Kruisverenigingen krijgen wellicht meer subsidie PHILIPS Nederland moet wereldcentrum van tropenervaring worden Franse Nationale Vergadering debatteert over Noörd-Afrika Verdeelde meningen over de Europese Unie gebleken Meer brillen voor ziekenfondsleden De kwestie der Utrechtse kasgeldbeleggingen Is prijsverhoging van krantenpapier wel gerechtvaardigd Lezing van H. Offerhaus voor de „Koninklijke Maatschappij Oppositie geeft uitstel van executie Overbrugging IJmuider sluizen aanvaardbaar Raad van Europa VRIJDAG 10 DECEMBER 1954 8 Volksgezondheid in Tweede Kamer Raad uit op twee man na vertrouwen in B.enW. Kamerlid vraagt jampen Kennis in plaats van Koloniën Stormlantaarns gestolen Amsterdamse K.v.K.: „Mits de scheepvaart voorrang houdt Wrijving tussen K.V.P. en P.v.d.A. in Alkmaars raad Keukenhoftentoonstelling wordt op 24 Maart geopend Ziekteverzuim en productiviteit Reeds eerder is bericht dat met ingang van 1 Januari de salarissen van verplegend personeel belangrijk verhoogd zullen wor den. De Kruisverenigingen zouden daar door in financiële moeilijkheden kunnen raken. Verscheidene sprekers in de Twee de Kamer drongen daarom gisteravond aan op verhoging van het subsidie. Minis ter Suurhoff verklaarde dat hij voor deze moeilijkheden een open oog heeft en dat ook hij van mening is dat er'iets moet gebeuren op het gebied van de subsidie verlening. Maar de Kruisverenigingen zijn ontsproten aan het particulier initiatief en zij stellen dus prijs op hun zelfstandigheid. Daarom is in de eerste plaats overleg no dig met de besturen van de Kruisvereni gingen. Wanneer de rijksbemiddelaars de nieuwe salarisregeling hebben goedge keurd, kan worden bezien welke conse quenties daaruit moeten worden ge trokken. Bij de replieken diende de heer Mol (KVP) toch een motie in, waarin de re gering wordt uitgenodigd het subsidie aan de kruisverenigingen te verhogen met het bedrag van de salarisverhoging van de wijkverpleegsters, waarvoor deze salaris sen kunnen worden gelijkgemaakt met die van de Verpleegsters in de ziekenhuizen. De motie is mede-ondertekend door de WD, AR en CHU. Maandag wordt over de motie gestemd. Minister Suurhoff deed bü de behande ling van de afdeling volksgezondheid van de begroting van Sociale Zaken voorts mededeling van een beslissing van de Zie kenfondsraad, weer brillen aan de ver zekerden bij ziekenfondsen te verstrek ken. Volwassenen krijgen brilleglazen, kinderen glazen met montuur, waarvoor kinderen tot 12 jaar f 6.vergoed krijgen en boven die leeftijd f 9.De vrije zie- kenhuisverpleging, waarvoor thans 42 da gen gelden, zal worden uitgestrekt tot 70 dagen. In overweging is gehoorapparaten te verstrekken voor kinderen. Bovendien zal sanatoriumverpleging worden vergoed tot een maximum van 75 percent van de werkelijke kosten. (Het was 75 percent tot een maximum van f 6.per dag). Op de vraag van de heer Zegering H a d d e r s (VVD) antwoordde de minis ter dat vrijstelling van strafvervolging van magnetiseurs in studie is. Maar hij was niet optimistisch over het resultaat. De wetenschap is het er lang niet over eens of para-normale begaafdheid bestaat en indien men het daar over eens zou zijn, blijft het nog een moeilijkheid uit te ma ken wie een zwendelaar is en wie werke- ADVERTENTIE In een Donderdag gehouden vergadering van de Utrechtse gemeenteraad is de kwes tie van het beleggen van de tijdelijk over tollige kasgelden der gemeente opnieuw aan de orde gekomen. In de laatste ver gadering op 18 November had het C.H.- raadslid de heer De Groot hierover vragen gesteld, die naar zijn mening onbevredi gend werden beantwoord. De gelden waren goeddeels belegd bij de Crediet- en Effec- tenbank, waarvan de wethouder van Finan ciën directeur is. Op 26 November is over dit onderwerp een uitvoerige nota van het college van B. en W. verschenen, die gisteren bij de inge komen stukken werd behandeld. De heer De Groot zeide, dat na het lezen van de nota voor hem nog verscheidene vragen openbleven. Het was hem gebleken dat er Utrechtse bankinstellingen zijn, die nooit de gelegenheid hebben gekregen tot het doen van aanbiedingen voor belegging der kasgelden. Het behoort zijns inziens zo te zijn, dat bij alle Utrechtse banken offerte wordt gevraagd. Dat een groot deel van deze gelden is belegd bij de Crediet- en Effectenbank, waarvan de wethouder van Financiën directeur is, was voor hem een tweede bezwaar. Formeel verzet artikel 26 van de Gemeentewet zich niet tegen de combinatie van genoemde functies, doch wel gaat dit zijns inziens tegen de geest van het artikel in. Uit bestuurlijk oogpunt vond hij dit een hoogst ongewenste toe stand. Hij nodigde B. en W. uit de zakelijke relatie met deze bank te verbreken en niet te herstellen zolang de andere relatie, die tussen de bank en de wethouder, nog be staat. Met de uitvoerige verantwoording die de wethouder van Financiën over zijn be leid hierna gaf, bleek de overgrote meer derheid van de raad zich geheel te kunnen verenigen. De fractieleiders van de P. v. d. A., K.V. P., V.V.D. en de A.R. dienden hierna de volgende motie in: De raad, gehoord de discussie, gelet op de verklaring van de burgemeester, spreekt zijn volledige ver trouwen uit in het college van B. en W. en in het bijzonder in de wethouder van Fi nanciën. Na de tweede ronde van de de batten is deze motie aangenomen met al leen de stemmen van de twee C.P.N.-leden tegen en alle andere 34 stemmen voor. lijk para-normale begaafdheden bezit, al dus de bewindsman. Het is een uitermate ingewikkeld vraagstuk, waarvan de op lossing nog niet in het verschiet ligt. Met de heer Mol (KVP) was de minis ter het eens dat de gezondheidsorganisaties voortdurend worden bedreigd door de wedloop tussen lonen en prijzen. Maar zal er ooit een tijdperk komen waarin de organisaties zich zonder financiële zorgen aan hun taak kunnen wijden? Er zal vol gens de minister altijd spanning blijven tussen het wenselijke en het financieel mogelijke. Slechts in enkele gevallen zal nog ver gunning voor ziekenhuisbouw worden verleend. Niet alleen in Noord-West-Overijsel, maar in tal van streken van ons land kan men spreken van hygiënische achterstand. De minister heeft contact opgenomen met het departement van Onderwijs om te zien of de scholen bij de hygiënische opvoe ding ingeschakeld kunnen worden. Maandag wordt de behandeling van de begroting van Sociale Zaken voortgezet. Het Tweede Kamerlid, ir. Vondeling (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Eco nomische Zaken de volgende vragen ge steld: Is het de minister bekend, dat de lever- prps van krantenpapier met ingang van 1 Januari aanzienlijk verhoogd zal worden? Kan de minister mededelen, welk gedeel te van het door Nederlandse kranten ge bruikte papier geleverd wordt door de N.V. Van Gelder Zonen? Is de minister bereid een overzicht te ge ven van het prijsverloop van het door de genoemde firma geleverde papier en de winsten, die in de laatste jaren zyn ge maakt Acht de minister een prijsverhoging ge rechtvaardigd gelet op de behaalde win sten Hoe hoog zijn de rechten op de invoer van buitenlands papier en is de minister bereid deze te verlagen, te eerder omdat het lezen van kranten tot de allernoodza kelijkste levensbehoeften behoort? ADVERTENTIE Deze scholier wil het komende seizoen lid worden van een tennis club. Zijn vader zei: „Spaar zelf een beetje mee en smijt niet zo met licht." Nu zit dit ventje avond aan avond bij het maken van huis werk zijn ogen te be derven bij een veel te kleine lamp. Dit is een zuinigheid, die de wijs heid bedriegt, want slecht licht is duurt Dit tennissen gaat beslist niet door, als het van deze averechtse „besparing" moet komen tenminste. Alleen goede lampen zijn zuinige lampen! Met goede lampen bent U altijd beter en voorde liger uit. Dat bewijzen de Philips lampen over duidelijk. Ten eerste ge ven ze méér licht, ten tweede zijn ze laag in prijs en ten derde uiterst zuinig in 't gebruik, in alle lichtpunten horen daarom Philips lampen. De lampen die U wér kelijk geld besparen! Veel licht, zuinig en laag in prijs I De sfeer In Uw rit- en woonkamer wordt nog gezelliger door het zach te licht van de Philips „Argenta" lampen. „Al is het koloniale tijdperk voor Nederland definitief voorbij, dat betekent niet, dat onze rol in de tropen uitgespeeld is. Onze belangen en investeringen in Indonesië zijn, zoals bekend is, nog steeds zeer belangrijk, maar ook elders in de gebieden rond de evenaar, die ten dele nog niet of nauwelijks „ontwikkeld" zijn, kan de wereld profijt trekken van onze eeuwenoude tropenervaring op ieder gebied, mits wij die ervaring op peil en up-to-date houden. Meer dan ooit geldt thans, onze reputatie als experts in tropische aangelegenheden hoog te houden en uit te bouwen, opdat wij door „export van kennis" kunnen compenseren, wat wij aan koloniale bronnen van inkom sten verloren hebben." Aldus de kern van het betoog, dat de heer H. Offerhaus, directeur Algemene Zaken van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, gisteren tijdens een lunch bij Brinkmann voor het Departement Haar lem der Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, hield. Hij wees er onder meer op dat onze arbeidsmarkt on mogelijk plaats zal kunnen bieden aan de honderdduizenden nieuwe arbeidskrach ten die in de komende jaren hun entrée in de maatschappij zullen maken, en dat velen van deze jonge mensen dus een job zullen moeten vinden buiten onze lands grenzen. Voor een aanzienlijk deel van dezen bestaat er een gerede kans, carrière te maken in de equatoriale landen en daarom beijvert het Instituut zich, deze mensen door speciale voorlichtingscur sussen op allerlei gebied zo goed moge lijk voor zulk een tropische carrière toe te rusten. De belangstelling voor deze cursussen neemt, zowel bij particulieren als bij de grote ondernemingen, hand over hand toe, maar toch is het zaak, nog veel meer mensen voor dit werk te interesse- (Van onze correspondent in Parijs) Haar voorkeur voor nachtzittingen ge trouw is de Franse Kamer gisteravond met de debatten over de Noord-Afrikaanse politiek begonnen. Voor deze debatten is officieel 24 uur uitgetrokken, maar ver moedelijk kunnen zij niet voor Zaterdag morgen besloten worden. Een dertigtal in- terpellanten onder wie verscheidene kop stukken, hebben zich laten inschrijven- Bo ven dien verwacht men een uitvoerige uit eenzetting van Mendès-France, over zijn beleid. De stemming tegenover de premier is er, vooral in de conservatieve hoek, zoals het uitermate roerige congres van de zo genaamde Onafhankelijken in het begin van deze week heeft aangetoond, niet vriendelijker op geworden. Dat is ook uit deze eerste schermutselingen in het par lement gebleken. Of de premier gevaar zal lopen wordt niettemin algemeen betwij feld. Ook ten aanzien van Noord-Afrika kan Mendès-France wijzen op een indruk wekkende staat van dienst. Niet alleen heeft hij de besprekingen met de Marok kanen en Tunesiërs, die jaren sleepten, op gang gebracht, ook met het explosieve pro bleem der Fellagha's heeft deze regering aan een plotseling gevaar het hoofd te kun nen bieden. Het is echter de vraag of zijn verklaarde tegenstanders zich door enig resultaat of zelfs bewijs willen laten overtuigen. Daar om is het voor de regering een geruststel lende gedachte dat het vijandige kamp nog andere, dringender, redenen heeft de pre mier op het beslissende moment van de stemming over de motie te ontzien. Zij wensen dat Mendès-France vóór zijn val de Parijse accoorden in de wacht zal sle pen, en die komen pas de 20ste December aan de orde. Dreigend wordt de toestand pas wanneer volgende maand zijn econo misch plan op het tapijt zal komen. Tot dat ogenblik luidt het wachtwoord onder zijn tegenstanders: uitstel van executie. Georges Bidault, de voorganger van Mendès-France op het ministerie van Bui tenlandse Zaken, opende gisteravond het offensief. Bidault sprak zijn bezorgdheid uit over de toekomstige gevolgen van de huidige politiek in Noord-Afrika. Deze re gering schijnt met alle vijanden van Frank rijk in contact te willen treden. Dat is volgens Bidault, tot daar aan toe. Maar het wordt bedenkelijk, zo meende de ex- premier, indien deze regering stelselmatig het standpunt van de tegenstander tot het hare wenst te maken. Oud-premier René Mayer, die in het parlement een deel van Algerije vertegen woordigt, hield in zijn aanval op de rege ring meer maat. Ook hij sprak zijn onge rustheid uit over de toekomst van de Fran se betrekkingen met Noord-Afrika en hij wees er op dat zonder rust in deze gebie den Èrankrijk nooit de internationale rol zou kunnen spelen, die Mendès-France op zich schijnt te willen nemen. Met die op merking kon de premier zich wel vereni gen en toen Mayer het spreekgestoelte was afgedaald, drukte Mendès-France hem veelzeggend de hand. Vanmorgen zijn de debatten voortgezet. ren, opdat ons land een reservoir van potentiële werkkrachten met tropenkennis worde. De heer Offerhaus schetste vervolgens uitvoerig de overige activiteiten van het Instituut op voorlichtingsgebied. Er is een zeer uitgebreide boekerij an nex fotografische afdeling en docurnen- tatiebureau,waar men zijn licht kan op steken over alle waagstukken en toestan den in ieder tropisch land. Drie voortref felijk geoutilleerde laboratoria geven op heldering op scheikundig, bacteriologisch en bodemkundig terrein; zij adviseren b.v. omtrent de meest doelmatige verpakking van exportproducten naar allerlei equato riale streken, de vervanging van cacao boter door goedkope tropische vetten, de vruchtbaarheid van de bodemgrond en wat dies meer zij. Uitvoerhandel en in dustrie maken dan ook een gretig gebruik van deze faciliteiten en steunen het In stituut met subsidies. Maar ook in het buitenland verbreidt zich onze faam als „clearing house" van tropenkennis, ge tuige bijvoorbeeld het feit, dat de UNO- nevenorganisaties voor technische hulp en wereldgezondheidszorg bij hun arbeid in de tropen reeds tal van Nederlandse ex perts ingeschakeld hebben. Jeugd wordt „bewerkt" Om die reputatie te bestendigen is het noodzakelijk dat in het bijzonder de jeugd doordrongen wordt van de noodzaak, zich een zo groot mogelijke tropenkennis te verwerven en ook daaraan werkt het Instituut daadwerkelijk mede, o.a. door het houden van lezingen en exposities voor scholen, jeugdorganisaties en personeels verenigingen. Het zou echter nog veel meer kunnen doen als men over ruimere middelen beschikte. Tot nu toe heeft het Instituut echter telkenjare ongeveer een ton van zijn kapitaal moeten interen. Het zou pas voldoende armslag krijgen als de regering voor dit werk een millioen gulden per jaar zou voteren zoals de commissie- Hirschfeld in haar „nog steeds niet vrij gegeven rapport" geadviseerd heeft. Blij kens de heer Offerhaus ziet het er echter nog niet naar uit, dat Den Haag dit ad vies wil volgen. Wat de verhoudingen tot Indonesië betreft, merkte de spreker ten slotte op, dat dit land sedert geruime tijd het Koninklijk Instituut voor de Tropen niet meer subsidieert, maar dat de ban den met de Republiek ook sindsdien van zeer vruchtbare en vriendschappelijke aard geweest zijn. Op het ogenblik worden in het Raadhuis plein en omgeving te Heemstede door P.T.T. kabels gelegd. Bij de sleuven, die daartoe gegraven zijn, worden 's avonds stormlantaarns geplaatst. In de nacht van Woensdag op Donderdag zijn acht van deze lantaarns, waarbij vijf nieuwe, gestolen. De Heemsteedse politie verzoekt thans de genen, die aanwijzingen kunnen verschaf fen waardoor de dief kan worden achter haald, zich met de recherche in verbinding te stellen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat haar voldoening er over geuit, dat de Commis sie van Advies ter oplossing van de moei lijkheden van wegverkeer en zeevaart de enig juiste keuze heeft gedaan: tussen IJmuiden en het Oostelijk havengebied van Amsterdam moeten de beide spoorbruggen door tunnels worden vervangen, en voor het autoverkeer moeten naast die te Velsen tunnels bij Zaandam en onder het IJ wor den aangelegd. „Alleen aldus zal het weg verkeer naar het Noorden van Noordhol land en het Noord-Oosten van Holland zich vrij kunnen ontwikkelen, en zal de zeeweg naar Amsterdam bevrijd worden van de bruggen, die een remmende factor vormen voor de verdere ontwikkeling van de Am sterdamse haven." De noodvoorziening bij de sluizen te IJmuiden zal inderdaad tot enige verbete ring leiden, doch is, naar de Kamer zegt, alleen als noodoplossing aanvaardbaar. Het wil haar voorkomen, dat het plan de scheepvaart r.iet behoeft te belemmeren, mits aan het waterverkeer bóven het weg verkeer voorrang wordt verleend en bij de navigatie van de schepen geen hinder wordt ondervonden, bijvoorbeeld van hel schelle licht van autokoplampen. Het wil de Kamer voorkomen, dat deze noodmaatregel alleen dan zin heeft, indien de beoogde verlichting reeds in het seizoen 1955 wordt verkregen. De Kamer dringt er dan ook bij de minister op aan maatrege len te nemen, die tot dit doel zullen leiden. Zij gaat er echter van uit, dat wanneer de tunnelverbinding in gebruik is genomen, de noodvoorziening niet zal worden voort gezet. Tijdens de Donderdag in Alkmaar ge houden raadsvergadering werd in de wet houdersvacature, ontstaan door het over lijden van mr. A. J.'M. Leesberg, benoemd de heer D. J. Woldendorp, lid van de KVP-fractie, ondanks krachtige oppositie van de zijde der P.v.d.A.-fractie. Deze en het raadslid van de C.P.N. stemden voor de P.v.d.A.-candidaat, de heer M. Coerts, die door zijn fractie als tegencandidaat was gesteld. De overige raadsleden, de K.V.P., de V.V.D. en de Prot.-Christelijke groepen, die alle een vertegenwoordiger in het college hebben, wensten geen samen werking met de P.v.d.A. Zij gronden deze houding op het feit, dat sedert de wethou dersverkiezingen van 1 September 1953 in feite geen verandering in de politieke structuur was gekomen. De P.v.d.A. is vrij willig in de oppositie gegaan, volgens de meerderheid van de raad en deze partij zal daarvan nu de consequenties dienen te aanvaarden. De P.v.d.A. eiste op 1 Sep tember namelijk twee zetels in het uit vier wethouders bestaande college. De overige partijen wensten slechts een zetel toe te staan, daar de samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. door verschillende moeilijk heden in de voorafgegane periode niet ideaal was gebleken. Bij deze tussentijdse verkiezing wilde de P.v.d.A. op haar in September 1953 genomen besluit terugko men, doch de overige fracties waren van mening, dat in feite geen verandering in de situatie was gekomen en brachten met 14 stemmen tegen 11 (twee leden waren niet aanwezig) de heer Woldendorp in het college. Het bestuur van „Keukenhof" te Lisse heeft besloten, de openingsdatum van de Keukenhoftentoonstelling 1955 definitief vast te stellen op Donderdag 24 Maart. Zware overstromingen hebben in Ierland en Engeland veel schade aangericht. Te Dublin knapte een brug finaal doormidden (Van een speciale verslaggever) STRAATSBURG, Vrijdag. Toen van nacht om halfeen de Raadgevende Verga dering van de Raad van Europa, die Woens dag begon, de eerste ronde van haar debat ten over de West-Europese Unie en Saar land afsloot, hadden 47 afgevaardigden het hunne gezegd. De meningen hadden zich toen al aardig afgetekend. Wat de West- Europese Unie betreft het verbond van Zeven dat in de plaats komt van de E.V .U. kan men zeggen dat deze op onverzette lijke tegenstand stuit bij de Duitse socialis ten De acht Franse M.R.P.-ers (de R.K.), de groep waarin het Europese federalisme geestdriftige aanhang vindt, zullen zich, naar hun woordvoerder De Menthon ver klaarde, bij stemming in het Franse parle ment onthouden. Intussen zijn andere, niet minder geestdriftige federalisten in andere groepen en ook in andere landen bereid, zij het zonder veel geestdrift, de West-Euro- pese Unie te steunen. Onder hen kunnen wjj de Franse socialist Jacquet noemen, die al federalist was lang voordat zijn party zich voor de E.V.G. verklaarde. Van de Nederlanders hebben de socialist Kapteyn en de KVP-ster mej. Klompé ge sproken. Ondanks bezwaren gaan zij wel met de West-Europese Unie mee. De heer Kapteyn betoogde intussen dat de econo mische defensie van Europa niet minder nodig is dan de militaire. Mej. Klompé had ernstig bezwaar tegen het feit dat de par lementaire controle in de W est-Europese Unie zeer beperkt zal zijn. Tenslotte iets over de buitenstaanders in de Raadgevende Vergadering dat wil zeg gen de afgevaardigden uit landen, die wel lid van de Raad van Europa zijn, maar niet tot de West-Europese Unie behoren. Scan- dinaviërs, Ieren en een Turk gaven blijk, in de West-Europese Unie veiligheid voor Europa te zien. Van hun kant kon men soms horen, dat zij het betreurden, niet ook hij bet gezelschap van Zeven te zijn ge vraagd. Ratificatie en uitvoering Een merkwaardige discussie is er gaan de geweest rondom de vraag, wanneer de West-Europese Unie na ratificatie in wer king zal treden. Deze strijd lijkt juridisch, maar is in wezen politiek. In een ontwerp resolutie waqr de Raadgevende Vergade ring vandaag of morgen over zal beslissen, wordt de uitspraak gedaan, dat onmiddel lijk na de ratificatie van de Unie onder handelingen met Rusland moeten worden geopend, in het bijzonder over Duitsland en Oostenrijk. De Duitse socialist Liitke gaat zover, dat hij die onderhandelingen al vóór de ratificatie begonnen wil zien. De over het algemeen heersende mening is evenwel, dat het Westen pas door de rati ficatie van de West-Europese Unie ver sterkt, met het Oosten kan gaan praten. De Belgische socialist Rolin is intussen van« mening en vraagt daarover een uit spraak dat met de tenuitvoerlegging van de militaire bepalingen tot na de ratificatie kan worden gewacht en dat men vóór die tenuitvoerlegging al kan gaan onderhande len. De Nederlandse socialist Goedhart staat recht tegenover deze mening. Hij wil juist vastgelegd zien, dat met de onderhan delingen pas zal worden begonnen wanneer de West-Europese Unie inderdaad ten uit voer zal zijn gelegd. Saarland Bij gelegenheid van de totstandbrenging van de West-Europese Unie is ook een Frans-Duits accoord omtrent Saarland ge sloten. De Duitse socialisten willen niet dat de Raadgevende Vergadering zich gunstig over dit accoord uitspreekt. Hun woord voerder in deze was prof. Carlo Schmid, die uitvoerig uiteenzette dat het accoord voor tweeërlei uitleg vatbaar is en dat zich aï Franse en Duitse uitleggingen hadden geopenbaard. De Raadgevende Vergade ring, zo was zijn mening, moet verklaren, dat zij niet bevoegd is in deze interpretatie- strijd partij te kiezen en dat Frankrijk en Duitsland weer een nieuw accoord moeten zien te sluiten omtrent de uitlegging van het thans ter tafel liggende. Van de Saar- landers zelf intussen van hun spraken de christen-democraat Dawo en de socia list Braun hoorde men geen verzet te gen het accoord. En van Duitse zijde heeft de christen-democraat Kiesinger, die geheel achter Adenauer staat, het accoord verde digd. Op de drie ontwerp-resoluties die grond slag waren voor het debat in de Raarge- vende Vergadering, zijn amendementen in gediend. De politieke commissie zal deze onderzoeken. De discussie gaat dan hetzij vanavond, hetzij morgen verder. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft in November 1951 een commissie geïnstalleerd, die opdracht ont ving het vraagstuk van de invloed van het ziekteverzuim op de arbeidsproductiviteit in studie te nemen. De commissie, welke onder voorzitterschap staat van de direc teur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, is met haar arbeid nog niet gereed, maar acht publicatie van de gegevens, die inmiddels zijn verzameld en van de voorlopige conclusies, welke zij reeds meent te kunnen trekken, van alge meen belang. Uit de door de commissie verzamelde cijfers kan als vaststaand worden gecon stateerd, dat de ziekengeldkosten per 1000,loon in vergelijking met die van voor de oorlog, in de na-oorlogse jaren (1946 tot en met 19p0) bij de bedrijfsver enigingen, geadministreerd door de fede ratie van bedrijfsverenigingen, met 74 per cent en bij de Raden van Arbeid met 89 percent zijn gestégen. Bij één bedrijfsvereniging bedraagt de stijging zelfs 144 percent. In het bijzonder zijn de leeftijdsgroepen van 20 tot 40 jaar debet aan de stijging van het aantal ziektegevallen. Vooral de zeer kort durende en tamelijk langdurige geval len zijn in frequentie toegenomen. Zowel vóór als na de oorlog zijn de frequentie en het ziektepercentage in de steden 'hoger dan op het platteland. De gemiddelde duur der ziektegevallen ligt in de steden echter lager dan op het platteland. De commissie neemt aan, dat op het platteland veel min der kortdurende gevallen voorkomen dan in de steden. De belangrijke toeneming van het ziek teverzuim meent de commissie vooral te moeten toeschrijven aan frequenter ver zuim. Overigens heerst er ook een alge mene tendens, om langer te verzuimen dan voor de oorlog. Wat de oorzaken van het ziekteverzuim betreft, wijst de commissie onder meer op de ontwikkeling der geneeskunde, welke veelvuldiger leidt tot de inschakeling van specialisten, hetgeen uiteraard wachttijd kost, wat veelal ook het geval is bij zie kenhuis opname. De commissie geeft reeds nu enige maatregelen in overweging, onder meer een onderzoek naar de feitelijke samen hang van ziekteverzuim en sociaal-psycho logische factoren.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8