almekinders, die van Zaterdag af een nieuwe kudde zou gaan hoed'en. De politie-oproep heeft succes gehad, 's Avonds laat kwam er bij het Goois na tuurreservaat in Hilversum een telefoontje binnen, dat de politie in Meppel de hond op straat had aangetroffen. Het dier had de poten verwond en was vrijwel uitgeput. Onmiddellijk zijn de rentmeester van het reservaat, de heer F. J. Boelen en schaap herder Chr. Almekinders per auto naar Ruinen gegaan, om Nero, die door de Mep- peler politie daarheen was gebracht, op te halen. Het dier was reedis Zaterdagmiddag ir. Ruinen weggelopen. Herder Almekinders was bij zijn collega Huizenga in Ruinen om het vervoer van de schapen naar het Gooi te regelen. Het was er op dat tijdstip nogal rumoerig in huis en iemand anders was op de fiets weggegaan, die de heer Al mekinders al een paar dagen in gebruik had. Nero heeft toen vermoedelijk gedacht, dat de baas was weggev-aan en heeft ge tracht hem in te halen. Toen men hem in Meppel aantrof, was hij kennelijk op weg naar Rilland Bath,uit welk Zeeuws plaatsje de herder afkomstig was. Het was voor de eerste maal overigens dat Nero wegliep. In 1948 heeft de minister van Financiën aan de douaneambtenaren een richtlijn ge geven over de waarde, aan te geven bij invoer van sigaretten, die als reisbagage worden mede gevoerd. Maatstaf voor de berekening van de belasting zou volgens deze zijn: anderhalve cent per sigaret. De waarde werd op dit betrekkelijk lage be drag gefixeerd met het oog op de destijds heersende schaarste en de toenmalige invoersbeperkingen. Het ministerie ziet thans geen aanleiding meer, bij de invoer van sigaretten van een extra-lage waarde uit te gaan. De staatssecretaris van Financiën heeft ter kennis van de douane gebracht dat voorshands de waarde van als geschenk zending of als reisbagage ingevoerde siga- treten kan worden gesteld op drie cent per stuk.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5