I l Hokjesgeest brengt maatschap pelijk werk in gevaar Fa. B. ENGELENBERG De Vermeers, Sinds oorlog reeds 25.000 ha. aan landbouw onttrokken Stijging van werkloosheid door aflopen seizoenarbeid PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER vals of echt? Wereldnieuws Teveel „richtingen", te weinig werkers Voorzitter Hollandse Maatschappij van Landbouw ziet somber perspectief Toestand in gewest Haarlem is bijzonder gunstig te noemen De radio geeft Vrijdag IWIÏSAIM Toch ló het zo DONDERDAG 9 DECEMBER 1954 Minister Van Thiel waarschuwt: OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS< LAKKEN v Nieuwe wending in de ELKE DAME weef het: verfraait Uw teint KLM sluit contract met Linge- en Transbus zaak - Van Meegeren Auto slipte en botste tegen lichtmast Verzending van zeepost Temperatuur In de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag inzake de begroting van het ministerie van Maatschappelijk Werk zegt minister Van Thiel onder meer, dat hij ernstig bezwaar heeft tegen een „verzuiling" van het maatschappelijk leven, indien daarmede wordt bedoeld een c'önsequent doorgetrokken „opdeling" van ons volk, waardoor de Nederlandse saamhorigheid wordt verbroken en samenwerking uitgesloten. De overheid wil verschillende levensbeschouwelijke groeperingen de mogelijkheid bieden hun maatschappelijke activiteiten verder te ontplooien en zo nodig moderner en efficiënter vormen te geven, maar dit neemt niet weg, dat er practische omstandigheden kunnen zijn, waarin het in feite niet mogelijk en niet wenselijk is dit beginsel tot in het absurde strak door te voeren. De overheid kan dit niet goedkeuren. Waar de samenwerking: van organisaties en instellingen op eenzelfde grondslag nog ontbreekt, komt het veelvuldig voor. dat bepaalde personen of gezinnen door veler lei instanties worden bezocht en is het zelfs mogelijk, dat de beïnvloeding van de ge zinsleden afzonderlijk, of van het gezin in zijn geheel, niet op eikaar is afgestemd. Samenwerking, alsmede overleg over de methodiek kan hieraan slechts een einde maken. De minister acht het nodig, dat bij die landelijke samenwerkingsorganen de be reidheid bestaat op landelijk, regionaal of plaatselijk niveau deel te nemen aan de arbeid in de organen van coördinatie en overleg van het gezamenlijk particulier initiatief en de overheid, zoals o.a. provin ciale opbouworganen, sociale raden of plaatselijke (c.q. regionale) commissies. Tekort aan werkers Ten aanzien van het tekort aan maat schappelijke werkers deelt de minister mede, dat dit in de eerstkomende jaren nog niet zal kunnen worden opgeheven. Versterking van de rechtspositie en betere salariëring zullen geleidelijk voeren tot een groter aanbod. De subsidiëring door het rijk en de daarbij te stellen voorwaar den zullen ten deze een invloed ten goede kunnen uitoefenen. Overigens zal de groeiende belangstelling voor het maat schappelijk werk ook zijn invloed hebben op de toevloed van leerlingen naar de scholingsinstituten. Met „bijscholing" van reeds werkzame krachten is men aan en kele scholen voor maatschappelijk werk reeds met subsidie van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen begonnen. Collectenwel Inzake een ontwerp-Inzamelingenwet is in beginsel overeenstemming bereikt met de daarbij betrokken departementen, zodat het spoedig in de ministerraad aan de orde kan worden gesteld. Gezinsverzorging De minister is van mening, dat de ge zinshulp met de gezinsverzorging in een organisatorisch verband samengebracht moet worden, aangezien het gezinshulp werk, dat in aanmerking zal komen voor overheidssubsidie, bedoeld is om het werk der gezinsverzorging te ontlasten van die gevallen, waar met een eenvoudige huln- verlening kan worden volstaan, en voorts als preventie en nazorg van de gezinsver zorging. ADVERTENTIE I>or;Klr.idt.Ij) - 'I f- Flitter voor Kerstverslering De minister heeft in de concept-subsidie regeling voor de gezinsverzorging de no dige voorwaarden voor een harmonische uitgroei van het instituut van de gezins hulp binnen het kader van de gezinsver zorging gewaarborgd. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is gedurende 1952 het aantal ge zinsverzorgsters met 30 en het aantal ge zinshulpen met 179 toegenomen. Over 1954 zijn nog geen betrouwbare gegevens te verstrekken. De minister zou een beperkt aantal woonwagenkampen een regionaal karakter willen geven. Daartoe zal wetswijziging nodig zijn, aangezien een arrest van de Hoge Raad regionale samenwerking tus sen de gemeenten ten aanzien van een ge meenschappelijk woonwagenkamp uitsluit. Na zulk een wetswijziging zou in regionale kampen deskundig maatschappelijk werk verricht kunnen worden door het ver lenen van een rijksbijdrage. ADVERTENTIE ADVERTENTIE „Ook ik ben er thans volkomen van over tuigd, dat Het Laatste Avondmaal en De Emmaüsgangers authentieke Vermeers zijn. Deze twee doeken zijn slachtoffers van een complot en het is thans hoog tijd dat niet alleen recht geschiedt aan deze meesterwer ken, doch ook aan sommige personen." Al dus prof. Henri Lavachery, honorair chef conservator van de Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiedenis, Dinsdagavond in een lezing in het Paleis van Schone Kun sten te Brussel over het onderwerp „Ver meerVan Meegeren, vals en echt." De heer Lavachery wees er op, hoe hij aanvankelijk ook had behoord tot degenen, die zich hadden neergelegd bij het resul taat van het door prof. dr. Coremans uit gevoerde physio-chemische onderzoek vol gens hetwelk Het Laatste Avondmaal en De Emmaüsgangers van de hand van Han van Meegeren zouden zijn. Hij prees de wijsheid van de Nederlandse gerechtelijke instanties, die na het proces de doeken niet In zijn rede bij de opening van de 172ste algemene vergadering van de Hollandse Maatschappij van Landbouw heeft de voor zitter, de heer J. C. Dijken, zijn bezorgdheid geuit over het feit, dat in toenemende mate boeren en tuinders van hun bedrijven ver dreven worden omdat hun grond nodig is voor de woningbouw, het stichten van in dustrieën, de aanleg van sportterreinen en het scheppen van recreatiemogelijkheden, de wegenbouw en voor defensiedoelcinden. „Men moet hier niet gering over denken", zo zei hij. „In de periode 1945 tot en met 1953 is in ons land 24.760 hectaren cultuur grond aan zijn bestemming onttrokken, waarvan in de beide Hollanden alléén reeds 6.306 hectaren. Men kan het ook zo zeggen, dat wij na HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 'n Woord van de dag. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pla ten. 11.30 Clavecimbelrecital. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal ensemble. 13.40 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.30 Platen. 14.50 Kamei- muziekgezelschap, kamerkoor en solist. 15.15 Voordracht. 15.35 Viool en piano. 16.00 Re portage. 16.15 Promenade-orkest. 17.00 Voor dracht. 17.20 Pianorecital. 17.50 Stemmen van overzee. 18.05 18.15 Orkestconcert. 18.35 Cabaret. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelich ting, waarin opgenomen het emigratiepraat je door H. A. van Luyk. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Gevarieerde mu ziek. 22.05 Platen. 22.15 Kamerorkest en so liste. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Lang wegen van kunst en schoonheid. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Cello en piano. 11.10 Radiofeuille ton. 11.30 Orgel. 12.00 Amuzementsmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en lichte muziek. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Boekbespreking. 14.20 So praan en piano. 14.55 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Muzikale causerie. 19.30 Portretten en hun achtergronden, causerie. 19.50 Mededelingen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht en mu ziek. 20.30 Europa een, causerie. 20.40 Leven in de cultuur, causerie. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.35 Buitenlands weekoverzicht. 21.50 Spaanse volksdansen. 22.20 Lichte mu ziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 Kolen, documen taire. 20.55 Film. 21.10 Pauze. 21.15 Gezel schapsspel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Gava- rieerde muziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Pla ten. 16.02 Radiofeuilleton. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Fagot en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volks zang. 20.00 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en solist. (In de pauze: Kustkaleidoscoop). 22.30 Nieuws. 22.45 Intern. Radio Universiteit. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). In de loop van de maand November is het aantal ingeschrevenen op het Gewes telijk Arbeidsbureau Haarlem wat de mannen betreft toegenomen met 201 en wel van 923 tot 1124. Dit getal is aanzien lijk lager dan vorig jaar, toen het aanbod 1916 bedroeg. De stijging deed zich vooral voor in de groep losse arbeiders en verder bil de bouwvakarbeiders en landarbeiders. Bij het Haarlemse Arbeidsbureau be horen ook de kantoren Zandvoort, IJmui- dden en Beverwijk en het ressorteert onder het districtsbureau voor de arbeidsbemid deling, dat voor de provincie Noordholland, is ingericht. Iedere provincie heeft een districtsbureau en in Den Haag is het Rijks Arbeidsbureau gevestigd, dat onder leiding staat van de directeur-generaal van de arbeidsbemiddeling. Het rijksbureau is het leiding gevende voor de districts- en de gewestelijke bureaux. Door de samenstel ling is het mogelijk steeds inzichten te krijgen van de gang van zaken in het gehele land en van gebieden, waar arbeids krachten nodig zijn of gevraagd worden. Daardoor is het mogelijk, dat de gewesten elkaar helpen. De stijging van het aantal werkzoeken den is een gevolg van het seizoen. Er wordt minder grondwerk verricht dan in vorige maanden, het lossen van houtboten te Vel- sen, dat van April tot November duurt, is voor dit jaar weer achter de rug en het schilderwerk in de buitenlucht vermindert. Ook is een ongunstige factor, dat er on voldoende glas en gevels beschikbaar zijn voor de woningbouw. Het aantal ingeschrevenen bij de bouw vakken is gestegen van 135 tot 229 (vorig jaar 329) en de vraag daalde van 121 tot 101 (49). In November en de volgende maanden gaat men er nie' toe over de grond voor woningbouw te bewerken, om dat de kans groot is, dat het werk door de vorst stil gelegd moet worden. Een aan tal metselaars heeft een tekort aan gevel stenen en komt daardoor zonder werk en als gevolg van deze omstandigheden heb ben de opperlieden minder te doen. De glasvoorziening stagneert en dat betekent, dat de woningen niet glasdicht gemaakt kunnen worden, waardoor schilders en metselaars niet kunnen werken. Op 30 November waren er 46 schilders ingeschre ven en het aantal is in de afgelopen dagen toegenomen. Vorige jaren kon een schil derspatroon gebruik maken van de sub sidieregeling: de bepalingen zijn echter gewijzigd en mogelijk houdt de stijging hiermee verband. In de metaalnijverheid is de werkloos heid nog laaè: wel is er een stijging van het aanbod waar te nemen, namelijk van 73 tot 81 (167). De vraag was nog groot en daalde van 499 tot 479 (230). In het bijzonder vraagt men nog vaklieden; aan een aantal tijdelijke krachten is ontslag verleend. Door het aflopen van het seizoenwerk iri de landbouw (akkerbouw, tuinderijen en tuinen) steeg het aanbod van 12 tot 35 (96) en daalde de vraag van 17 tot 14 (7). De Haarlemse dienst voor Hout en Plantsoe nen vroeg arbeidskrachten voor werk in plantsoenen. De sterkste stijging was waar te nemen bij de losse arbeiders en wel van 227 tot 338, een verschil dus van 111. Vorig jaar waren er 570 arbeiders ingeschreven; de vraag steeg van 104 tot 110 (vorig jaar 33). In October waren velen ingeschakeld in het oogsten van aardappelen of werkten zij in schuren of op het land van bloembollen- bedrijven. Die werkzaamheden zijn inmid dels afgelopen. Over de houtcampagne, waaraan honderd man te Velsen deelnam, schreven we reeds. Het aantal jeugdigen steeg van 45 tot 48. De verdeling in leeftijden van de werk zoekenden, verminderd met de 5 die- inge schreven staan voor objecten aanvullende werkgelegenheid is als volgt: Tot en met 18 jaar: 48 of 4%. Van 19 tot en met 25 jaar: 91 of 8%. Van 25 tot en met 39 jaar: 301 of 27%. Van 40 tot en met 49 jaar: 233 of 21%. Van 50 jaar en ouder: 446 of 40%. Het aanbod voor de vrouwen daalde van 105 tot 102 (171) en de vraag steeg van 375 tot 381 (396). Wat de bemiddeling in het gewest Haar lem betreft zij meegedeeld, dat er 1171 aanmeldingen kwamen; 480 zijn in eigen omgeving geplaatst, 59 in andere gewesten en afgevoerd zijn 438. Voor de bemiddeling van mannen boven 50 jaar waren er 246 inschrijvingen: er zijn er 87 geplaatst en 75 zijn er afgevoerd. ADVERTENTIE de oorlog een oppervlakte cultuurgrond verbruikt hebben ter grootte van de Wie- ringermeerpolder plus reeds 5000 hectaren van de Noord-Oostpolder". Volgens een publicatie van de rijksdienst voor het Nationale Plan is in de periode 19501965 jaarlijks gemiddeld 2.800 3.500 hectare cultuurgrond voor niet- agrarische doeleinden nodig of wel boven de zoëven genoemde oppervlakte 33.500 42.000 hectaren. Met andere woorden: in 1965 zullen wij inmiddels 45.000 hectaren cultuurgrond, dat is de oppervlakte van de Noord-Oostpolder! aan de landbouw onttrokken hebben en mogelijk zelfs enige duizenden hectaren van de landaanwinst van de in uitvoering zijnde polder Oostelijk Flevoland hebben „opgesoupeerd". Nu is het zo, dat van de benodigde grond ongeveer 60 percent bestemd is voor de woningbouw. Ongeveer 40 percent van de te bouwen woningen moet in Noord- en Zuid-Holland komen, dus een eenvoudige berekening leert, dat van de in de naaste toekomst be nodigde cultuurgrond alléén reeds voor woningbouw ongeveer 25 percent door Noord- en Zuid-Holland zal moeten worden ingebracht, dat is tot 1965 zo'n 8000 a 10.000 hectaren. Tellen wij hierbij dan nog de grond, die nodig is voor industrievestiging, recreatie en verkeerswegen, dan moeten wij hier ongetwijfeld nóg een 5000 hectaren bij op tellen. „Zonder nu maar steeds te zullen berus ten in elke aanval op ónze grond, zullen wij anderzijds voldoende realist moeten zijn door te beseffen, dat hier een ontwik keling aan de gang is, die op zichzelf niet kan worden gestuit," aldus de heer Dijken. Anderzijds betekent defee ontwikkeling ook, dat de boeren en tuinders, die het veld moeten ruimen, elders ondergebracht zul len moeten worden. Dit nu is langzamer hand een schier hopeloze taak, omdat de mogelijkheden hiertoe uitermate beperk* zijn. Buitenstaanders staan direct gereed met vestiging in de Noord-Oostpolder of in de nu in aanleg zijnde Zuiderzeepolders. Maar daar ligt volgens de spreker de op lossing niet; om de eenvoudige reden, dat het aantal in deze polders ter beschikking komende bedrijven verre beneden de be hoefte is, mede doordat er door andere oorzaken ook een groot percentage voor andere gegadigden beschikbaar moet blij ven. Veeleer zal dus onze aandacht gevestigd moeten blijven op het verkrijgen van een zo goed mogelijke schadeloosstelling vooi de boeren en tuinders, die het veld moeten ruimen. Ten behoeve van Amerikaanse en Canadese toeristen Met ingang van Januari wordt een tus sen de Zweedse internationale autobus onderneming „Linjebuss", de Nederlandse internationale autobusmaatsehappij „Trans bus" en de K.L.M. gesloten „interline- agreement" van kracht, tengevolge waar van in de Verenigde Staten en Canada wo nenden per K.L.M.-vliegtuig naar Europa kunnen vliegen en in Europa met bussen van de „Linjebuss" en/of „Transbus" rond ritten kunnen maken. In de passageprijzen zijn tevens de verblijfkosten in Europa be grepen. Verwacht wordt dat door deze overeenkomst een niet onaanzienlijk aan tal Amerikaanse en Canadese toeristen, dat een betrekkelijk korte vacantie geniet, in de gelegenheid zal worden gesteld in deze vacantietijd een tocht naar en door Europa te maken. 16. „Mijn gedienstige geestjes hebben een aardig bedrijfje voor me opgebouwd", zei Joris. „De toeristen stromen toe om een kijkje in mijn spookslot te nemen en ik heb zelfs nog voldoende geestkrachten over om ook uw landhuisje te bevolken en er een goed renderend spookhuis van te maken. Ik stel dus voor, dat wij een overeenkomst sluiten. De winsten zijn,.". „Joris!", viel Panda hem angstig in de rede, „er kruipt iemand door het raam!" „De winsten zijn enorm", vervolgde Joris, die teveel in aangename becijferingen ver diept was, om op Panda's uitroep te letten. Kijk, hier heb ik de opbrengst over de laatste week „Laat MIJ dat maar eerst eens bekijken!"klonk plotseling een scherpe stem. En de persoon, die op zo'n vreemde wijze was binnengekomen, griste hem het papier uit de handen. „Hè? WAT?! Wie bent u?", vroeg Joris onthutst. „Ik ben de inspecteur der belastingen en ac cijnzen", was het grimmige antwoord. Ik kom eens kijken, of hier geen belastingen worden weggetoverd". „De belasting kreunde Joris. „O schrikbarende verschij ning, oh modern spooksel, mijn winstjes zijn slechts klein!" vernietigden, omdat er ondanks de sluiten de bewijsvoering toch nog een man bleek te zijn, die hardnekkig weigerde in de juistheid van het onderzoek van prof. Co remans te geloven. Deze man is de Brusselse kunstkenner Jean de Coene, die sedertdien niets onge daan heeft gelaten om de authenticiteit van beide schilderijen te bewijzen en Neder land twee kunstwerken van grote waarde terug te schenken. Opmerkelijk is echter geweest, aldus de heer Lavachery, dat ondanks de goede be doelingen van de heer De Coene, een soort samenzwering van doodzwijgen is waar te nemen geweest. In het bijzonder toen deze zijn boekwerk „Terug naar de waarheid" het licht deed zien, waarin hij de argu menten van prof. Coremans met tegenbe wijzen bestreed. Ook werd in Nederland, aldus spreker, vrijwel met geen woord gerept van het scheikundige tegenonderzoek, dat een acht tal Belgische en Europese chemici van naam heeft ingesetld met betrekking tot de analyse der verfsoorten, gebruikt bij beide schilderijen. Wat dit laatste onderzoek be treft, aldus de heer Lavachery, is duidelijk komen vast te staan dat de bewijzen, die prof. Coremans aanvoerde voor de aan wezigheid van kunsthars, op grond waar van de doeken vervalst werden verklaard, ook gelden voor de natuurhars in echte meesterwerken uit de zeventiende eeuw. De heer Lavachery had aanvankelijk slechts foto's gezien van de beide schil derijen. Pas toen hij gelegenheid had deze in werkelijkheid te zien in Rotterdam, ge raakte hij volkomen van de juistheid der bewijsvoering van Jean de Coene door drongen. En toen hij later de gelegenheid kreeg „Het Laatste Avondmaal" en „De Emmaüsgangers" te reinigen, was er geen enkele twijfel meer voor hem mogelijk hier met echte meesterwerken uit de zeventiende eeuw te doen te hebben. Bij „Het Laatste Avondmaal" kwamen bij het schoonmaken overigens allerlei détails te voorschijn, die van het grootste belang bleken te zijn. Zo ontdekte de heer Lavachery dat van de naam Vermeer aan de uiterste rand van het schilderij de laat ste vier letters te zien kwamen, één geheel vormend met de onderlaag. Van Meegeren had hierover eenvoudig een verflaag ge smeerd en daarom de volledige naam Ver meer geïmiteerd. Deze verdween bij het reinigen met een enkele sponsveeg en toen kwamen de onderliggende letters onuitwis baar te voorschijn, aldus spreker. De heer Lavachery stond hierna geruime tijd stil bij het zogenaamde Tweede Laat ste Avondmaal, dat prof. Coremans op 26 September 1949 te Nice in de villa van Van Meegeren beweert te hebben gevonden. Hij vertelde hoe hij een brief gezonden had aan prof. Coremans, waarin hij deze ver zocht dit doek voor een nadere studie ter beschikking te stellen, omdat het ten enen male onmogelijk is dat Het Laatste Avond maal, dat thans in bezit is van de heer Van Beuningen en Het Laatste Avondmaal van Nice van dezelfde hand zouden zijn. Prof. Lavachery mocht echter nooit een ant woord op dit schrijven ontvangen. De gewezen chef-conservator van de Brusselse musea verklaarde de goede trouw van prof. Coremans met betrekking tot de vondst van het Tweede Laatste Avondmaal te Nice ernstig in twijfel te trekken en voegde hieraan toe, dat dit hem zeer moeilijk viel te zeggen, van iemand, die hij eens gewaardeerd heeft en van wie hij zelfs heeft gehouden. Bestuurster en een kind gewond Tengevolge van de gladheid op de weg is Woensdagavond een personenauto, be stuurd door mevrouw P. uit Amstelveen op de Utrechtse brug aan het begin van de autoweg AmsterdamUtrecht geslipt en tegen een lichtmast gebotst, die afknapte. De bestuurster kreeg een schedelbasis- fractuur. Een van haar kinderen die ook in de auto zaten liep een lichte hersen schudding op. De auto werd ernstig bescha digd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië en Nieuw Guinea: s.s. „Drente" (16 Dec.); Ned. Antillen: m.s. „Charis" (14 Dec.); Suriname: s.s. „Cottica" (15 Dec.); Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Oranjefontein" (14 Dec.); Canada: s.s.s „Abbedijk" (14 Dec.) en m.s. „Black Tomoe" (15 Dec.); Argentinië: m.s. „Al berto Dodero" (11 Dec.) en s.s. „Naviero" (16 Dec.); Brazilië: m.s. „Alnati" (15 Dec.); Chili: via New York (15 Dec.), Australië, Nieuw Zeeland via Engeland (11 Dec.). Mag. De Turkse Nationale Vergadering' heeft bepaald dat het Turkse leger wa pens, waaronder geschut, aan Lybië mag leveren. Primeur. Een leerling-zetter verschafte de „La Porte Herald-Argus", het plaat selijke blad van La Porte. een plaats in. de Amerikaanse staat Indiana, Woens dag een voorpagina-primeur. Hij wan delde met een geweer het redactielo kaal binnen en dwong een jonge ver slaggeefster naar een buiten 't dagblad- gebouw staande auto te gaan, waarna hij zich met haar uit de voeten maakte. Politie zette de uit La Porte leidende wegen af, doch deze voorzorgsmaatregel bleek later overbodig te zijn geweest, daar de jeugdige schaker minder dan twee uur later weer voor het gebouw versoheen en het meisje liet uitstap pen. Daarop overhandigde hij haar zijn geweer en reed weg. De leerling-zetter en de jonge verslaggeefster waren be vriend geweest, doch zij hadden kort geleden onenigheid gehad, addus be lichtte de redactiestaf van het blad de achtergrond van deze ongewone gebeur tenis. Storm. Storm, regen en mist heersem bo ven Groot-Brittannië. In Londen zijn 36 personen door het noodweer gewond geraakt. Zes hunner moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. In 46 van de 62 graafschappen in Engeland en Wales werd het verkeer gestremd. Vele hoofdwegen zijn overdekt door een waterlaag ter diepte van een tot twee meter, of zijn bevroren. Op zee zijnde kustvaarders moesten een haven binnenlopen, terwijl andere kleine schepen niet konden uitvaren. De BOAC moest haar dienst op New York staken wegens de boven de At lantische Oceaan woedende stormen. Ook daar. Ook Frankrijk wordt, voor de derde maal in tien daigen, door stormen geteisterd, waarbij de windkracht ge middeld negentig kilometer per uor bedroeg, doch ook uitschieters van 185 kilometer per uur voorkwamen. In de komende 24 uur zullen geen schepen uit de Franse Atlantische havens ver trekken, terwijl de zich in de nabijheid van de kust bevindende vaartuigen zullen pogen een haven binnen te lopen. Hersteld. De Paus is Woensdagmiddag voor een van de vensters van zijn ka mer die uitziet op het St. Pietersplein, verschenen. Op het plein hadden zich ongeveer 5000 personen verzameld, die de Paus toejuichten. Melk-réveille. De Franse regering heeft een decreet uitgegeven, volgens het welk de Franse soldaten van 1 Januari af iedere ochtend een achtste liter melk zullen ontvangen. In het decreet wordt geen melding gemaakt van de halve liter wijn, die zij thans per dag krijgen. Het melkrantsoen voor het leger zal jaarlijks ongeveer vier mil- lioen kosten. Paradox. De sub-commissie der UNO voor de ontwapening heeft besloten, dat zij haar werkvergaderingen in Februari te Londen zal beginnen. In de commissie hebben Rusland, Frankrijk, Engeland, Canada en de Verenigde Staten zitting. De begindatum der vergaderingen moet nog bepaald worden. De Sovjet-afge vaardigde in de commissie, Arkadi Sobolef, heeft een communiqué uitge geven, waarin hij verklaart, dat het denkbeeld van een algehele ontwape ning en van een bewapening van West- Du itsland een tegenstrijdigheid be helst. Duits-Spaans De Duitse maatsohappij „Dornier" heeft een filiaal in de Spaanse hoofdstad Madrid gevestigd, waar een nieuw type Dornier-vliegtuig wordt gebouwd, ter omzeiling van het na-oorlogse verbod voor Duitsland om vliegtuigen te vervaardigen, aldus de nieuwe editie van jane's „All the worlds aircraft", een gezaghebbend Brits na slagwerk op luchtvaartgebied. Jane's brengt in herinnering, dat, toen na de eerste wereldoorlog Duitsland even eens een verbod om vliegtuigen te bou wen was opgelegd, de „Dornier" in Alterniheim aan de Zwitserse oever van het meer van Constanz een ïabriek stichtte. Nieuw. Het Amerikaanse genootschap voor aardrijkskunde heeft de ontdekking van een nieuwe planeet van de zeven tiende grootte bekend gemaakt. Het he mellichaam werd Zondag voor de eer ste maal waargenomen door een astronoom van het Californische tech nologische instituut. ADVERTENTIE MIJNHARDTJES: bestrijders van kou en griep sterke ALLE LEVENSVERSCHIJNSELEN vol trekken zich door middel van scheikundige processen en gaan gepaard met een omzet ting van chemische energie in mechanisch arbeidsvermogen, in warmte, in electrici- teit, of in lucht. Levende organismen pro duceren dus o.a. warmte, en u zult zich wellicht herinneren dat we vroeger eens gesproken hebben van bloemen die een eigen tempetatuur bezitten en dat we zelfs bloemen aan koorts te gronde hebben laten gaan, door te be letten dat zij de zelf geprodu ceerde warmte aan de buiten lucht konden afgeven. Levende organismen produ ceren dus warmte, maar in den regel bemerken we daarvan weinig, omdat die warmte weer aan de omgeving wordt afgestaan. Het is dan ook eigenlijk niet juist te spreken van koudbloedige dieren, in tegenstelling tot de zoogdieren en vogels. Want ook koudbloe dige dieren produceren warmte. Reptielen hebben meestal een temperatuur die Zi of 1 gr. C. hoger is dan de omgeving en wan neer deze dieren evenals de warmbloedi- gen voorzien waren van een veren- of haarbedekking, waardoor de geproduceerde warmte kon worden vastgehouden, zouden zij ongetwijfeld hevige „koorts" krijgen. Staan de koudbloedigen dus enerzijds warmte aan hun omgeving af, anderzijds nemen ze ook warmte op, wanneer de om geving warmer is dan zij zelf. Maar dit kan niet in onbeperkte mate geschieden, want verschillende processen die zich in het lichaam afspelen zijn aan bepaalde tempe raturen gebonden. Soms zijn koudbloedige dieren zelfs zeer gevoelig voor kleine tem peratuursveranderingen, waarbij een stij- ging vaak slechter verdragen wordt dan een daling. Verschillende Amerikaanse woe$- tijnhagedissen bleken bijvoorbeeld tempe ratuurswisselingen van 8 gr. C. niet te kunnen doorstaan en stierven op slag, wan neer ze van de schaduw in de zon werden gebracht. Enkele soorten trachten dan ook een constante temperatuur te bewaren door meer of minder diep in hun holen te kruipen, en andere veranderen van huidskleur, waardoor meer of minder warmte wordt ge absorbeerd. Ook krokodillen blijken zeer gevoelig te zijn voor te veel warmte, en wanneer deze dieren liggen te „zonnen" y zijn ze dan ook meestal met een beschermende modder laag bedekt, of storten zich zo nu en dan te water teneinde, hetzij door het bad, hetzij door de daarop volgende verdam ping van het water, afkoeling te vinden. De meeste krokodillen verdragen de di recte zonnewarmte zeker niet langer dan 2 uur, en voor sommige soorten is een ver blijf van 25 minuten in de zon reeds dode lijk.. Alligators bleken zich het plezierigst te voelen bij een temperatuur van 32 tot 35 gr. C., maar steeg de temperatuur dan slechts 3 tot 4 gr., dan trad de dood in. Lage temperaturen van 18 tot 20 gr. C. werden daarentegen goed verdragen. Maar nu wilt u wellicht nog steeds we ten wat de hoogste temperaturen zijn die bij de mens werden gemeten? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2