Statistische cijfers als basis voor vergelijkingen Kort en bondig VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE J Richtlijnen voor rehabilitatie van Indische oorlogsslachtoffers Sterrenparade als slot van Hoogovenstrijd VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 Vraag en aanbod in de visserij Burgerlijke stand Beverwijk Nog 25000 kg. schorseneren Castricums torenspits zonder kruis Pater Henry de Greeve in Castricum Goede peen en schorseneren aanvoer Stormvogels Zondag naar Flamingo's Pechreis van Britse trawler „D'Vora" Programma van V.S.V. IJmond Volleybal „De herkomst van Sint Nicolaas-gebruiken" Hulp aan ouders bij sexuele voorlichting Scheepvaart In een geestige openingsrede heeft de heer Sehuttevaar gisteravond de aanwezi gen welkom geheten meer in het bij zonder de gepemsionneerden, tijdens de slotavond van het bedrijfst.ournooi der Hoogovens, die in het Luxor-üieater te Be verwijk werd gehouden. Hij heeft de clubs, die het afgelopen seizoen kampioen wa ren geworden de prijzen uitgereikt. Fraaie bekers werden zowel aan de aanvoerders en aanvoersters van volleybal en athlethiek ploeger, overhandigd als aan de winnaar van de diuivensportwedstrijdDoor een treinongeval in Haarlem kwamen enkele medewerkers te laat zodat er even geduld moest worden geoefend ten aanzien van het kleinkunstprogramma. Dit deel van de avond, dat door Frans Muriloff was samengesteld, werd voor het overgrote deel door eigen krachten ge vuld, ondersteund met enkele beroeps- artisten. Er zat vaart in het geheel en hiertoe werd niet in de laatste plaats bij gedragen door de heren Barbiers en Sou- vereins, die de verschillende nummers met hun liedjes en schetsen aanvulden. Een zeer virtuoos nummer is dat van „The Original Dutoh Rolling Stars gevonden, een rolschaatsen duo, dat de ongelooflijk ste toeren op hun rolschaatsen vertoonde, na de pauze traden zij op als Geri en Ma rion met een nummer „op de kogel". Het hoogtepunt van de avond werd ongetwij feld het optreden van de bekende radio vocalist Willy Alberti, die met zijn Napoli- taanse liederen de zaal in alle graden van verrukking wist te brengen. Maar ook de amateurs lieten zien, dat zij, hoewel vaak voor het eerst op het toneel, heel wat presteerden. De Canberra's toonden zich bijvoorbeeld ware mondharmonica-virtuo zen, maar ook het Harmonica-duo dat on der de naam „Vlugge Vingers" optrad, was uit het goede muzikale hout gesneden; het openingsnummer, verzorgd door Geurtje Hennemans, oud 9 jaar, die enkele popu laire melodietjes aan haar grote accor deon ontlokte, deed het eveneens best. Dat de Commissie voor Bedrijfsontspanning met deze Sterrenparade eer heeft inge legd bewees een geheel uitverkocht Luxor- theater. GEBOORTEN: Maria A., d. van R. M. Zoontjes en A. Vendel; Paul S., z. van P. Kuhlemaijer en A. Steenstra; Neeltje C., d. van H. de Vries en C. Bergshoeff; Adelheid W„ d. van M. K. Faber en C. Sandijck; Jose phine C., d. van M. K. Faber en C. Sandijck; Christiaan B., z. van M. P. van den Elz,en en S. de Wit; Simon C., z. van G. C. Lieshout en C. C. Heijne; Frieda, d. van J. P. John en A. Albers; Johanna M., d. van C. J. Steijn en J. M. Oostewaal; Ronald L., z. van P. Maulany en C. Pootjes; Pieter, z. van,. D. van Zutphen en M. Zaal; Adriana J., d. van J. van Vliet en M. C. Schoenmaker; Antonia J., d. van J. F. de Vilder en A. N. Nieland; Pie ter A„ z. van C. Deiman en T. Visser. ONDERTROUWD: C. Meijer en A. M. T. Kors; P. W. A. M. Derks en A. Baas; P. N. Valk en C. J. Zwart; C. L. Groenland en A. H. Schotvanger;- J. Ledder en M. W. Bol. GETROUWD: O. Schaap en F. Bettink; C. Warmenhoven en T. Bles; S. Appel en M. Malgo. OVERLEDEN: J. Kippersluis, 78 j„ wed. van W. van der Meij; A. de Vries, 81 j., wedn. van A. S. Gouma; G. van Laar, 73 j., echtg. van H. H. Bünemann; J. Cabret, 86 j., wedn. van P. van Stevendal; H. A. van Hoek, 79 j., J M. Oostewaal, 29 j., echtg. van C. J. Steijn; D. Kok 71 j., echtg. van M. C. de Zwarte. Uit de maandstatistlek van de visserjj volgens gegevens van het Centraal Bureau blijkt, dat de aanvoer va visserijproduc ten in September 1954 achtendertig en viertiende millioen kilo bedroeg ter waarde van 10,8 miilioen gulden. Dit betekent ver geleken over hetzelfde tjjdvak in 1953 een achteruitgang van 3,2 millioen kilo en van 0.9 millioen gulden. Rondvis en platvis hiel den elkaar in evenwicht. Van de eerste soort werd 0 2 millioen meer aangebracht, van de laa' 3 daalde de aanvoer met 0.2 millioen kilo. Bij de haring werd eveneens verminde ring in de vangsten vastgesteld, namelijk van 1 millioen kilo. Het prijsindexcijfer voor de visserij in het algemeen (naar de basis van 19471950 als 100 berekend) bedroeg in September 112 tegen 104 in Augustus en 108 in Sep tember 1953. De wijziging ten opzichte van Augustus werd veroorzaakt door een prijs stijging onder andere door verse en gezou ten haring. De verandering ten aanzien van September 1953 kan worden toegeschreven aan de prijsstijgingen voor enige soorten verse zeevis en andere. Wanneer een pa rallel getrokken wordt tussen de productie indexcijfers van verse haring over Juli en September in dit jaar, dan is de conclusie, dat in eerstgenoemde maand het cijfer ver boven het basiscijfer ligt namelijk 163 te gen een er behoorlijk beneden liggend cijfer van 85 over September. Het hoge cijfer in Juli hangt samen met de export, wat uiter aard een stijgende tendenz in de prijsindex opleverde (tot 129). In September grote aanvoeren daalde in verhoudng het prijs indexcijfer en kwam op 104. Voor gezouten en verse haring samen wordt het produc tiecijfer vastgesteld op 92 in September en op 144 in Augustus. De prijsindex is over September 106 tegen 91 in Augustus: hier speelde de seizoenvraag een rol. Makreel Bi} de makreelaanvoer werd de productie over September vastgesteld op 239, de prijsindex noteert over deze maand 103. In Juli van dit jaar was dit respectievelijk 319 en 89. Grote aanvoer en niet al te veel vraag drukken nu eenmaal de prijzen. Rondvis Schelvis kreeg over September als pro ductiecijfer 337, tegen maar 92 in Juli en de September-index meldt dan ook prompt 88 voor de prijzen tegen 113 voor Juli. Kabeljauwen, die grif door België wordt afgenomen, haalde in September wat pro ductie aangaat 174 en wat prijs betreft 133. De beide cijfers over Juli waren 143 en 136. Ook hier dus weer, zoals overal te constateren is: minder aanvoer, hogere prijzen. Koolvis werd in September weinig aangevoerd en het indexcijfer blijft dan ook ver beneden de basis, namelijk 64, te gen 93 in Juli. De prijsindex geeft voor de ze vissoort voor September 203 aan, voor Juli 193, waarmee weer eens de plaats be wezen is, die koolvis is gaan innemen. In het algemeen lag de aanvoer van verse vis in September 1954 iets lager dan in de zelfde maand van 1953, namelijk 161 tegen 166. De prijsindex over deze beide perioden verschilt niet veel, 99 in dit jaar tegen 98 in het vorige jaar. Wel is er veel verschil tussen aanvoer en prijzen over Augustus en September, want in eerstgenoemde maand was het productiecijfer 165, het prijzencijfer 109. Het algemene beeld over haring- en ver se zeevisaanvoer geeft te zien dat Augus tus een betere maand was dan September. Productie over eerstgenoemde maand was 149 (September 105). De prijzen lagen voor Augustus enigszins beneden de basis, namelijk 95, in September werd dit ver schil erbij gehaald en was de uitslag 105. Hier botsten een productieteveel met een „prijzenonderschot". Dat, waar het de totale zeevisserij be treft waarbij ook garnalen, mosselen, oesters en andere schaaldieren zijn betrok ken het productiecijfer 108 en het prij zencijfer 111 noteert, lijkt gunstig, maar in deze absolute waarden is natuurlijk geen rekening gehouden met de scherp gestegen onkosten. Veel haring werd vismeel Ten slotte is komen vast te staan, dat in Augustus 849 x 1000 kilo verse haring een prooi werd van de vismeelfabrieken, wat veel minder was dan in Augustus 1953, toen er 1.103.000 kilo naar toe ging. In September was dit 1.400.000 kilo tegen 903.000 kilo in dezelfde maand van het vo rige jaar. Maar toch is 1954 wat dit aan gaat er beter afgekomen dan 1953. Want in de periode van Januari tot eind Septem ber 1953 gingen 3.861.000 kilo de pufschuit in en dit jaar over eenzelfde periode 3.488.000 kilo. Donderdag was er nog eén aanvoer van 25000 kg schorseneren aan de Beverwijkse markt. De prijzen bleven goed; eerste kwaliteit ging ook nu weer tot 63 cent per kilo en tweede kwaliteit draaide rond de 40 cent. De sjalottenaanvoer bedroeg 3000 kg waarvoor tot 53 cent per kg werd betaald. Leidekker M. Broeders heeft gelijk ge had: het kruis op de torenspits van de Hervormde Kerk te Castricum bleek inderdaad in deplorabele staat te ver- keren. Daarom is het Donderdagmiddag (bij vliegende storm) door de heer Broe ders van de 37 meter hoge toren ge haald, die daarbij ietwat angstig werd gade geslagen door tal van dorpelingen. Het was echter kennelijk een karwei, waar de 60-jarige leidekker zijn hand niet voor omdraaide. Er zal binnenkort een nieuw kruis worden aangebracht. De toren is" nu bovendien geheel ont- daan van zijn wijzers en wijzerplaten, i weerhaan en kruis en ongetwijfeld zal de bevolking een zucht van verlichting j slaken als de restauratie achter de rug is; want het „openbare horloge" wordt 8 echt node gemist. xDcoooo(xxx>oodoooooooco(>xx3ooococoooooceoooc)OoooooocxDooo' In samenwerking met de Bond Zonder Naam was de Maria Congregatie te Castri cum Donderdag organisatrice van een bij eenkomst in het „Corso"-theater, tijdens welke pater Henry de Greeve, het toneel spel „De objectieve commissie voor onder zoek" heeft voorgedrag'en. Dit spel is door pater De Greeve zelf geschreven. Het tracht weer te geven op welke wijze tien personen Maria vereren en deze personen leggen hiervan getuigenis af voor een com missie. Het is een hoogst merkwaardig en origineel verhaal en het vraagt voor solo- spel iemand met een uitzonderlijke be gaafdheid. Men vraagt zich dus ook meer malen met bewondering af, hoe pater De Greeve in staat is dit stuk dermate leven dig te maken, dat men de gehele avond geboeid naar deze ene „speler" blijft luisteren, temeer, als men dan bedenkt dat de geestelijke pas hersteld is van een zware ziekte. Het was doodstil; men kon tijdens de voordracht een speld horen val len en dat het optreden van pater De Greeve diepe indruk maakte op de hon derden aanwezigen mocht blijken uit het applaus, dat tenslotte opklaterde. De geestelijke is welkom geheten door kapelaan P. H. Heemskerk, die pater De Greeve van harte geluk wenste met zijn herstel. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger* op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. BINNENLAND Uit een in Den Haag geparkeerde auto werden ongeveer een week geleden een plaid, jagerskleding, regenpijpen en een Zuidwester gestolen, ter waarde van f 700. Dezer dagen werd er 's avonds bij de eigenaar van deze goederen gebeld. Er stond een pak voor de deur, waarin zich de hem ontstolen goederen bevonden. Wegens werkzaamheden aan de spoor brug bij Moerdijk zal het treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe Zondag 5 December van 6.00 tot 16.30 uur gestremd zijn. Ter vervanging van de treinen zullen autobussen rijden. Reizigers dienen reke ning te houden met een vertraging van ongeveer een half uur. Het telefoonnet Boskoop zal met ingang van Dinsdagmiddag 14 December worden ge automatiseerd. Het krijgt het netnummer 01727. Te Amsterdam is de 80.000ste telefoon aansluiting tot stand gebracht. HAARLEM EN OMGEVING De Sint Nicolaasmarkt op de Haar lemse Botermarkt eindigt niet vanavond, zoals dezer dagen gemeld is, maar Zaterdag avond om tien uur. Ds. J. H. S. Kalf, Nederlands Hervormd predikant te Bennebroek. heeft bedankt voor Rotterdam. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is ge slaagd voor het, doctoraal examen Nederlands recht de heer F. J. M. Gerritsen te Hillegom. Op de speciale peen-exportveiling van Donderdag in Castricum was het eeh en al bedrijvigheid. De aanvoer van peen was wel niet zo groot als verleden week, maar toch kwamen de Kennemer tuinders met 50.000 kilo naar voren. De exportprijs schommelde tussen de f 17.80 en f 22.30 per 100 kilo en het binnenland betaalde f 8—f 18.50 per 100 kilo. De aanvoer van schorseneren was be hoorlijk te noemen. Van de ruim 25.000 kilo ging de eerste kwaliteit voor 5068 cent van de kar; de tweede soort noteerde 2539 cent per kilo. Tenslotte lieten sjalotten 4850 cent per kilo afdrukken. Het wedstrijdprogramma van „Storm vogels" voor Zondag 5 December luidt; Flamingo'sStormvogels I, aanvang 2 uur; DSK IStormvogels IV, aanvang 9.45 uur, terrein Oude weg te Haarlem; Storm vogels VIRCH VI, aanvang 10 uur, ter rein Schoonenberg. Het eerste elftal speelt in de volgende opstelling: J. Venus, D. v. d. Oever, C. Post, Fr. Venus, H. J. Snoeks, J. Tol, H. L. Lindenberg, B. Freriks, G. v. d. Meer, J. P. Snoeks en C. Stelling ST. JOHN'S, NEW FOUNDLAND (Uni ted Press) De Britse trawler D'Vora is de haven van St. John's binnengevaren na een reis als een nachtmerrie, waarin het schip twee orkanen heeft moeten doorstaan en zonder brandstof door huizenhoge gol ven is meegevoerd. Het vaartuig raakte op onverklaarbare wijze zonder brandstol toen het 550 mijl van New Foundland was, negen dagen na het vertrek uit Engeland. De volgende vijf dagen dreef het 533 ton metende schip hulpeloos op de woelige zee rond, terwijl het wachtte op een antwoord op zijn noodseinen. De stuurman noch de kapitein of de ma chinist konden verklaren, waarom de traw ler na 9 dagen zonder brandstof zat terwijl voor 15 dagen was meegenomen. Van het begin af ging het niet vlot. Tweemaal moest het schip terug omdat het roer niet goed functioneerde en een keer v/as er een botsing met de Nederlandse tanker Elizabeth B, toen dit schip probeer de midden op de Atlantische oceaan een lijn naar de trawler over te brengen. De lijn kwam over, maar brak en de sleep- poging moest gestaakt worden nadat nog vier keer geprobeerd was en men zeven uur bezig was geweest. Daarna kwam een schip van de Ameri kaanse kustwacht in zicht, dat een raket af vuurde met daaraan een lijn. Rawson zeide dat de raket hem aan het been trof en dat hij daar nog mank van gaat. Van het schip van de kustwacht werd brandstof ont vangen. De minister van Buitenlandse Zaken, de minister zonder portefeuille mr, J. M. A. H. Luns en de minister van Financiën heb ben hun goedkeuring gehecht aan een drie tal richtlijnen, dat door de commissie van bijstand voor de rehabilitatie van Indische oorlogsslachtoffers is ontworpen. De eerste geeft een interpretatie ten aanzien van de datum van 1 Januari 1954, waarop Indische oorlogsslachtoffers blijvend in Nederland of een der overzeese rijksdelen moesten zijn gevestigd om in aanmerking te kun nen komen voor de tegemoetkoming In de kosten van wederinrichting. De richtlijn spreekt uit, dat niet slechts zoals door de regering toegezegd de eigenlijke kortverbanders, doch alle oorlogsslachtof fers, die vóór 1 Januari 1954 naar Neder land of eld\rs binnen het Koninkrijk zijn gegaan met de bedoeling zich daar blijvend te vestigen en na vestiging aldaar zich kennnelijk tijdelijk hebben gevestigd buiten het Koninkrijk, ten aanzien van de tegemoetkoming in wederinrichtingskosten worden beschouwd als gevestigd binnen het Koninkrijk. Voorts zullen alle oorlogs slachtoffers, wier gezin op 1 Januari 1954 kennelijk hier te lande gevestigd was, doch die zelf op dat tijdstip nog in het buiten land werkzaam waren, worden beschouwd als op die datum blijvend in Nederland te zijn gevestigd. De tweede bepaalt, dat niet-beroeps- militairen, die op 1 Maart 1942 niet waren particulier werknemer, ambtenaar of zelf standige (in hoofdzaak dus de jonge mili ciens) in aanmerking komen voor het eer ste deel van de slotuitkering, alsmede voor een tegemoetkoming in de wederinrich tingskosten. Verder behelst deze richtlijn, dat gepensionneerde beroepsmilitairen, die bij het uitbreken van de oorlog wederom op een toelage boven het pensioen in actieve dienst zijn gesteld, voorzover deze toelage betreft, in aanmerking komen voor het eerste deel van de slotuitkering. Richtlijn drie houdt in, dat bij de bere kening van de tegemoetkoming in de kos ten van wederinrichting pleegkinderen worden begrepen onder de gezinsleden. Als pleegkinderen zullen worden aange merkt de kinderen, die reeds vóór 1 Maart 1942 als zodanig in het gezin van het oor logsslachtoffer waren opgenomen en over wie men reeds vóór die datum de voogdij krachtens beschikking uitoefende. Daar naast moet worden voldaan aan het crite rium, dat deze pleegkinderen op 1 Maart 1942 nog minderjarig waren en op 1 Sep tember 1945 (of bij eerder overlijden van het oorlogsslachtoffer, op het tijdstip van diens overlijden) nog geheel of hoofdzake lijk ten laste van het oorlogsslachtoffer vyaren. Verder zullen ook als pleegkinde ren worden beschouwd de kinderen over wie oorlogsslachtoffers zich als gevolg van het overlijden van de vader of de moeder hebben ontfermd, en die na de oorlog blijvend als pleegkinderen in het gezin of wel ten laste van de verzorger of verzorgster zijn opgenomen. In Moskou is kortgeleden een nieuwe „waterstraalboot" gedemonstreerd met geringe diepgang voor gebruik in de ondiepe bovenloop van rivieren en in kleine zij-riviertjes. In tegenstelling tot vaartuigen met schroefaandrijving is deze boot uitgerust met een sterke pomp, die fikse waterstralen uitdrijft, welke voor de voortbeweging zorgen. Eén trawler, vier loggers Vanmorgen bracht de Haarlem (van 23 November) 1200 kisten Kanaalharing en 20 diversen aan de markt. De Doggèrsbank zette ziin masere va.n.ast van 180 kisten haring uit het Kanaal aan de wal. Drie andere loggers en waf kleme vaart voerden 80 kisten schol en 5000 kilo tong aan. Tong naar het Zuiden Frankrijk, Zwitserland en Italië namen de dure tong af. Grote tong voor 4.20. middel voor f 3f 3.10, k'e'nm'd^el maak te 2.60f 2.70, de enen 2.25 en de tweetjes 2.15. Engeland vroeg schol De grove schol ging eveneens ge neneed naar Engeland. De enen voor f 65, zet schol voor f 70, middel- en grote schol voor 6570. P^nnen'and de reef De kleinere schotsoorten werdén door het binnenland oogenomen. Schol ITT voor f 4050, schol II van f 50f 60. Haring deed 17—17. Voor morgen cn Maandag Voor de Zafèrdagmarkt is nog "een boot bekend. De Bergen is thuisstomend met 150 kisten verse vis en deze trawler zal ongetwijfeld Maandag present zijn aam de markt. Oudste Fot«iT Oudste Ixépn ziin dan de Klaas Wijker '22 Nov.), die met verre vis komt, de Bloemendaal (23 Nov.), eveneens met vis. de Dirkie (24 Nov.) en de Toronto, beide met haring. Binnengekomen IJM 9 Haariem, 218. 3, 239, 206. 7M. 202, 249, KW 162 De Vier Gezusters, 23 Volhar ding, 75 Doggêrsbank, 114 Avontuur, SCH 95 Bonefaas, UK 85, 53, TX 51. Vertrokken IJM 202. 249. 200. 23. KW 151 Vooruit, 23 Volharding, 53, SCH 27 Onderneming II, UK 53. Bewoners van Portsmouth, de grote havenstad aan de Engelse Zuidkust, wuiven een oude bekende, het voormalige Engelse koninklijke jacht „Victoria en Albert", vaar wel, terwijl het vaartuig uit de haven naar de sloper wordt gesleept. Het onver mijdelijke einde werd voor de Victoria en Albert" een week uitgesteld, omdat stormen het vertrek uit de haven onmogelijk maakten. Vangstberichten uit zee Nacht van Donderdag op Vrijdag: KW43 5 kantjes, KW70 4, KW168 2, KW170 2, KW2 1, KW3 2, KW14 1, KW147 4, KW22 5, KW175 2, KW47 2, KW54 2, KW18 1, KW144 2, KW130 7, Uit het Kanaal KW5 8 kantjes, KW73 2, KW45 3, KW38 18, KW48 35, KW141 17, KW74 17, KW78 170, IJM283 35. Geen vangst hadden: KW173 KW23, KW 20, KW32, IJM 75; KW50, KW123, KW15, KW44, KW85, KW97, KW110, KW176, KW 16, KW19, KW129, KW159, KW7, KW25. KW127, KW83, KW86, KW39, KW40, KW 41, KW37, IJM74. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen, Sche- veningen en Katwijk 7 kantjes. Besommingen van hedenmorgen Haarlem 21400, harimgloggers KW 75 1900, KW 23 f 1730; verse vis loggers: KW 114 3870, KW 99 5390, KW 65 ƒ600, IJM 53 3080; kotters: KW 72 f 1100, KW 60 830, KW35 480, KW56 680, IJM 230 120, TX 33 2340. VSV I komt uit tegen Eindhoven; VSV II bindt om 12 uur in Driehuis de strijd aan tegen EDO II; Ripperda II komt uit tegen VSV IV; VSV V speelt om 12 uur in Drie huis tegen Zandvoortmeeuwen III en ten slotte gaat VSV VI naar Hillegom III. Succes voor de thuisclubs VGV 2 handhaafde deze week het lei derschap door een overwinning op VCK 4 in de tweede klasse competitie van de af deling IJmond NeVoBo. De „veteranen" van VCK konden het niet bolwerken en moesten met een 3-0 naderlaag genoegen nemen (15-13, 15-9, 15-12). De VCK-jeugd speelde tegen TVIJ en had daar niet de minste moeite mee. In de derde set werden ze echter overmoedig, hetgeen de leiders niet moeten animeren. VCK 5 won met 30 (150, 151, 15-9). SVIJ 2 moest eveneens het onder spit delven. Ditmaal tegen VCK 3, dat ge lijke tred houdt met VGV 2. Uitslag 3-0 voor VCK 3 (15-2, 15-4, 15-9). In de eerste klasse dames kan VGV er nog steeds niet inkomen. In de wedstrijd tegen DGS werd de eerste set met ruim verschil verloren, maar in de volgende nam VGV al snel een voorsprong tot 9-0. Het team kon deze voorsprong echter niet consolideren en gaf DGS de gelegenheid alsnog deze set met 15-13 in hun voordeel te beëindigen. In de laatste set was de kracht eruit. DGS won met 3-0 (15-2, 15-13 ,15-4). Het in fraaie stijl spelende Kennemers 1 gaf VSV 1 geen kans en liet dit team eveneens met 3-0 achter zich (15-12, 15-2, 15-2). Waterloo wist ditmaal de oude rivale VGV eronder te houden met 3-0 (15-4, 15-10, 15-2). In het AVRO-programma, dat Zondag 5 December van 21.2022 uur wordt uit gezonden onder de titel „Een vrolijk liedje en een praatje op Sint Nicolaasavond," spreekt mevrouw A. SurinkGroen over „De herkomst van St. Nicolaasgebruiken." Meppels initiatief De ouders van de leerlingen der hoogste klassen van de openbare en bijzondere scholen in Meppel zullen in de toekomst via de hoofden der scholen voorlichtings boekjes betreffende de sexuele voorlich ting van de jeugd in bruikleen kunnen krijgen. De Meppeler gemeenteraad heeft een besluit genomen om voor dat doel een crediet van 975 beschikbaar te stellen. Aanleiding hiertoe was een schrijven van de maatschappelijk werkster bij de dienst voor sociale zaken en van de assistente bij de kinderpolitie over de onvoldoende sexuele voorlichting die tot de opvoedende taak van de ouders behoort De A.R.-fractie en gedeeltelijk de frac ties van C.H.U. en V.V.D. stemden tegen, daar zij de vrees koesterden dat deze maat regel het doel voorbij zal schieten, daar niet alle ouders geschikt zijn aan deze maatregel mee te werken. Alehiba, 1 v. St. Vincent n. Antwerpen. Alcyone, 2 t,e Montevideo. Amsteikroon. pass. 1 Belle Isle n. Nederland. Andijk, 2 te Mobile. Artemis, 2 te Curagao Aalsdijk, pass. 1 Viissingen n. New York. Altair, pass 1 Kp. Verdische eil. n. kas palm. s Arkeldljk, 1 v. New Orleans n. Le Havre. Aagtekerk, 2 90 m. ZW. Colombo n. Penang. Aietta, 2 100 m. O. Billiton. Antouia, 3 Pladju verwacht. Argos, 2 te Bourgas. Alphard, 2 te Recife. Amstelbrug, 2 te Amsterdam. Ariadne, 2 v. Malta n. Piraeus. Baran, 28 te Valparaiso. Bennekom, 1 te Curagao. Bantam, 2 110 m. O.NO. Muscat. Bonaire, 2 1140 m. NO. Barbados. Boschfoutein, 2 v. Amsterdam n. Bremen. Caltex Leiden, pass. 2 Kp. St. Vincent n- Sidon Caltex Pernis, 1 te Roterdam. Cottica, 1 v. Madeira n. Plymouth. Caltex Nederland. 2 v. Rotterdam n. Stockholm Caltex The Hague, pass. 2 Kp. Bon n. Sidon. Cistuba, 7 Singapore verwacht. Clavella, 2 Aden verwacht Congostroom, 2 v. Abidjan u. Freetown. Corilla, verm. 3 v. Rotterdam n. Curagao. Coryda, n. 2-3 Rotterdam. Daphnis, 2 te Curagao Duivendijk, 1 v Cristobal n. Liverpool. Dalerdijk, 2 v. Londen te Hamburg. Eendracht, pass. 2 Malta n. Tel Aviv. Elmina, 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Ena, 18 Buenos Aires verwacht. Enggano, 2 v. Amsterdam n. Perz. Golf. Esso Amsterdam, pas. 2 Kp. St. Vincent n. Sidon Esso Den Haag, pass. 2 Malta n. Antwerpen. Friesland KRL)pass. 2 Daedalus n. Belawan Gaasterkerk, 2 te Rotterdam Garoet, 2 v. Casablanca n. Beyrouth. Glebula, nieuwbouw Bremen ca. 14 gereed. Groote Beer, vertr. 3 v. Amsterdam n. Zuid- Afrika. Groote Kerk, 2 v. Melbourne n. Aden. Helder, 2 v. San Juan n. Ciudad Trujillo. Ilos, pass. 2 Kp. Nao n. Almeria. Kedoe, 2 te Takoradi. Kota Agoeng, 5 aan de Hoek v. Hóll. verw. Kenia, gereed medio Januari 1955. Krebsia ca 15 gereed. Laurenskerk, 1 v. Lissabon n. Rotterdam. Lawak, 2 te Los Angélés. Leersum, 2 te Fernandina. Lekhaven. 1 v. Buenos Aires n. Rosario. Laagkerk, 2 v. Port Said n. Gdynia. Laertes, 1 te Amsterdam. Le Maire, 2 v. Singapore n. Kobe. Loppersum, 2 te Casablanca. Luna, 1 v. Saloniki n. Volos. Mariekerk. 2 te Rotterdam. Marin, 28 v. New Orleans n. Santiago Marken, 1 v. Dakar n. Bathurst. Meerkerk, 2 te Durban. Meliskerk. 1 v. Marseille n. Genua. Modjokerto, 1 590 m. O. Bermuda. Maasdam. 3 Rotterdam verwacht. Molenkerk, 2 950 m. ZW. Manilla. Macoma, 4 Curagao verwacht. Merwede. 2 v. Savgnah n. Amsterdam. Metpla, in do<k tot ca. 12 te Singapore. Murené, 4 Fao veTwacht. Nestor, 1 v. Port of Spain n. Paramaribo Oberon. 1 te New York. Oranjestad. 2 Madeira verwacht. Omala. 15 Shellhaven verwacht. O ran ie fortuin. 2 t> Bremen. Oostkerk. 2 75 m. W. Sabang. Orion. 1 te Izmir. Pieter S. 3 te Rotterdam verw. Plagiola. 2 te Curagao. Prins Philips Willem, 2 te Port Alfred. Platidia, ca. medio Januari 1955 gereed. Poelau Laut, 2 v. Hamburg n. Amsterdam. Prins Willem IV, 2 Le Havre n. Antwerpen. Prins Willem George Fred. pass. 2 Buttoflewis naar Hamburg. Rijndam, 2 v. Southampton n. Halifax. Raki, 2 te Tj. Priok. Rempang, 1 nog te Bandarshapur. Roggeveen, 1 v. Mombasa n. Seychellen. Rita, 1 te Bangkok. Salatiga, 27 v. New Westminster n. India. Seven Seas, 29 v. Melbourne n. Sydney. Stad Vlaardingen, 2 te Rotterdam. Schiedijk, 2 v. Le Havre n. Antwerpen. Straat Mozambique, 4 te Walvisbaai verw. Saidja, medio Januari 1955 gereed. S.ibajak, 2 550 m. Kangeroe eil. n. Melbourne. Slamat, 2 v. Belawan n. Aden. Stad Rotterdam, 2 te Narvik. Stad Arnhem. 1 v. Marseille n. Rotterdam. Ternate, pass. 1 Kp. St. Vincent n. Antw. Themisto, aolat.LtRLVaETAOINSHRDLUMWM Tiba, 1 te Antwerpen. Triton, 1 v. Pto La Cruz n. Georgetown. Tasman, 3 te Priok verwacht. Tabinta, 1 te Barcelona. Tankhaven II 3 Su-ngeigerong verwacht. Tjitoantjet, 3 Singapore verwacht. Tibia, 2 Fao verw. Tomori. 3 te Singapore. Utrecht, 1 490 m. NO. Fayal. Waterland, 2 te Montevideo. Willem Ruys, 2 te Rotterdam. W. Alton Jones. 2 160 m. W. Gibraltar. Wonosari, 4 Manilla verwacht. Waal, pass. 2 Gibraltar n. Antwerpen. Waterman 3 te Rotterdam. Willemstad. 2 v. Barbados n. Southampton. Woensdrecht, 2 te Rotterdam. KLEINE VAART Ambiorix, 2 v. Amsterdam te Rotterdam Anna Sylvia. 2 v. Great Yarmouth te Rotterdam Antilope, 1 v. Rotterdam n. Littlehampton. Aco, 1 v. Gothenburg te Karlstad. Actinia, 1 v. Gent n. Kopenhagen. Albergen, 1 v. Gothenburg te Karlstad. Anna b, 1 v. Le Havre te Poole. Appingedam. 2 v. Rotterdam te Lissabon verw. Aries, pass 2 Terschelling n. Liverpool. Arnouspolder. 2 v. Rotterdam te Lissabon verw. Atlantis, verm. 2 v. Stralsund n. Gothenburg. Att S. 3 v. Hamburg te Dublin verw. Alcetas, 1 v. Beyrouth n. Latakia. Badzo, 1 Iv. Rotterdam n. Londen. Bestevaer. 1 v. Wisbech te Rotterdam. Batavier III, pass.'2 Burlings n. Bordeaux. Binnenhaven, 1 Kp. Finisterre n. Liverpool. Borculo, 2 v. Amsterdam n. Kotka. Bree Helle, 2 v. Rotterdam te Londen. Barcelona, pass. 2 Vlissingen. Bestevaer, vertr 2 v. Rotterdam n. Wisbech. Bill S. 3 v. Sunderland te Amsterdam verw. Casana. 1 v. Antwerpen te Gothenbui g. Claes Compaen, 1 v. Londonderry n- Swansea. Coolhaven, pass. 1 Kp. Fimsterre n. Casablanca Coolsi-ngel. 1 v. Cork n. Birkenhead. Corrie b. 2 v. W::ndau te Londen verw. Deni, 1 v. Rotterdam n. Naestved. Depa, 2 v Hudiksvall te Rotterdam. Domburgh. 1 v. Rotterdam n. Londen. Dido, pass. 2 Ouessant n. Amsterdam. Driebergen, 3 v. Duinkerken te Sillolh verw. Duiveland 2 dwars Haisboro n. Rotterdam. Express, 1 v. Rotterdam n. Aberdeen. Eibergen, 1 v. Skoghall te Barry. Ellewoutsdijk. 2 v. Kopenhagen te Hamburg. Eminent. 1 v. Larne te Wïrness. Fedala, 1 v. Liverpool te Rotterdam. Frans Bohmer, 1 v. Duinkerken te Dakar. Fraternité, 2 v. Londen te Le Treport. Freio, 1 v. Berwick te Mathil. Clothildam, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Gaasterland, 2 te Kingslynn. Gerrie S, 2 v. Garstpn n. Swansea. Gre, pass. 2 Vlissingen. Harold, l.v. Le Havre te Barry. Hartel, 2 v. Rotterdam te Portsmouth. Heemraadsingél. 1 v. Lubeck te Gdynia. Helvetia, 1 v. Boness te Montrose. Henrica, 4 Wicklow verwacht. Ingeborg, 2 te Barry. Inspecteur Mellema, pass. 2 Vlissingen. Jaba. 1 v. Abenraa n. Grena. Julia Mary 1 v. Casablanca n. Rotterdam. Jo. 1 v. Zwijndrecht n- Utersen. Joost, 30 v. Soderhamn n. Zaandam. Keyser, 2 v. Gravelines te Gent. Koningin Juliana, pass 2 Kp. Bellefleur naar Avonmouth. Ko'-tenaer. 1 v. Solvesborg n. Norrkoping. Karel, pass. 2 Vlissingen. Leny, 1 v. Nykoping n. Rochester. Lydia, 1 v. Dover n. Lissabon. Lucas Bols II, pass. 2 Vlissingen. Larix, 30 te Domsjo. Makku, 2 v. Stocka te Rotterdam. Manto, 2 v. Amsterdam te Rotterdam. Marne, 1 v. Rotterdam n. Stockholm. Midsland. 2 v. Grangemouth te Rotterdam. Marietje Bohmer, 2 Bordeaux verw. Markab. pass. 2 Brunsbfittel n. Antwerpen. Markab N, 2 200 m. O. Kreta. Merwehaven. 1 v. Belfast n. Malta. Mirfak N, 11 v. San Francisco do Sul te Monte video. Mulan. l te Kopenhagen. Muphrid N. 2, v. St. Malo te Aarhus. Mvpuck. 2 nog 'te Parijs. Michel Swenden. pass. 2 Vlissingen. Nautic, 1 v. Newcastle te Rotterdam. Nepltie b 1 te Eliesmereport. Noorderlicht, vertr. 3 v Swansea n. Rotterdam. Nyenburgh pass. Brunsbtittel n. Rotterdam. Necton. pass. 2 Vlissingen. Noordzee, pass. 2 Vlissingen. Nottingham, 2 v. Tyne n. Amsterdam Omlandia. 1 v. Aalborg te Rotterdam. Pascholl, 2 v. Kra.gero te Dordt verw. Ponza, 23 te Rundvik. Phidias, 1 v La Pallice n. Amsterdam. Plato, 1 te Amsterdam Rosemarie, 1 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Rubicon, 2 v. Hull te Rotterdam. Poortvliet, pass. 2 Noordihinder n. Rotterdam. Realta, 1 v. Rouen n. Nortelje. Rema, 2 v. Rotterdam te Amsterdam. Rokin, 2 v. Port Talbot te Amsterdam. Rijnhaven. 1 nog te Glasgow. Senior 2 v. Amsterdam te Rotterdam. Silvretta, 1 v. Rotterdam n. Zeebrugge. Sian, pass. 2 Holtenau n. Kjoge. Silvapiana pass. 2 Borkum n. Delfzijl. Statensingel, 1 v. Warnemunde te Hamburg. Stella Maris, 1 v. Larvik n. Newcastle. Stientje Mensinga, 2 v. Reykjavik te Nor- resu-ndby. Swift, 1 v. Goole n. Bideford. Twee Gezusters. 1 v. Rotterdam n. Gothenburg Taormina, 1 v. Terneu7pn n. Londonderry. Ilias, 1 v. Bari n. Venetië. Trito, 2 v. Drogheda n. Belfast. Tilly. 30 v. Doms.in n Norrkoping. Ton S, vertr. 3 v. Kinr.slynn n. Sunderland. Veenenburgh, 1 v. Rotterdam n. Middlesboro. Virgo, pas. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Vrouwepolder 1 v. Cardiff n. Vannes. Vrijburgh. pass. 2 Ouesant n. Casablanca. Westkust 1 v. Middlesbro te Westhartlepool. T-Tsel, 2 v Le Havre te Rotterdam. Zeebaan verrn 4 v. Cork n. Plymouth. Zeevaart, 2 v. Vlissingen n. Londen. SLEEPVAART Hudson, 1 v. Lubeck te Brunsbüttel met zuiger Loire, 1 v. Dakar n. Pto Alegre. Thames, 2 te Cuxhaven met kraan n. R'dam. Tyne, 1 120 m. ZO. Trinidad met ss. Queen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3