Viering van de vijfde Mei moet behouden blijven Souvereiniteit moet bij Nederland blijven ZWITSAL v: Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Ontvanger op verkeerstoren was niet op reddingboot afgestemd schrale huid? Grote sluitzegelactie van de Nationale Federatieve Raad De late hulp voor de Triton Tiende dag van het onderzoek te Dublin Samenwerking met Australië en Nieuw Zeeland is geboden r Hoe is het ontstaan?^ J 't Silver Stoepke 3 Het stralend witte overhemd met een stralend succes Radio viert feest van Scheveningen-radio Ruim 45.000 werklozen in November Teddy Schaank getrouwd Het water van de Jordaan TWEEDE KAMER P.v.d.A.-woordvoerder over Nieuw-Guinea genééstF BUITENISSIG Uit Haarlems Dagblad van 10 December 1904 vrijdag 10 december 1954 Van een verslaggever) „In alle lagen van ons volk heerst onrust over het feit dat de viering van onze be vrijdingsdag op 5 Mei in gevaar verkeert. Daarom hebben wij besloten, ons geheel achter het streven te stellen, dat beoogt, deze dag telkenjare als nationale feestdag in de volle zin van het woord te vieren", aldus is gisteren op een persconferentie van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland meege deeld. De Voorzitter van de raad, mr. B. W. Stomps uit Aerdenhout ,en ds. J. van der Mije uit Zandvoort wezen op de betekenis van zulk een jaarlijkse viering onzer be vrijding, waarvoor zulke grote offers ge bracht zijn en die de basis werd voor onze huidige welvaart. „Als wij deze herden king combineren met de Koninginnedag viering, dan schieten wij zowel te kort in eerbied voor onze Landsvrouwe als in dankbaarheid jegens de bevrijders van ons land, want beide gedenkdagen verschillen principieel en essentieel minstens evenzeer van elkaar als Sinterklaasdag en Kerst mis." Mr. Stomps zei voorts, dat de Federatieve Raad wel verheugd was over het rege ringsbesluit, de aanstaande tiende bevrij dingsherdenking op 5 Mei 1955 als een af zonderlijke en volledige nationale feestdag te vieren, maar het vervulde hem met, zorg, dat de wijze dier viering het stand punt van Den Haag zal bepalen omtrent de vraag, of er ook in de toekomst aanlei ding zal zijn tot zulk een aparte herden kingsdag. Ds. van der Mije uitte zijn te leurstelling over het feit dat de Stichting van de Arbeid zich „welbewust distanci- eert van hen die een bestendiging van de 5 Mei-viering nastreven, alsof dat streven Iets onbetamelijks zou zijn". Om te voor komen dat 5 Mei 1955 de eervolle begrafe nis zal worden van de herdenking onzer bevrijding heeft de Nationale Federatieve Raad nu besloten, een sluitzegelactie te organiseren, teneinde ons volk er op een rustige en bescheiden manier van te door dringen, dat hier inderdaad zeer belang rijke dingen op het spel staan, omdat een eensgezinde nationale viering van de vijfde Mei als dag van dankbaarheid en bezin ning ereplicht is van ons volk. „Vijf Mei gedenken wij" is de slagzin op deze sluit- zegel, die in de komende maanden op geen Nederlandse brief ontbreken mag," aldus betoogde ds. Van der Mije. Drs. R. A. Damstee, secretaris van het S Mei-comité der verzetsstrijders, dat de actie leidt, deelde mede dat binnenkort een gedenkboek het licht zal zien dat de bete kenis van de bevrijding voor onze nationale inspanning en expansie toelicht. Mr. Stomps, die ter rechtzetting van be paalde tendentieuze berichten in enkele dagbladen nog eens met grote nadruk ver klaarde dat de Nationale Federatieve Raad zich niet beweegt op politiek terrein en mensen van allerlei politieke richting on der zijn leden telt, concludeerde tenslotte dat een aanvaarding van de 5de Mei als nationale feestdag niet slechts uit dank baarheid jegens de gevallenen geboden is, ADVERTENTIE sanforised Imr-3 dubbele manchetten gevoerd front onkreukbare Aeroline shirts prijs F 15.90 VRIJDAG 10 DECEMBER Stadsschouwburg: „De drie zusters", Ne derlandse Comedie, 7.30 uur. Frans Hals museum: Kamermuziekavond met' Kees en Marijke Otten, blokfluit, Dyck Koster, cello en Jaap Spigt, spinet, 20 uur. Luxor: „Cap tain Kidd and the slave girl", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onverschrok- kenen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lucky me", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het zwarte commando", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Intermezzo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Onderwereld" van Montmartre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 11 DECEMBER Stadsschouwburg: „Sabrina", Toneelgroep Theater, 8 uur. Minerva: „Schatgravers van Doodiskop-eiland", alle leeft., 2.30, 7 en 9-15 uur. Luxor: „Captain Kid and the slave girl", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onverschrokkenen", 14 jaar, 2.30, 7. en 9.15 uur. Palace: „Lucky me", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het zwarte com mando", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Intermezzo", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9-15 uur. Lido: „Onderwereld van Montmartre", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Salto mortale", 18 jaar, 23.30 uur maar ook als manifestatie van eendracht boven alle versplintering uit, uit waak zaamheid tegenover de ons belagende ge varen van buiten af en als bezinning op de herwonnen vrijheid van eminente beteke nis is. De opbrengst van de sluitzegels zal ge heel ten goede komen aan de landelijke Sociale Commissie die hulp verleent aan oud-verzetsstrijders en hun nabestaanden waar andere organen krachtens hun taak of doelstelling in gebreke moeten blijven. In de zaal van hotel „Gooiland" te Hil versum is gisteren een radioprogramma ter gelegenheid van het gouden jubileum van het IJ-muidense radio-kuststation „Scheveningen Radio" opgenomen. De directeur van Radio-Holland, ir. W. D. P. Stenfert, de .oud-hoöfdinspecteur van Radio-Holland, de heer R. C. A. Kroes en de directeur van Scheveningen Radio, de heer C. v. Geel, spreken in dit radiopro gramma, dat Dinsdag 14 December via de Wereldomroep wordt uitgezonden. Tengevolge van het winterseizoen nam het aantal werkloze mannen in November toe van 32.566 tot 45.060. De bezetting van de aanvullende werken steeg van 3269 tot 7036, zodat het aanbod van arbeidskrach ten in totaal met 16.261 toenam, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid mede. Deze stijging van de geregistreerde ar beidsreserve kwam in vrijwel alle be drijfstakken tot uiting, evenwel het sterkst in de landbouw, de bouwnijverheid en on der de losse arbeiders. Vooral tegen hef einde van November verminderde de om vang van de oogstwerkzaamheden, waar door niet alleen de landarbeiders maar ook veenarbeiders, gravers, grondwerkers en transportarbeiders vrijkwamen. In de bouwnijverheid speelde ook de beperkte aanvoer van gevelstenen een rol bij de werkgelegenheid voor metselaars. Afge zien echter van de normale seizoeninvloe den handhaafde de werkgelegenheid zich over het algemeen onder invloed van de gunstige conjunctuur op een hoog peil. Het aanbod van bouwvakarbeiders steeg van 5708 tot 10.081, metaalarbeiders van 2332 tot 2465, landarbeiders van 2144 tot 7883, transportperSoneel van 2340 tot 2793 en losse arbeiders van 7414 tot 10.942. De vraag naar mannnelijk personeel daalde in November van 46.758 tot 41.946. De werkloosheid was eind November het hoogst in Drente met 39 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 6 Het rijksge middelde bedroeg 14 tegen 10 op 31 Oc tober. Ongeveer 35 Zaanse woningen zullen in de toekomst verdwijnenom in de Kalverpolder aan'de Zaan opnieuw te verrijzen. Er zal daar n.l. een openlucht museum gebouwd worden met een specifiek Zaans buurtje. De uit omstreeks 1700 daterende Snuifmolen aan het Blauwe Pad maakt deel uit van dit museum evenals de oude huisjes aan zijn voet. yy DUBLIN (Van een A.N.P.-verslaggever) Zowel in de zaal van de Kings Inns als in de Ierse dagbladen en bij het publiek is de belangstelling voor het openbare onder zoek van de ramp met de K.L.M.-Super- Constellation „Triton" in Dublin op het tweede plan gekomen. Men spreekt hier in deze dagen slechts over een andere ramp: de abnormaal hevige storm van Dinsdag en Woensdag, die er de oorzaak van is, dat het Noordelijke deel der Ierse hoofd stad overstroomd is. Een honderd jaar oude spoorweg brug over de rivier de „Tolka" bezweek in de kolkende watermassa's, zodat de di recte treinverbinding tussen Dublin en Bel fast werd verbroken. Talloze winkelstra ten staan geheel blank, huizen zijn bene den onder water gelopen en vele honder den bewoners moesten in bootjes worden geëvacueerd. Opnieuw werd een aantal Ierse getuigen gehoord. Uitgezocht werd, hoe het moge lijk is geweest, dat de reddingboot van Foynes, uitgevaren om 6.15 uur, na een kwartier terug moest keren, omdat zij geen radio-contact kon krijgen met de verkeers toren en nog niet, precies wist waar zij heen moest varen. Het bleek, dat dit niet aan de reddingboot lag, doch aan de ont- vanginstallatie in de toren, die niet hele maal goed afgestemd was. Dit was niet de schuld van Eglington, die op de ongeluks dag in de toren dienst deed, want het was niet zijn taak dit toestel bij te stemmen. Hij had dit echter toch gedaan en wel na dat de kapitein van de reddingboot, terug gekeerd in Foynes, hem opgebeld had. 35 minuten later Intussen kostte deze kleinigheid, die er de oorzaak van was dat de reddingboot pas om 7.20 uur in plaats van 35 minuten eerder het wrak bereikte, vermoedelijk de jonge Amerikaan W. G. Tulier het leven. Hij gleed uitgeput het water in en werd door de snelle stroom weggevoerd, toen de boot het wrak tot op 50 meter afstand was genaderd. Dit zou mogelijk niet ge schied zijn, indien de boot meteeen radio contact met de toren had gehad en dus direct al door zou zijn gevaren. Des middags kwam een Nederlandse ge tuige in de bank te zitten: de heer C. A. Bruynestein, chef van de sectie-Lockheed der K.L.M. Hij heefet deelgenomen aan het uitgebreide technische onderzoek van de In de Engelse kerk aan het Begijnihóf te Amsterdam is Donderdag het huwelijk voltrokken tussen de Groningse actrice Teddy Schaank en Montgomery Ford, een medewerker van Arthur Dreifuss in een reeks films voor de Amerikaanse televisie, die dit jaar in ons land is vervaardigd. Als getuigen traden op mevrouw Tilly Périn-Bouwmeester en Eddy Christiani, als bruidsmeisje het zesjarige dochtertje Linda Marianne van de bruid. Het jonge echtpaar bevindt zich nu op de huwelijks reis, die naar Madrid voert, waar Teddy Schaank in Januari aan enige filmopna men zal medewerken. overblijfselen der „Triton" en werd lang durig over zijn conclusies ondervraagd. Aan het slot vroeg de heer MacBride hem: „Kunt u het hof thans misschien nog enige hulp gegeven ten aanzien van de vraag, wat de oorzaak van het ongeluk is geweest?" „Dat kan ik niet", zei de heer Bruyne stein zonder aarzeling op besliste toon. De raad van de Arabische Liga heeft de Syrische regering gemachtigd, haar dele gatie bij de UNO namens Jordanië bij de Veiligheidsraad een klacht in te laten die nen tegen Israël wegens onttrekking van water aan de Jordaan. De Soedanese minister voor het be- vloeiïngswezen heeft verklaard, dat zijn land vastbesloten is zich een billijk aan deel te verwerven van het water van de Nijl voor de huidige ontwikkeling van het land en voldoende voor verdere behoeften. De Soedan en Egypte onderhandelen over een herziening van de overeenkomst van 1929 over de verdeling van het Nijlwater. Het Suezkanaal Het bestuur van de Suezkanaal maat schappij heeft besloten over tè gaan tot de uitvoering van een eerste gedeelte van een programma voor verbetering van het kanaal. Er zullen twee nieuwe uitwijk plaatsen worden gegraven aan de Oost zijde. Ten Zuiden van het Kleine Bitter meer zal het kanaal over een lengte van 24 km worden verbreed. Ongeveer in het midden zal de vaargeul over een lengte van 18 km worden verbreed en uitgediept. (Van onze parlementaire redacteur) Het Nieuw Guinea-debat in de Tweede Kamer werd Donderdag voortgezet. De heer De Kadt (P. v. d. A.) stelde op de voorgrond, dat Nieuw Guinea aller minst alleen een nationale, maar vooral ook een internationale zaak is. Van het optreden van de UNO in dezen wilde ook hij niets weten. Men moest echter vooral niet menen, zo zei hij, dat de belangen van Nederland bij hem en zijn politieke vrien den niet veilig zouden zijn en dat hij voor afstand doen van de Nederlandse souve reiniteit voelde of voor het brengen van Nieuw Guinea onder gemeenschappelijk gezag met een ander land. Te zeggen: „Ik zit er en ik blijf er," getuigde volgens hem van een volslagen gespeend zijn van wer kelijkheidszin. Voor de Indonesische rege ring met haar „verblind nationalisme", met haar neo-kolonialisme en neo-imperia- lisme, dat ten nauwste samenhangt met het communistische imperialisme aldus de heer De Kadt voelde ik niets. Van sou- vereiniteitsoverdracht aan Indonesië, van gemeenschappelijk beheer of zelfs samen werking met dat land kon niets meer komen, evenmin als het hervatten van onderhandelingen met Indonesië. Dit was de heer De Kadt, die deel uit maakt van onze afvaardiging ter algemene vergadering van de UNO, roerend met het hoofd dier afvaardiging, minister Luns, eens. Maar al leveren dus noch Indonesië noch de UNO enig perspectief op, dit is er wel, zei hij. Wij dienen actieve buiten landse politiek te voeren en moeten pro beren waarborgen met betrekking tot Nieuw Guinea te krijgen van de staten, die deel uitmaken van het Zuid-Aziatische Pact. Lukt dat niet, dan zou men naar zulke waarborgen van Australië en Nieuw- Zeeland moeten streven. Dit in een te slui ten verdrag. En dan gaat het niet alleen om defensie-aangelegenheden, maar ook om de wijze, waarop wij economische en andere hulp voor de door ons inzake Nieuw Gui nea te vervullen moeilijke taak zullen kun nen krijgen. Natuurlijk moet de souverei niteit bij Nederland blijven. Overigens is heden ten dage het begrip souvereiniteit heel wat anders dan eertijds, aldus de heer De Kadt, maar we zullen die souvereiniteit zo te hebben uitoefenen, dat we bereid zullen zijn rekening te houden met de raadgevingen van de anderen met wie wij mede over bestuurskwesties geregeld over leg zouden moeten plegen. Tot de heer Hazenbosch zei de P. v. d. A.- woordvoerder, dat wij alleen zekerheid kunnen krijgen langs internationale weg en dat zonder die zekerheid noch het inter nationale noch het nationale kapitaal naar Nieuw Guinea zullen willen gaan. Dat is echter onontbeerlijk. De te verrichten taak is buitengewoon moeilijk, de beschikbare middelen zijn uiterst beperkt. Daarom ook zij men met allerlei critiek op wat onder deze omstandigheden de mensen ter plaatse doen, zeer voorzichtig. Dr. Stokman (KVP) hield zich voor al met onderwijsvraagstukken en met mis sie en zending bezig; de heer C o r n e 1 i s- sen (VVD) stond in het bijzonder stil bij het gebrek aan verbindingsmiddelen en d s. Zandt (Staatk. Geref.) trok van leer tegen Indonesië en tegen de UNO. Prof. Lemaire (KNP) nam in tegen stelling tot de heer De Kadt, tot uitgangs punt voor het onzerzijds te voeren beleid: „Wij zitten en moeten er blijven." Al kon hij wel accoord gaan met mr. De Graaf's aanbeveling het tempo van de „openleg ging" zo hoog mogelijk op te voeren, in tegenstelling tot de afgevaardigde was hij er juist voor dat wij ons baseren op onze rijpe en rijke Nederlands-Indische ervaring. Over de „in Haagse binnenkamers op lange winteravonden opgestelde bewindsregeling" was hij slechts matig te spreken. Hij had wel geen proefstuk van staatkundige denk kracht verwacht, maar het had ten minste een goede bedding moeten scheppen. Die kon hij niet bespeuren. Liften door militairen Aan het begin der vergadering hebben door de heer Vermeer (P. v. d. A.) en daarna door afgevaardigden van verschil lende richting gestelde vragen omtrent het liftverbod voor militairen er toe geleid, dat ADVERTENTIE In de Ridderzaal in Den Haag heerst grote bedrijvigheid: waar zovele plechtige woorden weerklonken raast nu de stofzuiger inplaats dat hoogwaardigheids bekleders in statie-costumes over de dikke tapijten schrijden, zijn timmerlieden in overall druk bezig een stelling op te zetten: alles reeds ter voorbereiding van de 15e December, wanneer de officiële bevestiging zal plaats vinden van het Statuut voor het koninkrijk Nieuwe stijl. minister Staf duidelijk maakte, dat er vol gens hem bij de tegenwoordige vervoers mogelijkheden en de ruime gelegenheid bovendien om, wat gehuwde militairen be treft drie keer, wat ongehuwden aangaat één keer in de vier weken gratis te reizen, geen aanleiding meer bestaat voor liften. Dit is uitgelopen op bedenkelijke opdrin gerige overlast voor automobilisten. Van daag zullen de communisten proberen als nog een interpellatie over dit onderwerp toegestaan te krijgen. Nieuwe zaken eisen uiteraard nieuwe namen. Het woord bromfiets is daarvan een voorbeeld uit de allerlaatste tijd, het woord fiets zelf is er een uit het eind van de vorige eeuw. Zo'n woord is er opeens, omdat er behoefte bestaat aan een naam of omdat de officiële naam rijwiel in dit geval niet vol doet. Een zeldzaamheid is dat door een auteur voor een bestaand begrip een nieuw woord wordt geschapen en dat dit dan ingang vindt. Ik ken slechts en kele voorbeelden: Multatuli creëerde het woord buitenissig, Abraham Kuyper het woord kleinzielig. Buitenissig is let terlijk: staande buiten hetgeen vanouds is en Multatuli gebruikte het in de zin van: ongewoon, zonderling, vreemd. Kleinzielig is hij die een kleine ziel heeft, dus: bekrompen. Door Jacob van Lenmep schijnt het woord: tonelist te zijn gemaakt, waar aan naast toneelspeler eigenlijk geen enkele behoefte bestaat en dat nochtans wordt gebruikt. TONEEL EN DANS Vrijdag 10 December, Stadsschouwburg, 19,30 uur: De Nederlandse Comedie geeft een reprise van „De drie zusters" van Tsje- chof onder regie van Peter Scharof met Ank van der Moer, Mimi Boesnach en Ellen Vogel in de titelrollen. Verder wer ken mede: Ko van Dijk, Guus Hermus, Louis van Gasteren, Ton Lutz, Fons Rade makers en vele anderen. Zaterdag 11 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep Theater geeft de eerste voorstelling in Haarlem van het Amerikaanse blijspel „Sabrina" door Samuel Taylor, geregisseerd door Ko Ar- noldi, met décors van Friso Wiegersma en Lies Franken in de titelrol. Zondag 12 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Herhaling van „Sabrina" (zie Zater dag) door de toneelgroep „Theater" met als voornaamste medewerkenden: Hetty Beck, Rie Gilhuys, Lies Franken, Ko Arnold!, Kees Brusse en Johan Walhain. Ko Arnoldi had de regie en Friso Wie gersma ontwierp de décors. Maandag 13 December, Stadsschouwburg, 20 uur. Eerste uitvoering van de tweede acte van „Coppélia" door het Ballet der Lage Landen met Angela Bayley en Nor man Mc Dowell als eerste solisten. Verder staan choreografieën v. n Pieter van der Sloot en Jack Carter (Impromptu for twelve en Chagalliana) op het programma. Dinsdag 14 December, Stadsschouwburg, 20 uur: „Het donker is licht genoeg" van Christopher Fry in de vertaling van Bert Voeten door de Haagse Comedie onder regie van Cees Laseur, met Fie Carelsen, Enny Meunier. Paul Steenbergen. Dick van Veen, Johan Valk en vele anderen. Décors door Joost van Grinten. MUZIEK Vrijdag 10 December, Concertgebouw, 20.15 uur: Optreden van het Nederlands Kamer koor, bestaande uit zeventien beroepsvoca listen, gedirigeerd door Felix de Nobel, onder auspiciën van de Haarlemse Kunst gemeenschap in samenwerking met de vereniging „Geloof en Wetenschap". Vrijdag 10 December, Frans Halsmuseum, 20 uur: Een programma van kamermuziek wordt in de Renaissancezaal uitgevoerd door Kees en Marijke Otten (blokfluit) en Dyck Kosten (cello) met medewerking van Jaap Spigt, spinet. Maandag 13 December, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur wordt het carillon van de Grote Kerk bespeeld door Arie Peters, stadsbeiaardier, die men ook kan beluisteren op Vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur. Maandag 13 December, Sionskerk, 20 uur: Aan een culturele avond ten bate van de vluchtelingen wordt medewerking verleend door het Dameskoor Haarlem en het Her vormd Kerkkoor van Soaarndam onder leiding van Willy van Eldik, benevens door de voordrachtkunstenaar Coos van Hobo ken uit Amsterdam. Spreker is ds. J. Kroon. Maandag 13 December, Minerva Theater, 20.15 uur: Liederenrecital door de alt Annie Hermes, begeleid door Felix de Nobel, voor de Heemsteedse Kunstkring. Er worden werken van Schubert, Poulenc, Caplet, Britten, Henriëtte Bosmans, Mengelberg, Badings en anderen vertolkt. Woensdag 15 December, Immanuelkerk, 20 uur: Kerkconcert door het Christelijk fan farecorps „Arti et Religioni" onder direc tie van H. N. van Ossenbruggen, met medewerking van Hendrik Lasschuit (orgel), Arie Butter (hobo) en Jan van Ossenbruggen (trompet). Donderdag 16 December, Concertgebouw, 20 uur: Kerstconcert door de liedertafel Haarlems Zanggenot onder leiding van P. J. Potgieser met medewerking van twee koren onder leiding van Gerard de Bar- banson en de vocale solisten Aukje Roggen, Gré Donker, Peter Penders en Gerard Ielo, benevens de organist Anton de Beer. Donderdag 16 December, 8 uur, Hervormde kerk te Bloemendaal. Concert ten bate van het orgelfonds, waaraan medewerken het Hervormd Kerkkoor (leiding A. Ko ning) en Bloemendaals Christelijke mu ziekvereniging „Sursum" (leiding J. A. Meng) en de solisten G. Veldkamp (trom bone). H. Veldkamp (tuba) en S. de Vries (piston). Het programma bevat werken van N. Praetorius, G. F. Handel en Jos. Haydn. Vriidag 17 December, Concertgebouw, 20 uur: Met solistische medewerking van de alt Aafie Heynis geeft het N. Ph. O. het vier de V-concert. Programma: de Londense symphonie en een aria uit „Ariadne op Naxos" van Haydn, Kerstliederne van Cor nelius en de Derde Symphonie van Schu bert. Dirigent is Toon Verhey. DIVERSEN Zaterdag 11 December. Aula HBS-b, 20.15 uur: Filmavond van de oud-leerlingenver- eniging „De Garde" met voor de pauze een gevarieerd programma en daarna „Sa fety last" van Harold Lloyd uit 1923. Zaterdag 11 December, Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Salto Mortale" met Maria Montez en Erich von Stroheim. Op Zondagmorgen (11 uur) wordt „De Troubadour" naar de gelijk namige opera van Verdi vertoond. Zondag 12 December, Rembrandt 'rJ^ter, 11 uur: Wedervertoning van de Zweeds- Noorse expeditiefilm „Kon Tiki per vlot naar de Stille Oceaan" van Thor Heyer- dahl. Maandag 13 December. Concertgebouw, 14.15 uur: Voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt mevrouw A. C. 't HartHaussier een causerie in de tuinzaal over „Denemarken en de Deense huis vrouw". Maandag 13 December, Stadskweektuin, 20 uur: De heer De Boer uit Heemstede ver toont voor de Natuurbeschermingscommis sie Zuid-Kennemerland een aantal nieuwe kleurenfoto's. Maandag 13 December, gebouw HKB, 20 uur: Filmavond voor aanstaande emigran ten met voorlichting over Canada, Austra lië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. Maandag 13 December, Concertgebouw, 20 uur: Leerlingen van het Christelijk Ly ceum aan de Emmakade vertonen het blijspel „Schorpioenen en millioenen" van Henk Bakker onder leiding van de heer L. Vetten. Maandag 13 December, Brlnkmann, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Studie vereniging voor Psychical Research spreekt prof. dr. Th. P. van Baaren over „Enkele methoden van divinatie in Afrika". Dinsdag 14 December, Nutsgebouw, 20 uur: Over „De geheimen van het oude Egypte" houdt de heer P. Spronkers een lezing voor leden van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Woensdag 15 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Voorstelling door leerlingen van het Coornhert Lyceum. Opgeveord wordt de Griekse tragedie „Antigone" van Sofocles. Woensdag 15 December, Doopsgezinde Kerk, 20 uur: Ds. C. P. Hoekema houdt een lezing met film over het oorlogs- en vredeswerk, samengesteld door ds. Hugenholtz en ds. Dekker (Kerk en Vrede). Woensdag 15 December, Concertgebouw, 20 uur: In de tuinzaal spreekt Mary Pos voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging. Woensdag 15 December, Minerva Theater, 15 en 20 uur: Leerlingen van de A. H. Ger- hardschool voor Mulo spelen „Scrooge en Marley" naar „Een Kerstlied in proza" van Charles Dickens in de Nederlandse bewerking van Eduard N. Veterman. Donderdag 16 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Gysbert Japicx" geeft een voorstelling van het Friese blijspel „Yn tsjinst fan de mienskip" door R. Bergsma. Donderdag 16 Decemebr, Concertgebouw, 20 uur: Op de tiende bij"enkomst van „Geloof en Wetenschap" spreekt de heer Douglas Hyde uit Londen in de tuinzaal over „The great battle of our time". Donderdag 16 December, Rembrandt Thea- ther, 21.15 uur: De film „Ronde de nuit" van Francois Campeaux met Julien Ca- rette en Noël Roquevert wordt voor de Haarlemse Kunstgemeenschap vertoond. Vrijdag 17 December, Stadsschouwburg. 20 uur: De toneelvereniging „De Verenigde Spelers" geeft onder regie van Jan Grefe een voorstelling van „Delila" van Ferenc Molnar. Vrijdag 17 December, Boekenroode, 20 uur: Prof. dr. W. H. C. Tenhaeff spreekt voor de vereniging Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld over „Proefnemingen met zoge naamde helderzienden". TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum: Tentoonstelling van teke ningen van Hendrick Goltzius (15381617). Geopend tot 31 December op iedere werk dag behalve Maandag van 113 uur en de eerste Zondag van elke maand van 13 uur. Huis Van Looy: Van 11 December tot en met 1 Januari groepstentoonstelling van wer ken van tien leden van het genootschap „Kunst zij ons doel" te Haarlem. Geopend op werkdagen van 1017 uur; 's Zondags van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1015 en Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vriiburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. CriiQuiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Spaarne, bij Langebrug: Tentoonstelling in het schip „De Smidse" van miniatuurspoor weg met rijdende treintjes. Zelf rangeren enz. Geopend van 912 en van 2—5 en van 7—9.30 uur. 's Zondags van 25 en van 79.30 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Tentoon stelling „Aspects de Paris" van Frans Funke. Tevens expositie van appliqué's, weefwerk en ceramiek van Josje Smit. R.K. Verenigingsgebouw Heemstede: Twee daagse provinciale tentoonstelling van de Heemsteedse Vereniging voor Pluimvee houders „De Eendracht". Geopend op Za terdag van 10-22 uur en op Zondag van 10-20 uur. ADVERTENTIE )Ooooooooooooooocx3ooopo:>occooc>ooooooooooo vanaf 32.50 per paar De kleine zaak met de grootste keuze. g Grote Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarlem j OXXX'OJOOCGCOO'JCOCOOOUOOGOOGCGCOCOoa. XXXX?CGCC)OOCOOOaX)a Volgens een in Den Haag ontvangen bericht zou de president van Venezuela, Generaal Castro, de Nederlandsche Re geering verzocht hebben, den gouverneur van Curasao te vervangen. Generaal Castro verwijt den Nederlandschen auto riteiten op Curasao, dat zij zijn politieke tegenstanders, die naar het eiland de wijk hebben genomen, gastvrijheid hebben ver leend. Wanneer de Nederlandsche Regeering weigert aan het verzoek te voldoen, dan dreigt president Castro met sluiting van de Venezolaanse havens voor den handel met Curasao en een heffing van 25 per cent op alle koopwaren die van de Neder landsche koloniën komen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5