De eerste tanker was een brik Thalia- „Velserbad" zal gezond en nuttig werk doen ^Vi Veren igingsvaria Agenda voor Velsen Havenberichten Kennemer t Lantaarn Visseru - varia En in het begin mochten de passagiers niet wetendat ze in de olie" waren Twee percent van de bij na-verdronkenen kon zwemmen.... uit de IJmond 5 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Philharmonisch Orkest concerteert DE ZOON VAN NIEMAND Velsens vrouwen maken zelf hun lampekappen Kerstgedichten voor de leden van de N.K.V. Old Clothes New DRY CLEANING ONLY De taak van een overdekte In de nacht VTG sloeg Oranje-Zwart Cursus in het maken van lampekappen ook in Beverwijk Kerstavond Kath. Vrouwengilde Bridgen om het kampioenschap „Mensen in pension" St. Eloy zag „Dienders en dieven" WOENSDAG 8 DECEMBER 1954 MEN is omstpeeks 1870 begonnen schepen in te richten speciaal voor vervoer van onverpakte petroleum. Aanvankelijk werden daarvoor gewone vrachtschepen ge bruikt met ia de ruimen geplaatste tanks, doch al spoedig ging men er toe over in de ruimen schotten te plaatsen zodat tanks ontstonden in het schip zelf. Speciale maat regelen "waren nodig met het oog op het ontvlammingsgevaar. De adrdoliehandel tussen de twee continenten dateert van 1860. In die tijd was het zeilschip nog in zijn volle glorie en het eerste vervoer geschiedde met een als brik getuigd vaartuig van 224 ton, de „Elisabeth Watts", dat laat in genoemd jaar 18(J0 van Philadelphia naar Londen onder zeil ging. Het stuwen aan boord van dit 224 ton metende schip vergde weken en toen het eenmaal zeilree was, bleek er geen be manning te vinden, die met een lading aardolie onder de voeten zee durfde te kie zen. Straffe maatregelen waren nodig om deze lastige situatie op te lossen en zo kon tenslotte de tocht over de Oceaan worden gewaagd, welke tot ieders ver wondering goed afliepLang heeft de vrees voor de vreemde lading er bij het zeevolk ingezeten en niet alleen bij de op varenden. Het heeft bijvoorbeeld een grot© strijd gekost, vóórdat tankschepen met, olie toestemming werd gegeven zon- dep meer het Suez-kanaal te passeren. Dit we.-rd eerst in 1892 toegestaan. In houten fust Het eerste vervoer van lampolie van Amerika naar Europa (ook naar Neder land, waar de eerste ladingen in 1863 wer den aangevoerd) geschiedde in houten vaten, welke in de ruimen der schepen gestuwd werden. Door de vorm van het vat bleef op deze wijze veel laadruimte ongebruikt, terwijl door lekkage zich op moeilijk te bereiken plaatsen brandbare vloeistof kon verzamelen. Inderdaad zijn dan ook in het begin van het trans-ocea nische olietransport enige ernstige onge lukken gebeurd, mede als gevolg waarvan naiar een betere oplossing werd gezocht. Modern voor zijn tijd Het is bekend dat er op de Ameri kaanse kust een ijzeren zeilscheepje heeft gevaren met ruimen door plaatijzeren schotten in compartimenten verdeeld. „Atlantic" heette dat eerste tankertje en het voer in 1863. Ook van andere vaartui gen is bekend, dat zij de olie vervoerden in tanks, soms uit hout vervaardigd, die in de ruimen stonden opgesteld; weer an dere hadden dubbele wanden, die met vilt en cement gedicht werden. Deze dubbele wanden leverden evenwel een groot ge vaar op, aangezien zich daartussen gassen konden ophopen, welke gemakkelijk tot explosie konden komen. DRIE geheimen De geschiedenis van de tankervaart vermeldt de namen van drie merkwaar dige schepen: de „Vaderland", de „Swit zerland" en de „Nederland", die in 1872 1874 in Jarrow-on-Tyne gebouwd zijn. Maar de geschiedenis vertelt ook, dat de schepen behalve voor passagiersvervoer, ook ingericht waren voor het vervoer van olie in bulk, maar zó goed werd de aard van de „gevaarlijke lading" geheim ge houden, dat zelfs getwijfeld wordt of ze inderdaad wel olie vervoerd hebben! Hierbij afgedrukt is een foto van één der 29 tankers van de in 1912 opgerichte en in Den Haag gevestigde N.V. Petro leum Maatschappij „La Corona". Het is niet de grootste tanker, die momenteel in de vaart is, maar niettemin een mo dern schip, gebouwd in 1949 bij Wilton- Feyenoord te Rotterdam met een laad vermogen van 12407 ton. De bruto inhoud bedraagt 8263 reg. ton bij een lengte van 141,41 m, breedte van 18,02 m en een holte van 10,29 m. De voortstuwing ge schiedt door een 8 cyl. M.A.N.-motor van 3600 pk, die het schip een snelheid van 1H mijl geeft. Op 17 Sept. 1949 vond de tewaterlating plaats en het schip verkreeg toen de naam „Mitra" vernoemd naar een schelpje voorkomend op de kust van Mauritius in de Indische Oceaan. Het feit van het eerste na de oorlog op Ne derlandse werf gebouwde tankschip staat op naam van de „Mitra", dat op 20 De cember 1949 tijdens de officiële proeftocht aan de N.V. Petroleummaatschappij „La Corona" werd overgedragen. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER Onder auspiciën van de Commissie Cul tureel Beverwyc geeft het Noordhollands Philiharmonisdh Orkest op Woensdag 15 December een concert in het K.S.A.-ge bouw. Het programma vermeldt het pianocon cert in F grote terts van Mozart, waarin als solist zal optreden de Beverwijkse pianist Jan Vessies. Voorts wordt nog uit gevoerd een symphonic van Hay dn en de vijfde symphonie van Tschaikowsiki. De leiding is in handen van Toon Verhey. RECTIFICATIE In een kopje over de aankoop van het openluchtzwembad „De Heerenduinen" door de gemeente Velsen is gisteren een storende zecfout geslopen. Er stond „Aan koop overmorgen", maar het had moeten zijn „aankoop overwogen". ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling HET AANGRIJPENDE FILMWERK met Amedeo Nazzari - Yvonne Sanson Een der meest ontroerende films, die U ooit hebt gezien Voorverkoop morgenochtend van 11 12 uur (ook telef.). Toegang 18 jaar WOENSDAG 8 DECEMBER IJ MUIDEN Rex, 20 uur: „De vrouw uit de Lisbon club". Thalia, 20 uur: „Het recht van de sterk ste". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 1417 uur. SANTPOORT: Speeltuinvereniging „Jong Santpoort". 13.30-17 uur, poppenkast' 20 uur: op voering „De ganzenhoedster". DONDERDAG 9 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De zoon van niemand". Rex, 20 uur: „De vrouw uit de Lisbon club". VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur: Spreekuur wet houder van Openbare Werken. De „Mitra" een Nederlandse tanker. De Vereniging Huishoudelijke Voorlich ting in Velsen houdt in Januari enige cur sussen waarop belangstellenden zullen worden ingewijd in de kunst van het zelf vervaardigen van lampekappen en van fraaie handwerken. Er worden per cursus vier lessen gegeven, bij voldoende deel name zowel in de middag als 's avonds. Voor 1 Januari kan het aan de Velsense dames toegezonden formulier worden te ruggezonden met de vermelding welk tijd stip door hen wordt geprefereerd. De afdeling Beverwijk van het Gilde van de Nederlandse Katholieke Vrouwenbewe ging houdt op Dinsdag 14 December in het K.S.A.-gebouw een Kerstavond. De voordrachtskunstenares mevrouw Joop EnklaarKeesen zal kerstgedichten de clameren; na de pauze draagt zij verzen van hedendaagse dichters voor. ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 Nu de opening van het „Velserbad" zo langzamerhand vastere vormen gaat aan nemen, komt de tijd, dat wij ons kunnen afvragen, wat deze inrichting voor onze gemeente betekent en wat haar taak moet zijn. Nu ben ik mij ervan bewust, dat er een dusdanig uitgebreid terrein van werk zaamheden van een overdekte aanwezig is, dat het niet mogelijk is om in dit artikel alle facetten naar voren te brengen. We onderscheiden de zwemkunst en de zwemsport. De zwemkunst is de kunst om te zwemmen, dus het gewone zwemmen en het leren hiervan aan hen, die dit wensen, bij uitstek een taak, die aan een overdekte is toegewezen. Om deze taak te kunnen uitoefenen neemt zij gediplomeerde vak-krachten in dienst, die op des kundige wijze het zwemmen onderwijzen. De zwemsport dus hier komen wij op het terrein van het wedstrijdwezen is het domein van de zwemverenigingen, die trainers hebben om hen, die zich tot het snel-zwemrnen en waterpolo aangetrokken gevoelen, hierin te bekwamen. Hieruit volgt al direct, dat de genoemde twee begrippen niet twee afzonderlijke eenheden zijn, doch wel eikaars complement. Zonder het eerste kan het tweede niet tot zijn recht komen. Nu zal ik op de zwemsport in dit artikel niet verder ingaan, niet omdat het niet be langrijk zou zijn ook op dit gebied heeft de inrichting een belangrijke taak te vervullen doch anders zou dit veel te veel plaatsruimte vragen. Wel kom ik nog terug op het kunst- zwemmen. V olksgezondheid Een gemeente, die een overdekte inrich ting rijk is, heeft daarmede een object van volksgezondheid in haar midden, dat niet hoog genoeg is te waarderen. Op de medische zijde mag ik als leek natuurlijk niet ingaan, doch wel wil ik een uitspraak vermelden van de oud-directeur van de Gemeentelijke Geneeskunde en Gezond heidsdienst in Amsterdam, dr. L. Heijer- mans, die luidde als volgt: „Een zwemin richting is een machtig wapen in handen van de preventieve geneeskunde" en deze uitspraak zal zeker door ieder beaamd worden. Natuurlijk is de inrichting niet alleen van belang voor de preventieve genees kunde, ook als nabehandeling van bepaal de ziekten verricht zij een prachtige taak. Dinsdag 7 December kwamen de haven ,Ik denk o.a aan hen die door kinderver van IJmuiden binnen: Bomma van Oslo. Deo lamming getroffen zijn en juist voor deze Favente van Gdynia. Jerma van Corathub. slachtoffers (meestal nog slachtoffertjes) Eemstroom van Grangemouth. Strom van Oda. Dotterel van Manchester. Löwe I van Domsö. Midas van Kopenhagen. Reliable van Norrköping. Sigulda van Claypeda. Hait- habu van Korsnas. Capella van Kotka. Wit- tekind van Södertalje. Rien Tiekman van Geffle. Spurt van Gdansk. Metrans van Stettin. Wikla van Antwerpen. Wota van Kalmar. Libelle van Kristinahamn. Grave- land van Hamburg. Servus van Ipswich. Lena van Archangel. Varing van Geffle. Vertrokken zijn: Maywood naar Rotter dam. Ponto naar Antwerpen. Jan Kreumer naar Rostock. Centaurus naar Stavanger. Hernö naar Bremen. Möwe I naar Antwer pen. Capella naar Rotterdam. Salsaas naar Bato. is het leren zwemmen zowel geestelijk als lichamelijk van zeer veel belang. Het is een verheugend verschijnsel, dat de dok toren hoe langer hoe meer het leren zwemmen voor deze patiënten voorschrij ven. Immers, de weerstand van het water moet overwonnen worden en het kind moet derhalve daarbij de spieren van een getroffen beentje gebruiken om deze kracht te overwinnen m.a.w. na vele en volhardende oefeningen worden deze spie ren sterker en allengs kan een vrij nor maal gebruik van dit lichaamsdeel terug keren. Nieuwe mast Al jaren troont op een mast aan het eind van de Hoogoven buitenhaven een apparaatje, dat nauwkeurig weet uit welke hoek de wind waait niet al leen, maar ook hoe hard de wind blaast. Als het te gek wordt met die wind, kunnen de kranen van de Hoogovenhaven worden vastgezet om ze voor ontsnappingen te behoeden. Dat ding stond daar niet zo best en was bovendien niet hoog genoeg; er is nu een vijf tien meter hoge nieuwe mast verrezen aan de peripherie der altoos bouwende nijverheid aan de Noordkant van het kanaal, aan de Noordkant van de bui tenhaven, waar de gietmachine haar broodjes bakt Nog de.ze maand komen de wieltjes, «n radertjes in bedrijf. Van goud naar afscheid Het is nog niet zo lang ge leden, dat deze krant papier maker Willem Schuit toe juichte op het erepodium van het gouden dienstverband bij Van Gelder. Dat was de tien de September, als ik nog re kenen kan, maar inmiddels is de dag gekomen, waarop Schuit in het schuitje moet stappen, dat zovelen voor hem met een lichte tegenzin be klommen hebben: dat van het pensioen. De fabriek heeft hem niet zo maar weg laten gaan, want iat doe je niet met mensen van dit oude, goede stempel, die al hun levensdagen mee hielpen aan de groei van een groot bedrijf de fabriek heeft hem van harte vaarwel toegeroepen en dat werd al lereerst gedaan door fabrieks directeur ir. B. Verdoom, die hem dankte voor alle trouw en toewijding gedurende de lange vijftig jaren sinds hij als jongmaatje het papieren pad betrad. „Een voorbeeld voor de jonge generatie' werd de scheidende papier maker genoemd en terecht, want zulk geslacht van nauw gezette werkers begint schaar ser te worden in deze maat schappij, die steeds maar meer massamensen oplevert. De directeur heeft ook nog even verwijld bij de triomf van de laatste maanden, waar in Schuit een groot aandeel had: het herstel van de PM 14. die op die benauwde Zondag ochtend in de zomer af brandde, maar op vier Octo ber weer kon gaan draaien met vlaggen en guirlandes boven haar lange lichtgroene lijf. Twee maanden heeft Schuit sindsdien zijn oude getrouwe nog mogen dienen en hij heeft er menig aanloopfoutje uitgehaald en voor dat alles en nog veel meer kwam er een plateelplaquette achter de rug van meneer Verdoom van daan, die tot in lengte van da gen de herinnering aan dit af scheid levend zal houden. Als ploegma'kker sprak meneer W. F. de la Rie en van hem kreeg de aanstaande pensioen trekker een pracht van een foto van al die werkers aan de „14", waar hij maar wat mee in zijn nopjes was. Het papierfabriekspersoneel bleef daar niet bij achter, want na mens alle werkers kreeg Schuit uit handen van me neer Buntsma een enveloppe met wat er in. En tenslotte heeft de heer W. J. Willems als bedrijfschef, sedert jaren nauw gelieerd aan het werk van de scheidende een per soonlijk woordje op de val reep geuit. Om er een boek bij te schenken, waar de pa piermaker wel het populieren- hout in zal hebben herkend. Dan wordt het mooi wollig weet u. Dat het u goed ga, Schuit, is de wens van Als de elementen samenspannen tegen de kleine mens en hij kan alleen nog maar tegen de wind leunen en het zand uit d'ogen wissen, dat daar bij scheppen over het semafoorduin holt, dan gaat IJmuiden midden in de nacht plotseling ongerust leven. In de Lange Nieuwstraat pinkt het licht aan van de man, die nu wel op een nette flat woont, maar in de hoek zijn visse rijbandje heeft behouden als klein contactdoosje met de visserij, die hij al zijn levensdagen met een vreemde, vasthoudende liefde heeft gediend. En bij Halverhout in de Kanaalstraat gaat de nachtwake zich extra de ogen en oren uitwrijven om „stand by" te zijn. Op de kustwachtpost troepen ze samen achter het glas en ze zeggen af en toe een kort woord tussen het bulderen van de wind door. „Rotweer" of „Vuil buiten". Het zijn de korte woorden van mannen, die weten, hoe het er nu uitziet op de schuimende, losgebroken Noordzee, waar de loodsboot het veld al geruimd heeft en de lichtopstand op het piertopje voor onderzeeër speelt. In de luwte van de bunker op de kop van de haven zijn dan altoos een paar mannen te vinden en een enkele vrouw ook wel. Wachtend, kleumend in de natte kou van zo'n door dringende nacht, waar geen bunker en geen jopper tegen bestand is. De „Neeltje Jacoba" rukt onrustig aan de landvasten en het water klotst donker onder het wiebelende plankenstei gertje. Jaap van der Meulen slaapt met één oor wijd open. De halve stad slaapt met één oor open, want elk ogen blik kan de storm aan de le vens van haar dierbaren gaan trekken. Op de eerste verdie ping van Wijsmullers nieuwe gebouw, dat als een stuurhuis tegen de havenkant is geplant, zijn de kwikdampbuizen ook gaan gloeien en voor de sleep bootsteiger ligt de Nestor met een dun stoomspiraaltje uit de fluit, dat neerslaat nog voor het omhoog kan komen, op de tros te springen. Het stormt. De geesten zijn klaar wak ker. Moeder in de Lange Nieuwstraat heeft het een en ander gezegd tegen de baas, die op zijn pantoffels naar het kastje in de hoek van de voor kamer is gescharreld om de noodgolf „bij" te zetten. „Je lijkt wel gek" heeft ze gezegd of iets nog vleienders. Maar ze iveet deksels goed, dat het niét helpt, want IJmuiden is al Icing op pantoffels, klaar om de laarzen aan te trekken en te gaan kijken. Niet uit de niewsgierigheid, waarmee de automannen be hept zijn, die de volgende mor gen op het semafoorduin naar de zee zullen komen kijken om hun kindjes achterin te wijzen op de hóge golven-en-kijk- eens-wat-een-water-er-over-die pier-waait, maar met de inge houden spanning van degenen, die weten wat er loos is ach ter de kim. Die weten, dat de loggers steken en de trawlers ook niet veel meer kunnen uit voeren in dit helleweer. Die de kou niet achten en naar de kop worstelen óm met de han den in de zakken te kijken en te denken. IJmuiden is in vol bedrijf zo'n nacht. Het wordt een felle bezigheid, als er schepen bin nenvallen zoals in de avond van de vijfde December ge beurde, toen de Klaas Wijker zijn vrachtje aan de Tegeltjes- markt afleverde. Dan komen er nog een paar bezige handen bij in „Augusta", waar de koffie gewarmd wordt en in de „Bruinvisch", waar alvast een boterhammetje of twee drie onder het mes wordt ge nomen. Schipbreukelingen van de Falcon! Wie weet wat er nog meer kan komen van nacht IJmuiden slaapt op het eer ste gezicht, maar wie goed kan zien, merkt overal de lichtkie ren achter de gesloten gordij nen op, aan het Gijzenvelt- plantsoen en in de Lange Nieuw, in de Kanaalstraat en bij de koelhuizen. Alleen de automatieken zijn gedoofd, in zo'n nacht en er is voor de werkers van de lange nacht geen warm worstje of een croquet te halen. Of weet u een nachtadres? Niet ergeren Een bewoner van de Krom me Mijdrecht gaat enigszins gebukt onder de aantijgingen, die onder dees' Lantaarn zijn gehoord tegen het veevervoer en deszelfs bijkomstigheden, op de Velser pontpleinen. Hij vindt het blijkbaar niet zo erg, want, zegt hij: als een koeien- dame de lucht van de vrijheid krijgt zal zij gelijk een rendier op die vrijheid afhuppelen, on geacht wie of wat. En dan móeten de begelei ders wel eens hardhandig op treden, begeleiders die naar het zeggen uit de Rivierenbuurt „vakmensen" genoemd mogen worden, die hun weetje weten en het gevaar kennen, dat hun bedreigt. Allemaal tot uw dienst, maar de gewoonte leidt tot excessen er wordt geranseld zonder zin of noodzaak. Vakmensen of niet: ménsen moeten het blijven. Allemaal accoord: 800 pond bewegend koeienvlees is niet makkelijk te mannen, maar waarom stoppen ze dan veel te veel van dat levende vlees in één auto. Als zelfs de polreie zegt, dat er meermalen „onge wenste toestanden" voorko men blijft er niet zo heel veel stof tot discussiëren. LAMPENIER p0C00000»C»XXX!00<»3C0CO30000CaX»X)tXIC0CC0000000000C*X Bij de aanstaande opening van het „Velserbad", eens een rotte plek in Velsens nieuwe stadsbeeld, thans een parel aan zijn kroon, hebben wij de directeur der gemeentelijke bad-, zwem- en wasinrichtingen, de heer C. W. van S chr e ev en verzocht voor onze lezers enige artikelen over de zwemsport, het zwemmen en de bad inrichtingen te schrijven. Het eerste vindt u hierbij. »xxxxxic<xxx3oooccoooc<xiooocooooocooooooooooooocoooooocc Wat te denken van patiëntjes en deze heb ik in de practijk meermalen meege maakt die bij het begin niet konden lopen en in het bassin gedragen moesten worden en die na een jaar zelf, zonder enige hulp konden lopen. Een dergelijk kind behoeft zich niet achter te gevoelen bij anderen en uit deze kinderen zijn bij herhaling echte waterratjes gegroeid. Het bij deze kinderen aanwezige min derwaardigheidscomplex verdwijnt en zij gaan zich de gelijke gevoelen van an deren. Dat dit van kardinaal belang is voor de geestelijke gesteldheid behoeft geen betoog. Hier ligt een taak voor de overdekte in richting, om in nauw contact met de dok toren bepaalde patiënten zoveel mogelijk in het dagelijks leven terug te brengen en de mogelijkheid te scheppen om een vol waardig lid van onze maatschappij te worden. Verdrinken hóeft niet Van de zieken naar de gezonden. Heeft u er wel eens bij stilgestaan, dat nog altijd enige honderden mensen en kinderen per jaar door verdrinking om het leven ko men en dat dit in vele gevallen niet nodig was geweest, indien men de zwemkunst was machtig geweest? D Prjjzen van Dinsdag. Heilbot 3,00; gr. tong 4,50; grm. tong 3,30; kim. tong 3,00; kl. tong I 2,46—2,30; kl. tong II 2,14; tarbot I 3,202,80, per kg. Gr. schol 63; grm. schol 78; kim. schol 84; kl. schol I 77; kl. schol II 68—50; v. haring 17—10,60; makreel kl. 22—18; gr. schelvis 58—51; grm. schelvis 5749; kim. schelvis 5143; kl. schelvis I 5043; kl. schelvis I 38—34,50; wijting 41,5026,50; gr. gul 5543; midd. gul 46—39; kl gul 39—37; kl. haai 51—41; ham 104; poontjes 27—25; kl. koolvis zw. 32—24; kl. koolvis wit 4846, per 50 kg. Gr. kabeljauw 312—174; gr. koolvis 104—80; gr. koolvis wit 112; gr. leng 124, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 16 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 9 kisten schol, 2500 kisten haring, 24 kisten makreel 543 kisten schelvis, 113 kisten wijting, 76 kisten kabeljauw en gul, 3 kisten leng, 6 kisten haai, 2 kisten ham, 5 kisten poon, 83 kisten koolvis, 18 kisten diversen. Totaal 3400 kisten. Is het daarom alleen al niet noodzake lijk de jeugd „in massa" naar het zwem bad te brengen? En juist in een plaats als de onze, waar veel diep water is? Jong geleerd, oud gedaan. Dit spreek woord gaat nog steeds op doch hieraan kan worden toegevoegd, dat ook zij, die op latere leeftijd het zwemmen leren, ook iets meekrijgen voor hun verdere leven. Is het niet merkwaardig, dat bijv. van hen, die op het water hun brood verdie nen, slechts een gering percentage kan zwemmen. IJmuidenaren, gij, die veel tijd van uw leven op het water doorbrengt, knoopt dit in uw oor en gaat bij u zelf maar eens te rade of het niet hoog tijd wordt om zwem men te leren. Het is nog niet te laat! Wilt gij een treffend voorbeeld? U zult zich nog wel een foto herinne ren van de stormramp van Februari 1953. Daar zag u een man in een boom en op nog geen 50 meter afstand zat een rubberboot vast in de takken. Het water was toen kalm geworden en toch zo is later gebleken kon deze man die boot niet bereiken omdat hij niet kon zwemmen. Het aantal slachtoffers van deze ramp, zou zeer zeker niet die ontstellende hoog te bereikt hebben, als meerderen hadden kunnen zwemmen. Natuurlijk valt tegen de elementen niet te vechten en ook zwemmers hadden zeer zeker niet altijd hun leven kunnen redden, doch er zijn gevallen bekend, dat dit wel mogelijk ware geweest, indien men geweten had wat men in het water had kunnen doen. Wat denkt gij, lezer, van het volgende feit? Van een groep van 103 geredden, die ik persoonlijk heb gesproken, konden er 2 zegge en schrijve 2 zwemmen! Er is aan de resterende 101 gratis zwemles en gratis toegang tot de overdekte aange boden, doch hiervan werd geen gebruik gemaakt: „We zijn er nu levend afgeko men en we zullen wel weer geholpen wor den als het nog eens mocht gebeuren." Stadgenoten, dit antwoord zult gij niet geven, want gij zijt natuurlijk overtuigd, dat het zwemmen een noodzaak is. Velser Tafeltennisclub VTC 1 leverde in de afgelopen week een goede prestatie door het leidende Oranje Zwart 3 zijn eerste nederlaag te bezorgen. Het eerste treffen was voor VTC doordat Noorman, Voogt en Peek de eerste drie wed strijden in winst omzetten. Hierna liep O. Z. in door de overwinning van Van Alphen op Voogt en van Peterse op Noorman, die ech ter hun laatste partij weer in hun voordeel beëindigden. Ook Peek won zijn twee resterende wed strijden. De dubbel was voor O. Z. Einduitslag 73. VTC 2 had een walk-over tegen Columbia 3, dat met een 100 nederlaag naar huis werd gestuurd. Ook VTC 3 had er zin in. De Bock, Van Schadewijk en De Waal speelden tegen Togido 7 en ook dit werd een 100 over winning. Verder speelde het derde team nog tegen Corodex uit Zandvoort. Porck, die als invaller voor De Bock meedeed, won tegen Molenaar en Keur, doch verloor van Smo- renburg. Eenzelfde resultaat bereikte Van Schadewijk, terwijl De Waal geen punt af stond. De dubbelpartij was voor Corodex, zodat ook deze tweede wedstrijd van VTC 3 een overwinning werd: 73. VTC 5 leed een 73 nederlaag tegen het zwakke DIOS 5, waarbij moet worden aan gemerkt, dat slechts twee spelers op het appèl verschenen. Porck was minder goed op dreef en moest tweemaal de winst aan zijn tegenstander laten. Noteboom deed het goed en wist tweemaal te winnen. De dames van VTC leden weliswaar tegen Hotac 1 een nederlaag, doch deze was eer vol: 73. Mevr. Goossens wist mej. Blom te verslaan en mej. Wijnbergen en mej. Groen brachten mej. Bruijns een nederlaag toe. Slechts mej. Pie was ongenaakbaar en wist driemaal te zegevieren. De vereniging huishoudelijke- en gezins voorlichting te Beverwijk heeft het plan opgevat om in Januari een cursus in het maken van lampekappen te organiseren. Er worden vier lessen per cursus gegeven, bij voldoende deelneming 's middags en 's avonds. Het Katholiek Vrouwengilde te Bever wijk houdt op Dinsdag 14 December in het KSA-gebouw de jaarlijkse Kerstavond. Medewerking wordt verleend door Joop EnkelaarKeesen, die enige Kerstgedich ten zal voordragen. Na de pauze zal zij enige verzen lezen van hedendaagse dichters. Uitslagen „Denk en Zet" De Wijk aan Zeese damclub „Denk en Zet" heeft de onderlinge competitie voort gezet met de volgende wedstrijden: Van WoenselN. de Boer 20; TaffynF. van Son 11; R. MahlbergB. Zuiderduin 02 De vijfde wedstrijd om het kampioen schap van de bridgeclub „Wijk aan Zee" eindigde als volgt: 1. Van KlaverenHand- graaf 33 pnt.; 2. mevrouw Van SonBeer- mann 29>/2 pnt.; 3. de heer èn mevrouw Van der Aar 28 pnt.; 4. mevrouw Beer- mannVan Son 27 pnt.; 5. de heer en mevrouw Gertenbach 26'/s pnt. Bij Jan van Dommelen De Santpoortse toneelvereniging „Jan van Dommelen" geeft Zaterdag 11 Decem ber een opvoering van de comedie in vier bedrijven van A. Bromet „Mensen in pen sion". De regie is in handen van Willem van der Veer. De voorstelling wordt ge geven in „Zomerlust" in Santpoort. Ook Dinsdag 14 en Zaterdag 18 December wordt dit stuk opgevoerd. In Januari 1955 treedt Julia de Gruyter op voor donateurs van genoemde vereni ging. Aan haar optreden gaat de opvoering van ,Een glas bier" van J. B. Priestly vooraf. Postduivenverenigingen slaan handen ineen Na langdurige voorbereidende besprekin gen hebben de beide Heemskerkse postdui- venhoudersverenigingen „Assumburg" en „Bevrijde vleugels" besloten een fusie aan te gaan. In een gecombineerde vergadering werd tot nieuwe naam gekozen: „De Vre desduif". Het nieuwe bestuur zal bestaan uit de heren: S. Lotterman, J. Beentjes, J. van Stralen, J. Koper, J. Knap, A. Bruyns en J. G. Dudink. In het Patronaatsgebouw mocht de voor zitter van de IJmuidense afdeling van de Ned. Katholieke Metaalbewerkersbond „St. Eloy", de heer C. Küster, gisteravond een groot aantal leden en hun dames verwel komen op de eerste van twee filmavonden, welke de afdeling deze maand belegt ter gelegenheid van de viering van het feest van de patroonheilige van de vakbeweging. Districtsbestuurder P. Zijm stelde St. Eloy ten voorbeeld aan onze hedendaagse maatschappij, waarin van het in de prak tijk brengen van Christelijke naastenliefde zo bar weinig terecht komt. Zeker zijn de omstandigheden ten opzichte van die, waaronder St. Eloy leefde ver anderd, doch dit mag niet wegnemen dat, wat in het middeleeuws werkmilieu mo gelijk was, thans tenminste met beste krachten nagestreefd dient te worden; niet alleen door het woord, maar vooral door de daad. Spreker wees in dit verband op de vorig jaar door de bisschop van Haar lem opgerichte Stichting Katholiek Kenne- merland, welke zich het behoud van de kerk en verbreiding van het geloof in Kennemerland ten doel stelt. Hij wekte de aanwezigen op mee te werken aan de kerstening van het bedrijfsleven, terwijl hij speciaal de dames op het hart drukte hiervoor haar morele steun te geven. Het voorfilmpje, een in kleuren uitge voerd tekenfilmpje, gaf daarna op vaak geestige wijze een indruk van de vele moeilijkheden welke de industrie en han del ondervinden van de gesloten grenzen, en de mogelijkheden welke de geliberali seerde handel biedt; het was de bekende „Hoedenmaker en Schoenmaker". Na de pauze werd de Italiaanse film „Dienders en Dieven" vertoond, welke reeds eerder in onze filmrubriek is be sproken.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7