Kennemers en Beverwijk tegen Spartaan en AFC Kennemer l Lantaarn Kerkdiensten Agenda voor Velsen Kinheim kan de eerste winst behalen AUTORIJLES MOTORRIJLES SCOOTERRIJLES Arend Reijm Old Clothes New TEL. 4864 Voetbal in Kennemerland Beverwijk ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 Hogere garantie voor nieuwe school DRY CLEANING ONLY Laatste kans voor de dames van DEM Beverwijks keurtroepen tegen AFC Burgerlijke stand Velsen IJmuiden ten anker Kinderdiensten Zondag is er weer een interessant pro gramma voor het lagere voetbal in Kenne merland en de vragen die zich daarbij naar voren dringen zijn: Zal bjjv. De Kennemers op De Spartaan de eerste overwinning boe ken, zal Terrasvogels (eindelijk) Zaandijk eens de voet dwars zetten, haalt Kinheim J^jn eerste winstpunt(en) binnen en gaat ADO de eerste nederlaag op eigen terrein tegemoet Wat de Beverwijkse tweedeklassers be treft, deze gaan wederom hun krachten meten met vertegenwoordigers van het hoofdstedelijke tweede klasse voetbal, n.l. De Spartaan en AFC. De Kennemers zal het tegen De Spar taan lastiger hebben dan Beverwijk tegen AFC. Niet alleen, omdat de roodzwarten in tegenstelling met Beverwijk „uit" spe len, maar ook, omdat De Spartaan tot nu toe heel wat beter prestaties heeft gele verd dan ,,the Reds". De Amsterdamse roodbroeken staan wel iswaar 4 punten op 't Gooi achter, maar bij beoordeling van deze achterstand moet rekening worden gehouden met het feit, dat de Spartanen van hun 8 wedstrijden er vijf op vreemde terreinen speelden en drie van hun wedstrijden slechts met oneven goal (10, 10, 12) verloren. AFC verloor van zijn acht wedstrijden er zes. De drie uitwedstrijden leverden de Am sterdammers geen enkel winstpunt op. We houden dan ook meer met een overwinning van Beverwijk rekening dan met één van De Kennemers. Geen kans In 3 A trekt Terrasvogels naar Zaandijk, dat na 9 wedstrijden nog geen enkel ver- liespunt heeft en nu reeds door velen als de toekomstige kampioen wordt be schouwd. De Vogels zijn naar onze mening kansloos. Kinheim krijgt HSV op bezoek en dit lijkt ons voor de Velsenaren een goede ge legenheid om eindelijk de hatelijke nul op de plaats der winstpunten eens te doen verdwijnen. VitesseZVV lijkt ons een wedstrijd om ïn een gelijk spel te eindigen. VVB zal het tegen GVO in Krommenie niet gemakkelijk krijgen. We vermoeden, dat de Breesapers met een gelijk spel ge noegen zullen moeten nemen. In 3 B krijgen de leiders Alcmaria Vic- trix op bezoek. De Alkmaarders zijn er de laatste tijd weer een beetje uit, waarvan DEM wel zal weten te profiteren. Tussen Velsen en RKAFC kan het een spannende wedstrijd worden. We geven de Santpoorters, die op eigen terrein in vier wedstrijden nog maar één punt verspeel den, de beste kansen. Ook ADO en KW zullen elkaar weinig toegeven. Direct gevaar voor het ongesla gen thuisrecord der Heemskerkers dreigt er naar onze mening niet, maar wanneer de eerste nederlaag op ADO-bodem Zondag s.s. toch; een feit zou zijn,, zou het ons ook weer niet verwonderen. Niet gemakkelijk CSV gaat tegen Wjjk aan Zee al even min een gemakkelijke wedstrijd tegemoet. Aan hun plaats op de ranglijst zjjn de Cas- tricummers verplicht om te winnen, maar ADVERTENTIE in de nieuwe OPELS 1954 op speciale lesmotor op de nieuwe Ziindapp Scooter Vanouds de ie gediplomeerde K.N.A-C.-rijschool in de Gem. Velsen Hagelingerweg 134 - Telefoon K 2560 - 8930 Santpoort Dennenstraat 12 - Tel. 6200 - IJmuiden-Oost zover zijn ze nog niet. Wij voelen zelfs meer voor een gelijk spel. Waterloo speelt in Oostzaan tegen OFC. Met 5 punten uit 7 wedstrijden staan de Oostzaners op één na de onderste plaats, maar hierbij moet in aanmerking genomen worden, dat ze reeds 5 uitwedstrijden speel den. Waterloo heeft dan ook nog lang niet gewonnen. ZaandijkTerrasvogels. In deze zware ontmoeting komen de Terrasvogels als volgt uit: Akkerman Sr.; Bus, Akkerman Jr.; Punt, Röbken, Disselköter; Timmer, Peleman, Van Vuuren, Goedhart, Timmer. VelsenKKAFC. De thuisclub heeft de volgende opstelling: Jansen; Hijnen, Tromp Sr.; Van der Enden, Bakkum, Wesselman; Braam, Brouwer, Tromp Jr., Boon, Van der Heyden. Bij Velsens raadsbesluit van 13 April 1954, werd de gemeente garant gesteld voor de betaling vain rente en aflossing van een aan de Vereniging tot instandhouding van de (Prot.) Maria Bewaarschool te Vel sen verstrekte geldlening tot een bedrag van ten hoogste f 119.500 ten behoeve van de bouw van een bijzondere kleuterschool te Driehuis. Na de aanbesteding en wegens enige nadere door de schoolopziener van het Kleuteronderwijs in Noordholland ver strekte aanwijzingen is gebleken, dat de geldlening moet worden verhoogd tot f 156.300. B. en W. stellen nu de raad voor in plaats van f 119.500 te lezen f 156.300. ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 ADVERTENTIE NOTEERT U EVEN voor TAXI of TROUWAUTO'S Hockey programma Zondag gaan de dames van DEM-hockey op bezoek bij H.I.C. te Amsterdam. Gezien het resultaat in de thuiswedstrijd is er niet veel hoop dat deze wedstrijd in een over winning zal eindigen. De heren krijgen het heel wat makke lijker en zullen de twee punten thuis houden. Het tweede dames-elftal krijgt Zondag Eechtrop II op bezoek, hetgeen de zoveelste overwinning betekent en weer een stap dichter bij het kampioenschap. Het volledige programma luidt: Dames H.I.C.—D.E.M.; D.E.M. II— Eechtrop II. Heren D.E.M.Hurley II; Leiden V D.E.M. II; D.E.M. III—Alkmaar IV. Het elftal van „Beverwijk" dat morgen tegen A.F.C. speelt, komt als volgt in het veld: Raap, Marx, Lor jé, v. d. Pas, K. Minneboo, J. Minneboo, Springer, Van Zutphen, Bouvré, Ketting Jr., Van Lint. Aanmerking op bezoldigingsregeling Een verordening, regelende de toelagen van BLO-leerkrachten werd op 29 Juni j.l. door Velsens Raad vastgesteld. Gedeputeerde Staten deelden 18 Augus tus 1954 en, nadat B. en W. nogmaals hun standpunt hadden uiteengezet, op 3 No vember 1954 mede, deze verordening slechts dan te zullen goedkeuren, indien wordt voldaan aan het verzoek tot intrek king van artikel 3 en wijziging van arti kel 4. Het ontmoet bij B. en W. geen bezwaar, aan het verlangen van Gedeputeerde Sta ten te voldoen. „De pas des doods" (R ex, Vrijdag tot en met Maandag) James Stewart speelt in deze romantische rolprent de veeboer Jeff Webster, die samen met een collega en hun kudden naar Alaska vertrekken om 't vee aan de gouddelvers te verkopen. De boot is net los, als de kapitein bericht krijgt, dat Jeff in Seattle gezocht wordt wegens moord, maar een vrouwelijk pasasgiere, Ronda Castle helpt hem door de eerste moeilijkheden heen, maar in de eerste aan loophaven fladdejrt de gezochte door een toeval de plaatselijke sheriff in de armen. Het wordt een hele historie in dat stadje, maar tenslotte rehabiliteert de veehouder zich en alles loopt op rolletjes naar een happy ending. Een uit de vele Westerns, echter van degelijke makelij. „Een vrouw uit de Lisbon-club" (R e x, Woensdag en Donderdag) Onder de titel „Forbidden" heeft Universal indertijd een verhaal opgezet tegen de roerige achter grond van de Achter Indiase stad Macao, waar internationale smokkelarij en vrou wenhandel, nachtclubs en gecompliceerde complotten hoogtij vieren. En de liefde overwint alles, zodat Eddie Christine aan het slot in de armen sluit. „Fort Algiers" (Thalia, Vrijdag tot en met Zondag) Een film, waarin Yvonne de Carlo nu eens niet uitsluitend de ver leidelijke vrouw speelt, maar waarin zij tevens op het doek verschijnt als geheime agente van de Franse Veiligheidsdienst. De situatie in Marokko is niet al te best en Yvonne wordt naar de Franse post van het Vreemdelingenlegioen „Fort Algiers" ge stuurd, om uit te helpen vinden wie het uitmoorden van het fort op zij.n geweten heeft. Het vermoeden bestaat dat de leider van de Arabieren er de hand in heeft. In derdaad is dit zo, maar voor deze meneer onschadelijk kan worden gemaakt, heeft Yvonne heel wat woeste ritten dooi* de woestijn achter de rug, heel wat flirtpar tijen en geheimzinnige seinerijen met zak lantaarns in de donkerte van de woestijm- nachten. Zij hoeft dit alles niet alleen te volbrengen, want Carlos Thompson, een tweede geheime agent, staat haar bij. Zij GEBOREN: M. O. WeberCrombeen, z., Trompstraat 171, IJmuiden-O.; J. F. Pekel Geutsken, z., Nachtegaalstraat 23, Haarlem; J. M. van der Duinde Looff, d., Curagao- straat 48, Santpoort; A. de WeerdtKwak, z., de Noostraat 4, IJmuiden-O.; G. L. Zeil makerBeijer, d., Roerstraat 41, IJmuiden; T. J. de Haanvan Laar, d„ Celsiusstraat 32, IJmuiden; G. E. BuistKoning, d„ Moerberg- plantsoen 143, IJmuiden; F. van Bruggen Duif, d„ Kriemhildestraat 7, Driehuis; B. SchilpSpan, z„ Wijkeroogstraat 106, Vel sen-N.; G. J. MolenkampTonk, d., Geel- vinckstraat 3, Velsen-N.; A. A. M. van der Zon—van der Bijl, z„ Buitenhuizerweg 5, Velsen, G. C. OutNuman, z., Meeuwenlaan 2, IJmuiden-O.; C. J. Riisvan Gelderen, d., van Diepenstraat 42, Velsen-N. OVERLEDEN: H. P. Steenbeek, 54 j„ echt genote van E. Veldman, Trompstraat 104. IJmuiden-O.; J. Telder, 79 j., weduwe van L. Voorma, Trompstraat 90, IJmuiden-O.; A. van Lit, 79 j., echtgenote van J. Lindhout, Kennemerlaan 137, IJmuiden-O.; J. G. van Abbeve, 74 j., echtgenoot van E. Wories, Ruysdaelstraat 27, IJmuiden; P. van Alphen, 47 jechtgenoot van E. Bravenboer, Velser- duinweg 62. IJmuiden-O. ONDERTROUWD: W. Stoorvogel, Rolland- straat 83, Haarlem en G. Kramer, Gijzen- veltp-lantsoen 163, IJmuiden; H. Kiefte, van der Duijn van Maesdamstraat 24, Den Hel der en G. Kramer, J. P. Coenstraat 87, IJmui den, toek adres: van Hogendorpstraat 68, Den Helder; H. J. Otte Watervlietstraat 37. Velsen-N. en H. Verhage, Vondellaan 19. Beverwijk; G. -T. Verbaan, Tetterodestraat 91. Haarlem en F. J. Kramer, Lindenstraat 7, IJmuiden-O.; G. J. Schinper, Celsiusstraat 66. IJmuiden en A. G. Buis, Celsiusstraat 66, IJmuiden; H. C. Carton, Zandvoortselaan 166, Heemstede en J. Beijer, Bruno Klau wersstraat 6, Santpoort; H. Steketee, Irissen- straat 1, Santpoort en P. Korsman, Irissen- straat 1, Santpoort, toek. adres; Irissen- straat 1, Santpoort. GEHUWD: J. P. Zuiderwijk en G. M. Bos- scher, Schoterbosplein 29, Haarlem; H. Elings en N. C. Korff, van *>er Duijn van Maesdamstraat 4, Hilversum; W. H. Arends en J. M. Heeren, Piet Heinstraat 27, IJmui- den-O.; W. E. M. Mulder en C, B. Wouters. Berg en Dalseweg 68, Groesbeek; A. A. van der Moolen en C. M. van Croonenborg, Noodweg 37, Hilversum: J van de Wint en L. Hoek, Hoogstraat 50, Enschedé; C. J. Leijen en M, Raap, Cederstraat 20, IJmuiden- Oost A. van den Doel en C. Snijder, de Ruyterstraat 194, TJmuiden-O.; C. Prins en H. A, Jasperse, Cederstraat 5, IJrnuiden-O. Wij en de grens Deze wee!c usais de week van de Velsense minister van fi nanciën, Z. E. J. C. Aschoff, die met een brede lach op het vriendelijke gelaat de millioe- nennota heeft geopenbaard aan pers, belangstellenden en plat telanders. Dat is in Velsen zo langza merhand een aangename af faire geworden, het aanbieden van het huishoudboekje, waar uit blijkt hoe het moet. Met een scheef oog' naar Be verwijk wil ik vriendelijk op merken, dat daar een kil tele foontje ten raadhuize wordt afgevuurd bevattende de me dedeling, dat „ie d'r is" en dan moet iedereen maar zelf zien, hoe hij het belangrijkste ge meentestuk, dat toch ook uw en mijn belangstelling heeft, in handen krijgt. Hebt u inmiddels opgemerkt, wat een geld wij in Velsen te gen de parken en plantsoenen aangooien om het maar eens populair-wetenschappelijk uit te drukken Honderdduizen den, vrinden. En dan die knaapjes maar joelend takken mishandelen en boompjes ont wortelen, bloemen plukken en vogelnesten uithalen. En wij maar stilletjes ons laatste briefje van honderdduizend er aan wagen In Santpoort zorgen we op die manier maar mooi voor de ontspanning der randgemeenten zoals Bloemendaal en Haar lem, hoorde ik deze week zeg gen: Velsen in het zweet zijns aanschijns Bosbeek en Rijkens- park verfraaien en die vreem delingen maar wandelen. Ik vond dat een niet geheel ver antwoorde opmerking, want wat let het óns tenslotte in het Bois de Boulogne te gaan wan delen of het Zwarte Woud te doorkruisen, om van de Haar lemmer Hout nog maar niet eens te reppen? En bovendien: de Santpoortse winkeliers trek ken al aardig profijt van de zich Noordwaarts bewegende woonblokken, die zij naarstig volstoppen met levensmiddelen en andere koopwaar, zodat een algemeen geacht middenstan der onlangs blij kon verklaren, dat hij een autootje kon laten rijden vanwege de kl anten- over-de-grens. Die hij zonder autootje dan ook moeilijk kon bedienen, zodat het half en half moest. Zodat ge maar weer ziet en ervaart, hoe wij allen tezamen klonteren op dees' wereld en van elkander afhankelijk zijn. Jammer nou, dat Haarlem zulke dikke te korten op zijn begroting heeft ondanks de winst op de open bare nutsbedrijven. Als Velsen daaraan begon, kregen we al lemaal volgend jaar een cho coladeletter in de schoen van de gemeente. Baggeren Een vertrouwde vriendin, die bij tijd en wijle het hart onder de lantaarn komt uitstorten, verhaalt droevig van de mod derpoelen, die in dit vochtig jaargetij opdoemen op het pad der eerzame fietsers, die van het Zuidelijk pontplein naar de rest der beschaving spoeden het fietspad dus, dat daar in de richting Velsen-dorp kron kelt. Welaan lieve dame: daar wordt in voorzien en er komt linnen afzienbare tijd een net fietspad met een net voetpad, zodat al het gebagger toch er gens toe leidt en de zwemves ten straks in de mottenballen gedeponeerd kunnen, worden. Moeilijk Er wordt grootscheeps ge graven en met zand gestrooid op de plek, die eens een formi dabel wegennet bezuiden de Velser ponten zal dragen, op dat het wachten voor de veren niet langer zulke onplezierige verkeersobstakels oplevert en het „noódverkeer" vari brand weren, politie en doktoren er tenminste langs kan. Dit wordt een hele verbete ring vrinden en als straks de bruggen over de sluizen in be drijf zijn, komen we in een wip aan de overkant, als de sluis tenminste niet te vol ligt. Maar ook daar is kruid tegen gewas sen, want dan neemt de Rijks waterstaat ons gewoon aan het handje en geleidt ons te vreden over de andere deur. Al deze wijze werken hebben ;chter één inconvenient opge leverd en dat is de rare kron kel, waarin de Meervlietstraat gelegd werd Aan de Noordkant er in met een ongebruikelijke slinger om een versgedolven plantsoentje, da,t dan ook al enige malen door onbekende autobanden doorploegd is en waarvan de witte waarschuwingspaaltjes zo nu en dan tegen de wereld gaan aan de Zuidkant er uit via een al even onmogelijke kronkel. Nu weet ik wel, dat de Meer vlietstraat althans dit stuk je niet langer de weg is, die de bus op Alkmaar volgt en dat men het verkeer met deze belemmeringen wil dwingen de Parklaan te volgen tot het kruispunt met de Rijksweg, maar helemaal logisch lijkt het me niet, omdat het lijkt op het befaamde systeem: „waarom eenvoudig als het ook ingewik keld kan". Zemelen Op mijn kleine aanklacht te- jen het bestoken van koeien ■>.n schapen bij de ponten, wan neer zich daar veevervoer vol trekt en het gedierte is wat uit het gelid gehobbeld, komt een prompte antwoordbrief van een „veegeleider", die mij wel eens wil zien met veertien on handelbare koebeesten in een beestenwagen. Die mij wel eens wilde horen, de beesten zachtkcns toesprekend en met zoete drang op hun rechtmati ge staanplaatsen terugschui- vend. Die mij voor een zeme laar uitmaakt Dat lijkt me dan een compli ment en meneer wordt bedankt. Maar het ontgaat me nog steeds, waarom het een bees tenboel móet zijn met dat vee- vervoer en waarom er altoos lik-op-stuk gegeven moet wor den als een koe eens wat an ders wil na honderd kilometer staan. Ik zou die meneer wel eens mee willen hebben, staan de op het stro met pak weg tweehonderd mede-menseh op reis van Leeuwarden naar Gouda en dan bij de Velser pont een schop tegen de benen en een striem over de (fluwelen) neus. Ik zou die meneer echt wel eens willen hebben, ongemol- ken en klaaglijk loeiend in het benauwde binnenste van een veewagen en dan nog een pak slaag toe ook. Want het is een gewoonte en een bar slechte ook die ,,sla er maar op los-gewoonte" en als sommige veevervoerders eens wat meer aan banden ge legd zouden worden ware dat geen kwade maatregel. Eenmaal goud r De eerste gouden bruigom van dees' Lantaarn is èèn van die met de zee vergroei den, die nergens aarden dan bij wind en water zilte wind en zilt water liefst. Het is Hendrik van Loon en de achtste December gaat voor hem en mevrouw J. C. van Loon-Knegjes in de Van Leeuwenstraat de vlag uit, want dan wordt op nommer 43 het gouden feest gevierd. Tot zijn twintigste heeft Hendrik op de stoombeuger uit Vlaêring gevaren de hoek van de haven West waarts om, met de torens van de stad en Maassluis ter rechter- en de Maasvlakte ter linkerzijde. Hoeveel keer hij die Nieuwe Waterweg is afgegleden, eerst op de sle pers van Smit, later op de beuger het is niet meer na te gaan, maar de zee werd zijn eerste geliefde en de bruid zijn tweede. Hij hield het met haar an ders wél langer uit, want in IJmuiden kwam hij aan de wal bij de Ijsfabriek Groenland en later bij Goed koop. Daarna heeft hij aan de opbouw van de Hoogovens menige hand verricht en de laatste 23 jaren bracht de baas bij Van Gelder in het papier door. Er kwamen vier kinders het gezin opfleuren en er zijn alweer zeven kleinkinders achteraan ge komen allemaal in IJmui den gebleven. Woensdag wordt het een knus familie feest tot acht uur aan huis en daarna bij een van de beide zoons. Tweemaal goud Een paar dagen later klinkt feestgedruis in de Jac. van Heemskerk. Op nommer 30 vieren Jac. Tol en zijn gade H. Tol-Dekker 15 December het feest van een halve eeuw lief-enleed-samen. Ook hier een doorgewinterd IJmuidens paar: sinds zijn zesde schar relt de manlijke helft al bij de havens om en het is- geen wonder, dat hij zich een vrouw koos uit de ras-IJmui- denaarsen: moeder is hier ge boren en getogen. De jonge Jacob hielp al gauw zijn vader in de vis- drogerij, met het opspeten. En ook wel eens met het op eten denk ik zo. Naderhand kwam hij in dienst bij de vis- kopers als visknecht en dat leven heeft zich dus uit en te na in en om de hallen afge speeld één van die stillen in den lande, zonder wie het visserijbedrijf nimmer tot glorie zou zijn geraakt. Maar de huiselijke zorgen zijn hem en haar mid delerwijl allerminst bespaard: van de tien kinders bleven er maar vijf in leven, allemaal inmiddels goed en vroed ge trouwd en acht kleinkinderen Woensdag een week naar het feest meebrengende. Het feest, dat de kennissen tussen drie en vijf uur met hun hand druk kunnen bezegelen, waar na het des avonds wordt voortgezet in het Oud Katho liek Verenigingsgebouw. Omdat ze eigenlijk nog op een leeftijd is, dat een vrouw er best voor uit durft te ko men, kan ik de jonkheid van de bruid rustig aan u open baren: zeventien jaar. Want ze is zeventien keer jarig ge weest in heur houwelijk: de dag dezer verjaring is de 29e Februari en ze beleefde ten slotte nog maar zeventien schrikkeljaren.... Aldus! verijdelen samen een aanval op een olie veld en laten door tijdig ingrijpen zo'n slordige duizend Arabieren in de lucht vliegen, maar uiteindelijk wapperen de Franse vaandels over de zandvlakte en Yvonne en Carlos stappen in de huwelijks boot. Een film die de toeschouwer wel ander half uur weet te boeien. Het „Jeugdprogramma" op Zondagmid dag geeft tekenfilms van Laurel en Hardy te zien en als grootste verrassing brengt Sint Nicolaas in eigen persoon een bezoek aan de jeugd. „Het recht van de sterkste' (Maandag t/m Woensdag) Een bijzonder char mante vrouw (Marcia Henderson) die te zamen met haar echtgenoot op een schip in een of andere haven in Canada ligt in gevroren, wordt, wanneer haar man af wezig is, op een wel zeer grove wijze lastig gevallen door een onbetrouwbaar individu, die voor een drievoudige moord zelfs niet terugdeinst. Dat is natuurlijk niet zo plezierig en het wordt nog erger, wanneer de wettige echtgenoot, ook weer door toedoen van de bandiet, ergens in de onafzienbare sneeuwvelden verdwaalt. De vrouw wordt echter bijgestaan door een wel zeer bloeddorstige hond, die zich ook later, wanneer zijn baas weer is terug gekeerd, inspant om zijn bazin en baas het leven zo aangenaam mogelijk te maken in dit onherbergzame oord. Vooral tijdens de tocht naar de bewoonde wereld maakt dit dier zich uitermate verdienstelijk en aan hem is het dan ook te danken dat de ban diet tenslotte het onderspit moet delven. Deze technicolor-film is gebaseerd op een roman van James Oliver Curwood (Back to Gods country) en vooral die genen die, op het filmdoek althans, van eindeloze tochten door de bergen, een beetje vechten, moed, liefde en honden trouw houden, zullen deze keer zeer zeker hun portie krijgen. Maar dan moeten zij toch de diverse onwaarschijnlijkheden en de dikwijls foeilelijke décors op de koop toe nemen. H. d. G. Sinds Woensdag prijkt er een ongewoon brok ijzer in 'IJmui dens openbaarheid. Tegenover het Cultureel gebouw is name lijk in het gras van het Gijzenveltplantsoen een machtig anker neergelegd, dat jaren op de zeebodem sluimerde, maar nu als een soort monument de mens blijvend gaat herinneren aan de verbondenheid tussen zee en stad. Het is een „stokanker", zoals duidelijk aan het gevaarte te zien is en het moet al een mooie poos op een mijltje of drie buiten Bloemendaal aan Zee hebben liggen wachten op de Urker^ kotter Jonge Jacob, die er daar in Mei van het vorige jaar z'n netten op stuktrok en het zware geval toen maar mee nam naar IJmuiden. Daar viel het ten deel aan de strandvonderij en zoals toen al in de krant heeft ge staan, is dit stukje herinne ring van meet af een om streden vondst geweest', de burgemeester van Urk wilde het wel hebben en het Zui derzeemuseum wilde het wel hebben en de gemeente Velsen wilde het óók wel houden. De laatste won deze touw trekkerij, zodat het anker tenslotte onderhands van de strandvonderij werd gekocht en per auto naar het plant soen is gebracht, waar het nu nét in een ander „anker" ligt: de stedebouwkundige figuur gevormd door de Lange Nieuwstraat als staander en de beide plantsoenen aan haar Westelijke top, als de twee bladen van een anker. Het echte is inmiddels net- jes schoongemaakt en tegen weer en wind beschermd, zo dat het er nog een aanzien lijk aantal jaren kan 'iesen voor het uit elkaai pulvert mits de jeugd er niet direct haar interesse op botviert. We kunnen er over van mening verschillen, of het anker hier „mooi" ligt op de kop van de haven ware wellicht een sterkere plaats geweest en als het hier moet blijven, zou een kleine aarden verhoging geen kwaad kun nen, maar het past volledig in de sfeer van IJmuiden ook in de nieuwbouw. Alleen zou een klein bordje met de soortnaam en de herkomst de vreemdeling in ons Jeruzalem wellicht aangenaam kunnen treffen een móói bordje dan altijd. LAMPENIER „Richard Leeuwenhart (Kennemer Theater). Wie iets over, de historie van kruisvaarders en de bloedige strijdtonelen die daarmee annex geweest zijn wil we ten, kan deze week in het Kennemer Thea ter terecht. Een Cinemascope-film, ver vaardigd door productieleider Henry Blan ke onder de titel „King Richard and the Crusaders" biedt alles wat het publiek ge meenlijk verwacht :mooie twaalfde eeuwse kledij, originele Saracenen, haremdansen en quasi-Oosterse filosofie, waarop een goed deel van de film is gebaseerd. Het verhaal wil, dat Koning Richard om zijn moed Richard Leeuwenhart gehe ten uit Engeland naar het Heilige Land is gegaan met een gevolg van koningen, prinsen en edelen. Een zeer grote verzame ling schone dames vult de stoet aan en een van de romantische rollen wordt vervuld door 's konings nicht, die stevig verliefd is op de oppasser van de koning, eveneens een dapper man, maar bovendien een Schot, zodat hij door de koning danig wordt ge plaagd. Na. ettelijke verwikkelingen, waarbij tweedracht en verraad in de legers zijn ontsproten en de koning zelfs door een ver giftigde pijl is getroffen, gaat het verhaal naar een climax (die later door een grotere wordt overtroffen). De bestreden sultan wordt eveneens verliefd op de schone nicht. Maar gelukkig krijgt hij, dank zij zijn filosofie, zijn geliefde niet en komt veel, zo niet alles, op vele pootjes terecht. De rollen in dit kleurige verhaal werden vervuld door Rex Harrison, Virginia Mayo, George Sanders, Lawrence Harvey en vele anderen. „Boem bij de luchtmacht" (L u x o r, Vrijdag tot en met Zondag). Wie van eenvoudige pret houdt, kan zich drie avon den vermaken in het Luxor theater, waar de Deense acteur Niels Poppe een rol ver vult in de klucht „Boem bij de luchtmacht". Het is wel zo dat deze grappenmaker zich niet geheel los kan maken van Chaplin, waar hij als leider van een kwijnende bal letschool zelfs hier en daar bedenkelijk dicht bij komt, maar het succes van deze Boem-figuur is aanvaardbaar. Op aanste kelijke manier weet hij zijn humor te plaatsen en dit is zeker mede te danken aan een goed gebruik van zijn niet te ver doezelen plastische vaardigheid. Het geneel is uitgegroeid tot een aardig Deens filmpje, dat de toeschouwer ongecompliceerd d-oet genieten van de vrolijkheid. „Rebecca" (Luxor, Maandag tot en met Woensdag). In de tweede helft van de filmweek is in het theater aan de Bree- straat weer de sfeer te proeven van het geheimzinnige landgoed „Manderley", dat geheel en al beheerst wordt door de geest van de tragisch omgekomen Rebecca. Het boek Rebecca is een best-seller geworden en de film zal ongetwijfeld de lezers er van trekken, want men wil allicht wel eens geconfronteerd worden met de verbeelding van de regisseur Hitchcock naar het boek van Daphne du Maurier. Maar al te vaak loopt de verfilming van een boek oo een teleurstelling uit, maar Hitchcock heeft er een voortreffelijke thriller van weten te maken, die haast nog boeiender is dan het boek, mede door het spel van Laurence Olivier (mr. de Winter) en Joan Fonteine als de tweede mrs. de Winter, die in haar huwelijk de vroegere vrouwe van Mander ley als een geest moet ervaren. Slechts de vernieticing van Manderley kan het geluk tussen Maxim en zijn vrouw terugbrengen Het is niet de beste film van Hitchcock, maar ^e zal een ieder ongetwijfeld boeien 7"naa.gmiddazijn in een doorlopende '•na'mee „Ridders van het Westen" en Roem" samen op het doek te zien. „Zestig zadels voor de marine" (W. B. 'heater. Vrijdag tot en met Maandag) Een meteorologische oost van de Ameri kaanse marine in de Gobi-Woestijn verliest ziin commandant en behalve dat ook nog ziin verbindingen met het hoofdkwartier Richard Widmark. een jonge onderofficier zal de uittocht naar zee leiden, als het mo gelijk is met behulp van een troep Mon golen, die hij aan zich heeft verphcht door het schenken van legerzad-els. Mongolen, indien men tenminste deze film voor hon derd percent kan geloven, zijn echter zeer wispelturig van aard en deze karaktertrek gevoegd bij de noodzaak om ferme avon turen op het doek te doen verschijnen wordt de reis van achthonderd mijlen een angstaanjagende onderneming, die pa-s op eer. vaartuig een veilig einde vindt. Het is wat men noemt een zeer „sterk" verhaal regelrecht uit het Hollywoodse dumppaleis. „Geschonden glorie" houdt Zondagmid- I dag de bezoekers enige uren bezig. Zondag; 5 December IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg (H. Doop), 17 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Chr. Belangen, 10 uur; de heer J. de Jong. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. van Leeuwen, 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. van der Gronden. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: Bijeenkomst. Maandag 20 uur; Bij belbespreking. Spreker J. Jeninga. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Dins dag en Donderdag 9 uur: Heilige dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12.15 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Openluchtsamen komst, 20 uur: Verlossingssamenkomst. Baptiste Gemeente, IJmuiden, Cultureel Gebouw, IJmuiden-Oost, 10 uur; de heer G. Planting. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 19 uur: ds. J. v. d. Berg van IJmuiden, jeugddienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: dr. H. Faber van Wassenaar. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: de heer J. Se- vensma van Amsterdam, 15.30 uur: doop- dienst door J. H. Visser van Amster dam. Woensdag, 19.45 uur: Bidstond. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter straat 73, 10 uur: Breking des broods. Donderdag 20 uur: Bijbelbespreking. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. C. Pel van Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink. Wijkgebouw Torenstraat, 10.15 uur: de heer G. J. Kwakkel, jeugdkapel. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. L. Brink. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. Mulder, zendingspredikant. Chr. Geref. Kerk, geen dienst. Vrije Evang. „Emanëul", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 10 uur: de heer W. Hoekendijk van Amsterdam. Donderdag 20 uur: ds. E. Reeser van Bergen. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes, 17 uur: ds. H. Huisman van Velsen (N.). Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel, Groe- nelaan, 10 uur: de heer Rosie. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. J. O. Norel. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz Herv. Gemeente, 10 uur: ds. A. G. v. Wijk van Alkmaar. Maranatha, 10 uur: de heer Joh. II. van Oostveen van Voorburg. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst, 12 uur: Zondags school, 17 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Ver lossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: Vicaris J. Eekhof. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 9.15 uur: ds. L. Can- negieter. Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leen- houts. Ned. Herv. Evang. Ver., 10.30 uur: ds. J. van Duyne, van Amsterdam. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege, H. Doop en bevestiging van ambsdragers, 19 uur: ds. G. Wassenaar van IJmuiden-Oost. „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege. Jeugdhuis, Jonge Jeugdkerk, 10.30 uur: de heer W. Wessels. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 pur: ds. N. Bruin. Chr. Ger. Kerk (Ned. Herv. Kapel), 15.30 uur: ds. H. W. Eerland van Lisse. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Evening Service 3 p. m. H. Communion 4 p.m. Rev. Mossman. IJMUIDEN-WEST: Geref. Evang Zondagsschool, Gr. v. Prin- stererschool om 10.30 en 11.30 uur. Herv. Zondagsschool, Creutzbergschool om 10 uur. Leger des Heils Zondagsschool, Gebouw Edisonstraat om 12.15 uur. Herv. Zondagsschool, Insingerschool om 10 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, Ichthus- burcht om 11 uur. Herv. Zondagsschool, Comitéschool om 10 uur. IJMUIDEN-OOST: Herv. Zondagsschool, Julianaschool om 10 uur. Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- 'school om 10 uur. Geref. Zondagsschool, Bethelkerk om 11.30 uur Geref. Evang. Zondagsschool, P. Ver- meulenschool om 10 en 11 uur. ZATERDAG 4 DECEMBER Thalia, 19 en 21.15 uur: „Fort Algiers". Rex, 20 uur: „Pas des doods". Cultureel Centrum, 14-17 uur: Pietar Vermeulenmuseum. ZONDAG 5 DECEMBER Thalia, 15 uur: Jeugdprogramma met Laurel en Hardy; 19 en 21.15 uur: „Fort Algiers". Rex, 15 en 20 uur: „Pas des doods". MAANDAG 6 DECEMBER Raadhuis 1012 uur: spreekuur burge meester; 1517 uur: spreekuur wethou der van Onderwijs. Thalia, 2-0 uur: „Het recht van de sterk ste". Rex, 20 uur: „Pas de? doods".

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9