„Nieuw-Guinea is het land voor de bulldozer" Overgang naar straalvliegtuigen bij K.L.M. via sehroefturbine VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE J Wat moet bepalend zijn voor het tempo van de ontwikkeling Aan derde postbestelling in steden geen behoefte Kinderen hadden buisje radioactief uranium Ir. I. A. Aler: Prototype van F-27 kost al 18 millioen „De Ganzenhoedster" Hilversums spoorweg plannen zeer kostbaar Duivenshow bij Snijders Nederlands protest bij F.A.O. ingediend 525ste STAATSLOTERIJ DONDERDAG 9 DECEMBER 1954 1 TWEEDE KAMER Mr. Algera tot Tweede Kamer: Zaligverklaring van Pius IX in voorbereiding Utrechts politiebericht Voor 13 millioen aan melk en melkproducten Schoolverzuim Brits schip in haven van Rotterdam in brand Veerboot Waddenzee bleef met 35 passagiers steken „Jong Santpoort Hoofdprijzen Staatsloterij „De Umonden" kten hun beste materiaal zien Vijftien jaar voor vrouw,js^ die haar man gifbeker gatj Britse melk-verkopen 4e Klas 15e lijst (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer begon Woensdag avond met de behandeling van de begro ting van het ministerie van Overzeese Rijksdelen, waarbij tevens aan de orde kwamen de begroting 1953 an 1954 voor Nieuw Guinea, de wetsontwerpen Be windsregelingen en Tariefwet Nieuw- Guinea alsmede het verslag van de parle mentaire commissie, die dat rijksdeel heeft bezocht. Twee leden dier commissie lieten zich horen, te weten mr. D e G r a a f (KVP) en de heer Van de Wetering (CH). In één opzicht was dit tweetal het roerend eens, namelijk dat er een betere democratische geest bij het binnenlands bestuur moet komen. Zij lieten zich cri- tisch uit over de bemoeiingen van de UNO, waar men zich door alles behalve de belangen van de Papoea's heeft laten leiden. En na gaat het juist, volgens deze beide afgevaardigden, om die belangen. Mr. De Graaf stelde voorop, dat wij stre ven naar de geestelijke ontwikkeling en materiële verheffing van de Papoea's, die uiteindelijk het zelfbeschikkingsrecht zul len moeten krijgen. Echter moest deze af gevaardigde niets hebben van een „lang- zaam-aan-beleid". Internationaal wordt ons weinig tijd gelaten. Land en volk ver keren in een buitengewoon achterlijke toestand. Het is zaak de inheemsen, die nog in het stenen tijdperk leven, in een flink tempo tot ontwikkeling te brengen. Wij moeten daar niet te werk gaan vol gens methoden en opvattingen waarmee wij uit de Nederlands-Indische periode vertrouwd zijn geraakt. Veel daarvan hangt ons nu als een molensteen om de hals. In Nieuw Guinea kan men niet op de basis. Van het bestaande voortbouwen. Die ui,fcérst primitieve maatschappij die nen vrtj niet als een kasplantje te behan delen. Nieuw Guinea is niet een land voor de tuinder met hark en schoffel, aldus mr. De Graaf, maar een land waar men de btulldozer nodig heeft die opruimt. Na deze zeer forse geluiden zei deze spreker nog, dat snelle uitbreiding van het bestuursapparaat geboden is, wil het tegen koppensnellerij en binnenlandse oorlogjes opgewassen zijn. Scherpe critiek uitte hij over de mislukking met de kolo nisatie van Indische Nederlanders, die naar Nieuw Guinea waren gehaald. Ten slotte merkte hij op dat de Nederlandse Nieuw Guinea Import- en Exportmaat schappij met haar monopoliepositie de prijzen te hoog houdt. Nader onderzoek hiernaar achtte hij gewenst. De heer Van de Wetering (CH) maakte, enige opmerkingen over de door hem als een „onproductieve cultuur alliantie" verfoeide Sticusa, waarover ech ter mevrouw Fortanier-De Wit (VVD) die zich tot de West bepaalde, in het algemeen waardering had, al wenste In zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer be treffende de begroting van het P.T.T.-be- drijf heeft minister Algera met betrekking tot de klachten betreffende te weinig be stellingen en te late of te vroege uitvoe ring daarvan, voorop gesteld, dat in de steden en in de dorpen, alsmede daar, waar enigszins belangrijke komvormingen zijn, van Maandag tot en met Vrjjdag twee be stellingen per werkdag worden uitgevoerd. Deze sluiten aan op de twee hoofdverzen- dingsgelegenheden, te weten met de nacht- posttreinen èn die met de treinen van het zogenaamde dagpostnet. Aan een derde bestelling in de grote ste den bestaat, gezien het uitstekend func- tionnerende stelsel van dag- en nachtpost treinen, minder behoefte. Invoering van een zodanige bestelljjig zou, rekening hou dende met het daarin vallende kleine aan tal stukken en de aan de uitvoering ver bonden hoge kosten, moeilijk te verant woorden z\jn, ook niet in de grote steden. Hierbij komt nog, dat de handel gelegen heid heeft om de aangekomen poststukken gedurende vrijwel de gehele dag aan het postkantoor af te halen (het z.g. „bus recht"). Ten plattelande buiten de genoem de komvorming is het aantal stukken, dat in een tweede bestelling zou kunnen wor den opgenomen, in het algemeen zeer ge ring. De tijdstippen, waarop de poststukken bij de geadresseerden worden uitgereikt, hangen in het algemeen af van die, waar op de post ter plaatse wordt aangevoerd, en van de afstand van het kantoor, dat de bestelling verzorgt. Indien rekening wordt gehouden met de eis van een economische bedrijfsvoering, kan het tijdstip, waarop in het merendeel der gevallen de ochtendbe stelling afloopt, niet vroeger worden ge steld. In de zakenwijken is dit tijdstif) om streeks negen uur. Zaken, die de corres pondentie op een vroeger tijdstip in haar bezit wensen te hebben, kunnen gebruik maken van de gelegenheid de voor haar be stemde stukken aan het postkantoor af te halen. VATICAANSTAD (Reuter). De Con gregatie van de Riten van het Vaticaan heeft eenstemmig besloten een begin te maken met de procedure tot zaligverkla ring van Paus Pius IX (1846-1878). De con gregatie nam dit besluit aan de vooravond van de honderdste verjaardag van het Dogma van de Onbevlekte Ontvangenis van de maagd Maria. Dit Dogma werd op 8 December 1854 door Paus Pius IX afge kondigd. Vijftig jaar geleden gelastte Paus Pius X, die zelf dit jaar heilig werd verklaard, dat een begin moest worden gemaakt met de voorbereidingen voor de zalig- en hei ligverklaring van Paus Pius IX. De beslis sing van de Congregatie sluit het eerste stadium van gang van zaken af. waarin zijn geschriften zijn bestudeerd en zijn leven aan een onderzoek is onderworpen. Er zullen vijf geleerde geestelijken worden aangewezen om de verzamelde gegevens Stelselmatig te bestuderen. zij wel enige nadere inlichtingen hierover van de minister. De heer Van de Wetering hield zich verder met Nieuw-Guinea be zig, bepleitte de oprichting van een be perkt aantal streekraden onder bekwame democratische leiding en daarnaast stads raden. Een van de grootste ploblemen in Nieuw-Guinea is, dat er vrijwel geen we gen zijn. Aanleg van vliegvelden is nodig en voorts zal men er over voldoende zee waardige vaartuigen moeten beschikken. De heer Van de Wetering bracht voorts een en ander te berde over het brandende vraagstuk van de voertaal. Mevrouw Förtanier-De Wit be paalde zich, zoals gezegd, tot de West. Zij gewaagde in dat verband van de grote betekenis van de voorlichting van de jeugd. Zij had van iemand in Zwolle een schoolboekje ontvangen, dat in gebruik is bij het openbaar onderwijs. In dat boekje staat: „Op Nieuw Guinea is het sneeuw gebergte het hoogste gebergte van Indo nesië". Dat boekje is uitgegeven in 1954. De heer Wagenaar (CPN) zag in het Nederlands beleid ten opzichte van Nieuw- Guinea slechts een op oorlogsvoorberei ding gerichte politiek. In zijn ogen was het enige juiste en rechtvaardige, dat ge bied aan Indonesië over te dragen. De heer Hazenbosch (AR) legde er de nadruk op dat de ontwikkeling van Nieuw-Guinea tijd zal kosten. Het is een geheel ander land dan Indonesië; het is arm aan kapitaal en aan mensen. Hier ligt een taak voor vele generaties. Be langrijker dan het tempo is de wijze, waarop de ontwikkeling wordt aangepakt. Men moet terdege de gevolgen overwegen voor een primitieve bevolking, die in korte tijd een evolutie van eeuwen moeten ver werken. Vandaag wordt het debat voortgezet. Twee onbekend gebleven jongetjes lie pen gistermorgen in de Utrechtse binnen stad op opvallende wijze met een tien centimeter lang houten kokertje in de han dent Toevallig zag een passerende dame op het kokertje dat een draaisluiting heeft, j voor een vliegtuig met straalmotoren. Order voor volgend halfjaar Wederom is, naar aanleiding van de in schrijving voor de levering van melk en melkproducten aan de in Duitsland, Oos tenrijk en Frankrijk gestationneerde Ame rikaanse troepen, gedurende het eerste halfjaar 1955 een grote opdracht aan een grote Nederlandse combinatie verleend. In totaal zal in dit halfjaar worden ge leverd een hoeveelheid van ongeveer 20.000.000 liter melk en melkproducten. Dit is bijna de helft van de totale hoeveel heid, die de Amerikaanse troepen in Euro pa in dit tijdvak zullen nemen. In tegenstelling met de vorige maal werd thans het Nederlandse deel van de leve rantie uitsluitend opgedragen aan deze combinatie, die voor de tiende achtereen volgende maal een opdracht voor deze le veranties ^ontving. Opdrachten werden tevens gegeven aan Denemarken ongeveer 9.200.000 liter. Duitsland 6.500.000 liter, Frankrijk 1.800.000 liter en Oostenrijk 4.700.000 liter. De producten die door Nederland gele verd zullen worden zijn: melk, karnemelk, room, chocolademelk, yoghurt, cottage cheese en cream cheese. Deze totale op dracht beloopt ongeveer 13 millioen gul den. DJAKARTA (Aneta) In het plaatsje Wai'kabuikuk op West-Sumba is een beris ping door een onderwijzer over schoolver zuim in een gevecht geëindigd, waarbij drie doden vielen. De onderwijzer had een leerling berispt, omdat deze de school ver zuimde. De ouders en de familie voelden deze berisping als een belediging, waaruit een gevecht ontstond, waarbij door de fa milie en volgelingen van de scholier en familie en volgelingen van de onderwijzer lansen en speren werden gebruikt. De va der van de leerling en twee andere per sonen vonden in het gevecht de dood. Kort voor middernacht is brand uitge broken aan boord van het Britse motor schip „Fulani" van de Elder Dempster Li nes Ltd uit Liverpool. Het vuur woedde in een lading palmpitten in ruim 1. De Rot terdamse brandweer kwam met groot ma teriaal ter plaatse en bestreed de brand, die zich niet ernstig laat aanzien, met vier stralen. De „Fulani", die 6539 bruto register ton meet, werd in 1929 gebouwd. Al spoedig trok de brandweer haar groter materieel terug. De heer I. A. Aler, president-directeur der KLM, heeft Woensdagavond in een in leiding, die hij in „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage voor leden van het Con tactcentrum op Voorlichtingsgebied heeft gehouden, gezegd, dat op het ogenblik in luchtvaartkringen en ook in de directie van de KLM, de mening overheerst, dat er na de „ronde" van vliegtuigen met zuiger motoren eerst nog een ronde met vliegtui gen voorzien van schroefturbines komt vóór de straalvliegtuigen. Economisch be zien is een vliegtuig met schroefturbines van dezelfde orde, of iets beter, dan dat van het ogenblik dat is voorzien van zui- germotoren. En economisch gezien staat het huidige verkeersvliegtuig met straal motoren bepaald achter bij het huidige met zuigermotoren. De gemiddelde reissnelheid zal, naar men mag verwachten, van vier honderd kilometer per uur met een vlieg tuig met zuigermotoren, toenemen tot 600 km. per uur voor een vliegtuig met schroef turbines en tot 300 km. per uur en meer het opschrift „levensgevaarlijk", reden waarom zij het de kinderen afnam. De jon gens namen toen de henen. De dame las ook nog „radio actief" en ging ermee naar een radiowinkel met de naam „Radio Ac tief". De winkelier begeleidde haar onmid dellijk naar het nabijgelegen hoofdbureau van politie aan het Paaröenveld. Vandaar ging het geheimzinnige kokertje naar het Universiteits Natuurkundig Laboratorium. Twee deskundigen, die het buisje onder zocht hebben gewaagden aanvankelijk van een mogelijke Sinterklaasgrap. Maar zelfs al zou er uranium 238 in zitten aldus een der deskundigen, dan hoeft dit niet levens gevaarlijk geacht te worden. Na een nader onderzoek werd het vol gende politiebericht uitgegeven: „De commissaris van politie, chef van de justitiële dienst te Utrecht, maakt bekend dat hedenmorgen door een dame van twee onbekend gebleven kinderen in Utrecht een houten kokertje in ontvangst is geno men met liet opschrift: uiterst gevaarlijk, radioactief. In het kokertje bevindt zich een glasloden buisje, volgens deskundigen inhoudende uranium 238. Aangezien de mogelijkheid niet is uitgesloten dat de kin deren het buisje hebben geopend, wat voor deze kinderen zeer ernstige gevolgen kan hebben, verzoekt de genoemde commissaris van politie dringend aan een ieder, die in lichtingen over deze kinderen of over de herkomst van het kokertje kan verstrek ken, zich in verbinding te stellen met de recherche te Utrecht, telefoon K 3400 26151, toestel 304". Het staat onherroepelijk vast dat voor de grote routes de verkeersvliegtuigen met straalmotoren in de toekomst zullen wor den ingezet. Dat zal voor bijzondere routes, want zoals men weet vliegen de vliegtuigen met straalmotoren het meest economisch op grote hoogte, van 1960 af kunnen wor- omstreeks half tien is de veerboot „Wad den verwacht. Daarnaast zuilen ook, zoals j denzee", die de dienst Nes-Holwerd v.v. men het thans kan bezien, de vliegtuigen j onderhoudt, op 9 minuten varen van de met schroefturbines voor de kortere af- Holwerdse pier door laag water blijven standen, blijven bestaan. j steken. Er stond een harde Zuid-Oosten- De KLM overweegt niet de thans bij j wind, gëpaarcl gaande met sneeuwstormen, r.en begrijpen, dat de grotere vliegtuigen met een gewicht van ongeveer honderd duizend kilo aan ontwikkelingskosten voor de vliegtuigindustrieën zeer grote bedragen met zich mee brengen. In het geval van de F-27 neemt de Nederlandse staat die voor zijn rekening. Het is te hopen dat de Fok ker F-27 een succes is, want anders ziet men niet goed waar de verdere millioenen, nodig voor de nationale vliegtuigindustrie, vandaan moeten komen. De KLM heeft een zeer groot belang bij de twee F-27 machi nes, die nu worden gebouwd. Het zou ook voor het prestige zeer goed zijn wanneer da KLM weer geheel met Nederlands mate riaal zou kunnen gaan vliegen, maar de kansen daarop zijn, vooral met het oog op da voor de nationale vliegtuigindustrie dan nodige gelden, niet erg groot. Een nieuw modern verkeersvliegtuig met vier motoren kost thans ongeveer tien millioen gulden. De nieuwe Boeing 707 met straalmotoren zal zeker twintig millioen gulden per stuk kosten. Houdt men er rekening mede dat de kleinste eenheid voor de KLM zeven toestellen groot moet zijn en dat daar dan nog rèservedelen en reservemotoren bij komen, dan is het duidelijk, dat het aan trekken van de nodige en grote kapitalen voor het aanschaffen van vliegtuigen een levensvoorwaarde is voor de KLM. HOLLUM (Ameland) Woensdagavond haar in gebruik zijnde vliegtuigen door het daarin laten aanbrengen van schroeftur- binemotoren geschikt te maken voor de sehroefturbine-phase, zo deelde de heer Aler verder mede. Binnenkort zal een be slissing moeten worden genomen over het aankopen van modernere toestellen. De kleinste eenheid, groep van vliegtuigen van hetzelfde type waarmede de KLM econo misch kan vliegen, bedraagt zeven. De heer Aler herinnerde aan de in het verleden reeds van da zijde der KLM- directie uitgesproken mening, dat de KLM steeds alle nieuwe vliegtuigen die aan de markt komen, bestudeert. Hij merkte voorts op, dat er thans rond 1200 per kg. vliegend gewicht nodig is om een nieuw vliegtuig van de tekenplank af tot het eerste prototype toe gereed te maken. Een vliegtuig als de thans bij Fok ker in aanbouw zijnde Fokker F-27 ..Friendship", dat ongeveer vijftienduizend kilo weegt, kost dus aan ontwikkeling en productie van het eerste toestel reeds acht tien millioen gulden. Men zal dus wel kun- Niet gevist De loggers, die met de vleet vissen, zijn gisteren door het stormweer naar binnen gewaaid. Er is dus niet gevist en er waren vanmorgen geen vangstberichten. Wat er was Vanmorgen stonden de vangsten van vier rrawlers in de hallen. De „Elie" (van Vrijdag 26 Nov.) bracht 800 kisten haring mee, de „Herman" (ook van 26 Nov.) 1650 kisten haring, de „Flamingo" (ook van 26- Nov.) 1000 kisten haring en de RO. 15 „Antje" (eveneens van 26 Nov.) 280 kisten schelvis en piepers, 120 dichte schelvis en 40 diversen. De IJm. 221 was er met 320 kisten schelvis en 30 diversen en de IJm. 23 met 96 kisten schar. Er was weinig kleine vaart. Besommingen Gisteren besomde de trawler „Viking- bank" voor een reis van veertien dagen f 29.140; de „Mary" voor een reis van dertien dagen f 17.100 en de „Sumatra" voor een reis van acht dagen f 20.900. De IJm, 209 haalde f 14.100. Wat er komt V-cor de Vrijdagmarkt komt aan de af slag de trawler „Thorina" (van Woensdag 1 Dec.) met 1000 kisten haring. Ook de trawler „Medan" (van Maandag 29 Nov.) is uit het Kanaal thuisstomend. Dit schip voert aan 980 kisten, waarvan 820 haring, 150 horsmakreel, 10 diversen en een kom meraal. De Sch. 135 komt met 650 kisten haring. Oud-ste visboot is daarna de „Schoorl" (van Maandag 29 Nov.) en oud ste boten zijn verder de Sch. 117 en „Nor- ma Maria" (van Maandag 5 Dec.). Slecht weer Het is vannacht rauw weer geweest op de Noordzee. Verschillende schepen kwa men in nood te verkeren waaronder de 400 ton metende Nederlandse coa-ster „Martje" bij West Hartlepool voor zo ver vanmorgen bekend was is op de vis sersvloot alles wel. Voor de districten I-Iumber, Theems en Dover gold een waarschuwing voor harde ZZW-wind, voor de Doggersfaank en Duitse Bocht een waarschuwing voor ZO-storm, voor de Fladdengronden en Vissersbank een waar schuwing voor ZZO-storm en voor de Vifr kingbank een waarschuwing voor harde wind tussen ZO. en O. De prijzen Haring deed vanmorgen van f 13 tot f 16. De schar van de IJm. 23 werd verkocht voor f 42 tot f 47. België was in de markt voor kabeljauw en grove schelvis en legde voor regels f 144 tot f 120 neer, voor kis ten f 146, voor grote schelvis f 55 tot f 60 en voor grootmiddel schelvis f 50 tot f 60. Binnenland was er voor kleinmiddel schel vis, die f51 tot f58 opbracht, pennen f51 tot f 56 en braad f 32 tot f 36. Torren haal den f 32 tot f 36, zwarte koolvis f 130. Schol en tongen De schol 3 haalde vanmorgen f 40 tot f 45, schol 2 f 60, schol I f 60 en grove schol (naar Engeland) gemiddeld f58 tor f 62. Lappen maakten f 4.20 tot f 4.30, grootmiddel f 3.80, kleinmiddel f 3.40 tot f3.12, tong 1 f3.35 tot f2.40 en tong 2 f2.20. „Herman" voor Vanmiddag om twee uur is voor de Raad voor de Scheepvaart de behandeling begonnen van twee aanvaringen van de trawler „Herman". IJm. 2 op 11 Februari en 11 Maart van dit jaar op de Noordzee. Het eerste geval heeft betrekking op de aanvaring met het Russische vissersvaar tuig M. 416 en het tweede op de aanva ring met het Deense vissersvaartuig „Westra" E. 495, Binnengekomen IJM 2 Herman, 32 Elie. 33 Thorina, 25 Fla mingo, 57 Medan; KW 3 Piet en Leendert Huibert, 95 Toenadering, 75 Doggersbank, 147 Wilhelmina III, 65 Willy Alida, 138 Wil- helmina II, 59 Floris, 125 Petronella, 35 128 56 71 21 92 53 30 77; ROIS Antje; UK 7 91 94 85 4 194 80 99; TX14, BU33. Vertrokken IJM 20 Poderman, 202 KW 75 Toenadering 71 56 35, UK 93 264 80 99 194 94 7 91; WR34; BU 33. waardoor het zicht slecht was. Aan boord bevonden zich 35 passagiers, waarbij vele dagjesmensen, die de nacht op het Wad hebben moeten doorbrengen. Het werkprogramma van Sint Nicolaas blijkt ook dit jaar zo overladen te zijn, dat de vermaarde kindervriend er weer niet in mocht slagen alle traditionele bezoeken aan de jeugd voor zijn verjaardagsdatum af te leggen. Vandaar dat hij niet eerder dan Woensdagmiddag de eregast kon zijn op het kinderfeest dat door de Speeltuin-vereni ging „Jong Santpoort" in het knusse eigen clubgebouwtje aan de Wüstelaan werd ge houden. Hij was er echter niet minder welkom om: de kinderen hebben hem en de trouwe zwarte knecht met hetzelfde enthousiaste gezang en gejuich ontvangen, als lag de viering van zijn geboortedatum nog in het verschiet, waaraan ongetwijfeld de gul verstrekte tractaties evenmin vreemd zijn geweest. Aan dit bezoek had het bestuur boven dien nog enige attracties verbonden, in de eerste plaats een poppenkastvoorstelling voor de kleuters, die zich uiteraard koste lijk hebben geamuseerd om de avonturen van de onsterfelijke Jan Klaassen, waar voor ditmaal „Oom Piet" met groot succes verantwoordelijk is geweest. Daarna werden de grotere kinderen ont haald op een opvoering van het sprookje „De Ganzenhoedster", door een groot aan tal clubgenootjes, onder leiding van de heer J. de Vries ingestudeerd. Het is een historie, die er geheel op is ingesteld een jeugdig publiek enige uren in een gespan nen aandacht gevangen te houden. Geen wonder ook, wanneer een ganzenhoedster tje bij haar zure pleegouders een behande ling moet ondervinden, die de toeschou- wertjes stil van mededogen maakt, welke deernis spoedig in een onmiskenbare geest drift omslaat als een der ganzen een goede fee blijkt te zijn, die het zielige schepsel tje voor verder leed behoedt en zelfs in staat stelt een gevangen prins te bevrijden. De rijke beloning, die haar hiervoor aan het slot ten deel valt, wordt de toekomstige prinses dan ook door geen enkel kind in de zaal misgund. De opvoering onderscheidde zich in niets van alle andere voorstellingen, die geheel door kinderen verzorgd moeten worden. Vandaar dat de volwassen toeschouwer zijn hart voornamelijk kan verwarmen bij de tafereeltjes, waarin niet alles naar wens verloopt en de prille acteurs en actrices zich onverstoorbaar en niet in het minst geïntimideerd door een wenkende hand tussen de coulissen weer in het gareel laten voegen. Of als een olijke jongenssnuit on verwacht vanachter de schermen ver schijnt, om met een joviaal gebaar een kennisje in de zaal te begroeten. Maar vooral wanneer de vriendelijke dame aan de piano die zich met de muzikale bege leiding heeft belast, zo aandachtig naar het toneel zit te kijken, dat zij vergeet tijdig voor een liedje in te zetten, waardoor de zangertjes met een verschrikt allegro moe ten worden ingehaald. Doch strikt geno men was deze matinée slechts een gene rale repetitie voor de avondvoorstelling Besommingen van hedenmorgen Trawlers: Herman f 24.900, Elie f 11.600, waaropGe trotse ouders werden verwacht. die de prestaties van hun acterende kinde- ongetwijfeld met vertederd respect Flamingo f 11.100, Antje f 18.800. Loggers en kotters: IJM75 f 1050, KW147 f 260, IJM221 f 15.700, KW65 f 710, KW59 f 6150, KW 125 f 1130. IJM230 f 480, IJM3 f 950, IJM52 f 980, IJM23 f 4200, KW77 f 860, KV/21 f 370, KW71 f 570. KW92 f 670, KW53 f 680, KW60 f 690, KW30 f 620, TX14 f 1240. hebben gadegeslagen. Vooral omdat wij er van zijn overtuigd, dat de premièrefoutjes van deze middag zich 's avonds niet heb ben herhaald. Zoals reeds is bericht heeft de gemeente raad van Hilversum besloten om, als ooit de mogelijkheid komt het Hilversumse spoorwegprobleem op te lossen, en voor opgesteld dat de Nederlandse Spoorwegen daarmede instemmen, de voorkeur te geven aan volledige ingraving van de spoorbaan boven een gedeeltelijke ver zinking. Het is een vérstrekkend besluit omdat de kosten, die zeer voorzichtig zijn geschat op 20 a 30 millioen gulden, hier door met nog bijna 12 millioen stijgen. Wordt het plan werkelijk uitgevoerd, dan zal de spoorlijn dwars door de ge meente over een afstand van ongeveer twee kilometer beneden het straatniveau worden gelegd. Het station zal er dan recht boven worden gebouwd met onder grondse perrons. Het plan hiervoor is in grote lijnen op gesteld door het ingenieursbureau Witte- veen en Bos, in Deventer, dat ook de op dracht zal krijgen om dit plan nader uit te werken, wanneer althans blijkt dat de directie der Nederlandse Spoorwegen hiermede instemt. De uitwerking van dit plan zal f 50.000.— kosten. Daar het spoerwegprobleem in Hilver sum steeds klemmender werd, heeft het gemeentebestuur twee jaar geleden de reeds dertig jaar tevoren afgebroken onderhandelingen met de Nederlandse Spoorwegen weer opgenomen. Daarbij bleek dat de Spoorwegen voorlopig niet van plan waren een verbetering op grote schaal ter hand te nemen. Maar de ge meente wilde zich daarbij niet neerleggen omdat de toekomstige ligging van de spoorbaan van grote invloed is op de ont wikkeling van de gemeente. Men wist de N.S. tenslotte toch te be wegen zich uit te spreken over de toe komstige situatie en toen kwam de half- diepe baan als toekomstbeeld naar voren. Men besefte wel hiervan de grote be zwaren, doch was aanvankelijk van me ning dat een volledige ingraving onmoge lijk is in verband met het bezwaar dat de baan dan beneden de grondwaterspiegel zou komen te liggen. Het bureau Wittevèen en Bos heeft thans aangetoond dat dit bezwaar imagi nair is. Het introduceert namelijk een methode op een schaal, zoals nog niet in Nederland toegepast om het grond water tegen te houden door asphalt- emulsie. 4e klasse 16e Rist ƒ50.000: 15460 1.000 uremie van 30.000: 5945 1.500: 6504 7306 1.000: 6094 10272 12719 14112 15014 15088 15883 18138 20013 400: 15556 19593 200: 1723 2457 3222 3875 4308 5974 5981 6538 7234 7324 8316 3600 9217 9426 P446 12597 13801 141S4 14345 16095 20189 20270 209S3 21071 21162 21637 i Voor belangstellenden uit de duivensport wordt Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Dec. door P.V. „de IJmonden" N. B. v. Z. een post- duivententoonstelling georganiseerd in de bovenzaal van café Snijders aan de Wijk aan Zecërweg te Umuiden-Oost. Deze expositie is ingedeeld in een afde ling hokken en een vrije klasse. Deze kleine vereniging heeft kans gezien om 145 vogels ten toon te stellen. Ook is. gebleken dat in deze vereniging goede duiven aanwezig "Zijn, gezien de re sultaten in het afgelopen seizoen. De gene rale kampioen B.C.C. is lid van deze ver eniging. Deze 'haalde 6 kampioenschappen binnen; t.w. afd. 2e oud, 3e fond en 4e generaal. In B.C.C.: le oud, 2e fond en le generaal. De bekende kampioen W. Koele uit Koog aan de Zaan heeft 15 van zijn beste vogels ingezonden Deze liefhebber won in 2 jaar zowel in de afdelingen B.C.C. en de verenigingskampioenschappen. In 1952 won hij in het Nationaal Concours van Bordeaux af de hoofdprijs ih groep mid den. De tentoonstelling is geopend op Vrijdag van 19.00 tot 23.00 uur en Zaterdag de ge hele dag tot 20.30 uur. De Groninger rechtbank veroordeelde hedenochtend de 53-jarige vrouw J. vwrA V.-B. uit Warffum tot vijftien jaar vangenisstraf met aftrek. Veertien dagen geleden heeft zij terecht gestaan, beschuI-A digd van moord op haar tweede echtgenoot de 49-jarige landarbeider P. van der V,| Zij heeft hem namelijk een beker met een oplossing van Parijs groen, een zeer ver-^ giftige verbinding, welke koper arseni cum bevat, toegediend, toen Ihii ziek te bed lag. Deze moord geschiedde acht jaar gele den, doch is pas deze zomer ontdekt. Een jaar later is zij getrouwd met een man, wiens kinderen door bemoeiing van de Voogdijraad in haar huis waren geplaatst. De officier van justitie achtte moord be wezen en eiste destijds twintig jaar ge vangenisstraf. De rechtbank achtte moord1 eveneens bewezen. In de overwegingen werd rekening gehouden met het gruwe lijk karakter van het feit en met de om standigheden en de persoon van de ver dachte. Ook werd in aanmerking genomen, dat de moord reeds adV jaar geleden is gepleegd. LONDEN (United Press) De Neder landse regering heeft bij de Voedsel en Landbouw Organisatie van de UNO, de FAO, te Washington geprotesteerd tegen de verkoop van overjarige voorraden Nederlandse gecondenseerde melk door het Britse ministerie van Voedselvoorziening, zo heeft een woordvoerder van de Neder landse ambassade te Washington medege deeld. Tot nu toe werden nog geen grote par tijen van deze blikjes van de hand gedaan, doch de Britse regering schijnt zeer ver langend te zijn haast te maken bij het van de hand doen van deze overtollige voor raden, welke de Engelsen in 1953 wel moes ten kopen, wilden zij andere zuivelproduc ten geleverd krijgen. De Nederlandse land- bouwattaché te Washington onderhoudt voortdurend contact met de Engelse auto riteiten over de aangelegenheid. De Nederlandse autoriteiten staan er op, dat de Hollandse merken van de blikken worden verwijderd, daar zij slechts voor zes maanden zijn gegarandeerd. Neder land wenst niet haar reputatie te vergooien door de verkoop van overjarige geconden seerde melk door de Engelsen. Tot dus verre werd echter nog geen overeenstem ming bereikt. Nederland zal nu een volgen de stap in deze aangelegenheid doen en de landbouwattaché zal de zaak voorleggen voor het werkcomité voor surplusgoederen, een subcommissie van de FAO. Een zegsman van de Britse ambassade te Den Haag heeft een nadere uiteenzetting gegeven over de verkoop van verouderde gecondenseerde melk op de wereldmarkt. Nu iedere restrictie op gecondenseerde melk en melkpoeder in Engeland, is opge heven, moét het ministerie van Voedsel voorziening zijn voorraden liquideren. Andere pogingen Er is 4000 ton gecondenseerde melk in voorraad van diverse herkomst, namelijk uit Denemarken, Nederland, enige landen van het Britse gemenebest en een kleine hoeveelheid uit Engeland zelf. Verklaard werd, dat pogingen tot verkoop werdén gedaan in doorlopend contact met de Nederlandse landbouwattaché te Lon den. E.erst is aan de Nederlandse producen ten aangeboden de door hun geleverde blikken tegen halve prijs terug te nemen, welk aanbod niet is aanvaard. Nadien zijn de voorraden,, eveneens tegen halve prijs, elders in niet-tropische gebieden en zonder garantie aangeboden en verkocht. De contracten zijn getekend, maar er is nog geen melk van de voorraad verscheept. Volgens de Britse woordvoerder zou ten behoeve van deze verkopen ook overleg zijn gepleegd met de FAO. Blijkens een bericht uit de Times is door een woord voerder van het ministerie van Voedsel voorziening gezegd, dat de verkopen een onderdeel zijn van de liquidatie der rege- ringsvoorraden. De uitvoer van een deel dier voorraden kan als een normaal gevolg van de liquidatie worden beschouwd. De prijs voor het verouderde product dient natuurlijk lager, te zijn, dan voor het verse product. HOGE PRIJZEN 5000 17476 2000 5456 5946 6244 1500 18202 1000 1655 3218 6133 7490 9412 11268 13618 14643 ƒ400 1316 3205 3798 5513 5600 5632 6164 6464 7961 11744 14128 15732 16259 17274 17703 19315 19699 200 1443 2069 2427 2478 2950 4638 5615 7084 8115 9292 9345 9360 9765 10015 10068 10637 11050 11129 11513 12162 12934 13935 14001 15647 16144 17373 17383 18949 19907 20185 20718 20934 21114 PRIJZEN VAN ƒ80.— 1019 468 2027 657 3002 622 4193 922 5046 6059 7091 879 8035 753 9038 711 10047 746 11027 1006 164 363 713 2022 236 540 746 930 3003 273 513 857 4018 169 393 704 903 5016 229 599 798 6016 285 462 732 7004 259 506 686 857 8020 334 584 791 930 9014 205 369 699 833 10030 279 504 763 992 040 185 490 573 042 314 683 765 066 083 673 806 194 327 937 234 437 063 076 212 236 239 266 282 293 369 379 384 693 841 842 876 943 982 402 455 483 491 500 564 570 766 811 813 875 884 885 139 347 348 371 546 579 616 826 828 867 872 935 396 539 561 586 690 703 884 569 891 469 507 534 562 631 977 440 574 610 613 614 622 633 075 169 322 356 399 410 469 479 599 775 776 880 089 159 348 394 443 453 577 579 606 729 810 824 886 918 967 211 276 325 336 389 563 573 587 680 765 845 937 972 056 119 196 216 306 354 539 646 869 907 910 12012 082 529 530 13055 067 965 979 14086 107 15019 044 969 987 16192 223 759 921 17135 260 18086 113 702 755 19055 072 497 562 20076 383 21125 223 765 822 978 092 185 235 242 417 447 449 472 643 151 214 223 427 466 686 694 747 111 315 409 504 600 656 690 759 237 300 305 474 573 650 718 820 294 350 432 443 539 551 563 572 390 467 547 578 620 948 140 172 295 326 371 422 439 496 994 080 232 245 268 269 396 422 492 638 734 829 865 899 928 475 570 659 673 886 899 325 330 411 448 507 529 572 690 828 832 899 949 NIETEN 013 200 372 872 024 247 571 747 964 035 284 582 871 029 178 409 721 905 020 298 617 826 096 299 467 734 051 270 523 695 877 037 358 614 794 963 020 216 396 709 852 036 285 536 793 044 212 421 882 092 283 593 764 967 041 332 590 883 057 183 453 744 924 032 302 627 835 155 314 536 771 070 281 603 706 906 114 413 649 809 996 030 218 545 716 858 082 298 545 802 070 222 427 885 101 302 612 772 978 046 339 607 900 075 204 465 754 940 146 305 628 841 178 322 540 780 085 292 605 740 927 141 418 675 810 080 108 248 253 438 459 886 902 133 158 359 373 639 658 793 800 089 109 357 392 612 642 925 947 077 093 208 247 477 481 755 770 943 986 161 169 348 353 633 674 852 880 185 217 358 363 544 561 880 908 112 129 309 363 619 635 778 789 954 975 142 144 421 472 683 684 817 833 109 120 286 289 483 486 970 168 173 399 429 670 704 801 824 125 147 335 359 531 554 222 224 452 503 713 730 894 895 126 134 157 207 416 421 450 456 715 749 831 847 956 962 973 983 094 097 132 143 292 307 334 377 573 605 621 682 867 869 875 882 997 171 186 188 227 415 441 460 551 751 778 787 795 901 987 995 220 225 235 282 365 383 440 4§7 563 601 638 680 956 958 979 7000 181 184 295 249 386 391 456 478 645 657 662 668 794 821 829 836 990 998 153 171 281 310 482 488 518 567 685 697 699 712 854 889 907 913 083 105 122 221 226 239 550 566 573 719 721 726 860 962 996 086 113 122 315 320 332 575 596 661 807 817 832 147 185 266 283 575 578 741 755 998 131 218 369 405 679 681 862 889 189 200 328 333 605 658 790 806 220 232 442 480 704 727 913 990 11078 107 332 382 687 720 844 858 12034 069 291 348 551 555 707 709 13015 016 218 287 430 446 744 764 14003 035 229 250 531 557 735 743 15009 011 303 447 746 763 16009 015 336 340 568 592 731 771 17004 085 325 347 679 680 847 855 973 18041 062 243 262 433 435 591 597 778 875 19035 075 220 224 491 597 701 713 958 988 20003 035 188 196 357 463 624 672 955 957 21045 070 318 328 464 473 826 838 116 133 420 425 726 729 863 868 110 111 412 440 573 612 747 758 020 045 300 311 557 574 784 804 046 053 284 291 593 629 775 837 027 029 520 521 776 787 025 060 389 393 632 663 837 846 137 163 432 447 728 766 863 868 073 076 288 300 438 448 615 654 906 921 083 098 280 322 603 624 752 759 151 164 485 500 731 750 877 879 130 133 450 502 659 665 781 821 073 086 315 325 596 692 830 846 093 141 292 385 639 645 870 883 068 179 524 527 793 842 100 102 396 454 674 684 916 923 231 237 479 507 776 786 905 909 109 118 315 327 449 511 687 701 956 967 119 157 333 444 645 661 786 796 192 274 630 631 762 764 912 981 167 216 505 516 673 686 832 860 090 144 352 364 720 723 855 859 150 187 411 417 651 681 894 915 195 211 625 648 890 930 143 162 493 499 690 698 17000 251 257 556 -558 801 817 915 916 130 144 396 408 535 543 726 734 972 980 175 180 446 465 669 672 861 867 304 329 644 676 808 842 12000 258 272 519 525 688 704 872 893 174 205 410 420 730 732 893 977 204 228 494 512 694 727 934 986 284 293 659 738 948 980 231 329 502 528 706 715 303 312 574 605 822 826 930 946 161 210 413 417 546 561 770 774 194 216 481 483 688 698 883 953 055 073 101 225 257 265 469 518 526 690 706 713 977 997 075 081 090 359 382 407 524 552 565 842 889 965 119 163 269 282 563 566 723 757 158 202 423 431 591 608 993 165 178 187 305 339 355 596 602 607 888 951 953 244 258 297 443 445 460 677 701 725 VERBETERING. Eigen geld: 3348 moet zijn 3448; 3371 moet zijn 3471. Nieten; ^430 moet zijn 13431.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3