Mr. LunsAmerikaanse houding in N.-Guineadebat stelde teleur Weerbericht Prijzen Hanifah dreigt: „Kans voor radicale elementen in Indonesië Beslissing over gebruik van atoomwapens bij militairen Adenauer poogt de socialisten op zijn hand te krijgen Schaduw over Nederlands succes Aanmeldingsformulier Enige kleine NAVO-landen in verzet Zijn partij in Hessen en Beieren in de oppositie gedrongen Strijdom zal de blanke overheersing handhaven Hammarskjoeld vraagt belet bij Tsjoe En Lai Het woord is aan Directeur en chef in arrest v e l s e r Haarlems Dagblad Syrische Dakota gedwongen in Israel te landen „Smuts boog voor imperialisme" Bespreking voorgesteld over de Amerikaanse vliegers in China Oe Noe wil tussen Peking en Washington bemiddelen Na brand in Halfweg Verdrag tussen Engeland en de KSG geparafeerd Paus had goede nachtrust Opnieuw vijf doodvonnissen in Egypte Aanvaring tussen de „Van Spilbergen" en „Leuvekerk" Weerrapport CbO OJ - p m oo fi C P S ft zs zo 4 0 zzw wzw zw wzw w 0 0,3 zzo zzw wzw 69e JAARGANG No 133 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 13 DECEMBER 1954 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 287 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE KONING VAN ZWEDEN heeft te Stockholm de Nobel-prijzen voor natuurkunde, scheikunde, geneeskunde en physiologie en letterkunde uitgereikt. Vol gens traditie gebeurt dat op de sterfdag van de schenker, Alfred Nobel, die in 1896 js overleden. Niet alle bekroonde geleer den waren aanwezig en de winnaar van de prijs voor litteratuur, Alfred Heming way, had ook verstek moeten laten gaan, omdat hij nog niet hersteld is van de ge volgen van een vliegtuig-ongeluk. Maar goed, de Amerikaanse gezant nam voor hem de prijs in ontvangst en voor de Duitse professor Bolthe (natuurkunde) deed dat zijn dochter. Die prijs werd ove rigens gedeeld met een andere Duitse ge leerde, die er wel was. Alles geschiedde met grote plechtigheid en praal dat is ook traditie en de Zweedse koninklijke familie werd niet alleen door het staats hoofd zelf maar ook door de Koningin, de prinsessen Sybille en Margaretha en de prinsen Wilhelm en Bertil vertegenwoor digd. Dit alles moet wel grote indruk op alle aanwezigen hebben gemaakt. Maar de Nobelprijs voor de Vrede is dit jaar niet toegekend. Verleden jaar wel, namelijk aan prof. Schweitzer, die pas onlangs zijn rede te Oslo kon komen houden te Oslo, want deze prijs wordt door een commissie uit het Noorse parlement toegewezen en die toen diep-treffende woorden heeft ge sproken. Maar dit jaar is de Vredesprijs niet toe gekend. En hij is toch wel de belangrijkste van alle: de meest kenmerkende voor de toestand waarin de mensheid verkeert, voor de vorderingen in ontwikkeling en beschaving die zij heeft gemaakt, voor de mate van wijsheid die zij verworven heeft. Het is dus een treurig verschijnsel als men niemand ziet die men de Vredesprijs kan toekennen, niemand die zich in het afgelopen jaar voldoende onderscheiden heeft „op het gebied van de verbroedering der volken, de afschaffing of verminde ring der staande legers en de totstand koming van vredescongressen". Men moet die formulering natuurlijk een beetje ruim nemen; zij is wat ouderwets en vooral niet „bij" in de grote ontwikKeling der mo derne oorlogsmiddelen. De „staande le gers" vormden nog de critieke kern toen die formule, ruim een halve eeuw geleden, werd opgesteld. Hun aanduiding klinkt nu ouderwets. Er zou nu beter over A-bom men en H-bommen en raketprojectielen en biologische en chemische strijdmidde len gesproken kunnen worden. De ont wikkeling der natuurwetenschappen is inderdaad zeer groot geweest sinds Alfred Nobel's dood; groter dan zelfs hij kon voorzien. En zo snel dat men geen enkel jaar de toekenning van prijzen, daarop betrekking hebbend, meer hoeft over te slaan. Maar wèl die van de Vredesprijs. De Vredesprijs is al vele malen overgeslagen, niet alleen in oorlogstijd maar ook daar buiten. Zoals nu. De wereld verkeert sinds enkele maanden in een van die uiterst- zeldzame perioden, waarin nergens oorlog woedt, hetgeen allerminst wil zeggen dat het gevaar ervoor ontbreekt. Ge zoudt kunnen zeggen dat dit een tijdstp moest zijn, waarop in het bijzonder met volle kracht voor de vrede moest worden ge werkt. Gij kunt dit wel zeggen, maar het is niet zo. Natuurlijk zijn er wel mensen die het persoonlijk pogen te doen, maar hun werk vindt te weinig weerklank en te weinig steun; zij bereiken te weinig in een zowel in het Westen als in het Oosten daarvoor te weinig toegankelijke sfeer. Ongetwij feld komt daarom geen van hen voor de Nobelprijs voor de Vrede in aanmerking. Een hunner heeft pas nog zijn stem doen horen in het Britse Lagerhuis. Hij is de linkse Labour-afgevaardigde John Mc- Govern. Ik wil helemaal niet beweren dat hij nu juist de man zou zijn die ooit voor de Nobelprijs in aanmerking zou komen. Maar wel zei hij in zijn rede tij dens het debat over de Troonrede: „Het Marxistische gezegde, dat het ka pitalisme de kipmen van zijn ondergang in zich heeft, is welbekend, maar dit kan evenzo van het communisme gezegd wor den en daar kan alleen verandering in komen door verder gaande revolutie. Ik ben van mening dat een morele revolutie het antwoord is op de vraag, hoe wij de mensheid kunnen redden van de afgrond waarheen zij afglijdt. Ik beken dat ik hef tig anti-communist was, maar thans ben ik dat niet meer, wegens de verandering die zich in mijn eigeft hart en mijn levens opvatting heeft voltrokken. Ik verwacht het van een hogere ideologie, die een be roep op de mensen doet inplaats van op het brute systeem van haat, angst en ter reur, dat het communisme voortbrengt. Het heeft geen zin te trachten, het com munisme door anti-communistische aan vallen te verslaan. Er moet een betere ideologie zijn, zodat de mensheid kan zeg gen: Hier is iets beters dan wat door de communistische wereld wordt aangeboden en het is iets dat het bederf kan tegen houden. De morele maatstaven van Mo rele Herbewapening gaan boven gods dienstige verschillen uit. De mensen kun nen God dienen op hun eigen manier en „Het stemt de Nederlandse regering uiteraard tot voldoening, dat de ontwerp resolutie over Nieuw-Guinea, zoals deze door de politieke commissie was aanvaard, thans door de Algemene Vergadering van de UNO is verworpen". Dit heeft minister Luns Zaterdag op een persconferentie op het ministerie van Buitenlandse Zaken me degedeeld. Op deze perconferentie heeft minister Luns de houding van de Verenigde Slaten, die zich zowel in de politieke com missie als in de Algemene Vergadering van stemming over de Indiase resolutie hebben onthouden, „teleurstellend" genoemd. Mr. Luns zeide bij het analiseren van de stem menverhouding: „Het moet my van het hart, dat ik ben teleurgesteld over de hou ding van de Verenigde Staten". Minister Luns voegde hier aan toe: „Het zou niet anders dan normaal zijn geweest, indien de Verenigde Staten niet alleen op grond van de bondgenootschappelijke verhoudin gen, maar ook op de mérites van de kwes tie Nederland zouden hebben gesteund". Het voornaamste resultaat van de uit slag noemde de bewindsman het feit, dat in de UNO het besef is doorgedrongen, dat de kwestie Nieuw-Guinea niet kan worden aangemerkt als een „koloniaal dispuut". De Algemene Vergadering heeft thans onderschreven, dat het principe in de Ne derlandse houding, waaraan vele landen in Zuid-Oost-Azië terecht hun onafhan kelijkheid danken, zich verzet tegen het af staan van Nieuw-Guinea aan Indonesië, al dus minister Luns. Minister Luns zette voorts uiteen, welke overwegingen Neder land er toe hebben geleid aan het debat deel te nemen: om voor het forum van de wereld de Indonesische beweringen te ont zenuwen, dat de Nederlandse regering niet bereid is geweest besprekingen over Nieuw- Guinea te voeren. Minister Luns voegde hier aan toe: Ik waag te zeggen, dat het uiteindelijke re sultaat in de Algemene Vergadering is be reikt doordat de Nederlandse delegatie zo volledig aan de discussies heeft deelgeno men. Het resultaat onderschrijft de juist heid van het Nederlandse besluit aan het debat deel te nemen. Minister Luns sprak tenslotte de hoop uit, dat nu „de lucht in de UNO over Nieuw-Guinea is opgeklaard", het toch mo gelijk zal zijn verbetering te brengen in de betrekkingen tussen Nederland en Indone sië, een verbetering, die door Nederland steeds is nagestreefd en zal blijven nage streefd. Mr. Luns zeide in verband hier mede, dat ondanks geschillen over soort gelijke kwesties waarbij hij Cyprus en de Falkland-eilanden noemde goede be trekkingen tussen de betrokken landen mo gelijk zijn gebleken. Een vraag beantwoordend van een In donesische journalist zeide minister Luns tenslotte, dat Nederland bereid blijft door besprekingen met Indonesië het wantrou wen in Djakarta jegens de Nederlandse bedoelingen op Nieuw Guinea uit de weg te ruimen. „Meer dan de helft" DJAKARTA (Aneta) De Indone sische ministerraad heeft Zondagavond na een bijzondere kabinetsvergadering mede gedeeld, dat afwijzing van de Indiase re solutie in de Algemene Vergadering van de UNO niet betekent, dat de strijd om Westelijk Nieuw Guinea geëindigd is. De regering zal integendeel haar pogingen voortzetten. Aangezien 34 landen, die tezamen meer dan de helft van de wereldbevolking ver tegenwoordigen vóór de resolutie stem- toch een eenheid vormen rondom de mo rele en geestelijke krachten die Morele Herbewapening voortbrengt; zij kunnen al hun verschillen en ruzies vergeten en over de hele wereld een massief front, vormen. Het oorlogsgevaar ontstaat door het feit dat de communisten voor een nieuwe we reld strijden met de verkeerde wapenen. Zal die wereld beheerst worden door haat, vrees en verbittering en het God-loze communisme of zal het een wereld zijn waarin morele en geestelijke beginselen de mensheid bezielen en onder Gods lei ding tot groter hoogte voeren?" Dit citeer ik uit de rede van John Mc- Govern, op 6 December in het Britse La gerhuis. De conservatief Richard Wood viel hem bij in zijn overtuiging, dat een positief nieuw denkbeeld nodig is en be tuigde McGovern zijn diepe respect. Ik geef u deze gedachten door ter overden king. R. P. Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op IJmuider COUrCHlt a 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy, die zich met ingang van 1 Jan. 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Dec. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen den al is een twee-derde meerderheid niet bereikt is wel duidelijk, dat de steun voor Indonesië veel groter is dan die voor Nederland. De Indonesische regering betreurde de houding van de landen die tegen de reso lutie stemden, want dat bewijst duidelijk, dat zij het kolonialisme willen handhaven en dat zij oplossing van het conflict door onderhandelingen langs vreedzame weg in overeenstemming met het handvest van de UNO verwerpen. Op de vraag van een verslaggever van Aneta of het afwijzen van de resolutie voor het kabinet reden zou zijn tot aftreden, heeft de Indonesische voorlichtingsdienst geantwoord: „Het kabinet zal de strijd voor terugkeer van West-Irian onder de feitelijke macht van Indonesië blijven leiden". „Onverkwikkelijk" NEW YORK (AFP) Het hoofd van de Indonesische UNO-delegatie, Abu Ha nifah, heeft in een vraaggesprek naar aan leiding van de Indonesische nederlaag in de Algemene Vergadering medegedeeld, dat hij en zijn hele delegatie en ook de gehele bevolking van Indonesië „dit alles" betreurde. Nu weten zij zelfs niet, hoe weer te beginnen met besprekingen, die op een of andere manier over de toekom stige status van West-lrian gehouden moeten worden, zo zeide hij. Indonesië zal moeten „onderhandelen". Het zal voor de Indonesische regering moeilijker zijn te weten, hoe zij, in het licht van de ontwikkeling in de UNO, moet optreden. Het geheel is een onver kwikkelijke zaak, omdat de Indonesische nederlaag radicale elementen in Indonesië kans zal geven moeilijkheden te veroor zaken en „het is voor de Indonesische autoriteiten niet mogelijk, voor het huis van iedere Nederlander en voor iedere Nederlandse vestiging een politie-agent te plaatsen". Hij waarschuwde, dat het niet optreden van de UNO „niet licht moet worden op gevat". Telkens weer legde hij de nadruk op het ernstige karakter van de kwestie. Hij zeide, dat hij, toen hij bij de Indonesi sche delegatie was, die in 1950 in Den Haag onderhandelingen over West-Irian voerde, sprak met minister-president Drees en de toenmalige minister (van Unie zaken) Van Maarseveen. Toen zij hem mededeelden, aldus Abu Hanifah, dat het verlies van Westelijk Nieuw Guinea de val van het Nederlandse kabinet zou betekenen, antwoordde hij. dat het niet terug kunnen krijgen van West-Irian „zou betekenen, dat wij ons hoofd zouden ver liezen. Dat is het grote verschil". Op de vraag waarom volgens zijn me ning onthoudingen in de politieke com missie werden gewijzigd in tegenstemmen in de Algemene Vergadering, zeide Hani fah te vrezen, dat „achter de schermen door vrienden van Nederland samengespannen was". Hij zeide te menen, dat het „de waardigheid van de UNO verminderde, als men zag, hoe men bij dergelijke zaken zoals Vrijdagavond te werk ging". „Ik vraag mij af, waarom mensen, die tot dan hun eigen mening en denkwijze hadden en die bekend stonden om hun waardige houding, op één avond hun standpunt wijzigen. Er moet achter alles een of ander vreemd motief schuilen. Mis schien in de vorm van politieke, financiële of economische belangen", aldus de leider van de Indonesische UNO-delegatie. NEW YORK (AFP) Een Amerikaanse nieuwscommentator, Walter Winchell, heeft Zondagavond in een uitzending van de „American Broadcasting Company" ge zegd, dat Indonesië Australië vlootsteun- punten in Westelijk Nieuw Guinea heeft aangeboden in ruil voor Australische steun voor de Indiase resolutie over Nieuw Gui nea in de Algemene Vergadering van de UNO. Australië wees het Indonesische aanbod van de hand, aldus Winchell, een der meest beluisterde commenntatoren op Zondagavond in de Verenigde Staten. TELAVIV (Reuter/AFP). Twee Israëli sche jagers hebben Zondag een Syrische Da kota, die op weg was naar Syrië onderschept en tot landen gedwongen op het vliegveld Lydda. Het vliegtuig zou Israëlisch grondge bied geschonden hebben. Inmiddels is een klacht bij de gemengde wapenstilstandscom missie ingediend. Het vliegtuig had vijf pas sagiers aan boord en vijf bemanningsleden. De enige Amerikaanse passagier mocht zijn reis onmiddellijk voortzetten. Volgens Syrische zegslieden vloog het toe stel op een grote afstand van de Israëlische grens. De Amerikaanse passagier de zaken man Ralph Krohn Hansen, heeft gezegd, dat het toestel ongeveer 75 mijl uit de kust, „ver buiten de Israëlische territoriale wateren" werd onderschept. Hansen zeide hoffelijk be handeld te zijn, toen hij zijn Amerikaanse paspoort toonde. Hij kreeg alle hulp om het land te verlaten. Hansen ging met een Israë lisch vliegtuig naar Nicosia en vertrok een uur later met een vliegtuig van de „Cyprus Airways" naar Beiroet. In de Golf van Mexico is de sleepboot Bertha R. bij hevige storm gekraakt door haar eigen sleep - een Amerikaanse olietanker - en binnen twee minuten gezonken. Zeven leden van de bemanning werden, na vijftien uur in rubberboten op de woeste zee rondgezwalkt te hebben, door het kustwachtvaartuig „Cartigan" uit Panama City gered. Hier ziet men drie der overlevenden grijpen naar een door de Cartigan uitgeworpen reddingsboei; het lichaam van een verdronken kameraad hebben zij aan een lijn aan hun rubberboot vastgebonden. LONDEN (Reuter) De vraag of NAVO -bevelhebbers het recht moeten hebben onmiddellijk .atoomartillerie of an dere tactische atoomwapens te gebruiken om een aanval op West-Europa af te slaan, is een van de moeilijkste problemen die ds Atlantische Raad, Vrijdag en Zaterdag in Parijs te behandelen zal krijgen. Naar uit gewoonlijk gezaghebbende bron verluidt, menen de generaals dat zij dit recht moeten bezitten, omdat onmid dellijk gebruik van atoomwapens van le vensbelang Iran zijn in geval van een aan val van de naar raming honderd daarvoor in aanmerking komende Sovjet-divisies op de nog geen veertig NAVO divisies in West-Europa. De meeste NAVO-landen zouden dit standpunt delen. Volgens onbevestigde berichten zou ech ter een aantal landen onder meer Neder land, België en Denemarken, de mening toegedaan zijn, dat NAVO-bevelhebbers eerst toestemming aan de regeringen moe ten vragen alvorens tot gebruik van tac tische atoomwapens over- te gaan. Zij zou- Van onze correspondent in Bonn) Vandaag begint een week, waarin be langrijke politieke gebeurtenissen te ver wachten zijn. Overmorgen beginnen in de Bondsdag de debatten over de Parijse ver dragen. Bondskanselier Adenauer heeft de aanvoerder van de socialistische oppositie, Erich Ollenhauer, uitgenodigd hem van daag in zijn bondskanselarij te bezoeken. Dr. Adenauer hoopt te elfder ure de lijn recht tegenover elkaar staande opvattingen T BLOEMFONTEIN (Reuter) De pre mier van Zuid-Afrika, Johannes Strijdom, heeft bij een bezoek aan de Oranje Vrij staat verklaard, dat het nationalisme in Zuid-Afrika op vier beginselen is gegrond vest: de overheersing van de blanke moet worden gehandhaafd, waarbij recht zal worden gedaan aan niet-blanken; de belan gen van Zuid-Afrika komen altijd op de eerste plaats; Zuid-Afrika heeft het recht een republiek uit te roepen als de meerder heid van het volk daartoe besluit en de beide grote taalgroepen moeten gelijke rechten hebben. Strijdom zei voorts dat wijlen generaal Jan Smuts (premier van 1939 tot 1948) had gebogen voor een imperialistische po litiek, en dat hij de helper van het Empire geworden was. omtrent de buitenlandse politiek enigszins te overbruggen. Ollenhauer heeft echter nog onlangs verklaard dat hij niet van zijn standpunt zal wijken. Niet alleen de socialisten zijn nog steeds tegen de Parijse verdragen en het accoord over het Saargebied gekant, ook de voor zitter van de vrije democratische partij, welke tot Adenauer's coalitie behoort, dr. Dehler, heeft weer verklaard, ditmaal op een partijdag in het bondsland Neder - Saksen, dat het Saar-accoord in zijn tegen woordige vorm onaanvaardbaar is. De vrije democraten, aldus dr. Dehler, zullen op dat .standpunt blijven staan en zij zullen er eventueel niet voor terugdeinzen de rege ringscoalitie te verlaten. Dr. Adenauer heeft in de laatste tijd al ettelijke tegenslagen moeten boeken. De socialistische partij en de partij van de vluchtelingen hebben gedurende het week einde besloten in het bondsland Hessen een coalitie te vormen, waardoor de wens van Adenauer's C.D.U. en de vrije democraten in Hessen een ietwat meer rechts getinte burgerlijke regering aan het bewind te laten komen, op niets uitgelopen is. Het besluit van de socialisten en de vluchtelingen partij was voor Bonn een verrassing. Men had niet verwacht dat beide partijen tot overeenstemming zouden komen. Slechts enkele dagen tevoren was in München de beslissing gevallen dat in hel bondsland Beieren Adenauer's grote partij ondanks de overwinning, die zij bij de ver kiezingen had behaald, niet in de nieuwe landsregering van Beieren vertegenwoor digd zal zijn. den krachtige represaillemaatregelen vre zen als de militaire leiders de vrije hand gelaten wordt. Het dispuut gaat niet over het gebruik van lange-afstands-atoombommenwerpers. Alle strategische bommenwerpers die be schikbaar zijn voor de Atlantische groep, staan onder bevel van de Amerikaanse stafchefs. De Westelijke Grote drie zijn reeds overeengekomen, dat zij vooraf over leg zullen plegen over strategische bom bardementen. NEW YORK (A.F.P./Reuter) De secretaris-generaal van de UNO, Dag Ham marskjoeld, heeft de Chinese premier, Tsjoe En Lai voorgesteld hem te ontvangen voor een bespreking over de vrijlating van de elf Amerikaanse vliegers, die als spion nen in China gevangen zitten. Hij zegt in een telegram: „Gezien de bezorgdheid die ik in deze kwestie koester, zou ik het op prijs stellen als ik gelegenheid zou krijgen deze zaak met u persoonlijk te behandelen. Daarom moge ik u vragen, of u mij in Peking zou kunnen ontvangen. Zou ik een bezoek kort na 26 December mogen voor stellen en zou, indien u mijn voorstel aan vaardt, ik u mogen vragen, welke datum omstreeks die tijd u het best schikt?" Uit welingelichte bron is vernomen, dat de tijd tussen nu en 26 December waar schijnlijk zal worden gebruikt voor enige diplomatieke stappen via de verschillende kanalen, die de secretaris-generaal ter be schikking staan. Naar verluidt heeft Hammarskjoeld voor de verzending van zijn telegram overleg gepleegd met de UNO-vertegenwoordigers van de grote mogendheden. De Sovjet-af gevaardigde Malik zou hem hebben aange moedigd het onderhoud met Tsjoe En Lai aan te vragen. Het officiële orgaan der communistisch- Chinese regering, het „volksdagblad van Peking," schrijft dat „de UNO niet het recht heeft zich te bemoeien met het ver oordelen van Amerikaanse spionnen door Chma," aldus meldt radio-Peking. De be spreking van de kwestie in de UNO en de wijze, waarop de Verenigde Staten met de resolutie hebben „gesold", wordt onwettig en onbillijk genoemd. LONDEN (Reuter). Premier Oe Noe van Birma heeft op een persconferentie bekend gemaakt, dat hij spoedig naar Washington zal gaan om te pogen, een zekere mate van be grip te kweken tussen de Verenigde Staten en communistisch China, aldus meldt het pers bureau „Nieuw China". Oe Noe zal morgen, na een bezoek van elf dagen aan China, naar Birma terugkeren. Oe Noe verklaarde, dat de vooruitzichten om het „vredesgebied" in Azië uit te breiden zeer goed waren, als de betrok ken landen er slechts met oprechtheid en goede wil naar streven. Oe Noe overweegt nog een handels- en industriële delegatie naar China te zenden. Birma zou ook han delsbetrekkingen willen onderhouden met de Sovjet-Unie en de Oost-Europese landen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Anton van Duinkerken: Verantwoordelijkheid, die men kan afschuiven, verdient ternau wernood dat zij gedragen wordt en zeker niet, dat men zichzelf er druk over maakt. Op last van de substituut-officier bij de Haarlemse arrondissementsrechtbank mr. dr. R. W. H. Pitlo heeft de rijkspolitie te Halfweg Zaterdagmiddag de directeur van de aan de Haarlemmerstraatweg te Half weg gevestigde lingerie- en confectie fabriek „Berka", H. S„ en de bedrijfsleider B. D. gearresteerd. Blijkbaar heeft het on derzoek naar de grote binnenbrand welke, zoals wij in ons blad van Vrijdag meldden, Donderdagmiddag in het verlaten fabrieks gebouw heeft gewoed, tot deze arrestaties aanleiding gegeven. Beide verdachten zijn ingesloten. Wij meldden reeds, dat de brandweer het fabrieksgebouw geheel verlaten aan trof en de grootste moeite had tot de vuur haard door te dringen. Tevens werd de brandweer getroffen door een sterke, on aangename geur welke in het atelier hing. Nader vernamen wij, dat een onderzoek uitgewezen zou hebben, dat de zaak er de laatste tijd niet zo best voorstond. Door de brand gingen ongeveer tweeduizend japon nen verloren. De onderneming was tegen brandschade verzekerd. LONDEN (ANP/Reuter) Het verdrag van associatie tussen Groot-Brittannië en de KSG is Zaterdag geparafeerd. Het op stellen van de tekst van het ontwerp- accoord is met uitzondering van enkele redactionele details, voltooid. Men hoopt, dat het verdrag nog v!ór Kerstmis kan worden ondertekend. ROME (Reuter) Paus Pius XII heeft vannacht weer een goede nachtrust gehad, aldus wordt te Rome vernomen. Nadat zijn secretaris de mis voor hem had gelezen, ontbeet de paus en las de dagbladen. CAIRO (AFP) Een Egyptisch volks tribunaal heeft Zondag vijf leden van de Mohammedaanse Broederschap ter dood veroordeeld, vier tot levenslange dwangar beid, vijf tot vijftien jaar dwangarbeid en zeventien tot tien jaar dwangarbeid. Zij stonden terecht wegens deelneming aan een complot tot omverwerping van de hui dige regering en aan gewelddadige activi teit van de geheime organisatie van de broederschap. Tien beklaagden werden vrij gesproken. HAMBURG (D.A.P.) In de haven van Hamburg zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag twee Nederlandse schepen met elkaar in aanvaring gekomen, waarbij beide schepen zware schade hebben opgelopen. Het zijn de „Leuvekerk" (7236 ton), van de V.N.S., die uit voer en wegens schade boven de waterlijn terug moest keren, en de „Van Spilbergen", die schade aan stuurboord en de achterplecht opliep. De „Van Spilbergen", die eveneens op de uitvaart was, heeft Zondagochtend de reis naar Amsterdam voortgezet. (van hedenmorgen 7 uur) weers- c •O P n 73 toestand Cf? G as ei S c 4> Sc Si r <D 5> Helsinki zwaar bew. Z 2 3 4 Stockholm zwaar bew. Z 5 2 2 Oslo nevel ZO 2 2 4 Kopenhagen zwaar bew. 12 Londen geheel bew. 3 2 - Amsterdam zwaar bew. 9 6 6 Brussel onbewolkt 4 3 6 Parijs licht bew. 2 2 5 Bordeaux zwaar bew. 3 6 13 Grenoble zwaar bew. ONO 3 4 3 Nice zwaar bew. NW 4 9 Warschau lichte regen ZO 6 2 Berlijn nevel 3 0 0 Frankfort nevel 6 3 2 München geheel bew. 3 1 0 Zürich licht bew. windstil 2 3 Genève half bew. ZO 3 1 4 Locarno onbewolkt O 3 4 0 Wenen regen WNW 6 5 8 Innsbruck nevel windstil -1 0 Rome geheel bew. NO 7 9 8 Neerslag laatste 34 uur. TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Tot krachtig of hard toenemen de Zuidelijke wind, later ruimend naar West. Iets hogere temperaturen. 14 December Zon op 8.40 uur, onder 16.28 uur. Maan op 22.12 uur. onder 11.34 uur. Maanstanden 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 13 December Hoog water: 5.49 en 18.08 uur. Laag water: 1.25 en 13.50 uur. 3 Dinsdag 14 December 3 Hoog water: 6.35 en 18.56 uur. Laag water: 2.12 en 14.37 uur. XXXXXXCCOOOOOCOOOaOCCOOOOCOtXOOOOOOO»OOOOOCCOCCCXXOMO

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1