Haarlem wenst uitbreiding naar het Oosten Noodsein van de „Gramsbergen" werd in Engeland niet gehoord Eerste T unesische f ellagha's komen uit de bergen elaar Kort en bondig Annexatie van Schalkwijk (Haarlemmerliede) voorgesteld Scheveningen-Radio waarschuwde de reddingboot van Fishguard (ie MORRIS hefcuijai Owjj Het beleid in Suriname en Nieuw-Guinea Japanse schuld jegens krijgsgevangenen Algerije - land vol tegenstrijdigheden Neo-Destour laat hen inhalen als nationale helden Ruimte voor 60.000 Haarlemmers DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 Samenwerking eerste eis Prins Bernhard naar herhalingsoefeningen Driehonderd gulden boete wegens oplichting Gesmokkelde auto's verkocht 45 millioen gulden in Genève ter verdeling onder landen Italianen gaan werken in West-Duitsland Lille vraagt 120.000 voor Van der Hart Stalin dreef Mao in het Koreaanse avontuur Marshall-plan voor Azic Krupp en Heinkel gaan de wereld veroveren Kapitein J. L. van Dullemen uit Rhoon van het Zaterdag op de rotsen bij Fish guard (Wales) te pletter geslagen Neder landse motorschip „Gramsbergen" is Woensdagmiddag met de eerste stuurman J. van Spaandonk uit Leiden en de boots man P. J. Berkhuizen uit Den Haag, uit Londen per vliegtuig in het vaderland teruggekeerd. In sobere bewoordingen verhaalde de kapitein van de angstige uren die hij en zijn bemanning hebben doorgemaakt. Vrij dag in de vooravond werd wegens het slechte weer geankerd in de voor de Zuid westen wind beschut liggende baai van Fishguard. Zaterdagnacht omstreeks half twee, toen de storm in een orkaan was overgegaan, sloeg het schip op drift en was er geen houden meer aan. De „Grams bergen" liep op de rotsen. De S.O.S.-seinen werden niet in Engeland maar wèl door Scheveningen-Radio opgevangen en zo werd van het vaderland uit Fishguard in gelicht. De reddingboot kon door het woeste weer en de ruwe zee eerst niet langszij komen. Later, toen de toestand zeer critiek was geworden, slaagde de red dingboot er gelukkig toch in een paar keer naderbij te komen, zodat de mannen konden overspringen. Sinds mensenheugenis had daar niet zo'n orkaan gewoed, hadden de bewoners van Fishguard aan kapitein Van Dulle men verteld. „Wij zijn blij het leven er te hebben afgebracht", zo besloot de kapitein zijn relaas. Een hachelijk avontuur heeft bootsman Berkhuizen beleefd, zo vertelde de inspec teur van de rederij N.V. Zuid-Hollandse Scheepvaartmaatschappij, de heer A. F. F. Janssen, die de bemanningsleden in Enge land heeft bijgestaan. Van boord af werd een lijn naar de wal gegooid, die door een boer werd opgevangen. Hangend aan een katrol wilde de bootsman via deze lijn naar de wal komen. Op een gegeven mo ment liep de katrol vast en zich met zijn handen voorttakelend bereikte de boots- ADVERTENTIE BARTFLJORISSTR- HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR 48 A DAM - TEL 71716? Gebreide Shawls - Handschoenen De minister van Overzeese Rijksdelen heeft in antwoord op het Voorlopig Verslag over zijn begroting medegedeeld, dat de samenwerking tussen Franse, Engelse en Nederlandse instituten, welke steun geven aan de ontwikkeling van Frans Guyana, Brits Guyana en Suriname, zich zal beper ken tot uitwisseling van gegevens. De vraag, of samenwerking tussen de organen van de Guyana's mogelijk is, is de minister geneigd bevestigend te beantwoor den, doch dit staat primair ter beoordeling van de autoriteiten ter plaatse. Voor. ww* betreft de Nederlands-Austra lische samenwerking in Nieuw Guinea kon reeds bij de openbare beraadslaging inzake 1954 van Overzeese Rijksdelen de aandacht worden gevestigd op de gezamenlijke be handeling van vraagstukken op het gebied van plantenziektenbestrijding, insecten plagen en veeziekten. Sedert hebben be sprekingen plaats gevonden op het gebied van arbeidswetgeving, gezondheidszorg, agrarische aangelegenheden, burgerlucht vaart en laatstelijk over de coördinatie van het botanisch onderzoek in beide de len van Nieuw-Guinea. Voorts wordt nog gewezen op het bezoek van de agrarische commissie aan Australisch Nieuw-Guinea, waarbij besprekingen zijn gevoerd op agra risch terrein, zomede met betrekking tot de bosexploitatie en het bosbeheer. Het rapport van de agrarische commissie heeft nog niet geleid tot het opstellen van een afgerond plan. Wel is op grond van dit rapport na gepleegd overleg met de gou verneur van Nieuw-Guinea aangevangen met de uitwerking van een tweetal door de commissie voorgestelde projecten, welker realisatie op korte termijn noodzakelijk en mogelijk voorkwam, met name het rijst- proefbedrijf nabij Merauke en het hout- zagerijbedrijf te Manokwari. In 1955 kan met de uitvoering van bedoelde projecten worden begonnen. Naast de gereleveerde samenwerking met Australië, vindt samenwerking met an dere beherende mogendheden voorname lijk plaats in verband van de South Pacific Commission. Van de volksgezondheid en in het bijzonder met betrekking tot de bestrij ding van ernstige volksziekten als malaria, tuberculose, lepra, filariasis en framboesia, is er geregeld contact. Prins Bernhard is hedenmorgen in zijn functie van inspecteur-generaal der Ko ninklijke Landmacht in gezelsfchap van enige officieren van zijn staf naar Duits land vertrokken om een bezoek te bren gen aan de herhalingsoefeningen van de Derde Divisie aldaar. Vandaag inspecteert de Prins de troepen in Vogelsang en mor gen die, gelegerd in het Sennelager. Uitspraak Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de grossier C. J. A. de R„ wethouder-Loco burgemeester van Heemskerk, verdacht van oplichting. Hij had onder meer aan een landbouwer uit Hoofddorp een onge tekende cheque gegeven; bovendien zou hij zich listiglijk hebben beroepen op zijn functie van loco-burgemeester. De officier van Justitie had een boete van 300 en een voorwaardelijke gevan genisstraf van een maand met een proef tijd van twee jaar geëist. De uitspraak luidde: 300 boete of 1 maand hechtenis. man na enkele onderdompelingen in de wilde golven behouden de kust. Alleen de scheepspapieren in een blik ken trommel heeft de kapitein kunnen redden. Hij en zijn bemanningsleden wer den in Fishguard van het nodige voorzien. Het teruggekeerde drietal droeg nog de uniformen waarin zij van boord waren gegaan. Inspecteur Janssen zei dat hij het schip, dat zes uur lang op de rotsen heeft liggen rijden, geheel als verloren beschouwt. Zelfs bij laag water ligt de „Gramsbergen" geheel onder de zeespiegel. „Ik ga toch nooit naar het buitenland. Wat komt een nationaliteitsbewijs bij mijn auto er dan op aan?" Met deze drogreden sluit menige aspirant-koper menigmaal de ogen als hem een auto zonder papieren ten verkoop wordt aangeboden. Dat is gebleken voor het gerechtshof te Amsterdam waar enige mannen terechtstonden die er van werden verdacht betrokken te zijn geweest bij het smokkelen of verhandelen van auto's uit Duitsland. „Een nationaliteitsbewijs," zo zei de pre sident, „is een kwitantie voor de betaalde invoerrechten. De kansen zijn tien tegen één dat een auto zonder papieren het land is binnengesmokkeld. Een koper, die dat niet beseft is gevaarlijk slecht op de hoogte of niet bona-fide." Tegen een 54-jarige garagehouder uit Barneveld in wienszaak het Utrechtse O.M. in beroep was gegaan omdat de rechtbank hem had vrijgesproken, eiste de procureur- generaal 300,boete wegens medeplich tigheid bij het verhandelen van een ge smokkelde vrachtauto. Tegen de volgende verdachte, een 26-jarige pluiveehandelaar uit Barneveld, werd twee maanden voorwaardelijk geëist en een boete van 300,Daar de desbetreffende auto bovendien afkomstig was van diefstal in Duitsland, verlangde de procureur-gene raal dat zij aan de eigenaar zou worden teruggegeven. Ook stond een 58-jarige eendenplukker uit F\rtten terecht, die vier gesmokkelde auto's had verkocht. Tegen hem luidde de eis tien maanden gevangenisstraf. Daar hij bovendien kwitanties met een valse naam had getekend, vroeg de procureurgeneraal wegens valsheid in geschrifte een maand gevangenisstraf. Het gerechtshof zal arrest wijzen op 15 December. In het in 1951 te San Francisco met Japan gesloten vredesverdrag is bepaald, dat Japan zijn vermogen en dat van zijn onderdanen in landen, die gedurende de oorlog neutraal waren of die zich in oorlog bevonden met één van de geallieerden, zal overdragen aan het internationale comité van het Rode Kruis te Genève. Dit comité zou fondsen verdelen onder de daartoe aangewezen nationale instellingen ten gun ste van voormalige léden van de geallieer de strijdkrachten die tijdens hun krijgsge vangenschap bij de Japanners onnodig zwaar hebben geleden. In een overeenkomst die nog moet wor den goedgekeurd door de Japanse regering en door de regeringen van de belangheb bende landen is thans vastgelegd dat Japan vóór het einde van de maand Mei 1955 4,5 millioen pond sterling (ongeveer 45 mil lioen gulden) zal betalen. Het is niet bekend welk aandeel Nederland zal krijgen, omdat nog niet in alle landen vaststaat hoe groot het aantal krijgsgevangenen is geweest en de verdeling van de totaalsom naar rato van de nationale cijfers zal geschieden. Voor Nederland wordt het totaal der voormalige krijgsgevangenen geschat op rond 50.000, dit betreft dus zowel degenen, die behoorden tot het voormalige Neder lands-Indische leger, als zij die deel uit maakten van de Nederlandse strijdkrach ten die tegen Japan hebben gestreden. Zo deelt het ministerie van Buitenlandse Za ken mede. ADVERTENTIE Tekort aan arbeidskrachten KEULEN (DPA) Besprekingen over de mogelijkheid van het werken van Ita liaanse arbeiders in West-Duitsland zullen omstreeks het midden van deze maand in Bonn gevoerd wordten. Sedert de zomer van dit jaar hebben vele West-Duitse fir ma's die met moeilijkheden voor het ver krijgen van arbeidskrachten te kampen hadden, aan de Italiaanse ambassade ver zocht haar bemiddeling te verlenen voor het verkrijgen van arbeidskrachten. Ver tegenwoordigers van de regeringen van beide landen hebben deze zomer in Venetië gesproken over het werven van 10 tot 20 duizend Italiaanse arbeiders voor West- Duitsland, zonder dat beide partijen zioh daarbij tot iets hebben verbonden. Jaar lijks kunnen ongeveer 50.000 Italiaanse seizoenarbeiders in West-Duitsland wer ken. Dit aantal zou zelfs tot 100.000 ver hoogd kunnen worden. GEMEENSCHAPPELIJK AVONDGEBED HERVORMDEN-GEREFORMEERDEN De kerkeraden van de Hervormde en de Gereformeerde kerken te Vlaardingen hebben besloten tot invoering van een gemeenschappelijk Zaterdagavondgebed. Hierbij zullen beurtelings Hervormde en Gereformeerde predikanten voorgaan. Door de kerkeraden is de wens uitgespro ken, dat andere kerken bereid zullen zijn hieraan eveneens mede te werken. Een inheemse wijk in de Algerijnse provinciestad Constantine. Op de voorgrond „taudis", de ellendige hutten van de allerarmsten, op de heuvel de moderne flat gebouwen, voornamelijk bewoond door Israëlieten en beter-gesitueerde Arabieren. Van onze reisredacteur) TUNIS, 2 December. Een operatie, die van beslissend belang kan zijn voor de wankele situatie in Noord-Afrika, is begonnen. Sedert Maandagmiddag zijn 21 Franse en 21 Tunesische gedelegeerden in geheel Tunesië in de weer om van een accoord op papier een werkelijkheid te maken. Aan een periode van bloedvergieten moet een einde komen. Het gaat om Fcllagha's, een 2500 Tunesische partisanen, die vrijwel het hele land de laatste drie jaar in een staat van onrust hebben gehouden. De termen van het accoord zijn dat binnen een korte termijn, ongeveer zes dagen alle Fellagha's hun wapens moeten hebben ingeleverd en zi£h naar hun haardsteden hebben begeven. In ruil daarvoor krijgen zij een vrijgeleide dat hen behoedt voor justitiële vervolging. De Fransen hebben de spons „chaald over een lange reeks aanslagen. De Tunesiërs, en vooral de Neo Destour-partij heeft, althans voorlopig, afstand gedaan van een machtig middel om hervormingen af te dwingen. Nu moet het accoord in praktijk worden gebracht. Het zijn vooral Tunesische gede legeerden, grotendeels partij-functionaris sen van de Neo Destour, die dit klaar moe ten spelen. Zij gaan de bergen in om con tact op te nemen met de Fellagha's, hen uit te nodigen de wapens neer te leggen en als vrije burgers terug te keren in de maat die als nationale helden komd. waren verwel- Nauwe band Dat juichen onderstreepte een lichte ver denking, namelijk dat de band tussen de fellagha's en de Neo Destour zeer nauw is. En die verdenking vond verder voedsel in KUNSTHANDEL HAARLEM WAGENWEG 102 KUNSTNI3VERE GESCHENKEN Immortelle Bloemsierkunst schappij. De Franse gedelegeerden, burgers het feit dat de Neo Destour-gedelgeerdep en officieren, controleren hun werk op enige astand. De Tunesiërs hebben een onwankelbaar vertrouwen in de goede afloop van de actie. Zij beweren dat de operatie voor honderd percent zal slagen. De Fransen zijn wat sceptischer. Maar inderdaad, er is een kans van slagen. De voortekenen zijn gunstig. Het eerste succes werd geboekt in de sector van Mateur, een provinciestad van 20.000 inwoners, waar de Tunesische gedelegeerden terugkeerden met 22 geüni formeerde fellagha's. Dit was verrassend want het lag in de bedoeling dat de parti sanen met hun vrijgeleide stilletjes naar huis zouden gaan. Nadat de fellagha-chef tot de Franse officieren een vriendelijk toe spraakje had gehouden, waarin hij zeide slechts om der wille van de vrijheid gestre den te hebben, en waarin hij zijn genegen heid jegens Frankrijk uitsprak, deponeer den zijn mannen hun wapens voor de voe ten van de Tunesische gedelegeerden en begaven zich vervolgens in auto's naar Mateur. Op tafel Ik heb daar hun aankomst gezien in de inheemse wijk in het gebouwtje van de plaatselijke federatie van de Neo Destour, die hen een feestelijke ontvangst bereid had. Waren dat de afgedwaalden van de partij, die in wanhoop naar het geweld gegrepen hadden, de fellagha's, voor wie de Neo Destour ten hoogste „begrip", maar nooit goedkeuring had getoond? Welnu, de jonge gebruinde guerilla-strijders in hun verschoten uniform van Amerikaans mo del, met een rood-wit-rood lint (de Tune sische kleuren) om de epaulet, werden één voor één op een tafel gezet om door de tal rijke menigte te worden toegejuicht. Aan gevuurd door de plaatselijke partij-functio narissen hief de massa, die zich in de nau we straat had verzameld, een door hand geklap onderstreept geroep aan: „Bour- guibas, Bourguibas, Bourguibas.En het portret van de nog steeds verbannen leider van de Neo Destour keek neer, niet op berouwvolle zondaars, maar op mannen In het laboratorium voor Kristallografie van de Technische Hogeschool te Delft is men op het ogenblik bezig met een bijzonder procédé namelijk het kweken van kunstmatige kristallen uit een samenstelling van diverse chemicaliën. Een kijkje in het laboratorium, waar een laborante bezig is met het tot plaatjes snijden van een piëzo-electrisch kristal. Dit moeilijke en nauwkeurige werk geschiedt met behulp van een vochtige draad, welke van de bovenste klos op de onderste wordt gewonden. zo verrassend snel contact met de fellagha's tot stand hebben gebracht. Dat werd bo vendien nog bevestigd door de glorieuze en opgewonden ontvangst in Mateur. Dc eni gen, die bij dit patriottisch vuur vrij koel bleven, waren de fellagha's zelf. Zij lieten de stortvloed van gejuich gelaten over zich heen gaan en gedroegen zich vrij onwen nig. Zij gaan nu terug naar de dagelijkse zorgen van de Tunesische arbeider of werkloze In die stemming trokken zij in de vallende avond door de stoffige steeg jes van de inheemse wijk terug naar hun krotwoningen. De strijd om de vrijheid werd de strijd om het dagelijs brood. Als alles goed gaat zullen in de komen- I de dagen overal in Tunesië honderden van deze mannen terugkeren. Dan zal er mis- j sehien weer rust en vrede heersen in dit door bloed en geweld getekende land. Er bestaat inderdaad een zekere mate van ver trouwen. De Fransen leggen zich een uiter ste gematigdheid op en geven loyale mede werking. De Tunesiërs kennen op het ogen blik maar één uitroep: „Volledig vertrou wen in Mendès-France". Labiele situatie Maar de situatie in Tunesië heeft steeds de neiging gehad plotseling om te slaan. Zij is uiterst labiel. En Mendès-France, van wiens experiment hier alles afhangt, staat in een allerminst zekere positie. Als hij valt, voordat zijn nieuwe aanpak in Tunesië we zenlijk verstevigd is, dan zal er een ramp gebeuren. De Neo Destour weet dit. Zij zal zich daarom wel inspannen in de komende dagen aan de Franse eis: 2500 Fellagha's naar huis en hun wapens inleveren, te vol doen. Men is gereed tot onderhandelen, maar men is, eveneens, zo nodig, gereed tot de strijd. Ik ben bij hoge uitzondering in de gele genheid geweest te zien hoe in hetzelfde gebouw van de Neo Destour de jonge le den van de partij militair werden gedrild. In groepen van 20 man exerceren zij onder leiding van een Tunesische oud-sergeant. Commando's: geeft acht, plaats rust, links- omkeert, in eindeloze herhaling. Alles in de pas op de plaats, omdat er voor echt mar cheren geen ruimte is. Maar de' dreunende tred, die even later het strijdlied van de Neo Destour begeleidde, was er niet minder dreigend om. Een fanatiek lied, dat spreekt over bloed en glorie en een vrij Tunesië. Voorstel van Oost-Berlijn aan West-Berlijn Het stadsbestuur van Oost-Berlijn heeft onmiddellijk herstel van de tramverbindin gen tussen Oost- en West-Berlijn aange boden op voorwaarde dat het West-Ber- lijnse stadsparlement zich verzet tegen de bekrachtiging van de Parijse verdragen. West-Berlijn heeft het voorstel afgewe zen en op zijn beurt het voorstel van het West-Berlij.nse parlement herhaald om verkiezingen voor de gehele stad' te houden. Louis Henno, president van de voetbal club Lille, heeft gisteren verklaard dat hij zal optreden tegen elke poging de Neder landse voetballer Cor van der Hart te laten uitkomen in de nieuwe competitie van de K.N.V.B. „Van der Hart, die een contract getekend heeft met Lille, behoort nog altijd aan Lille en hij kan alleen maar in Nederland spelen via een overschrijving van Lille naar een Nederlandse club", aldus Henno. Het verluidt dat Henno de K.N.V.B. heeft aangeboden Van der Hart los te laten voor ongeveer 12 millioen francs (ongeveer 120.000 gulden) een bedrag dat door de Nederlan ders te hoog werd geoordeeld. Nieuwe onthulling van Rastvorov NEW YORK (AFP) De voormalige luitenant-kolonel van de Russische ge heime dienst Rastvorov, die in de Verenig de Staten politiek asyl geniet, heeft in een tweede artikel in het Amerikaanse week blad „Life" verklaard', dat de Russische leiders reeds in de zomer van 1949 begon nen waren de oorlog in Korea voor te bereiden. Honderden Koreanen, die in Rusland vertoefden, werden, vergezeld: van Russische instructeurs, naar Noord-Korea gezonden. Ook werden grote hoeveelheden geneesmiddelen, waaraan in de Sovjet unie zelf nog gebrek bestond, naar Noord- Korea verscheept. Aanvankelijk weigerde Mao Tse Toeng, de leider van communistisch-China, zich met de Koreaanse aangelegenheid te be moeien. Mao beweerde niet voldoende ben zine, vliegtuigen, artillerie en ander ma teriaal te hebben en pas nadat Stalin hulp, die in de milliardien liep, had toegezegd, mengde China zich in de strijd. Na het tegenoffensief van de UNO-troe- pen was Mao Tse Toeng de strijd moede, omdat de beste Chinese troepen aan het Koreaanse front sneuvelden. Stalin besloot, door middel van de Russische UNO-afge- vaardigde Jacob Malik, te trachten onder handelingen over een bestand op gang te brengen, doch hij gaf, nog steeds hopend op Chinese successen, tevens bevel de onderhandelingen te rekken. Rastvorov besloot zijn artikel met te verklaren, dat sommigen in Rusland zich afvroegen, waar om de UNO de strijd in Korea niet had voortgezet tot de overwinning zou zijn behaald. Hij geloofde, dat Stailin na de geallieerde overwinning het gehele Ko reaanse schiereiland, zonder andc-re tus senkomst, zou hebben opgegeven. BINNENLAND In een besloten vergadering van de gemeenteraad van Bussum heeft architect prof. ir. C. Wegener Sleeswijk een uiteen zetting gegeven der plannen voor de bouw van een nieuw gemeentehuis te Bussum. Het plan bestaat uit twee loodrecht op elkaar geplaatste vleugels. Het raadhuis komt op een terrein, dat is ontstaan door het dempen van de Oude Bussumse haven. Alle wegen in de kom van het dorp Kruininigen zullen, waarschijnlijk in het volgende voorjaar, worden opgebroken ten einde een geheel nieuwe riolering te kunnen aanleggen. Van deze gelegenheid zal het ge meentebestuur gebruik maken om de wegen in de kom te vernieuwen of te verbeteren. Met de nieuwe riolering zal voor alle bur gers van Kruiningen tevens een nieuwe be lasting worden geheven, namelijk riolerings belasting. Zeven weken gevangenisstraf heeft de politierechter in Assen een 38-jarige horloge maker uit Valthermond opgelegd, die een clandestiene radiozender exploiteerde. Woensdag omstreeks kwart over tien hebben Koningin Juliana en Prinses Wilhel- mina een onaangekondigd bezoek gebracht aan het gebouwtje van Goois Scheppend Ambacht aan de Kerkbrink in Hilversum. De hoge gasten bezichtigden vol belangstel ling de winterexpositie van leden, die hier wordt gehouden en kochten verscheidene kunstvoorwerpen. In de gemeente Lith (N.-B.) zal binnen kort een nieuw raadhuis worden gebouwd ter vervanging van het thans in gebruik zijnde gemeentehuis, dat uit 1827 dateert. Deze gemeente telt thans 3200 inwoners, doch nog steeds heeft de gemeentelijke overheid de beschikking over de twee kamers, waar over zij in 1827 ook reeds de beschikking De directeur-generaal van de Statistiek, dr. Ph. J. Idenburg heeft vandaag zijn 25- jarig dienstverband bij het Centraal Bureau voor de Statistiek gevierd. Sinds 1939 treedt hij als directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek op. HAARLEM EN OMGEVING De Neerbosch Oudwezenvereniging Haarlem en Omgeving viert op Maandag 6 December in het C.J.M.V. Gebouw. L. Mar- garethastraat 13 het St. Nicolaasfeest voor de kinderen der leden en donateurs. Het secre tariaat der NOVHO is gevestigd M. v. Heemskerkstraat 67 rood, Haarlem. Woensdagmiddag heeft het bestuur van de Jan van Goyenstraat-vereniging zijn be lofte ingelost, door de kinderen van de clientèle een gratis rondrit per miniatuur- trein door het Bronsteepark aan te bieden. Niet militaire macht alleen WASHINGTON (Reuter) Men ver wacht dat president Eisenhower in zijn jaarlijkse boodschap aan het Amerikaanse congres in Januari zal vragen goedkeuring te verlenen aan een nieuw economisch hulpprogramma voor Azië. Aangenomen wordt, dat de regering Eisenhower een Marshallplan voor Azië overweegt, waar mede de komende jaren een bedrag van milliarden dollars zou zijn gemoeid, met als voornaamste doel verhoging van de levens standaard in de Aziatische landen. De Ver enigde Staten zouden hiervoor een geza menlijke actie willen voeren met Groot- Brittannië, Frankrijk en andere Europese landen. In officiële kringen wordt erop ge wezen, dat militaire macht alleen niet vol doende is om de communistische invloed in India, Birma en andere Aziatische lan den terug te dringen. Binnen afzienbare tijd zullen Burgemeester en Wethouders van Haarlem de gemeen teraad voorstellen bij Gedeputeerde Staten een verzoek aan de Kroon in te dienen tot het verkrijgen van een grenswijziging tussen Haarlemmerliede en Spaarnwoude enerzijds en Haarlem anderzijds. Het betreft hier de 4625 m lange grens welke van de Israëlitische begraafplaats aan de Amsterdamse vaart naar het Zuiden door de weilanden loopt langs het tracé van de vroegere locaalspoorweg naar de Haarlem mermeerpolder. Na ongeveer twee kilometer maakt de grenslijn een hoek van negentig graden en loopt zij in Westelijke richting tot het Spaarne, waar zij tegen over de Crayenestervaart eindigt. Uit een gisteren In een besloten vergadering van de gemeenteraden van Haarlem en Haarlemmerliede behandelde nota van Haarlem blijkt, dat Haarlem als nieuwe grens de Liede en de Ringvaart tussen de uitmonding van de Liede en het Spaarne wenst. Hierdoor zullen de weilanden Oostelijk en Zuide lijk van Haarlem de zogenaamde Romolenpolder bij de Spaarnestad worden gevoegd, evenals de buurtschap Zuid-Schalkwijk. Het gaat in totaal om ongeveer 450 hectaren met een bevolking van 450 zielen. Deze 450 zielen zullen er echter 60.000 zijn geworden wanneer Haarlems toekomstige satelliet-stad Schalkwijk zal zijn voltooid. Maar dat heeft nog even de tijd. In de Haarlemse nota wordt het streven naar gebiedsuitbreiding gemotiveerd met het grote gebrek aan grond voor de toe komstige stadsuitbreiding. De bestaande uitbreidingsplannen Delftwijk en Zinnevelt bieden ruimte voor 4100 woningen, het toekomstige Parkwijk ten Oosten van de Prins Bernhardlaan voor duizend en Schalkwijk, het nog op Haarlems grond gebied gelegen polderland ten Zuiden van de Schipholweg voor 3600 woningen. Bij het huidige tempo van de woningbouw zou Haarlem in 1966 volgebouwd zijn, bij een opvoering van het tempo hetgeen drin gend nodiig is zelfs al in 1961. In de Haarlemse gemeenteraad bleek tegen deze plannen in het algemeen geen bezwaar te bestaan, in Haarlemmerliede heeft het Haarlemse voorstel uiteraard enige opschudding verwekt, te meer omdat Amsterdam al heeft laten weten dat het zeventig hectaren van de Grote IJpolder begeert om nieuwe kanaalverbindingen tot stand te kunnen brengen. Aan de andere kant is men in Haarlem merliede reeds lang ervan doordrongen dat het gebied om Zuid-Schalkwijk zeer weinig samenhang met de gemeente heeft en het eveneens om bouwgrond verlegen zittende Halfweg daar geen uitbreidings mogelijkheden bezit. Vandaar dat het niet uitgesloten ts, dat het gemeentebestuur van Haarlemmerliede de Haarlemse wen sen zal aangrijpen om de samenvoeging van het geheel op Halfweg georiënteerde Zwanenburg in de Haarlemmermeerpolder met Haarlemmerliede te bepleiten, zodat er van enige compensatie voor het verlies aan grond zal kunnen worden gesproken. Na de bevrijding werd reeds voor die samenvoeging een actie gevoerd, welke door 85 der Zwanenburgers gesteund werd, BONN (Reuter/DPA) De firma Krupp te Essen, het grote concern der Duitse zware industrie, dat niet meer beschikt over zijn kolenmijnen en hoogovens, gaat fabrieken bouwen in Argentinië, Bolivia, Pakistan, India en de Soedan ter waarde van millioenen dollars De Duitse vliegtuigbouwer prof. Heinkel heeft te Stuttgart tegenover professoren van de technische hogescholen van Karls ruhe en Stuttgart en vooraanstaande inge nieurs van de Heinkel-fabriek aangedron gen op internationale samenwerking in de vliegtuigindustrie. Hij sprak als zijn over tuiging uit, dat Duitse geleerden en tech- nichi ook nu nog waardevolle bijdragen kunnen leveren aan andere landen. Heinkel zeide, dat zijn bedrijf zich in de toekomst weer zal bezighouden met de ontwikkeling van straalmotoren, waarmede de Heinkel- fabriek in 1936 als eerste in de wereld be gonnen was.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7