Overwinningen van Velox en VCK op PSVH en VCR .Clowntje Rick Zie Boven: Twee zwermen vallende sterren Overleg ging over situatie na de verwerping der E.D.G. Opdracht in Wenen w'ycumj/! Schotten boden de Hongaren fel partij Nederlands militair elftal verslagen Dr. Drees over Scarborough: Toelichting op antwoord aan Kamerlid Gerretson voor A.N.P. DONDERDAG 9 DECEMBER 1954 DE VOLLEYBALCOMPETITIE De mysterieuze vrouw uit de „sportrevue" Ook Engelse ploeg in de Tour de France A thleriek Trekt Landy zich terug? Voetbal In bar slecht weer Fusieplannen in OSS Tottenham Hotspur betaalt 30.000 voor Blanchflower Vier spelers van „Venlo" naar Be Quick Duke naar Australië Om de Houwelings-beker King bleef damkampioen van Frankrijk Sport in 't kort Voor de kinderen Kerkelijk Nieuws Twee jaar tegen ervaren zakkenroller geëist FEUILLETON door Anne Duffield Gisteravond werd in het Krelagehuis in Haarlem de volleybal-competitie voortgezet. In de eerste klasse heren won Velox van PSVH met 31. Nadat de blauw-witten de eerste twee games vrij gemakkelijk in hun voordeel beslisten, vatten ze het hierna te gemakkelijk op en gaven de politiemannen de gelegenheid om de derde set te winnen. Dat dit een verkeerde opvatting was ervoer Velox in de laatste set, want toen hielden de Politiemannen tot 99 de stand gelijk en moest Velox nog alle zeilen bijzetten om de overwinning uit het vuur te slepen. De tussenstanden werden 1511, 155, 715 en 15—11. VCK won met 40 van VCR. Dat deze stand geflatteerd was bleek wel uit de tus senstanden: 15—12, 15—10, 16—14 en 19—17. Toch verdiende de Hoogoven-ploeg de over winning, maar het pleitte voor de „witten" dat zij van het begin tot het eind fel tegen stand boden. De dames Het is HBC ook gisteren niet gelukt een overwinning te behalen. De dames van De Blinkert maakten het de zwart-witten danig lastig en de Bloemendaalse dames waren dichter bij de zege dan haar tegenstandsters. Het werd een puntenverdeling, waarmede HBC, dat het voorlopig zonder enige goede krachten moet stellen, nog alleszins tevre den mocht zijn. Na deze strijd is komen vast te staan dat niet alleen PSVH en De Blinkert, maar ook HBC voor de laatste plaats in aanmerking komt. De stand onder aan de ranglijst in de eerste klasse is: HBC 7 4; De Blinkert 7 3: PSVH 7 2. Ook PSVH heeft een kans gezien om haar positie te verbeteren. De reserves van Die Raeckse lieten er geen twijfel over bestaan welke ploeg de sterkste was en wonnen de eerste drie sets met liefst 152, 159 en 15—4. De vierde game was wat dragelijker voor PSVH, 1512. Die Raeckse speelde pittig en rondde vaak met goede smashes af. De matige tegenïtand van de groen- witten moet hierbij natuurlijk niet uit het oog verloren worden. Spanning in de tweede klassen In de tweede klassen, zowel dames als heren, heerst nog volop spanning. In 2 B bleef Leonidas door een zege op HBC 2 op het goede pad (31), maar de blauw-witten ondervinden hevige concurrentie van CIOS 2 en Santpoort. HBC is koploper in 2 A, maar ook hier ondervinden de leiders rivaliteit, n.l. van PSCB en OVRA. PSCB bond nu CIOS 3 ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 1 3439 FERD. BOLSTR 48 A DAM - TEL 717162 WOLLEN JUMPERS - VESTEN j Vanavond om kwart over zes zullen Tom Schreurs en Aad van Leeuwen in het sport- praatje voor de A.V.R.O.-microfoon het raadsel onthullen, dat is ontstaan rond de mysterieuze vrouw, die in de „sportrevue" van Zondagmiddag haar hart heeft uitge stort over de uithuizigheid der mannen in verband met de sport op Zondag. Inmiddels zijn bij de AV.R.O. honderden brieven binnengekomen van luisteraars, die over dit probleem hun mening geven. Van de zijde van de A.V.R.O. is aan al deze briefschrijvers het volgende briefje uitge gaan: „Het ook door u op Zondag tijdens de uitzending van de sportrevue beluister de telefonisch gesprek, waarbij een dame op nogal kernachtige wijze haar bezwaren kenbaar maakte tegen de volgens haar overdreven liefde voor de sport van haar man, is oorzaak geweest, dat ons een enorm aantal brieven van luisteraars (in hoofd zaak dames) heeft bereikt. Alhoewel de mening van de meeste afzenders dezer brieven lijnrecht tegenover die van bedoel de' dame staat, zijn er ook nog velen, die haar met goed gefundeerde motieven bij vallen. Deze brieven en ook de prettige reactie in de pers, zijn voor ons een bewijs, dat bovenbedoeld telefoongesprek op een wel zeer bijzondere manier een belangwek kend probleem in het middelpunt van ieders belangstelling heeft gebracht. Daar om is ook besloten dit onderwerp Zondag middag aanstaande in de eerste helft van A.V.R.O.'s wekelijkse sportrevue nog eens nader onder de loupe te nemen". Het ligt daarbij in de bedoeling dat Zon dagmiddag een forum zal worden gevormd van zes vrouwen uit de briefschrijfsters, drie voorstanders en drie tegenstanders van de sport. Als voorzitter van dit forum zal optreden de heer Aad van Leeuwen. Dezer dagen heeft Jean Garnault, secre taris-generaal van de Tour de France, een bezoek gebracht aan Londen, waar hij be sprekingen heeft gevoerd met de Engelse wielerfabrikanten. Deze laatsten hebben er op aangedrongen dat een volledige Engelse- ploeg van tien man aan de Tour 1955 mag deelnemen. Zij verwachten dat de organi satoren hierin zullen toestemmen. Naar verluidt overwegen de Engelse fabrikanten, voor het geval er geen verge lijk tot stand zou komen tussen de N.C.U. (National Cycling Union) en de B.L.R.C. (British League of Racing Cyclists), de vorming van een fabrieksteam dat in 1955 zowel aan de Ronde van Frankrijk als aan de Ronde van Europa zou deelnemen, na de Ronde van Groot-Brittannië, die in Juni wordt gehouden. aan de zegekar, Rap. 2 verloor met 31 van PSVH 2. Bij de dames kwamen in 2 A alle ploegen in het veld. OSS stelde alles in het werk om het verloren terrein te herwinnen, maar stuitie op felle tegenstand van de jeugdige en toekomstige ploeg van AVC. Een gelijk spel werd het resultaat. Met MHBS, dat van Die Raeckse 3 met 3—1 won, vormen ge noemde ploegen de kopgroep in 2 A. Ook OVRA in 2 B doet moeite om in de hoogste klasse terug te keren, maar gisteren verspeelde het team een kostbaar puntje aan Rap. 2 (22). Hier zijn Velox 2, Onze Gezellen, SSO en OVRA de concurrenten. Uitslagen De volledige uitslagen van gisteravond luidden: Heren: VCR—VCK 0—4; Velox—PSVH 3—1; HBC 2—Leonidas 1—3; PSCB—CIOS 3 40; Rap. 2PSVH 2 13; Santpoort 3 Gios 2 3—0; GiosLeonidas 2 40; Brand weerVCR 2 4—0. Dames: HBCDe Blinkert 2—2; PSVH Die Raeckse 2 04; HVS 2Vesmia 13; De Blinkert 2—AW 0—4: OVRA 2—WH 0—4; OSS—AVC 2—2; Die Raeckse 3—MHBS 1—3; VCR—Leonidas 2—2; PSVH 2—Gios 2—2; PWN—SSO 3—0; OVRA—Rap. 2 2—2. Jeugd: HVSVelox 22: Die Raeckse HBC 30; SpaarnestadDie Raeckse 30; VeloxGios 2—2; Rap.Gios 04. De Australische athleet John Landy, houder van het wereldrecord op de mijl, schijnt zijn enthousiasme voor de wedstrijd sport te hebben verloren en de mogelijk heid te overwegen om zich nog vóór de Olympische Spelen van Melbourne terug te trekken. Landy, die in de twee mijl-wedstrijd, die dezer dagen te zijner ere door de club van Geelong was georganiseerd, op een na laat ste werd, zei na afloop, dat hij niet op de Olympische Spelen van 1956 gebrand was. „Ik denk, dat ik mij zal moeten terugtrek ken. Ik heb een overwicht van zes pond en ik kan dit niet aftrainen. En wanneer ik mijn geestdrift voor de wedstrijdsport niet terugkrijg, zal ik er mee ophouden". Het Hongaarse voetbalelftal, dat in de afgelopen vijf jaar slechts eenmaal ver loor, heeft gisteren in Hampden Park in Glasgow tegen Schotland hard moeten wer ken voor de zege. Want de gereorganiseerde Schotse ploeg op acht plaatsen gewijzigd na het gelijke spel van enkele weken ge leden tegen de Ieren gaf van het begin tot het einde verwoed partij en na een vrij gelijk opgaande strijd kon Kocsis, met de fraaiste goal van de ontmoeting, pas dertig seconden voor het einde aan alle onzeker heid een einde maken. De Schotten lieten zich in het minst niet intimideren door de reputatie van het be faamde binnentrio Kocsis-Hidegkuti-Pus- kas, en zij hebben getoond diat hun voetbal de diepe "inzinking, die tijdens de wereld kampioenschappen in Zwitserland tot ne derlagen leidde, nu toch wel te boven is. De wedstrijd was in de eerste helft van goede kwaliteit, alhoewel de spelers soms moeite hadden om op het licht bevroren en besneeuwde terrein hun evenwicht te bewaren. Na de rust daalde het peil. 113.000 toeschouwers En al in de eerste minuut kregen de 113.000 toeschouwers de schrik te pakken toen Hidegkuti een fraaie kans kreeg. Maar zijn schot was te zacht om keeper Martin te verrassen. Tien minuten later schoot Kocsis langs de verkeerde kant van de paal toen hij doorgebroken was en alleen de keeper nog voor zich had1. De Schotten speelden voor wat zij waard waren en kwamen af en toe iets in de meerderheid, zonder dat zij het Hongaarse d'oel ernstig konden bedreigen. In de 21e minuut opende de Hongaarse rechtshalf Bozsik de score met een schot van ruim 20 meter afstand. Haddock deed de bal iets van richting veranderen, zodat Martin kansloos werd geslagen. Zes minu ten later stelde Puskas met een zuivere pass Hidegkuti in staat de voorsprong te vergroten. De Schotten lieten zich hierdoor niet ontmoedigen en bij een van hun on stuimige tegenaanvallen kon hun links buiten Ring een tegenpunt maken. Een minuut voor rust liep de Hongaarse rechts buiten Sador echter enkele Schotse ver dedigers voorbij en besloot zijn rush met een zuiver schot, waarop keeper Martin geen vat kreeg. Drie-twee Nog geen minuut na de hervatting weer klonk de vermaarde „Hampdten roar" het oorverdovend gejuich van ruim hon derdduizend toeschouwers toen John stone uit een door MacKenzie genomen vrije schop met een kopbal de achterstand verkleinde. De strijd behield hetzelfde vinnige karakter met aanvallen en tegen aanvallen over en weer. De Schotse vecht lust verslapte geen moment en MacKenzie kreeg nog een goede kans op de gelijk maker, waarvan hij, tot grote teleurstelling van het publiek, niet profiteerde. In de laatste minuut zorgde Kocsis voor het vierde Hongaarse doelpunt dat de strijd definitief in het voordeel van de gasten besliste. De ontmoeting werd geleid door Leo Horn Jr. uit Bentveld, bijgestaan door For- manoy uit IJmuiden en Van Gelder uit Den Haag als grensrechters. In het plaatsje Ronse, ten Zuidwesten van Brussel, vond Woensdagmiddag in noodweer de jaarlijkse ontmoeting plaats tussen het Belgisch en het Nederlands mi litair voetbalelftal. Van een krachtmeting tegen de Belgische militairen is niets terecht gekomen. Het werd1 een strijd van iedere speler tegen de ongunstige omstandigheden: een onbespeel baar veld, waartegen zelfs de Engelse profs bezwaar zouden hebben gemaakt, een glib berige bal en stromende regen. Beslissend in de ontmoeting was eigenlijk, welk team de minste hinder van deze talrijke ongun stige factoren zou hebben. En dat bleek de Belgische ploeg te zijn, die over een betere baltechniek beschikte dan onze landgeno ten en hun betere lichaamsbeheersing uit buitten. Het zwakste deel van de Nederlandse militaire ploeg was de voorhoede, waarin midvoor Meerman van Feyenoord' niet op gewassen bleek te zijn tegen de goed stop- perende Close. Door het falen van de aan valsleider ontbrak elk verband1 in de voor hoede. De beide buitenspelers Van der Kuil en Rijnvis waren zeer actief, maar in het doelgebied sloot de Belgische defensie elk gaatje af. Ook de binnenspelers Van der Wel en Brusseler, die het wel eens indivi dueel probeerden, zagen geen kans door de hechte muur heen te komen. De Ajacied Pieters Graafland, beeft zijn doel uitste kend verdedigd. Aan het eerste doelpunt, een kwartier na de hervatting gemaakt, door Van Herpe van La Gantoise, kon hij niets doen: Vier spelers beletten hem het zicht, toen het harde lage schot in de lin kerhoek verdween. En tien minuten voor het einde wilde Kuys op zijn doelman te rugspelen, maar hij vergat een ogenblik, dat er plassen op het veld stonden. Dat was de reden, waarom De Waele eerder bij de bal was dan de snel uitgelopen Graafland (2-0). Beide doelpunten waren ontstaan in perioden, waarin de Nederlandse militairen een druk op het Belgische doel uitoefenden. In tegenstelling met de eerste helft, toen de gastheren verreweg het beste van het spel hadden en goed combinerend' ten aan val waren getrokken. Maar verder dan enkele hoekschoppen en een gemiste straf schop hadden de Belgen het voor de pauze niet kunnen brengen. Die strafschop werd in de 35e minuut gegeven wegens hands van linkshalf Van Woerden. In de Nederlandse militaire ploeg speelde het achtertrio Graafland;, Van Kerkum en Kuys verdienstelijk. Linkshalf Van Woer den verdiende een pluim voor zijn nuttige en handige spel. Nadat voorige week bekend was ge worden dat de besturen van de plaatse lijke tweedeklassers TOP en Oss (Zuid I 2a) beide bereid zijn om tot betaling van de eerste elftalspelers over te gaan, zijn er stemmen opgegaan om te komen tot een fusie tussen beide verenigingen. Uit de kringen van de plaatselijke in dustrieën is nu het initiatief genomen tot een informatief overleg over deze materie, dat dezer dagen gehouden zal worden. Bij deze bespreking zullen onder meer aan wezig zijn de voorzitters van de beide sportverenigingen en leidende personen van de plaatselijke industrieën. Blanchflower, de Ierse international van Aston Villa, in welke club hij als rechtshalf speelde, is overgegaan naar de eerste divisie club Tottenham Hotspur. Men veronderstelt, dat deze club een transferbedrag van 30.000 pond sterling (315.000 gulden) voor hem heeft neergeteld. Dit bedrag zou het op een na hoogste zijn, dat ooit in Engeland voor een speler werd betaald. Voor Trevor Ford, die verleden jaar van Sunderland naar Cardiff City overging, werd eveneens 30.000 pond sterling betaald. Jackie Sewell kostte Notts County nog meer, toen deze club hem in 1951 van Sheffield Wednesday overnarp en wel 34.000 pond sterling (357.000 gulden). Bestuursbeleid goedgekeurd In een Woensdagavond gehouden buiten gewone algemene ledenvergadering van Be Quick is nog eens uitvoerig gediscussieerd over het tot nu toe gevolgde beleid van het bestuur. Hoewel enige sprekers bezwaren in brachten tegen de gang van zaken, was de overgrote meerderheid van mening dat men onder de gewijzigde omstandig heden in de K.N.V.B. niet anders kan han delen teneinde Be Quick bij de leiding gevende ploegen te houden. Het bestuurs beleid werd dan ook goedgekeurd met een stemmenverhouding van 120 tegen 12. Door deze beslissing is het nu ook zeker gewor den dat een viertal spelers van de oud- N.B.V.B.-club „Venlo" de Groningse gele deren zullen versterken, t.w. Van Rhee, Driessen, Schreurs en Hovens. Maar alhoe wel Be Quick op spoedige overschrijving hoopt, is nog niet bekend wanneer zij voor hun nieuwe club zullen uitkomen. De wereldkampioen motorrijden in de 500 cc. klasse, Geoffrey Duke, vertrekt op 2 Januari naar Australië, waar hij op Gilera zal deelnemen aan een zestal wegwedstrijden. Duke heeft dit verteld tijdens een bijeen komst in Amsterdam. De wereldkampioen is de enige Europese rijder, die naar Australië vertrekt. Het was oorspronkelijk de bedoeling dat ook Ray Amm (Norton) de reis zou meemaken. Maar deze heeft in September in Engeland een schouderblad gebroken en is nog niet geheel hersteld. Het is de eerste maal, dat .Duke in Australië uitkomt en hij is ervan overtuigd, dat hij het niet gemakkelijk zal krijgen: „De circuits zijn er véél korter dan in Europa en de omstandigheden zo geheel anders". De eerste race is op 9 Januari in Perth. Gisteravond werden de biljartwedstrijden om de Houwelings-wisselbeker in hotel Hof van Holland aan de Grote Markt in Haar lem voortgezet. De resultaten waren: Dijkstra 250 27 44 9.25 Karman 197 27 38 7.29 De Kruyff250 28 48 8.92 Baart 153 28 24 5.46 Philippo 156 31 18 5.03 Van Nierop 250 31 42 8.06 De Kruyff 196 29 42 6.75 Nobels 250 29 32 8.62 Vanavond wordt de partijenreeks voort gezet. Onder leiding van de „Damier Lyonais" heeft het tournooi om het damkampioenschap van Frankrijk plaats gevonden. Na een span nende finish gelukte het de Chinese meester Li Tschoan King de titel voor de tweede achtereenvolgende maal te veroveren, on danks de grote concurrentie, vooral van de veteraan Marcel Bonnard. Beide rivalen ontmoetten elkaar tijdens de voorlaatste ronde, deelden de punten in een goed gespeelde doch weinig spectaculaire partij en eindigden tenslotte zonder punten- verschil, waarna het Sonnenborn-Berger- systeem de 49-jarige King als winnaar aan wees. Met dat al kunnen de Fransen zich terecht afvragen, wanneer hun titel weer eens door een landgenoot gewonnen zal worden. De hoop is gevestigd op de 34- jarige luitenant der genie Vigné, die als representant van Bordeaux goed debuteerde en de derde plaats bereikte. Tot de deelne mers behoorden o.m. Navarro (Algiers), Maxime Fayet (Bordeaux) en de Franse vlieger-kapitein G. Post (Algiers). OM DE KONING GUSTAAF-BEKER. Het dubbelspel van de wedstrijd tussen Italië en Duitsland voor de tweede ronde van het tournooi om de Koning Gustaaf-beker is door Italië gewonnen. Italië, dat nu met 30 voor staat, heeft zich door dit resultaat reeds voor de halve finale geplaatst, waarin het tegen Noorwegen zal uitkomen. c En hoe maakten oom Tripje en tante Liezebertha het in die tijd Noudie genoten ook! De lange reis naar het Zuiden was achter de rug; ze wa ren nu in het mooie bergland, waar ze 'n poos zouden blijven. En daar was heel wat moois te zien. Elke dag maakten ze wandelingen in de prach tige bergen, en steeds zagen ze weer nieuwe dingen. Soms voerden die wandelingen hen langs smalle bergpaden; tante Liezebertha vond dat eigenlijk in 't begin wel wat griezelig, als ze zo in de diepe afgrond naast het pad keek. Maar ze wenden daar langzamerhand wel aan. Als die paden wat erg smal waren, stond er wel 'n houten hek langs. „Prachtig is het hier, hè?", vond oom Tripje. Hij had altijd een goede verrekijker bij zich, en als ze aan bij een mooi plekje kwamen, konden ze de mooie omgeving daarmee op hun gemak bekijken. „Kijk", zei oom Tripje. „Je moet daar eens kijkenzie je die koe daar lopen?" „Ja, ik zie 'm", zei ze. Oeiwat is dat ver weg!" Zo genoten ze iedere dag van het mooie land In December zitten er elk jaar twee zwermen vallende sterren in el- kaars vaarwater. Twee stromen kosmisch gruis die vrijwel tegelijkertijd de baan van de aarde kruisen en uit niet zo ver uiteenlopende rich tingen. Men noemt ze de Ca- meliden en de Gemini- den en zij zijn afkomstig uit de hemelstreek van resp. de sterrenbeelden Giraffe (een eindje bo ven" de Poolster) en Tweelingen. Laatstge noemd sterrenbeeld, met als helderste sterren Castor en Pollux, staat 's avonds om een uur of tien boven de Oosterkim. Zij verschijnen beide zo tussen 10 en 13 De cember en het zal voor een lekenoog moeilijk uit te maken zijn of die ene verschietende ster daar aan het firmament nu een Camalide of een Geminide is. Overigens zal dit het lekenoog waarschijnlijk een zorg zijn. Hoofdzaak is voor ons, amateur-sterrenkij kers, het boeiende van het schouwspel. Men zegt van de Geminiden dat zij tijdens de hoog ste frequentie dat is dus eind deze week wel ten getale van vijf tig per uur verschijnen; dat is dus gemiddeld on geveer elke minuut één. De snelheid waarmee de ze steentjes ons lucht ruim doorklieven ligt in de buurt van de 35 kilo meter per seconde. We komen ogen tekort. Want daar staat Jupiter ook nog. Zondag 12 De cember, 's avonds om elf uur, zal Jupiter recht boven de maan staan. U kunt dan meteen Castor en Pollux, waarover het hierboven ging, gemak kelijk ontdekken: het zijn die twee- heldere sterren waarmee Jupiter op één lijn staat, Pollux het dichtst bij Jupiter. (In feite gaapt er een onvoorstelbare afstand tussen die twee. Men ziet dat zo aan de hemel niet, maar het van Jupi ter afkomstige licht heeft maar een half uur tje nodig om ons te be reiken; dat van Pollux daarentegen dertig jaar) Men hoeft met dat ontdekken van Castor en Pollux aan de hand van Jupiter natuurlijk niet tot 12 December te wachten, want ook nu al staat Jupiter vrijwel op dezelfde plaats. Zijn beweging tussen de ster ren verloopt nog maar heel langzaam, sinds hij half „November „sta- tionnair" was. Zoals bekend, kan men met behulp van een ver rekijker de vier heldere manen van Jupiter ont waren. Maar men kan die kijker beter nog even in het foudraal laten zit ten: op het ogenblik ver spreidt onze eigen maan nog veel te veel licht in deze hemelstreek. Tegen het midden van de maand zal een kijker ons goede diensten kunnen bewijzen als we over wat jachtinstinct bezit ten. Want het zal lastig zoeken worden naar Uranus en Vesta! G. v. W. 's GRAVENHAGE Naar aanleiding van hetgeen de „Intelligence Digest" heeft gepubliceerd over de conferentie van de Labour Party in September (over welke publicatie het Eerste Kamerlid Gerretson vragen heeft gesteld aan de minister president) en hetgeen thans wordt aange haald als mededelingen daarover van de West-Duitse socialistenleider Erich Oilen- hauer en de Zweedse premier dr. Tage Er- Iander, heeft het A.N.P. dr. W. Drees ge vraagd of deze na zijn antwoord op de vra gen van de heer Gerretson nog een korte toelichting kon geven. Dr. Drees verklaarde daarop, dat de be spreking op 1 October te Scarborough na afloop van het congres der Labour Party vertrouwelijk was, zodat hij zich niet ge rechtigd achtte zonder raadpleging der andere deelnemers positieve mededelingen te doen. „Ik moest mij er toe bepalen te doen uit komen, dat de voorstelling, gegeven in de „Intelligence Digest", onjuist is. Nu er verklaringen zijn van dr. Erlander en Ol- lenhauer is het mij mogelijk iets meer te zeggen" aldus de premier. „Ten onrechte wordt het voor-gesteld alsof hun uitingen met de mijne in strijd zijn en de bewerin gen van de „Intelligence Digest" zouden bevestigen. Het tegendeel is het geval. De indruk, die de „Intelligence Digest" geeft, is alsof de bespreking ten doel had een poging om tot een nieuw overleg met Rusland te komen. Dat zou in dit verband hebben moeten betekenen: vóórdat over eenstemming was verkregen over de ver dediging van West-Europa. Verder wordt het voorgesteld alsof dr. Erlander daarbij een bijzonder actieve rol had gespeeld, waarna hij naar Sir Winston Churchill zou zijn gegaan om hem er toe te bewegen een bezoek aan Ma-lenkov te brengen. In werkelijkheid is de internationale situatie in het algemeen besproken, maar in het bijzonder de toestand voor West- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ouderkerk a.d. IJsel (toez.) R. W. Steur te Ouddorp (Z.H.) Aangenomen naar Ballum-Hollum op Ameland A. P. Beschar, cand. te Ootmar- sum; naar Huizen (N.H.) (vac. W. Vroeg- indewey) S. Gerssen te Wouterswoude. Bedankt voor Gorinchem J. v. d. Velden te De Bilt. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-Moerwijk (vac. R. Kooistra) ds. D. J. Ras te Enschedé en P. Riemersma te Drachten. Bedankt voor Wolvega B. G. Mees ten Oever te Kamerik. Geref Gemeenten Beroepen te Meliskerke J. W. Kersten te Genemuiden. Bapt. Gemeenten Beroepen te Genk (België) C. Mostert, cand. te 's-Gravenhage. Europa, ontstaan door de verwerping der E.D.G. Natuurlijk is daarbij de verhouding tot Rusland ter sprake gekomen. Dr. Erlander verklaart echter zelf terecht, in tegenstelling tot de „Intelligence Digest", dat hij hierbij geen actieve rol speelde. Dat is volkomen verklaarbaar, omdat Zweden noch tot de N.A.V.O. behoort, noch ook tot de zeven Europese landen, die in de week, waarin 1 October viel, juist overleg pleeg den omtrent de vorming van de West- Europese Unie. Zweden stond dus niet voor de noodzakelijkheid van een beslissing. Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Nederland wèl. Waar al-s vaststaand' mocht worden aangenomen, dat Groot-Brittannië en Nederland in elk geval bereid zouden zijn aan de vorming van een West-Euro- pese Unie deel te nemen, was het hoofd thema van de bespreking de vraag welke de houding zou zijn van de Duitse en de Franse socialistische partijen (met de Fran se vertegenwoordigers, die door een mis verstand niet bij deze bespreking waren, maar wel het congres hadden bijgewoond', hebben Attlee en wij nog nader afzonder lijk overleg gepleegd). De verklaring, thans door Ollenhauer gegeven, bevestigt dat Attlee en ik voor de aanvaarding hebben gepleit en dat ik in het bijzonder heb betoogd, dat voor een nieuwe benadering van Rusland moest wor den afgewacht welke resultaten de Lon- dense conferentie over de West-Duitse be wapening zou opleveren. Dit staat wel ver af van de suggestie als zouden op grond van de gehouden bespre king stappen zijn gedaan als in de „Intel ligence Digest" gesuggereerd." „Een merkwaardig dubbel leven", was het oordeel dat mr. Francois Pauwels de rechtbank te Amsterdam vandaag voor hield nopens zijn cliënt, een 42-jarige cal culator J. van H. uit Huizen tegen wie wegens herhaalde zakkenrollerij twee jaar gevangenisstraf (met aftrek) was gevor derd. „Hier is een man, van behoorl-ijike familie en opvoeding en nu al geruime tijd en ernstig voornemens in het huwelijk te treden, verder in het genot van een be hoorlijk salaris uit een goede betrekking." De president, tot verdachte: „Daar ge loof ik niets van. U hebt natuurlijk nooit iets anders gedaan dan langs treinen zwer ven en in het gedrang van op- en uitstap pen vrouwelijke passagiers beroven". Maar de spoorwegrechercheur, die verdachte na maandenlang nasporingswerk in het Cen traal Station te Amsterdam had betrapt, terwijl hij uit de tas van een reizigster een portefeuille rolde, bleek zich bij de werk gever zelf van het bestaan van dte bewuste betrekking te hebben vergewist. De ver dachte bleek zelfs een toelage voor reizen te genieten, zij het ook dat uit een psycho logische bedrijfstest was gebleken dat be heer van gelden hem niet moest worden toevertrouwd. 15) Ik zelf ook. Maar dat is wat anders dan verliefd op haar te worden! Daar zou niets van terecht komen. Met Anna Glendenning kom je geen stap verder!" „Bedoel je dat ze nergens op ingaat?" vroeg Kim geamuseerd. „Indierdaad. 't Heeft allemaal geen zin. Ze wil nooit een afspraakje maken bv." „Je moet haar even laten betijden. Ze is hier nauwelijks drie weken. Geloof je, dat die jongelui 't al geprobeerd hebben, haar mee uit te nemen?" „Enkele van die Amerikanen probeerden 't onmiddellijk, nadat ze haar ontmoet hadden. Maar ze hebben 't intussen al opgegeven. Er is iets aan Anna, dat je het gevoel geeft: tot zover, maar verder „Verder niets?" „Inderdaad! Ik wil niet zeggen, dat ze koud is of onvriendelijk. Integendeel, ze is de vriendelijkheid zelve. Maar op de een of andere manier schept ze een af stand. Ik kan 't niet goed verklaren Jeremy's woorden waren geen verrassing voor Kim. Ook hij zelf vond het jonge meisje niet gemakkelijk te doorgronden. „Als je 't mij vraagt", vervolgde Jere my, „is er iets dat haar in het bijzonder bezig houdt, maar wat 't ook mag zijn, mannen zijn het stellig niet!" Hij grinnikte even bij' deze laatste woorden. „Hier is mijn kamer". Hij wees op een deur rechts. „Slaapt u lekker, kapitein Forrest! Ik hoop, dat u zonder moeilijkhe den in dit labyrinth uw eigen kamer vindt!" Kim liep verder en piekerde over Anna Glendenning. School er waarheid in Jim's opmerking, dat ze door 't een of ander bijzonder in beslag werd genomen....? Waarschijnlijk zat 't echter zo, dat Anna met haar Europese opvoeding in deze jonge Amerikanen niet meer dan aardige jongens kon zien, zonder dat ze haar als mam konden boeienZélf was hij in middels ook nog niet erg met haar gevor derd. Hij zag haar dagelijks aan de lunch, maar daarbij bleef het. Lady Tremaine had het jonge meisje tot dusverre niet ge vraagd voor een van haar geregelde ont vangsten, en ook was er geen toevallige ontmoeting meer tussen hen geweest, zo als die eerste morgen. Natuurlijk had hij haar kunnen vragen met hem uit te gaan, om de stad te bekij- ken of om samen ergens thee te drin ken, maar om de een of andere reden leek 't hem beter dear nog even mee te wach ten. Het ogenblik was daarvoor nog niet rijp, naar zijn mening. Tenslotte was hij niet naar Oostenrijk gekomen om met jonge meisjes uit te gaan. Hij had hier werk te doen! Zelfs de goedmoedige Char les zou 't misschien minder prettig vinden, als hij zich speciaal op Anna ging toeleg gen, terwijl Sara ongetwijfeld verontwaar digd. zou zijn. Over een poosje zou zich stellig een geschikte gelegenheid voor doen. Kim was zéér geïntrigeerd door Anna., ze trok hem onweerstaanbaar aan en hield hem voortdurend bezig, maar hij achtte het beter, ook in het belang van het meisje, om niets te overhaasten. In ge dachten verdiept, liep hij door het dood stille huis. Klaarblijkelijk waren de gasten al vertrokken en hadden Sara en sir Char les zich teruggetrokken in hun vertrekken. Toen hij echter bij de hoofdtrap kwam, zag hij dat de lichten in de ontvangst-salon nog branden. Een volgend moment werden deze uitgedraaid en kwam lady Tremaine te voorschijn, die de deur van de salon achter zich sloot. „Kim!" riep ze uit. „Zo, daar ben je dan eindelijk!" „Is 't festijn afgelopen?" „Vanzelfsprekend, 't is al laat. Waar heb je in hemelsnaam al die tijd uitgehan gen?" „In het andere gedeelte van het huis. Bij de jongelui, zingend bij de piano en glazen Coca-Cola drinkend!" Ze maakte een gebaar van ongeduld. „Is 't je bedoeling om grappig te zijn?" „Helemaal niet. Je vroeg, waar ik ge weest was, en ik antwoordde je naar waarheid". Hij sprak op luchtige toon, hoewel haar arrogante manier van spreken hem hinderde. Hij liet echter niets mer ken. Tot elke prijs moest hij 't vermijden ruzie met haar te maken. „Werkelijk Kim, dit gaat toch een beetje al te ver! Mij in de steek te laten midden in een ontvangst, terwijl er zoveel gasten zijn ,,'t Was nauwelijks „midden in" je ont vangst te noemen, en ik ben van mening, dat ik me behoorlijk van miin plichten heb gekweten. Ik liet je helemaal niet in de steek, Sara, maar glipte alleen weg om Jeremy en dat stel jonge mensen, daar boven, te waarschuwen, dat ze wat min der lawaai moesten maken". „Dat heb ik wel begrepen, maar ik ver wachtte niet, dat je daar de rest van de avond zou blijven hangen". „Wel, oim je de waarheid te zeggen, stelde Charles dit zelf voor". „Charles?" Kim knikte. „Hij was zo vriendelijk me te zeggen, dat ik verdwijnen kon en bo vendien wilde hij graag mijn oordeel horen over de vrienden, die Jeremy had ge ïnviteerd. Dit met het oog op juffrouw Glendenning. Hij voelt zich terecht verantwoordelijk voor het jonge meisje". „Wat een waanzin! Hij is helemaal niet verantwoordelijk voor haar. En ik zal Charles verzoeken zich in het vervolg niet op mijn terrein te begeven. Stel je voor dat je niet langer nodig zou zijn! Dat is toch aan mij om te beoordelen, wanneer ik mensen ontvang! Je had 't mij behoren te vragen. „Luister eens Sara", onderbrak hij haar enigszins scherp. „Natuurlijk vind ik het heel prettig je van dienst te kunnen zijn. Maar aan de andere kant, moet je goed beseffen, dat alléén Charles mijn baas is en dat ik alleen van hem mijn instructies heb af te wachten". Hij wilde geen ruzie met haar, doch dit moest gezegd worden". „Mijn beste Kim.ze keek hem ont hutst aan, maar vertoonde geen teken van boosheid. „Natuurlijk weet ik dat! Het spijt me, als ik een verkeerde indruk bij je vestigde. Ik weet, dat je in de eerste plaats moet doen, wat Charles je op draagt 't Is nu eenmaal een delicate situatie, he?" Ze hield abrupt op. „Wat was dat? Hoorde jij ook iets?" vroeg ze ver schrikt. Ergens in de duisternis was een vaag geritsel hoorbaar. „Ja, ik meende ook iets te horen", ant woordde Kim ijzig, vol ergernis over haar formulering: „delicate situatie". „Waarschijnlijk was 't een muis", voegde hij er aan toe, „of misschien een rat!" „Een rat?" „Wenen zit vol ratten en bovendien is dit een zéér oud huis". ,„0, wat griezelig....!" Ze nam de rok van haar lange avondjurk op en keek hem angstig aan. „Maar wat 't ook geweest is, 't is al lang weg", zei hij met een lachje. „Vooruit, ga mee ik zal je veilig naar je kamer brengen". Sara, die een moeilijk paard zonder vrees in toom wist te houden, was volko men uit het veld geslagen door de even tuele aanwezigheid van muizen of ratten. Ze klemde zijn arm vast en liet zich ge dwee naar haar kamer brengen. Toen de kamerdeur achter haar gesloten was, zuchtte Kim opgelucht. „Ziezo, dat werkte! Gode-zij-dank!" Diep in ziin hart was hij er van over tuigd dat 't geen rat of muis was geweest. Er was geritsel geweestwaarschijnlijk een zijden gordijn, dat zich in de tocht had bewogen.Hoe dan ook, hij was er Sara op onverwacht gemakkelijke wijze door kwijt geraakt! De maaltijd zelf was, sinds Lavinia het roer in handen had genomen, ook een waar genoegen. Juffrouw Pilson had heel weinig fantasie getoond op het gebied van voeding, terwijl juffrouw O'Shea veel belangstelling had voor de gastronomie van elk land, waar zij vertoefde. Zo. verschenen er thans allerlei heerlijkheden van de Oostenrijkse keuken op tafel. Maar afgezien van het uitstekende voedsel, vond sir Charles deza maaltijd opwekkend vanwege het geani meerde gezelschap. Hij luisterde graag naar het gebabbel van Anna met Jeremy, en ook Lavinia's zachte stem met het Ierse accent. Zelfs juffrouw Pilson's ietwat ste kelige opmerkingen amuseerden hem. Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6