„De bevrijding van Formosa is een interne Chinese aangelegenheid" Ambassadeurs terug naar hun posten in Moskou Weerbericht Terugtrekking Amerikaanse strijdkrachten geëist Kolenboot „Ariël" voor Franse kust gekapseisd; vijf doden Duits tijdschrift bevatte een voor de Prins grievend artikel Ernstige Chinese waarschuwing aan V.S. Ruim 9 milliard voor defensie T oezicht op credietwezen wordt verlengd Reddingssloep kantelde ookslechts drie opvarenden bereikten de wal UNO-vonnis over rassendiscriminatie Kwestie der gevangen vliegers in China Het woord is aan KLM-passagiersvervoer met 14 pCt. toegenomen 69e JAARGANG No 130 DONDERDAG 9 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 284 West-Duitse begroting Bezorgdheid in Bonn Nieuw-Guinea in de UNO Nederland stemde tegen Nederlander in Zuid- Sumatra aangehouden Weer 51.000 erbij voor vluchtelingenhulp Agendapunt voor UNO Duitse oorlogsmisdadiger met luister ontvangen Het blad zal niet meer geïmporteerd worden Weerropport z zo Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 0e minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China, Tsjou en "Lai, heeft Woensdag de Verenigde Staten gewaarschuwd, dat zü alle ernstige gevolgen voor hun rekening moeten nemen, als zij niet hun strijdkrachten terugtrekken van For mosa en andere door de nationalisten bezette eilanden. „Formosa is Chinees gebied en Tsjang Kai-Tsjek is de „Chinese volksvijand nummer één", aldus Tsjou. „Door het verdrag tracht de Amerikaanse regering de gewapende bezetting van Formosa te legaliseren en met dit eiland als basis haar aggressie tegen China uit te breiden. De bevrijding van Formosa is," aldus Tsjou, „een binnenlandse aangelegenheid, waarbij geen inmenging van welke buitenlandse staat dan ook zal worden gedoogd." De minister verklaarde, dat voor het Chinese volk „de bevrijding van het eigen eiland Taiwan (Formosa) een verdedi gingsdaad" is. Tsjou en Lai leverde voorts felle critiek op de verdragen die de Verenigde Staten met andere landen in Azië en het gebied van de Stille Oceaan hebben gesloten. „Het Chinese volk verklaart plechtig, dat Taiwan Chinees gebied is. Het Chinese volk is vastbesloten Taiwan te bevrijden. Slechts door die bevrijding kan het Chi nese volk de algehele eenheid van zijn land bereiken en de vrede van Azië en de wereld verder verzekeren." „Alle voorstellen om Taiwan te neutra liseren, onder beheer te plaatsen of om er een onafhankelijke staat van te maken verwerpt het Chinese, volk als schending van zijn souvereine rechten en inmenging in binnenlandse aangelegenheden," aldus Tsjou. „Het Chinese volk is resoluut gekant te gen oorlog, doch het zal zich nooit door bedreigingen met oorlog tot onderwerping laten dwingen. Het wenst vurig de vrede. Doch het zal nooit voor een vrede zijn die ten koste gaat van zijn gebied en souve- reiniteit," zo voegde hij hier aan toe. Tsjou en Lai beschuldigde de Verenigde Staten er voorts van, dat zij spionnen naar het Chinese vasteland hebben gezonden om ondermijnende activiteit te bedrijven. Ook Grotewohl De Oost-Duitse eerste minister, Grote wohl, heeft de Westelijke mogendheden er voor gewaarschuwd, dat het 600 millioen personen tellende Chinese volk het Oost- Europese blok zal steunen in geval van een Westelijke aggressie. De Chinese ver klaring van deze inhoud op de conferen tie over Europese veiligheid te Moskou noemde Grotewohl in de Volkskamer „een zeer beslissende waarborg voor de vei ligheid voor Europa." Hij herhaalde, dat Oost-Duitsland na tionale strijdkrachten op de been zal brengen als de Parijse accoorden worden bekrachtigd. De vorming van een West duits leger van een half millioen man BONN (Reuter) De West-Duitse re gering heeft Woensdag in de Bondsdag haar begroting voor het belastingjaar 1955- '56 ingediend. Zij gaf te kennen ervan overtuigd te zijn, dat West-Duitsland in het nieuwe belastingjaar, dat op 1 April begint, zal beginnen met de vorming van een leger. De begroting voorziet in uitgaven ten bedrage van 27.783 millioen D.M. waarvan 9266 millioen D.M. voor de verdediging en 8023 millioen D.M. voor sociale voorzie ningen. De Bondsregering gaat uit van de ver onderstelling, dat de verdragen van Parijs op 1 April van kracht zullen zijn. In dit ge val zal ongeveer 5.8 milliard D.M. van de verdedigingsbegroting worden besteed voor de vorming van het Duitse leger. De res terende 3.2 milliard D.M. zijn bestemd als bijdrage voor de bekostiging van de lege ring van N.A.V.O.-troepen in West-Duits land. „met moderne wapens voor massale ver nietiging en onder commando van Hitle- riaanse generaals" is volgens de premier geen verdedigingsmaatregel, maar voorbe reiding voor haar aggressie tegen de Sov jet-Unie en haar bondgenoten. Oost-Duitsland wil herstel van de Duit se eenheid op basis van de ervaringen met de republiek van Weimar, aldus Grote wohl. Communistisch China heeft, zo ver volgde de Oost-Duitse premier, verklaard, dat zijn strijd voor de vrede in Azië en in Europa niet te scheiden is. Dit betekent, dat China alle veiligheidsmaatregelen, waartoe op de Moskouse conferentie is be sloten, zal steunen. Berichten van Westelijke zijde over Oost-Duitse bewapening noemde de pre mier leugens. De secretaris-generaal der Oost-Duitse communistische partij, vice-premier Wal ter Ulbricht deelde mede, dat de Oost- Duitse strijdkrachten, welke uit de be- Verkorting militaire dienstplicht in Denemarken Het Deense ministerie van Defensie heeft Woensdagavond een verordening uitgegeven, waarbij de Verkorting van de duur der militaire dienstplicht van acht tien tot zestien maanden, waartoe het parlement enige weken geleden heeft be sloten van kracht wordt. Het Deense be sluit is genomen ondanks protesten van de zijde van het hoofdkwartier der Noord- Atlantische Verdragsorganisatie. staande gekazerneerde politiemacht zul len worden gevormd, een voortreffelijke uitrusting en moderne wapens zullen krijgen. (Volgens Westelijke ramingen omvatten de gekazerneerde politiestrijd- krachten 85.000 tot 110.000 man). Ulbricht verklaarde nog, dat bespre kingen tussen Oost en West na bekrachti ging van de Parijse accoorden geen zin hebben, „omdat het eerste punt op de agenda slechts de annulering van ge noemde overeenkomsten kan zijn." De Oost-Duitse Volkskamer heeft na de verklaring van Grotewohl eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin de hou ding van de Duitse delegatie op de Mos kouse conferentie en de gemeenschappe lijke verklaring van de op deze conferen tie vertegenwoordigde regeringen goedge keurd worden en de regering opgedragen wordt alle maatregelen voor de bereiden die zullen voortvloeien uit de verklaring van de Moskouse conferentie. (Van onze parlementaire redacteur Voor de stemming over de verlenging van de Wet Toezicht op het Credietwezen in de Tweede Kamer verklaarde dr. Schouten (A.R.), dat de destijds ge koesterde bezwaren nog bestonden. Maar nu de minister van Financiën had ver zekerd, dat de verlenging nodig was 1 om na de verdere met de regeling opgedane ervaring tot een nieuwe regeling te komen, dat binnen twee jaar een definitief ont werp zal worden ingediend en aanvaarding van de tijdelijke verlenging geenszins bindt voor de toekomst, zouden mèt hem een aantal zijner politieke vrienden het „voor" laten horen. Met 55 tegen 17 stem men verenigde de Kamer zich met het ver- lengingsontwerpje, dat behalve de stem men van de P. v. d. A. en de K.V.P., ook die van de Communisten, de Anti-Revolu- tionnairen (uitgezonderd prof. Gerbrandy) alsmede van mr. Van Leeuwen (V.V.D.) kreeg. Prinses Beatrix zal op Zaterdag 15 Januari op het terrein van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam de tewaterlating verrichten van de turbinetanker „Vasum". Deze tanker van 31.000 ton draagvermogen gebouwd in op dracht van de N.V. Petroleummaatschappij „La Corona" te Den Haag. (Van onze correspondent in Parijs) De felle stormen, die nu langs de Noord zee en de Atlantische Oceaan woeden, heb ben Dinsdagnacht het leven gekost aan vijf Hollandse schepelingen. Zij maakten deel uit van de acht-koppige bemanning van het vrachtbootje „Ariël" van 500 ton inhoud. De Ariël" was, geladen met steen kool op weg van Cardiff naar Bordeaux, toen het schip van Dinsdag op Woensdag door de zware stormen overvallen werd. Het schip kantelde voor de kust van de Vendée en de acht mannen trachtten plaats te nemen in de reddingboot. De kok werd bij het overstappen echter door de hoge golven opgepakt en weggeslagen, zonder dat zijn kameraden hem te hulp konden komen. Gedurende 24 uur hebben de zeven over gebleven mannen in hun sloep tegen de De Franse resident-generaal in Tunis, luitenant-generaal Boyer de la Tour, is op bezoek bij een groepje wegenbouwers in de buurt van de stad Tunis. De Franse en Tunesische autoriteiten waren te weten gekomen, dat de opstandige stammen in Tunis, de Fellaghas, hun manschappen hoofdzakelijk betrokken uit kringen van werklozen in Tunis. Teneinde te voorkomen, dat de Fellaghas zodoende over een onbeperkte manschappen-reserve zouden beschikken, hebben de regeringen van Tunis en Frankrijk tezamen een plan ontworpen voor wegenbouw en andere publieke werken, dat de werkloosheid in sterke mate reduceert. De Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Charles Bohlcn, is per vliegtuig uit Amerika naar Londen vertrokken op weg naar zijn post in Moskou. Hij heeft on geveer twee weken besprekingen in Washington gevoerd. Ook de Franse am bassadeur in Moskou, Louis Joxe, is naar zijn standplaats teruggekeerd. Hij heeft met premier Mendès-France besprekingen gevoerd over een nieuwe toenaderings poging tot de Sovjet-Unie over een vredes verdrag met Oostenrijk. De Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Douglas Dillon, heeft Woensdagnamiddag een onderhoud met de Franse premier ge had over de mogelijkheden, waarop Amerika en Frankrijk via hun ambassa deurs in Moskou zouden kunnen samen werken, teneinde te ontdekken wat de Sovjet-houding ten aanzien van een Oos tenrijks vredesverdrag is en om na te gaan op welke wijze de spanning tussen Oost en West te verminderen is. De Franse regering heeft Woensdag bij monde van de plaatsvervangende Hoge Commissaris te Bonn, Berard, dr. Ade nauer ingelicht over het met Moskou op genomen contact. Naar van officiële Duit se zijde werd meegedeeld, heeft Berard daarbij verzekerd, dat het contact zich beperkt tot het Oostenrijkse vraagstuk en dat het probleem der Duitse eenheid niet is aangesneden. Dit neemt niet weg, dat men zich op grond van dit nieuwe con tact met Moskou al voorbereidt op de mogelijkheid van veel verder strekkende besprekingen. De eerste officiële uitlatingen over het Franse plan voor een nieuwe conferentie met de Sovjel-Unie weerspiegelen de in Bonn levende bezorgdheid, dat op zulk een conferentie het vraagstuk van een Europees veiligheidssysteem zwaarder zou wegen dan dat van het herstel van Duits- lands eenheid. Dr. Adenauer heeft de be staande Westelijke toezeggingen voor een politiek, die op Duitse eenheid is gericht, aangehaald om deze vrees in te perken, doch ook buiten het kamp der socialis tische oppositie hoort men hier meer en meer de overtuiging uitspreken, dat de Duitse positie bij eventuele onderhande lingen niet zo gunstig zou zijn als uit deze toezeggingen zou kunnen worden afgeleid. Men geeft in Bonn te verstaan, dat men er ten volle op vertrouwt, dat de Verenig de Staten achter de Duitse eenheidseisen zullen staan en dat zij niet bereid zullen zijn genoegen te nemen met een regeling, die de status quo der verdeling van Duits land voor onbepaalde tijd zoa handhaven. LONDEN (Reuter) Vernomen wordt dat de Algemene Vergadering der UNO zich, na afhandeling van het vraagstuk der in communistisch China gevangen ge houden Amerikaanse vliegers, met Neder- lands-Nieuw-Guinea zal bezig houden. NEW YORK, (A.F.P.) De speciale po litieke commissie van de UNO heeft Woens dag met grote meerderheid een resolutie aangenomen waarin de „politiek van ras sendiscriminatie van Zuid-Afrika" wordt veroordeeld. In de resolutie wordt de door de Alge mene Vergadering ingestelde commissie verzocht „de ontwikkeling van de rassen- strijd in Zuid-Afrika te blijven gadeslaan en hierover op de volgende bijeenkomst der Algemene Vergadering verslag uit té brengen". In de resolutie wordt de commissie ge prezen voor haar „opbouwend werk". Voorts wordt er „met leedwezen" in opge merkt dat „de Zuid-Afrikaanse regering heeft volhard in haar weigering, om met de commissie samen te werken". Tevens wordt deze regering verzocht haar stand punt te wijzigen. Tegen de resolutie stemden onder meer Nederland en de Zuid-Afrikaanse Unie, terwijl de Amerikaanse delegatie zich van stemming onthield. hevige storm moeten vechten voordat de kust eindelijk in zicht kwam. Maar een nieuwe aanval van de golven was er de oorzaak van dat de bemanning op het laat ste moment een tweede verlies moest lijden. Ook de reddingboot sloeg om en van het uitgeputte zevental slaagden er maar drie in zwemmende het strandje van Gard-sur- Mer te bereiken. Zij werden direct opge nomen in het hospitaal van Les Sables l'Olonne. Wij vernamen nog dat tot vanmorgen nog maar één van de lijken der vijf slacht offers kon worden geborgen. (A.N.P./A.F.P.) Zij, die de wal be reikten, zijn de kapitein van de „Ariël" en de eerste en tweede machinist. Het zijn respectievelijk de heren G. K. Tuil uit Delfzijl, H. Rijks uit Groningen en K. Ak kerman uit Groningen. Zij zijn in het zie kenhuis van Les Sables d'Olonne opge nomen. ih de eerste berichten over de „Ariël" werd het niet uitgesloten geacht, dat zich eveneens een echtgenote van een der be manningsleden aan boord bevond. De „Ariël" meet 389 ton en werd in 1951 bij Van der Werff's scheepsbouw in Wes terbroek gebouwd. Het schip was eigen dom van de N.V. Kustvaart Unie te Gro ningen, doch verhuurd aan de firma Erhardt en Dekkers te Rotterdam. De Nederlandse kustvaarder „Martje", die 399 ton meet en in 1951 is gebouwd, is Woensdagavond op een afstand van 50 mijl Noord-Noord-Oost van Glenn Hartlepool aan de Engelse kust in een vliegende storm in nood komen te verkeren. Het schip, waarvan de deklading was gaan schuiven, maakte ongeveer 45 graden slagzij. Hier door werden de pogingen van de beman ning om de deklading overboord te zetten, bemoeilijkt. De „Martje" vroeg om een sleepboot en eventueel om een reddingboot. Het Engelse schip „Lampania" dat zich op 20 mijl afstand van de in nood ver kerende Nederlandse kustvaarder bevond, seinde te zullen trachten de „Martje" te bereiken om hulp te verlenen. De „Martje" was met stukgoederen en een lading hout aan dek op weg naar de Schotse haven Leith bij Edinburgh, nadat het enkele dagen geleden uit Gotenburg in Zweden was vertrokken. Het schip had door het slechte weer al enige vertraging. Aan boord van de „Martje" bevinden zich acht personen, onder wie de kapitein eigenaar, de heer K. Schipper uit Gronin gen. Tijdens het moeilijke werk de dek lading overboord te zetten, heeft een der opvarenden een ongeluk gehad en later gebeurde er opnieuw een ongeluk bij, zodat er twee gewonden onder de bemanning- waren. Daarom verzocht de „Martje" om streeks elf uur om een reddingboot ten einde de gewonden aan land te zetten. Maar dankzij het goeddeels overboord zetten van de lading werd de gevaarlijke slagzij van de „Martje" vrijwel opgeheven. Inmiddels naderden de „Lampania" en een ander Brits schip, die te hulp waren ge varen. Ook de reddingboot van TynemoUth, 40 km. ten Noorden van Hartlepool, voer uit. Het schip is al eens eerder gezonken. Tijdens zijn eerste reis veertien dagen na de proefvaart voer het schip in No vember 1951 op een rots nabij de Alands- eilanden, het zonk en werd in het voor jaar van 1952 gelicht en in Nederland hersteld. In het najaar van 1952 kwam het schip weer in de vaart. De naam werd toen veranderd van „Uni-t" in „Ariël". In het voorjaar van 1954 verkeerde de „Ariël" in moeilijkheden bij het Borne- rif. DJAKARTA (Aneta) De administra teur van de rubberonderneming „Kabawe- tah" in Tjurup in Zuid-Sumatra, de heer J. H. Schneider, is door de politie gearres teerd. Men zou vier karabijnen, een Mau sergeweer, twee pistolen en munitie in zijn woning hebben aangetroffen, waarvoor Schneider geen vergunningen had. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954. Giro 5100, Den Haag, heeft de afgelopen dagen 51.000 gulden ontvangen. Hierdoor is de stand van de actie geworden: 2.087.000 gulden. NEW YORK (AFP/Reuter) De Alge mene Vergadering der UNO heeft Woens dag op aanbeveling van haar agendacom missie besloten de kwestie der in commu nistisch China veroordeelde elf Amerikaan se vliegers oo haar agenda te plaatsen. De stemverhouding was 48 voor, vijf tegen (de Sovjet-groep) en vier onthoudingen. De Westelijke geallieerden, die aan de strijd in Korea hebben deelgenomen, heb ben gezamenlijk een resolutie ingediend, waarin de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, verzocht wordt te pogen de vrijlating van de vliegers te bewerk stelligen. De Britse afgevaardigde Anthony Nutting verklaarde, dat hij de stem van het Britse publiek wilde voegen bij die van alle be schaafde volken in een poging om het „grote onrecht" ongedaan te maken. „Dit is een kwestie voor de UNO. Deze vliegers waren niet alleen leden van de Ameri kaanse luchtmacht, zij waren soldaten van de wereldorganisatie.... Wij ziin verant woordelijk voor hun leven, vrijheid en toe komst. Zij trokken uit om onze zaak hoog te houden. Wij moeten hun zaak beharti gen", aldus Nutting. Het feit dat de vliegers, zoals de Sovjet afgevaardigde had verklaard, bekend had den, noemde Nutting „het opmerkelijke en vreesaanjagende verschijnsel van commu nistische processen". „De gevangene be kent altijd. De uitspraak is altijd schuldig". Het denkbeeld, dat „elf Amerikaanse vliegers die hun nationale uniform droe gen, vervoerd werd in een enkel toestel om op Chinees gebied te landen om spiounage te bedrijven, noemde de Britse afgevaar digde „zo fantastisch, dat het moeilijk te begrijpen valt, hoe volwassen mensen dit als een ernstige aanklacht naar voren kun nen brengen". De Algemene Vergadering besloot tevens, met 44 tegen vijf stemmen bij acht onthou dingen, af te wijken van de normale gang van zaken en het debat over d'e kwestie onmiddellijk in de Algemene Vergadering te laten beginnen, zonder het geval eerst naar een commissie te verwijzen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Otto Weiss: Er zijn veel meer miskende dom koppen dan miskende genieën. Met grote koppen en dramatische schil deringen heeft de Duitse pers de thuis komst van een uit de Britse gevangenis van Werl ontslagen gevangene opgeluisterd. Enkele dagen geleden werd de 45-jarige vroegere Obergefreiter J. Neitz naar huis gestuurd na een achtjarig verblijf in Werl. Hij was in Maart 1946 door een Canadese militaire rechtbank in Aurich tot levens lang veroordeeld, doch de straf werd in het begin van dit jaar op advies van een com missie voor genadeverlening tot veertien jaar verminderd. Een in heel de Bonds republiek verspreid avondblad vermeldde de vrijlating onder een sensationeel hoofd over de hele breedte van de krant: „Neitz vrij. Redt de 36 andere gevangenen van Werl." Neitz werd in zijn woonplaats Hameln door de burgemeester zelf verwelkomd en deze noemde zijn vrijlating „een overwin ning van het recht." Het stadsbestuur had reeds jarenlang voor de vrijlating van Neitz gewerkt. Neitz was in 1951 veroordeeld op grond van Duitse getuigenverklaringen, dat hij opzettelijk en met voorbedachten rade een gewonde en ongewapende Canadees vlie ger-officier zou hebben aangeschoten met het doel hem te doden. Toen het eerste schot de Canadees slechts licht verwondde, had Neitz voor een tweede maal gevuurd, doch ook dit schot was niet dodelijk ge weest. De officier werd gered, doordat op het geluid der schoten andere Duitsers waren afgekomen. Het bewijsmateriaal tegen Neitz was van dien aard, dat de ge mengde commissie voor de herziening van de tegen oorlogsmisdadigers gevelde von nissen eenstemmig tot de overtuiging was gekomen, dat Neitz voor genadeverlening in aanmerking kon komen. In deze com missie zaten ook twee door de Duitse rege ring aangewezen Duitse juristen. De Nederlandse justitie heeft aandacht geschonken aan een publicatie in een Duits geïllustreerd tijdschrift, die betrekking heeft op Prins Bernhard. De justitie is ge bleken, dat de Nederlandse importeur van dit tijdschrift geheel te goeder trouw was en dat hij, zodra hij van particuliere zijde op het grievende karakter van de publica tie wasf geattendeerd, reeds zelf de nodige maatregelen heeft genomen om de ver spreiding tegen te gaan. Dientengevolge bestaat er voor de justitie geen aanleiding harerzijds maatregelen ten aanzien van de verspreiding in overweging te nemen. Het Parool bericht nog dat het artikel voorkomt in de „Moderne Illustrierte", een tijdschrift dat in Den Haag bestempeld wordt als een sensationeel geïllustreerd Duits familieblad, waarvan er in Duitsland talloze verschijnen. Het gewraakte stuk, dat verscheen onder de titel „Eine Frau für rnich", is een voorbeeld van wansmaak, doch het onderscheidt zich van de vele an dere voorbeelden welke daarvan in dat blad worden gegeven, door het beledigend karakter. Verspreiding van dit artikel in Neder land kan strafbaar zijn, maar de opzet moet dan wel bewezen zijn. Klachten over het artikel zijn van alle kanten binnen gekomen, bij de politie, bij Buitenlandse Zaken en bij Justitie. Intussen waren 3 December in Den Haag bjj de kiosken 100 exemplaren uitgezet, waarvan er op het ogenblik, dat het blad door de importeur uit de circulatie werd genomen, 20 waren verkocht. Het artikel over Prins Bernhard is het eerste van een serie. In het nummer van 2 December is aangekondigd dat deze serie over het leven van prins Bernhard in het volgende nummer zal worden voortgezet. De importeur heeft echter reeds laten weten dat hij het blad niet meer zal im porteren. Tot de verspreiders van het tijdschrift behoorde ook de Spoorwegboekhandel te Utrecht. Deze is Vrijdag telefonisch door de importeur gewaarschuwd dat het blad een stuk bevatte, beledigend voor een lid van het koninklijk huis. Onmiddellijk heeft de Spoorwegboekhandel toen alle stations-boekhandels bericht, dat de ver koop streng verboden was en dat alle nog niet verkochte exemplaren moesten wor den teruggestuurd. Verwacht wordt dat de K.L.M. in 1954 in totaal rond 681.000 passagiers zal hebben vervoerd, waarvan 434.000 in de touristen- klasse. In 1953 waren deze getallen respec tievelijk ongeveer 600.000 en 283.000. Het totaal aantal passagiers zal in 1954 dus veertien percent méér zijn dan dat in 1953 en het aantal passagiers daarvan, dat van de touristenklasse heeft gebruik gemaakt, was niet minder dan drie en vijftig percent méér dan in 1953. Aan vracht zal in 1954 worden vervoerd biina achttien millioen kg. tegen bijna 15 millioen kg. in 1953. Het aantal kilo's post, dat. werd vervoerd steeg van 2.196.000 in 1953 tot 2.2 millioen kilo in 1954. Bij al deze cijfers dient te worden opge merkt, dat de cijfers van het laatste kwar taal van het jaar 1954 zijn geschat. De tonkilometer-nroductie nam met 25 Biercent toe, van 276.300.000 in 1953 tot 344.300.000 in 1954; de tonkilometer-ver- koop met 17 percent, van 178.100.000 in 1953 tot 207.600.000 in 1954. Namens de hoofdredactie van het be wuste Duitse tijdschrift is aan het Alge meen Dagblad verklaard, dat zij de i* Ne derland getroffen maatregel niet kon be grijpen. Het was, volgens deze hoofdre dactie, reeds het tweede stuk, dat over het leven van prins Bernhard verscheen en de foto's waren verkregen uit familie albums van de Koninklijke Familie. Van een beledigend karakter zou geen sprake zijn, want de artikelen bevatten aldus de Duitse hoofdredacteur een lofzang op de Koninklijke Familie. Thans wordt door de bevoegde autori tenen in Den Haag nagegaan of en in hoe verre het bewuste artikel beledigend is te achten voor de Koninklijke Familie, ten einde klaarheid te krijgen over de „Duitse lofzang", welke hier te lande kennelijk niet wordt gewaardeerd. Het indienen van een officiële klacht bij de Bondsregering te Bonn wacht, vol gens het Algemeen Dagblad, op bericht van de Officier van Justitie te Rotterdam. Indien deze tot de overtuiging komt, dat het artikel beledigend is voor een lid van het Koninklijk Huis, en de minister van Justitie deze opvatting deelt, zal het mini sterie van Buitenlandse Zaken niet na laten de Nederlandse ambassadeur in Bonn instructies te zenden voor protest. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand •o C Oj QJ -- E ca t- c V c (D zs Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome zwaar bew. mist geheel bew. geheel bew. regen geheel bew. geheel bew. regen regenbui regen geheel bew. geheel bew. regen geheel bew. nevel regen regen helf bew. zwaar bew. licht bew. ONO 1 O 1 ONO 6 OZO 15 ZZW 9 ZZO 9 ZZW 8 Z 10 WZW 6 Z 14 OZO ZZO NW NO NW O OZO 10 ZO 14 12 6 2 6 4 4 2 1 -3 5 -1 0 -1 2 2 0 5 30 6 4 8 3 8 5 - 15 12 1 15 - 0 0 4 10 3 0 1 0 5 0,2 2 8 -2 3 9 0,2 13 1 Neerslag Uat.st.e 24 «iur. OOOOTYYYVVY^rv-'.- Y~x VYvyrrVYYVV navy lYTYVyv WWX «WYWYYYf G BUIIG Verwachting, medegedeeld door hei K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselende bewolking met nu en dan buien. Krachtige tot matige Zuid-Wes telijke wind. Iets lagere temperaturen. 10 December Zon op 8.36 uur. onder 16.29 uur. Maan op 16.ö0 uur. onder 9.12 uur. Maanstanden 10 Dec. 1.56 uur Volle maan 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 9 December Hoog water: 2.26 en 14.46 uur. Laag water' 10 31 en 22 49 uur Vrijdag 10 December Hoog water: 3.19 en 15.40 uur. Laag water: 1Ï.19 en 23.47 uur. .030000000000000000000000000000000000000

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1