In theorie uitstekend systeem van beveiliging faalde geheel Sectiechef van brandweer op Shannon kon niets zien Storm met windstoten van 120 km. per uur Gedachte aan ramp van zich afgezet In Z.O.-Drente vernielde een windhoos huizen en schuren PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws a HE RMOGENE Onderzoek Triton-ramp De radio geeft Dinsdag Hij concludeerde daaruitdat er óók niets gebeurd was Eén slachtoffer KEmLL4Ec?dW° J. J. Vorrink treedt af als voorzitter van deP.v.d.A. ió Uet zo r .J MAANDAG 6 DECEMBER 1954 't Is of gij de vlam uitblaast Crisis in de Australische Socialistische partij ZIJLSTR.5 Mr. dr. P. van den Helm overleden v.- Kan een vis horen DUBLIN (van een ANP-verslaggever) Uit de gebeurtenissen op het vliegveld Shannon op Zondagochtend 5 September, toen de K.L.M.-Super-Constellation „Tri ton" onmiddellijk na de start in de achter het vliegveld stromende rivier Shannon neerstortte, is een ernstige les te trekken. Op de zesde dag van het openbare onder zoek, dat in Dublin naar de oorzaak van het ongeluk, maar tevens naar die van het stagneren der reddingspogingen aan de gang is, is wei heel duidelijk gebleken, dat in theorie alles op het vliegveld tot in de puntjes is geregeld, maar dat de praktijk heel anders is. De stagnatie van twee uur in de hulpverlening heeft voorzover voorlopig bleek de volgende oorzaken gehad: een foutieve observatie van ee- radarpost, die meende de „Triton" 23 m: ten Westen van het vliegveld op het radar scherm te hebben gezien; een gebrek aa~ samenwerking en overleg tussen de ve>- keers- en controletoren enerzijds en de gecombineerde veiligheidsdienst annex brandweer anderzijds en een tekort aan doortastendheid van een aantal personeels leden dezer diensten. De vertraging is niet te wijten aan een gebrek aan plichtsbetrachting of aa.n plichtsverzaking. Wellicht zal de volgende week nog bij een enkel détail worden ont dekt dat een enkele ambtenaar zijn in structies niet geheel volgens de theorie heeft opgevolgd, maar dat kan in dat grote geheel nauwelijks een rol spelen. Al met al heeft de vertraging in de hulpverlening van ruim twee uur, wellicht zelfs bijna 2Vz uur, zéker één passagier die bij tijdige hulp gered zou ziin, het leven gekost. Dat is de man geweest, die zich twee uur in het water aan d'e staart van de „Triton" heeft vastgeklemd en er uitgeput afgleed en verdronk, juist toen de eerste redding boot het wrak bereikte. Gebrek aan overleg Een fataal gebrek aan overleg tussen de verkeerstoren en het brandweergebouw is Zaterdag in het openbaar onderzoek on weerlegbaar aan het licht gekomen. Zoals uit de rapporten, die zijn opgemaakt aan de hand van de geluidsband der contróle- radiopost en de verkeerstoren, waarop alle gevoerde radiogesprekken van de onge luksnacht waren vastgelegd, is gebleken, was men er zich. in de radiopost en de verkeerstoren van stonde af aan van be wust, dat er iets met de K.L.M.-machine aan de hand was. Men heeft terstond na de start, zoals dat behoort, contact trach ten op te nemen met de cockpit van de „Triton", doch slaagde daarin niet. Ook na de ten onrechte geruststellende mede deling van de radarpost, heeft men telkens opnieuw gepoogd de „Triton" op te roepen. Maar in de toren en in de radiocontröle- post wist men niets van het gesprek der twee douanebeambten en de daaruit ge volgde telefonische waarschuwing aan de brandweer om te kijken of de „Triton" soms verongelukt was. Wel ging de telefo- F) T7 v r> t F m r r? zó prompt dooft zuurbranden op de maag - met een of twee Bennies. Het snerpendste branden in de maag, soms' tot in de keel toe, dooft U onmiddellijk. Tal loze lijders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluit stuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. En... Rennies zijn nog smakelijk óók. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en lithurgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Geva rieerd programma. 14.45 Platen. 15.00 School radio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Mr. E. J. F. Westerhuis: Balans van de emigratie. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Promenade-orkest. 19.00 iNeuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avond gebed en lithurgische kalender. 19.45 Geva rieerde muziek. 20.30 Actualiteiten. 20.45 Vita Mariae, oratorium. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Idem. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel. 13.0K) Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmu ziek. 13.55 Beursberichten. 34.00 Kookpraatje. 14.15 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Viool en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Platen. 17.40 Jazz-compe- titie. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Meer productieviteit brengt iedereen profijt, cau serie. 18.40 Platen. 19.00 Voor de kinderen. 19,05 Paris vous parle. 19.10 Muzikale cause rie. 19.20 Fanfare orkest. 19.45 Toneel beschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.10 Dansmuziek. 21.30 Mede delingen en reportage. 21.40 Amusements muziek. 22.20 De antwoordman. 22.35 Clave- cimbelrecital. 22.55 Ik geloof, datcau serie. 23.040 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Filmprogramma. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 Discussie. 20.45 Televizier. 21.10 Les Comedians de Bois, Frans marionetten gezelschap. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Operamuziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Orgel. 16.15 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Symphonie orkest en solist. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma voor de vrouw. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.25 Omroep orkest, koos en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 220022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). nisch gealarmeerde sectiechef in het brand1- weergebouw boven op een balcon de om geving bekijken, doch toen hij in het don ker niets ontdekken kon, ging hij weer aan zijn werk en liet de zaak zoals die was. „Als er een vliegtuig zou zijn verongelukt", zo redeneerde hij, „dan zou de verkeers toren dat natuurlijk onmiddellijk hebben opgemerkt en zou die hebben gewaar schuwd". En dat deed de verkeerstoren nu juist niet. Die bleef zonder de brandweer in te lichten op eigen houtje naar de „Tri ton" zoeken. Even kijken Nog steeds blijft het de vraag of de douanebeambte Kerney wel reden tot zijn ongerustheid had, toen hij de „Triton" zag ostijgen, want volgens alle andere oog- etuigen was de start normaal. Maar al was et dan misschien toeval, dat hij alarm 'oeg, zijn aanwijzing: „Dat toestel is vast n de rivier gestort" en zijn advies aan een lid van de veiligheidsdienst, het brandweer gebouw of de verkeerstoren te waarschu wen, heeft slechts tot het negatieve resul taat geleid, dat de sectiechef plichtsgetrouw boven in het gebouw van de brandweer even de duisternis inkeek, maar toen hij niets zag of hoorde, weer aan zijn werk ging. Maar zelfs als dan twee uur later alar merende lichtseinen in de rivier worden waargenomen, en diezelfde sectiechef met de twee leden van de veiligheidsdienst, die samen het bewuste gesprek met de douane beambten op het platform hadden gevoerd, opnieuw met de toren telefoneren en er op uitgestuurd worden om hulp te verlenen in amphibievaartuigén, dan nóg komt het bij hen niet op, dat dit misschien mensen uit de „Triton" zijn. Dan nóg uiten zij hiervan tot de toren geen enkel vermoe den, dan nóg spreken zij over mensen in vissersbootjes of pleziervaartuigjes. En dan nóg zegt de toren, die al twee uur wist, dat de „Triton" zoek was, niet tot deze brandweerlieden, dat er mogelijk een K. L.M.-machine neergestort is in de rivier. Het lijkt er op, dat men dit eenvoudig niet wilde geloven en iedere mogelijke gedachte eraan van zich af heeft gezet. Wel werd er na twee uur dus een reddingsploeg uit gestuurd, maar die reddingsploeg wist niet wat er aan de hand was en zegt daarvan ook geen idee te hebben gehad, getuige de verklaringen van sectiechef Cantwell en zijn ondergeschikte O'Callaghan, die hem twee uur tevoren zelf opgebeld had om te gaan kijken of de K.L..M-machine iets was overkomen. In twee amphibie-vaar- tuigen, die overigens in de modder van de rivier vastliepen en dus van geen enkel nut bleken te zijn, bereikten zij een plek van waaruit zij stemmen hoorden. Iemand, die geheel bemodderd was. kwam naar hen toelopen. O'Callaghan riep hem toe: „Waar komt u vandaan?" maar de man antwoord de niet, en scheen de vraag niet te begrij pen, zo vertelde O'Callaghan als getuige. Toen vroeg de getuige de man: „Is daar een boot in moeilh'kheden?" Maar de man toonde hem een teken op zijn uniform en zei: „K.L.M. Er zijn daar mensen op een rubberbootje. Kunt u hen helpen?" „En dat", zo besloot O'Callaghan, „was de eerste aanwijzing die wij kregen dat er een K.L.M.-machine was verongelukt". Een wervelstorm heeft Zaterdagavond het dorp Wanneperveen aan de Belterwijde in Overijsel getroffen. Een botenhuis, gele gen in de Belterwijde, werd geheel van de grond gelicht en tientallen meters verder op het water neergegooid. Ook aan de boten in het meer en aan bomen en huizen werd zeer veel schade toegebracht. Een doorkijk door het vernielde botenhuis. Op de achtergrond een flink gehavend hotel. De Westerstorm, die Zaterdag over ons land woedde, heeft over het algemeen weinig schade aangericht, hoewel soms windstoten van 120 kilometer per uur voorkwamen. Het meest heeft Zuid-Oost-Drente en Noord-Overijsel van de storm te lijden gehad. Een windhoos die over Wanneperveen, Zwartemeer en Klazinaveen trok, rukte daken van de huizen en bomen uit de grond Een boten huis aan de Belterweide werd in zijn geheel opgelicht en in het water gesmakt. Enige punters werden tegen de wal geslagen en vernield. Ook hooibergen woeien in het water. Honderden ruiten en dakpannen moesten het ontgelden. Een groot deel van de avond zaten de inwoners van de drie dorpen in het don ker, daar het electriciteitsnet op enkele punten vernield was. „Er wordt hier gesproken over het laat ste toestel, dat zojuist is opgestegen", had de brandweerman O'Callaghan gezegd te gen de sectiechef Cantwell van de brand weer op het vliegveld Shannon, juist nadat de Triton was opgestegen. „Ze zeggen hier dat ze de machine over de dijk zagen gaan en haar daarna helemaal niet meer achter het brandweergebouw tevoorschijn hebben zien komen. Ik geloof dat je even een kijk je moet nemen ter controle". „Dat zal ik doen", had Cantwell gezegd. De rest is bekend. Hij keek en zag of hoor de niets. Hij ging weer naar beneden zon der verder iets te doen. President: „Weet u dat de K.L.M.-machi- ne na de start over 3 to 5 mjjl water moest vliegen?" Cantwell: „Ja". President: „Nadat u die telefonische waarschuwing van O'Callaghan had ont vangen, hebt u er toen aan gedacht, dat de machine ergens in het water zou kunnen liggen?" Cantwell: „Neen, op het moment heb ik daar niet aan gedacht. Ik had immers geen officiële waarschuwing gehad, dat er iets gebeurd was". President: „De boodschap van O'Calla ghan was toch vrij duidelijk. Hij had ge sproken over een machine, die niet meer omhoog was gekomen volgens mensen op hel platform. U ging dus kijken en zag en hoorde niets. Geen enkel geluid van een vliegtuig. Wat concludeerde u daaruit?" Cantwell: „Dat het toestel al normaal was weggevlogen". President: ,Maar waarom hadden zij u dan opgebeld? Hadden zij zelf geen ogen om te kijken?" Cantwell: ,,Ik had natuurlijk een beter uitzicht uit het gebouw". President: „Kreeg u wel de indruk, dat die mensen op het platform bij het stations gebouw bang waren dat de machine veron gelukt was?" Cantwell: „Neen, die indruk heb ik niet gehad." President: „Maar dat is toch onlogisch. Waarom zouden ze u anders hebben laten opbellen? Wat voor nut zou het hebben iemand te laten kijken uit de uitkijkzaal, wanneer men niet dacht dat het veronge lukt was? Wat zou er anders met het toe stel aan de hand kunnen zijn?" Cantwell: „Misschien dat het nog laag rond vloog." President: „Wat zou u daaraan hebben kunnen doen?" Cantwell: „Niets." President: „Waarom bent u anders hele maal naar boven gegaan om te kijken?" Cantwell: „Ik ging alleen maar om te kijken of ik de machine kon zien of dat zij al weg was." President: ,,U was gevraagd om te kijken of alles met de machine in orde was. Wat hebt u daaruit geconcludeerd?" In Rotterdam heeft de storm in de ha ven een slachtoffer geëist. De 40-jarige schipper A. Wennekes was aan boord van het sleepschip „Onderneming" bezig met het dichtleggen van de luiken. Een hevige rukwind slingerde een luik over het schip. Het trof W. tegen het hoofd. In bewuste loze toestand werd hij op het gangboord aangetroffen. Men bracht hem naar een Cantwell: „Of ik even wilde kijken of ik ziekenhuis, waar hij bij aankomst bleek haar zag of, als ze soms neergestort was, te zijn overleden. of ze dan in brand stond. Maar ik heb er niet aan gedacht dat het toestel veronge lukt was." President: „Neen, dat begrijp ik, dan had u wel iets gedaan natuurlijk. Maar hebt u die waarschuwing ernstig genomen?" Cantwell: „Jazeker, anders was ik niet naar boven gegaan om te kijken." President: „Wanneer het vliegtuig in het water valt bestaat de mogelijkheid dat het niet in brand vliegt. Als dat 's nachts ge beurt, kunt u niets zien, dus u kon ook nooit met zekerheid zeggen, dat er beslist geen vliegtuig in de rivier lag?" Cantwell: „Neen, dat kon ik niet zien." President: „Hebt u zich daarna met de toren in verbinding gesteld?" Cantwell: „Neen." President: „Waarom niet?" Cantwell: „Als er iets aan de hand is, dan waarschuwt de toren juist ons en wij niet de toren. Aangezien de toren niets van zich liet horen, meende ik, dat alles o.k. was." President: „Toen twee uur later die lich ten werden gezien, had u er toen enig idee van, dat er sinds de vroege ochtend al naar de machine werd gezocht?" Cantwell: „Neen, geen idee." President: „Op een gegeven ogenblik belde de toren u op en verzocht u uit te kijken naar lichtsignalen in de rivier. U zei toen, dat die lichten waarschijnlijk van vissersboten waren en dat de vissers naar elkaar zaten te seinen met lampen. De toren verzocht u toen, die lichten in de gaten te houden. Zei men er ook bij, waar om u dat moest doen?" Cantwell: „Neen. Ik heb van de toren geen boodschap gehad, dat er een vliegtuig vermist werd." Volgens politieke waarnemers te Mel bourne heeft de leider van de Australi sche socialistische (oppositie-)partij, dr. Evatt, een twee maanden lange strijd tegen groepen in zijn partij, die naar hij verklaart van buitenaf beheerst worden, gewonnen. De crisis in de partij ontstond, toen Evatt waarschuwde, dat een gehei me RK-beweging in haar gelederen de macht in handen probeerde te krijgen, teneinde alle aandacht te wijden aan een louter anti-communistische politiek. In Schoonhoven is een bijna zestig meter hoge radarmast van de luchtmacht omge waaid. Het gevaarte raakte in de val het dak van een bij de maréchaussée in ge bruik zijnde barak en viel daarna op het terrein, zon Ier ernstige schade aan te richten. De stalen koker met een middel lijn van circa 35 cm werd geheel vernield. In Den Haag zijn van het steigerwerk, dat rondom de Haagse toren is opgetrok ken, enkele palen naar beneden gestort. Op de Loosduinseweg gaf de wind een ge- Darkeerde taxi een duwtje, waarna de auto in de naast de weg gelegen vaart ver dween. De wagen stond niet op de hand rem. Dijken werden bewaakt Daar volgens de verwachting in de nacht van Zaterdag op Zondag de water stand in het Noorden van het land ten gevolge van de storm twee meter hoger dan normaal zou zijn. werd een bewaking op de dijken ingesteld. Voor de eerste keer sinds het diikbeschermingsleger in het leven werd geroepen zijn de leden Za terdagnacht, op hun posten geweest. Het diikbeschermingsleger in ons land is ingedeeld in drie districten: het Zuiden, omvattende de gehele kust van IJmuiden tot Berden on Zoom. dus ook Zeeland, voorts Delfziil en Harlingen. In de twee laatstgenoemde districten werd nu een heockte dykbescherming ingesteld. In het Zuiden is het diikbeschermingsleger mVf ODdprnPDPn. Op iedere kilometer van de 95 kilometer lange dijk langs de Groningse kust pa trouilleerde een diikwacht. Op de ver- bindingsposten, op de slaperdijken en bij de opslagplaatsen van materialen postten 120 man. Op de centrale post in het pro vinciehuis te Groningen waren tien man op hun post. Zij stonden onder leiding van de hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat ir. C. Winkler. Het telegram uit Den Haag kwam Zater dagavond om kwart voor tien binnen. Om elf uur was de gehele kust volledig ge waarschuwd en bevond iedereen zich op zijn post. Burgemeesters van Groningse gemeenten volgden met belangstelling het verloop van de gebeurtenissen. Water schapsbesturen hielden hun kantoren ge opend om zonodig direct maatregelen te kunnen treffen. Om vier uur 's nachts bedroeg de wind kracht acht tot negen, daarna nam zij af. Omstreeks half zeven kon de bewaking worden opgeheven. Het water was slechts 1.20 a 1.40 m. -boven normaal gekomen, hoewel een verhoging van 2 meter was verwacht. Het lichtschip „G-oeree", dat ongeveer tien mijl ten Westen van het eiland Goeree ligt, is Zaterdagnacht tengevolge van de storm ongeveer 500 meter afgedreven tijdens zeer zware windstoten. ADVERTENTIE Haarlem - Tel. U828 UW LOODGIETER De heer J. J. Vorrink zal zich niet her kiesbaar stellen als voorzitter van de Partij van de Arbeid. Hij heeft enkele maanden geleden reeds bedankt voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer. De heer Vorrink is reeds geruime tijd ziek. Sedertdien heeft'ir. H. Vos het voor zitterschap van de P. v. d. A. waargenomen. Op zijn zeventigste verjaardag is iin een ziekenhuis te Hilversum overleden mr. dr P. H. G. W. van den Helm, oud-burgemees ter van Pijnaeker. De heer Van den Helm studeerde aan de rijksuniversiteiten te Utrecht en Leiden en was daarna werkzaam op de Provinciale Griffie van Noordholland en op het depar tement van Waterstaat. In 1921 werd hij gouvernementssecretaris van Suriname. Vier jaar later keerde hij naar Nederland terug. Daarna was hij leraar aan de Chr. H.B.S. te Alphen aan de Rijn en aan het Hervormd Lyceum in Amsterdam. In Augustus 1933 werd hij burgemeester van Pijnaeker. Op 1 Januari 1950 ging hij met pensioen. c Belastingverlaging. Met ingang van 1 Ja nuari wordt de inkomstenbelasting in Oostenrijk gemiddeld met tien percent verlaagd. Voor de lage inkomens zal de verlaging meer dan tien percent bedra gen. Hetzelfde geldt voor belastingbe talers met kinderen. Ook in West- Duitsland wordt de inkomstenbelasting verlaagd. Verlengd. De Algemene Vergadering van de UNO heeft besloten het mandaat voor hulpverlening aan Palestijnse vluchte lingen met vijf jaar te verlengen. Het mandaat loopt door dit besluit af op 30 Juni 1960. Vrouwen. Een Amerikaanse heeft het Ja panse Huis van Afgevaardigden een boek overgedragen, waarin spijt be tuigd wordt „over de nadelige gevolgen voor Japan van de Amerikaanse atoom- proeven". Het boek bevat 11.688 hand tekeningen van Amerikaanse vrouwen. Accoord. De Algemene Vergagdering van de UNO heeft Eisenhowers plan tot internationale samenwerking voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie, met algemene stemmen aanvaard. De Sovjet-Unie ging, nadat haar twee amendementen waren verworpen, met de resolutie accoord, zonder overigens aanwijzingen te geven, of zij zal toe treden tot het voorgestelde internatio nale bureau voor atoomenergie. Laster. De oud-hoofdredacteur van het centrale orgaan van de Franse com munistische partij „L'humanité", Pierre Hervé, heeft besloten de dissidente Gaullistische afgevaardigde Legendre wegens laster te vervolgen wegens zijn bewering in de Nationale Vergadering dat Hervé de bezoldigde verstrekker van inlichtingen aan de belangrijkste beschuldigde in de zaak van het uit lekken der defensiegeheimen, Bara- nès, was. De communistische onder wijzer Bermet en zi.in 20-jarige zoon Guy zijn in staat van beschuldiging ge- steid wegens het doorgeven van mili taire geheimen aan de communistische partij. Licht. De gemeenschappelijke defensie commissie van de Arabische Liga zal op tien Januari bijeen komen om de reorganisatie van het inter-Arabische pact voor collectieve beveiliging, in het licht van de jongste ontwikkelingen van de toestand in het Midden-Oosten, te bespreken. Waardigheid. President Eisenhower heeft Senator Watkins gelukgewenst met het „uitstekende werk", dat hij als voor zitter van de speciale senaatscommis sie, die aanbeval senator McCarthy te berispen, heeft verricht. Na afloop van het onderhoud, dat de senator met de president had, verklaarde de perschef van het Witte Huis, Hagerty, dat Eisen hower de senator had meegedeeld, dat „hij van oordeel was dat Wat kins zich van een moeilijke opdiacht gekweten had met een waardigheid, wcike de eer bied van het publiek voor de Senaat weerspiegelt". Sabotage. Detectives stellen een onderzoek in aan boord van twee Britse koop vaardijschepen in de haiien van Lon den, waarvan koperen piipen in het controle-apparaat van het roer bleken te zijn doorgezaagd. De schepen varen op havens in de Middellandse Zee. Leden van de bemanning en havenar beiders zijn ondervraagd. Zij ook. Het blad van het Russische mini sterie van Defensie, „Rode Ster", schrijft volgens Tass dat West-Duitse geleerden, die vroeger voor Hitier ge werkt hebben, twee jaar geleden onder toezicht van Amerikaanse deskundigen en met Amerikaans kapitaal zijn be gonnen met voorbereidingen voor de productie van atoomwapens. Stüfhoofdig De Japanse premier, Josjida, heeft voor de vierde maal geweigerd te getuigen inzake het scheepvaart schandaal. Hij zei, dat hij de vergade ring van de begrotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden moest bijwonen. De commissie van onderzoek besloot de eerste minister Dinsdag weer op te roepen. De conservatieve en so cialistische oppositiepartijen zijn over een gekomen Dinsdag gezamenlijk een motie van wantrouwen tegen de pre mier in te dienen. Migratie. De conferentie van de Inter gouvernementele Commissie voor Euro pese Migratie te Genève heeft een mi gratieprogram voor 1955 aangenomen, dat voorziet in een emigratie over zee van 143.320 Europeanen, onder wie 15.500 Nederlanders. ADVERTENTIE RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. 13. „Wat doe je hier in het spookkasteel, Joris?", vroeg Panda. „Ik woon hier", ant woordde Joris, „het slot Usher is mijn eigendom". „Je eigendom?", herhaalde Panda, „hoe kom je er dan aan?" „Geesten hebben het voor mij gebouwd", antwoord de Joris rustig, alsof dit de gewoonste zaak van de wereld was. „Dit zult ge toch ongetwijfeld reeds weten uit de geruchten hier in de omtrek. Mijn geestdriftige bou wers brachten het werk in één nacht tot stand". „Hm", zei Panda. Nu Joris er in gemengd bleek te zijn, vertrouwde hij de zaak helemaal niet meer. „Ge gelooft mij niet", zei Joris, „ge twijfelt aan de waar heid mijner woorden. Dat grieft mij. Maar welaan, overtuig u dan en vraag het zelf aan mijn geesten. Zij bevinden zich in gindse kist". Een beetje aarzelend liep Panda op de kist toe en klopte op het deksel. „Hallo eh jullie daarbinnen!", riep hij, „hebben jullie werkelijk dit kas teel in één nacht gebouwd?" Meteen klonk er weer een babel van dooreenschreeu- wende stemmen uit de kist op: „Ja, dat hebben wij gedaan'. Maar daarna sloot die rabauw ons hier op.' Doe open! Laat ons er uit!!" „Zijt ge thans overtuigd?", vroeg Joris. Wellicht herinnert u zich het verhaal van de man die iedere dag zijn vissen ging voe ren, maar vóór de aanvang van de maaltijd altijd hard aan een bel trok, die hij bij de vijver had opgehangen. Onveranderlijk kwamen de dieren na het luiden van de bel aanzwemmen, waarmee bewezen was dat vissen kunnen horen. Maar natuurlijk kwam weer iemand roet in het eten gooien. Een scepticus ging bij de vijver staan en maakte het gebaar of de bel geluid werd, en ziet zonder dat een klank gehoord werd kwa men ook nu de vissen aan zwemmen. Het waren dus de gebaren van de mens waar door de vissen werden aangelokt en niet het geluid van de bel. Desondanks blijft het een belangwekken de vraag, of vissen kunnen horen. Zo'n ge makkelijke vraag is dat niet, want forel- lenvisesrs vertellen ons dat we zo hard kunnen zingen of schreeuwen als we wil len (we willen dat overigens helemaal niet) maar dat we in ieder geval niet te hard langs de oever moeten stappen, om dat de trillingen van de bodem zich dan 'tan het wa.ter kunnen mededelen, waarna de vis ze met zijn zijlijn zou kunnen voe len. Dit heeft dus om te'beginnen met „ho ren" niets te maken (en op die zijlijn ko men we nog terug). Anderen weten te vertellen dat de forel len in een Amerikaans riviertje geen enke le aandacht schonken aan een geweerschot dat vlak bij het water werd afgevuurd, ter wijl dezelfde soort vissen in een Schots meer daarentegen reageerden op ieder schot in de nabijheid door zich ogenblikke lijk te verspreiden. Wéér andere vissers vertelden dat de ontploffingen van een na derende motorboot geen enkele invloed bleek te hebben op de vissen, terwijl meer vallen bleken te reageren op een fluitje, Wordt daar maar eens uit wijs! We zullen daarom maar beginnen met het begin en op zoek gaan naar het uitwendige oor, de gehoorgang en het middenoor bij vissen. We zoeken te ver geefs, want vissen blijken geen uitwendige oren te bezit ten. Dit behoeft nog geen aan leiding te zijn voor argwaan, want er is wel een inwen dig gehoororgaan, dat in de beenderen van de schedel verborgen is. Het ontbreken van uitwendige oren kunnen we ons best indenken. De geluidstrillingen worden in water immers met aanzienlijk grotere kracht overgebracht dan in de lucht, zodat de vis geen gehoorgang e.d. nodig heeft, want het. geluid kan zich via de beenderen van de kop naar het inwendige gehooror gaan voortplanten. Op dezelfde wijze we ten mensen die een defect aan het midden oor hebben, zich te behelpen door het ge luid. door middel van een versterker, op de schedelbeenderen over te brengen. Een dergelijke versterker heeft een vis niet no dig, want het water zorgt voor een krach tige voortplanting. Uitwendige gehoororga nen zijn in het water dus overbodig. Dat is onze eerste conclusie. Morgen komen andere gevolgtrekkingen. H. PéTlLLON (Nadruk verboden

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2