„In Canada is alles anders dan men zich voorstelt" Waardoor lag Triton twee uur lang onopgemerkt vlak achter startbaan? Omstandigheden en trage reactie van personeel Agenda voor Haarlem Licht herstel in de toestand van Paus Pius XII Weinig vleiende vraag voor Shannon Klaagzangen en lofliederen van teruggekeerden en vacantiegangers Een toonbeeld pais ert vree Geruchten over een consistorie ter benoeming van nieuwe kardinalen 3 Vluchtelingen actie ruim 1,9 millioen IJmuidenaar las blijkbaar graag Nieuwe vereniging van oud-verzetslieden Waarschuwend telefoniste naar chef veiligheidsdienst Aanbesteding clubhuis op circuit-terrein Monster van Loch Ness op radarscherm waargenomen Zó boeienr! is nu PANORAMA Zwitsers eisen bezuiniging op defensie-uitgaven ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 ADVERTENTIE De Hertog van Edinburgh, Prins Philip van Engeland, gemaal van Koningin Elizabeth, legt hier de eed af in handen van de heer Tapper-Jones, schrijver van de Engelse stad Cardiff, tijdens een plechtigheid in het Cardiffse stadhuis, tijdens welke ceremonie Prins Philip ere-burger van deze stad werd. Zoveel hoofden, zoveel zinnen" zegt een vaderlands spreekwoord. Hieraan moesten wij denken, toen wij aan Doord van de „Maasdam" van de Holland-Amerika Lijn in gesprek kwamen met enige van de 500 voormalige Nederlandse emigranten, die gistermiddag, na een langer of korter ver blijf in Canada, in Rotterdam weer voet zetten op Nederlandse bodem: of om in ons land de komende feestdagen door te bren gen of om zich er weer blijvend te vesti gen. „Er is in Canada meer op te bouwen dan hier", meende de 37-jarige C. S. Steur, die uit Den Haag afkomstig was. Bijna vier jaar geleden ging hij naar Ca nada en nu werkt hij zelfstandig in zijn eigen vak in Toronto. „Elke verwachting, die een emigrant over zijn toekomst in Canada heeft, komt anders uit", luidt zijn oordeel. Het eerste jaar heeft hij 't moei lijk gehad en wilde hij wel terug, doch op het ogenblik zijn hij en zijn vrouw blij, dat ze zijn gebleven. In Februari steekt hij de Oceaan weer over. landers er zo voor als ik, dan keerden zij ook terug", zo meent hij nog. Het moet echter gezegd, dat de meesten van de nu aangekomenen reéds weer hun terugreis hebben geboekt. Het zijn veelal landbouwers, die in het winterseizoen ge mist kunnen worden en voldoende over gespaard hebben om Kerstmis en Nieuw jaar bij hun familie in het oude vader land te kunnen doorbrengen. Protestanten (AFP) De algemene vergadering van de Amerikaanse nationale raad van ker ken, die te Boston bijeen is, heeft haar werkzaamheden onderbroken om te bidden voor het herstel van de Paus. De R.K. kerk is niet vertegenwoordigd in de raad, die de grote meerderheid van de protestantse en orthodoxe kerken met tezamen bijna 35 millioen gelovigen omvat. Op voorstel van de nieuw gekozen voorzitter, dr. Euge ne Black van de Amerikaanse Presbyteri aanse kerk, werd via de R.K. aartsbisschop van Boston, mrg. Cushing, een boodschap naar het Vaticaan gezonden, waarin ge zegd wordt, dat de raad bidt voor het her stel van de Paus en zijn medegevoel uit met zijn rooms-katholieke vrienden. WEEKABONNEMENTEN Aeoaa uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dak «eeten afrekenen. ras AromnsTRATu. ZATERDAG 4 DECEMBER Frans Hals: „Opstand in Mexico", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bandeloos", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Wie is K. M.?", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Broeders zonder vrees", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The snows of Kilimanjaro", 18 jaar, 6.50 en 9.15 uur. Luxorj „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeft., 7 e:i 9.15 uur. Minerva: „Jungle Jim in de Koppensnellersvallei", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 5 DECEMBER Zuiderkapel. Zuiderstraat: H. C. v. d. Flier, 10 en 5 uur. Cultura: Wijdingsmorgen Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", 10.30 uur. Frans Hals: „Opstand in Mexico", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bande loos", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Wie is K. M.?", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Kon-Tiki", alle leeft., 11 uur. „Broeders zonder vrees", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De troubadour", 14 jaar, 11 uur. „The snows of Kilimanjaro", 18 jaar, 2, 4.15, 6.50 en 9.15 uur. Luxor: „De terug keer van Don Camillo", alle leeft,, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jungle Jim in de Koppensnellersvallei", 14 jaar, 2.30 uur. MAANDAG 6 DECEMBER Stadsschouwburg: „Het donker is licht genoeg", Haagse Comedie, 8 uur. Begijnhof kapel: Herman Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De gro tere wereld", 8 uur. Frans Hals: „Opstand in Mexico", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bandeloos", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Broeders zonder vrees", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The snows of Kilimanjaro", 18 jaar, 2, 4.15, 6.50 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Roman holiday", alle leeft., 8.15 u. toch wel te veel van het goede. Zij bracht Kwekkie naar Artis. Maar reeds de vol gende dag was de eend weer geland voor de deur van haar huis. Haar kinderen mochtenKwekkievoor goed houden. Iedere dag vliegt de eend uit het venster naar het Zuiderzeepark, maar hij komt steeds weer terug. De opbrengst van de actie voor de vluch telingen in Oostenrijk en Griekenland na dert de twee millioen gulden. Bij de 1.927.000 gulden die tot Vrijdag binnen waren, is Vrijdag een bedrag van 34.000 gulden gekomen, zodat de stand nu is ge worden 1.961.000 gulden. Om de twee millioen vol te maken was dus nog 39.000 gulden nodig. Eind November hadden 32.275 perso neelsleden van de staatsmijnen zich opge geven voor deelneming aan de uurloon actie ten bate van de vluchtelingen. Dit betekent, dat toen bij de staatsmijnen voor deze actie reeds f 52.000 bijeen was gebracht. Genoemd bedrag zal door de di rectie worden verdubbeld. De eigenares van een bibliotheek te Haarlem bemerkte dezer dagen, dat een van haar klanten, een drieënveertigjarige IJmuidenaar, trachtte wat boeken in zijn tas te stoppen. De bibliothecaresse waar schuwde de politie. In overleg met de politie te Vel- sen is de IJmuidenaar aan de tand ge voeld en op het bureau van politie te Haarlem deelde hij mee uit de Haarlemse bibliotheek twaalf boeken te hebben gesto len en drie uit een bibliotheek te IJmuiden. De boeken zijn in beslag genomen en aan de eigenares te Haarlem en de eigenaar te IJmuiden, terug gegeven. Gebeden Uit talrijke landen wordt gemeld, dat er Zondag speciale gebeden voor het herstel van de Paus zullen worden gezegd. Naar te Vaticaanstad verluidt, werkt de Paus, in weerwil van de voorschriften van zijn artsen, aan de tekst van de radiorede tot de wereld, welke hij op Kerstmis hoopt uit te spreken. Men verwacht, dat in deze toe spraak de namen van nieuwe kardinalen zullen worden bekend gemaakt. Voor de jongste crisis in zijn gezondheidstoestand had de Paus reeds voorbereidingen voor een nieuw consistorie besproken, dat in het begin van het volgend jaar zou moeten worden gehouden. Heimwee Achttien jaar oud was H. Ilyzen, toen hij uit Apeldoorn naar Canada vertrok. Na een verblijf van drie jaar keert hij in ons land terug en voorgoed. „Ik heb goed en vast werk gehad en verdiende een hoop geld. Maar Canada is heel anders dan Ne derland. Men mist er de gezelligheid, spe ciaal als je alleen bent. Volharding DUBLIN, (van een A.N.P.-verslaggever) Ofschoon drie spitse advocaten de min of meer opzienbarende verklaringen van de 30-jarige douane-beambte van Shannon Thomas Kearney in een scherp kruisverhoor met deze getuige tot ge ringer waarde hebben teruggebracht en daardoor de schijn is weggenomen, dat de Triton reeds op een alarmerende wijze opsteeg, kan men toch allerminst zeggen dat de vijfde dag van het onderzoek voor de veiligheidsdienst van dit vliegveld gunstig is uitgevallen. Men is weder een stap nader gekomen bij de beantwoording van de vraag: hoe komt het dat een groot vliegtuig onmiddel lijk na de start vlak achter het vliegveld in de rivier kan storten en dat ruim twee uur lang niets gedaan is om hulp te verlenen? Dit is een des te klemmender vraag, daar in deze tijd een modern verkeersvliegtuig eenvoudig niet verdwijnen kan zonder dat iemand het onmiddelijk bemerkt, daar het steeds radiografische verbinding moet houden met de grond, zeker wanneer het nog vlak bij een vliegveld is. Ook bij het verhoor van andere getuigen werd duidelijk, dat Whitney in de uitkijk- zaal de lichtsignalen zelf niet had opge merkt, hoewel hij d'ichter bij de rivier was dan het personeel elders op het vliegveld dat de signalen wel zag. Anderzijds was men er zich in de verkeerstoren en de overige radioposten ervan bewust, dat ieder radiocontact met de „Triton" ontbrak en vermoedelijk dus waakzamer. De verkeers toren en de radioposten hebben echter ge durende de eerste twee u-ren na de r-amp evenmin de reddingsploegen in het brand weergebouw hiervan op de hoogte gesteld. Men zocht in de verkeerstoren naar de ver dwenen „Triton". Maar men liet na, voor zorgsmaatregelen te nemen voor het geval mocht blijken, dat er een ongeluk was ge beurd.. Men liet de veiligheidsdienst en de br-andweer onkundig. Door een complex van omstandigheden, die overigens nog niet alle duidelijk zijn geword-en, maar in de komende dagen ter sprake zullen komen, en d-oor een ietwat trage reactie (zo mag men het toch zeker kwalificeren) van een aantal ledien van het dienstdoende personeel op het vlieg veld, lag daar op Zon-da-e-ochtend, 5 Sep tember de neergestorte Triton achter het vliegveld twee uur lang in de brede rivier, zonder d-at iemand1 het wist. Zeker één, maar misschien nog een tweede passagier zouden kunnen zijn ge-red, indien de am- phibievaartuigen die n-u het wrak vele uren later bereikten, eerd-er waren uitge varen. Dit alles geschiedde, hoewel Thomas Kearney meteen na de start van het toestel tegen drie leden van het personeel, die om hem stonden, zei: „dat toestel is in de ri vier gestort". Een van dié drie, lid va-n de veiligheidsdienst, zei tot een collega: „Bel d-e sectiechef op en waarschuw hem". Dat geschiedde. Een in de uitkijkzaal dienst doende officier van d-e Veiligheidsdienst keek volgens zijn instructies de Triton na bij het opstijgen, helaas van achter zijn raam. Op het moment dat het toestel ove-r de d-ji-k van de rivier heenvloog en d-us nog slechts en-kele seconden van zijn einde af was, onttrok een reflectie in de ruit van een lamp in de zaal deze officier het zicht op de K.L.M.-machine. Het personeel in de verkeerstoren be merkte onmiddellijk, dat het radiografisch contact, dat volgens de reglementen met de „Triton" moest worden onderhou-d-en, niet tot stand' kon komen. Er toch gebeur de er verder niets. Kearney maakte zich als enige ongerust De 31-jarige Edward Whitney, lid van de Veiligheidsdienst, stoftd op het plat form en keek d-e machine na. In tegenstel ling tot de douanebeambte Kearney zag hij jiiets abnormaals aan de start. Kea-rnev is trouwens de enige van de vier of vijf ooggetuigen, die d-e „Triton" zagen opstij gen, die zich ergens ongerust over maakte. Terwijl Whitney er nog stond1, kwamen Kearney met ziin collega Fisher uit hun kantoor naar bui-ten. De „Triton" was juis-t achter het gebouw van d-e brandweer boven de dijk verdwen-en. „De machine i-s vast in d-e rivier gevallen", zei Kearney. Ze stond-en de start met zijn drieën te be spreken, toen een officier van de veilig heidsdienst, genaamd P. J. O'Call-a-ghan, toevallig naar buiten kwam. Ook deze mengde zich in het gesprek en liep naar de telefoon om zijn chef Cantwell in het gebouw van d-e brand-weer te waarschu wen. De twee douane-beambten gingen te rug naar hun kantoor en getuige Whitney bleef normaal zijn dienst uitoefenen. Dat was du-s omstreeks kwart voor vier plaat selijke tijd. Enkele minuten later werd hij afgelost en moest verd-er dienst d-oen in de uitkijkzaal va^ het b""andweergebouw, waar hij op zijn bfcurt een zekere Calvert afloste. Bijna twee uur later, en wel kort na half zes, zo deelde Whi-tn-ey mede, werd hij daar opgebeld d-oor d-e verkeerstoren met het verzoek eens naar de rivier te kijken, waar, naar men hem zei lichtsignalen wa ren gezien. Hii zelf zag niets en belde toen de sectiechef Cantwell op, die in zijn eigen kantoor in het gebouw zat. Cantwell kwam terstond naar boven en samen gineen zij op het balcon staan en de rivier aftur-en. Toen zagen ze lichten knipperen, die ze er and-ers n-ooi-t zagen (de zaklantaarns va-n de K.L.M.-bemanning in de dinghies). Pleziervaartuigje? „Wij dachten toen, dat er misschien een pleziervaartuigje in moeilijkheden ver keerde". zei getuige Whitn-ey. Sectiech-ef Cantwell rien daarop via het luidspreker- systeem in het grote gebouw zijn onder geschikte O'Callaehan op, a'ie op d-at mo ment in de gara-ge was en eveneens naar boven kwam. Ca-n-twell haalde een zak lantaarn en be-son daarmede van het bal con af mors-e-si-gnalen n-aar d-e rivier te s-ein-en. Hij seinde: „wie bent u?" Hij beidé d-e verkeerstoren op en zei. dat er waar schijnlijk een boot in moeilijkheden was. President: „Hebt u helemaal niet aan uw gesprek van twee uur tevoren over de K.L.M.-machine ged'acht, toen u die signa len in d-e hivier za-g?" Whitney: „Neen, helemaal niet." Op dat moment startte, zoals tii-dens de eerste dagen va-n het onderzoek in Dublin is gebleken, de machine van d-e Trans- World-Airlines no. 915, d'ie het verzoek kreeg van de verkeerstoren een rondje boven d-e rivier te maken. Het was 5.40 uur plaatselijke tijd, d-us twee uur na het ver ongelukken van de „Triton". Getuige Whit ney zag de 915 vertrekken en gelijktijdig zag hij de licht-koffel, die in de rivier werd' afgeschoten. Even later volgde een tweede kogel. Ook toen realiseerde getuige Whit n-ey zich nog niet wat er aan de hand was. Het T.W.A.-toestel had een rondje gemaakt en boodschappen radiografisch aan de ver keerstoren gezonden en daardoor belde d-e verkeerstor°n tenslotte oo. Zij gaf de sec tiechef opdracht alle beschikbare man schappen en redd'i-n-gsmateriaal er op uit te sturen. Ontwerp voor Brits atoomvliegtuig in voorbereiding? Deskundigen van het Britse atoomcen trum te Hartwell in het graafschap Berk shire hebben opdracht gekregen een atoommotor te ontwerpen, die een vol ledig bewapend vliegtuig zes maanden lang ononderbroken in de lucht kan hou den zonder brandstof in te nemen, aldus schrijft de wetenschappelijk correspon dent van de „Daily Mail" Een woordvoer der van het atoomcentrum zeide niet te kunnen meedelen of geleerden opdracht hebben gekregen aan een dergelijk ont werp te werken. Een dierenvriendin in Amsterdam vond deze zomer een een- denei aan de Zuide lijke wandelweg te Amsterdam. Ze nam het ei mee naar huis en liet de duif Pukkie (die zij ook als huis dier bezit) het ei uit broeden. Na enige weken werd Kwekkie geboren. Met warme strijkijzers werd het mandje van kwekkie op temperatuur ge houden. Momenteel is kwekkie een forse teend, bevriend met Tinus, de kat en duif Pukkie. Voor de die renvriendin werd dat Het bestuur van de Nederland-se Oud- Verzets-Organisatie (N.O.V.O.) deelt mede, dat op grond van toenemende ontevreden heid over het beleid en optred-en van de Nationale Federatieve raad van het Voor malig Verzet (N.F.R.) een aan-tal plaatse lijke groeperingen van oud-illegale werkers deze organisatie verlaten. Naar het oordeel van d-e uitgetredenen zou de N.F.R. gewor den zijn een aan politiek doende belangen organisatie, waarbij d-e beginselen werden verwaarloosd. Er zou een disharmonie ge schapen zijn met de overheid en met in stellingen der oud-illegaliteit, zoals de Stichting 1940-'45, het Comité Nation-ale Herdenkingen, de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit dé Be zettingstijd en de Organisatie tot bestrij ding van het Concentratiekampsysteem. De uitgetredenen hebben een landelijke verepigi-n-g gesticht genaamd „Nederlandse Oud Verzets Organisatie (N.O.V.O.), welke zal trachten de goede verhoudingen te her stellen en haar taak en actie uit te voeren in overeenstemming met de doeleind-en van het Nationaal Comité tot Bestrijding van het Concentratiekampsysteem en de „Stich ting 1940-1945". In het stadhuis te Zandvoort heeft de aan besteding plaats gehad voor de bouw van een clubgebouw met cantine op de nieuwe sport velden binnen het circuit van Zandvoort. De hoogste inschrijver was H. Hoekema te Bentveld met 53.450.De laagste inschrij ving kwam van H. F. Betke te Haarlem met 45.600.—. De dienst voor publieke werken had de be groting vastgesteld op 40.200. De gunning werd aangehouden. INVERNESS (Reuter) Het monster dat zou schuilen in het meer Loch Ness bij Inverness in Schotland is waargenomen op een radarscherm. De bemanning van een vissersboot heeft verklaard, dat het monster een ronde kop, een spits toelopen de staart en vier poten aan elke kant van het lichaam heeft. Het monster, dat voor het eerst in de jaren dertig werd waargenomen, waarna het een trekpleister voor toeristen werd, is ongeveer 16 meter lang en zes meter dik. Het ligt niet ver onder het wateropper vlak, aldus de vissers. BERN. (United Press). In totaal 80.515 Zwitsers, gebruik makend van hun recht van volksinitiatief, hebben de Zwit serse regering verzocht te bezuinigen op bewapeningsuitgave-n en aldus bespaarde gelden ter beschikking te stellen va-n in ternationale hulporganisaties. Het verzoek, ondertekend door 80.515 personen, is inge diend door twee journalisten die de zaak aan het rollen hebben gebracht. De over heid zal de -handtekeningen op echtheid controleren. Vervolgens zal het parlement beslissen over de vraag of het volksini tiatief volgens de voorschriften is geno men. Daarna zal het parlement het ver zoek doorgeven aan de regering die er over za-1 beslissen. Aanvaardt de regering het Volksinitiatief dan zal in het gehele la-nd een referendum worden ge-houden. De meeste handtekeningen zijn verza meld in Frans-Zwitserland waar de te genstand tegen de defensiepolitiek van de regering naar verhouding het grootst is. Een 26-jarige jongen uit Bolsward, zijn naam wilde hij niet noemen, heeft het in Canada best naar zijn zin. Hij gaat dan ook terug, mits zijn verloofde mee wil komen. Toen hij enige jaren geleden in Nieuw Schotland aankwam, zo vertelde hij, werd hij niet („zoals me verteld was") met open armen ontvan-gen. Zijn beloofde verdien sten van 70 dollar bleken er in werke lijkheid maar 40 te zijn, e-n zijn werkgever was een andere dan men voor hem had uitgezocht. „Ik heb eerst op een boerderij gewerkt en nu ben ik vrachta-utochauf- feur". Zijn conclusie was: „Ik werk liever met Canadezen dan met Nederlanders". Een timmerman uit Utrecht, die met vrouw en kind naar Nederland terugkeerde om zich weer hier te vestigen, sprak va-n sociale onzekerheid, toen wij hem vroegen waarom hij niet meer naar Canada wilde terugkeren. Daarnaast had hij andere be zwaren. Winnepeg was zijn woonplaats geweest en daar heeft hij twee e-n half jaar in zijn ei-gen vak geprobeerd aan de kost te komen. „Als timmerman", zo ver telde hij, „verdien je meer dan een andere arbeider, doch in dit beroep werk je in Canada va-n Mei tot e-n met October en wat je dan meer verdient dan die ander, moet dienen om je de overige maanden veilig te stellen. Ik heb in die zes maanden nooit zoveel kunnen verdienen". Gelukkig had hij zijn hu-is aangehouden in Utrecht, zodat woongelegenheid voor zijn gezin geen probleem is. „Stonden meer Neder- (Van onze correspondent in Rome) Er gaan hardnekkige geruchten dat Paus Pius XII voornemens is een groep kardina len om zjjn ziekbed in consistorie te ver enigen teneinde monseigneur Tardini (plaatsvervangend secretaris van staat) en monseigneur Montini (onlangs benoemd tot aartsbisschop van Milaan) tot kardinaal te verheffen. Deze ongewone procedure zou geldig zijn. Gebeurt het dan is er grote kans op verkiezing van Montini ais toe komstige Paus. (Reuter) Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat Paus Pius zich Vrijdag in grote mate hersteld heeft van de crisis, welke hij Donderdag doormaakte. Hij is thans buiten onmiddellijk levensgevaar. Er is besloten, de patiënt niet te opereren. Het hoofd van het Vaticaanse persbureau deed Vrijdagavond mededeling van „een verdere geringe verbetering" in de toestand van de Paus. Gezaghebbende Vaticaanse krin gen noemden berichten in de Italiaanse pers, dat de Paus van plan zou zijn aan zijn bed een consistorie te beleggen voor de benoeming van nieuwe kardinalen, „uiterst onwaarschijnlijk". Een van de deskundigen die Vrijdag avond deelnam aan het onderzoek naar de toestand van de Paus, verklaarde: „De toe stand van de Heilige Vader is veel beter en we kunnen nu het beste ervan hopen". Naar verluidt hebben de specialisten beslo ten voort te gaan met het toedienen van injecties plasma en leverextract. Naar men gelooft hopen zij, dat de Paus binnen enke le dagen weer in staat zal zijn op de nor male wijze voedsel tot zich te nemen. In de kapel Borghese van de Santa Ma ria Maggiore, waar de huidige Paus iq 1899 zijn eerste mis opdroeg, zal Zondagochtend voor zijn herstel een mis worden gecele breerd, welke zal worden bijgewoond door de leden van het corps diplomatique die bij de Heilige Stoel zijn geaccrediteerd. Vermoedelijk doordat bij afbraak- en opgravingswerkzaamheden voor een nieuwe bioscoop in de Rue de I Ale te Lausanne, de fundamenten van een naast het bouw terrein staand woonhuis werden ondergraven en beschadigd, stortte dit pand on verwacht met groot geraas als een kaartenhuis in. Toen het gebouw zo plotseling in een puinhoop herschapen werd, liepen vier vrouwen die binnen met hun huise lijke bezigheden doende waren, zware verwondingen op. Een tachtigjarige oude dame wordt vermist.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5