Weerbericht Atoomplan Vliegerskwestie op de agenda der Algemene Vergadering Extra nachtpont bij Hembrug en Velsen Directe schending van de Koreaanse bestandsovereenkomsf\ zegt Eden Labour pleit voor een gesprek met Moskou Het tweede millioen voorbij gestreefd Doodvonnissen in Cairo heden voltrokken Roosevelt lokte aanval van Japan in 1941 uit Muiterij in Zuid-Vietnam tegen legerleiding Groninger coaster met II opvarenden vermist Bad „Heerenduinen" wordt gemeentebezit Het woord is aan Egypte kan de bewijzen niet leveren Regering-Josjida van Japan afgetreden Zes arrestaties bij veilig heidsdienst op Schiphol Motie van wantrouwen in de regering-Churchill verworpen Vluchtelingenhulp Clementie verzoeken uit Irak Regeringsgezind bataljon bezet een garnizoensstad Sloep aangespoeld Haarlemmer en Zandvoorter onder de bemanning Brits-Amerikaans geschil het Midden-Oosten over Aankoop overmorgen Lading en bemanning van een Israëlisch schip komen vrij Aanneming van een motie van afkeuring niet afgewacht Weerrapport 69e JAARGANG No 128 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 7 DECEMBER 1954 IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 282 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ALGEMENE VERGADERING van de UNO heeft met algemene stemmen pre sident Eisenhower's atoomplan aanvaard. De voorzitter, mr. E. N. van Kleffens, heeft deze eenstemmige aanvaarding een histo rische gebeurtenis genoemd. De hele we reld zal er zich over verheugen, heeft hij gezegd, dat de algemene vergadering ^le weg heeft gebaand naar het bereiken van internationale samenwerking bij de ont wikkeling van atoomkracht voor vreedzame doeleinden. Als de hele wereld zich daarover ver heugd zou voelen, zouden wij daar iets van moeten merken. Gevallen waarin de hele wereld zich verheugt doen zich uiterst zel den voor en dan geeft zij er wel uiting aan: zij het niet overal in even uitbundige tramt, dan toch wel luidruchtig. In dit geval is het volkomen stil gebleven. Zelfs in Neder land, tot welks zonen de voorzitter van de Assemblée van de UNO, mr. E. N. van Kleffens, behoort en dat zich dus in het bijzonder door zijn vreugdevolle aanbeve ling bevangen zou moeten voelen, is het stil gebleven. Bij mijn weten is er zelfs geen enkele vlag uitgestoken. Ik vrees dus dat onze achtbare landgenoot op zijn hoge post heeft overdreven. Zelfs waag ik het te ver onderstellen dat zijn betiteling van het eenstemmig-genomen besluit als een histo rische gebeurtenis overdreven is. Had de algemene vergadering van de UNO met algemene stemmen een besluit genomen, inhoudend dat het gebruik van atoom krachten voor niet-vreedzame doeleinden uitgeschakeld zou worden, dan zou er wer kelijk vreugde kunnen zijn en dan zou men misschien van een historische gebeur tenis kunnen spreken. Misschien, wamt ook dan zou de toekomst nog moeten leren of het besluit werkelijk een definitieve keer in de gevaarlijke gang der bewape- nimgszaken had betekend. Het levende ge slacht is altijd geneigd tot opgewekt en veelvuldig gebruik van de term „historische gebeurtenis" op zijn eigen prestaties. Maar het is daar al even weinig toe bevoegd ais tot vaststelling van de onsterfelijkheid van de scheppingen van zijn eigen kunstenaars. Daarmee is het evenwel gewoonlijk voor zichtiger dan met zijn politieke, soms staat kundige besluiten, die het zo royaal van een historisch waardtemerk voorziet. Het atoomplan van president Eisenhower, nauwkeuriger gezegd: het plan tot inter nationale samenwerking ter vreedzame toepassing van de atoom-splitsings-kracht is reeds twee weken geleden in de vorm van een resolutie door de politieke com missie van de UNO aanvaard. Ook met algemene stemmen, en ook nadat twee Sovjet-Russische amendementen verwor pen waren. Van de politieke commissie zijn, evenals van de Assemblée, alle aan gesloten landen lid. Toen stond dus al eigenlijk vast, dat het in de Assemblée pre cies zo zou gaan, al restte misschien een klein beetje onzekerheid. De wereld ont hield zich niettemin ook toen reeds van vreugdebetoon en van historisch bewust zijn op de voorhand1. In de resolutie, nu ten tweeden male aanvaard, wordt aanbevolen zo spoedig mogelijk te komen tot instelling van een internationaal lichaam voor de atoomkracht. Voorgesteld wordt, dat als dit er eenmaal is het onderhandelingen zal be ginnen om tot een passende verhouding met de UNO te komen. Ook drukt de reso lutie het voornemen uit, in de volgende zomer een Wetenschappelijke conferentie te houden, waartoe alle UNO-leden zullen worden uitgenodigd en ook de vertegen woordigers van speciale UNO-organen. De Russische amendementen, diie ver worpen zijn, betroffen deze twee laatste punten. Het eerste hield in, dat het inter nationale lich-aam verantwoording schuldig Zou zijn aan de algemene vergadering en in bepaalde gevallen aan de Veiligheids raad. Daar voelde de meerderheid niet voor, want in de Veiligheidsraad kunnen de Russen altijd weer bun zo veelvuldig gebezigde veto toepassen. Het tweede amendement sprak uit dat alle landen, die dit wensten, aan de te houden wetenschap pelijke conferentie zouden kunnen deel nemen. Dus ook niet-leden van de UNO. Daar voelde de meerderheid ook niet voor, want dit bracht communistisch China weer op het tapijt en er is nog steeds een grote groep landen, onder aanvoering van Ame rica, die communistisch China niet tot de UNO wil toelaten. Welnu, de Russen heb ban voor de resolutie gestemd ofschoon hun twee wensen verworpen zijn. Dat wil, zoals de, ervaring wel geleerd heeft, helemaal niet zeggen dat zij er niet op terug zullen komen als de „passende verhouding tussen het nieuwe internationale lichaam en de UNO" aan de orde komt. Hoeveel zal trou wens dit lichaam in de practijk tot stand brengen? Dat weet niemand. Het is er nog niet eens. Er is alleen maar een resolutie, die uitdrukking geeft aan een plan. De wereld, die volgens mr. Van Kleffens nu al zo blij zou moeten zijn, heeft al teveel plannen en resoluties tot niets zien leiden. Deze resolutie heeft op dit moment eigen lijk nog maar de waarde, dat men het op het gevaarlijke atoomgebied over iets in principe algemeen eens is geworden. Dat zou een belofte voor de toekomst in kun nen houden. Meer niet. R. P. Rijkswaterstaat heeft vergunning ver gunning verleend voor het in de vaart brengen van een tweede pont bij de veren 10 en 's morgens zes uur twee ponten in- Hembrug en Velsen, zodat tussen 's avonds plaats van één de overtocht kunnen maken. De rijksstoompontverendienst heeft ech ter op het ogenblik een tekort van 17 man personeel in de normaie bezetting. Voor de twee extra in te leggen ponten is een be zetting van tweemaal vijf man nodig. Men hoopt op korte termijn dit tekort te kunnen opheffen. Zes leden van het Corps Orde en Veilig heid, een dienst der gemeente Amsterdam op de luchthaven Schiphol, zijn gistermid dag door de rijkspolitie, afdeling Lucht vaart, gearresteerd onder verdenking van heling van dekens en kussens. Twee der arrestanten zijn inmeddels op vrije voeten gesteld, de overige vier blijven in arrest voor een nader onderzoek. De Panamese tanker „Falcon" hing „vermoeid" voorover in de trossen van de Noordholland en de „Cycloop" toen hij binnen de IJmuider pieren werd gehaald. Het werd een riskante onderneming, die echter door het handige manoeuvreren der sleepboten (er kwamen er nóg vier bij) en het goed gekozen tijdstip prachtig gelukte. NEW YORK (Reuter-AFP) De agenda commissie van de UNO heeft aanbevolen de kwestie van de elf Amerikaanse vliegers die onlangs in communistisch China tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld, op de agenda der Algemene Vergadering te plaatsen. De stemverhouding was tien tegen twee stemmen (Sovjet-Unie en Tsjechoslo- wakije), bij twee onthoudingen (Birma en Syrië). Mr. Van Kleffens, de voorzitter van de Algemene Vergadering nam niet aan de stemming deel. Met dezelfde stemverhou ding werd een Brits voorstel aangenomen, waarin wordt aanbevolen dit debat niet later dan Woensdag te laten beginnen. Aan de stemming was een debat vooraf gegaan, waarin het enige malen tot een felle woordenstrijd tussen de Amerikaan Lodge en de Rus Malik was gekomen over de vraag, of de veroordeelde Amerikanen zich al dan niet aan spionnage hadden schuldig gemaakt. De vertegenwoordigers derzestien geal lieerde landen, die hebben deelgenomen aan de oorlog in Korea, zijn het eens ge worden over de inhoud van een resolutie waarin zij zich uitspreken tegen het gevan gen zetten en veroordelen van Amerikaan se vliegers. Aan de secretaris-generaal van de UNO zal worden gevraagd met alle passende middelen te pogen de vrijlating der Amerikanen te verkrijgen en tegen eind 1954 verslag over het resultaat van zijn bemoeiingen uit te brengen. Sir Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Lagerhuis in antwoord op vragen verklaard', dat Groot-Brittannië en alle beschaafde lan- LONDEN. (Reuter). In het Britse Lager huis is een Labour-motie van wantrouwen dat de regering de dreiging van de H-bom niet als een zeer dringende zou hebben behandeld, met 300 tegen 267 stemmen verworpen. De voormalige Labour minister Noel Baker viel de regering aan, omdat zij niet had gestreefd naar besprekingen over de waterstofbom met Eisenhower en Malen-> kov. Hij stelde voor, dat de legering een veelomvattend ontwapeningsplan zal op stellen, dat moet worden voorgelegd aan de conferentie van premiers van het Ge menebest in Januari te Londen. „De premiers moeten het plan aan Eisenhower, Malenkov en Mendès-France voorleggen en op aanvaarding aandringen. Onze generatie moet een einde maken aan de bewapeningswedloop of anders zal de bewapeningswedloop ons einde betekenen", zo zeide hij. De minister van Bevoorrading, Selwyn Lloyd, zei namens de regering dat het slui ten van ontwapeningsverdragen, welke de mensen als vodjes papier zouden beschou wen, geen vrede tot stand zou brengen. Algemeen is men van gevoelen, dat een periode van bestudering en overweging noodzakelijk is", aldus de minister. De Labourleider Attlee zeide onder ge juich van zijn partijgenoten van mening te zijn, dat de tijd rijp is voor nauwere con tacten tussen de regeringen van Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie Een nieuwe oorlog zou de vernietiging van de bescha ving door waterstofbommen betekenen. Hij meende, dat premier Sir Winston Churchill niet meer het dringende karakter van een conferentie op het hoogste niveau met de Sovjet-Unie, welke het oorspronke lijk zelf had voorgesteld, inziet. „Wij zien uit naar een initiatief", aldus Attlee. De minister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, verklaarde, dat het uiterst gevaarlijk zou zijn, indien men de huidige koers niet tot het einde toe volgt. Het zou heel goed mogelijk zijn, dat er zich na ratificatie der Parijse overeenkom sten betere gelegenheden voor onderhan delingen met de Sovi et-Unie voordoen dan ooit tevoren, aldus Eden. den het betreuren, dat communistisch- China Amerikaanse vliegers, die waren neergeschoten bij militaire operaties, had behandeld als spionnen. Een dergelijk op treden is een „directe schending van de Koreaanse bestandsovereenkomst", aldus Eden. De Amerikaanse republikeinse senator Jenner heeft zich, in een onderhoud met een vertegenwoordiger van het Ameri kaanse tijdschrift „Newsweek", uitgespro ken voor het zenden van een Amerikaans ultimatum aan communistisch China. In dien binnen 48 uur na ontvangst der Ame rikaanse nota nog geen vrijlating verkre gen zou zijn, zou een blokkade moeten worden ingesteld. De opbrengst van de actie voor de vluch telingen in Oostenrijk en Griekenland heeft de twee millioen gulden overschre den. De afgelopen dagen heeft het Comité Vluchtelingenhulp 1954 een bedrag van in totaal 75.000 gulden ontvangen, zodat de stand i«u is geworden: 2.006.000. gulden. Als voortzetting der algemene hulpver lening voor de Hongaarse vluchtelingen in de kampen in Duitsland en Oostenrijk heeft de Stichting Hulpactie van Honga rije te Amsterdam, onder de auspiciën van het Nederlandse Rode Kruis een transport goederen verzonden, die aan de meest be hoeftige Hongaren in die kampen als Kerstgave zal worden uitgedeeld. De zending bevat voor een waarde van f 25.000 aan levensmiddelen, alsmede 500 nieuwe dekens en ruim 100 kilo gedragen onder- en bovenkleding alsmede honder den paren schoenen. De zending zal Woensdag in München en Donderdag in Salzburg arriveren. De gemeenteraad van 's-Gravenhags heeft besloten bij te dragen aan de uur loonactie voor de vluchtelingenhulp. De Haagse gemeenteambtenaren zullen het loon van een uur van hun salaris afstaan en de gemeente zal eenzelfde bedrag daar bijvoegen. Dit kost de gemeente on geveer f25.000. In totaal wordt de bij drage voor deze actie dus plus minus f 50.000. Het voorstel ondervond enige tegenwer ping van de KNP, de CPN en enige leden van de AR en de WD. Het werd tenslotte aangenomen met 38 tegen 8 stemmen. CAïRO (Reuter) De blikslager Mah- moed Latif, die onlangs wegens een revol veraanslag op de Egyptische eerste minis ter, luitenant-kolonel Nasser, ter dood werd veroordeeld, is heden als eerste van zes ter dood veroordeelde leden van de Mo hammedaanse Broederschap op de binnen plaats van het hoofdkwartier van de gou verneur van Cairo opgehangen. Zijn laatste woorden waren: „Allah vergeve mij mijn zonden. Wij behoren tot Allah en keren tot zijn koninkrijk terug". Als tweede werd Joessef Taiaat, die de geheime cellen van de Broederschap leidde, terechtgesteld. Buitenlandse en Egyptische correspon denten werden grondig op wa.pens onder zocht voor zij op de plaats van de terecht stelling werden toegelaten. De deken van de orde van Iraakse advo caten Hoessain Djamil, heeft premier Nas ser telegrafisch verzocht de doodvonnissen te herzien. „Doodstraffen tegen politieke tegenstanders zijn noch op juridische, noch op religieuze grondslagen ooit aanvaardbaar geweest", aldus Djamil. Ook vrouwenorga nisaties in Irak hebben premier Nasser om clementie verzocht. Zeven leden van de Broederschap, die ge heime cellen in Alexandrië en elders zouden hebben geleid zullen heden terechtstaan. Schout-bij-nacht Kimmel: WASHINGTON (Reuter/A.N.P.) Schout-bij-nacht Husband Kimmel die ten tijde van de verraderlijke Japanse aanval op Pearl Harbor op de zevende December 1941 bevelhebber was over de met de ver dediging van de basis belaste Amerikaanse vlooteenheden, heeft een boek geschreven over zijn ervaringen. Schout-bij-nacht Kimmel en luitenant-generaal Walter Short, de toenmalige bevelhebber der landstrijdkrachten, die Pearl Harbor moes ten verdedigen, zijn destijds in gebreke ge steld wegens „onvoldoende waakzaam heid". Zij moesten de militaire dienst met vervroegd pensioen verlaten. In een inleiding tot een serie publicaties uit zijn boek in het Amerikaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" zegt schout-bij-nacht Kimmel dat noch hij, noch generaal Short waren ingelicht over hei- feit, dat de regering-Rposevelt een politiek volgde, die oorlog met Japan on vermijdelijk maakte". In de tien dagen, vóór de Japanners aanvielen, waren te Washington inlichtingen ontvangen, die er duidelijk op wezen dat een onverhoedse Japanse aanval op de voornaamste vloot- basis in de Stille Oceaan en de zich aldaar bevindende hoofdmacht der Amerikaanse Pacific-vloot op handen was. Doch de be velhebbers op Pearl Harbor ontvingen geen enkele waarschuwing. Schout-bij - nacht Kimmel vermeldt in zijn boek dat het onderzoek naar de aanval „werd uit gevoerd onder leiding van democraten" en hij meent dat het gepubliceerde resultaat de openbare mening in verwarring bracht en elk voor de democratische regering be lastend getuigenis onvermeld liet". I SAIGON (Reuter) Een bataljon van het Vietnamese nationale leger, dat tien dagen geleden in Zuid-Annam muitte tegen het opperbevel heeft zich met geweid meester gemaakt van de stad Cana, onge veer 210 kilometer ten Noord-Oosten van Saigon aan de kust gelegen. De muiters namen het garnizoen van de stad gevan gen. Het bataljon had zich meer dan een week schuil gehouden in het oerwoud, na dat het zich had uitgesproken ten gunste van de premier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, die sinds geruime tijd een ernstig meningsverschil met de legerleiding heeft. De opstandelingen zouden worden ge steund door de leider van hgt plaatselijke bestuur, kolonel Hoang, die zeggenschap heeft over drie provincies langs de kust van de Chinese zee. Deze kolonel weigerde onlangs Franse troepen tot zijn gebied toe te laten om een pantsertrein te evacueren. Deze toestand, waarbij het ene deel van het Vietnamese nationale leger vecht tegen het andere, is voor politieke waarnemers zeer verontrustend, hoewel het leger en de regering nader tot elkaar zijn geko men sedert het Vietnamese staatshoofd, Bao Dai, twee weken geleden de chef van de Vietnamese generale staf, generaal Van Hinh, naar Parijs ontbood en ontsloeg. Het Franse persbureau AFP heeft mede gedeeld, dat een reddingboot met de naam „Westward Ho" bij Whitehaven aan de kust van Cumberland is aangespoeld. De „Westward Ho" is een Groningse kust vaarder, waarover wij gisteren in een deel van onze editie hebben gemeld, dat hij over tijd was. Het schip meet 400 ton en is eigendom van de heer S. Boudewijn te Groningen, die tevens kapitein van het schip is. Er was niets meer van de „Westward Ho" vernomen, sinds zijn vertrek oip 29 No vember van Millon aan de Britse West kust. Aan boord van de „Westward Ho" warem behalve de kapitein-eigenaar ook de acht bemanningsleden Cowes (eiland Wight), J. P. Groenendal, stuurman, Los dorp, L. J. Hollevoet, eerste machinist, Gro ningen, B. Jonkman, tweede machinist, Zandvoort, K. H. Jensen, kok. uit Timm in Duitsland, J. W. J. Froeling, matroos,. Winschoten, B. Botter, matroos, De Wijk, H. Blokland, lichtmatroos, Haarlem en H. Boele, matroos onder de gage. Woerden. Verder bevonden zich aan boord de echt genote van de eerste machinist L. J. Hol levoet, de 24-jarige mevrouw O. Holle- voet-Stubbe, afkomstig uit Arnhem en het 4-jarig zoontje Nico. De heer Hollevoet was 27 jaar. De familie woonde in Gro ningen. De echtgenote was aan boord ge gaan in Augustus van dit jaar om enkele reizen mee te maken. Enorme blokken beton, her en der neergeslingerd door ontzaglijke golven, markeren het gat in de zeewering bij het Engelse vissersplaatsje Fleetwood in Lancashire. Door de storm van de afgelopen dagen ontstond daar een bres in de dijk van 300 meter breedte. Terwijl men plannen maakt om de bevolking 2.500 zielen groot te evacueren, is een legertje dijkwerkers bezig puin in het gat te storten om tegen een nieuwe aanval van de zee zo goed mogelijk beveiligd te zijn. NEW YORK (Reuter) Tussen Groot- Brittannië en de Verenigde Staten zijn me ningsverschillen gerezen over de organisa tie van de defensie uit het Noordelijk deel van het Midden-Oosten, aldus een bericht uit Ankara in de „New York Times" Groot-Brittannië zou Westelijke bases en andere militaire faciliteiten de beste garan tie voor veiligheid in dit gebied achten en in het bijzonder na de evacuatie van de Britse troepen uit de zóne van het Suez- kanaal zijn bevoorrechte militaire positie in Irak en Jordanië willen behouden. De Verenigde Staten daarentegen zou den bases van secundair belang achten en de krachtige staten in het Midden-Oosten willen aanmoedigen en steunen bij het scheppen van een regionaal veiligheidsver drag. Dit verschil van inzicht belemmert ernstig de pogingen om het Turks-Pakis- taanse verdedigingsverdrag, dat in het be gin van dit jaar werd gesloten, uit te brei den, aldus dit bericht. Naar wij vernemen overweegt de ge meente Velsen de aankoop van het open lucht-zwembad „De Heerenduinen", dat achter de Velserduinweg en de Zeeweg in de gelijknamige grondstrook ligt. Het bad zou na de aankoop vergroot worden. De aanleiding tot deze belangrijke aan koop is het feit dat de gemeente een deel van de grond, waarop het zwembad ge bouwd is, nodig heeft en daarna met de huidige eigenaar, de heer Bleeker tot over eenstemming kwam over de aankoop van de inrichting, die in goede staat verkeert. Men denkt het bad reeds in het zomer seizoen 1955 onder gemeentelijke exploi tatie in dienst van het publiek te kunnen stellen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Alphonse Karr: De liefde is een vogel die zingt in het hart der vrouwen. CAïRO (Reuter/A.F.P.) Egypte zal binnenkort het Israëlische schip „Bat Ga- lim" vrijgeven en de bemanning vrijlaten wegens gebrek aan bewijs. De Egyptische regering heeft haar UNÓ-delegatie op dracht gegeven, de Veiligheidsraad te ver zoeken, de zaak van de „Bat Galim" te laten „schieten" wanneer de raad heden bijeenkomt. Daar de lijken van de twee Egyptische vissers die door de Israëlische bemanning in de Rode Zee, ten Zuiden van Suez, zouden zijn gedood, niet gevonden konden worden. Terstond na vervulling van de gebrui kelijke gerechtelijke formaliteiten zal de lading van het schip vrijgegeven en de be manning vrijgelaten worden. Over het schip werd verder niets gezegd. De „Bat Galim" werd op 28 September aangehouden op weg naar Haifa. Volgens Egypte had het schip gevuurd op Egypti sche vissersboten. De vorige week heeft het hoofd van de UNO-organisatie voor het toezicht op het Palestijnse bestand, gene- raal-majoor Burns de Veiligheidsraad ge rapporteerd dat de Egyptische beschuldi gingen ongegrond waren. De Israëlische UNO-delegatie eist de on voorwaardelijke vrijgave van de Bat Ga lim. Zij zegt in een memorandum dat de Veiligheidsraad moet eisen, dat een eind gemaakt wordt aan alle beperkingen op de vrije vaart door het Suez-kanaal van de schepen van alle landen en die van Israel in het bijzonder. TOKIO (Reuter/A.F.P.) De regering- Josjida is heden afgetreden. In het Japan se Huis van Afgevaardigden was de aan neming te verwachten van een motie, waarin afkeuring over het regeringsbeleid werd uitgesproken. De regering heeft dit klaarblijkelijk niet willen afwachten, en is eigener beweging afgetreden. Het Huis zal waarschijnlijk Woensdag een nieuwe premier kiezen. Men verwacht dat de drie voornaamste partijen de li berale, de democratische en de socialisti sche candidaten zullen stellen. De politieke crisis in Japan is tot een hoogtepunt gekomen tijdens de reis, die Josjida kort geleden door Europa en Ame rika heeft gemaakt. Zijn conservatieve tegenstanders binnen en buiten zijn libe rale partij besloten een nieuwe partij te vormen de democratische partij. Vijf endertig liberale parlementsleden sloten zich bij hen aan en daardoor kwam de re gering zonder werkmeerderheid in het par lement. Leider van de nieuwe partij is Itsjiro Ha- tojama, de stichter en eerste voorzitter van de liberale partij. Hij mocht aanvankelijk van de geallieerde bezettingsautoriteiten zijn politieke functies niet uitoefenen, waardoor zijn oude rivaal Josjida de kans kreeg langdurig het premierschap te be kleden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand ei) *3 «1 •S o S 03 a z 5 zS Helsinki regen ZZO 5 3 8 Stockholm sneeuw Z 2 0 6 Kopenhagen zwaar bew. ZO 3 1 0 Londen regen NNO 2 3 3 Amsterdam nevel - windstil 0 3 Brussel licht bew. ZZO 2 1 0,1 Parijs zwaar bew. WZW 4 4 8 Bordeaux regenbui NW 8 10 7 Grenoble regen windstil 3 17 Nice onbewolkt NW 4 5 0 Warschau mist windstil 0 2 Berlijn sneeuw Z 2 1 3 Frankfort nevel ZZW 4 1 2 München zwaar bew. ZZO 2 0 3 Zürich regen ZO 4 2 2 Genève regen WZW 7 2 5 Locarno zwaar bew. ONO 1 0 0 Wenen regen windstil 2 1 Innsbruck nevel windstil -1 2 Neerslag laatste 24 uur. ocooooooooooooooooooooocoooooooonoooc/cr>ooooor>ryYYYV)OOooc RUSTIG WEÏ Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht en in de ochtend lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag wisselende bewolking en voornamelijk in de kustprovincies enkele buien. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Ongeveer dezelfde middagtempera turen. 8 December Zon op 8.34 uur, onder 16.29 uur. Maan op 14.56 uur, onder 6.41 uur. Maanstanden 10 Dec. 1.56 uur: Voile maan 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 7 December Hoog water: 0.37 en 13.04 uur. Laag water- 8 36 en 20.57 uur. Woensdag 8 Dec. Hoog water: 1.54 en 13.58 uur. Laag water: 9.38 en 21.54 uur. ^cocoDooceococcoooajooocoxaccxiccoaJCccoooesoaoca»

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1