Het Sovjet-bloc zal zijn strijdkrachten uitbreiden Weerbericht Nieuw Europa Zeven treilers met 64 man na storm als verloren beschouwd Amsterdamse recherche neemt twee goede bekenden in verhoor Antwoord-nota van Moskou aan de drie Westelijke landen Russische reactie op Duitse herbewapening Hatojama Japans premier Het woord is aan Ramp bij de Franse visserij Grote binnenbrand in fabriek te Halfweg De postauto-diefstal Duizenden guldens teruggevonden; zuinig geleefdzei verdachte Churchill in de bres voor Montgomery Dibelius waarschuwt tegen marxisme 69e JAARGANG No 131 VRIJDAG 10 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 285 Toestand van de Paus is aanmerkelijk verbeterd K.A.B. valt minister bij Noodweer in West-Europa Bijna 2000 japonnen verloren 22 meisjes zonder werk Radioreporter laat zich als kerstpakket verzenden Veldmaarschalk behoeft geen afstand van stukken te doen Beierse oppositie maakt front tegen Adenauer Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET STREVEN naar de vorming van een nieuw Europa, in federale unie ver enigd, duurt voort. Men moet daar niet aan twijfelen: het is een zo sterke stro ming en zij wordt zo krachtig gedreven door noodzaak, dat zij alleen schijnbaar gestuit en in andere bedding geleid kan worden. Zij moet tot haar hoofdkoers weerkeren. Dit is geen uitzonderingsgeval: het is met iedere nieuwe ontwikkeling steeds zo gegaan, niet alleen in grote za ken zoals deze, die het lot van gehele volken betreffen, maar ook op veel kleiner gebied: in stedelijk bestuursbeleid bij voorbeeld, of in het bedrijfsleven. Er is tenslotte maar één uitweg, maar één goede oplossing en als die eenmaal herkend is, koerst men daar onvermijdelijk heen. Al tijd is er tegenstand: verzet van door-dik- en-dun behoudende naturen, van vrees- achtigen, van verdedigers van kleinere belangen, van sceptici die nooit geloven kunnen, dat iets groots te bereiken is. Als het eenmaal bereikt is zijn die laatsten altijd onvindbaar geworden; zij hebben het nooit gezegd en zijn intussen al aan het smalen op een ander streven, dat vol gens hen nooit tot iets zal leiden. De moeilijkheid die allen ervaren bij een dergelijke nieuwe ontwikkeling is, ge loof ik, dat men te zeer onder de indruk komt van tegenslag. Wie de gebeurtenis sen van dag tot dag volgt kan zich daar aan alleen onttrekken door voortdurend de kracht van de hoofdstroom, met de noodzaak die haar drijft, te blijven zien. Dat hebben naar mijn mening een aantal Europese federalisten, in hun teleurstel ling over de verwerping door het Franse parlement van de Europese Defensie Ge meenschap, niet gedaan. En bij de ver vanging van de EDG door de overeen komsten van Londen en Parijs over eenkomsten die het boven-nationale ge zagsorgaan van de EDG missen en dus slechts op het oude niveau van verdragen liggen hebben zij de grote winst van de eerste medewerking-op-lange-termijn van Engeland onderschat. Sommigen van hen zijn zich gaan verliezen in critiek en wantrouwen jegens de Franse premier Mendès-France, die tenslotte meer bereikt had dan zijn voorgangers, die alleen maar iedere beslissing ontweken, en tenslotte uit het Franse parlement zal halen wat er op dit moment uit te halen is. Met dat parlement moet hij evenzeer werken als Laniel, Pinay en de anderen die voor hem kwamen. Maar in tegenstelling met hen gaat hij het niet uit de weg. En de Ameri kanen en de Engelsen, zelfs de Duitsers, erkennen in hem een man van de daad. Kenmerkend mag heten dat hij ook nu weer vooraan staat bij het initiatief om met de Russen overleg te plegen zodra de overeenkomsten van Londen en Parijs ge ratificeerd zullen zijn. En dat de Franse ambassadeur te Moskou, Louis Joxe, en de Amerikaanse ambassadeur, Charles Bohlen, beiden opdracht hebben gekregen om de stemming in het Kremlin te peilen. De Engelse bereidheid om voor lange tijd een grote troepenmacht op het West- Europese vasteland te stationneren tot het jaar 1998 en die niet terug te zullen nemen dan met instemming van de meer derheid van hun Europese verdrags-part- ners heeft Engeland op tot dusver-onge- kende wijze met de zaken en belangen van het Continent verbonden. Wel is die verbintenis nog eenzijdig, alleen op het gebied der defensie, en nog geenszins op het niveau van federale strevingen, maar zij betekent toch een keerpunt en luidt een nieuwe verhouding in. Men zou er reeds de mogelijkheid uit kunnen afleiden, dat de Engelsen tot een werkzamer aan deel in de activiteit van de Kolen- en Staal-Gemeenschap komen. Er kan meer volgen. Gisteren schreef ik over de kans dat de Kanaal-tunnel tussen Frankrijk en Engeland, door Engelse onwil nimmer tot stand gekomen, weer aan de orde zal worden gesteld. Het is voor menigeen die de Engelse gedachtensfeer niet kent, wel licht moeilijk te begrijpen dat een besluit tot de bouw van zo'n tunnel een grote stap vooruit zou betekenen. Want wij zien, evenals de Fransen en de Belgen en de andere vastelanders, zoiets eigenlijk in hoofdzaak als een verkeersverbetering, die al veel eerder had kunnen komen; wat was daar nou tegen? Men moet zich in de Engelse mentaliteit verplaatsen om er de veel grotere betekenis van te zien: een vaste verbinding met het continent in ieder opzicht. Dat besluit om voor lange tijd troepen op het vasteland te stationneren zal in Engeland een belangstelling wakker ma ken en een nieuwe gedachtenwisseling ten aanzien van West-Europa in beweging zet ten die op den duur tot veel grotere resul taten kan leiden. Een kenmerkend staal daarvan was onlangs al een radio-rede, door Sir Oliver Franks voor de BBC- microfoon gehouden onder de titel „Het einde van de Oude Wereld", waarin hij de na-oorlogse Engelse onverschilligheid ten aanzien van West-Europa schetste en de noodzaak van nieuw beleid bepleitte, om dat de Oude Wereld zich vernieuwt. Over die rede hoop ik in een volgend artikel meer te zeggen. R. P. In een bulletin van de geneesheren van Paus Pius XII is gezegd, dat de gezond heidstoestand van de Paus aanmerkelijk is verbeterd. De stoornissen, waaronder het hikken, ziin verdwenen. Langzamerhand is men overgegaan tot het rechtstreeks toe dienen van voedsel. De herstel brengende slaap is gedeeltelijk teruggekeerd. De adem halingsorganen, de spijsvertering en het hart bleven in goede conditie evenals de bloedsomloop. De Paus heeft nergens meer pijn. Zodra de toestand van de Paus zulks toelaat, zal een radiologisch onderzoek naar de spijsverteringsfuncties worden ingesteld. Het Vaticaan heeft bekend gemaakt, dat de Paus door middel van de radio Zondag aanwezig wil zijn bij de wijding van mgr. Montini tot aartsbisschop van Milaan. De Paus zal een korte radiotoe spraak houden na afloop van de plechtig heid in de. Sint Pieter. PARIJS (Reuter/AFP) Radio-Moskou heeft de tekst bekend gemaakt van het Rus sische antwoord op de nota's van Frankrijk, Engeland en Amerika, waarin de uit nodiging tot de Moskouse conferentie van de hand gewezen werd. De overeenkom sten van Parijs noemt de Sovjet-Unie in strijd met de Frans-Russische overeen komst en het verdrag van Potsdam. „Met het oog op de bewapening van West- Duitsland en de aggressiviteit van de politiek der landen van het Atlantische Pact, zullen de Sovjet-Unie en alle andere vredelievende landen alle nodige maatregelen treffen, om hun bewapening te vergroten en hun veiligheid te beschermen," aldus de Russische antwoordnota. De Sovjet-Unie zegt te betreuren, dat Amerika, Engeland en Frankrijk het niet mogelijk hadden geacht, om tezamen met andere Europese landen deel te nemen aan de Moskouse conferentie ter behande ling van het vraagstuk der collectieve vei ligheid in Europa. Volgens de nota zullen de overeenkomsten van Parijs het tot standkomen van een vredesverdrag met Oostenrijk actief in de weg staan. De nota aan Frans adres vervolgt: „In- plaats van te streven naar een effectief stelsel van collectieve veiligheid in Euro pa stelt de Franse regering alles in het werk om een ratificatie van de overeen komsten van Parijs te bewerkstelligen, waar deze de bewapening van West-Duits land betreffen en een opneming van West-Duitsland in het aggressieve Atlanti sche blok en andere Europese militaire groeperingen, welk gericht zijn tegen de vredelievende landen van Europa, zo ver volgt de nota aan Frankrijk. Een derge lijke oolitiek zal van West-Duitsland een militaristische staat maken met al'le gevol gen van dien, om niet te spreken van het feit, dat een remilitarisatie van West- Duitsland een vereniging met de vrede lievende Duitse democratische republiek tot een enkele staat onmogelijk zal ma ken. De Franse regering moet er zich wel bewust van zijn, dat de beperkingen van het Duitse militarisme en papieren garan ties, waarvan de overeenkomsten van Pa rijs spreken, wegens in het oog vallende redenen niet het vertrouwen der Europese volken genieten. Voorts kan een bewapening van Duits land niet in overeenstemming worden ge bracht met de voorstellen tot een alge mene vermindering der bewapening, welke thans door de UNO besproken worden. De ratificatie van de Pari.ise overeenkomsten zou tot een intensivering van de wapen wedloop leiden en het bereiken van over eenstemming tot een algehele verminde ring der bewapening in de weg staan. De Franse houding is in strijd met de Frans- Russische overeenkomst van 1944, welke gericht was tegen een herleving van een Duits militarisme. Toch heeft deze over eenkomst voor Frankrijks veiligheid niet minder betekenis dan voor die der Sovjet- Unie". De nota zegt verder: De ratificatie van de overeenkomsten van Parijs zal de Vier- mogendhedenbesprekingen over de her eniging van Duitsland nutteloos maken en de mogelijkheid uitsluiten, om overeen- steming over deze zaak te bereiken. De Sovjet-Unie en andere vredelievende lan den zien zich gedwongen om onverwijld de nodige stappen te doen, omede groeien de strijdkrachten van de aggressieve mo gendheden, die de vrede bedreigen het hoofd te bieden met een niet mindere macht en met hun bereidheid om de vrede te verdedigen en beschermen". De Westelijke mogendheden dragen bij tot de versnelling van de bewapenings wedloop en deze landen moeten dan ook de consequenties dragen van hun huidige politiek, welke onverenigbaar is met de belangen van de vrede, en die leidt tot een aanzienlijke vergroting van het gevaar voor een nieuwe oorlog in Europa, aldus de nota. TOKIO (Reuter) Itsjiro Hatojama, leider van de Japanse rechtse democrati sche partij, is Donderdag met de steun van de soeialistisehe afgevaardigden tot pre mier van Japan gekozen. Om deze socia listische steun te krijgen moest Hatojama zijn goedkeuring hechten aan algemene ver kiezingen in Maart, Vandaag zal h\j begin nen met de samenstellig van een zakenka binet- De 71-jarige Hatojama, die indertijd door de. bezettingsautoriteiten wegens zijn werk zaamheid in de oorlog werd „gezuiverd", trad uit de liberale partij en werd de vorige maand tot leider van de nieuwe democra tische partij gekozen, die gevormd is uit afgescheiden liberalen en rechtse progres sieven. Hatojama is voorstander van herbewa pening van Japan, herziening van de grondwet, die onder het bezettingsbewind tot stand kwam en normale handelsbetrek kingen met communistische landen. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken zal Mamoeroe Sjigemitsoe zijn, die deze functie ook in 1945 bekleedde en de overgave van zijn land tekende. Hij zal tevens vice-premier zijn. De nieuwe re gering is een zakenkabinet. Voor Maart van het volgende jaar worden algemene ver kiezingen gehouden. In een adres van het Verbondsbestuur der Katholieke Arbeidersbeweging aan de Tweede Kamer betuigt dit bestuur zijn instemming met de uiteenzetting van minister Zijlstra, gegeven in de Tweede Kamer ter gelegenheid van de behandeling van zijn begroting. Met de minister is het Verbondsbestuur der K.A.B. van oordeel, dat er in een toestand van hoogconjunctuur zoals die thans wordt beleefd, veel minder reden is voor prijsafspraken dan in £en toestand van crises en depressies. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Carmen Sylva: Gij kunt alleen geestig zijn indien zij die u omringen het ook zijn. De Nederlandse kolenboot „Ariël" van de Kustvaart Unie in Groningen is Dinsdag avond in noodweer voor de kust van de Franse provincie Le Vendée vergaan. Vijf leden van de acht koppen tellende bemanning vonden in de kolkende zee de dood. tijdens pogingen het strand bij Les Sables d'Olonne te bereiken; vier van hen kwamen om in de branding toen de reddingsboot, waarin zij uren en uren achtereen hadden rondgedobberd, het Franse strand bereikte. Toen was het reeds Woensdag. De overige drie mannen bereikten meer dood dan levend de vaste wal, waar zij in het ziekenhuis te Les Sables d'Olonne werden opgenomen. Foto: links de 24-jarige kapitein G. van Tuil uit Delfzijl met de eerste machinist Hendrik Rijks, rechts, in het ziekenhuis, waar de tweede machinist Klaas Akkerman het bed moet houden. In Djakarta is een grote demonstratie gehouden voor de „terugkeer van Nieuw Guinea naar Indonesië". De demonstranten trokken in optocht naar het paleis van Soekarno en de ambtswoning van de Nederlandse Hoge Commissaris. Zij droegen spandoeken met in krachtige termen gestelde leuzen mee. PARIJS (A.F.P.) Als gevolg van de hevige stormen, die sinds een week de Europese kusten teisteren, zijn 64 Franse zeelieden, opvarenden van als verloren be schouwde treilers, en twee personen in het land zelf om het leven gekomen. Een groot gedeelte van West-Europa heeft Donderdag te lijden gehad van stormen, terwijl op sommige plaatsen mist en sneeuwval voor kwamen. Het ergste werd het gebied van Dublin getroffen, waar drie rivieren buiten haar oevers traden en de grootste overstromin gen aldaar sinds mensenheugenis veroor zaakten. In verscheidene voorsteden van de Ierse hoofdstad werd de noodtoestand af gekondigd. Ongeveer dertig personen moesten in ziekenhuizen worden behandeld. Een spoorbrug over de Tolka werd wegge slagen, waardoor de verbinding tussen Dublin en Belfast werd verbroken. Ook het spoorwegverkeer naar het Zuiden was gestagneerd, doordat de rails onder water stonden. De telefoon- en telegraafverbin dingen met West-Ierland waren verbroken en in vele gebieden was de electriciteits- voorziening gestoord. Er is een fonds ge vormd voor hulp aan de slachtoffers van de watersnood. In het gebied van het Kanaal stond een Zuiderstorm met een snelheid van 120 km. per uur. De Franse luchtmacht doet na sporingen naar zeven treilers, die worden vermist, met in totaal 73 man aan boord. Begeleid door negen sleepboten, twee meer dan normaal, vertrok de 83.000 ton meten de „Queen Elizabeth" een dag te laat uit Southampton naar Cherbourg. De veer diensten tussen Engeland en Frankrijk werden gedeeltelijk gestaakt. Langs de kusten van Frankrijk en Engeland werden Donderdagmiddag om tien over vijf is er brand uitgebroken in een japonnen- afdeling van de lingerie- en confectie fabriek „Berka" aan de Haarlemmer straatweg 33 in Halfweg. De vrijwillige brandweer van Haarlem- merliede en Spaarnwoude, die spoedig aanwezig was, had bijzonder veel moeite om de plaats van de brand te bereiken, omdat de fabriek reeds verlaten was en de deuren, die toegang gaven tot de vuur haard opengebroken moesten worden. Bo vendien werd men sterk gehinderd door de grote rookontwikkeling. Onder leiding van hoofdbrandmeester J. Witte slaagden de brandweerlieden er in om met drie stralen op de waterleiding het vuur in drie uur meester te worden. Het onderzoek naar de oorzaak van deze binnenbrand is nog in volle gang. Naar voorlopige schatting zijn tussen de 1500 en 2000 japonnen en blouses een prooi van de vlammen geworden. Er wer den geen machines beschadigd. Door de brand komt een gedeelte van het bedrijf stil te liggen, waardoor 22 ate lier-meisjes zonder werk komen. De fabriek was verzekerd. Als de PTT toestemming geeft zal een radioreporter zichzelf op Donderdag 23 De cember als „kerstpakket" laten verzenden enalle détails van zijn lichting, transport en bestelling aan de luisteraars mededelen. ff De twee verdachten, die zoals gisteren werd bericht, gearresteerd zijn bij het on derzoek naar de postwagendiefstad op 28 October zijn bekenden van de politie: de 33-jarige F. H. en zjjn 38-jarige maat H. S. in de Jordaan. Bij H. is in diens woning een bedrag van f 3800 in kleine coupures in beslag genomen en rechercheurs vonden in een onderstuk in de binnenstad, waar de twee mannen een voor vierduizend gulden gekochte kleine tweedehands personenauto hadden gestald, een bus boordevol met bankpapier. De beide gearresteerden hebben nog niet bekend en hun verhoor duurt nog voort. Over de herkomst van het geld kunnen zij geen aannemelijke verklaring geven aan de politie. Het grootste deel van het gestolen geld is nu teruggevonden. De hoofdinspec teur van het bureau Marnixstraat heeft wel een veronderstelling hoe de deur, waar in het slot zit (de wagen heeft twee ach terdeuren) is geopend, doch hij wilde zich daarover nog niet uitlaten. De chauffeur en de bijrijder van de geld auto, die direct waren gearresteerd, doch ontkenden iets met de diefstal uitstaande te hebben en korte tijd later in vrijheid wer den gesteld, zijn ook inderdaad volgens de politie volkomen onschuldig. Men trachtte een spoor te vinden in de Amsterdamse onderwereld, doch dit lever de aanvankelijk niets op. Wel had de poli tie enkele heren „op de korrel". De recher cheurs bemerkten, dat een hunner buiten sporige uitgaven deed. De man werd ge signaleerd bij een auto, de tweede hands personenauto die, naar het onderzoek uit wees, door de beide mannen was aange schaft en betaald met kleine coupures. Het geld uit de gestolen geldtrommel bestond uit bankbiljetten van kleine waarde. Van H. is bekend, dat hij veelal met een maat werkt en daarom werden beiden door re chercheurs in hun woningen in de Jordaan gearresteerd. Voor de 3800 gulden die in de woning van H. werden gevonden kon de man geen ge loofwaardige verklaring geven, evenmin voor de 4000 gulden waarvoor de auto was aangeschaft. „Hij had zuinig geleefd en gespaard". Gistermiddag vonden de rechercheurs een groot rond blik van ongeveer 10 liter in houd in het onderstuk waar de auto gestald werd. Het blik zat propvol met in een krant gewikkelde bankbiljetten van 10 tot 100 gulden. „Om het bewijs tegen de arrestan ten nog sterker te maken aldus de hoofdinspecteur worden de bankbiljet bomen ontworteld en daken van huizen afgerukt. In vele graafschappen in West-Engeland staan landerijen onder water. De over stromingen dreigen, zich uit te breiden, doordat de sneeuw op hoger gelegen ter rein gaat smelten. Grondverschuivingen blokkeerden wegen en spoorwegen. In het Noorden hing een dichte mist. Van de vermiste Franse treilers waren er vijf uit Concarneau (Bretagne) afkom stig. De overige vermiste schepen zijn de „Tendre Berceuse" uit Douarnenez en de „Lilas Blanc" uit Lesconil. (Van onze correspondent in Londen) Geen dag gaat er voorbij of Churchill wordt in het Lagerhuis ondervraagd over het al of niet door hem in Mei 1945 aan Montgomery gezonden telegram over even tuele uitreiking van wapens aan de geca pituleerde Duitsers. Gisteren nam deze on verkwikkelijke zaak een nieuwe wending toen beide hoofdpersonen in het Lagerhuis aanwezig waren: Churchill in de zaal en Montgomery op de tribune. Labour's mili taire specialist George Wigg stelde Chur chill de vraag of Montgomery niet voor de krijgsraad dient te worden gedaagd, om dat hij op ongeoorloofde wijze bepaalde staatsdocumenten in zijn bezit zou houden, terwijl hij aan het eind van de oorlog een verklaring heeft getekend dat hij geen of ficiële papieren meer bezat. Er ontstond niet zo lang geleden deining over het do cument der Duitse capitulatie dat aan de Britse natie zou moeten toebehoren en dat Montgomery niet wil afstaan. Churchill nam hem toen in bescherming. Iemand die ruim een millioen krijgsgevangenen heeft gemaakt, heeft volgens hem het volste recht op dit stuk papier. Churchill noemde deze nieuwe aanval op een figuur van de betekenis van Mont gomery hoogst onwaardig. Montgomery heeft het al of niet denkbeeldige telegram niet kunnen vinden. Wel heeft hij gezegd dat hij het wel degelijk heeft ontvangen, maar die laatste opmerking maakte hij kennelijk omdat hij de in het nauw ge brachte Churchill te hulp wilde snellen. Churchill antwoordde dat een Britse veld maarschalk altijd deel blijft uitmaken van het Britse leger. Volgens Wigg blijft ver volging ook dan mogelijk. Shinwell zeide dat het er niet om gaat of het telegram in het bezit is van Montgomery, maar of leger-officieren ongeacht hun rang geheime documenten in hun bezit mogen houden. Hij vroeg of Churchill onmiddel lijk stappen wilde doen om ze naar de ar chieven van het kabinet te doen terug brengen. Churchill antwoordde dat het nu negen jaar na de oorlog is en dat hij geen reden zag er verder iets aan te doen. Er ontstond groot lawaai toen een conserva tief lid kolonel Wigg verweet dat diens op treden verachtelijk was. Laatstgenoemde kondigde jan dat hij een debat over de zaak zou uitlokken. MüNCHEN (United Press) De vier voormalige oppositiepartijen in Beieren zul len trachten een regering te yormen, waar door de christen-democraten (christen-so cialisten zoals men hen hier noemt) in de oppositie komen. De vier anti-clericale par tijen variëren van de linkse socialisten tot de rechtse vrije democraten. In dit „mon sterverbond" zijn zij verenigd door opposi- Bisschop Dibelius van de Duitse Evan gelische kerk heeft in een herderlijke briet aan de predikanten van zijn ambtsgebied Berlijn en de Oost-Duitse provincie Bran denburg gezegd, dat jongeren, die déel- nt men aan marxistische plechtigheden van het doen van openbare geloofsbelijdenis uitgesloten moeten worden. De vorige maand hebben de communistische autori teiten bekend gemaakt, dat kinderen die de school verlaten, aangemoedigd zullen wor den deel te nemen aan plechtigheden, waar bij zij in de „politieke en sociale weten schap" worden ingeleid. Bisschop Dibelius zegt dat de ouders moeten weten, dat het belijden van het Evangelisch geloof onver enigbaar is met deelneming aan inwijdin gen in de Marxistische leer. Van protestantse zijde te Berlijn is ver klaard, dat de kerkelijke autoriteiten in Mecklenburg het voorbeeld van bisschop Dibelius hebben gevolgd. Op 10 Juni 1953 zijn bisschop Dibelius en Grotewohl, de Oost-Duitse premier, het eens geworden over een „bestand" in het conflict tussen kerk en staat, dat toen een hoogtepunt had bereikt. De communisti sche overheid verklaarde zich bereid, de aanvallen tegen de kerkelijke jeugdbewe ging te staken en vonnissen tegen predi kanten en leken te herzien. Het merendeel van in beslag genomen eigendommen zou teruggegeven worden. De kerk had, naar van communistische zijde werd bekend ge maakt, op haar beurt verklaard, zich te zullen onthouden van „anti-constitutionele aanvallen en inmenging in het economische en politieke leven". (van hedenmorgen 7 uur) toestand ■o u C c. J o S CU a; 2 g w i> *- Z Sü <D f- bc Z5 geheel bew. ZO 8 1 0 sneeuw zzo 6 3 1 nevel ozo 5 3 12 zwaar bew. zzw 8 5 3 onbewolkt zzw 3 1 4 onbewolkt zzw 11 5 0,1 onbewolkt zw 5 4 0 geheel bew. zzo 2 2 0 onbewolkt z 3 2 4 zwaar bew. windstil 3 22 regen NW 3 10 21 zwaar bew. ZZO 4 2 0 regen z 5 5 1 geheel bew. zzw 5 4 18 nevel wzw 2 2 0 regen ozo 2 2 - sneeuw ozo 1 1 regen ONO 2 6 - zwaar bew. zzo 4 7 0 zwaar bew. O 8 12 0,1 zwaar bew. zo 10 15 0 ten nu politietechnisch onderzocht op vin- tie tegen de school en „cultuur"-politiek gerafdrukken". van de overwegend christen-socialisten. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Neerslag laatste 24 uur. oooooGOOOOOoeoooooooooeöocnooooofXooooooootVYioonooooo IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist en plaatselijk lichte vorst. Morgen over dag iets kouder dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen. 11 December Zon op 8.37 uur, onder 16.29 uur. Maan op 18.10 uur, onder 10.05 uur. Maanstanden 10 Dec. 1.56 uur: Volle maan 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 11 December Hoog water: 4.11 en 16.28 uur. Laag water: 12.12 en uur. -ODOOOCCCCCCCCOCCOOOCC

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1