Delta-plan wordt begin volgend jaar ingediend Onze puzzle „Mignon" bij Opera te bij de Nederlandse te Amsterdam Opdracht in W enen Chinese nationalisten voelen - zich niet geremd bij acties Spoedig besluit nodig over de aanleg van het Moerdijkkanaal Critiek op Churchill is nog niet bedaard Repen voor het leger waren beschimmeld Clowntje JRick Washington verwacht geraadpleegd te worden bij tegenaanval op vasteland ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 4 TWEEDE KAMER Heringa Wuthrich I01 Scherpe reactie van commu nisten, Labour-rebel eist zijn aftreden FEUILLETON door Anne Duffield Meevaller voor Den Haag Joegoslavische regerings delegatie naar Moskou Kustvaarder „Coeta" hield zich schuil in baai Ontwerp voor langere herhalingsoefening Vijftigduizend kilo is vernietigd Voor de kinderen ira n Van onze parlementaire redacteur) In het eerste kwartaal van het volgend jaar zal minister Algera bij de Tweede Kamer het wetsontwerp indienen over de afsluiting van de zeegaten. Daarbij zal niet alleen de aandacht worden besteed aan het Zuid-Westen van ons land, maar ook aan de overige kusten met inbegrip van de Waddenzee. Het rapport over het bouwen van een stormstuw in de Niéuwe Waterweg zal vóór die tijd niet kunnen worden ge publiceerd, want dat is een vraagstuk van zeer moeilijke en ingrijpende aard. Het rapport zal daarom in het begin van 1955 nog niet gereed kunnen zijn. Afsluiting van de Westerschelde, op wélke wijze ook, zal voorshands niet aan de orde worden gesteld. Daarom is verbetering nodig van de dijken langs de Westerschelde. Minister Algera deelde dit gisteren in de Tweede Kamer mede bij de beantwoording van de over zijn begroting gemaakte op merkingen. Naar aanleiding van hetgeen gevraagd was over de gang van zaken met het rap port Van CauwelaertSteenberghe er. over het denkbeeld van een RijnSchelde- verbinding legde de minister uit, dat in zending van het rapport bij de Raad van Europese Ministers van Verkeer geboden is, aangezien bij zulk een verbinding ook een Europees belang betrokken is. Dat wil echter geenszins zeggen, dat Nederland er. België niet samen over deze kwestie te be slissen zullen hebben en dat anderen er zich eerst nog weer mee zullen kunnen be moeien. De minister achtte het noodzake lijk dat naar aanleiding van het rapport Van CauwelaertSteenberghe de beslis singen omtrent de onderhandelingen met België spoedig worden genomen. Aanlei ding tot deze opmerking was de vraag van de heer Engelbertink (KVP) geweest of verschillende voor West-Brabant nodige werken moeten blijven wachten, totdat over de RijnScheldeverbinding beslist zal zijn. Uit het wel zeer voorzichtige ant woord van de minister viel op te maken, dat inderdaad West-Brabant nog wat ge duld zal moeten hebben. „Door wegneming van de zwakste plek ken in de dijken ontstaat er een aanvaard baar risico," kreeg de heer Gortzak (CPN) te horen, en ook dat met het Delta-plan een „zo groot mogelijke veiligheid als ver antwoord is" bereikt zal worden. Over de Scheveningse buitenhaven wordt binnenkort een bespreking met B. en W. van Den Haag gehouden, dus kon de minister niets zeggen. Evenmin schonk hij klaarheid ten opzichte van het al dan niet heffen van tolgeld bij de oeververbinding van het Noordzeekanaal en het IJ. Hij is nog bezig met zich te beraden. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING )OHNSON/9LIEBRANDERS LONDEN (AFP/Reuter) De Britse communistische partij heeft felle critiek ge leverd op de onthullingen van Sir Winston Churchill in zijn rede te Woodford en later in het Lagerhuis over het eventueel gebrui ken van de nazi-troepen in 1945 om de Rus sische opmars tot staan te brengen. De socialist Stephen Davies, die onlangs uit de Labourfractie is gestoten omdat hij in strijd met de partijdiscipline tegen de bekrachtiging van de Parijse accoorden had gestemd, heeft in het Lagerhuis een motie ingediend, waarin het onmiddellijk aftreden van Churchill wordt geëist. Vol gens deze motie heeft de premier, doordat hij zich in 1945 bereid verklaarde alle mi litaire en burgerlijke hulpbronnen van Groot-Brittannië te combineren met de rest van de nazi-strijdkrachten, „de idealen, waarvoor het (Britse) volk had gevochten, verraden". Waarschuwing De Russische maarschalk Vassilevski heeft in de „Pravda" maarschalk Montgo mery, onderbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa, gewaarschuwd, dat „wie wind zaait, storm oogst". Door recente verklaringen van Montgomery over het gebruik van atoomwapens in ge val van oorlog voelde Vassilevski zich ge noodzaakt de „Britse maarschalk te waar schuwen dat hij, door die verklaringen af te leggen, met gevaarlijk vuur speelt". „Ik raad u niet aan de rol van zaaier van atoomoorlogen te spelen", aldus Vassi levski. Aan de uitbreiding van Schiphol zitten allerlei moeilijkheden vast. Dit geldt even eens voor de kwestie van de toekomstige beheersvorm van de luchthaven. Deel neming van de K.L.M. in het bestuur acht te de minister onjuist; zij is wel de grootste gebruiker van Schiphol, dat echter tevens een wereldhaven is ten dienste van con curreren de luchtvaartondernemingen. Sprekende over het tekort aan technische krachten bij de Rijkswaterstaat, gewaagde minister Algera van verbetering der sala riëring via het Bezoldigingsbesluit. Dinsdag zal minister Algera's beantwoor ding mèer inhoud moeten hebben, wil hij er in slagen een goed verweer te leveren tegen de aanvallen van ir. Posthumus (P. „Mignon" van Ambroise Thomas is eer tijds een zeer populaire opera geweest, een kasstuk dat bij ieder operagezelschap, dat maar enigszins de twee zeer karakteris tieke vrouwenrollen (de mezzo „Mignon" en de coloratuursopraan „Philine") kon bezetten, op het répertoire stond. Ëen opera volgepropt niet met aria's, maar met gemakkelijk in het gehoor liggende liedjes, die een directe aanval doen op het sentiment, wat trouwens ook het geval is met geheel het novellistische gegeven: een stuk waarvan de gang zonder inspanning te volgen is (genre opera-comique, dus met parlando) en waarin nog al wat pitto reske taferelen te zien zijn ja, eigen lijk een werk waarin niets onbeproefd ge laten is om het publiek te bevredigen. Zo werd „Mignon" voor de auteurs een van die gelukskinderen, waarvan men zeggen kan, dat ze met de helm geboren zijn. Na in 1866 te zijn gecreëerd in de Opéra Comique te Parijs, kon van „Mignon" nog geen dertig jaar later in dezelfde schouw burg reeds de duizendste opvoering wor den gegeven. Als volksopera mag men „Mignon" niet onderschatten, zelfs al valt te constateren dat zij soms bedenkelijk in de buurt komt van de betere operette. Maar wat haar daar van onderscheidt is een bepaalde dis tinctie, die haar hoewel soms met con ventionele wendingen op voornamer plan brengt. Zaak is het bij de montering van het werk die distinctie aan hoge eisen te toetsen, zowel wat de kwaliteit der stemmen als wat natuurlijke dictie en ac tie' betreft. Waarmee ik bedoel dat de be zetting uitnemende krachten vergt. Een Wilhelm Meister die te operette-achtig zingt en onverstaanbaar Frans praat, een •Lotharie die zich. ook nauwelijks verstaan baar weet te maken en een Jarno die zich geen aannemelijke houding weet te geven, kunnen al heel wat bederven. Ik geef het toe: onze Nederlandse operazangers staan voor een zware taak, wanneer zij in een speelstuk als dit moeten zingen en con verseren in een vreemde taal, die hun van nature niet ligt. Indien deze opvoering van „Mignon" toch een succes werd, was het vooral te danken aan de bezetting van de beide vrouwenrollen, aan Cora Canne Meyer als Mignon en aan Louise de Vries als Philine en dan mogen daar naast ook met ere genoemd worden twee vrij vlotte typeringen door Jan Voogt en Chris Taverne. Cora Canne Meyer heeft voor een Mig non alles mee; haar figuur, haar donkere stem, haar „tessitura", haar intelligentie, haar dictie, haar lyrisch-dramatisch ver mogen. Geen wonder dat ze direct de meerdere was van haar beschermer, die door Chris Reumer werd gespeeld. Haar hoogste troef speelde zij uit in de tuin- scène met het dramatisch récit-cantabile „Elle est aimèe". Het publiek riep haar zelfs om herhaling, doch daar werd ge lukkig geen gevolg aan gegeven. In opera's die tot half twaalf duren moet men niet met bisnummers aankomen." Louise de Vries deed vocaal doorgaans goede dingen (haar stem wordt voller en ronder). Met ie fameuze bravour-aria, de Polonaise „Je suis Titania la blonde" gaf zij blijk van zeer ontwikkelde coloratuur- Rick, Bunkie en Oepoetie hadden hun bedjes opgezocht. Eerst hadden ze nog wat liggen praten en plannen maken, maar dat duurde niet zo lang. Bij de een na de a.nder vielen de ogen dichtde frisse en pittige boslucht had ze goed slaperig ge maakt! En spoedig lagen onze bospioniers alle drie gezellig te knorren. Buiten was het donker nu gevallen. Het bos lag stil en duister om de hut. En ook binnen was het stil. Alleen hoorde je nu en dan een van de jongens even snurken! Zo ging de nacht voorbij. Maar het was zomer en dus begon het alweer vroeg licht te wordenDe een na de ander kwamen de vogeltjes weer uit hun nestjes, knip oogden eens tegen het zonnetje en streken hun veertjes glad. En toen begonnen ze weer /vol moed te fluiten en te sjilpen. Daar werd Bunkie wakker van. Hij stapte uit zijn kooi, maakte de deur open en keek vrolijk naar het bos, waar de zonnestralen alles in gloed zetten. Toen vond Bunkie, dat zijn kameraden ook maar 'es uit bed moesten komen Hij pakte 'n trechter en begon 'n flinke mars te tetteren! En toen waren de andere twee ook gauw hun kooi uit! li) Anna glimlachte. „Die jongen Wilde en ik kunnen het heel best samen vinden. We hebben dezelfde smaak wat muziek be treft. Wat juffrouw Pilson aangaat, ge loof ik niet, dat we veel last van haar zul len hebben. Ze is zo ontzettend ijverig en heeft me al verteld, dat ze elke avond op haar kamer nog eindeloze rapporten zit te tikken, voordat ze naar bed gaat". Juffrouw Pilson, die een ogenblik later het vertrek binnenkwam, scheen ook met de regeling in te stemmen, hoewel haar stem enigszins schril klonk en er een blos op haar wangen kwam. „Natuurlijk moeten we lady Tremaine niet voor de voeten lopen", zei ze. „Ik zal de eerste zijn, om daaraan mee te werken. Toen sir Charles hier alleen was, hielden Jeremy en ik hem natuurlijk gezelschap, maar nu zijn vrouw er is. ik hoop al leen, dat ze niet al te veel feesten zal or ganiseren.Sir Charles moet 's avonds rust hebben en het is goed voor hem vroeg naar bed te gaan. Je kunt een kaars nu eenmaal niet aan twee einden tegelijk branden, zeggen ze wel eens. En hij is werkelijk niet naar Oostenrijk gekomen, om hier feestjes bij te wonen.Ik bedoel, hij heeft een groots werk op zich geno men en hij vat zijn taak zeer serieus op. „Emg vertier zal hem stellig geen kwaad doen", merkte juffrouw O'Shea op. „Ieder mens heeft ontspanning nodig. Wel, juf frouw Pilson, Anna en ik zijn klaar om uit te gaan, u ook Jeremy Wilde, die Sara persoonlijk op de hoogte bracht van de getroffen rege ling, kon zijn geluk niet geloven. Sara had hem heel tactvol uitgelegd, dat kapitein Forrest nu eenmaal tot de familie behoor de en in overeenstemming daarmee behan deld moest worden, terwijl het om aller lei gevoeligneden te vermijden, beter was, dat hij zich bij de drie vrouwen voegde. „Natuurlijk, lady Tremaine, ik begrijp het volkomen", had hij geantwoord. „En 't is ontzettend aardig van u, dat ik zo nu en dan eens wat jongelui hier mag invi teren Ze had hem gezegd, dat ze op hem rekende om Anna met wat jonge mensen in kennis te brengen. Sara was heel tevreden met hetgeen ze bereikt had. Ze was er thans in geslaagd dat vervelend pedante jonge kind uit haar kring te verbannen. Er zouden geen „ge zellige" avonden meer zijn, zoals gister avond.... Het meisje zou geen gelegen heid meer krijgen in haar kring het cen trum van de belangstelling te vormen! Ze Het geraamde tekort op de Haagse ont- werp-begroting voor het dienstjaar 1955 kan met 2.276.000 worden verminderd. B. en W. van Den Haag delen dit mede in een nota van wijziging. In de voordelige verschillen, die een totaal bedrag van 3.992.000 belopen, zijn begrepen 2.961,120 wegens hogere alge mene uitkering uit het Gemeentefonds, 389.482 wegens hogere belastinguitkering en 400.000 wegens nadere raming van de 'rijksbijdrage in de politiekosten. Tegenover het bedrag aan voordelen staat 1.716.000 wegens nadelige verschillen. Hierin is be grepen 600.000 wegens hoger nadelig sal do van de Haagse Tramweg-Maatschappij, 325.000 wegens een lagere raming van de opbrengst der vermakelijkheidsbelasting, 308.000 voor kosten van diverse aan schaffingen en onderhoudswerkzaamheden en 25.000 wegens hogere kapitaalslasten. Per saldo vloeit uit een en ander een voor delig verschil voort van 2.276,000. v. d. A.) en diens fractiegenoot Bommer over de richtlijnen goederen- en personen vervoer. Steun kreeg de bewindsman Vrij dag nog even van mr. Van den Heuvel (KVP). Deze voerde tegen het betoog van ir. Posthumys aan, dat de vervoerscom- missie van de Sociaal Economische Raad de kwestie van de richtlijnen voor het goe derenvervoer te eenzijdig van vervoers- economisch standpunt had bekeken en dat de deskundigen onmogelijk kunnen staande houden, dat de particuliere ondernemingen een brevet van onvermogen verdienen. Deze afgevaardigde nam de minister ver der nog in bescherming, toen hij betoogde dat ook bij het zakelijke de principieel- levensbeschouwelijke zienswijze tot gelding moet kunnen komen. Volgens hem zijn in de richtlijnen rechtmatige verhoudingen vastgelegd door vasthouden aan het subsi diariteitsbeginsel. Van strijdigheid met de wet was geen sprake. brillanter. Als actrice was Louise de Vries techniek, al kan de slotcadens nog wel de gedroomde coquette. De actie speelde zich af in frisse, ro mantische décors van Wim Vesseur, die mij overigens wel wat te Disney-achtig voorkomen. Dit was echter op dit punt de enige afwijking van de traditie. Het pu bliek zal het pittoreske van de toneel schikkingen (en trouwens ook van de massaregie) van Cees Laseur, zeer waar deren. Er is voor gezorgd dat het oog ruim zijn deel krijgt. De koren, geïnstrueerd door Henk van Wielink, waren als steeds voorbeeldig en het orkest speelde onder leiding van Eugène Bigot accuraat en kleurrijk. Als ere-gast was bij deze première aan wezig mevrouw Cato Engelen-Sewing die, omdat ze reeds in 1890 als operazangeres had gedebuteerd, zestig jaar geleden voor het eerst de Philinepartij zong en dit in haar roemrijke carrière herhaalde malen heeft gedaan. De bejaarde, maar nog steeds kwieke kunstenares werd officieel begroet en haar werden bloemen aange boden. Een hartelijk applaus van het pu bliek accentueerde dit huldebetoon. JOS DE KLERK TSJECHISCHE RIJDERS BIJ DE EURO PESE KAMPIOENSCHAPPEN. Tsjecho Slowakije heeft de uitnodiging geaccepteerd van de Zweedse Schaatsenrijders Bond om deel te nemen aan de Europese schaatskam pioenschappen, die op 5 en G Februari ir Falun worden gehouden. besefte, dat ze Anna zo nu en dan wel eens zou moeten uitnodigen, ze moest vooral op passen, de zaak niet te overdrijven Maar ze zou er voor zorgen, dat, wanneer Anna wéér eens een avond in haar ver trekken doorbracht, er een groot gezel schap aanwezig zou zijn met vele belang rijke mensen, waarbij het meisje in 't niet zou verzinken Intussen bekeken juffrouw O'Shea en Anna Wenen, d.w.z. ze kregen een eerste indruk van dat deel van Wenen, dat juf frouw Pilson haar kon laten zien. Deze had, naar ze verklaarde, nog weinig tijd gehad om de bezienswaardigheden te be zichtigen: de kerken en paleizen en par ken en de vele oude straatjes waren ook voor juffrouw Pilson nog een gesloten boek. Maar ze kende de voornaamste stra ten en ze kon haar terwijl ze langzaam in de taxi voortreden, alleriei belangrijke punten wijzen: de Ring en de Kartner- strasse, waar zich prachtige winkels be vonden, en het Operagebouw, dat bescha digd was, en de Stefans-dom. Op verschil lende plaatsen stapten ze uit en deden boodschappen,. Het was de bedoeling om juffrouw O'Shea tegelijkertijd wegwijs in de verschillende winkels te maken. Ook wees juffrouw Pilson haar de winkels, waar men het best terecht kon voor kle ren, schoenen en kousen. „Ofschoon.... voor wollen stoffen kun je, naar ik ge hoord heb, 't best naar een zaak in de Sovjet-zóne gaan", voegde ze er aan toe. Deze week weer eens een kryptogram, dat helemaal niet zo moeilijk is als het er uit ziet. Hier zijn de omschrijvingen: Horizontaal: 1. deze versnapering, die met verkeerd varkens vlees begint, vindt men in het onvolle dige schoeisel aan het slot; 9. omgekeerd is deze raadgeving zout in 'n ander land: 10. de koning dei- mannen? 11, kies maar uit oproeping ten oorlog, plechtig heid, straf, geldboete of een huwelijksaf kondiging in het zui den; 12. dit vaartuig is vervaardigd door tuingereedschap een kopje kleiner te ma ken; 14. het hoogste punt, dat is afgespro ken; 16. de andere helft van dit meisje staat omgekeerd, die ziet men dus niet; 17. komt voor een var ken om te zuigen: 18. leze Franse vennoot schap was in Duits land een ongewenste organisatie; 19. als mrt dit wapen met an dere woorden begraaft, is de vrede geslo ten; 21. zekere; 22. op uw stuk of ik schiet: 23. deze genoeglijke herrie is het begin van pech; 25. kan vaak omgekeerd worden, maar geeft de eerste keer niet altijd prijs: 27. dit voertuig vult achterstevoren het vaarwater; 28. zo'n schaao is een vrucht beginsel; 30. altijd een lelijk ding: 32. ver ander deze mythologische figuur tenslotte en u kunt met aardrijkskunde beginnen; 34 eigenlijk is drie teveel voor zogenaamd; 36 een verminkte vogel is niet veel waard; 38 hé, een klanknabootsing; 40. Columbus draaide deze klinkers om tenéinde te be wijzen dat van een schijnbaar moeilijk vraagstuk de oplossing eenvoudig kan zijn. 41. als deze Indonesische boer iets groeit, ziet men zijn gelige huidskleur pas goed; 42. biina alles waar dit voor staat is ver keerd; 43. meisje groeit langs de waterkant 45. ik blaf boosaardig; 46. rol om; 47. eer van de dingen die een mens als een woli doet: 49. ook als men anders begint bliifi het kan of kruik; 50. de heer Kapoentje Verticaal: 2. het elfde ontwerp van eer plat stuk hout? 3. de helft is een half; 4 men kijkt er met de zijnen naar de seinen 5. spelen volgen-s Van Alphen: 6. reeds be gint een Nederlandse stad; 7. een halve hon-d is een deel van de partij; 8. Vonde' mag het wéten; 11. er kan een vak bij komen, maar het is al een betrekking; 12 tweemaal dertig horizontaal; 13. men maakl lol in een zoutziederij; 15. even een zoog dier zonder staart invullen; 20. een lazarus klep zonder voorslag om te roeien, kan he< niet wat eenvoudiger? 22. komt na hel zoetjes drinken van melk; 24. deze voge- komt in bijna alle puzzles voor; 26. de gard is tot geldstuk verbogen; 29. er ligt een gordel van smaragd in dit deel van de wereld; 31. er is iets weggevallen uit 2. maar hout blijft het, al kan het ook van vlees of chocolade zijn, om maar wat te noemen; 32. nu vlug een stuk schrijfgerei. 33. een vaandrig mag dit hemellichaam dragen; 35. om van dit sap een weemoedig vers te maken, moet men het goed roeren ■n er een zesde aan toevoegen; 37. is hei liet als u het niet vindt; 39. van 18 en 25 „De Sovjet-zóne?" herhaalde Anna. „Kan men. „O ja in Wenen zelf wèl. Een massa mensen gaan daar winkelen en ook ken nissen opzoeken. Het is hier heel anders dan wat je over Berlijn hoort. Natuurlijk juffrouw Pilson lachte even kun je er beter wegblijven als je iemand bent, die ze zoeken. Buiten de stadsgrenzen wordt het een andere zaak: daar is 't aan nie mand van ons toegestaan de Russische zóne te betreden. Niet dat je tegengehou den zou worden, je zou heel gemakkelijk de zóne-grens kunnen overschrijden, maar 't zou niét waarschijnlijk zijn dat jè terugkwam...." Juffrouw Pilson legde uit, dat het cen trum van Wenen de eigenlijke binnen stad, gezamenlijk bestuurd werd door de vier bezettende mogendheden. De rest was in de gebruikelijke zónes verdeeld. „En nu moet ik er vandoor", vervolgde ze. „Het wordt tijd, dat ik weer aan mijn werk ga. U weet nu een en ander, juf frouw O'Shea, en u kunt me altijd nog verder om inlichtingen vragen". Ze hielden stil voor een groot gebouw, waarin sir Charles' kantoor gevestigd was. Toen juffrouw Pilson uit de taxi stapte, kwam uit het gebouw een lange man te voorschijn, die belangstellend in de rich ting van de taxi keek. „O, kapitein Forrest!" riep juffrouw Pil son uit. „Wat toevallig! Ik heb juist juf frouw O'Shea en juffrouw Glendenning een beetje wegwijs in de stad gemaakt. gemaakt kledingstuk; 44. dit vreemde muntstuk klinkt als het Nederlandse, dal dan ook bijna evenveel waard i-s; 46. mili taire organisatie; 49. u zult het ten laatste wel vinden. Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7.50, 5.en f 2.50 dient men uiterlijk Dinsdag 17 uur d-e oplossing in te zenden aan een van onze bureaux: Grote Houtstraat 93 en Soenda- plein; in IJmuiden: Kenmemerlaan 186. De oplossing van de vorige puzzle luidt' Horizontaal: 1. Leopold, 6. ver, 7. s.o.s., 9. és, 10. Dee. 12. me, 13. Noren, 15. Theo !6. reep, 17. Brest, 19. eb, 21. net, 22. in 23. kom, 25. het, 26. kasteel. Verticaal: 1. les, 2. er, 3. pier, 4. L.S., 5 dom, 6. vertrek, 8. serpent, 10. Doorn, 11 eerst, 13. neb, 14. net, 18. eelt, 20. bok, 22. iel, 24. ma, 25. hé. Na loting werden de prijzen van onze vorige puzzle als volgt toegekend: J. J. Pootjes, Jan Stuytstraat 20, Haar lem 7.50); J. Wildschut, Ted. van Berk- houtstraat 78, Haarlem 5.T. E. Kor te, Kleverparkweg 125, Haarlem 2.50). TAIPEH (Reuter) De waarnemende nationalistisch-Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Sjen Tsjoeang Hoean. heeft verklaard, dat de Verenigde Staten de Chinese nationalisten niet verboden heb ben het Chinese vasteland aan te vallen en dat het nog steeds de basispolitiek van zijn land is het vasteland te veroveren. Dr. Sjen zeide, dat een tegenaanval op het vaste land „onder de souvereine rechten" van zjjn regering valt. Hij gaf op een persconferentie commen taar op berichten, volgens welke de natio nalisten op grond van het nieuwe Ameri- kaans-nationalistisch-Chinese verdrag geen aanvallen op het vasteland mogen onder nemen. Het belangrijkste doel van de na tionalisten is de herovering van het vaste land, aldus dr. Sjen. Van ambtelijke zijde te Washington is verklaard, dat het verdrag met de natio nalisten niet belet, een aanval op het vas teland te ondernemen. Aan de andere kant echter houdt het verdrag volgens genoem de zijde in, dat overleg gepleegd moet wor den met de Verenigde Staten alvorens tot een dergelijke aanval wordt overgegaan. BELGRADO (Reuter) Een Joegosla vische delegatie zal vermoedelijk tegen het einde van deze maand onder leiding van een lid van de Joegoslavische regering in Moskou gaan spreken over de algemene economische betrekkingen met de Sovjet- Unie. Vermoedelijk zal gesproken worden over een handelsovereenkomst tussen Joe goslavië en de Sovjet-Unie. In de herfst van dit jaar is na een economische blokkade van vijf jaar de handel tussen beide landen weer begonnen op ruilbasis en in kleine omvang. De regelingen daartoe werden ge troffen door de Joegoslavische kamer voor de buiténlandse handel en niet door de re gering. Buitenlandse waarnemers merken op, dat dit het eerste bezoek zou zijn van een lid van de Joegoslavische regering aan Mos kou, na de breuk met de cominform in 1948. Een paar winkels gewezen en zo. Veel tijd had ik niet. Ik voelde me een beetje schul dig, dat ik niet op kantoor zat, maar sir Charles had het goed gevonden". Ze lachte even haar ietwat schrille lachje. Kim begroette thans ook de twee vrou wen in de taxi. Ze hadden elkaar die morgen" nog niet gezien. „Gaat u terug naar huis, kapitein For rest?" vroeg juffrouw O'Seha. „Zo ja, dan kunnen we u misschien een lift geven?" „Dank u zeer, maar ik heb behoefte aan een wandeling. Hebt u geen zin om mee te lopen? De zon begint door te komen Juffrouw O'Shea antwoordde dat ze zo spoedig mogelijk naar huis terug wilde, aangezien veel werk haar wachtte, maar misschièn wilde Anna „Ik zou erg graag een eindje meewan- delen", antwoordde het meisje: Kim hielp haar uitstappen. Hij voelde haar stevige kleine hand in de zijne. Zich tot de taxi-chauffeur wendend zei ze, dat hij juffrouw O'Shea terug moest rijden. „Je spreekt Duits, naar ik merk", zei Kim, toen ze verder liepen. „Ik spreek 't een heel klein beetje, maar mijn accent is afschuwelijk en ik kan niet echt een gesprek voeren. Ik heb geen Duits-sprekende vrienden en ben ook nog nooit in een Duits-sprekend land geweest, zodat ik weinig oefening heb gehad". „Heeft juffrouw O'Shea 't je geleerd?" „Ja, Lavvy's specialiteit is talen. Ze vindt talen zéér belangrijk voor de opvoe ding van een meisje. Ze heeft een geweldig DUBLIN. (AFP.). Het Nederlandse kustvaartuig „Coeta" (310 ton), waarvan niets was vernomen sedert het schip op> 25 November uit Derry in Noord-Ierland. naar Londen was vertrokken, heeft voor1 de stormen van de afgelopen week gescho len in de baai van Rosslare. Het schip heeft sedert dien zijn reis hervat, aldus is Vrijdagavond in Dublin vernomen. Ongeveer 150 dagen Bij de Tweede Kamer is ingediend eert wetsontwerp „Tijdelijke afwijking van de dienstplichtwet". Aan de Memorie van Toe lichting van de minister van Oorlog en vart Marine is ontleend, dat een verlenging van de duur van de door dienstplichtigen te vervullen herhalingsoefeningen onvermij delijk worden geacht. De huidige maxi mumduur van 85 dagen is niet voldoende om de doelstelling, welke aan het statuut vari de herhalingsoefeningen ten grondslag ligt, voldoende tot haar recht te doen ko men. In grote trekken staat de minister het volgende schema van de door de dienst plichtigen te vervullen verplichtingen voor de geest. De dienstplichtige, begint op ongeveer 20- jarige leeftijd zijn eerste oefening, welke hij op ongeveer 22-jarige leeftijd zal heb ben beëindigd. Hij blijft nog gedurende on geveer 13 jaren als dienstplichtige ter be schikking (onderofficieren gedurende 18 jaren). Van deze 13 jaren is de dienstplich tige zonder rang gedurende 6 jaren inge deeld bij een reserve-eenheid in legerkorps- verband en gedurende 7 jaren ingedeeld bij een reserve-eenheid „irt nationale-sec- torverband". Van de 18 jaren, welke een dienstplichtige onderofficier ter beschik king staat, is hij gedurende 8 negen ja ren ingedeeld bij een reserve-eenheid in legerkorpsverband en gedurende 9 S. 10 ja ren bij een reserve-eenheid in „nationale- sectorverband". In het algemeen zouden de herhalings oefeningen in legerkorpsverband te stellen zijn op 3 x 30 dagen is 90 dagen en de her halingsoefeningen in nationale-sectorver- band op 4 x 14 dagen is 56 dagen. In totaal dus 146 dagen of rond 150 dagen. OCWIRK BLIJFT IN WENEN. Ocwirk van Austria Wene blijft voor de Weense vereniging spelen. Hij gaat niet naar Racing Parijs. De Franse club had een bedrag van ruim 200.000 gulden geboden voor Ocwirk. Groot-Brittanriië is het met de Verenig de Staten eens, dat in de UNO stappen moeten worden gedaan om de dertien leden van de Amerikaanse luchtmacht, die in communistisch China op beschuldiging van spionnage tot gevangenisstraf zijn veroor deeld, vrij te krijgen, zo heeft een woord voerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaard. Vertegenwoor digers van de zestien geallieerde landen die aan de strijd in Korea hebben deelge nomen, hebben in New York besloten zo spoedig mogelijk in de Algemene Vergade ring van de UNO de zaak van de vliegers ter sprake te brengen. Het Chinese persbureau „Nieuw China" beeft gemeld, dat negen Amerikaanse mi litaire vliegtuigen Donderdag het Chinese luchtruim boven de provincie Kwantoeng en Kwangsi zijn binnengedrongen. De minister van Oorlog en Marine heeft geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Gortzak (CPN) over vernietiging van de 50.000 kg. chocolade repen door de vuilverbranding te Amster dam. De minister verklaart dat reeds spoedig na een opslag van een halfjaar de repen door schimmel waren aangetast en voor consumptie ongeschikt bleken te zijn. Zij maakten deel uit van de mobilisatieopslag. Het is gebleken, dat bij de verpakking, welke onder verantwoordelijkheid van het ministerie van Oorlog heeft plaats gehad, binnen de emballage een te hoog vochtge halte" is ontstaan. De schade, die hierdoor is ontstaan, bedraagt circa 154 000,—. Er ^zijn aanwijzingen gegeven om herhaling van soortgelijke schadegevallen te voor komen. De opgeslagen gevechts- en nood rantsoenen zijn tot nu toe voor 99,3 pet. goed houdbaar gebleken. flair voor talen, precies zoals sir Charles, naar ik gehoord heb. 't Schijnt in de, fami lie te zitten". „En heb iij er ook flair voor?" vroeg hij. Hij vond 't niet moeilijk om een gesprek met haar te voeren. Ze beantwoordde zijn vragen zonder enige verlegenheid en was soms zeer uitvoerig. „Ik geloof 't wel. Misschien komt het ook, doordat ik als kind al Frans met mijn ouders sprak en Engels met juffrouw O'Shea, terwijl er om ons .heen veel Ita liaans gesproken werd. We woonden aan de Rivièra en hadden zowel Franse, als Italiaanse vrienden. Toen Lavvy me .on derwijs begon te geven, had ik heel weinig moeilijkheden met de talen, zelfs met de allermoeilijkste". „En dat was zeker Duits?" „Inderdaad, hoewel Italiaans me ook niet helemaal lag" En op een ander onder werp overgaand, zei ze: „Waar gaan we heen, kapitein Forrest? We ziin nu op de Ring nietwaar?" Ze hepen naast eikaar en haar 'hoge hakken tripten op het plaveisel. Ze droeg weer het korte zwarte bontmanteltje en het zwarte kapje met de rouwsluier. Ze kwam juist iets boven zijn schouder uit. „Ja, dit is de Ring", antwoordde hij, terwijl hij een kaart uit ziin zak te voor schijn haalde. „Laat me eens kijken, we zijn hier op de Kartner Ring". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6