Katten zijn Bentyelds glorie m Schoonheids- overwegingen De Kerstroos Lekkere hapjes van bananen Gevaar van aflossing of neerwaartse conversie ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Scheveningen-Radio in het goud 't Silver Stoepke j ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 Gemakkelijk te bereiden Effecten- en Geldmarkt Een mooi cadeau is j j een droom van een klok j Op één na drukste kust- station ter wereld INBOEDELVEILING 14/15 DEC. 1954 Laatste optreden van Concertgebouw-Orkest in Amerika oor Ji^Or o uw Een statige oprijlaan voert me naar Groot-Bentveld een prachtig oud jachthuis uit de Gouden Eeuw. Ik word ontvangen in de jachtkamer, waarin driehonderd jaar geleden al een vrolijk gezelschap bijeen kwam om zich na de jacht te warmen bij de open haard en waar het gerinkel van het vaatwerk de gesprekken aan de maaltijd van zelfgeschoten wild begeleidde. Veel van die oude sfeer is hier nog gebleven, al is de kamer nu salon geworden, zijn nog dezelfde grote ramen met kleine ruitjes, die een wijd zicht geven op de mooie natuur rondom. Ik zit nog niet goed en wel naast de dochter van de tegenwoordige bewoonster, mejuffrouw Posthuma, of een prachtige angorapoes springt op mijn schoot, likt mijn hand even met haar raspig tongetje en nestelt zich dan luid spinnend in een „blijf'houding bij me. Dat is mijn eerste kennismaking met een vertegenwoor digster van een unieke verzameling angorakatten, bet eigenlijke doel van mijn komst. ,,Dat is Fleurke (Bentveld Fleur), die u daar op schoot hebt," zegt mijn gast vrouw, „een chinchilla poes, een varië teit met ogen van aquamarijn." Zij hoort tot de Forsythe-familie, al thans haar vader, broers en zussen heb ben namen,' die ontleend zijn aan Gals worthy's romancyclus De Forsythe Saga. Er is ook een cocktailfamilie, met een Pink Lady, een Kiss me quick, een Man hattan en Martini en een bloemenfamilie met onder andere Sunflower, Wild rose en Gypsophila. Deze laatste, die naar een klein wit bloempje heet, is een maand of vijf oud en heeft een paar prachtige nijlgroene ogen met een merkwaardige „schmink"- rand er omheen. Ze heeft iets fasci nerends in haar blik. De punten van haar haren beginnen al een iets donker der kleur te krijgen, zodat het ruggetje als het ware is overpoederd met een zilveren gloed. Dit soort is het meest fijngevoelig, nerveus en temperament vol. De crèmekleurige, blauwe, grijze en zwarte Angorakatten hebben deze eigen schappen in veel mindere mate. „Iedere kat heeft een ander karakter," vervolgt mejuffrouw Posthuma, „maar in ieder familielid vind je het vroegere geslacht terug. Zo is er een bepaalde familie, waarvan de leden, wanneer ze hun bordje eten vergezeld van een vriendelijke aai krijgen, altijd eenzelfde gebaar met de linkerachterpoot maken als reactie of bedankje, hoe u het noe men wilt. Andere exemplaren van een zelfde tak wentelen zich op hun rug, als ze wörden aangehaald en er is ook een heel geslacht telgangers, die dus anders lopen dan hun soortgenoten." Zo heeft ook elk dier zijn persoonlijke eigenaardigheden. Hazel wil bijvoor beeld het stukje brood met boter, dat een eindje van haar vandaan op de grond ligt, niet opeten, maar ze begint er meteen aan, wanneer het pal voor haar neus wordt gelegd. Al heeft ze nog zo'n honger, ze heeft het in haar kop, dat het alleen op die manier behoorlijk is en zo moet het dan ook maar ge schieden. De kattenkennel telt momenteel zevenentwintig volwassenen en negen jongen. De poesen en gecastreerde katers mogen zoveel mogelijk vrij door het huis en de tuin lopen. De zeven katers-hebben echter ieder afzonderlijk hun hok, dat 's winters verwarmd is, benevens een grote loopren een soort labyrinth - waar ze behoorlijk de ruimte hebben. Als de deuren van het huis in de winter zijn gesloten, zodat de katers er niet in kunnen, krijgen ze om de beurt een „vrije morgen". Tegelijk zou niet gaan, want de katers zijn eikaars rivalen en betwisten elkaar de heerschappij. „Is u al lang bezig met deze kennel?", vraag ik en dan vertelt mejuffrouw Pos thuma, dat ze reeds als vijfjarig kind uit Engeland een poesje meebracht, het bewijs, dat ze altijd al liefde voor deze mysterieuse huisdieren heeft gehad. Toen ze zestien jaar was, had ze haar eigen witte angorapoes. Ze woonde ook al op Groot Bentveld, waar ze alle ruim te had voor haar hobby, die tot deze unieke fokkerij is uitgegroeid. Overal in het buitenland hebben haar dieren eer ste prijzen gehaald hiervan getuigt de verzameling bekers en schalen. Zij fokt langs zuiver wetenschappe lijke weg. In Engeland, de bakermat van de fokkerij, heeft zij veel geleerd. DE VERZORGING VAN DEZE KOST BARE dieren eist heel wat van haar tijd: het begint 's morgens vroeg al met het ontbijt van brood en vis. 's Middags komt er een rondje pap voor de die ren, die er niet tegen kunnen, is er vis. Het avondmaal bestaat uit gaargekookte mtmm wmMlmiMimXitxMsz&i siüs ill De Bentveld Morning Glory, die momen teel een tehuis heeft gevonden in de Verenigde Staten. gort met vlees (hart) en slachtafval. Daarnaast krijgen de katten ook kalk, vitaminen en gistvlokken. De jongen en zogende moeders worden met extra kalk bedeeld. Als men bij al die werk zaamheden nog de verzorging van patiënten rekent, kan men zich enigszins voorstellen wat er aan te doen is. Onlangs zijn twee katten per K.L.M. naar Chicago gezonden. Zij zaten in een speciale mand, kregen hun eten en een lijst met instructies mee. Ongelooflijk veel werk zit ook aan de deelname aan tentoonstellingen. Parijs is pas aan de beurt geweest. Ook daarheen ging een voorraadje eten mee kattebakken en voor alle zekerheid een paar stop poeders. We gaan nog even de hokken bezich tigen en ik zie verscheidene kampioenen, met platte schedeltjes, kleine oortjes, een grote kraag en gloeiende goud-gele ogen. De katten beschikken over een heel huis met een slaap- en eetkamer en een trappetje, dat naar het souterrain voert. In een speciaal poezenstoeltje kunnen ze.een heerlijke dut doen. Lord Nelson, zo geheten vanwege zijn ene oog, loopt ons waardig voorbij hij is de kater met een ochtend-vrijaf. Een kip staat enigszins verbaasd te kijken bij een van de rennen. Misschien heeft ze zich een beetje verloren aan de mooie cognac-kleurige ogen van Columbine, die een echte modekat is met zijn anthracietvelletje. TINEKE RAAT Mag ik even aannemen dat u nog nooit een lipstick hebt gebruikt en dat u juist van plan was het eens te pro beren? Dan durf ik hieronder enige adviezen te laten volgen voor het han teren van de lippenstift. Vele vrouwen en meisjes doen dat namelijk niet goed. Zij vissen uit het tasje de lipstick en een spiegeltje, schroeven de dop los en geven dan hup een haal over de bovenlip en hup een maal over da onderlip, rood zijn ze en klaar is kees. Helemaal fout is dat. Het resultaat is een vlekkerig gevende mond, wat slor dig staat en een onsmakelijk effect geeft. „Mammie heeft jam op haar mond zitten," zei een van haar kinderen tegen mevrouw die voor het eerst in haar leven lippenrood gebruikt had. Bij het aanschaffen van de lippenstift dient u rekening te houden met de kleur van uw kleding en met uw teint. Draagt u veel rose, rood of paars dan heeft u grote kans dat de kleur van uw bode lippen daar keihard tegen aan vloekt. Hebt u een lichte huidskleur of ziet u gemeenlijk wat bleekjes dan zal felrood de lichte teint juist accentueren. Vraag daarom gerust advies aan de verkoop ster in de parfumeriezaak, zij heeft er verstand van. Bedenk wel dat lippen-" roqd, rouge en nagellak dezelfde kleur moeten hebben en dat het aanbeveling verdient alles van een en hetzelfde merk te kiezen. U kunt het beste een zoge- De Kerstroos Helleborus niger heeft niets met gewone tuinrozen te maken; ze behoort zelfs niet eens tot de zelfde familie, doch tot die van de boter- bloemachtigen, hetgeen men ook weer niet zou zeggen als men die tere witte bloemen ziet. De kerstroos pleegt de bloemist in deze tijd van het jaar in bloei te kweken en het is niet onmoge lijk dat ge straks een fraai bloeiende plant krijgt. Die moet dan vooral niet te warm geplaatst worden; een matig verwarmde kamer is al meer dan vol doende en dan is het nuttig de potgrond goed vochtig te houden. Na de bloei be hoeft men zo'n plant nog niet als waar deloos te beschouwen; kerstrozen zijn namelijk uitstekende tuinplanten waar van men jarenlang pleizier kan hebben. Als de goede soort wordt aangeschaft er zijn vele soorten kan men elk jaar tegen Kerstmis bloeiende kerstro zen hebben, doch dan moet men het weer wel een beetje mee hebben; het moet dan tegen die tijd niet te hard vriezen. Buiten komen de tere witte bloemen prachtig open; er zijn ook soorten met purperen bloemen, doch die bloeien pas vroeg in'het voorjaar. De De bloeiende Kerstroos. Helleborus niger of kerstroos verlangt een licht schaduwplekje en een voedza me grond en men zal dus wel voor wat stalmest moeten zorgen Dat kan moei lijkheden met zich mee brengen voor mensen in de stad; de bekende rose kor- relmest geeft echter ook uitstekende resultaten; per plant heeft men aan een vingerhoed al voldoende. Die mest kan men dan het best volgend voorjaar uit strooien, doch het is veel eenvoudiger dat even in een gietertje water op te lossen en dan geeft men haar later in de zomer nog eens een paar maal wat vloeimest. Kerstrozen kan men bij niet vriezend weer nu nog wel aanplanten; bestel ze dan maar zo spoedig mogelijk en dan wens ik u er veel succes mee en ik hoop dat ge jarenlang tegen kerst mis bloemen hebt. G. KROMDIJK Ook de pyjama-mode komt telkens met nieuwe vondsten. Dit model is van Engels ontwerp en maakt een charmant gebruik van een „ouderwetse" nachtkleding-garnering. naamde „vette" lipstick nemen. De droge is welisv/aar meer houdbaar maar is'slecht voor de lippen. Het onaangename van het lippenrood is' dat het een randje op het theekopje achterlaat, dat na de maaltijd het servet roodgevlekt is en de lippen hun mooie rode glans hebben verloren. En het aller-, allerergste is wel dat ge zicht baar kust. Helemaal te Voorkomen is dit euvel nooit, maar deze duidelijke af drukken zullen geringer zijn als u als volgt te werk gaat: Maak gebruik van het lipstickpen seeltje. De eerste paar keren zal het on wennig gaan, maar öp den diiur zult u merken dat u een veel zuiverder lijn" krijgt dan'wanneer u met de lippenstift langs de lippen gaat. Neem dus het pen seeltje in de rechter-, de lippenstift in de linkerhand. Strijk met de penseel langs de rode stift en daarna langs de contouren van de mond. Sla geen plekje over en vergeet de mondhoeken niet, want dit rood is de onderlaag. Nu neemt u een watje en beklopt de lippen luch tig met poeder tot er van het rood wei nig meer te zien is en het vet van de lipstick is opgedroogd. Knijp nu de lippen stijf op elkaar en haal met een baby- of poederborsteltje het overtol lige poeder weg. Hierna begint het echte tekenwerk. Maak uw penseel weer rood en teken nu stevig maar nauwkeurig uw lippen af. Om het overtollige lippen rood te verwijderen „hapt" u even in een „lipstick-tissue". Dat is een heel dun dubbelgevouwen papiertje, dat in pakjes verkrijgbaar is en op dezelfde wijze verpakt als cigarettenpapier. „Kiss me first" staat op het pakje. Menige kus zou minder zichtbaar zijn als eerst zo'n tissue gebruikt was. U kunt inplaats hiervan ook een papieren servetje op uw toilettafel leggen en' daar iedere keer een stukje afscheuren om tussen de lip pen te leggen na het hanteren van de lippenstift. Als u met de vorm van uw mond niet helemaal tevreden bent, kunt u door juist gebruik van lipstick daarin cor rectie brengen. Hebt u een grote mond (ik bedoel het heus letterlijk), accen tueer dan het middelste gedeelte van de lippen en laat het rood in een dunne streep naar de mondhoeken uitlopen. Ook u kunt bij de mondhoeken wat na- poederen, de mond lijkt daardoor even eens wat kleiner. Wilt u de' bovenlip meer attentie schenken omdat de onder lip zwaar is, gebruik dan voor de onder lip een lichtere kleur en zet de bovenlip wat sterker met rood aan. Of u acht uw lippen te dun, ga dan gerust iets buiten de contouren. Laat altijd het rood dun naar de mondhoek toe uitlopen. Bij het gebruik van lippenrood geldt voor allen: werk nooit de lippen slordig af en wees nooit overmatig; zijt discreet en gedistingeerd, ook in uw opmaak. GERDA Een industrie, welke ondubbelzinnig heeft aangetoond, dat Nederland op haar gebied heel wat te bieden heeft, is de Nederlandse schoenenindustrie; enkele voorbeelden van de huidige productie geven de foto's hierboven. Links boven zien we een ballerina, hier uitgevoerd in paars, maar op de markt gebracht in alle gangbare kleuren. Rechts boven: de belangstelling van de heren gaat onge twijfeld sterk uit naar de loafer, waarvan we hier een fraai model zien, geïnspi reerd op de Italiaanse mode. Deze schoen, uitgevoerd in bruin werd vervaardigd van water-afstotend materiaal. De foto links onder toont een aardig zwart suède dames-schoentje met een dunne steile hak, dat zeer aan élégance heeft gewonnen door een aparte garnering op de zijkanten. Rechts onder tenslotte zien we een zwart-leren damesschoentje met Baby-Queen hak, het schoentje dat het uiterlijk heeft behouden van „hoog" maar toch half hoog van hak is. Dit modelletje is in diverse kleuren leverbaar. Bananenvla 1 1 melk, 40 gr custard, 40 gr suiker, 3 a 4 bananen. Maak de custard en de suiker aan met een deel van de koude melk. Zet de rest van de melk op in een omgespoelde pan, breng ze aan de kook en voeg van de vuur af de aangemeng de custard toe. Kook de vla nog een paar minuten door en voeg dan de in dunne plakjes gesneden bananen toe. Roer af en toe voorzichtig dooi; de vla om velvorming te voorkomen. Banaan dadelvla Bereid een vla als boven beschreven maar voeg ook stukjes kleingesneden dadel toe. Neem dan de helft van de hoeveelheid banaan en 100 gr dadels. Beschuit met banaan en yoghurt 4 beschuiten, 4 bananen, V» liter yog hurt, basterdsuiker, wat rode jam. Neem 1-persoons schoteltjes of dessert bordjes en leg hierop de beschuiten. Snijd de bananen in plakjes en leg deze in een dikke laag op de beschuit. Giet hier overheen de yoghurt die eerst ge klopt is met wat basterdsuiker. Gar neer het geheel met 'wat rode jam. Maak dit gerecht een flinke tijd voor de maaltijd, zodat de yoghurt in de be schuit kan trekken. Bananenbeignets Dit gerecht is uiterst geschikt voor degenen, die graag een stevig en voed zaam nagerecht op tafel zetten. 4 bananen (liefst niet al te krom), 100 gr. bloem, l'/a dl. melk, zout, 5 gr. gist, frituurvet. Maak op gewone wijze een gistbe- slag en laat dit voldoende rijzen op een warme plaat. Pel de bananen en snijd ze in de lengte doormidden of in de breedte in 3 of 4 stukken. Maak het frituurvet zo heet als nodig is voor appelbeignets. Dompel de stukjes ba naan voorzichtig in het beslag en zorg dat ze aan alle kanten bedekt zijn. Bak ze dan in het vet mooi goudbruin op dezelfde wijze als appelbeignets en pre senteer ze warm, bestrooid met poeder suiker. Ook al is er deze week op de Amster damse beurs voor de aandelen een vrij scherpe reactie ingetreden, welke vermoe delijk grotendeels een technisch karakter had, het feit blijft bestaan dat er nog steeds grote kapitalen naar de beurs vloeien en het daarom, politieke storingen voorbehouden, weinig waarschijnlijk is dat de beurs op haar retour zal gaan. De kapi taalruimte wordt nog steeds op meer dan een manier bevorderd en heeft tegen de verwachting in een verdere daling van de rentestand veroorzaakt, welke zowel voor de aandelenmarkt als voor de obligaties een voortdurende prikkel is. Het gunstig saldo van de Nederlandse betalingsbalans zal dit jaar weliswaar kleiner zijn dan in 1953, het zal toch vermoedelijk groter zijn dan verwacht werd, niet het minst omdat het buitenland zijn aankopen van Neder landse fondsen tot nu toe telkens weer hervat en de ontwikkeling van de han delsbalans zodanig is dat de invoer voor een hoog percentage door de uitvoer was gedekt. Vooral in October was dit weer het geval wegens een verrassende stijging van de export. De verwachting, welke bij het begin van dit jaar bestond, dat in de loop van 1954 de rentestand in ons land geleidelijk wat zou aantrekken, is tot dusver niet verwezenlijkt, integendeel valt er een ver dere daling van de rentestand te consta teren, welke, gelijk reeds opgemerkt, ook de koers van de obligaties verder heeft doen stijgen. Gedurende de eerste maanden van het jaar is er voor de obligaties een geringe koersdaling ingetreden, zodat de 314 pet Nederlandse staatslening, voor 99 pet uit gegeven, eind April tot beneden die koers was teruggelopen. Ook de 314 pet lening van Den Haag, tegen dezelfde koers uit gegeven, was een tamelijke mislukking en over de gehele linie van de obligatiemarkt was het niveau van eind April lager dan dat op het einde van 1953. Zo gingen bijv. de zeer populaire, kortlopende 3 pet Obli gaties Nederland 1962/64 van 101 op 30 Dec. 1953 tot 99»/t pet op eind April terug en men meende dan ook dat de Rentestand in Nederland zijn keerpunt had bereikt en de minister van Financiën vooreerst geen kans meer zou krijgen om de vlottende schuld verder tegen een rentevoet van 314 pet te consolideren. Vandaag is de situatie echter geheel an ders. De 314 pet Nederland van 1954 is tot 1007/8 pet gestegen, zodat het rende ment niet meer dan 3.2 pet bedraagt. De 3 pet Nederland 1962/64 noteert 101-Vi pet en laat een -rendement van nog slechts 2.8 pet en bij nagenoeg alle obligaties met een looptijd van minder dan tien jaar is het rendement tot beneden 3 pet gedaald. Dit is temeer opmerkelijk omdat dit da lend rendement op de obligatiemarkt met een zeer omvangrijke verlevendiging op ADVERTENTIE 2 met verlichte wijzerplaat en een tikkend uurwerk; in diverse kleuren, rose, groen en crème v.a. 55.80 t/m 81.75, meer dan 12 modellen DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. I Gr. Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarlem Het Nederlandse radio-kuststation PCH, Scheveningen-Radio, viert deze maand zijn vijftigjarig bestaan. Hoewel dit gouden ju bileum niet officieel zal worden herdacht, zal er toch enige aandacht aan worden be steed. Volgende week Donderdag zal in Hilversum tijdens een bijeenkomst in hotel Gooiland een speciaal radioprogramma worden opgenomen, bestemd voor de Ne derlandse koopvaardij, in het bijzonder voor de radiotelegrafisten op de Neder landse koopvaardijvloot. In dit program ma zullen spreken de directeur van Radio- Holland n.v., ir. W. D. P. Stenfert, de oud hoofdinspecteur van Radio-Holland, de heer R. C. A. Kroes, en de directeur van Scheveningen-Radio, de heer C. van Geel. Het „PTT-Radiostation Scheveningen- haven", zoals P.C.H. aanvankelijk heette, begon in de eerste jaren van deze eeuw met contact te leggen tussen reders aan de wal en hun vissersschepen op zee. De werk zaamheden breidden zich steeds meer uit, mede uit technische overwegingen, werd in 1925 besloten zenders en ontvangers te scheiden. Het gebouwtje met de zenders bleef in Scheveningen, de ontvangers, het bedienend personeel en de directie werden overgeplaatst naar IJmuiden, waar zij thans gehuisvest zijn in een nieuw gebouw op het Sluiseiland. Van de overplaatsing af heette het Nederlandse station „Scheve ningen-Radio". Naarmate de techniek vor derde werden de afstanden waarover het kon seinen groter en naast de telegrafie deed de radiotelefonie haar intrede. In de oorlogsjaren bleef er van het sta tion weinig over; het werd totaal geplun derd en vernield. Onder meer waren 18 van de 20 zenders verwoest. Niettemin boekten de technici een mooi succes: met allerlei middelen werd zo spoedig moge lijk weer een zender in elkaar geknutseld en op 29 Juni 1945 was Scheveningen- Radio als eerste kuststation *)p het Euro pese vasteland weer in de lucht. Sindsdien is het steeds bergopwaarts gegaan. Het is zelfs al zover, dat P.C.H. sinds geruime tijd het op één na drukste kuststation ter wereld is en een radioverkeer verwerkt dat vier keer zo groot is als dat van voor de oorlog. De staf van Scheveningen-Radio omvat thans 30 personen. de aandelenmarkt is gepaard gegaan, als gevolg waarvan men zou kunnen ver wachten dat het aanbod van kapitaal op de obligatiemarkt minder zou worden en hier dus eerder een koersdaling zou in treden. Het staat echter zo dat de obli gatiemarkt in de eerste plaats in veel min der sterke mate wordt beïnvloed door de particuliere beleggers dan enige jaren ge leden en voorts dat vele Nederlandse be leggers, ondanks het verschijnsel van de waardevermindering van het geld, door de grote koersstijging op de aandelen markt tot verkoop worden geprikkeld en ter consolidering van hun koerswinsten toch maar weer obligaties gaan kopen. Terloops zij opgemerkt dat dit aller minst een algemeen verschijnsel is. Maar een feit is, dat men op vele beursdagen het buitenland als koper en het Neder lands publiek als verkoper ziet optreden en dat met name wat de internationale fondsen betreft, de Nederlandse beleggers hun stukken tot dusver te vroeg aan het buitenland hebben overgedaan. Dat bijv. de omzet in aandelen Koninklijke te New- York dezer dagen groter was dan die te Amsterdam bewijst wel dat het bedrag, dat daarvan thans in de V.S. wordt aan gehouden, de laatste tijd aanmerkelijk is gestegen, terwijl ook Zwitserland en Bel gië, zij het in mindere mate, zich ten aan zien van de Nederlandse internationale waarden niet onbetuigd laten. Een wonder is dit ook al weer niet, om dat het aandelenrendement in genoemde landen, ook na de recente koersstijging op de Amsterdamse beurs, nog altijd lager ligt dan ten onzent. Wat de obligatiemarkt betreft hebben wij er meer dan eens op gewezen dat de institutionele beleggers hier de hoofdrol spelen. De particuliere besparingen wor den steeds meer door de collectieve ver vangen en al begint men bij de grote be leggingsfondsen de laatste tijd meer aan dacht te schenken aan de aandelenmarkt, toch worden de beschikbare middelen nog steeds voor verreweg het grootste deel in obligaties belegd en hier ligt dan ook voor de obligatiemarkt de sterke stimulans. Al leen de levensverzekeringsmaatschappijen ontvangen per kwartaal thans aan pre- miën en koopsommen een bedrag van rond f 125 millioen en de gezamenlijke institutionele beleggers, die hun vermogen sinds 1947 reeds van f 11 milliard tot wei nig minder dan f 15 milliard hebben zien stijgen, staan jaarlijks voor de belegging van rond f 1 milliard, welk bedrag groten deels naar de obligatiemarkt afvloeit. Hier komt dan bij dat eerst de laatste tijd op de emissiemarkt een grotere leven digheid is ontstaan, nadat deze markt ja renlang heeft stil gelegen. In het gehele jaar 1953 is voor niet meer dan f 875 mil lioen nieuw geld gevraagd, waarvan f 844 millioen in de vorm van obligaties en slechts f 31 millioen aandelen, in de eerste helft van 1954 resp. f 371 millioen en f 20 millioen en eerst sinds een paar maanden neemt de bedrijvigheid op emissiegebied, met name voor de aandelen, toe. Een niet te verwaarlozen factor is voorts dat in de loop van het jaar grote bedra gen aan uitstaande obligaties zijn of wor den afgelost. De Koninklijke heeft allengs het gehele bedrag harer f 250 millioen converteerbare afgelost, of doen conver teren, de Unilever deed of doet hetzelfde met haar oorspronkelijk f 75 millioen grote converteerbare obligatielening en ook de Aku lost haar f 20 millioen converteerbare obligaties af. Voor al deze bedragen moet nieuw emplooi worden gevonden en ook al gaat er hiervan een deel naar de aan delenmarkt, voor zover de institutionele beleggers genoemde obligaties bezaten, zal toch het grootste deel wel weer op de obligatiemarkt zijn en worden herbelegd. Dit alles leidt tot een wel wat overspan nen vraag naar obligaties, waarvan er thans vele ver boven pari zijn gestegen, niet alleen die, welke een rentevoet heb ben van 4 a 414 pet, maar ook die met een rentevoet van 3'/, pet. De 3V2 pet Neder land 1951 met een looptijd van 12 jaar, maar die te allen tijde aflosbaar is, noteert reeds ca. 104 pet en ook verschillende ge meenteobligaties van hetzelfde rentetype staan 2 a 3 pet boven pari, hoewel ze te allen tijde a pari kunnen worden afgelost. Hetzelfde geldt van een aantal indus triële obligaties en nu het kapitaalaanbod zo groot blijft en de rentestand blijft da len, is het gevaar voor een neerwaartse conversie zeker niet denkbeeldig, een ge vaar, waarvan de obligatiebezitter zich terdege rekenschap zal moeten geven. u ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdiikstraat bij de Zijlweg Haarlem Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst NEW YORK (United Press) Het Con certgebouw Oi'kest uit Amsterdam boog gisteravond voor het laatst voor het Ame rikaanse publiek na een concertreis van negenduizend kilometer door de V.S. en Canada en na tweehonderdduizend mu ziekliefhebbers op zijn kostelijke muziek te hebben vergast. De concertreis wordt be sloten met een uitvoering van een sympho- nie van Mahler en. een symphonie van Dvorak in Carnegie Hall, door Rafael Ku- belik gedirigeerd. Zaterdag vertrekt men met de „Noordam" van de Holland-Ame- rika-lijn naar Nederland. Een woordvoerder van het concertbu reau Columbia Artists deelde mede dat de concertreis van acht weken een succes is geweest. De inkomsten zijn gelijk geweest, aan wat men zich had voorgesteld. Men was ervan uitgegaan dat, wanneer men een orkest van deze omvang een tournée laat maken, men dit niet moest onderne men met het oog veel geld te verdienen, want dat was begrijpelijkerwijs uitgeslo ten. In de loop van de reizen had men een verbazingwekkende handigheid gekregen in het zich verplaatsen met de drie omge doopte bussen, de Rembrandt, de Frans Hals en de Van Gogh. Eén lid van het orkest is vroegtijdig per vliegtuig naar Nederland teruggekeerd wegens ziekte, maar verder heeft zich tij dens het gehele reisprogramma geen en* kele onregelmatigheid voorgedaan.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3