IJmuidense trawler „KLAAS WIJKER" nam in volle storm schipbreukelingen over „Maar éérst praten met het Oosters complex" Weerbericht West-Berlijn gaf communisten geen schijn van kans Sjah van Perzië op Schiphol Dramatisch weekeinde voor de Falcon Panamese kolenboot scheurde dwars voor Texel; één gewonde De „Holland" sleept stuurloze Noor Adenauer belooft B.Z. aan Von Brentano Groot-Brittannië komt op zijn afwijzing terug Nog drie man verlaten de „Casino" De Gaulle accoord met defensie-verdragen Dr. Van Roijen doet stappen in Washington Het woord is aan, Socialisten en Christen-democraten wonnen ten koste van liberalen Vliegerskwestie aan de UNO voorgelegd 69e JAARGANG No 127 MAANDAG 6 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 281 Toch bijdrage voor economisch ten achter gebleven landen Furtwangler begraven De U.N.O. en N-Guinea Canadese piloot uit Chinese krijgsgevangenschap ontslagen Weerrapport fc Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad ed.tie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN VERWAAID GROEPJE Grieken, een Panamees en een Nicaraguaan is vannacht tegen tweeën afgezet in de IJmuidense hotels „Bruinvisch" en „Augusta": de bemanning van de 7000 ton grote Panamese kolenboot „Falcon", die even tevoren door de trawler „Klaas Wijker" (IJm 85) behouden aan de Nieuwe Tegeltjesmarkt was gebracht. Het was het einde van een bewogen etmaal, dat Zaterdagavond half negen begon met een flakkerende vuurpijl tegen de inktzwarte lucht ter hoogte van de boei ST 3, N.N.W. van Texel en dat vannacht eindigde met een stevige boterham-met-ham en een paar sterke koppen koffie voor de schipbreukelingen. Vierentwintig berooide dankbaren troepten samen op het werkdek van de „Klaas Wijker", toen deze omstreeks halftwee van de Havendienst het verzoek kreeeg de neus tussen de op lossing wachtende loggers langs de IJmuidense vishal te steken: donkere, baardige gezichten, waarop de angst alweer had plaats gemaakt voor de lach na de hartelijke gastvrijheid in de volgepropte logiezen van de trawier. Dokter De Vries was onder de kleine grroep belangstellenden, die langs de halle kant in de kraag gedoken de aankomst van de trawler afwachtten, want de matroos Antonio Couzis zou tijdens een mislukte sprong naar de reddende Hollandse vissers man een ongezellige smak gemaakt hebben, maar Antonio bleek het redelijk wel te maken: wat pijn in de borst en een nat pak, als gevolg van de onvrijwillige onder dompeling in de razende zee, maar verder was alles gezond en die onbetaalbare Hol landse vissers hadden hem gauw te pakken: „t-hank you, t-hank you a hundrrred times." Ruim drie Daarmee is deze redding wonderwel af gelopen; kapitein Stamatios Polemis, de Griekse commandant van de Panamese kolentramp met zijn heterogene bemanning had het nooit kunnen denken, toen hij in de wilde avond van de vierde December dc noodkreet uit ruim 3 kreeg, dat een der bunkers gescheurd was en dat het water naar binnen gudste. Op de vuurpijlen kwam als eerste de IJM 85 af, die thuis voer voor de IJmuidense Maandagmarkt, na een vermoeiende visreis in het onstui mige Noorden der Noordzee, waar op het ogenblik geen droog brood te verdienen is. Schipper CorZwart heeft meer liggen Steken, dan goed is voor een redelijke be somming, maar toen de Panamees zijn noodkreet de lucht in joeg, heeft hij be grepen, dat hier onmiddellijk geholpen moest worden. De mannen van de „Klaas Wijker" kregen zelfs in die onbarmhartige zee een lijn over en zagen de Panamees van goed zevenduizend ton al in triomf achter zich hangen op weg naar de thuis haven. De tros brak echter. De slepers van Wijsmuller de Noord- Holland en de Cycloop hadden inmid dels ook de plaats van de dreigende ramp gevonden en tenslotte was door de kapi tein een radio-telefonisch sleepcontract ge maakt. Er zou haast ruzie van gekomen Zijn, maar uiteindelijk is de Noord-Holland met de „Falcon" gaan strijken, nadat ook hier de tros was gebroken en weer hersteld. Niettemin bleef de IJmuidense trawler In de buurt. En dat dat een juiste voor zichtigheid van schipper Zwart is gebleken, werd duidelijk, toen Zondagmorgen door de diepe golfdalen twee sloepen van de ..Falcon" op de „Klaas Wijker" afkoersten: de hele bemanning verliet het veel water makende schip. George Sulligani, de 23-jarige leerling machinist uit Panama is in de loeiende Zondagochtend het was tien uur en het woei, dat het róókte met zijn accordeon in de armen geklemd en een inderdaad op het hoofd geplakte pet over de reling van de „Klaas Wijker" geklauterd, samen met al die andere donkere kerels, wier leven aan twee wankele sloepen en een nog net niet doormidden gebroken Liberty-schip had gehangen. dankbaarheid is en hoe deze tot uiting ge bracht moet worden. Vanmiddag is de „Falcon" geassisteerd door de sleepboten „Cycloop" en „Noord- holland" en met moeite drijvende gehou den op de ponten van de „Nestor" en de „Stentor", voor de pieren van IJmuiden aangekomen na een sleepreis, die meer dan drie mijl per uur vorderde. De wind was gaan liggen. De loodsboot lag weer buiten en het leven ging voort. De kleine heiligen- prentjes, die in menige kooi op de „Falcon" zijn geprikt, hebben ettelijke dankbare kruisjes van de bemanning gekregen. En Cor Zwart en zijn mannen zijn nog en nóg eens met Zuidelijke uitbundigheid bedankt voor alles, wat zij uit de grond van hun hart aan hulp en bijstand gaven gedurende dit benarde etmaal. De geredde bemanning van de „Falcon" kwam in hotel Bruinvis op verhaal. De leerling-machinist Siligani had zijn accor deon mee kunnen nemen en speelde spoedig vertrouwde deuntjes. Het Noorse schip „Nimosa" (1.400 ton) seinde Zaterdagavond, dat het op onge veer 125 kilometer ten Noordwesten van Texel stuurloos dreef door een defect aan de stuurinrichting. Het schip vroeg om sleepboothulp en onmiddellijk voer de sleepboot „Holland" van Terschelling uit. De „Holland" had met hoge zeegang te kampen. Maar Zondagochtend vroeg werd de in nood verkerende Noor bereikt en de Holland maakte vast om tien over vier. Het aanvankelijke doel was Rotterdam, doch des avonds omstreeks half elf werd besloten naar IJmuiden te gaan. De sleep bevond zich toen nog ongeveer 50 mijl van deze haven. Door de hoge zeeën vordert de sleep slechts langzaam, zodat men ver wachtte pas in de loop van vandaag in IJmuiden aan te komen. De „Nimosa" is gebouwd in 1922 en meet 1403 brutoton en 769 nettoton. Andere noodgevallen Het 945 ton metende Noorse ss „Rensvik" is Vrij dagnacht in nood komen te verkeren op een afstand van vier mijl van Breman- ger aan de Noorse Westkust. Het schip seinde, dat het naar de kust afdreef en dringend hulp nodig had. Er gingen twee bergingsschepen naai de „Rensvik" op weg, die weldra contact met het schip hadden. Het Britse schip „Themsleight" heeft Zaterdag van een afstand van ongeveer 17 mijl ten Oosten van Start Point geseind, dat het water maakte. Later seinde het, dat de machinekamer blank stond en dat het geen stoom meer had. Het water steeg echter niet meer. Schepen gingen onder weg om hulp te verlenen. Het schip had om sleepboothulp gevraagd. Later meldde de „Themsleigh", dat hij op sleeptouw was genomen door de „Satellite" en naar Brix- ham werd gebracht. De tros van de Noord-Holland knapte. Als de weerga zijn toen twee vrijwilligers van de Klaas Wijker Philip Prins en Leen Groen durfden het aan naar de verlaten Panamees teruggegaan, maar dat was niet helemaal naar de zin van de Wijs- muller-mensen, die hun misnoegen op dat moment in onverholen taal door de aether slingerden: kapitein Stamatios Polemis uit Athene had hier-en-gunder een contract met hén. De Noord-Holland kreeg weer contact. En de gekneusde boot met kolen, bestemd voor Buenos Aires, gekomen uit Danzig, had het nog niet opgegeven. Wat doet een kapitein in zo'n geval? Hij gaat terug naar zijn schip. Met hem verliet de marconist de gast vrije „Klaas Wijker" en zij kregen gezel schap van vijf runners van de Cycloop en de Noordholland, die het zaakje zouden helpen klaren. Maar schipper Zwart vertrouwde het nog niet helemaal en bleef liever nog maar wat in de buurt. De situatie werd er dan ook in de loop van Zondagmorgen weer niet beter op en de nood-bemanning van de „Falcon" wilde er zo omstreeks acht uur wel weer af. Reddingboot er bij Niemand kreeg echter de kans, het lek geslagen, half-gebroken schip te benaderen, zodat er een noodkreet naar de wal ging: stuur een reddingboot. Uit Den Helder stak de „Dorus Rijkers" zee-in; van Terschelling maakte de „Bran- daris" los. De Dorus won de race naar de „Falcon en nam de mensen in de middag van de kolenboot over, om er mee naar IJmuiden te gaan en toen alles in het reine was en zijn twee eigen „runners" veilig waren, is ook de „Klaas Wijker" doorgestoomd naar IJmuiden, de gehaven de Panamees onder de hoede van de beide sleepboten achter zich latend. Dankbaarheid John Astrass uit Athene, eerste stuur man van de „Falcon", de neef van de kapi tein, die als tweede stuurman dient, Anto nio Couzis, Georges Dimitriados de stoker en al die andere bemanningsleden van de „Falcon", zij hebben om strijd de gastvrij heid op de IJM 85 geloofd en geprezen; de IJM 85, die meer dan 24 uur in de buurt bleef en waarvan de bemanning de opper ste- dank toekomt van dit onfortuinlijke, van haast alles berooide stel zeelui, die dan minder prettiig aangeschreven mogen staan in de wereld der koopvaardij, maar van nacht tenminste wisten wat menselijke Van onze correspondent inWest-Duitsland) Het is zo goed als zeker dat men in Bonn het voorbeeld van Parijs zal volgen en dat ook daar de bespreking van de Parijse accoorden uitgesteld zal worden. Oorspronkelijk zou de eerste lezing in de Bondsdag al op 15 December begonnen zijn. Inmiddels heeft Bondskanselier Adenauer in Berlijn in het openbaar ver klaard dat hij, wanneer de accoorden van Parijs geratificeerd zullen zijn, eindelijk de portefeuille van Buitenlandse Zaken aan een ander zal afstaan. Hij noemde als zijn vermoedelijke opvolger de thans vijftig jarige dr. Heinrich von Brentano, die fractie-voorzitter is van de CDU. Dr. Von Brentano is een telg van een bekende fa/mi lie van geleerden en kunste naars, die .oorspronkelijk uit Italië naar Duitsland gekomen is. Hij is een uitmun tend rechtsgeleerde, was jarenlang notaris en advocaat in Darmstadt, en heeft al her haaldelijk op internationale politieke con ferenties een buitengewoon grote behen digheid aan de dag gelegd. Het is daarbij algemeen bekend dat hij een vertrouwe ling en een grote bewonderaar van Adenauer is, en dat betekent dus dat er zeker geen verandering in West-Duitslands buitenlandse politiek zal komen. NEW YORK (Reuter) Sir Alec Ran dall heeft namens de Britse regering mede gedeeld, dat Groot-Brittannië heeft be sloten zijn deel bij te dragen tot de oprich ting en instandhouding van een interna tionale financieringsmaatschappij om bij te dragen tot de economische ontwikkeling van de ten achter gebleven landen. Hij deelde de economische commissie van de algemene vergadering van de UNO mede, dat zijn regering na de bekendma king, dat de Verenigde Staten het project zouden steunen, haar houding heeft her zien. De Verenigde Staten hebben voorge steld de maatschappij niet officieel op te richten vóór door minstens dertig landen voor een bedrag van 75 millioen dollar is ingeschreven. Het maatschappelijk kapitaal zal 100 millioen dollar bedragen. ANTWERPEN (Reuter) Drie Duitse bemanningsleden van het Liberiaanse tankschip „Casino" hebben Zaterdag te Antwerpen het schip verlaten bij wijze van protest, omdat de kapitein geweigerd zou hebben schipbreukelingen van de vergane Nederlandse kustvaarder „Car- po" te helpen. Enkele dagen eerder had reeds een aantal Duitse opvarenden het schip te Rotterdam verlaten. De derde officier, de eerste machinist en eerste hofmeester verzochten Zaterdag te Antwerpen naar Duitsland te mogen reizen. (Van onze correspondent in Parijs) Het orakel heeft gesproken. Generaal de Gaulle heeft Zaterdag verklaard op de zogenaamde „Nationale dag" van zijn volksbeweging, de RPF, die in feite in tussen met stille troim in het .graf werd bij gezet dat 'hij het in grote lijnen eens is met de politiek van Mendès-France. Niet temin is de generaal er zeker van, dat ook deze, verreweg de beste, premier uit de lange reeks van na de oorlog het slacht offer van „het systeem" der parlementaire democratie in de versie der vierde repu bliek zal worden. De rede van generaal De Gaulle, die sinds het optreden van Men- dès-Frances niet meer in het openbaar heeft gesproken, werd vooral met span ning tegemoet gezien met het oog op de aanstaande ratificatie van de accoorden van Londen en Parijs. Die accoorden noem de De Gaulle een onmiskenbare vooruit gang, vergeleken bij de EVG, die zo zeide hij dank zij een storm van natio naal bewustzijn door het Franse volk is weggevaagd. De opleving van het nationale verantwoordelijkheidsbesef gaf de generaal nu ook de hoop dat Frankrijk internatio naal de rol zal kunnen spelen waartoe hij de regeringen sinds jaren vergeefs heeft opgewekt. Frankrijk moet de brug slaan, zo riep hij uit, tussen het Westen en Mos kou of: het Oosterse complex, zoals De Gaulle zich uitdrukte. Alvorens Duitsland definitief te bewa penen, zal eerst absoluut zeker moeten worden uitgemaakt of er met de Russen succesvol valt te praten. De accoorden van Parijs zouden wel geratificeerd moeten worden, maar de uitvoering zou moeten wachten op de resultaten van die toena deringspogingen tegenover de Russen. Bo vendien zouden nog enkele andere condi ties moeten worden vervuld en natuurlijk zou het Saaraccoord volgens de geest en de letter moeten worden uitgevoerd in plaats van nieuwe onderhandelingen te openen. Met deze rede gaf De Gaulle in feite zijn fiat aan de diplomatieke onderhandelingen, die Mendès-France sedert de zomer heeft gevoerd. Daarmee kan de premier tevens rekenen op de steun van de Gaullisten in het parlement, zodat hij zich over de uit slag van de debatten, die 20 dezer begin nen, nu weinig zorgen meer behoeft te maken. Faure Buitenlandse Zaken? In zijn wekelijkse radio-boodschap heeft de premier Zaterdagavond van zijn kant intussen bevestigd dat hij, na de aanvaar- Te Heidelberg is Zaterdag het stoffelijk overschot van de bekende Duitse dirigent Wilhelm Furtwangler, die Dinsdag over leed, bijgezet naast het graf van zijn moe der. Aan die plechtigheid', slechts door naas te familieleden en bekenden bijgewoond, werd luister bijzet door het Weens Phil- harmonisch Orkest. Bewonderaars van de overledene uit alle delen van de wereld hadden bloemstukken laten zenden. ding van de Parijse accoorden, omstreeks half Januari Buitenlandse Zaken aan an dere handen zal toevertrouwen. De naam van Edgar Faure, de huidige minister van Financiën, is in dat verband al herhaalde lijk genoemd. Mendès-Frainee wil zich dan uitsluitend wijden aan de economische sa nering en aan de sociale problemen, die hem altijd in het bijzonder ter harte' zijn gegaan. Van dat moment af, wanneer Mendès-France ruim een half jaar aan de macht zal zijn, begint dus de tweede ,face van zijn bewind en pas dan zal hij op grote voet gebruik kunnen gaan maken van de blanco volmachten op economisch gebied, die het parlement hem van de zomer al heeft toegekend en die tot 31 Maart a.s. van kracht zullen blijven. Men mag hopen dat het parlement hem er de gelegenheid toe zal schenken en dat De Gaulle's voorspelling dus niet be waarheid wordt dat ook Mendès-France veroordeeld zou zijn tegen „het systeean" te pletter te lopen. WASHINGTON. (United Press). De Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Roijen heeft Zaterdag het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in ken nis gesteld van de ernstige bezorgdheid van zijn regering, dat dc neutrale houding van de Verenigde Staten inzake de kwestie Nieuw-Guinea door enige landen werd uit gelegd ais zijnde ten gunste van Indonesië, zo hebben diplomatieke functionarissen medegedeeld. Dr. Van Roijen zou hebben gezegd, dat als een gevolg van de Amerikaanse hou ding, een aantal landen die anders tegen de recente Indiase resolutie in de politieke commissie van de UNO zouden hebben ge stemd, nu blanco stemden. Gezegd werd, dat Van Roijen als het standpunt van zijn regering had weergege ven dat hoewel de indiase resolutie gema tigder was geweest dan de oorspronkelijke DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Philip James Bailey: Onze daden zijn soms beter dan onze gedachten. Indonesische resolutie betreffende Nieuw- Guinea, die was ingediend in de politieke commissie, deze duidelijk de Nederlandse souvereiniteit over dat gebied raakte en daardoor evenmin aanvaardbaar was als de Indonesische resolutie. Dr. Van Roijen zou voorts hebben ver klaard, dat Nederland niet van de Verenig de Staten verlangde, dat zij hun huidige houding betreffende Nieuw-Guinea zouden herzien. Terzelfdertijd echter zou hij de hoop hebben uitgesproken dat het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken duidelijk zou maken dat de door Ame rika aan de dAg gelegde neutraliteit géén goedkeuring van het Indonesische stand punt inhield. (Van onze correspondent inWest-Duitsland) De verkiezingen, die gisteren in West- Berlijn zijn gehouden, hebben duidelijk be wezen dat de bevolking daar, evenmin als in West-Duitsland, veel van het commu nisme moet hebben. Men kent te goed de ellende van de vluchtelingen die voort durend uit de Oostzöne naar deze stad zijn gekomen. De opkomst was groot: 91,6 per cent van de kiesgerechtigden heeft zijn stem uitgebracht. De socialisten hebben het hoogste aantal stemmen (44 percent) be haald. Daarop volgt de C.D.U. met 30 en de vrije democratische partij met 12,7 per cent. De C.D.U. heeft zes percent méér stemmen behaald dan bij de vorige ver kiezingen in December 1950, maar de vrije democraten hebben in vergelijking met 1950 niet minder dan 10 percent verloren. Men mag aannemen dat zulks een gevolg is van het feit dat de vrije democraten de laatste tijd tegen bondskanselier Adenauer en tegen diens buitenlandse politiek te keer zijn gegaan. Het stadsparlement van West-Berlijn telt 127 zetels. Alleen de sociaal democra ten, de Christelijk Democratische Unie en de vrije democraten zullen in het nieuwe West-Berlijnse parlement vertegenwoor digd zijn. De meest rechtse en de meest linkse partijen hebben elk minder dan 5 percent van de stemmen en derhalve geen recht op een mandaat. De Duitse partij kreeg 4.8 percent (ruim één procent winst) en de Socialistische Eenheidspartij Duits land, die in de communistische Oostzóne naast de Russen de lakens uitdeelt, niet meer dan 2,7 percent der stemmen. Dat illustreert duidelijk hoe onpopulair de com munisten in het Westen van Berlijn zijn. De socialisten hebben met één zetel overwicht de absolute meerderheid en zul len 64 zetels in het nieuwe West-Berlijnse parlement bezetten, de C.D.U. 44 en de Vrije democraten 19. Tot dusver hadden de socialisten 61 zetels. De voorzitter van de socialistische partij in West-Berlijn Franz Neumann, die ook lid is van de Bondsdag in Bonn, verklaar de dat de socialisten er niet aan denken in Berlijn een coalitie met de vrije democra ten aan te gaan omdat die tijdens de felle verkiezingscampagne zijn partijgenoten met een vloed van scheldwoorden over goten hebben. Hoogstwaarschijnlijk zullen de socialisten en de C.D.U. een coalitie vormen. (Reuter). De West-Berlijnse politie heeft medegedeeld, dat in de vier weken van de verkiezingscampagne bijna 900 communistische verkiezingspropagandisten in hechtenis zijn genomen. Slechts vijftig hunner zullen terechtstaan op beschuldi ging van agitatie tegen de Westelijke be- Met de Douglas D.C. 6 „Prinses Beatrix" van de K.L.M. is Zon dagavond precies om half tien op Schiphol aangekomen de Sjah van Perzië Moham med Riza Pahlawi. Zijn gemalin keizerin Soraja alsmede fami lieleden en een aantal personen van de hof houding. Ter begroe ting waren op de luchthaven aanwezig namens de Koningin, haar kamerheer jhr. F. J. E. van hennep, namens de regering, de heer H. Daniëls, plaatsvervangend chef van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Za ken, alsmede de ge zant van Perzië, de heer A. H. Meftah, de president-directeur van de K.L.M. de heer I. A. Aler en vele le den van de Perzische legatie. Nadat de Sjah in de stromende regen het vliegtuig had ver laten, werden de au toriteiten aan hem voorgesteld. De kei zerin kreeg een bou quet rode anjers aan geboden door een der dames van de legatie. Direct daarna begaf het gezelschap zich naar de koninklijke wachtkamer, waar het diner werd gebruikt. Daarop kon de reis naar New York worden voortgezet. Foto: de Sjah en zijn gemalin verlaten het vliegtuig. zettende mogendheden. Zondag arresteer de de politie zes communisten die een groep vrije democraten aanvielen. Overigens was „alles rustig". Het Oost-Duitse persbureau ADN heeft berichten verspreid over „ver- kiezingsterreur". Het nieuwe stadsparlement zal op tien Januari voor het eerst bijeenkomen. Men verwacht dat de sociaal-democraat dr. Ot to Suhr, die voorzitter was van het oude stadsparlement, voor de volgende ambts termijn tot burgemeester zal worden ge kozen. NEW YORK (Reuter/AFP). De Ver enigde Staten hebben officieel verzocht om een debat in de Algemene Vergadering van de UNO over de elf door de Chinese com munisten tot gevangenisstraffen veroor deelde Amerikaanse vliegers als een „klacht over de gevangenhouding van mi litair UNO-personeel in strijd met de Ko reaanse wapenstiistandsovereenkomst". De vijftien andere landen die onder UNO-commando in Korea streden, steunen het Amerikaanse verzoek, dat heden door dc agendacommissie bestudeerd zal worden. De communistisch Chinese autoriteiten hebben een piloot van de Canadese lucht macht, de 34-jarige „squadron"-leider A. R. Mackenzie, die in December 1952 tijdens de Koreaanse oorlog werd neergeschoten, bij de grens van Hongkong uitgeleverd. Hij werd niet gerepatrieerd bij de uitwisseling van krijgsgevangenen in September 1953, omdat hij „een speciale krijgsgevangene" zou zijn. De communisten waren van me ning, dat over zijn vrijlating via diploma tieke wegen onderhandeld moest worden. Het besluit tot zijn vrijlating werd door radio-Peking bekend gemaakt op hetzelfde ogenblik als de aankondiging dat elf Ame rikaanse piloten als „spionnen" waren ver oordeeld. Mackenzie heeft verklaard dat in China nog meer Amerikaanse krijgsge vangenen uit Korea zijn buiten de veroor deelde elf. (van hedenmorgen 7 uur) weers- Cl) G G O erslag mm op n-g toestand cc c - O, S 7 V -L, r Ss P hl O) zS Helsinki regen zzo 6~ 2 18 Stockholm regen wzw 2 2 0,2 Oslo onbewolkt wzw 2 1 0 Kopenhagen onbewolkt wzw 8 3 0,3 Londen onbewolkt w 3 2 0,1 Amsterdam licht bew. w 4 3 2 Brussel regen zw 3 5 1 Parijs geheel bew. windstil 6 2 Bordeaux motregen WNW 10 15 3 Grenoble regen NO 1 1 6 Nice zwaar bew. NW 4 8 0 Warschau geheel bew. WZW 2 4 1 Berlijn regen W 6 4 0,6 Frankfort regen ZW 4 3 0,2 München sneeuw zzw 2 0 2 Zürich geheel bew. zw 1 2 1 Genève geheel bew. w 2 1 3 Locarno onbewolkt windstil I u Wenen regenbui W 6 3 0,6 Innsbruck sneeuw windstil -1 1 Rome geheel bew. NNO 4 9 0 DEPRESSIE OP KOMST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan- 5 dagavond tot Dinsdagavond, opge- maakt om 10 uur: 8 Toenemende bewolking met tijdelijk g regen, mogelijk plaatselijk voorafge- gaan door natte sneeuw. Aanvankelijk 8 matige naar Zuid krimpende wind, later ruimend naar West tot Noord en 8 wellicht tot hard of stormachtig toe- 8 nemend. Weinig verandering in tempe- ratuur. 8 7 December Zon op 8.33 uur, onder 16.30 uur. g Maan op 14.19 uur, onder 5.13 uur. 8 Maanstanden 8 10 Dec. 1.56 uur: Volle maan g 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier g 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan 8 Hoog en laag water in IJmuiden 8 Maandag 6 December 8 Hoog water: 12.05 en uur. 8 Laag water- 7.27 en 19.52 uur. 8 Dinsdag 7 December 8 Hoog water: 0.37 en 13.04 uur. 8 8 Laag water: 8.36 en 20.57 uur. -OJUXXXCOOCOOOOCOOOOOOOOOCöüOOaXOOOOOCOOCOOOCOCCCOOOOO

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1