Kleuterspeelplaatsen in en Velsen Noord op IJmuiden komst Kort en bondig Rijst-proefpolder aan monding van de Koembe in Nieuw-Guinea Terreinknecht oorzaak van lawaai op sportpark en in raad Vooral behoefte richtlijnen voor onderwijsvoorzieningen Vluchtelingenhulp kreeg de CPN tegen zich Jonge kunstenaars exposeren bij „Felison Visserijdagen op 28 en 29 Januari Studie-object voor land-, water en bosbouwkundigen Scholen op Nieuw-Guinea WOENSDAG 8 DECEMBER 1954 7 Tentoonstelling START-groep Het mandement in discussie Technische onderwerpen in Bergens Volkshogeschool Hoofdprijzen Staatsloterij „De zoon van niemand" in Thalia Scheepvaart NIET MEER DAN EEN UUR had Velsens raad gisteravond nodig voor een agenda, die weliswaar negentien punten telde, maar slechts hier en daar enige stof tot dis cussie opleverde, althans wat de agenda zelf betrof. Een verzoek aan het college van mevrouw Heykoop (Vrijheid) om te mogen interpelleren over het „buren gerucht", dat de nieuwe geluidsinstallatie op het sportpark Schooneberg veroorzaakt heeft en de overlast van parkerende auto's in de omgeving van Velsens stadion nam méertijd in beslag; de interpellatie ontlokte nogal wat gepraat aan de vroedschap. Die agenda heeft, buiten de interpellatie, een groot aantal hamerstukken aan de orde gebracht; zowel de veranderde regeling van de schoolgelden der Huishoudschool als het (door het college afgewezen) verzoek van de Federatie van Sigarenwinke liers voor Haarlem en omtsreken om de automaten te verbieden, glipten zonder weerstand uit de raad onder de hamer door en alleen over de aankoop van grond te Santpoort is even gepraat: nadat zowel de heer N ij s s e n (Kaht.) als de heer Markerink (a.r.) zich in de bres hadden geworpen voor de bedreigde tuinders, die door deze grondaankopen door de overheid steeds meer in het nauw gedreven woren, is de uitbreiding van het gemeentelijk grondbezit zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. „Grondaankoop is handel" zei wet houder Visser (Arbeid, O.W.), om even later op een vraag van de heer De Jong (A.R.) over de aankoop van de panden Annastraat 1 en 1 rood te IJmuiden te re pliceren, dat het college attent zou zijn op de daarin vervatte suggestie om makelaars in te schakelen bij zulke aankopen, ten einde ongewenste winstmakerij te voor komen. Kinderen De heer Van Dongen (C.H.) toonde zich uitermate dankbaar over het voorstel tot de aanleg van kinderspeelplaatsen be zijden de Lange I-Tieuwstraat en in Velsen- Noord, vooral omdat het verkeer daar de jeugd toch al zo bedreigt en hij pleitte voor meer initiatieven in deze richting. Mevrouw Van Wielink (Arbeid) bleek niet zo'.n groot voorstandster te zijn van de „normale" speeltuinen, waar zij haar eigen kinderen bevoorbeeld beslist niet heen zou laten gaan, omdat ze meestal meer gevaar dan plezier opleveren voor peuters beneden de negen-acht jaar. „Al dat draaiende spul" zei mevrouw Van Wielink, „veroorzaakt nogal eens on gelukken en dan mag er wel toezicht zijn, maar dat wordt meestal uitgeoefend door gepensionneerdien, die ook niet overal te gelijk kunnen zijn." Zij voelde meer voor een paar stukjes duingrond, waar de klein sten hun gang kunnen gaan en hechtte veel waarde aan speelweiden en plas vijvers, zo als in Velserbeek. Zo zwart kon meneer J. Visser (A.R.) het echt niet zien: als de omwonenden in de nieuw te creëren speelplaatsen worden ingeschakeld kan het allemaal heel goed lopen, meende hii en in de bestaande speel tuinen komt net zogoed wel eëns iets voor als tijdens het ongeregelde spel van kinde ren op straat. Ook wethouder De Boer (Arbeid, Cul tuur en Jeugdzaken) bleek niet altijd even veel enthousiasme te kunnen opbrengen voor het systeem der speeltuinen en hij zag als ideaal voor de allerkleinsten de metho de, die ook in Velsen opgeld gaat doen: die van de Indianenweiden, waar de peuters kunnen ravotten. Wat er echter na aan neming van dit voorstel gebeurt, is het in richten van kleine plekjes voor de kleuters, zonder klimrekken en schommels, waar dank zij een afscheiding alleen de peuters van een jaar of twee-drie hun hart kunnen ophalen. Over het toezicht is de Velser Jeugdcentrale bezig, die inderdaad de om wonenden poogt te interesseren om te voor komen, dat oudere jeugd deze speelplaat sen gaat „innemen". Of er meer van zulke plekjes komen in de huizenzee, vroeg de heer Van Don gen en de wethouder van Openbare Wer ken kon zijn collega van Sport en Jeugd zaken bijvallen met de mededeling, dat het bij deze twee zeker niet zal blijven. Oranjestraat Er is niet eerder op de agenda aangesla gen dan toen de bebouwing van de Oranje straat aan de orde kwam: De heer Van Dongen was het met de plannen tot be bouwing van 42 huizen aan de Oostkant van deze voormalige slagader van Oud- ÏJmuiden volledig eéns („dit is êen mini mum") en hij kreeg steun uit de Katho- Evenals in December 1953 houdt de Ver eniging ter bevordering van Beeldende Kunsten in Velsen „Felison" in dit jaar weer een expositie van werken uit de Startcollectie. De opening van de tentoon stelling geschiedt Vrijdag 17 December om 20 uur in de zaal aan de Heidestraat. De expositie is verder te bezichtigen tot en met 2 Januari 1955, op Zaterdag, Zondag en Woensdag van 14—17 uur, op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 1921 uur. Het is voor de derde maal dat deze werken van jonge kunstschilders in ver schillende plaatsen in Nederland voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld. De naam „Start-collectie" begint ook in Velsen een vertrouwde klank te krijgen en het blijkt dat hier ter plaatse grote belang stelling bestaat voor het oeuvre van de jongere generatie. Deze tentoonstelling is het resultaat van samenwerking tussen de jury voor de Koninklijke Subsidie voor vrije schilderkunst, het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en de jonge schilders zelf. Het stemt tot voldoe ning dat de laatsten geleidelijk een groter aandeel kunnen nemen aan de werkzaam heden, die aan de organisatie van deze ten toonstellingen zijn verbonden. Er zijn vele producten bij van schilders, die zich nu al een goede naam wisten te verwerven en ook het overige werk kan de toets van de critiek doorstaan. Het is te wensen dat deze nieuwe ontmoeting tussen het Velsen- se publiek en de jonge kunstenaars moge leiden tot een toenemend begrip voor het werk en streven van deze schildersgenera tie. De afdeling Beverwijk van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond houdt op Maandag 13 December in ,,'t Centrum" een bijeenkomst, waarop dr. A. van Biemen uit Bentveld de inleiding zal houden over het onderwerp „Het Bisschoppelijk Mande ment." Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. 11 lieke fractie en wel van de heer T o n i n o die eindelijk een geringe oplossing zag voor de „portiek van IJmuiden". Zo waren er meer en de wethouder, de heer Visser (Arbeid) kon alleen maar oomerken, dat hij dat immers allemaal allang beloofd had Daarop aansluitend deelde hij mee, dat dezelfde reflectanten, die de Oostzijde met 42 huizen willen bebouwen, een aanvraag hebben ingediend om, indien de grond in gemeentelijke handen is overgegaan, de hele Oostkant vol te mogen bouwen. Als dat eenmaal voor elkaar is, meende de wethouder, zal er vanzelf belangstelling voor' winkelbouw óók komen: er zijn ge noeg middenstanders, die hier willen blij ven en het is dus niet ondenkbaar, dat na deze eerste woningbouw ook de particu liere winkelbouw op gang komt. Vluchtelingenhulp De steun die het college tot een bedrag van 1700 uit de gemeentekas wilde ver strekken aan de Nationale vluchtelingen- actie, als verdubbeling van de opbrengst der uurloon-actie, kreeg de hele raad ach ter zich, op de communistische vertegen woordigers na, tot wier tolk de heer Kruisman zich opwierp met een betoog over de achtergronden van de vluchtelin- genellende, zoals hij ze zag. Hij keerde de ganse aardbol er voor ondersteboven en trachtte tegenover zijn mederaadsleden te bewijzen, dat dit allemaal het gevolg was van de nazistische oorlog en een weldoor dachte politiek van de zijde der West- EuroDese mogendheden. Met de situatie op de Balkan, de erfenis van president Roo sevelt en de fouten van premier Churchill als argumenten poogde hij de raad aan te nraten, dat deze vluchtelingenactie een doorgestoken kaart is en hij kwam tot de conclusie, dat het ingezamelde geld aan gewend werd om een ingekerfde wond onen te houden ten prof ij te van het kapi talisme. „Du u bent, als ik het goed begrepen heb. tegen?'-' kaDte de voorzit tr, mr. M. M. Kwint af. Dat kon de afgevaardigde alleen maar toegeven, maar voor tot aanneming van het voorstel werd overgegaan, moest de heer Lips (A.R.) nog even tegen het betoog van de héér Kruisman ingaan en ook de heer Visser (A.R.) zag alleen maar de Christenplicht om te helpen in de ellende, een plicht, die in feite veel te laat beseft is. Zowel de instelling van een ge meentelijk bedrijf voor de bad-, was- en zweminrichtingen in Velsen,, als de ver hoging van de gemeentelijke garantie voor de bouw van een Hervormde kleuterschool in Driehuis passeerden zonder verdere dis cussie de revue, zodat de raadsleden een uur na de aanvang der vergadering alweer op straat stonden, in de wetenschap, dat de komende begroting hoogstwaarschijnlijk wel wat meer van hun geduld zal vergen. In Januari zullen in de Bergense Volks hogeschool op 28 en 29 Januari wederom de Visserijdagen worden gehouden. Wij ver namen, dat de eerste dag dr. P. A. P. Lam- merse uit Wageningen zal spreken over zeewaardigheid en zeegang van schepen. Hierover zal een discussie opgezet worden. Zaterdagmorgen spreekt dr. J. Reuter, di recteur van het Utrechtse Visserijstation, over besparing op kosten van visserijma terialen. Het weekeinde draagt dus een technisch karakter. Als intermezzo spreekt Vrijdagavond de bekende schrijfster Anne H. Mulder over „De carrière van de ha ring". Wanneer men bij Kampong Koembe aan de mond van de Koembe-rivier en ongeveer 20 km ten Noord-Westen van Merauke een tiental kilometers het bin nenland intrekt, komt men in een groot, vlak, verlaten Savannah-achtig gebied. In de Westmoesson staan de grote grasvlak ten onder water. Men vindt daarin slechts een aantal met bomen begroeide plekken. In de Oostmoesson 'zijn de grasvlakten het domein van kangeroes, herten en varkens. De laatste twee jaar was het echter met de verlatenheid van deze streek gedaan. Teneinde Nieuw-Guinea op agrarisch ge bied „self-supporting" te maken, werd voor de rijstbouw naar gebieden gezocht waar deze cultuur, mechanisch bedreven, mogelijk is. Na bestudering van verschil lende oriëntatie-rapporten en van lucht foto-karteringen heeft men het oog laten vallen op dit gebied ten Noorden van de Koembe-rivier. In dit gebied liggen duizenden hectaren kleigronden in weinig geaccidenteerd ter rein, waardoor mechanisatie over een grote oppervlakte mogelijk is. Het klimaat, in Nieuw-Guinea toch al een erg wisselval lige omstandigheid, waarborgt hier vol doende zekerheid voor een constante rij- pings- en oogstperiode. Niettemin moet men van voldoende bevloeiïngswater ver zekerd zijn. Aangezien de rivieren van Zuid Nieuw-Guinea gedurende de Oost- Moesson de droge tijd tientallen kilometers landinwaarts vol met zeewater staan, geeft dit in de néaste omgeving van Merauke een te groot risico. Het vorige jaar maakte de agrarische commissie met toegevoegde leden van ver schillende instanties hier te lande, naar aanleiding van bovengenoemde gegevens, een algemene oriëntatie. Kort daarop volg de nog in hetzelfde jaar een kadastrale en een bodemkundige opname van 9.000 hec taren. Deze basisgegevens werden uitge werkt en dit jaar ging men verder. Het kadaster vergrootte de opname van het areaal met nog eens vele duizenden hec taren. Binnen het reeds verkende gebied werd een kleine oppervlakte uitgekozen, waar in de verschillende facetten, die in de toekomst van belang kunnen zijn of hier voor representatief geacht kunnen wor den, gelegen zijn. Een proefpolder van twee arealen, ieder van 200 ha, werd ge- DE TERREINKNECHT, die Zondag 28 November in de onschuld zijner onbekendheid met de knopjes van de nieuwe versterker op Velsens sportpark „Schoonen- berg" ging spelen, zal op dat moment niet beseft heb ben, welk een rumoer hij de lucht instuurde, toen voor de aanvang van de wedstrijd vrolijke marsmuziek over sportpark en verre omgeving schalde. Toen even later de ambtenaar voor Sportzaken het terrein opsnelde en hem diets maakte, dat dat niet ging, zal het hem duide lijker geworden zijn en indien hij gisteravond Velsens vroedschap had beluisterd, bijeen ter behandeling van een ongezouten interpellatie over het burengerucht, dat deze nieuwe aanwinst van het stadion aan de Ver Loren van Themaatlaan over het rustige villapark heeft ver spreid. moet hij wel even geschrokken zijn: dat loog er niet om. Het was omstreeks half een op die Zondagmiddag begonnenfelle muziek („geschetter" noemde me vrouw Heykoop het), die zelfs in het park Velserbeek de Zondagsstilte verscheur de. Ze is die middag ver scheidene malen opgebeld en in de verre omtrek heb ben de mensen hinder on dervonden van het oorver dovend lawijt, dat de nieu we geluidsversterker op het sportpark (door de raad zelf goedgekeurd en aange schaft) produceerde. Tijdens de rust was het weer mis en na afloop van de wed strijd met al even veel la waai uitgeluid. Een paar jongelui, die mevrouw er over had aan geschoten, bleken er welis waar „niets van gehoord" te hebben, maar zij vroeg zich toch wel af, of dit nu het algemeen belang was, dat de raad voorstond, toen deze het crediet voor de aanschaffing van de ver sterkerinstallatie fiatteerde. Heel Velserbeek, waar óók mensen wonen, die wel eens een rustige Zondag van no de heben, aldus kloeg de raadsvrouwe, is er door in opschudding geraakt. Er was geen boek te lezen en geen schaakstuk te verzet ten. Het was verschrikke lijk, die Zondagmiddag. En bovendien, dat parke ren. De auto's versperren bij een wedstrijd alles én al kan de politie er niets aan of tégen doen het villa park staat boordevol, als er gevoetbald wordt De heer Van Os van de Abeelen (arbeid) haakte op dit betoog in met de mededeling namens de verder-af-wonenden, die toch ook wel last van de muziek hebben gehad, al had hijzelf er niet zo over dreven veel van gemerkt. Het parkeren was ook hem een gruwel, de muziek min der. Hij wilde voorshands aannemen, dat degene, die de geluidsversterker be diende, een beetje over de schreef is gegaan en wilde het hem nog vergeven ook, maar voorspelde wèl een re gen van interpellaties als er niets tegen dit lawaai en al deze auto's ondernomen wordt. Maar: Zondag jongstle den was het geschetter al heel wat minder hevig en dat geeft de burger moed. De heer V a n O s knoop te aan zijn opmerkingen sen hekeling vast van de families, die alles onder het „genot" van radiokabaai menen te moeten volvoeren van dineren tot huiswerk maken toe en hij gaf het college in overweging de geluidsversterker met over leg te doen gebruiken en de bedienaren van dit apparaat de mate te leren, die zo dringend nodig blijkt te zijn. Dat het parkeren een probleem wordt, stemde hij ten volle toehet is voor en na de wedstrijd niet doen lijk een kind de straat op te sturen, maar als er een oplossing aan de horizon iaagt ware dat alles nog te overleven Wethouder Visser ging op dit deel van de interpel latie in met de mededeling, dat de gemeente soelaas zoekt in de richting van de terreinen, die tegen de spoorbaan liggen en die straks als de tunnel klaar is, wellicht binnen bereik komen zo niet, dan kan er nog een noodoplossing gevonden worden voor een parkeerterrein, eveneens be westen het'sportpark. Zijn collega, de heer D e Boer, was toch echt wel een beetje boos over de in terpellatie: al die jaren is er geen klacht gerezen en nu ineens al die openbaar heid. Hij nam aan, dat het lastig is geweest, maar stel de voorop, dat er in Velsen een sportpark is, dat zijn consequenties nu eenmaal aeeft, om verder het geval van de 27ste November uit de doeken te doen: de ter reinknecht, die al het la waai voor de wedstrijd ver oorzaakte, kwam plotseling, na een ziekte, in dienst te rug, de ambtenaar voor d° sport was ook ziek geweest en „sprong er in", maar het gevolg was, dat er al een grote hoeveelheid decibels was uitgestrooid, omdat d<= terreinknecht de luidspre kers op volle sterkte zette, terwijl hij welgemoed de vlaggen aan het ophangen was. Dat tegenover de boosdoener het een en an der opgemerkt is, hoefde de wethouder niet eens te her halen, maar dat het de eer ste en de laatste keer is ge weest, evenmin. Waarmee de interpellatie met een sis ser afliep en de raad op de hoogte was van de opvat tingen van diverse raadsle den over de kwaliteit en de waarde der ten gehore ge brachte muziek. En de heer Ton in o (Katholiek) het meesterlijke advies had kunnen geven, maar een grote serie koptelefoons aan te schaffen, om alle toekomstig kwaad in de kiem te smoren. projecteerd en bodemkundig in détail op genomen. Waterstaatkundige ingenieurs onderzochten de mogelijkheden voor irri gatieleidingen, bedijkingen, aan- en af- voerwegen en wat dies meer zij. Het bos wezen nam de zwaarte van de houtopstan den voor de ontginning onder de loupe. In de komende jaren zal in deze proef polder een kleine agrarische eenheid ver rijzen. Woningen, loodsen en werkplaatsen zullen moeten worden gebouwd, maar ook de bij het project behorende sociale voor zieningen zullen moeten worden getroffen. Machines voor grondverzet en landbouw doeleinden zijn reeds gedeeltelijk besteld en naar Nieuw-Guinea verstuurd. Kanalen, dijkjes en sawahs zullen worden aange legd. Binnen enkele jaren zal de proefpolder daar liggen. Landbouwkundig is een zes jarig rotatieschema opgesteld waarbij, naast de rijst, de verbouw van veevoeder gewassen ook het zijne zal bijdragen tot de algemene voedselvoorziening. 5000: 17476 ƒ2000: 5456 5946 6244 1500: 18202 1000: 1655 3218 6133 7490 9412 11268 13618 14643 400: 1316 3205 3798 5513 5600 5632 6164 6464 7961 11744 14128 15732 16259 17274 17703 19315 19699 200: 1443 2069 2427 2478 2950 4638 5615 7084 8115 9292 9345 9360 9765 10015 10068 10637 11050 11129 11513 12162 12934 13935 14001 15647 16144 17373 17383 18949 19907 20185 20718 20934 21114 BINNENLAND Bü Koninklijk Besluit is onlangs goed keuring verleend tot het oprichten en in stand houden van een Middelbare Kunst nijverheidsschool te Utrecht onder beheer van de stichting Academie Artibus. De burgemeester van Amsterdam heeft in het R.A.I.-gebouw de eerste Nederlandse tentoonstelling van internationale uitvin dingen geopend, in tegenwoordigheid van enkele consuls en enige organisatoren van de jaarlijkse Belgische tentoonstelling van ge lijke strekking. De expositie telt 175 stands. Op de onbewaakte overweg te Miste, gemeente Winterswijk, is Dinsdagmiddag omstreeks half vijf een bakkers-bestelauto, bestuurd door de 22-jarige J. A., wonende te Miste, gegrepen door de „Blauwe Engel" die om 4.19 uur van het station Winterswijk was vertrokkeh in de richting Arnhem. De bestuurder was vrijwel op slag dood. De auto werd enkele tientallen meters mee gesleurd en totaal vermeld. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Vermoedelijk door de gladheid is Dins dagmorgen te Loenen een auto, bestuurd door de 36-jarige vertegenwoordiger M. P. de Haan uit Ellecom, geslipt bij het uitwij ken voor een melkwagen en in het Apel- doorn-Dierenkanaal gereden. Het stoffelijk overschot van de heer De H. is later aan getroffen on het dak van de geopende auto. Vermoedelijk is hij bij zijn poging eruit te komen door de koude bevangen. De voorzitter van de West-Duitse bonds dag, dr. Eugen Gerstenmaier, is door de Koningin op het naleis Soestdijk ontvangen. Daarbij was tevens aanwezig de ambassa deur van West-Duitsland, dr H. Mühlenfeld. De rechtbank in Den Haag heeft een 37-jarige bloemenkoopman veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden, omdat hij opzettelijk gelegenheid had verschaft tot hazardspel. HAARLEM EN OMGEVING On Zaterdag Tl en Zondag 12 Decem ber zal in het R.K. verenigingsgebouw aan de Herenweg 101 een provinciale tentoon stelling van pluimvee, konijnen, post- en sierduiven gehouden worden. Donderdag brengt Thalia in een speciale voorstelling „De zoon van niemand" op het witte doek. Wanneer ge een door Italianen verfilmde stuiversroman wilt zien en zich door zo'n draak een avond kunt laten bezig houden, dan moet u zich tot het Thalia theater wenden. Daar draait er een: „De zoon van niemand". In het begin komt de jonge graaf Guido op het dotek, gevolgd door het eenvoudige meisje Louisa, waarop hij ver liefd wordt. De moeder van de graaf voelt natuurlijk niets voor die romance en na anderhalf uur film weet u dan, dat de graaf toch maar met een ander is ge trouwd, Louisa in het klooster zit en de gravin op het sterfbed heeft verklaard dat de zoon van Guido en het eenvoudige meisje niet dood is. Nu wist die Guido niets van die knaap af'en in de laatste meters film komt het zelfs zo ver dat de zoon dodelijk wordt getroffen in de marmer groeve van zijn vader. Een tragische draak vol slechtigheden, die volledig uit de tijd is. Jan Lary werd gisteren 75 jaar. Hij is dus 59 jaar beroepsschilder. Want op zijn 25ste jar deed een jong veelbelo vend olie-inspecteur de keus, die zijn ver dere leven zou bepalen: gegrepen door de schoonheid van „het mooiste land ter we reld", Indië, werd hij landschapsschilder. En dat is hij gebleven, in hart en ziel, al is de avonturier in hem nu tot rust gekomen. Anderhalf jaar heeft Jan Lary in zijn wo ning aan de Schouwtjeslaan ziek gelegen en nog maar kort loopt hij weer rond met het plan zo snel mogelijk weer te gaan schilderen. Af en toe pakt hij zijn gitaar en speelt dan voor zijn vrouw wat kront jongliedjes, herinneringen aan de beste tijd van zijn leven. Hij heeft in zijn woning 200 schilderijen, die stuk voor stuk in hem de beleving van de tijd en plaats kunnen wak ker roepen van hun totstandkomen. De minister van Overzeese Rijksdelen heeft aan de Tweede Kamer doen toe komen de in de Memorie van Antwoord over zijn begroting toegezegde staat van gesubsidieerde scholen in Nieuw Guinea. De bijzondere scholen in Nieuw Guinea komen in aanmerking voor volledige ver goeding van personele en materiële uitga ven, voor zover het gouvernement deze scholen erkent, dat wil zeggen voor de plaats of streek, waar zij zijn of worden gevestigd, de behoefte aan dat onderwijs erkent. Voor de centra met stedelijk karak ter wordt er naar gestreefd, dat alle kin deren van schoolgaande leeftijd, ongeacht landaard, de gelegenheid ontvangen een lagere school van zes jaren te doorlopen. Behalve de personele uitgaven worden ten behoeve van deze scholen volledig vergoed de materiële uitgaven, alsmede de bouw kosten. Dorpsscholen komen voor erkenning in aanmerking, wanneer naar het oordeel van het bestuur en de dienst van culturele za ken met redelijkheid verwacht kan wor den, dat een voldoend aantal leerlingen (ongeveer 15) van schoolgaande leeftijd in de betrokken plaats of streek onderwijs met een regelmatig leerplan zal kunnen volgen. Hierbij wordt uiteraard het ont wikkelingsstadium bij de vestiging van eén school in aanmerking genomen. Voorts wordt hierbij de voorwaarde ge steld, dat de beherende instantie de be schikking heeft over een bevoegde onder wijskracht om de school te leiden, zonder dat schade wordt toegebracht aan het on derwijs op een der andere erkende scho len. Ook voor dorpsscholen worden de per sonele en materiële kosten volledig ver goed, met dien verstande, dat de bouw en en de onderwijzerswoning, alsmede de aan- de instandhouding van het schoolgebouw maak van het meubilair ten laste komen van de dorpsgemeenschap. Voorshands wordt van subsidiëring van nieuw op te richten vervolgscholen afge zien, daar het aantal abituriënten dezer scholen te groot wordt om op passende wijze door de maatschappij te worden op genomen. Ten behoeve van deze scholen worden volledig vergoed de personele en materiële uitgaven van school zowel als van inter naat, alsmede de bouwkosten van schooi en internaatsgebouw en van de woningen der onderwijzers, die met internaatswerk zijn belast. Voor de subsidiëring van ambachtsscho len wordt als criterium aangelegd de be hoefte aan geschoolde vaklieden voor een bepaalde streek of plaats. In de staat wordt vermeld, dat het aan tal gesubsidieerde dorpsscholen van 524 in 1950 is gedaald tot 521 in 1954. Dit is het gevolg van samenvoeging van kleine schooltjes en de opening van zeer weinig nieuwe scholen daar verbetering van het peil van het onderwijs op de bestaande scholen primair is. Aalsdijk, pass. 6 ten Z. Azoren n. Miami. Abbekerk, 7 te Genua. Algenib, 7 te Santos. Altair, 6 dwars Madeira n. Antwerpen. Arkeldijk, pass. 6 Bermuda n. Le Havre. Amstelbrug 6 v. Amsterdam n. Key West. Agamemenon, 7 te New York. Alchiba, 7 Madeira gepass. n. Antwerpen. Amor. pass. 7 Lissabon n. Amsterdam. Appingedijk, pas. 7 Sable eil. n. New York. Arendsdij'k, 7 te Norfolk. Aletta, pass. 7 ten N. eil. Boeroe n. Sorong. Artemis, 7 te Trinidad Bali, 6 te Djeddah. Bennekom, 7 v. Balboa n. Buenaventura, Boskoop, pass. 7 Lizard n. La Guaira- Blitar, 7 v. Nacala n. Dar es Salaam. Bonaire, 8 te Port of Spain. Caltex The Hague, 6 v. Sidon n. Rotterdam. Cdaris, 7 te Antwerpen. Cottica, pass. 7 Dumgeness n. Amsterdam. Callisto, pas. 7 Dover n. Antwerpen. Diemerdijk. 7 te Halboa. Dongedijk, 4 te Los Angeles. Eemland, 7 te Itajai. Esso Den Haag, pass. 7 Finisterre n. Antwerpen Esso Amsterdam, 7 Kreta gepas. n. Sidon. Engigano, pas. 7 Kp. St. Vincent n. Marseille. Eendracht, 7 170 m. W.NW. Eel Aviv. Enggano, 7 dwars Lissabon n. Marseille. Graveland. 7 IJmuiden verwacht n. Adam. Garoet, 8 te Beyrouth. Graveland, 7 te Amsterdam. Gaasterkerk, 7 v. Bremen n. Hamburg. Groote Beer, 7 150 m. O. Madeira. Hector, 7 te Izmir. Heemskerk, 6 v. Lissabon n. Marseille. Helena, pass. 6 ten N Azoren n. Curasao. Heelsum, 7 v. Bermuda n. Houston. Hilversum, 7 150 m. NW. Alexandrië. Heemskerk, pass. 7 Gibraltar n. Marseille. Hoogkerk, 7 v. Beira n. Lorenzo Marquez. Houtman, 7 proefvaren op Nieuwe Waterweg Ilos, 6 te Malaga.. Ivoorkust. 7 v. Lagos n. Douala. Jagersfontein, 7 55 m. O.ZO. St. Helena, Java. 7 v. D.ieddah n. Colombo. Kedoe, 7 te Freetown verwacht. Korovina, pass. 6 Ouessant n. Rotterdam. Kota Baroe, fi te Rotterdam. Kota Gedeh, 7 v. Belawan n. Penang. Lekhaven, 2 te Rosan'o. Lieve Vrouwekerk, 7 v. Colombo n. Madras. Loosdrecht, 7 te Rastanura. Loppersum, 7 Kp. Finisterre gepass n. Antw. Langkoeas, 7 te Colombo. Loenerkerk. 7 v. Karachi n. Aden. Leopoldskerk, 7 nog te Bandarshapur. Marken, 6 v. Monrovia n. Takoradi. Marsland. 6 te Suez. Molenkerk, 7 v. Manilla n. Hongkong. Maureen, pass. 7 Dover n. Rotterdam. Malvina, 7 180 m. ZW. Okinawa. Marisa, 7 120 m. O. Madeira. Notos, 6 v. Tanger n. Qran. Nieuw Amsterdam, 7 v. Rotterdam n. New York Noordam, 7 350 m. ZO. Kp. Race. Oranjestad. 6 1320 m. O.NO. Barbados. Ouwerkerk, 8 te Geelong. Peperkust, 6 v. Lobito n. Matadi. Poceidon. 7 v. Pto Cabello n. Curacao. Polyphemus. 7 v. Ti. Priok n. Singapore. RUndam. fi 410 m. O.NO. Kp. Race. R'ta, 8 te Plad.iu. Roggeveen, 7 700 m. O Seychellen. Salland. 6 v. Las Palmas n. Recife. Sloterdük. fi v New York n. Boston. State of Libertv. 9 te Mena el Ahmadi verw. Salatiffa. 3 te Portland Öreg. Sibajak, 8 te Sydney. Singkep, pass. 7 Perim n. Muscat. Sommelsdijk. pass. 7 Perim n. Suez. Stad Arnhem, pass 7 Finisterre n. Rotterdam. Stad Leiden, 7 v. Dakar n. Freetown. Tamo, 11 te Antwerpen verwacht. Tarakan. 7 te Tampa. Talisse, 8 te Singapore verwacht. Teucer, 8 te Lt Havre Tjiluwah, 7 v. Singapore n. Hongkong. Tomori, 7 v. Tj. Priok n. Padang. Trompenberg, 8 te New Orleans. Willem Ruys. verm. 8 v. Rotterdam n. Priok. Wonogiri. 7 v. Tjilat.jap n. Priok. Willemstad, 7 800 m. ZW.t.W. Fayal. Zaan. 7 te Brunsbüttel Zeeland, (KRL)8 te Penang. KLEINE VAART Albert D, 18 ~v: Boness te Aberdeen verw. Algarve, 7 v. Port Talbot n. Rotterdam. Arak, 6 v. Fleetwood te Swansea. Atlantis, 7 v. Skagne n. Rotterdam. Att S, 7 v. Dublin n. Swansea. Auriga, ca. 15 Nantes verwacht. Adventj 6 „t? "Maassluis. Ary Scheffer, 7 voor ifoek v. Holland n. R'dam Amigo, 6 v. Fur n. 'Colchester. Barracuda. 7 v. Rotterdam n. Grimsby. Bestevaer, 7 v. Rotterdam te Grimsby. Betty Anne S, .9 Leixoes verw. Bill S, 7 v. Vlissingen n. Cardiff. Borculo, 6 v. Amsterdam te Kotka. Borelli,- 6 v. Amsterdam n. Gothenburg. Batavier I, 7 bij Kp. Sines n. Bordeaux. Betty, 6 v. Helsingborg n Londen. Birmingham, 7 v. Harlingen n. Goole. Casaria. 8 te Rotterdam verwacht. Claes Compaen, 6 v. Swansea n. Amsterdam. Condon pass. 6 Vlissingen. Coolhaven, 6 v. Casablanca n. Port Lyautey. Daniel, 6 v. Amsterdam te Odens.e. Deo Favente, 7 v. Gdynia te Amsterdam. Dido, 6 v. Amsterdam n. Hamburg. Doklaan, 7 te Kalmar. Draco, 6 v. Malaga n. Cadiz. Deo Duce, pass. 6 Brunsbüttel n. Rouen. Depa, pass. 7 Brunsbüttel n. Helsinki. De Ruyter, 6 te Warrington. Da Costa, 6 v. Le Treport te Leith verw. Dollard, 9 v. Gothenburg te Antwerpen verw. Driebergen, vertr. 7 v. Silloth n. Cardiff. Fivel, pass. 6 Cuxhaven n. Schwarzenhutte. Eemstroom, 7 v. Grangemouth te Amsterdam. Escaut, 6 v. Rouen n. Le Havre. Franka II, pass. 7 Vlissingen. Frans, 7 v. Gothenburg te Nyburg verw. Fiducia N, 6 v. Cuxhaven .n. Grouw. Gaasterland, 6 te Kinjgslynn. Gerrie S, vertr. 7 v. Swansea n. Rotterdam. Heilo, pass. 6 Vlissingen. Helen, pass. 7 Vlissingen. Henrica, 7 v Wioklow n. Manchester. Henrica b, 6 v. Ardrossan te Hayle. Hoe Vinces vertr. ll v. Rotterdam n. Grimsby. Hondsrug, pass. 6 Vlissingen. Hoogezand, pass. 7 Vlissingen. Haaksbergen, 6 v. Nantes n. Birkenhead. Harold, 6 v. Zwijndreeht n. Barry. Haskerland, 7 v. Harlingen te Goole. Ilias, 6 te Rijeka n. Bari. Ingeborg, 7 v. Zwijndreeht n. Barry. Jaba, pass. 6 Kiel Holtenau n. Antwerpen. Jan Kreumer, 7 v. Amsterdam n. Rostock. Joost. 6 te Zaandam. Kaap Falca, ca. 12 v. Malmö te Zaandam verw. Kemphaan, 7 t.h.v. Fastnet schuilen n. Foyness Koningshaven, 7 v. Rouen te Duinkerken. Liberty, pass. 7 Vlissingen. Louise, 7 te Amsterdam. Lucas Bols I. ca. 12 v. Ala te Amsterdam verw. Larix, 4 te Gefle. Markab N, 13 v. Famagusta te Rotterdam vérw. May Mere, 7 v. Guernsey n. St. Malo. Menkar N, 6 v. Montevideo n. Ascunsion. Myfem, pass. 7 Kielerkanaal n. Parijs. Mypuck, pass. 7 Kielerkanaal n. Sonderborg. Metropole, pass. 7 Vlissingen. Midas, 7 v. Kopenhagen te Amsterdam. Maasym N, 7 te Maracaibo. Marcella, vertr. 7 v. Rotterdam n. Gothenburg. Markab, pass. 6 Langeoog n. Antwerpen. Matthew, pass 6 Whitby n. Theems. Midsland, 6 v. Rotterdam te Grangemouth. Muphrid N, 7 Hamburg verwacht. Midas. 7 te Amsterdam. Nassauhaven, 9 v. Kopenhagen te Antw. verw. Nieuwland, verm. 7 v. Rotterdam n. Leith. Noord, pass. 6 Noordh.inder n. Poft Couronne Nottingham. 6 v. Harlingen n. Leith. Nelly G, 6 v. Menstad n. Assens. Noach, pass. 7 Vlissingen. Noorderlicht, 7 v. Rotterdam n. Naestved. Oosterdok, 6 v. Esbjerg n. Ipswich. Peter, 6 te Stroer. Rose Marie. 7 te Gothenburg. Ponto, 6 v. Zaandam n. Antwerpen. Ponza, 3 v. Dornsjo n. Zaandam. Rijnhaven, 7 v. Glasgow te Bremen. Result, 7 v. Silloth n. Londonderry. Sambre, pass. 7 Kiel n. Stockholm. Servus, 6 v. Harwich n. Amsterdam. S.an, 7 v. Koge te Klagshamn. Stella Maris, 8 Kristiansand verwacht. St entje Mensinga. 6 v. Hirsthals te Hamburg. Schokland, ca. 19 te Rotterdam verwacht. Setas. 7 v. Vejie te Horsens verwacht. Silvaplana, 7 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Strabo, 6 v. Esbjerg n. Amsterdam. Suite, 6 v. Vlissingen n. Antwerpen. Ton S. 8 v. Sunderland te Amsterdam verw. Trudek, ca 15 te Zaandam verw. rijburgh, 6 v Rotterdam te Casablanca. Twee Gezusters. 6 v. Amsterdam te Kopenhagen Tilly. 4 te Norrkoping. Theano. 6 v. Rotterdam te Dublin. Trompenburgh, 7 v. Kingslynn n. Rotterdam Tyro, 6 v. Swansea n. Rotterdam. Union, pass. 7 Vlissingen. Veenenburgh, 6 v. Middlesbro n. Rotterdam. Virgo, pass. 7 Vlissingen n. Kopenhagen. Vrijburgh, 6 v. Rotterdam te Casablanca. SLEEPVAART Gele Zee. 6 v. Fayal naar ,,Doris-N Goeree. 6 v. Rotterdam n. Lissabon. Noordzee, 6 240 m. Z. Takoradi met hopperzuiger Oostzee, pass. 6 ten Z. Aden n. Engeland met kruiser. Tyne, 6 90 m. o. ten N. San Jua-n met Queen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3