Duits passagier: „Ik dacht, dat we nog op het vliegveld stonden" Minister Witte zwijgt nog over huurbelasting De Saar is Duits, doch Duitsland moet geduld hebben Hij zag stewards en stewardess vergeefs aan de deur rukken Geruststelling van radar-man deed hulp voorlopig uitblijven Onderzoek Triton "-ramp De noodlanding van dfe „Paulus Potter" Triton 23 mijl West nu Wat zag hij op zijn schermvreemd toestel, „tweede echo" of wolk Wi Er wordt gedacht aan bijdragen voor particuliere bouw ^ÏBrlcvcn aan de redactie Toezicht op het credietwezen „Nationaal leger is ons opgedrongen" WOENSDAG 8 DECEMBER 1954 LIKDOORNS JBSSÏ Raad voor Luchtvaart Beslissing van gezagvoerder begrijpelijk geoordeeld Vlucht om de wereld in veertig dagen Twintig jaar K.L.M. in West-Indië Super Constellations met uitwendige vleugeltanks Bankbiljetten-circulatie zakte na recordstand I Uitnodiging uit Trinidad voor Ldwin Thomas Faillissementen Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO Protest tegen arbeid van Engelse cineasten in ons land Tournée van Jo Juda Dr. Gerstenmaier verduidelijkt zijn standpunt Marine Radiodienst bestaat halve eeuw „Intelligence Digest fantaseert", zegt dr. Drees Agenda voor Haarlem Dinsdagmiddag heeft het bij het onder zoek naar de oorzaak van de ramp met de K.LM. superconstellation „Triton" compli menten geregend aan het adres van de blom.de, 33-jarige Duitse passagier, Fritz Haver uit Oelde in West-Falen, die voor epn machinefabriek voor de eerste maal naar Amerika reisde, maar niet verder kwam dan de rivier de Shannon, omdat het toestel waarin hij de vlucht maakte toevallig de „Triton" was. De heer Sean Macbride uitte zijn bewondering voor zijn overzicht van het gebeuren en namens de K.L.M. dankte de advocaat, de heer McGo- nical, de Duitser voor zijn dappere optre denbij de redding van passagiers. „Ik had net de wielen van de grond zien gaan, toen we al weer stilstonden en ge lijktijdig de lichten uitgingen. Ik dacht zelf dat we nog op het vliegveld stonden", zei hjj. „We stonden allemaal op. Er liep snel een soort vocht in de cabine. Ik dompelde mijn vinger er in om het te proeven: het was benzine, en ik zei tegen mijn vrienden (dat was het echtpaar Habig, dat aan de andere kant van het gangpad zat)dat is geen whiskey, maar benzine. Er was veel lawaai in het donkere vliegtuig. Er zaten mensen te bidden en iedereen schreeuwde. Ik hoorde de stewardess van achteren roe pen :„Komt u allemaal hier, alles komt in orde. We hebben een goede piloot". Ze praatte daarna in het Hollands tot de bei de stewards en zij probeerden kennelyk de. grote toegangsdeur open te stoten. Ik hoor de hen er tegen aan bonzen, maar het luk te blijkbaar niet. Ik stond bij het echtpaar Habig. We hadden de vrouw tussen ons in genomen. De in de cabine stromende ben zine kwam steeds hoger. Ik geloof, dat ik er al tot mijn knieën instond, en de dam pen werden erg hinderlijk. Gelukkig had ik mijn jas niet aan, zodat die niet met benzine doordrenkt kon geraken. Daarom heb ik misschien iets minder last van de dampen gehad dan mepig andere passa gier. We stonden met zijn allen bij de deur, maar toen zei ik: ik houd het niet uit. Ik gooide mijn tas ergens weg en voelde mijn bewustzijn wegzinken. Maar gek genoeg, toch bleef het door mijn hoofd spelen: je moet je tas en je schoenen eerst vinden en aantrekken. Ik dacht namelijk dat we ge woon op het vliegveld stonden en dat ik er bespottelijk uit zou zien als ik op blote voeten te voorschijn kwam. En ik had er geen zin im om uitgelachen te worden. Me vrouw Habig zakte enkele malen naar be neden en dan hees ik haar weer omhoog". Gat in het dak „Tot Ik zelf, geloof ik, flauw viel. Ik werd weer wakker door een schreeuw en zag toen het licht van een zaklantaarn voor in de machine. Ik liep door de benzi ne er heen en op weg daar naar toe gooide ik mijn camera in een rek. Ik wist toen niets meer. Het hamerde in mijn hoofd. Toen kwam ik onder het gat in het dak te staan en kreeg frisse lucht. Daardoor kwam ik weer een beetje tot mijn positie ven. Er was daar een nooduitgang die open was gemaakt en ik zag een dinghie op het. water liggen. Ik zei: wat is er aan de hand? Ik was nog steeds niet goed bij mijn bewustzijn. Het was erg koud en ik pakt? een deken en gooide die door de uitgang in de dinghie. Toen liep ik nog verder naar voren en daar waren leden van de beman ning bezig door de voorste deur een ge wonde dame naar buiten te helpen. Ze vroe gen me of ik mee wilde helpen en dat deed ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde •wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.36 bespaart U veel ellende. De Raad voor de Luchtvaart heeft geen aanleiding gevonden maatregelen te ne men naar aanleiding van het ongeluk met de KLM-Convair „Paulus Potter" op de Tweede Pinksterdag van het jaar 1953. Het vliegtuig kwam vlak na de start te recht in een weiland in het verlengde van de startbaan op Schiphol. Twee meisjes die op de Schipholweg lie pen werden door het toestel geraakt en kwamen om. De waarn. direct.-generaal van de rijks luchtvaartdienst had tijdens de behandeling van de zaak op 26 NoverAber verzocht geen maatregelen te nemen tegen de ge zagvoerder F. Hawkins, daar hem niets gebleken was van overtreding der voor schriften, nalatigheid, roekeloosheid of fouten. De raad achtte de beslissing van de ge zagvoerder om onder de gegeven omstan digheden tot een noodlanding over te gaan, begrijpelijk. De mogelijke verklaring voor het optreden van onvoldoende uitwerking van de beweging van het hoogteroer is, dat de toegepaste correctie met het hoogte roer te klein zou zijn gehouden. Indien dit juist is, is het vermijden van een grotere roercorrectie door de gezagvoerder1 waar schijnlijk het gevolg geweest van de vrees in overtrokken toestand te geraken. De raad ontbreken overigens voldoende feitelijke gegevens om deze verklaring als enig juiste te aanvaarden. Met nadruk beveelt de raad de bestuur ders van Convair 2404 vliegtuigen aan, stipt de hand te houden aan de bekend making van de KLM aan vliegers op de Convair van 21 Augustus 1953, waarin on dermeer gesteld wordt: 1. dat horizontaal vliegen na loskomen niet is toegestaan; 2. dat de vleugelkleppen niet mogen worden ingetrokken voordat een voldoende klimhoogte is verkregen en gehandhaafd. ik. Later moest ik zelf ook in de boot stap pen en ik riep toen om mijn vrienden, want ik dacht dat ze in de andere dinghie zouden zitten of in nog een derde. Ik wist niet hoe veel bootjes er waren'. (Het echtpaar Ha big is niet gered). Haver besloot zijn re laas met een even nauwkeurig overzicht over de tocht over het water. Daarbij ver meldde hij nog dat zij op de zandbank vast liepen om 5.40 uur. Menselijke ketting „We beraadslaagden daarna even, wat we zouden doen en besloten verder te lo pen maar de dinghie mee te nemen en ach ter ons aan te trekken, omdat niemand wist, wanneer de vloed zou komen", zo ver volgde hij. „We vormden een lange rij, een soort menselijke ketting, en begonnen aan de tocht. Maar telkens waren er enkele passagiers, die niet verder konden. Dan na men die plaats in de dinghie. Zo probeer den wij voort te gaan, maar het was haast onmogelijk om die zware boot -zo over de modder te trekken. We hoorden een vlieg tuig starten en gauw stak een der beman ningsleden een tweede rode signaal af. Het vliegtuig cirkelde vlak over ons heen met de landingslichten aan". Uiteindelijk had de groep de vaste wal bereikt, waar net een ambulance aankwam, die hen bij de luchthaven terugbracht. ,Hoe hoog stond de benzine in de cabi ne?" vroeg de president. „Op het laatst, toen ik voorin stond, moet ik het tot mijn heupen hebben gehad", antwoordde Haver. „Want later ging mijn huid vervellen. Ik heb de huid er toen tot heuphoogte af kunnen trekken". yt DUBLIN (Van een ANP-verslaggever) Dinsdagochtend heeft de man uit de ra darpost die op 5 September ten onrechte meende de reeds verongelukte „Triton" 23 mijl ten Westen van Shannon op zijn radar scherm te zien vliegen, in de getuigenbank van de grote zaal in de King's Inns te Du blin gestaan, waar het officiële openbare onderzoek naar de oorzaken van de ramp met de K.L.M. Super-Constellation en de vertraagde hulpverlening zijn achtste dag inging. „Moet u beslist weten hoe oud ik ben?" vroeg hij na zijn ondervraging aan de ver slaggevers in de zaai. „Wel, ik ben 38, maar ik voel mij 50". Hij is de Ier Richard Baker, kortweg Dick Baker, de man die op de vroege Zon dagochtend van 5 September in de ver plaatsbare radarinstallatie bij startbaan 14 op het vliegveld zat. Hij mengde zich 10 minuten na de start van de „Triton" in de radiotelefonische conversatie tussen de verkeerstoren en de „Area Control"-post, toen hij een van deze twee de vraag hoor de stellen: „heeft G.C.A. (dat is de „Grund Controlled Approach"-radarpost) ook niets van hem (de „Triton") gezien?" Meteen zei Dick „23 mijl West nu". Deze mededeling is er de hoofdoorzaak van ge weest, dat de verkeerstoren en „Area Con trol" het geven van alarm hebben nagela ten en hebben geloofd, dat alleen de radio-installatie van de „Triton" was uit gevallen, terwijl de machine zijn weg op de normale route naar Amerika had voort gezet. De „North West Orient Airlines" en de KI.M hebben een overeenkomst aangegaan waardoor het mogelijk zal zijn een vacan- tiereis rondom de wereld te maken binnen 40 dagen. De „North West Orient Airlines" verzorgt het traject New York—^Manilla via Seattle, Anchorage en Tokio, waarna de KLM van Manilla naar New York vliegt via Bangkok, Calcutta, Karachi, Bagdad, Caïro, Rome, Nice, Frankfurt en Amster dam. Het bezoek aan Japan zal vijf dagen duren, het verblijf te Rome vier dagen. In Calcutta, Bagdad, Caïro, Nice en Amster dam zal men ruim twee dagen kunnen doorbrengen. Het West-Indisch bedrijf van de KLM, dat op Curagao is gevestigd, bestaat in Januari twintig jaar. Thans exploiteert de KLM in het Caraïbische gebied, midden- Amerika en het Noordelijk deel van Zuid- Amerika een luchtnet van 19.000 km leng te, waarin 24 steden in 20 landen en eilan den zijn opgenomen. Aan de oprichting van dit KLM-bedrijf ging de bekende Trans-Atlantische vlucht van de Fokker F. 18 „Snip" van Amster dam naar Curagao van 15 tot en met 22 December 1934 vooraf. Het West-Indisch bedrijf van de KLM, dat over een luchtvloot van zeven DC-3 vliegtuigen en vier Convairs-340 beschikt, heeft in de laatste elf jaar telkens het vei ligheidscertificaat van de „Interamerican Safetycouncil" ontvangen. Als getuige gehoord vertelde Dick Baker hoe hij precies op het ogenblik, waarop hij de verkeerstoren over zijn post hoorde praten op zijn radarscherm het toestel op 23 mijl ontwaarde. Er kon in die buurt volgens alle beschikbare gegevens geen enkel ander vliegtuig aanwezig zijn. Daar om had hij er geen moment aan getwijfeld, dat het de „Triton" moest zijn. Hij zag het toestel slechts 10 a 15 seconden. Toen ver dween het van het scherm. Desgevraagd antwoordde hij, dat dit normaal was, aan gezien de limiet van zijn radarpost onge veer 25 mijl is. De machine was dus buiten het bereik van het radartoestel gekomen. Dat hij de „Triton" dan niet eerder gezien had, achtte hij evenmin abnormaal. Het kwam meer voor, dat toestellen op de uit reis, waarmede de radarpost zich toch zel den bemoeide, niet aldaar zichtbaar waren. Veel hangt af van de hoogte, waarop de machine vliegt. De radarpost heeft vooral tot doel binnenkomende toestellen bij een eventuele moeilijke landing de weg te wij zen. De vraag deed zich voor, welk toestel de man nu wèl op zijn scherm heeft gezien, want het kan onmogelijk de K.L.M.-machi ne zijn geweest. Die lag op dat tijdstip al in de rivier. Een definitief antwoord daar op is Dinsdagochtend niet gegeven. De chef van de „Area Control", waaronder de radarpost ressorteert, de heer Cook Smith, gaf drie mogelijkheden: 1. een onbekend toestel, dat niet van Shannon kwam en niet met Shannon in verbinding stond, 2. een „tweede echo" van een toestel op een geheel andere plaats. 3. een speciale regen- dichte wolk, die weieens op het scherm wordt opgevangen. De vier Super Constellations, die de KLM thans in bestelling heeft en die in het voorjaar van 1956 worden afgeleverd, zullen worden voorzien van twee uitwen dige, gestroomlijnde tanks, die aan de punt van de vleugels worden bevestigd. Ieder van deze tanks heeft een inhoud van ruim 2200 liter. Deze tanks zullen ook worden aangebracht aan vier van de thans reeds in bedrijf zijnde Super Constellations. Als gevolg van deze grotere benzine capaciteit zullen langere afstanden zonder tussenlanding kunnen worden gevlogen. Op het traject AmsterdamNew York zal de landing op Gander veelal kunnen ver vallen. De maandwisseling heeft geen bijzon dere moeilijkheden voor de geldmarkt op geleverd. Gaf de verkorte balans van de Nederlandsche Bank de vorige week een aanmerkelijke vergroting van de bank- biljettencirculatie te zien (deze steeg tot een na-oorlogs record van meer dan 3,5 milliard), de weekstaat, opgemaakt per 6 December, vertoont reeds alle verschijnse len die wijzen op een ontspanning na de maandwisseling. De bankbiljettencirculatie is met 54 millioen verminderd tot 3.461 millioen. De goudvoorraad bleef onveranderd, zo dat goud en deviezen tezamen met een zelfde bedrag als dat der deviezen zijn ver meerderd tot 4.569 millioen. Wk™» MË •—li Netjes gekapt en tot in de puntjes verzorgd poseert Seumas voor de fotograaf. Hij was de eerste-prijs winnaar in de klasse Highland stieren tussen twee en vier jaar op een prijskamp te Londen, De Nederlandse acteur Edwin Thomas die met zijn regie van „Green Pastures" te Paramaribo eind November veel succes oogstte, heeft uit Port of Spain (Trinidad) een uitnodiging ontvangen daar het volgen de jaar Conelly's stuk in de oorspronklijke (Amerikaanse) versie te komen regisse ren. Na op Suriname een jaar als toneelleider werkzaam te zijn geweest is de heer Tho mas thans met de „Nestor" op thuisreis naar Nederland. De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 7 December 1954 in staat van faillissement verklaard: de Naamloze Vennootschap „De Kenne- mer Uitgevers Maatschappij", gevestigd en kantoorhoudende te Overveen, Militairenweg 25. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. K. Hugenholtz te Haarlem. Wegens gebrek aan baten is op Dinsdag 7 December opgeheven het faillissement van: H. Brink, handelende onder de firma Heto- liebe, te Haarlem, Oranjestraat 81. Rechter commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. G. •T. H. de Leeuw te Haarlem. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft Dinsdagavond laat nog de beraadslagingen over de be groting van Wederopbouw en Volkshuis vesting voortgezet. Om kwart over twaalf kwam minister Witte aan het woord. Hij liet echter de hoofdpunten tot hedenavond rusten. Wel merkte hij op dat de debat ten over huurverhoging en over „andere voorgenomen of in de lucht hangende mo gelijkheden" voor de regering en voor hem zeer leerzaam waren geweest. Hoe een en ander compleet ter tafel zal worden ge bracht, daarover kon hij nog niets zeggen. „Als ik het wel kon, dan zou ik het nóg niet mogen," aldus de minister. Tevoren had de heer Ritmeester (V.V.D. uitvoerig betoogd dat de woning- bouwcijfers van de minister te optimistisch waren. Hij keerde zich alvast tegen een huurbelasting: het is onaanvaardbaar, zo zei hij, aan de huiseigenaren van de hun toekomende huurverhoging ook maar enig deel in de vorm van huurbelas ting te ontnemen. Hoewel hij het in het algemeen eens was met het beleid van mi nister Witte liet prof. Lemaire (KNP) critiek horen op 's ministers voorspelling omtrent het tijdstip, waarop de woning nood tot het verleden zal behoren. Ook deze afgevaardigde verklaarde zich tegen huurbelasting en eveneens tegen een ver eveningsheffing. Minister Witte deelde mee, dat lang durig is gedokterd aan een plan een zelf de subsidieregeling te maken voor de wo- ningwetbouw als voor de particuliere bouw. Het plan gaat niet door. Omdat er een inkomstengrens bij te pas komt zou het moeilijk uitvoerbaar zijn. Ook zijn er financiële bezwaren. De minister dacht aan een regeling voor de particuliere bouw met jaarlijkse bij dragen. Het is niet zo, dat de particuliere bouw thans achtergesteld wordt bij de woningwetbouw. Het streven is geleidelijk te komen tot vermindering van de subsi dies en tenslotte tot opheffing. Dat moet gepaard gaan met verhoging van de hu ren. Uitgerekend is dat, indien na 20 jaar de subsidies zouden worden opgeheven, het totale subsidie-bedrag voor de wo ningwetbouw geringer zou zijn dan de totale premie voor de particuliere bouw. Het is moeilijk een bouwprogramma op te stellen omdat het leven zich niet altijd in cijfers laat vangen, aldus de minister. Door weersinvloeden gaan gemiddeld 4 a 5 weken verloren. Daardoor kwamen vorig jaar 10.000 woningen minder ge reed dan in 1952. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek waren in Juli 105.000 bouwvak arbeiders werkzaam aan nieuwbouw. De krotopruiming is op mars, maar de moge lijkheden zijn beperkt. Vanavond zet minister Witte zijn rede voort. ADVERTENTIE (Verkort weergegeven Vluchtelingen. Reeds weken lang wor den gelden ingezameld voor vluchtelingen en thans is door giften bijna de 2 millioen bereikt. Deze vluchtelingen zijn vreemde lingen voor ons, want het zijn buitenlan ders. Doch wêet of beseft het Nederlandse volk wel dat er Nederlanders in In donesië zijn die ongeveer in dezelfde om standigheden verkeren en bovendien nog leven tussen een bevolking die willens en wetens tegen de Nederlanders wordt op gezweept in verband met de kwestie Nieuw-Guinea, hoewel zij daar zelf niets vanaf weten? Zou het geen tijd worden dat wij ook eens voor die Nederlanders doen wat wij (gelukkig) ook voor vreemdelingen over hebben? Het beste zou zijn dat zij hierheen werden gehaald of naar Nieuw- Guinea werden gebracht, daar de regering nu toch wel van plan blijkt dit rijksdeel te willen behouden tot tijd en wijle de bevol king zelf kan beslissen wat zij wil. Als de regering eens een behoorlijk deel van het aan de UI)iO toegezegde bedrag voor achtergebleven gebieden voor vorenge noemd doel bestemde, zouden w»j al aardig in de goede richting komen. Is dit niet nodig, zo des te beter. V. (Wij verwijzen in dit verband naar de elders in dit nummer gepubliceerde Me morie van Toelichting bij de begroting van Maatschappelijk Werk, waarin uitvoerig, ivordt ingegaan op de problemen die de bovenstaande brief aansnijdt. Red.) Fantasie. In uw blad van Zaterdag 4 Dec. 1.1., komt een alleraardigste foto voor met het opschrift: „Een toonbeeld van pais en vrêe." Als foto buitengewoon geslaagd, naar mijns inziens in strijd met de werke lijkheid. Ook ik ben een dierenvriend, bezit zelf vele dieren en heb ontzettend veel ple zier in mijn gevleugelde en viervoetige vrienden, te observeren. Mij lijkt het nu zeer onwaarschijnlijk dat een duif een een- denei zou kunnen uitbroeden, gezien de af metingen van beiden. Dat het eendenei bij genoemde dierenvrienden is terecht ge komen kan ik aannemen, ook dat een kip het heeft uitgebroed, dat komt meer voor, maar geen duif. Eén duif kan niet broeds zijn, wel een duivenpaar. Dus alles is fan tasie! HANS DE JONG (Kan het niet een klein eendenei ge weest zijn, en een heel groot formaat duif, Hans? De werkelijkheid overtreft de fan tasie vaak! Red.). Dinsdag arriveerde de bekende zangeres Vera Lynn te Hoek van Holland, voor een bezoek van enige dagen aan ons land. Zij zal voor de radio optreden o.a. met een soldatenkoor van 400 leden van Leger, Vloot en Luchtmacht. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer kwam Dinsdag middag het wetsontwerp tot verlenging van het toezicht op het credietwezen met twee jaar, dus tot 1 Januari 1957, aan de orde. De heren W e 11 e r (KNP) en V a n de Wetering (C.H.) wilden er evenmin iets van weten als in 1951. M r. Oud (VVD) was er ook geen voor stander van, al zou hij er wellicht nog mee accoord hebben kunnen gaan, als artikel 10 (sociaal-economisch toezicht op de banken) geschrapt zou zijn. Minister Van de Kieft wees dit ech ter van de hand. De bewindsman kan wel op de steun van mr. Van Leeuwen (WD) rekenen. Ondanks zijn bezwaren was hij bereid nog eens twee jaar de proef met de tijdelijke regeling te doen nemen in de hoop, dat er dan iets beters voor in de plaats zal komen. Hieraan wordt inmiddels hard gewerkt, zei de minister, die de verzekering gaf, dat er beslist binnen twee jaar een ontwerp zal worden ingediend, waarover met de Bankiersvereniging en de Bankraad over leg plaats vindt, dat vlot verloopt. Ofschoon de voorzitter het ontwerp zon der hoofdelijke stemming onder de hamer door wilde laten gaan, kon dit tenslotte niet gebeuren, doordat prof. Gerbran- dy (A.R.) op het laatste nippertje hoofde lijke stemming vroeg. Die zal vandaag ge houden worden. De aanwezigheid van een Engels film équipe in Nederland om bij enige indus trieën opnamen te maken zonder in het be zit te zijn van een werkvergunning, heeft ongerustheid gezaaid in Nederlandse film kringen. De „bedrijfsafdeling filmfabrieken en filmproducenten" van de Ned. Bioscoop bond heeft bereids een telegrafisch protest gestuurd naar de ministers van Sociale Zaken en O. K. en W., alsmede naar het bestuur van het Centraal Sociaal Werk geversverbond. De Nederlandse filmproducenten menen dat iedere buitenlandse cineast, voor welke soort film hij ook bezig is, onafhankelijk van de opdrachtgever, een werkvergunning moet hebben. De violist Jo Juda zal dezer dagen voor een concertreis door België, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland vertrekken. Tij dens deze tournée zal hij werken uitvoeren van Rudolf Mengelberg, Max Reger, Josef Suk, Camille Saint-Saëns en Maurice Ra- vel (met orkest) en Hendrik Andriessen, Claude Debussy, Fritz Kreisler, Ravel, Saint-Saëns, Suk, Bach en anderen (met pianobegeleiding). Dr. Eugen Gerstenmaier, de voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, heeft Dins dagavond op de Duitse ambassade te 's-Gravcnhage een persconferentie gehou den. Hij betoogde daarbij onder meer dat een vereniging van Duitsland een Europese integratie niet in de weg zou staan. In tegendeel, sinds de integratiegedachte vas ter vormen is gaan aannemen, aldus dr. Gerstenmaier, heeft de Sovjet-Unie meer toenadering tot het Westen getoond. De mislukking van een Europese integratie zou voor Duitsland noodlottige gevolgen hebben, want Duitsland als een grote mo gendheid tussen Oost en West is volkomen ondenkbaar. De tijd van de bilaterale overeenkom sten is voorbij en integratie is de enige oplossing. Duitsland, zo vervolgde de spre ker, heeft steeds getoond, dat het bereid is op deze weg voort te gaan. Toen de E.V.G. door Frankrijk verworpen werd, had men zich onmiddellijk met de overeenkomsten van Parijs en Londen eens verklaard en deze aanvaard, hoewel de E.V.G. volgens dr. Gerstenmaier een betere oplossing ver tegenwoordigde. Het denkbeeld van een nationaal Duits leger is bij de Duitsers niet geliefd „na de bittere ervaringen van de afgelopen oor log". De oplossing in de geest van een na tionaal leger is dan ook niet in kringen van West-Duitse politici gevonden doch is Duitsland in feite opgedrongen ,door de verwerping van de E.V.G.". De Franse deelneming aan de integratie hing in sterke mate af van een Britse deel neming. Dr. Gerstenmaier sprak de hoop uit dat Engeland nog verder zou gaan. West-Duitsland beschouwde de overeen komsten van Londen en Parijs als een overgangsstadium, een stap die verder zou kunnen leiden naar een noodzakelijke in tegratie. Terugkomend op het nationale leger zei- de Gerstenmaier, dat Duitsland handelt Bij de Koninklijke Marine is op 5 De cember 1904 de „Dienst der Draadloze Telegrafie" ingesteld. Op deze gedenkwaar dige verjaardag van Sinterklaas deed dé radio officieel haar intrede bij het varende deel der strijdkrachten. Ter ere van dit jubileum waren Dinsdagmorgen ongeveer 230 zowel actief dienenden als gepension- neerde officieren en onderofficieren bij het tegenwoordig „Marine Radiodienst" geheten dienstvak voor een reünie op het Marine-Etablissement in de hoofdstad bij een gekomen. Ter ere van het 50-jarig bestaan zijn een aantal koninklijke onderscheidingen verleend. Officier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden (bij bevordering) werd kapitein-luitenant ter zee J. Focke, ridder in de orde van Oranje Nassau lui tenant-ter-zee van vakdiensten J. P. van der Leelie (reeds drager van de gouden eremedaille van deze orde). Aan de opper- radio-radarmonteur W. C. J. Mijnders werd de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau verleend. De op- perseiner E. de Bruyn is, als eerste seiner, benoemd tot luitenant ter zee van vak diensten 3e klasse. De staatssecretaris van Marine heeft aan de oppertelegrafist J. J. Sanders een tevredenheidsbetuigïng doen toekomen. uit plichtsgevoel. De beveiliging van het Westen kan Duitsland niet uitsluitend aan de Westelijke geallieerden overlaten en Duitsland kan niet eisen, dat de Ameri kaanse soldaat aan de Elbe op wacht staat zonder een eigen bijdrage te leveren. De voorgestelde Saarovereenkomst noem de hij een bevestiging van de status quo en een verduidelijking van de Frans-Duitse verhouding. Het lijdt echter geen twijfel, dat het Saargebied Duits gebied is. Dr. Gerstenmaier voegde hieraan toe dat Duitsland zich echter realiseert, dat het de oorlog verloren heeft en dat het geduld diende te betrachten. Een verenigd Duitsland, en hierop kwam de spreker herhaaldelijk terug, dient in ieder geval zelfbeschikkingsrecht te heb ben. Het moet kunnen beslissen of het aan de integratie van het Westen wil deel nemen. Dr. Gerstenmaier brak ook een lans voor meer volmachten van de Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa. Uitein delijk dient men tot een werkelijk Euro pees parlement te geraken, aldus ds West- Duitse Bondsdagvoorzitter. De minister-president dr. W. Drees heeft schriftelijk geantwoord op vragen van het Eerste Kamerlid prof. dr. F. C. Gerritson. naar aanfeiding van een artikel in de „In telligence Digest" van November 1954 met betrekking tot een hernieuwd overleg van het Westen met Rusland. Van het bericht in de „Intelligence Digest" had dr. Drees geen kennis genomen, wel van de mededelingen in de Nederland se en Britse pers in begin October, dat de Labour Party enige buitenlandse geestver wanten had uitgenodigd geheel of gedeel telijk het Labour-congres in Scarborough bij te wonen en onder meer de in het be richt genoemden daaraan gevolg hadden gegeven. Wat in de „Intelligence Digest" wordt beweerd omtrent hetgeen tüssen hen be sproken zou zijn, „is gefantaseerd en raakt kant noch wal," aldus dr. Drees. De Zweedse premier Tage Erlander, die volgens het bericht in de „Intelligence Digest" ook bij het onderhoud tegenwoor dig was geweest, heeft dit zoals wij gisteren berichtten, echter bevestigd. WOENSDAG 8 DECEMBER Kapel Minahassastraat: Stichting „Petra", L. J. Pasman. 8 uur. Westerhoutpark 1 A: „Astrologie en vrijheid", H. C. Moolenburgh, 8 uur. Concertgebouw: Nederl. Vrouwen Be weging, „Pijnloze baring", dr. W. E. Kreger, 8 uur. Wilhelminastraat 43 a: „Aesthetische opvoeding", openbare voordracht M. M. Stibbe, 8.15 uur. Frans Hals: „De zonde van Molly", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ban- dcloos", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 8 uur, Rembrandt: „Broeders zonder vrees", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The snows of Kilimanjaro", 18 jaar, 6.50 en 9.15 uur. Luxor: „De schoon heidsspecialist", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Roman holiday", alle leeft., 8.15 u. DONDERDAG 9 DECEMBER Zuiderkapel, Zuiderstraat: Ds. J. Visser, 8 uur. Frans Hals: „De zonde van Molly", 18 jaar, 2,30, 7 en 9.15 uür. Palace: „Bande loos", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zolang jij bij mij bent", 14 iaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Broeders zonder vrees", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The snows of Kilimanjaro", 18 jaar, 2, 4.15, 6.50 en 9.15 uur. Luxor: „Staatsvijand no. 1", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Roman holiday", alle leeft., 8.15 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5