Telegrafist: Triton leerling-navigator schudde hevig; niets gemerkt Woningtekort kan over tien jaar verdwenen zijn Minister Van de Kieft installeerde Commissie van Advies Agenda voor Haarlem Reddingboot voer terug omdat ze radiocontact met toren miste Bevestiging van het statuut voor het Koninkrijk Tegenstrijdige verklaringen in Kings Inns Gaat U overzee F. Damiaans&Zn Assurantiebemiddeling Gewijzigde verhouding in de Benelux Huur verlaging voer woningwet woningen in het vooruitzicht Woensdag 15 December: DONDERDAG 9 DECEMBER 1954 Tulpen zullen op Bloemlust I domineren Ministers bespreken in Brussel Nederlandse welvaart Een smaak, die precies is afgestemd op de echte Virginia-roker Een kwaliteit waar iedereen op afvliegt En 'n prijs, die het U makkelijk maakt iedere dag Uw doosje te roken Minister Witte in Tweede Kamer: Paard op het dak DUBLIN (Van een ANP-verslaggever). De laatste twee der zeven overlevende leden van de „Triton"-bemanning zijn Woensdag in de „Kings Inns" te Dublin als getuigen gehoord in het openbare on derzoek naar de oorzaak van de ramp met de K.L.M. Superconstellation, die in de vroege ochtend van 5 September om 3.40 uur onmiddellijk na de start vlak buiten de Ierse luchthaven Shannon in de gelijknamige rivier op een modderbank neerstortte. Het ongeluk kostte 28 van de 56 inzittenden het leven. Bij het verhoor van Woensdag legden de 44-jarige telegrafist H. Oudshoorn en de 25-jarige leerling-navigator J. Tieman, tegenstrijdige verklaringen af. Oudshoorn deelde mede, dat de machine na de start in de lucht plotseling hevig be gon te schudden, zo erg, dat hij erdoor van zijn stoel werd geslingerd en tot de ont dekking kwam, dat hij half over de leu ning van de stoel van de boordwerktuig kundige hing. Tieman, de enige, die zijn verklaringen in het Nederlands aflegde en bij het verhoor door een tolk moest worden bijgestaan, had niets bijzonders gemerkt, totdat het toestel op het water bonkte. Oudshoorn vertelde zich te herinneren hoe Viruly, toen het vliegtuig begon te schud den, uitriep: „Wat is er nou aan de hand?" Getuige had zich opgericht van de stoelleuning en voelde de machine naar beneden vallen. „Dit is het einde," dacht hij en toen bonsde de machine enkele malen op het water (hij dacht toen nog, dat het grond was). Enkele seconden later kwam het toestel op de modderbank tot stilstand. Het was hem allemaal e-g mee gevallen. „Kunt u ons uitleggen, hoe de machine schudde?" vroeg de president. „Moeilijk," zei Oudshoorn. „Ik zou kunnen zeggen: net zoals een hond, die uit het water komt." Tieman, die de reis als extra lid van de bemanning meemaakte om opgeleid te worden tot vlieger, viel over de tafel, waaraan hij stond, op het moment, dat het toestel voor de eerste maal het water raakte. Hij sloeg zijn armen om zijn hoofd om het te beschermen. Dat duurde onge veer drie seconden. Toen stond de machine stil en begon hij met derde vlieger Web bink de deur naar de cockpit te openen. De lichten waren toen al uit, maar hij hoorde toch nog een alarmsignaal bellen. Ook Oudshoorn had die bel gehoord, doch volgens hem hield het gerinkel op, toen de lichten uitgingen. In tegenstelling tot Oudshoorn had Tieman niets gevoeld van de plotselinge daling. Eerste redders om 7.26 uur bij wrak De kapitein van de reddingsboot uit Foynes, een plaats, die verderop langs de Shannon ligt, verklaarde als volgende ge tuige: „Om tien voor zes belde de ver keerstoren mij op en zei, dat er vreemde Dat de eerste Bloemlust-tentoonstelling te Lisse dit jaar van Kerstmis verschoven moest worden naar 4 Januari, blijkt ach teraf geen nadeel, maar een voordeel te zijn. Uit de inschrijvingen voor deze tentoon stelling blijkt, dat op Bloemlust I een zeer groot contingent tulpen zal worden ge- exposeerd. Tot nu toe waren op de Kerst tentoonstellingen de tulpen altijd ver in de minderheid bij de hyacinten, terwijl met name voor de liefhebber juist de tul pen door hun veelkleurigheid de show aantrekkelijk maken. Het staat dan ook wel vast dat Bloemlust I in alle opzichten slagen zal, ondanks de aanvankelijk on dervonden moeilijkheden. Ook voor de machanisatie-tentoonstel- ling is het aantal inschrijvers dit jaar bij zonder groot. ADVERTENTIE Wanneer U een goede kist hebt dan is het verpakkingswerk al reeds voor de helft gedaan. Wij zorgen Voor zo'n kist en daaren boven staat ons vakkundig personeel klaar Uw huisraad zo goed hierin te verpakken, dat het onbeschadigd op de plaats van bestemming aankomt. Vraag ons eens inlichtingen en offerte. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 Verhuis- en emballeerbedrijf lichten in de Shannon gezien waren. Ze vroegen ons uit te varen. Kwart over zes voeren we uit. We hoorden op onze ont- vanginstallatie hoe de toren ons telkens opriep, maar hoe wij het op de zendin- stallatie ook probeerden, de toren hoorde ons niet. Ik achtte het onjuist zonder con tact met de toren door te varen en keerde na een kwartier terug. Aan land heb ik toen de toren opgebeld. Toen zei men mij, dat er een vliegtuig neergestort was. Het was 6.50 uur toen we voor de tweede maal vertrokken, ditmaal op volle kracht. Wij slaagden er onderweg in wederzijds radio contact met de toren te krijgen. Een half uur later, om 7,20 uur, kwamen we als eersten in de buurt van het wrak. Ik zag twee mannen, die zich vastklemden aan de middelste vin van de staart. Het toestel was diep in het water weggezakt, maar nog niet geheel ondergedompeld. Toen ik hen tot op vijftig meter genaderd was, gleed een van de twee in het water. Ik zag zijn boofd nog twee keer boven de woelige golven uitkomen en toen ver dween het in de stroom. De andere pas sagier hebben we aan boord genomen." Naarthans bekend is was dit, de Ameri kaanse prof. Ellis, die toen drie uur en veertig minuten in het water had gehan gen en die de volgende week als getuige zal worden gehoord. De andere ongeluk kige passagier was de jonge Amerikaan W. G. Tuller. Zijn lijk is later aangespoeld. Het onderzoek wordt morgen voortgezet. De minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, heeft Woensdag de commis sie van advies, bedoeld in artikel 2 van de Wet Assurantiebemiddeling, geïnstal leerd. „Uw taak om advies uit te brengen aan mijn ambtgenoot van Economische Zaken en aan mij over alle op grond van de Wet Assurantiebemiddeling uit te vaardigen algemene voorschriften zal u nog voor vele ingewikkelde en moeilijke problemen stellen", zei de minister. „Op u rust de zware taak al de door de wet geëiste uit voeringsvoorschriften een zodanige inhoud te geven, dat de bedoeling van de wet een gezond assurrantiebemiddelingsbe- drijf wordt verwezenlijkt. Dit houdt in dat misstanden moeten verdwijnen maar ook, dat voorzichtigheid moet worden be tracht om te voorkomen, dat voor onze samenleving- waardevolle instellingen of gebruiken ernstige schade wordt toege bracht of het acquisitieapparaat wordt ontwricht. Moeilijk zal het zijn de maat staven op te stellen, volgens welke het uitoefenen van bepaalde beroepen of be drijven door de Sociaal-Economische Raad onverenigbaar zal worden verklaard met het beroep van tussenpersoon. Niet min der moeilijk zal het zijn de eisen vast te stellen ter waarborging van de vakkun dige uitoefening van het assurantiebemid- delingsbedrijf. Voor de verzekeraars zal op de duur de vorming van een ervaren en goed onder legd corps tussenpersonen van grote waar de blijken te zijn. De overgangsperiode zal voor de verzekeringsmaatschappijen moei lijkheden opleveren. Het zal zeker niet eenvoudig zijn altijd en overal krachten te vinden die in staat en bereid zijn aan de gestelde eisen te voldoen. Maar op den duur zullen voor de verzekeraars heil zame gevolgen uit de Wet Assurantie bemiddeling voortvloeien. Voor de vaak ondeskundige verzeker den zal de kans op onverwachte teleur stellingen en voor hen onbegrijpelijke moeilijkheden verminderen. Dit is ook voor de verzekeraars en tussenpersonen van groot belang. En het publiek zal er mede gebaat zijn als het van de deskun digheid van de tussenpersoon overtuigd kan zijn", aldus ue minister. De voorzitter van de commissie, prof. mr. Ph. A. N. Houwing, zei in zijn ant woord onder meer, dat de wetgever, die de Wet Assurantiebemiddeling schiep een strijd moest beëindigen, die in den lande reeds vele jaren met toenemende verbitte ring werd gestreden. De beslissing, die hij door deze wet had te geven, noodzaakte tot een wel buitengewoon moeilijke afwe ging van grote, sterk tegenstrijdige, en ieder voor zich veelal zeer eerbiedwaar dige belangen. Dat hij daarbij volgens velen te ver, en volgens velen niet ver genoeg zou ingrijpen, was te verwachten. Van de uit veertien leden bestaande commissie maakt ook deel uit de heer H. H. Jore te Haarlem. De A.N.W.B. heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht de veiligheids voorschriften voor wielrijders te doen uitbreiden met reflecterende pedalen. De huidige, wettelijk voorgeschreven beveiligingwit achterspatbórd met brandend achterlicht en reflector acht de bond, in verband met de slechte gebruiktoestand waarin deze zich bevinden, onvoldoende. Foto: Een fiets uitgerust met reflecterende pedalen. (Van onze correspondent in Brussel) Vandaag komen te Brussel de Benelux- ministers bijeen. In de eerste plaats zullen zij een nota bespreken waaruit blijkt dat de economische toestand van Nederland op het ogenblik gunstiger is dan die van België en Luxemburg. De Nederlandse lonen zijn sinds Januari met 16 percent verhoogd waardoor het verschil tussen de Belgische en Nederlandse lonen tot op een gemiddelde van circa 35 percent is ge daald. In de scheepsbouw echter verdie nen ongeschoolde Belgische arbeiders nog steeds 100 percent meer dan hun Neder landse collega's. In het algemeen geven de exportcijfers, de goud- en dollarreserves, de toeneming van de productie en der investeringen een beter beeld te zien in Nederland dan in België. De inter-Benelux-handel ontwik kelt zich gunstig. De Belgen hebben hun export naar Nederland belangrijk opge voerd in September tot meer dan 150 millioen gulden en in de gevoelige be drijven, zoals de confectie- en de meubel industrie, zijn de klachten verstomd. De ministers zullen eindelijk een beslis sing over de gemeenschappelijke liberali satie-lijsten moeten overwegen. Te Parijs hadden de Benelux-landen voorgesteld hun import uit de O.E.E.S.-landen ten be- lope van 87)4 pet, te liberaliseren. De raad van de O.E.È.S. vond dat voorstel onrede lijk daar Nederland en België afzonderlijk respectievelijk 92 pet en 90 pet van hun invoer hadden vrijgegeven. Sinds maan den werpen de Wetstraat en het Plein elkander het balletje toe: „liberaliseer wat meer industrie-producten, zeggen de Bel gen tot de Nederlanders, nu het zo goed gaat." „Doe wat meer aan de vrije invoer van landbouwproducten repliceren de Neder landers. Dat zal in uw land de kosten van levensonderhoud doen dalen." Algemene Overeenkomst over Tarieven en Handel In de G.A.T.T., die te Genève vergadert, is de Benelux-houding voorbeeldig. Beide landen werken samen in een gemeen schappelijke delegatie om verlaging van de douane-rechten, consolidatie van de vroeger verleende reducties van de tarie ven en afschaffing van de invoer-contin- genten te verkrijgen. De ministers Zijlstra en Van Glabbeke (minister van Openbare Werken van Bel gië) hebben reeds een onderhoud gehad over het nieuwe Benelux-ontwerp-proto- col der openbare aanbestedingen, waar over waarschijnlijk een hartig woordje zal vallen. Men verwacht dat de ministers het eens zullen worden over de oprichting van een klachtencommissie, het inschrij ven van Belgische bedrijven op de lijst van de Nederlandse openbare besturen, die zogenaamde besloten aanbestedingen uitschrijven (dit is een Nederlandse con cessie), en het instellen van een bescher mingsclausule in geval het protocol een zijdig een der partners zou bevoordelen. Het is ook mogelijk dat de ministers van Buitenlandse Zaken van gedachten zullen wisselen over de waterwegen-pro blemen ofschoon deze kwestie niet op de agenda voorkomt. „Gelukkige volkeren hebben geen geschiedenis", zegt een Frans spreekwoord. Dit is op het ogenblik het geval met de Benelux, die althans in Bel gië aan populariteit heeft gewonnen. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. Witte, heeft gisteren in de Tweede Kamer de beantwoording van de. naar aanleiding van zijn begroting ge maakte opmerkingen voortgezet. Ten aanzien van de toewijzing van bo.uw- contingenten aan Rotterdam besproken door de heer Ritmeester (VVD) - stelde de minister op de voorgrond, dat hij, steeds naar objectieve criteria heeft gestreefd. Tengevolge van onjuiste publicaties over De bevestiging van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden door de Ko ningin op Woensdag 15 December zal met hetzelfde ceremonieel geschieden als de jaarlijkse plechtige opening der Staten- Generaal. De Koninklijke stoet zal van het ko ninklijk paleis aan het Lange Voorhout via Kneuterdijk, Lange Vijverberg en Korte Vijverberg naar de. Ridderzaal op het Binnenhof rijden. Langs dezelfde route zullen de Koningin en de Prins naar het Paleis aan het Lange Voorhout terug keren. Het ere-escorte zal bestaan uit een de tachement Koninklijke Marechaussée. De Koninklijke Militaire Kapel en de Grena diersdrumband, een ere-compagnie van het Garderegiment Grenadiers met vaan- delwacht en een ere-escorte van de Rijks politie. Voor het paleis Lange Voorhout zullen 100 man van het Garderegiment Jagers de erewacht betrekken. Hierbij zijn tevens ingedeeld het vaandel van dit garderegi ment, de vaandelwacht en de kapel van de Koninklijke Landmacht. Voor de Rid derzaal zal de erewacht bestaan uit 70 man van het Korps Mariniers, waarbij zijn ingedeeld het vaandel van dit korps, de vaandelwacht en de marinierskapel van de Koninklijke Marine. Verder zullen op het Binnenhof ongeveer 100 man van het Garderegiment Fuseliers Prinses Irene voor de afzetting zorgen. Bij deze erecompagnie is het vaandel van dit regi ment met de vaandelwacht ingedeeld. Behalve de genoemde muziekcorpsen bevinden zich nog langs de route: de Jo- han Willem Frisokapel en de drumband van de Koninklijke Marechaussée. De minuutschoten worden afgevuurd door een batterij veldartillerie op het Malieveld. De mariniers zullen in groot tenue zijn gekleed, de militairen van de Garderegi menten Grenadiers, Jagers en Fuseliers Prinses Irene, van de Koninklijke Mare chaussée, de Koninklijke Militaire Kapel en de Kapel van de Koninklijke Lucht macht zullen de ceremoniële tenue dragen. DONDERDAG 9 DECEMBER Zuiderkapel. Zuiderstraat: Ds. J. Visser, 8 uur. Frans Hals: „De zonde van Molly", 18 jaar, 7 on 9.15 uur. Roxy: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Broe ders zonder vrees", 11 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The snows of Kilimanjaro", 18 jaar, 6.50 en 9.15 uur. Luxor: „Staatsvijand no. 1", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ro man holiday", alle leeft., 8.15 uur. VRIJDAG 10 DECEMBER Stadsschouwburg: „De drie zusters", Ne derlandse Comedie, 7.30 uur. Frans Hals museum: Kamermuziekavond met Kees en Marijke Otten, blokfluit, Dyck Koster, cello en Jaap Spigt, spinet, 20 uur. Luxor: „Cap tain Kidd and the slave girl", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onverschrok- kenen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lucky me", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het zwarte commando", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Intermezzo", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Onderwereld van Montmartre", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Als ge enkele dagen na het opwindende Sint Nicolaasfeest des morgens om half vijf wak ker wordï. door een vreemd geluid boven uw hoofd, dan kunt ge twee standpunten in nemen: ge kunt alle herinne ringen aan uw langvervlogen kindsheid met het realiteits gevoel van de volwassene op zij schuiven en bij voorbaat reeds tot de slotsom komen, dat dit merkwaardige geluid in ieder geval niets met Sint Nicolaas te maken kan heb ben. De mogelijkheid van in brekers, losgewaaide dakpan non en klepperende ramen blijft dan open en aangezien ge geen van deze drie onge stoord hun gang kunt laten gaan, zult ge zuchtend uit de warmte moeten verrijzen om orde op zaken te stellen. Het tweede standpunt is veel minder eenvoudig, doch veel boeiender. Het brengt meteen een ganse voorraad romantiek met zich en ofschoon roman tiek meestal niet des morgens om half vijf het voordeligst pleegt te bloeien, is er alles voor te zeggen dit onverwach te element niet zonder nadere overweging uit te sluiten. Welnu, dat tweede standpunt is: met kloppend hart een wijle blijven luisteren en gedurende het verloop van die wijle steeds minder vast te houden aan de overtuiging der volwassenheid, dat het verhaal van Sinter- klaas-op-het-dak op louter fantasie berust. Het geluid daarboven heeft bovendien on miskenbaar de aard van paar denhoeven op dakpannen. Het is, om de waarheid te zeggen, precies het geluid zoals ge dat in uw vroege jeugd in uw oortjes hebt horen klinken, als ge dacht aan het stappen van de fiere schimmel door de lich te Decembernacht over de be ijzelde daken: Een behoedzaam geklikklak, alsof de volbloed vóór elke stap voorzichtig tast met de rand van zijn hoef, of hij zijn kostbare benen wel veilig kan neerzetten. Dan weer klinkt het, alsof het pad goed begaanbaar is en komen er hele series klikklakken ach ter elkaar. Op het dak! Maar de zesde December is allengs voorbij. In feite gloort de ochtend van de acht ste reeds achter de gordijnen. De Sint en zijn witte ros in cluis moesten al een poos op zee zijn, teneinde de Spaanse thuishaven weer tijdig te be reiken voor het Kerstfeest. Ge luistert nog een poosje ingespannen. Klik-klak. klikklik-klak. klik-klik-klik-klak. Op het dak. Het zijn inbrekers, zegt ge aarzelend in de schemer, om uzelf gerust te stellen dat het sprookje geen werkelijkheid is geworden. Gerust te stellen is trouwens het juiste woord niet, want inbrekers. Onzin, zegt uw vrouw. In brekers klikklakken niet. In brekers breken in. Die gaan niet een tijdje over het dak marcheren, en zeker niet te paard. Het is een los raam. Onzin, zegt ge, losse ramen klikklakken evenmin. Ik hoor het nu eens hier vlak boven, dan weer een eind verderop. Een los raam kan niet zo los zijn, dat het zonder plaatsbesef heen en weer ijsbeert. Ge zoud't eens kunnen gaan kijken, oppert uw vrouw. Ge denkt aan de arme bloed jes van kinderen, die als rozen liggen in hun warme bedjes hierboven, vlak onder het dak, vlak onder het gevaar. Klik-klak-klak. Het is een paard, zegt ge tenslotte vol overtuiging. Er behoort heel wat toe, om een volwassen man te' doen bekennen dat hij zijn kleine kinderen meesmuilend heeft bedrogen met een sprookje, dat werkelijkheid blijkt te zijn. Het is een paard, daar is geen twijfel aan. En dat er op dat paard een verlate heilige zit, kan dan al moeilijk worden betwijfeld. Het is mogelijk dat de Sint zijn boot gemist heeft en van ellende niet heeft kun nen slapen. En dan ligt het voor de hand, dat hij zijn nach telijke hobby nog eens is gaan beoefenen om de tijd te doden. Maar waarom op o n s dak? Klik-klak-klak-klak. Klik. Wat moet men tegen zó'n man zeggen? Maak dat ge van het dak komt? Of alleen maar: goemorge? Misschien zal het paard schrikken bij de ver schijning van een onheilige huisvader en van het dak val len. Een oploop in de straat, politie erbij, verklaringen.... En volgend jaar geen schim mel en geen Sint meer. Klik-klak-klik, hoort ge het? Het is nu duidelijker, hier op de trap. Het is op het dak. Goemorge. Naderhand kruipt ge weer in bed met een weemoedig lachje om het verloren vleugje romantiek, dat zo realistisch is weggevaagd. Ge hoort uw vrouw met ingehouden adem vragen wat het was. Ge slaakt een lange zucht en zegt: Het was geen paard, geen losgeslagen raam en geen in breker. Ge zult u herinneren, dat wij onze twee dochtertjes onder meer voor haar Sint Nicolaasfeest een dambord hebben cadeau gedaan? Welnu, de nieuwigheid schijnt er nog niet af te zijn. Zij zaten ge tweeën te dammen op de vloer van hun kamertje. Klikklak. Zij zijn er nog geen groot meesters in en slaan elkaar bij vlagen van het bord af. Klikklakklak. Drie, vier, vijf stenen tegelijk. Zij moeten nog wat bijleren. En niet zo vroeg in de morgen beginnen. Zij liggen nu weer in bed. Het kon ook onmogelijk een paard zijn, betoogt uw vrouw. Neen, zegt ge spijtig. Dat kon ook niet. De klok slaat vijf. J. L. hetgeen in Rotterdam was gebeurd, hadden misvattingen post gevat, waarvan onder andere een door de minister ten dele voor- gedragen Sinterklaasgedicht uit Utrecht getuigde. De verhoging van de toewijzing aan Rotterdam was een extra-toewijzing, die voortkwam uit de reserve waarover de provincie beschikt voor bijzondere geval len. Het was allemaal overeenkomstig de normale regels gebeurd en men had hier niet te maken met een door de minister verleende bijzondere gunst. Wat de gegeven 'cijfers omtrent het in halen van de woningnood betreft, daarin moet men louter een berekening zien, die niet te optimistisch is, al moet de minister opmerken, dat er op dit gebied nooit vol strekte zekerheden zijn te verschaffen. Men heeft in 1950 het aantal woningen mede berekend naar het aantal vrouwen, dat. in het tijdperk tot 1970 zou kunnen gaan huwen èn gewerkt met uit ervaringen van het'verleden afgeleide kansberekenin gen. Inmiddels zijn de huwelijkskansen dei- vrouwen gestegen naar inmiddels is ge bleken, hetgeen op zichzelf verheugend is. Verder blijkt ook, dat meisjes jonger trou wen dan in 1950 de verwachting was. Op grond van de ramingen waarover de minis ter thans beschikt, meent hij, dat het woningtekort in 1963 of in 1964 opgeheven zal zijn, al naar gelang men een minder of een meer voordelige raming tot uitgangs punt neemt. Verhoging van het woning bouwprogramma verdient dus wel aanbe veling. Over de loonvorming voor de bouwvak arbeiders is overleg met de rijksbemidde laars en het bedrijfsleven gaande. De sterk aanbevolen systeembouw lachte ook de minister toe, die op dit gebied al veel goeds had gezien. Als de samenwerking tussen de systeembouwers meer gegroeid is, ligt het in de bedoeling de systeembouw met premie ook tot een aantal andere grote ge meenten dan de drie grootste uit te brei den, bijvoorbeeld tot gemeenten met onge veer 150.000 inwoners. De hoedanigheid van de na 1945 gebouw de woningen is redelijk goed, hier en daar zelfs uitstekend, zei de minister. De moge lijkheid een tweede woonvertrek en meer 'slaapkamers te bouwen bestaat ook nu reeds. Grotere bouw wordt evenredig hoger gesubsidieerd. Nu er huurverhoging komt, waardoor de spanning tussen de huren van oude en nieuwe huizen zal verminderen, bestaat er geen reden de subsidies te gaan verhogen, want dit zou pas effect gaan op leveren na de huurverhoging en dan is het niet meer nodig. Aan de door de heer Kommer (P. v. d. A.) geuite aandrang de huur van woningwetwoningen niet op 4 procent te doen berekenen, maar op de rente, die werkelijk wordt betaald en die lager ligt, kon de minister gevolg geven. Daardoor worden deze huren voor nieuwe woningen gemiddeld 1,per week lager. Nog deze maand zullen de gemeentebesturen de ver dere uitwerking van deze regeling ont vangen. Huurverhoging De re-, en duplieken gaven minister Witte nog gelegenheid nadrukkelijk te verklaren, dat de regering van plan blijft zo mogelijK met 1 Juli 1955 de huurverhoging te doen ingaan. De huurverhoging zal gecompenseerd moeten worden in de inkomens-sfeer. Dit is mogelijk door belastingverlaging. Dit ver dient de voorkeur boven verhoging der subsidies, waardoor een lagere huur zou kunnen worden gevraagd. Nog valt te vermelden, dat de minister ter geruststelling van de heer Andriessen (KVP) kon verklaren, dat hij niet reeds in zijn gedachten huurverhoging vereenzel vigd had met invoering van een huurbe lasting. De heer Gortzak (CPN) mocht nog vernemen, dat het in de bedoeling van de minister ligt de door hem in vooruitzicht gestelde rente-faciliteit (zodat de huren voor woningwetwoningen lager kunnen worden) niet slechts op de nog te bouwen, maar evenzeer op de reeds gebouwde woningwetwoningen te doen toepassen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5