Velsens onderwijs vergt uitzonderlijk zware offers Schoolzwemmen voor Santpoort „met de bus GERARD VAN PRAAG Agenda voor Velsen Visserij-varia GEMEENTE EN JEUGD I Ziet onze etalages Slecht jaar voor akker bouwers en veehouders Weinig belangstelling voor B.B. avond Castricum Premier Strijdom hoopt republiek te vestigen DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 8 Voor de vreemdeling i Grotere Katholieke activiteit in de IJmond Drie thuiswedstrijden voor „Watervliet" Alleen IJmond 2-dames spelen R.K. Markthandelaren vierden feest Grote sortering Tante Els feliciteert Voor jonge hersens Ons nieuwe weekraadsel Heemskerk nog niet geheel bezet Zuid-Afrika is alleen aan het gezag van God onderworpen ER IS GEEN HOOFDSTUK bij Velsens onderwijsbegroting, die met een batig saldo sluit. En terecht, onderwijs is een zaak, die geen winst mag jagen. Er is echter ook geen hoofdstuk in de vele, die de begroting voor 1955 telt, waaruit zo duidelijk de intense belangstelling blijkt van de overheid voor de opvoeding van de jonge mens. De aanstelling van boventallige onderwijskrachten, zoals ze al eerder in de raad is besproken, drukt uiteraard zwaar op het budget niet minder zwaar dan de verhoogde kosten, die de scholen voor onderhoud en in standhouding verg< Het lager onderwijs De elf boventallige onderwijzers, die het openbaar onderwijs nodig heeft om uit de narigheid van de te volle klassen te komen, zullen de begroting met 59.600.extra belasten uit hoofde van hun salariëring: de vakonderwijzers zullen eveneens meer kos ten en wel 6500.Ook het onderhoud der schoolgebouwen is als direct gevolg van de sterke groei van het Velsense „scholen arsenaal" niet onaanzienlijk gestegen: voor 1955 werd 29.822.geraamd (v. j. f 16.434.—). Een van de „duurste" scholen wordt de Jan Ligthartschool, die met 5820 het ge meentelijk budget zal paan belasten. De Jan Campertschool heeft nieuwe school- meubelen nodig en komt daartoe met 2835.op de desbetreffende begroting voor. De duurste school, wat verlichting en verwarming aangaat is de Adolf v. Nas- sauschool met 3080.De raming voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen is ook al veel hoger dan voor 1954: 41.500 (v.j. 38.075). Het college tekent hierbij aan, dat gemiddeld voor elke leerling 12.- besteed zal worden, verhoogd met 3. per meisje als het handwerkonderwijs ge niet en met 2.— voor elke jongen, die in de 5e en 6e klas les in handenarbeid krijgt. Voor instructieve schoolreizen werd voor het nieuwe begrotingsjaar 3000.opge voerd, zijnde 2.per leerling voor de hoogste drie klassen. VGLO en ULO Bij het VGLO, dat één boventallige leer kracht zal krijgen worden de cijfers, die voor het lager onderwijs opvielen, in min dere mate weerspiegeld: ook hier hogere onderhoudskosten 17.per leerling voor nieuwe leermiddelen!) en het ULO geeft eenzelfde beeld. De ene boventallige onderwijzer, die aan de Willem de Zwijger- school nodig zal zijn, de hogere onkosten voor onderhoud en aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen (voor 5000. nieuwe gasojaars) en de 17.die vol gend jaar ook hier per leerling zal moeten worden besteed met 3.en 2.ver hoging voor handwerk- en handenarbeid- onderricht hebben ook dit deel der begro ting aanzienlijk zwaarder belast: het na delig slot van de ULO bedraagt 72.469,94 tegenover 57.277.25 in het vorige jaar. Daarmee is men echter nog lang niet aan het nadelig saldo, dat het gewoon lager onderwijs op zal leveren: 290.657,49 (v.j. 168.313,10). Voor het VGLO wordt een tekort geraamd van 31.228 (v.j. 24.398,10). Het BLO sluit met een nadelig saldo van 33.374.(v.j. 26.047,63). Kleuterscholen Dat het openbaar kleuteronderwijs er evenmin komt, blijkt uit het tekort van 193.338,63 dat de kleuterscholen aan de begroting bijdragen (v.j. 150.475,39). De verbetering in de salarisschaal van het personeeel en de uitbreiding der scho- lenvoorraad zijn hier uiteraard niet vreemd aan: voor jaarwedden werd 111.297. geraamd (v.j. 94.000.het onderhoud der gebouwen vergt naar schatting 23.415 (v.j. 12.941.en relatief is de Casem- broot-kleuterschool met 9850 als geraam de onderhoudspost hierin de zwaarst- belastende, hoewel de Moerberg-kleuter- school met 4010 eveneens haar aandeel vraagt. Bijzonder onderwijs De bemoeiingen der gemeente met het bijzonder onderwijs zijn natuurlijk veel minder direct. Aan vergoedingen aan be sturen (artikel 84 onderwijswet 1920) wordt vermoedelijk 5639.betaald (v.j. hetzelfde bedrag). Voor de boventallige onderwijzers raamt het gemeentebestuur 102.900.zijnde de kosten van 19 boven tallige onderwijzers voor het lager onder wijs in deze sector. De scholen zelf vragen ook heel wat meer 231.000.(v. j. 156.000). Het aantal leerlingen, dat de bijzondere lagere scholen in Velsen bezoekt is thans 4720; de zwaarst bezette school is de R.K. school in Santpoort (460 leerlingen): de kleinste de Groen v. Prinstererschool (95 leerlingen). De kostenvergoeding der gemeente be draagt voor het komende jaar 48,83 per leerling. Het bijzonder onderwijs komt 472.947,41 tekort (v.j. 241.007,76). Het bijzonder voortgezet gewoon lager onder wijs (VGLO) belast de begroting met een nadelig saldo van 64.735.(v.j. 54.091). De bijzondere ULO-scholen vragen 63.72u.96 (v.j. 57.519,38) en het biizon- der BLO 27.818,86 (v.j. 16.431,24). Daarvan komt het bijzonder ULO aan één boventallige onderwijzer; het bijzonder BLO eveneens. Voor de bijzondere kleuterscholen is eveneens heel wat meer geraamd dan vorig jaar: de begroting sluit met een tekort van 236.050.— (v.j. 222.000.—). Dat wordt dan veroorzaakt door de hogere subsidies 270.000 tegen in 1954 240.000.—). Te water! Het schoolzwemmen we meldden dit al in het verband van een algemene be schouwing over de gemeentebegroting belast voor 1955 het budget met 50.378; een heel verschil met de raming over 1954, die 17.410 bedroeg). De kosten van het schoolzwemmen zonder meer 47.968.zoals ze voortkomen uit de exploitatiebegroting van het bad, die reeds in de raad besproken is, worden verhoogd met 500.- voor schoolzwemwedstrijden, 500.voor zwembussen en -plankjes en 1400.voor het vervoer der Santpoortse schoolkinderen naar het bad. Opleiding kleuteronderwijs De begroting vermeldt voorts 13.140 voor de opleiding van kleuterleidsters aan de streekschool voor Kennemerland en voor het opleiden in het machineschrijven der PUO-scholieren is 1500.geraamd; de in aanmerking komende bijzondere scholen zullen er 2500.voor vergoed krijgen. Middelbaar en hoger onderwijs De kosten van het handelsonderwijs zul len naar schatting over 1955 44.700 be dragen (v.j. 28.662) waarvan 50'/o door het rijk wordt vergoed en 10% door de pro vincie. De begroting draagt als consequen tie van het middelbaar onderwijs echter -'^-^J^LKXXJO'OOOCKXOOOOCfCOOOOOOClCOOCOCOCOOCCOOCCCCOCOC' In totaal vermeldt de Velsense gemeen- j tebegroting 2100 als subsidie ter be- vordering van het vreemdelingenver- 5 keer. Hiervan wordt f 400 uitgekeerd Êj aan de Bond voor Vreemdelingenver- keer in Zuid-Kennemerland. „IJmui- dens Bloei" kan op f700 rekenen, even- als „Santpoorts Bloei" en de Provin- 0 ciale Vereniging voor Vreemdelingen- - 0 verkeer Noordholland ontvangt f 50. OOOOOCOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOCX)OOOOOOOOOCOOOCOCOCOOOCO(VJ.^ een belasting van 87.474.— (v.j. 82.502,60). Het hoger onderwijs wordt eveneens duurder 167.722 tekort over 1954; 159.322 in 1954). Uit een overzicht blijkt, dat de leerlingen, waarvoor Velsen aan die gemeenten bijdragen moet geven en die aan omliggende gymnasia studeren, in totaal de gemeente 10.000.zullen kosten. Uit Velsep gaan 38 leerlingen op het Haarlemse gymnasium school; 70 zijn op het Kennemer Lyceum, 50 op het Chris telijk Lyceum, 55 op het R.K. Lyceum, 14 op „Sancta maria", 14 op het Montessori Lyceum; 1 op het Alkmaarse RK Lyceum en 1 op het Canicius college in Nijmegen. Tenslotte bezoeken 28 jonge Velsenaren het Haarlemse Lorentz- en Coornhert- lyceum. Nijverheids onderw js Het nijverheidsonderwijs vergt 162.381.97 als nadelig saldo van de gemeente 144.005.— in 19541. Op een Woensdagavond gehouden bij eenkomst van de Katholieke Bond van in dustriële werknemers heeft "net districts bestuurslid de heer J. Biisterveld gepleit voor een grotere activiteit <ter 'Katholieke werknemers in de IJmond. Op deze bijeenkomst waren leden aan wezig van de afdelingen IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Heemskerk. Bij een toene mende uitbreiding van de IJmond zulleri de Katholieke vakbelangen op actievere wijze behartigd moeten worden, wil men zijn plaats kunnen handhaven. Er werden deze avond enige films ver toond, o.a. „Mensen kijken niet naar de Hemel". Voor de korfbalvereniging „Watervliet" staan voor de komende Zondag drie thuis wedstrijden op het programma. De jeugd heeft vrijaf in verband met St. Nicolaas.. De belangrijkste wedstrijd voor de groen gelen is die van het eerste twaalftal, dat op „Watervliet" de strijd gaat aanbinden tegen BEP I uit Purmerend. Het team .uit Purmerend staat op de ranglijst in de middenmoot en heeft met evenveel ge speelde wedstrijden als de Watervlieters driewinstpunten minder. Wil Watervliet I de leider va,n de rang lijst, ZKC, blijven volgen cm de kans op de titel te behouden, dan moet er gewonnen worden. De stand is nu: ZKC 6 gesp. 11 pnt.; Watervliet 7 gesp. 10 pnt.; Fortuna 6 gesp. 9 pnt.; BEP 7 gesp. 7 pnt.; Ooster park 7 gesp 7 pnt.; KVH 6 gesp. 6 pnt.: Victoria 7 gesp. 6 pnt.; Sport Vereent 8 gesp. 5 pnt., Nieuw Flora 6 gesp. 2 pnt.; OKV 4 gesp. 1 pnt. Watervliet 3 ontvangt bezoek van Haar lem 3 en het vierde twaalftal, dat vorige week met 92 van Nieuw Flora 5 won, zal nu op eigen veld Oosterkwartier 5 ont moeten. Watervliet I komt uit met de dames T. Waagmeester, R. Leyenaar, A. Verkerk, G. Kluft, S. Meyer, J. Kluft en de heren A. Wedemeyer, F. Vos, W. Berghuis, M. Veer beek, S. Hartman en J. de Boer. Na de afwerking van een deel van het handbalprogramma van vorige week, waarbij de handbalvereniging „IJmond" echter alle drie gespeelde wedstrijden won, is er voor de komende Zondag slechts één wedstrijd vastgesteld. De dames van het tweede IJmond-elftal, die vorige week te gen THB 2 uit niet volledig waren opge komen, krijgen op „Watervliet" bezoek van Heemstede. Misschien zorgen de IJ- mond'sen voor een St. Nicolaasverrassing en winnen zij van Heemstede. IJmond 2 kemt uit met de dames L. de Vlugt, N.N. en L. Klaver; T. v. d. Aar, T. Huttinga en B. Kuyper; A. v. d. Velde, M. Nierop Groot, T. v. Duyvenbode, N. Huttinga en Fr. Gra- pendaal. In het Beverwiikse Centrum werd Woens dagavond onder leiding van de conféren cier Bouman uit Haarlem een gezellig feest georganiseerd door de vereniging van R.K. markt-, straat- en rivierhandelaren. Gedurende enige uren had men zijn zor gen en handel aan de kant gezet en laaide de feestvreugde hoog op. Een climax werd bereikt toen St Nicolaas en Zwarte Piet binnenkwamen en deze voor een ieder een cadeau bleken te hebben. De avond werd o.a. bijgewoond door de voorztter der Middenstands Centrale de heer W. Vessies. ADVERTENTIE Regenjassen Tweed-jassen Pantalons voor Dames en Heren Zelfbinders Handschoenen Fablo Overhemden Cojo Othello ☆Sokken Vesten Truien Shawls Prijzen van Woensdag. Heilbot 2,90; gr. tong 4,60—4,10; grm. tong 3,303,05; kim. tong 3,002,58; kl. tong I 2,302,20; kl. tong II 2,22—2,08; tarbot I 3,10—2,65, per kg. Tarbot II 104; tarbot IV 96—60: gr. schol 66; grm. schol 70; kim. schol 7368; kl. schol I 6963; kl. schol II 6842; schar 5124; bot 48—45; v. haring 1715; makreel 3726; gr. schelvis 5736; grm. schelvis 5643; kim. schelvis 5743; kl. schelvis I 7438; kl. schelvis II 60—36; wijting 4726; gr. gul 5543; midd. gul 4542; kl. gul 4129; kl. haai 3831; poontjes 3632; kl. koolvis zw. 341; kl. koolvis wit 47, per 50 kg. Gr. ka beljauw 194136; gr. koolvis zw. 9867; gr. koolvis wit 110—104; gr. leng 118, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 75 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 60 kisten schol, 25 kisten schar, 15 kisten bot, 2795 kisten haring, 195 kisten makreel, 370 kisten schel vis, 140 kisten wijting, 40 kisten kabeljauw en Gul, 10 kisten leng, 16 kisten haai. 10 kisten poon, 118 kisten koolvis, 30 kisten diversen. Totaal 3900 kisten. Afsnijden en behouden teelt. En zijn op dit ogenblik al „cht loggers die de haring visserij 1954 hebben beëindigd. In de vissers haven liggen de KW 161, KW 6, KW 67 en in de Haringhaven de KW 163. Ook zijn enige loggers uit Katwijk naar de thuishaven ver trokken om daar af te snijden en de motor te reviseren. In Januari gaan de loggers uit om verse vis Eerste reis van de IJM 31. Voor de eerste reis is Dinsdag naar zee vertrokken de kotter IJM 31. Het schip van de Katwijkse schipper R. Groen maakt zijn eerste reis. Tegelijk met dit schip verlieten nog zes kotters en loggers de vissershaven om te proberen toch nog wat platvis te verschalken. Nu het weer Woensdag beter is geworden zullen er nog wel een paar naar zee vertrekken. Lading vismeel. De coaster Oosterdok uit Amsterdam zal in de vissershaven 6000 balen vismeel laden. Uit de vaart. Uit de vaart zijn genomen de trawlers Petten en van de rederij Wei- mar de. Zeelandia en Limburgia. De Schoor! en de Medan zijn Maandag, .Dinsdag is de Sumatra naar zee vertrokken. In de gisteravond in Beverwijk gehou den vergadering van de boerenvakgroep der L.T.B. heeft de voorzitter.de heer J. Poel medegedeeld dat 1954 wel heel slecht geweest is voör de veehouders en akker fc ou weTS. Door het ongunstige weer konden de veehouders hun koeien in het voorjaar vee! te laat de wei insturen, de hooioogst liep door de vele regen erg tegen, terwijl nu door een tekort aan veevoer de veeprij- zen dalen. De akkerbouwers kregen veel tegenslag bij het binnenhalen van de oogst, vooral van aardappelen en bieten. Na deze min der prettige geluiden van de voorzitter werd de verdere agenda afgewerkt en kwa men o.a. de voorstellen der akkerbouwers ter tafel, die op de vergadering van 9 De cember in Haarlem behandeld zullen wor den. Van de Kring Kennemerland was o.a. het voorstel om te komen tot afschaffing of halvering der areaaiheffing op aard appelen. Ook was er een voorstel inge diend om te kernen tot verhoging dei- tar- wepriis van f 25 naar f 27.50 per 100 kilo. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de heren J. Veldt en J. Brandjes her kozen en werd de heer F. de Wildt geko zen in een bestaande vacature. DONDERDAG, 2 December 1954. Beste kinderen, WE ZIJN MET GROTE SPRONGEN door de ontwikkeling van de verschillende middelen van vervoer gehuppeld en we hebben daarbij nog niet eens de grote uit vinding behandeld, die wel eens de allergrootste aller tijden is genoemd en daar naar mijn mening nog wel enige aanspraak op mag laten gelden ook. En dat is die van „het wiel". Het wiel? Ja, dat gewone ronde ding, dat wij in alle vormen en soorten, met of zonder banden, als raadje in een horloge en als geweldig schoepen rad in een turbine nu heel gewoon vinden, is ook eens uitgevonden. Er moet in de oertijd een slimme oermens geweest zijn, die op een goede dag een steen van een helling zag rollen bijvoorbeeld en toen zag, hoe gemakkelijk de ronde vorm zich verplaatste. Hij is toen waarschijnlijk op een andere steen gaan zitten, heeft zijn dierenhuid een beetje losgemaakt om beter te kunnen prakkizeren en snelde na een uurtje naar zijn oer-vrouw om haar in het oers te vertellen, dat 'ie nu wel zo'n schrander moment had gehad: al die zware rommel uit het bos zoals bomen zou je veel handiger op ronde stenen kunnen leggen en naar je hol kunnen rollen Je begrijpt, dat het maar een kleine stap is geweest van de ronde steen naar het eerste wiel en vandaar via de as-in-het- midden naar een tweede wiel en toen naar het eerste wagentje enzovoorts, enzovoorts. Veren van dierenpezen moeten ook niet lang op zich hebben laten wachten en allengs ontwikkelde zich het eerste primitieve vervoermiddel. Maar het heeft eeuwen en eeuwen moeten duren voor de tweede revolutie kwam: namelijk de voortbewe ging door andere dan menselijke of dier lijke kracht. Door stoom. Hoewel de Grie ken eri Chinezen al stoom moeten hebben gebruikt, staat in de wordingsgeschiedenis van de mens, zoals dat deftig heet, James Watt te boek als de werkelijke uitvinder van de stoommachine. Trouwens, dat heb ik je al in het kort verteld bij de eerste stoomtreinen. Op het plaatje van deze week staat een ander stoomvehikel, dat uitsterven gaat; het stoom trammet je. Dat gezellige hobbel- tje langs 's Heren wegen, waaraan ik per soonlijk allervriendelijkste herinneringen bewaar, maar dat jullie al haast niet meer kennen. Tussen Lemmer en Groningen liep vroeger zo'n bellende hakkeplof, die in vijf lange uren door alle mogelijke dorp jes tjoekte en dan onderweg ook wel eens moest stoppen voor een koe, die verwon derd tussen de rails stond. Langs mijn ouderlijke woning liep in vroeger dagen ook zo'n vierkant locomotiefje voor kleine wagonnetjes te draven, en als je de con ducteur een dubbeltje gaf, stopte hij voor elk huis, dat je aanwees, want vaste haltes waren er toen nog niet. Toch was het lang niet allemaal aardig heid en romantiek, dat de stoomtram bracht, al heeft ze voor vele geïsoleerde dorpjes een ware bevrijding gebracht. Want de Gooise stoomtram, die van het plaatje, werd niet voor niets ook wel de „Gooise moordenaar" genoemd. Pas in 1947, als ik het goed heb in October, verdween het ding tussen Amsterdam en het Gooi en sindsdien zijn ook de overblijvende stoom- trammetjes van de weg gevaagd door de veel veiliger en goedkopere bussen. Maar ondanks alle kwade dingen, die er van de stoomtram te vertellen zijn: het was een oer-gezellig vervoermiddel, dat nooit haast had en dat nog klassen kende ook: hout voor de derde, groen fluweel voor de twee de en rood trijp in de eerste klas. De oude ren onder jullie zullen de wagon op het plaatje wel herkennen: deze wagons zijn namelijk nog vele jaren gebruikt op de lijn Haarlem-Leiden, achter de electrische tram aan. Die inmiddels ook alweer ter ziele is. Jongens, we moeten gauw naar onze correspondentie, anders vertel ik jullie een hele pagina vol. Volgende keer maar meer. Vandaag is dan GOALGETTER nummer één. Hij vertelt me in een kort briefje dat er tegenwoordig niet veel tijd over is wegens de vele proefwerken op school. Ja, zo tegen Kerst moet er gewerkt worden, vriendje! Ik hoop, dat je cijfers allemaal bevredigend zijn of mankeert er wel eens wat aan. Waar heb je dat woord aviso vandaan gehaald? In de meeste Nederland se woordenboeken kon ik het niet vinden, dus kon ik je oplossing niet helemaal goed rekenen. Volgende keer beter! Ook ZEEMEERMIN heeft het druk op school. Kennis der natuur was toch het vak waar je nogal moeite mee had? Is het cijfer voor de proef nogal meegevallen? Wat kan jij voortreffelijk bakken, zeg! Als ik zelf niet zo graag allerlei gebak maakte, dan kwam ik vast eens bij jou smullen. Je moeders verjaardag heeft maar een lange nasleep. Jullie hebben daar echter veel schik van geloof ik. Hoe gaat het met Piet; nog steeds goed? Je maakt me steeds nieuwsgieriger PAR- MENTIER, want ik heb nog niets van je v/erk gezien en je vertelt zulke aardige bijzonderheden. Enfin, afwachten maar. Wat ben je deftig in je taalgebruik! Dus jij hebt het altijd over Sint Nicolaas? Dat geloof ik niet. Ik kan je legio gebruikelijke verbasteringen van onze taal noemen. In derdaad is het woord aviso mij in onze taal onbekend. Kijk nog maar eens in het antwoord aan Goalgetter. HARDLOPER heeft zoals hij ziet deze maand de erepalm weggedragen in de raadselwedstrijd. Je boek is al onderweg als exta-verrassing in deze tijd van sur prises en ik hoop je in de volgende ronde weer present te vinden je ziet dat het vruchten kan afwerpen! Ik hoop van harte dat Sinterklaas je rolschaatsen op het verlanglijstje heeft zien staan en ik vraag me alleen af, waar jij die edele sport gaat bedrijven wanneer de Goedheiligman je gunstig gezind is. Je was gelukkig niet te laat WIELREN NER, je raadsel kon nog meedoen. Schrijf je volgende keer weer een langere brief? MARJANNEKE is helemaal tevreden, (zelfs als meisje!) met de verhaaltjes over de vervoermiddelen en ze vertelt zelfs trots, dat ze in de klas gebruikt zijn bij de les, toen meneer aardrijkskunde gaf. Die surprise, ik zal hem nog maar niet verraden vind je wel, is een pracht-idee en je moet me volgende week beslist eens schrijven of jullie er erg om gelachen heb ben. Kan je broer wel tegen plagen? Weet je wat een „pots" is, WOELWA TER? Een oud-Hollands woord voor grapje of mop. Een „potsen-maker" was dan ook een grappenmaker, een soort clown dus. Niet meer vergeten, hoor! Leuk, dat jullie allemaal wat voor elkaar maken. Wat doe jij? Dit was het laatste briefje deze keer. Tot volgende keer! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag, Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. x^xxooooooooooocooocooooooooooooooococoooooooooooooóooc Wildebras, die morgen jarig is en Sarina, die volgende week Dinsdag feest gaat vieren! Veel plezier en veel geluk allebei! XXDOOCX>XOOOOOOOOCOOCOOOOCiOOOOOOOOC)OOOOOOOOOCOOOOCOOOCOC De oplossing van het vorige puntenraad- sel is; „SINTERKLAAS" (sap, idee, nooit, troost, edelman, ratelaar, koffers of kar- bies, longen, avond, arke, som). Puntentelling: Parmentier: 10, 10, 10, 9; j Woelwater: 10, 10, 9, 10; Marjanneke: 9, 9, 110, 9; Hardloper: 9, 10, 10 10; Goalgetter: j 10, 10, 10, 9; Wielrenner; 10, 9, 9, 9,; Zee- j meermin: 9, 10, 9. Uit de puntentelling kun je wel merken dat er vier van jullie hetzelfde aantal pun ten behaald heeft. Het lot moest dus beslis sen. Deze keer kwam Hardloper als de ge-, lukkige uit de bus. Laat je echter niet ont moedigen. In dit hoekje staat alweer het eerste raadsel van de nieuwe ronde en daarmee kunnen we weer een „pittige" strijd tussen onze klantjes verwachten. Doe je best dus! VEEL PLEZIER EN EEN VOLLE SCHOEN Wie in alle Sinterklaasdrukte nog wat tijd overhoudt, mag zijn of haar krachten eens beproeven op onderstaand letterraad sel. Als je de gevraagde woorden goed In vult, zul je één bepaalde letter in een regelmatige figuur op de stippen zien ver schijnen. Ik verklap jullie dus niet welke letter het is en waar hij komt dat merk je zelf wel, als je even op streek bent. Maar als het goed is, „loopt" die gezochte letter dus in een bepaald figuurtje door het raad sel heen, hetzij in een rechte lijn door het midden, hetzij als kruis of op een andere manier. Om het je niet al te makkelijk te maken tenslotte kun je er weer 10 pun ten mee verdienen heb ik deze bepaalde letter in een paar woorden 2 maal laten voorkomen. Als het dus de letter A zou zijn (en die is het niet!) kun je het woord SLAAN ver wachten (en dat komt er niet in voor!!) Eens kijken, wie er uitkomt! Vermeldt bij je oplossing vooral ook even de myste- rieuse letter en de figuur, waarin hij voor komt. uitnodigen. jongen. letsel. op dit moment, nu. knaagdier. ronde figuur. opbrengst van kapitaal. beneden. de naam, die Noorwegen draagt (en het jacht van koning Haakon ook!). De Woensdagavond in zaal Dam gehou den filmavond van Bescherming Bevolking te Heemskerk was uitermate slecht be zocht. Slechts een tiental bezoekers was aanwezig. Het hoofd zelfbeschermng de heer v. d. Jagt sprak het openingswoord en deelde mede dat deze avond bedoeld is als aan loop voor het nieuwe sei zoen. De bezetting van de B.B. te Heemskerk is nog geen volle honderd percent, maar dit kan het wel wor den en de heer v. d. Jagt wekte de aanwezigen op vrienden en bekenden aan te moedigen ook deel te nemen aan de B.B. Binnenkort zul len de cursussen weer beginnen in een zaal tje van de nieuwe brandweergarage. Het benodigde materieel zal spoedig worden geleverd, zodat straks ook practisch kan worden geoefend. Er werd een aantrekke lijk filmprogramma vertoond dat zeer de moeite waard was. Wat de tuinders kregen Voor de door hen aangevoerde groente kregen de Kennemer tuinders Woensdag in Castricum de volgende prijzen: spruiten 5070, andjjvie 2030, prei 2531, boe renkool 1321. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Henricus Maria, z. van H. G. Borst en J. R. Zijlstra; Josephina Maria Andrea, d. van J. J. van Diepen en B. M. Meijer. ONDERTROUWD: C. Wokke, wonende te Limmen en P. M. Oskam, wonende te Castri cum; H. van der Wal, wonende te Den Hel der en C. C. M. van der Woude, wonende te Castricum. GEHUWD; W. Pleijsier en M. de Jong;W. A. M. Oostenbrink en Th. L. Kuijs. OVERLEDEN; Wilhelmina Regoört, 67 jaar, wonende te Haarlem. PRETORIA (Reuter/ANP) De nieuwe Zuid-Afrikaanse premier, J. G. Strljdóm, heeft in zijn eerste openbare toespraak als eerste minister op een partijbijeenkomst gezegd, dat het uiteindelijk doel van de nationale partij het vestigen van een re publiek is. Strijdom is in 1893 te Willowmore ge boren. Hij studeerde rechten aan het Vic toria College" de huidige universiteit van Stellenbosch. Strijdom vestigde zich daarna als struisvogelhouder in het district van Willowmore. Toen de hoog conjunctuur voor struisvogelveren ten einde was vertrok hij naar Pretoria en werd ambtenaar. Vier jaar later vestigde hij zich als ad vocaat in Nijlstroom. Het land heeft hem echter steeds sterk aangetrokken en ja renlang heeft hij als veeboer gewerkt. Men neemt aan, dat Strijdom de natio nalistische apartheidspolitiek toe zal pas sen, zonder veel tijd te verliezen bij het zoeken van compromissen en onderhan delingen. Dat de nationale partij thans in Trans vaal zó sterk is, dat zij de grootste af vaardiging van alle vier Zuid-Afrikaanse provincies naar het parlement zendt, wordt vrijwel geheel toegeschreven aan het lei derschap van Strijdom. Hij is een voorvechter van het Afri kaans en herinnert zijn landgenoten altijd aan hun nationaal erfgoed en hun „rech ten". Strijdom heeft vaak gezegd dat na de godsdienst de politiek de belangrijkste plaats in zijn leven inneemt. Eens ver klaarde hij, dat Zuid-Afrika aan geen en kele macht, „behalve aan het gezag van God alleen", onderworpen is. Hij is ge trouwd met een dochter van een predikant van de Nederlands Hervormde Kerk. De Londense „Times" gelooft, dat de verkiezing van Striidom „de extreem na tionalistische leer, die Zuid-Afrika tegen andere landen van het Britse Gemene best in het bijzonder Groot-Brittannië opzet", in scherpe vorm naar voren zou brengen. De „Daily Telegraph" verklaart te hopen, dat de „verantwoorde lijkheid. die het premierschap met zich mee brengt, de extreme methoden van Striidom wellicht kan matigen, zoals ook bij dr. Malan gebeurd is. DONDERDAG 2 DECEMBER Thalia, 20 uur: „Verstrikte levens". Rex, 20 uur: „Walking m(j baby back home". Patronaat, 19.30 uur: „Nofrita de Woud prinses" door Onderwijzers Toneelvereni ging „Kennemerland". VRIJDAG 3 DEMEBER Raadhuis, 10.3011.30 uur: spreekuur wethouder van financiën. Thalia, 20 uur: ..Fort Algiers". Rex, 20 uur: „Pas des doods". Nutsbibliotheek, Heidestraat, 19—20 uur voor jongeren, 2021.30 uur voor oude ren geopend.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8