Algemene Vergadering verwierp Indiase compromis-resolutie Weerbericht Verandering Nieuw-Guinea zonder meer van de agenda afgevoerd Wijsmuller bestelt nieuwe TITAN Verhoging melkprijs in het Westen uitgesteld Diplomatieke zege voor Nederland in de UNO Tokio zoekt verzoening met Peking en Moskou Molotov voorziet een bewapeningswedloop Air France eist geld voor Comets terug Haven- en bergingssleepboot voor IJmuiden Het woord is aan Oceaanstoring onderweg 69e JAARGANG No 132 ZATERDAG 11 DECEMBER 1954 v e l s e r Haarlems Dagblad editie 298e JAARGANG No 286 Toestand in Azië is wankel Rapport over Duitse visserij Frankrijk gewaarschuwd tegen ratificatie Parijse accoorden Resolutie over vliegers in de UNO aanvaard Brandkast Lloyds betaalt aan Peru de boete van Onassis Interpellatieverzoek over liftverbod voor militairen West-Duitse regering keurt lasterlijke publicaties af Weerrapport zzw zzo 5 zo 0,1 w z Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „DE MEESTE ENGELSEN hebben sinds de oorlog maar aangenomen dat het oude, hun welbekende Europa nog hetzelfde was. Ik geloof dat zij daar in een be langrijk opzicht in dwalen. Het oude Europa der onafhankelijke, ruziemakende, souvereine naties leeft niet meer zo sterk. Wij Engelsen hebben ons daarin vergist omdat wij over het algemeen geen'belang stelling hebben gehad voor het naoorlogse Europa. In feite is er geen enkele zaak van werkelijk belang voor ons land, waarom de grote meerderheid van ons volk zich minder bekommerd heeft." Deze curieuse erkenning heeft Sir Oliver Franks uitgesproken in een lezing voor de BBC onder de titel „Het einde van de Oude Wereld". Hij is een zeer bekend man in Engeland. Voor de oorlog was hij dat als geleerde: professor in de philo sophic. In 1939 trad hij in departemen tale staatsdienst aan het ministerie van Bevoorrading, werd daarvan secretaris generaal en trad in 1946 op als leider van de vliegtuig-productie. Het volgende jaar presideerde hij de conferentie te Parijs over het Marshall Plan. Later werd hij ambassadeur te Washington. Een onge wone maar daarom niet minder interes sante loopbaan voor een philosoof, zoals uit deze enkele feiten al blijkt. Sir Oliver houdt er een uitgesproken mening op na ten aanzien van Europa, die in zijn vaderland nog niet door velen gedeeld wordt maar dat kan verande ren. Hij heeft ronduit gezegd dat hij nauwe relatie met het 'vasteland be schouwt als een noodzakelijke voorwaarde voor Engeland om een grote mogendheid te kunnen blijven. En als de belangrijkste datum in de naoorlogse historie van West- Europa ziet hij 10 Augustus 1952, de dag waarop het Plan Schuman tot werkelijk heid werd in de oprichting van de Kolen- en Staal-Gemeenschap. „De Amerikanen hebben, wonderlijk genoeg, de Europese ontwikkelingsgang beter begrepen dan wij", zegt hij. „Zij hebben ingezien dat Europa is veranderd en zij zijn het be reiken van Europese eenheid als een der grote doeleinden van hun diplomatie gaan beschouwen. Ik heb een groot aantal man nen en vrouwen uit verscheidene Euro pese landen ontmoet en ben in die ge sprekken tot het klare besef gekomen dat zeer velen in die landen de bestaande verhoudingen slechts als tijdelijk zien. Voor de meesten van ons is dat moeilijk te begrijpen. De maatschappij waartoe zij behoren zien zij als in een overgangs stadium. Hetgeen erin nagestreefd wordt geschiedt bij gebreke van iets anders. Zij zien de wanorde in de Europese samen leving even scherp als de machteloosheid van de individuele mens om daar iets aan te doen. Op zijn best leidt dit tot berusting en tot wachten op het begin van de vol gende phase. Wie kan een gesplitst Duits land en een gesplitst Europa bezien een onordelijk beeld, dat geïllustreerd wordt door de onmogelijke situatie waar in de stad Berlijn verkeert zonder in te zien dat deze zonderlinge toestand maar van korte duur kan zijn? Bovendien voelt men dat men niet langer al zijn hoop en vertrouwen kan stellen in de souvereine natie waartoe men behoort. Dat heeft niets te maken met gebrek aan moed of aan wilskracht." In een lang betoog, op deze waar nemingen gegrond, komt Sir Oliver Franks tot de slotsom dat Europa inderdaad tot andere staatkundige vormen zal komen, alleen reeds omdat de huidige positie niet lang meer houdbaar zal blijken, en dat Engeland zich niet zal kunnen veroorloven daarbij een afzijdige houding aan te nemen. Het zal geen nadeel ondervinden van het ontstaan van een sterke, wel varende nabuur op het vasteland. In tegendeel, het zal er wel bij varen. Maar het zal er zijn bijdrage aan moeten geven. Zich in de gebruikelijke sportieve Engelse beeldspraak uitend heeft Sir Oliver zijn BBC-luisteraars verzekerd: „Wij zullen er niet mee kunnen volstaan, alleen maar aan de kalklijn te staan en te juichen." Dergelijk betoog van een in zijn land zo gezaghebbend man verdient aandacht. Het is zeker een nieuw symptoom van een zich wijzigende Engelse houding tegen over het vasteland, waarbij zelfs erkend wordt: de Amerikanen hebben gelijk ge had in hun kijk op Europa en wij, met onze onverschilligheid, ongelijk. Interes sant is ook de waarneming van het West- Europese besef: de gesplitste onordelijke toestand waarin dit deel der wereld ver keert kan slechts van tijdelijke aard, van korte duur zijn. Wij wachten op het be gin van een nieuw hoofdstuk. Ja, inderdaad doen wij dat. Natuurlijk. Zoals het is zal het zeker niet lang blijven. Merkwaardig dat men dit in Engeland in den jare 1954 nog als iets bijzonders moet gaan verklaren, zoals deze spreker-van- gezag zegt. Als een bijzondere mentaliteit. Hoe zou zij anders kunnen zijn? Verandering is ingetreden. Wij worden ontdekt. Des te beter. R. P. De Algemene Vereniging voor Melk- voorziening te 's-Gravenhage deelt mede, dat haar advies om ingaande Maandag in Westelijk Nederland de consumptiemelk prijs te verhogen, inmiddels is achterhaald door op haar uitgeoefende aandrang om deze prijsverhoging korte tijd uit te stel len. Dit houdt verband met de in regerings kringen in behandeling zijnde garantie- en verrekenprijs welke voor 1954-1955 voor melk zal gelden. De Algemene Vereniging van Melkvoor- ziening meent aan deze aandrang gevolg te moeten geven. Binnen weinige dagen zullen nadere mededelingen worden ge daan. Naar wij vernemen staat het vast, dat de melkprijs Maandag ook niet zal worden verhoogd in de stad en provincie Utrecht. In vrijwel het gehele gewest en ook in de Rijnstreek is de melkbezorging gesa neerd, zo werd medegedeeld. Aangezien hier de sanering al geruime tijd geleden is ingevoerd, is de kostenbesparing die dit distributie systeem oplevert al zodanig doorgewerkt, dat in de genoemde gebieden niet zal behoeven te worden overgegaan tot verhoging van de melkprijs. NEW YORK (United Press/Reuter) Nederland heeft in de UNO een be langrijke diplomatieke overwinning behaald, toen de Algemene Vergadering de resolutie van de politieke commissie verwierp, welke het Nederlands-Indo nesisch geschil over West-Nieuw-Guinea op de agenda gehouden zou hebben. De vergadering besloot, door middel van drie op elkaar volgende stemmingen over de verschillende delen van de Indiase resolutie welke op 30 November door de politieke commissie was aanvaard, haar oordeel uit te spreken ten gunste van Nederland. Volgens de resolutie zou de Algemene Vergadering de hoop uitspreken, dat de regeringen van Nederland en Indonesië hun geschil, over wie West-Nieuw-Guinea zal bezitten, onderling regelen. Hierdoor zou de onenigheid over het een na grootste eiland in de wereld automatisch het vol gend jaar opnieuw op de agenda zijn geplaatst. De drie stemmingen waren als volgt: 34 tegen 21 stemmen voor de inleiding op de resolutie: 34 tegen 23 bij de hoop, dat de beide landen door zullen gaan met te trachten naar middelen te zoeken voor een vreedzame oplossing en tenslotte 33 tegen 23 stemmen voor de bepaling, waarbij de kwestie opnieuw in 1955 in de Algemene Vergadering gebracht zal worden. Bij alle drie de stemmingen miste de uitslag de twee-derde meerderheid welke noodzakelijk zou zijn. Voorzitter Van Klef- fens maakte daarop bekend, dat stemming over de resolutie als geheel onnodig was, aangezien reeds over ieder onderdeel daar van gestemd was. Zowel Nederland als Australië konden met de uitslag zeer tevreden zijn. Can berra had reeds gewaarschuwd, dat het geen verandering in de politieke situatie op Nieuw Guinea zou toestaan. De Neder landse en Australische delegaties hadden onder hun collega's al het mogelijke ge daan om op onopvallende wijze steun voor Nederland te verkrijgen. India en zeven andere landen hebben getracht de com promis-resolutie aangenomen te krijgen. Onmiddellijk na de stemming legde de Indonesische afgevaardigde Soedjarwo een verklaring af, waarin hij ondermeer zeide, een zeker aantal delegaties precies vol doende om zulks te doen heeft de Al gemene Vergadering verhinderd ook maar de hoop uit te spreken, dat de beide re geringen hun uiterste best zouden doen een vreedzame oplossing voor deze kwes tie te vinden in overeenstemming met het UNO-Handvest. Deze landen hebben on getwijfeld een ernstige verantwoordelijk heid op zich geladen. De onenigheid zal voortduren en misschien wel een ernstige situatie scheppen. Men heeft ons zelfs een zekere morele aanmoediging onthouden. Dit is nu de realiteit van machtspolitiek in onze hedendaagse wereld. Het is niet gemakkelijk voor zijn vrijheid te vechten, evenmin als het eenvoudig is tegen kolo nialisme te strijden, zelfs niet in deze verheven vergadering. Zij mogen erin zijn geslaagd een bepaalde resolutie op een dood spoor te helpen, doch zij zullen hier in niet slagen bij de volken van West- Nieuw-Guinea. Met of zonder hulp van de UNO zal de Indonesische regering naar een vreedzame oplossing blijven zoeken. Ik hoop, dat het mijn regering gegeven zal zijn hierin ten volle te slagen, aldus Soejarwo. De Nederlandse afgevaarigde Von Bal- luseck zeide, dat al scheen de resolutie in onschuldige woorden opgesteld, zij in feite een ontoelaatbare verkaveling was van een rechts-vraagstuk of de uitdrukking van een vrome wens, die niet in vervul ling kon gaan. Hij herinnerde eraan, dat Indonesië in 1952 had geweigerd de aan gelegenheid voor te leggen aan het Inter nationale Gerechtshof. Wanneer men het gebied blindelings aan Indonesië zou over dragen zou men de. 700.000 inwoners be roven van ieder recht over eigen politieke toekomst te beslissen. De Australische afgevaardigde, Sr Percy Spender zeide: dit heeft niets te maken met een resolutie aangaande een koloniale kwestie: Deze resolutie, deze problemen houden verband met de overdracht van grondgebied. Door deze resolutie aan te nemen zou men voor die overdracht geen oplossing gevonden hebben. Het aannemen van de resolutie zou niet alleen ernstige gevolgen voor Indonesië en Nederland, maar ook voor Australië met zich ge bracht hebben. De status quo onder Ne derlands bestuur zal in West-Nieuw-Gui nea worden gehandhaafd en wanneer de UNO er zich mede zou hebben bemoeid, zou het slechts grotere moeilijkheden heb ben veroorzaakt en zou Indonesië zich hebben gesterkt gevoeld haar eisen niet te laten varen. India en Birma spraken zich sterk uit voor aanneming van de resolutie. De afgevaardige van India zeide: „Voor mijn delegatie zowel als voor de afge vaardigde van die landen, die het kolo niale bewind hebben ondervonden, is de kwestie van Westelijk Irian de uitban- TOKIO (Reuter/A.F.P.) De nieuwe Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Sjigemitsoe, heeft verklaard dat zijn land bereid is de normale betrekkingen met Rusland en communistisch China te her stellen „op wederzijdse aanvaardbare voor waarden en zonder nadeel voor de samen werking met de vrije landen." Japan wenste vriendschap met alle landen, „on geacht hun ideologie." De minister acht het waarschijnlijk, dat de communisten hun druk op Azië zullen vergroten, „gezien de hoogst wankele toestand." Japan moet zijn handelsbetrekkingen met de communistische landen tot ontwikkeling brengen, aldus heeft de nieuwe Japanse premier Hatojama verklaard. Sprekend over de vrees van de Amerikanen voor een toenemend handelsverkeer van Japan met communistisch China en de Sovjet-Unie, zei de premier, dat Washington de positie van Tokio zal begrijpen als het de nodige uitleg ontvangen heeft. Aan het zojuist gereedgekomen rapport over de Duitse visserij van drs. A. G. U. Hildebrandt wordt in deze editie op pagina 4 ruime aandacht besteed. Vol gende week zal dit belangrijke rapport aan de minister en aan het bedrijfs- leven worden overhandigd. ning van de laatste overblijfselen van het kolonialisme in Azië, zodat alle oude ani mositeit en bitterheid tussen Oost en West in dat deel van de wereld zullen kunnen worden weggenomen." Hij merkte op, dat het de ironie der geschiedenis is, dat de koloniale mogendheden, die hun gezag begonnen en voortzetten met,behulp van een politiek van „verdeel en heers", uit eindelijk hebben bereikt, dat zij de lan den, die zij wensten te verdelen, hebben verenigd en zodoende de voorwaarden hebben geschapen voor hun eigen onder gang. Brazilië, Canada, Chili, China, Domini caanse republiek, Israël, Nicaragua, die zich in de politieke commissie van stem ming onthielden, hebben in de Algemene Vergadering tegen de resolutie gestemd. Peru, dat in de politieke commissie voor stemde, stemde tegen. Guatemala, dat zich in de politieke commissie voor de reso lutie uitsprak, onthield zich van stemming. MOSKOU (Reuter/A.F.P.) De Sovjet minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft op een vergadering in de Moskouse zuilenhal ter herdenking van de tiende verjaardag van het Frans-Sovjet-Russische verdrag van bondgenootschap en vriend schap, verklaard dat bekrachtiging van de Parijse overeenkomsten de Sovjet-Unie zou dwingen, maatregelen te nemen, niet min der geweldig dan de groeiende krachten van het Westen. „De Sovjet-Unie, de Chi nese Volksrepubliek en de Volksdemocra tieën beschikken over een zodanige men senmacht en genieten een dergelijke steun in het buitenland, dat geen macht ter we reld onze vooruitgang op de verkozen weg naar een socialistische beschaving zou kunnen tegenhouden". Hij gaf een koude douche aan het voorstel van premier Men- dès-France inzake een conferentie der grote vier na de ratificatie, hoewel hij zulk een bijeenkomst niet zonder meer van de hand wees. De Parijsche overeenkomsten achtte Mo lotov in strijd met de hoofddoelen van de Frajjs-Russische overeenkomst. De vrede lievende landen zagen zich gesteld tegen over de noodzaak om hun militaire kracht te versterken. Westerse waarnemers, aldus Reuter, zien in de publiciteit, welke aan de vergadering is verleend door de aanwezigheid van pre mier Malenkov en andere hoge Sovjet functionarissen, een aanwijzing, dat de Sovjet-druk op Frankrijk bij de nadering van de debatten over de overeenkomsten in de Assemblee toeneemt. Ook de krachtige toon van Molotovs rede zien zij als een aanwijzing in deze richting. Frankrijk was „gewaarschuwd". Op de bijeenkomst waren ongeveer 2.000 personen, onder wie de Franse ambassadeur in Moskou, Joxe. PARIJS (United Press) De directeur- generaal van de Air France heeft medege deeld, dat zijn maatschappij niet van plan is Britse comets in dienst te nemen en Tiij wenst, dat de De Havilland-fabrieken hem het geld zullen retourneren, dat drie Cornets hem gekost hebben en welke toe stellen hij nu niet kan gebruiken. De Air France besteedde 3.000.000.000 francs in goed vertrouwen voor drie Cornet-toestel len met bijbehoren, doch zij heeft de vlieg tuigen niet kunnen gebruiken, dus wil zij het geld terug hebben. De Engelsen zouden de Air France heb ben voorgesteld, dat de helft zou worden gerembourseerd, doch dat de Fransen dan voor dit geld Cornet II of Comet III toe stellen zouden kopen. De heer Hymains maakte duidelijk, dat de Air France met geen enkele Cornet wenst te vliegen. Het deficit van de Franse genationali seerde luchtvaartmaatschappij bedraagt voor het jaar 1954 3.600.000.000 francs, waarbij inbegrepen een verlies van 800.000.000 trancs op de Comets. Hammarskjoeld naar Peking? NEW YORK (Reuter/A.F.P.) De Al gemene Vergadering van de UNO heeft zich met overweldigende meerderheid uit gesproken voor de Westelijke resolutie, waarin secretaris-generaal Hammarskjoeld wordt verzocht stappen te doen om de in- vrijheidsstelling van de elf Amerikaanse vliegers, die in communistisch China op beschuldiging van spionnage tot gevange nisstraffen zijn veroordeeld, te bewerken. Alleen het Sovjet-blok stemde tegen. A.F.P. verneemt van welingelichte zijde, dat Hammarskjoeld zich mogelijk naar Peking zal begeven. Hij zou althans de mogelijkheid van een rechtstreeks contact met de Chinese leiders ernstig overwegen. Ingeval hij van een reis naar China afziet, zal hij, zo vermoedt men, handelen via de Zweedse ambassadeur te Peking. De speciale politieke commissie heeft een Sovjet-resolutie verworpen, waarin de Verenigde Staten worden beschuldigd van aanvalsdaden tegen communistisch China. Alleen het Sovjet-blok stemde voor. In de resolutie werd de Algemene Ver gadering verzocht „deze aanvalsdaden, welke een bedreiging voor de handhaving van de vrede en veiligheid in het Verre Oosten scheppen, te veroordelen." 30COOOOCGOOCXXXDCOOOOOOOOOOOOOO >OOOOOOOOOOOODC 8 g Onbekenden hebben een nachtelijk be- 8 zoek gebracht aan het kantoor van de 8 Verenigde Brandstoffenhandel aan de 8 i Hillélaan te Rotterdam. Men had' het Voorzien op de brandkast en het gelukte 8 deze naar buiten te slepen en op het o terrein gereed te zetten voor verdere 8 j expeditie. De daders werden klaarblij- 8 i kelijk gestoord, want Vrijdagochtend werd de brandkast in ongeschonden - staat aangetroffen op het terrein. De iflhoud loas nog volledig aanwezig. 8 Daar reeds eerder getracht is de inhoud 8 van deze brandkast te laten verdwijnen, g 8 heeft de eigenaar nu besloten er j 's nachts geen geld meer in achter te 8 8 laten. R 8 3COCX>OOCOOOCOOOOOOOOOOOOOOCOCXX)OOOCXXXXXXXX>OOOOOOOOOOOOC Naar wij vernemen heeft N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden bij de werf gebr. Jonker en ^tans te Hendrik Ido Ambacht een nieuwe havensleepboot besteld, die de naam „Titan" zal krijgen. De datum van de kiellegging is nog niet bekend. Het schip wordt min of meer een pendant van de op een Groningse warf gebouwde sleepboot „Cycloop" van de zelfde maatschappij, wat casco en motor vermogen betreft, maar de opbouw zal iets anders worden. Het ontwerp is vervaardigd door de he ren J. Jonkman en M. de Koe en het schip krijgt een S-certificaat voor de sleepvaart in West-Europa, zulks in af wijking van de „Cycloop", die een certifi es s mMm smrnmm m m sm' a 8. r.r mm De Ierse hoofdstad Dublin is getroffen door ernstige overstromingen. Meer dan 2000 gezinnen werden dakloos. Twee bruggen werden vernield, honderden huizen moesten ontruimd worden. Foto links: Politiemannen brengen kinderen in veiligheid. Zij waden tot hun middel door het water. Foto rechts: een veehouder tracht een koe van de verdrinkingsdood te redden. Met belangstelling worden zijn pogingen gadegeslagen door een familie, die het hogerop heeft gezocht. caat voor de hele wereld heeft. Waaruit mag worden afgeleid, dat de nieuwe „Titan" in hoofdzaak als haven- en ber gingssleepboot zal worden gebruikt. Derde „Titan" De nieuwe „Titan" voor N.V. Bureau Wijsmuller heeft bij hetzelfde Bureau al twee voorgangers gehad. In 1917 werd de „Titan 1" gebouwd, die naar Buenos Aires werd verkocht en in 1920 werd de „Ti tan 2" voor IJmuiden op stapel gezet. Deze tweede sleper was 92 ton groot en had een 350 ipk motor. In 1925 werd de „Titan 2" afgevoerd naar Argentinië. LONDEN (Reuter) De grote Lon- dense verzekeringsmaatschappij Lloyds" heeft haar agent te Lima, Charles Dixon, opdracht gegeven de Peruviaanse rege ring de boete van ruim tien millioen gul den, die is opgelegd aan de aangehouden schepen van de walvisvloot van de Grieks-Argentijnse reder Onassis te be talen. De termijn voor betaling van die boete is reeds op 7 December afgelopen en uitstel was geweigerd. De Peruviaanse minister van Buitenland se Zaken, Cornejo, heeft Vrijdagavond in de Peruviaanse hoofdstad Lima verklaard, dat vertegenwoordigers van Onassis pro test hadden aangetekend tegen het op leggen der boete, doch dit kon niet aan vaard worden, omdat nog niet was be taald. (Van onze parlementaire redacteur) De heer Vermeer (P. v. d. A.) kennelijk niet bevredigd door het antwoord van mi nister Staf in de Tweede Kamer op vragen over het verbod voor militairen om te lif ten, heeft thans een interpellatieverzoek ingediend. De heer Haken (C.P.N.), die dit zijnerzijds ook had willen doen erkende de „voorrang" van de heer Vermeer, die immers het onderwerp het eerst had aan gesneden. Maandag zal de Kamer over het al dan niet toestaan van de interpellatie beslissen. Minister Staf heeft Donderdag ook ge zegd dat de inspecteur-generaal Prins Bernhard, (van wie indertijd, kort na de bevrijding, een oproep was uitgegaan om militairen aan een lift te helpen), nu gead viseerd heeft het vragen van een lift door militairen te verbieden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ J. C. Bloem: Ik verbaas mij telkens weer over het grote aantal geschikte en be hoorlijke mensen op de wereld, terwijl de mensheid als geheel zo'n zootje is. BONN (DPA) De West-Duitse re gering heeft haar scherpe afkeuring uit gesproken over publicaties in Duitse tijd schriften aangaande het privé-leven van buitenlandse staatshoofden. Zij overweegt strafrechtelijke maatregelen tegen dit soort publicaties, die als lasterlijk zijn aangemerkt en waartegen de laatste tijd protesten zijn gekomen van de regerin gen van Perzië en Nederland. Tewaterlating van de „Forrestal" Vandaag zal te Newport News, in de Amerikaanse staat Virginia, het 76.000 ton metende vliegdekschip „Forrestal" te water worden gelaten. Het zal nog een jaar duren, voordat dit grootste vliegdek schip ter wereld, dat 316 meter lang is, en op zijn breedste punt 76.90 meter meet, in gebruik kan worden genomen. De „Forrestal" die veertig mijl per uur maakt is even hoog als een gebouw van 25 ver diepingen. De bouwkosten belopen 197.869.000 dol lar, hetgeen eveneens een record is. Als blijk van erkentelijkheid voor de bijzondere hulp aan Nederland, verleend bij de watersnood van 1953, is Gerard A. J. J. Tremerie, helicopter-hoofdpiloot bij de Sa bena, benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De voorzitter van het Bel gische Rode Kruis F. Ph. F. L. G. de Me- rode werd onderscheiden met het comman deurskruis van dezelfde orde. Ook zeven tien andere Belgen werden onderscheiden. Het K.N.M.I. deelt mede: Gisteren is een diepe depressie, die in Engeland zeer slecht weer heeft veroor zaakt snel naar het Noorden weggetrokken. Daardoor werd de wind boven geheel West-Europa zwak. Tijdens de opklarin gen, die in de afgelopen nacht in ons land voorkwamen, daalde de temperatuur op verscheidene plaatsen in ons land tot iets beneden het vriespunt. In Engeland kwam zelfs 35 graden vorst voor. Zowel daar als in ons land ontstond plaatselijk mist. Een storing, die in het Alpengebied zware regen en sneeuw ver oorzaakt heeft, trok vannacht over de Al pen, terwijl het regengebied zich tegelijker tijd over een groot deel van Duitsland uit breidde. Dit regengebied zal ons land niet bereiken, hoewel de wolkenschermen er van vannacht in het Oosten van het land wel te zien waren. Van meer betekenis is een oceaandepressie, waarvan het front vanmorgen Ierland naderde. Het ziet er naar uit, dat deze storing morgen het weer in ons land zal gaan be- invloeden, waardoor de wind weer zal gaan toenemen en de regenkansen groter wor den. (van hedenmorgen 7 uur) co weers- c +- ■o S o-g toestand C -c c cu Sc Üx Temp. gisteren Neerslag in mm Helsinki zwaar bew. Z 4 3 i Stockholm zwaar bew. ZW 6 2 i Oslo half bew. 8 6 3 Kopenhagen mist 3 0 Londen mist windstil -4 0 Amsterdam licht bew. ZZO 2 0 0 Brussel zwaar bew. 2 0 0 Parijs half bew. windstil 3 0 Bordeaux zwaar bew. WZW 2 4 2 Grenoble geheel bew. windstil 4 10 Nice half bew. WZW 3 8 21 Warschau zwaar bew. ZO 2 4 0 Berlijn nevel NNO 4 5 0,2 Frankfort regen NNW 2 4 4 München motregen WZW 2 1 Zürich regen WZW 2 2 14 Genève nevel NO 2 1 11 Locarno regen windstil 5 81 Wenen nevel ZO 3 7 0 Innsbruck regen 6 4 15 Rome geheel bew. 6 14 4 Neerslag laatste 24 uur. ococoooooooooooooooooooocooooooooooooooooocooooocoocooo^ TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: In de komende nacht plaatselijk mist met lichte vorst. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met kans op wat regen of motregen. Vrij koud. Tot ma tig of krachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. 12 December Zon op 8.38 uur, onder 16.28 uur. Maan op 19.32 uur, onder 10.44 uur. 13 December Zon op 8.39 uur, onder 16.28 uur. Maan op 20.54 uur, onder 11.12 uur. Maanstanden 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 11 December Hoog water: 4.11 en 16.28 uur. Laag water: 12.12 en uur. Zondag 12 December Hoog water: 5.00 en 17.17 uur. Laag water: 0.37 en 13.03 uur. Maandag 13 December Hoog water: 5.49 en 18.08 uur. Laag water: 1.25 en 13.50 uur. CXDOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOC)OOCOOOOOCOC)OOOOOC

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1